פוסט מס’ 558. מנהיגות ופַּרְפְּרָאוֹת (3). מי חשוב יותר למועדון הכדורסל של מכבי ת”א השחקנים ו/או המאמן ? לא ייאמן כי יסופר : מכבי ת”א מככבת בטלוויזיה 47 (ארבעים ושבע) שנים רצופות מאז ה- 13 בנובמבר 1968. פוסט מס’ 558. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר ביום שישי – 27 בנובמבר 2015.

הערה 1 : הַבְּלוֹג על תכולתו כפוף לזכויות יוצרים.

הערה 2 : הַבְּלוֹג איננו מופק, נכתב, ונערך למען מטרת רווח כספי ו/או לצורך פרסום אישי. הוא מוגש בחינם לקוראים.

הערה 3 : המחקר והכתיבה שנפרסים לאורך 17 שנים מאז 1998 טרם נגמרו. הם אמורים להסתיים ב- 2019. סדרת 13 הספרים “מהפכת המֵידָע הגדולה בהיסטוריה” אמורה לצאת לאור לכל המאוחר ב- 2020. לצורך המחקר והכתיבה ראיינתי במשך 17 שנים כ- 2200 אנשים בארץ ובעולם הקשורים לתעשיית הטלוויזיה המקומית והבינלאומית. ברשימת האישים הארוכה שעמם שוחחתי כלולים גם שמותיהם (לא לפי סדר החשיבות) של אלוף במיל. אלעד פלד, איתמר גבתון (בנו של חנוך גִבְתוֹן ז”ל), פרופסור אֵלִיהוּא כָּ”ץ, לואיס “לואי” לֶנְטִין, סטן גֶרֶנְדֵיְיזִי, ג’וזף “ג’ו” סטרן, הרברט “הֶרְבּ” קְרוֹסְנִי, פרופסור ראובן ירון ז”ל, פרופסור שלמה אהרונסון, רחל רונן (אלמנתו של יוֹרָם רוֹנֵן ז”ל), שרגא מרחב, “פונצי” הדר ז”ל, בוב גולדמן, דוד “דודו” הירשפלד ז”ל, אלכס גלעדי, מוטי קירשנבאום ז”ל, דן שילון, ארנון צוקרמן, יצחק לבני, צבי גיל, גבריאל “גָבִּי” שֶקֶל ז”ל, אברהם יצחק נָגֶל ז”ל, יצחק “איציק” גינת, חיים יבין, עוזי פֶּלֶד, ארנון צוקרמן, יוחנן צנגן, יגאל לוסין, גדעון דרורי, חנוך ברטוב, ירון לונדון, שמואל אלמוג ז”ל, חגי פינסקר ז”ל, נקדימון “נַקְדִי” רוגל ז”ל, ישעיהו “שייקה” תדמור, חגי מאוטנר, יפה מישורי, רוחמה איילון, גִיל חוֹבָב (בנו של משֶה חוֹבָב ז”ל), יאיר שטרן, עודד בן עמי, יצחק “צחי” שמעוני ז”ל, מנחם וולף, דובל’ה גולדשטיין, דוב גולדשטיין ז”ל (עיתונאי בכיר ב- “מעריב”), טוּבְיָה סַעַר, אֵלִימֶלֶך רָם ז”ל, יוסף “טומי” לפיד ז”ל, יצחק לבני, אורי פורת ז”ל, אריה מֶקֶל, אליהו בן עמרם, ישראל דורי, יוחנן צנגן, יוסף ביניא, יצחק נבון ז”ל, הספרדי מנואל “מנולו” רומרו, הנורווגי יארלה הויסאטר, הגרמני אלברט שארף, הבריטי ריצ’ארד באן, הבריטי אלאן הארט, הבריטי ג’ונתן מרטין, הבריטי גרג דייק, האמריקני באד גרינספאן ז”ל, האמריקנית נֶנְסִי בֶּפָה, הפורטוגלית מנואלה פוּרְטָאדוֹ, המכסיקני אָמָאוֹרִי דָאוּמָאס, הארגנטיני מאסימו גָארְפִינְקֶל ז”ל, ועוד רבים, רבים, רבים אחרים בארץ ובעולם.

—————————————————————————————-

פוסט חדש מס’ 558 : הועלה לאוויר ביום שישי – 27 בנובמבר 2015.

—————————————————————————————-

מנהיגות ופַּרְפְּרָאוֹת (3). מי חשוב יותר למועדון הכדורסל של מכבי ת”א השחקנים ו/או המאמן ? לא ייאמן כי יסופר : מכבי ת”א מככבת בטלוויזיה 47 (ארבעים ושבע) שנים רצופות מאז ה- 13 בנובמבר 1968. פוסט מס’ 558. כל הזכויות שמורות.

פרפרת 1 : ימי חמישי בשבוע הם ימי שידורים משעממים ולא מוצלחים ברדיו גלי צה”ל בעבורי. אחרי ארבעה ימי אקטואליה קצביים עם שדרני טמפו עירניים מהירי תגובה כמו העיתונאים רזי ברקאי, רינו צרור, ויעל דן מגיעות שעתיים של תנומה בימי חמישי בשבוע בין תשע בבוקר לאחת עשרה עם שני עיתונאים שאמורים להיות בעלי מוניטין ירון דקל (מפקד התחנה) ועמית גל (הכתב הפוליטי של ערוץ 2) שמצוידים למרבה ההפתעה בגוון קול לא רדיופוני מנומנם ואיטי. שניהם נשמעים גרוגיים בשעה שהם מובילים שעתיים פרוזאיות ו- פאסיביות. רדומות. אח”כ עולה לאוויר עוד תוכנית לא מעניינת “מצד שני” בין אחת עשרה לשתיים עשרה בהנחיית יועז הנדל וספי עובדיה, ובין שתיים עשרה בצהריים לאחת משודרת רוטינת ספורט אפרורית “עושים ספורט” בהובלת אפי טריגר ואלי ישראלי (למרות האפרוריות אפי טריגר עולה על עמיתו עשרת מונים). מצילה את המצב שדרנית גלי צה”ל גלית אלשטיין בין אחת לשתיים עם תוכנית הרדיו הבינלאומית המעניינת שלה. בשתיים אני מעביר תחנה ועובר לרשת א’ של רדיו “קול ישראל” על מנת להאזין ל- “רגעי קסם” הנפלאים שאפילו המגיש הבינוני שלה גדי ליבנה איננו מצליח לשבש את צליליהם הנפלאים. אני אוהב את אלוויס פרסלי, ריקי נלסון, החיפושיות, פט בון, שרה ווהן, ברנדה לי, ורבים אחרים. גדי ליבנה חסר מזל במידה רבה מפני שהפנסיונר דן כנר המצוין (האחד והיחיד בתחום) עדיין פעיל ומאפיל עליו בתוכניתו “מתוק מאז” שמשודרת בין 14.00 ל- 16.00 מידי שבת. החיץ הרדיופוני המפריד בין עיתונאי ראשון – רביעי רזי ברקאי, רינו צרור, ויעל דן לבין עיתונאי חמישי בולט.

פרפרת 2 : איזה צורך מוצאים שני עיתונאי רדיו גלי צה”ל אפי טריגר ואלי ישראלי להעניק זכות דיבור שבועית קבועה למשה שלונסקי בתוכניתם “עושים ספורט” (ימי חמישי בשבוע 13.00 – 12.00) גם כשאין לו מה לומר. הופעתו של משה שלונסקי אצל השניים הנ”ל והטקסטים שלו מבוססים על נוסחת תרכובת של טריוויה + שיממון + בנאליות + טְפֵלוּת שיוצרים קוריוז. תחושה וטעם של מה בכך של בזבוז זמן. משה שלונסקי הוא תקשורתן וותיק מי שהיה זמן ממושך כתב צבאי בטלוויזיה הישראלית הציבורית ולשעבר מפקד רדיו גלי צה”ל. מפליא שבגילו הוא איננו עומד בפיתוי המיקרופון ואומר גם כשאין לו מה לומר. שלשום (יום חמישי – 26 בנובמבר 2015) התעקש לדווח לשני המובילים שלו אפי טריגר ואלי ישראלי כי קבוצת הכדורסל של מכבי ת”א תנצח במָאלָאגָה במחזור השביעי בבית מס’ 4 המוקדם ב- Euroleague את הקבוצה הספרדית, במסגרת המחזור השביעי, וכי ג’ורדאן פארמאר יקלע 17 נקודות, ואף ציווה על שניהם לרשום את התובנה שלו שמתבררת כעבור שעות ספורות כשגויה לחלוטין ו- לא רצינית. משה שלונסקי איננו שקול ולא מחושב מפני שהוא לא מנמק באיזה כלים בדיוק אמורה להשתמש מכבי ת”א המפוזרת והבלתי שְנוּנָה כדי להכניע את הקבוצה הספרדית שעדיפה עליה מכל היבט. מן הראוי לציין שג’ורדאן פארמאר קלע 13 נקודות במשחק שלשום במָאלָאגָה (יום חמישי – 26 בנובמבר 2015) אולם הוא פוגע רק ב- 2 מתוך 4 זריקות עונשין (% 50) וב- 3 מ- 7 זריקות לשלוש (% 43). משחקן כדורסל בדרגתו של ג’ורדאן פארמאר שמשתכר כ- 1.300000 (מיליון ושלוש מאות אלף) דולר בעונת 2016 – 2015 אפשר לדרוש יבול גדול יותר והספק מדויק יותר. התפוקה של משה שלונסקי אצל אפי טריגר (ואלי ישראלי) ברדיו גלי צה”ל דומה לזאת של ג’ורדאן פארמאר במכבי ת”א. אין לחפש עניין ברוטינה שמשה שלונסקי מפיק וגם לא להטיל ספק בשתדלנותו להפוך את עצמו מידי שבוע למגוחך. זאת זכותו.

פרפרת 3 : אני אוהב לקרוא את השיחות שמנהלים עיתונאי “הארץ” עירד צפריר במדור הספורט וניר גונטאז’ במוסף בימי שישי עם המרואיינים שלהם.

פרפרת 4 : עונג רב לי הוא לקרוא את הפוסטים המלומדים של העיתונאי רמי רוטהולץ ב- “מעריב”. הפוסט האחרון שלו המתפרסם במוסף “מעריב” (יום שישי – 27 בנובמבר 2015) “זה כל הסיפור” הוא מלאכת מחשבת של כותב המאמר וסיפורה של מקלדת משובחת.

פרפרת 5 : “בית ספר למוסיקה” המשודרת ע”י הזכיינית “קשת” בערוץ 2 היא תוכנית טלוויזיה מרגשת, נוגעת ללב, ו- נפלאה. תוכנית מוסיקאלית שווה לכל נפש. עובדה שאנשים בעשור השמיני של חיים ודרדקים בעשור הראשון צופים בה יחדיו בהנאה עצומה. המורים יורם גאון בראש וראשונה ולצדו גם קרן פלס, רוני דלומי, שרית חדד – מחוללים יחדיו עם התלמידים והתלמידות המוכשרים, זמרי העתיד – עבודה פנטסטית.

טקסט תמונה : 2003 – 2002. אנוכי בתום 32 שנות שירות את השידור הציבורי בטלוויזיה וברשות השידור. עזבתי בטריקת דלת כאות מחאה נגד מינויו המופרך של יוסף בר-אל למנכ”ל רשות השידור בקיץ 2002 ע”י ממשלת ישראל בראשות אריאל “אריק” שרון. בטרם טריקת הדלת ולמרות שניצבתי בפני חתימה על חוזה עבודה אישי בערוץ 1 עד אולימפיאדת בייג’ינג 2008 (כולל) אמרתי לאותו יוסף בר-אל שהיה מועמד וודאי ובלעדי לתפקיד מנכ”ל רשות השידור (במקום רן גלינקא שהודח) מטעמו של השר הממונה על ביצוע חוק רשות השידור רענן כהן כלהלן : “אותה ממשלת ישראל בראשות אריאל “אריק” שרון שממנה אותך למשרה הרָמָה ומציבה אותך כעת בפסגת בשידור הציבורי (על פי המלצתו החמה של הממונה על ביצוע חוק רשות השידור השר רענן כהן), היא גם זאת שתעיף אותך משתגלה מי אתה ותחשוף את פרצופך האמיתי“, ונפניתי ממנו לעַד. יוסף בר-אל התמנה למ”מ מנכ”ל רשות השידור במארס 2002 כאמור במקומו של רן גלינקא שסולק באופן אישי ע”י ראש הממשלה אריאל שרון. ב- 2 ביוני 2002 קבעה ממשלת ישראל כי יוסף בר-אל ישמש מנכ”ל קבע של רשות השידור במשך חמש השנים הבאות עד 2 ביוני 2007 (!). ובאמת, עובדה שאותה הממשלה ואותו ראש ממשלה שמינו את יוסף בר-אל לתפקיד העיתונאי הבכיר, הדיחו וסילקו אותו כעבור שלוש שנים ב- 2 במאי 2005 מכהונתו הרמה באשמת שחיתות ושוחד מסך (ראה ארכיון הממשלה). בפעם הראשונה בתולדות רשות השידור ובהיסטוריה של מדינת ישראל הודח מנכ”ל רשות שידור מכהן. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

מנהיגות ופַּרְפְּרָאוֹת (3). מי חשוב יותר למועדון הכדורסל של מכבי ת”א השחקנים ו/או המאמן ? לא ייאמן כי יסופר : מכבי ת”א מככבת בטלוויזיה 47 (ארבעים ושבע) שנים רצופות מאז ה- 13 בנובמבר 1968. פוסט מס’ 558. כל הזכויות שמורות.

הימים האלה – הזמן הזה. מאלאגה – מכבי ת”א 68:82 (אמש – 26 בנובמבר 2015, שידור ישיר בערוץ 10) במסגרת המחזור השביעי בבית המוקדם מס’ 4 במפעל הכדורסל של Euroleague. 

הימים ההם – הזמן ההוא. חלפו שנות דור אולם כאילו האירועים התרחשו רק אתמול (1). הקדמה קצרצרה.

מועדון הכדורסל של מכבי ת”א הוא גיבור טלוויזיה במשך 47 שנים רצופות מאז הערב ההוא של יום רביעי – 13 בנובמבר 1968 באצטדיון “בלומפילד” ביפו. בתאריך ההוא שידרו ישיר גדעון הוד איש רדיו “קול ישראל” (נמנה תקופה קצרה על צוות ההקמה של הטלוויזיה הישראלית הציבורית מעפרה) והפרשן שלו זוהר כהן את משחק הדרבי הפועל ת”א נגד מכבי ת”א. הפועל ת”א ניצחה בהתמודדות ההיא 70:78. צריך להזכיר כאן שיו”ר מכבי ת”א דאז מר נוח קליגר טרפד ברגע האחרון בסיועו של מזכ”ל ה- FIBA וויליאם ג’ונס את שיתופו של שחקן החיזוק האמריקני בארי ליבוביץ’ בשורות הפועל ת”א במשחק ההוא ב- 13 בנובמבר 1968 (באשמה שבארי ליבוביץ’ בן ה- 22 היה בפרק זמן בקריירה שלו שחקן מקצועני בליגת ה- CBA בארה”ב), אף על פי כן הפועל ת”א ניצחה את מכבי ת”א גם בלעדי בארי ליבוביץ’. הטלוויזיה הישראלית הציבורית הייתה עדיין בשלבי הקמתה אולם ראש צוות ההקמה פרופסור אליהוא כ”ץ וסגנו עוזי פלד היו ערים להתעניינות וסקרנות הציבור במשחק ואפשרו את השידור הישיר הראשון וההיסטורי שהיה מסובך מבחינה טכנולוגית. שני מהנדסי הטלוויזיה הישראלית הציבורית איש CBS סטנלי גרנדייזי ועמיתו הישראלי דובל’ה גולדשטיין ואנשי המיקרוגל שמואל “שוורצי” שוורץ ויעקב זכאי מצאו את פתרונות התקשורת כדי להעביר את סיגנל השידור מאצטדיון “בלומפילד” לאולפני הטלוויזיה שהשתכנו בבניין “בית היהלומים” בשכונת רוממה בירושלים. ניידת השידור שירדה לתל אביב וכיסתה את האירוע הייתה ה- “OB הכחול”. בימאי השידור הישיר ההוא ב- 13 בנובמבר 1968 היה חגי מאוטנר. כמה ימים אח”כ לקראת סופו של חודש נובמבר של שנת 1968 מונה דן שילון ע”י פרופסור אליהוא כ”ץ למנהל מחלקת הספורט שלא הייתה קיימת. האיש הצעיר הזה דן שילון אז בן 28 לא המתין ומיסד את מחלקת הספורט מעפרה ו- ייסד את התוכנית “מבט ספורט” שהפכה ברבות השנים למיתולוגית והייתה מזוהה עמו. אלכס גלעדי היה סגנו. מכבי ת”א הפסידה אומנם במשחק ההוא אולם כעבור שנה נבחר שמעון מזרחי ליו”ר המועדון והבין הראשון טוב מכולם את כוחה של הטלוויזיה בהפצת המותג של מכבי ת”א. אתה רק צריך להיות אלוף כדי שהמוסד הזה הקרוי טלוויזיה יכרוך את זרועותיו סביבך ויצעד עמך שלוב ידיים. שתי קבוצות הכדורסל של מכבי ת”א והפועל ת”א ניצבו ב- 1968 בכוחות וסיכויים שווים על אותו קו הזינוק הטלוויזיוני, אולם שמעון מזרחי היה מנהל – מנהיג טוב יותר מאלה של הפועל ת”א, ומכבי ת”א זכתה בבכורה על הפרקט וגם בבכורה הטלוויזיונית. מן הראוי להדגיש כי שמעון מזרחי לא ניצב לבדו בקו החזית הקדמי. סייעו לידו סיוע עצום מנהל הקבוצה המזהיר של מכבי ת”א מר שמואל “שמלוק” מחרובסקי והגזבר המחושב והמדויק של המועדון אריה ברנוביץ’. בעונת 1971 / 1970 נוצר המפגש הדרמטי והמכריע בין מועדון מכבי ת”א לבין נותני החסות שלו שני תעשייני חברת “עלית” הבלתי נשכחים אבא פרומצ’נקו ז”ל ומרק מושביץ’ ז”ל. יש לומר כאן בגילוי לב כי ללא סיועה הכספי של חברת “עלית” כנותנת חסות (מרשימה) של קבוצת מכבי ת”א בראשית שנות ה- 70 של המאה הקודמת, לא יכול היה המועדון להמריא לפסגה המקומית והאירופית. צריך להבין כי בעוד מועדוני הכדורסל בישראל בתוכם הפועל ת”א מדשדשים ומתבוססים במדמנת התקציב, הרי שאבא פרומצ’מקו ומרק מושביץ הזינו את מועדון מכבי ת”א כבר בעונת 1971 / 1970 בסכום חסות של 35000 (שלושים וחמישה אלף) דולר, שהוגדר על ידם כ- “תרומה לקהילה”. החיבור בין הטלוויזיה הישראלית הציבורית משחר נעוריה עם מועדון הכדורסל של מכבי ת”א הוא סנסציוני ומרעיש מבחינת מניין השנים. זה מעניין כי גם היום בשנת 2015 בחלוף 47 שנים מאז כרתה הטלוויזיה הישראלית הציבורית ברית עם מכבי ת”א, ערוץ 10 בראשות המנכ”ל שלו מר יוסי וורשבסקי צועד באותו המשעול ומשתמש בשידורים הישירים של משחקי מכבי ת”א ככלי שרת להגברת הרייטינג שלו. כלומר : יש עדיין הצדקה טלוויזיונית להותיר את מכבי ת”א על המסך של ערוץ 10 מפני שהציבור ממשיך להתעניין בהישגיה הספורטיביים על הפרקט ולא מפנה לה עורף.

28 בינואר 1982.

האבולוציה הטכנולוגית של השידורים הישירים של משחקי הכדורסל של מכבי ת”א בטלוויזיה הישראלית הציבורית הולידה כמה רגעים שנויים במחלוקת בלתי נשכחים שלא ניתן היה לפתור אותם On line בעת ההיא בזמן השידור הישיר. לרוע המזל לא תמיד יכולתי להשוויץ ולהתהדר בשימוש המושכל בחזונו של שדר הטלוויזיה האמריקנית ABC האווארד קוסל שטבע את הסלוגן, “Tell it like it is”. ביום חמישי בערב – 28 בינואר 1982 אירחה אלופת ישראל קבוצת מכבי ת”א תחת שרביטו של המאמן רלף קליין ז”ל בהיכל הספורט ביד אליהו את אלופת איטליה קבוצת סְקְוִויבּ קָאנְטוּ. המשחק הועבר בשידור ישיר בטלוויזיה הישראלית הציבורית. השַדָּר היה יורם ארבל והפרשן לצדו אַרְיֵה מְלִינְיָאק. אני כיהנתי אז כמנהל מחלקת הספורט ובתוקף תפקידי שימשתי העורך והמפיק הראשי של השידור הישיר. ישבתי בעמדת המפיק בניידת השידור ומשם ניהלתי וניווטתי את מהלך השידור הישיר. הבימאי שלי היה יוֹאָב פֶּלֶג. האלופה האיטלקית מקָאנְטוּ ניצחה בשנייה האחרונה של המשחק מסַל של שחקן החיזוק האמריקני שלה צָ’ארְלְס קְיוּפֶּק וקבעה את התוצאה 87:88 לזכות סקוויב קאנטו, אך שני שופטי המשחק מַארָאזִין מצרפת ו- וַואלֶנְטִי מפורטוגל בעצה אחת עם המשקיף המערב גרמני היינץ יֶגֶר שישב במזכירות, פסלו את סַל הניצחון האיטלקי בטענה שנקלע לאחר תום הזמן החוקי והותירו את ניצחונה של מכבי ת”א על כנו. שלושתם העניקו את הזכייה בסופו של דבר למכבי ת”א בתוצאה 86:87. לא היינו מצוידים אז בטכנולוגיה המאפשרת לחבר את שעון המשחק האנלוגי התלוי במרומי ההיכל (ליד לוח התוצאות) לניידת השידור האלקטרונית. חידת הסַל של צָ’ארְלְס קְיוּפֶּק נשארה בלתי פתורה בתום המשחק. מכבי ת”א זכתה במשחק אולם בדיעבד מן ההפקר. המחלוקת בזירה הפכה לברוטאלית וכמעט פרצה קטטה. רכז המשחק האיטלקי פְּיֶיר לוּאִיגִ’י מַרְזוֹרָאטִי הנסער התנפל על השופטים ונראה שאיים להכותם. הוא חש שנשדד לאור הפרוז’קטורים של ההיכל ביד אליהו. הוא היה כה נרגש וכעוּס עד שזעק בעודו מנפנף בידיו כשהוא זועק, “כולם ראו שסל הניצחון שלנו היה חוקי . גנבתם לנו ניצחון”. פייר לואיג’י מרזוראטי ניסה להדוף ולדחוף אותם בכיוון מזכירות המשחק הממוקמת בצדי המגרש כדי לשנות את ההחלטה.

למחרת ביום שישי בבוקר – 29 בינואר 1982 ביקשתי מהמפקח הטכני בטלוויזיה הישראלית הציבורית עמירם שטדלר לחקור ולפענח את תעלומת הסַל האיטלקי בשניית הסיום. עַמִירָם שְטָדְלֶר עמל יחד עם חבריו כשבע שעות בתנאים טכנולוגיים רעועים שהיו מנת חלקינו ועמדו לרשותנו לפני יותר מ- 33 שנים כדי לפענח את כתב החידה הוויזואלי, אבל הוא וחבריו הטכנאים הצליחו. בשעה שלוש אחה”צ היה מונח לפני הפענוח האלקטרוני המדויק של התמונה שקבע ותמך ב- % 100 בטענתו של פְּיֶיר לוּאִיגִ’י מַרְזוֹרָאטִי. השחקן האיטלקי צדק ושופטי המשחק והמשקיף טעו. כיניתי את מבצע הבדיקה ו- השחזור של עמירם שטדלר, “מבצע אורלוגין”, בו היה ברור מעל לכל צל של ספק ופקפוק כי סקוויב קאנטו ניצחה את מכבי ת”א. במוצ”ש – 30 בינואר 1982 שידרה הטלוויזיה הישראלית הציבורית את ה- “Item” השנוי מחלוקת בתוכנית “מבט ספורט” והוכיחה ללא צל של ספק באמצעות השעון הדיגיטאלי הראשי של התחנה כי הסַל של צ’ארלס קיופק היה חוקי למהדרין והשופטים טעו וגזלו ניצחון איטלקי. כמי שמופקד על שידור תוכניות הספורט בטלוויזיה הישראלית הציבורית עשיתי את את מה שציווה עלינו הָווֹאַרְד קוֹסֶל בשעתו : “אמור את זה כמו שזה – Tell it like it is”. גם אם הדבר נעשה מאוחר ולא בשידור ישיר.

טקסט תמונה : 1990. עמדת השידור המשוכללת והמשופרת שלנו בהיכל הספורט יד אליהו יחדיו עם מכשור טכנולוגיית הסטטיסטיקה המודרנית הצמודה אליה. לא הייתה לנו עמדת שידור מאובזרת ברמה כזאת ב- 28 בינואר 1982. מימיני יושבים שלושה טכנאים מוכשרים ורבי תושייה שהפעילו ביעילות את מערכת הסטטיסטיקה הממוחשבת במשך שנים רבות. הקרוב אלי הוא מוטי גיא, ולידו זיגי זיגל, וארנון וועדיה. הם היו טכנאים ו- אוהדי כדורסל שהבינו היטב את חוקי המשחק ואת ההגדרות הסטטיסטיות שלו. לא ניתן היה לשדר ישיר בצורה איכותית את משחקי מכבי ת”א באירופה בלעדיהם. בתום כל שידור ישיר לחצתי להם את היד וחיבקתי אותם. (התמונה באדיבות ישי פרנקל. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

העיתונות העוקבת אחר מעשיה של הטלוויזיה הישראלית הציבורית שיבחה את המחקר וההוכחה [3]. אנשי מכבי תל אביב ובראשם יו”ר המועדון עו”ד שמעון מזרחי והמאמן רָלְף קְלָיִין כעסו עלי כעס רב כעורך ראשי של שידורי הספורט בטלוויזיה הישראלית הציבורית ויוזם הבדיקה. הדבר נראה ביניהם כמעשה בגידה של רשות השידור במכבי תל אביב, זאת שחתמה עמם על הסכם זכויות שידור בלעדיים, ואמורה לקחת את הצד של מכבי ת”א ברגעי מחלוקת. שניהם דיברו אלי בטון חריף ומתלהם, בחרי אף ממש, וטענו ש- FIBA (התאחדות הכדורסל הבינלאומית) עלולה להשתמש במסמך הטלוויזיוני כדי לקיים משחק חוזר עם סקוויב קאנטו. להשערה הזאת שלהם לא הייתה כל אחיזה במציאות מפני שמצלמות הטלוויזיה טרם הפכו ל- “מצלמות שופטות” כמו בעת הנוכחית ב- Euroleague, ובעצם השופטים טועים כפי שהשחקנים טועים. טעויות השיפוט הן חלק מהתמודדות.

מר אַרְנוֹן “נוֹנִי” מוֹזֶס (בנו של מר נוֹח מוֹזֶס ז”ל מו”ל “ידיעות אחרונות”) והיום מו”ל העיתון בעצמו, היה אז כתב ספורט מן המניין בעיתון של אביו. הוא צפה ב- “מבט ספורט” ונזעק אף הוא (באיחור של יממה) להחמיא ולקשור כתרים למסמך הדוקומנטארי ששודר ב- “מבט ספורט” ולעיתונאות הטלוויזיונית החוקרת שבקעה ממנו, בו נקבע ללא צל של ספק, כי הסַל של צ’ארלס קיופק היה חוקי. מר ארנון מוזס היה העיתונאי הראשון שניתח בצורה הגיונית את כתבת שִחזור השעון, ושיבֵּח את מדידת הזמן וחשיפת האמת בכותרת שהעניק למאמרו, “טענות סובייקטיביות מול שעון אובייקטיבי” כך שִיוֵוק למאות אלפי קוראיו ב- 1 בפברואר 1982 את הצלחת “מבצע אורלוגין” של מחלקת הספורט [1]. הצטרפות של עיתונאי בעל מוניטין בדרגתו ורמתו של “נוֹנִי” מוֹזֶס בנו של מו”ל “ידיעות אחרונות” לדרך העיתונאית שלי בחקר האמת הייתה חשובה (!).

טקסט מסמך : 1 בפברואר 1982 . זהו קטע העיתון המקורי שהופיע בעיתון “ידיעות אחרונות” ונכתב ע”י ארנון “נוני” מוזס. לפוסט של נוני מוזס שפורסם בעיתון הנפוץ במדינה “ידיעות אחרונות” הייתה חשיבות רבה מפני שהוא תמך בהחלטתי לבדוק באמצעות הטכנולוגיה הטלוויזיונית את אירוע המחלוקת, ההוא האם הסל של צ’ארלס קיופק היה חוקי, וחיזק אמינות העיתונאית הציבורית שלי ושל רשת הטלוויזיה שלי, הלוא היא הטלוויזיה הישראלית הציבורית. (באדיבות העיתון “ידיעות אחרונות”) .

ציטוט הטקסט של מר ארנון “נוני” מוזס מ- 1 בפברואר 1982 :

“הפעם ברצוני לחלוק שבחים לאנשי המסך הקטן .בצורה ברורה שאינה משתמעת לשתי פנים הוכיחו לנו אנשי “מבט ספורט” במוצאי שבת את ייחודה של הטלוויזיה. לאחר הפעמים הרבות שבהן חזינו בשמונה השניות האחרונות של המשחק בין מכבי ת”א לסקוויב קָאנְטוּ – אין יותר מקום לספק : מבחינת לוח הזמנים היה הסל של צ’ארלס קיופק חוקי לחלוטין. עם העובדה הזאת אי אפשר להתווכח. הסל נקלע בתום השנייה השביעית, כאשר השעון החשמלי הורה על מעבר בין השנייה השביעית לשמינית. ההוכחה : כולנו ראינו שעל שעון ה- 30 שניות המותרות להחזקת הכדור בידי קבוצה אחת נשארו לפחות 23 שניות. השופט הצרפתי אישר בתנועת ידו את הסל ורק אח”כ נפסל הסל ע”י המשקיף. הכעס והזעם של האיטלקים מובנים. אנשי מכבי ת”א טוענים מאידך כי נעשתה עבירה על ארל וויליאמס, וכי צ’ארלס קיופק ביצע צעדים לפני הזריקה הגורלית. עם טענות סובייקטיביות כאלה קשה להתווכח כי הן החלטות של השופט. אך שעון ה- 30 שניות הוא אובייקטיבי לחלוטין ותודות לטלוויזיה ראינו שלשום את האירוע במדויק, אפילו כשהנסיבות אינן נעימות במיוחד. חבל שמטעמים בלתי מובנים לא ראינו את סיום המשחק מבעד לשעון 30 השניות כבר ביום חמישי בלילה, או בחדשות בליל – שבת, אך מוטב מאוחר מאשר אף פעם”.

מכבי ת”א לעומת זאת שללה את מהלך הטלוויזיה שלי. הדפתי את לחצם. “הטלוויזיה הישראלית הציבורית לא עובדת אצל מכבי ת”א. האמת העיתונאית היא נֵר לרגלינו וניצבת מעל כולנו”, הבהרתי להם והוספתי, “תפקידנו לגלות ולחשוף אותה גם אם אנחנו מחזיקים בזכויות השידורים ויש חשש כי הדבר יפגע במושא השידור”. אנשי מכבי ת”א לא הבינו כיצד האיש שמנווט את שידורי הספורט בטלוויזיה הישראלית הציבורית לוקח צד ומתייצב נגדם . זהו שלא הייתי נגדם . הייתי בעד הטלוויזיה. מנכ”ל רשות השידור יוסף “טומי” לפיד ז”ל התייצב לחלוטין לטובת העיתונאות שלי. “אנחנו אומנם משלמים להם זכויות שידורים אך איננו מוכרים להם את הזכויות העיתונאיות של הטלוויזיה”, אמר לי יוסף “טומי” לפיד ז”ל באופן אישי, והוסיף, “יואש אלרואי אני כעורך ראשי של הרשות סומך עליך ב- % 100”. ה- FIBA  אגב לא התערבה. גם לא היה סיכוי שהיא תתערב ותורה על משחק חוזר. גם מבקר הטלוויזיה של העיתון “דָבָר” טֶדִי פְרוֹיְס שיבח את מבצע שחזור השעון של הטלוויזיה מנקודת מבט של ההגינות הספורטיבית. כותרת מאמרו הייתה, “חידת השנייה האחרונה ה- 2400”. הנה הטקסט במלואו [2].

טקסט מסמך :  1 בפברואר 1982 . זהו קטע העיתון המקורי מהעיתון “דבר” , ונכתב ע”י מר טדי פרויס . (באדיבות העיתון “דבר”) 

ציטוט הטקסט של טדי פרויס ז”ל מ- 1בפברואר 1982 :

“במבצע ראוי לציון הראתה הטלוויזיה כי שחקן סקוויב קאנטו צ’ארלס קיופק קלע את הסל שלוֹ בשנייה ה- 2400 של המשחק ולא בשנייה ה- 2401. הווה אומר הסל היה חוקי, ולכאורה צריכה הקבוצה האיטלקית להירשם כמנצחת. אולם באותו קטע משוחזר שהוקרן במוצ”ש ב- “מבט ספורט”, מצאה הטלוויזיה שעניין מסובך יותר משחשבו קודם לכן. בשִחזור נראה בבירור שקודם לקליעה פגע שחקן איטלקי “באריה השחור” של מכבי ת”א ארל וויליאמס, פגיעה שצריכה הייתה לזכות את הקבוצה הישראלית בשתי קליעות עונשין. הניצחון עשוי היה אפוא להיות גדול יותר בשלוש נקודות. המבצע של צוות “מבט ספורט” והטכנאים ראוי לשבח גם מבחינת ההגינות הספורטיבית. לא כל רשת טלוויזיה הייתה חוקרת תעלומה שעשויה לתעד כישלון של הקבוצה “שלה”. לזכות הטלוויזיה יש אפוא לרשום עוד נקודת זכות על עצם המבצע הטכני”.

הטכנולוגיה הטלוויזיונית שעמדה לרשותי בראשית 1982 הייתה מיושנת ודלה. מאידך הוכח כי נוכחותם של שעוני הזמן על המסך בשידורים ישירים של משחקי כדורסל חיונית וחשובה ביותר. בדיוק כשם שהיא דרושה בעת שידורים ישירים בטלוויזיה של משחקי כדורגל, כדוריד, ולבטח בענפי הספורט האישיים כמו תחרויות הא”ק, שחייה, אִגרוף, תחרויות סקי של גלישת סלאלום במורד הרים מושלגים ומה לא. השעון הרָץ על המרקע הפך להיות חלק אינטגראלי ומרכיב חשוב כמעט בכל ענפי הספורט המשודרים בטלוויזיה המודרנית. עיקרון הצבת השעון על מסך הטלוויזיה בעת השידורים הישירים שלנו את משחקי הכדורסל והכדורגל היה קריטי וכך גם הנחיתי את המפיקים והבימאים שלי לפעול. הערה : הצבת שעוני מדידה אלקטרוניים על מרקע הטלוויזיה התרחשה לראשונה בתחרויות אולימפיאדת טוקיו 1964 שם ה- Host broadcaster היפני המקומי, הלוא היא רשת הטלוויזיה הציבורית היפנית NHK, שיתפה פעולה פורייה ומוצלחת ביותר עם חברת השעונים היפנית רבת המוניטין SEIKO. כמובן שהיום העניין הזה הוא טריביאלי לחלוטין. ב- 28 בינואר 1982 בהיכל הספורט ביד אליהו הייתה הטכנולוגיה של הטלוויזיה הישראלית הציבורית והמונופוליסטית ענייה ודלה. היום בעידן הטלוויזיה הרב ערוצית, יש לזמן, לתוצאה, ולשם המשחק המופיעים ורצים בקביעות על המסך ערך מוסף. הם מאפשרים לאותם הצופים “המזפזפים” לרגע לעבר ערוצים אחרים, לשוב אל תחנת האם המשדרת ישיר את התחרות המעניינת אותם כדי להתעדכן מייד בנעשה במשחק, בתוצאה, וּבזמן שנותר לסיומו. מחלקת הספורט של הטלוויזיה הישראלית הציבורית הייתה הראשונה בשעתו באירופה להציב כשיטה את שעוני המשחק בשידורים הישירים הביתיים שלה על מסך הטלוויזיה, והשתמשה בהם כסטנדרט שידור שיטתי והכרחי. לשידורי הכדורסל שלנו יצא מוניטין בכל היבשת. רשתות טלוויזיה רבות ביבשת אימצו את פילוסופיית השידור הזאת. שידורי הכדורסל בטלוויזיה ללא שעוני זמן המשחק על המסך, נראו עכשיו כאוסף תמונות עקרות חסרות מתח ועניין. קצב ואופי השידור הישיר השתנו לבלי הכר. מאמץ גדול מאוד ואחריות רבה יותר נדרשו מהבימאים ומהמפיק הראשי שניצב לצדי ששי אפרתי. פאזל השידור הישיר היה מורכב עכשיו מהרבה מאוד פרטים וחלקים בעלי צורות שונות. נדרשו אנשים אינטליגנטיים כדי להפרותו ולהרכיב אותו במהירות לתמונה כוללת אחת.

[1] ראה נספח : קטע עיתונות מ- 1 בפברואר 1982 במוסף הספורט של “ידיעות אחרונות” , פרי עטו של ארנון “נוֹנִי” מוֹזֶס.

[2] ראה נספח : קטע עיתונות מ- 1 בפברואר 1982 בעיתון “דָבָר” (נסגר לפני שנים רבות) של העיתונאי טֶדִי פְרוֹיְס ז”ל.

פרקים נבחרים שמספרים על מהות ואיכות “הקשר הסימביוטי” בין רשות השידור למועדון הכדורסל של מכבי ת”א. 

*הולדת יחסי הגומלין ב- 1970 בין רשות השידור לבין מועדון הפאר בכדורסל של מכבי ת”א וראשית הקשר הפילנטרופי ב- 1971 בין חברת “עלית” לבין מכבי ת”א.

*הופעתם ב- 1969 של יו”ר ומנהיג מכבי ת”א עו”ד שמעון מזרחי ומנהל הקבוצה המזהיר מר שמואל “שמלוק” מחרובסקי. *המו”מ הכספיים של הטלוויזיה הישראלית הציבורית עם המועדון לצורך שידור ישיר של המשחקים היו קשוחים ולא תמיד מקור לאושר וגאווה.

*השידורים הישירים של משחקי מכבי ת”א בגביע אירופה בטלוויזיה היו במשך שנים רבות מאז ראשית עשור ה- 70 וגם בשנות- 80 ותחילת שנות ה- 90 סוד ציבורי כמוס.

*סעיף מיוחד המעוגן בחוזה בין שני הצדדים אסר על הודעת דבר השידורים הישירים בטלוויזיה (ובעיתונות) עד יום המשחק בשעה שבע בערב.

*המועדון חשש כי פרסומם יבריח את קהל האוהדים מהיציעים וישאיר אותו בבית. החשש התגלה כמופרך אך מכבי ת”א סירבה לוותר . סעיף הפרסום בחוזה הוליד חיכוכים קשים בין הטלוויזיה הישראלית למכבי ת”א. דבר פרסומם המוקדם של שידורי מכבי ת”א בטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 ה- Promotion שלהם וה- Built up סביבם, השתנה רק עם מינויו של מוטי קירשנבאום ז”ל למנכ”ל רשות השידור באפריל 1993.

הסרט הדוקומנטארי “גופייה מס’ שש” (75 דקות), נחקר , נכתב, הופק, ובויָם על ידי במשך כשלוש שנים בין אפריל 1977 לספטמבר 1980. הצלם שלי היה יורם מנדלבאום ז”ל והעורך שלי היה ז’אן קלוד זרביב (אביב). הסרט שהורכב מקטעי film ו – video שודר בהצלחה רבתי בטלוויזיה הישראלית הציבורית ב- 4 בספטמבר 1980. לצורך תחקורו וצילומו ראיינתי בארץ ובארה”ב כ- 100 (מאה) אנשים, ביניהם משה דיין מעריצו של טל ברודי שאמר עליו : “טל ברודי הוא עלם חמודות יהודי – אמריקני. בשחקן הכדורסל הכישרוני הזה מתגלם ומתגשם החלום הציוני”.

טקסט תמונה :  משה דיין (בן 65) מקבל את פני ב- 28 אפריל 1980 בביתו בצהלה . לא יכולתי  שלא לחוּש אהדה עצומה למשה דיין מצביא הדגול והאמיץ הבלתי יישכח של מדינת ישראל. אני מתדרך אותו ומסביר לו את הרקע לריאיון הטלוויזיה עמו. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט תמונה :  28 באפריל 1980. אני מראיין את משה דיין בווילה שלו בצהלה לצורכי הסרט על טל ברודי  “גופיה מספר שש” . משה דיין אמר לי כלהלן באותה הפגישה ההיא : “טל ברודי הוא עלם חמודות . בטל ברודי  מתגשם החלום הציוני ! “. זאת הייתה הפעם הראשונה והאחרונה בחיי שראיתי את משה דיין פנים אל פנים. לא היה ספק, הוא היה איש מרשים מאין כמותו. משה דיין מת ב- 16 באוקטובר 1981. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות). 

בין רשות השידור לבין מכבי ת”א התקיים קשר סימביוטי במשך 37 שנים. זה נכון. ברית שידור מופלגת עתירת ממדים בו שאבו שני הצדדים יתרונות ויצאו נשכרים מההסכם ארוך הטווח ביניהן. מכבי ת”א הרוויחה מָמוֹן ומוניטין תמורת מכירת זכויות השידורים לטלוויזיה הישראלית. הטלוויזיה הציבורית שילמה למכבי ת”א במשך שנות דוֹר מעונת 1977 – 1976 ועד עונת 2007- 2006 סכום עצום ונכבד (הנתונים המדויקים מופיעים בספר עב הכרס שחקרתי וכתבתי ואשר קרוי “הקשר הסימביוטי”) ובתמורה צברה יוקרה ורייטינג. אלה הם בדיוק חוקי המשחק בין הטלוויזיה למושאי השידור שלה. אנחנו צברנו אהדה ותהילה בעקבות הרייטינג השופע. ערוץ 2 צובר בעקבותיו ממון. יחסי הגומלין שנוצרו בין הטלוויזיה הישראלית הציבורית (לימים ערוץ 1) לבין מועדון מכבי ת”א ע”י דָן שִילוֹן ואָלֶכְּס גִלְעָדִי דָמוּ לקשרים שנוצרו בימים ההם בין הטלוויזיה האיטלקית הציבורית RAI לבין קבוצות הכדורגל והכדורסל האיטלקיות במפעלים האירופיים, הקבילו לקשרי גומלין צמודים ויחסים הסימביוטיים שהתקיימו בין רשת הטלוויזיה הבריטית הציבורית ה- BBC לקבוצות הכדורגל האנגליות הנבחרות בגביעי אירופה, וחפפו את יחסי הזיקה ששררו בין הטלוויזיה הספרדית הציבורית RTVE לבין מועדוני הפאר של ריאל מדריד וברצלונה. דָן שִילוֹן ואָלֶכְּס גִלְעָדִי היו המייסדים. אני העמקתי את הקשר. ליוויתי את קבוצת הכדורסל של מכבי ת”א כאיש הטלוויזיה הישראלית במשך 32 שנה. 22 מהן שימשתי מנהל מחלקת הספורט של הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 והאיש המַתְּוֶוה את מדיניות השידורים בתחום. מידי שנה נטלתי חלק בקבוצת המו”מ של רשות השידור שנשאה ונתנה עם המועדון בעל המוניטין על גובה זיכיון השידורים הישירים. בעידן הטלוויזיה הרָב ערוצית הפך המו”מ לקרב. חשנו את האוויר החם של ערוץ 5 וערוץ 2 נושף בעורפנו. כולם רצו להשיג לעצמם את זכויות השידורים של הקבוצה המפוארת המשתתפת מידי שנה במשחקי גביע אירופה בכדורסל. זה היה כ- ריטואל. מכבי ת”א הפכה להיות אובייקט שידור טלוויזיוני בעל משמעות רבה. הייתי חולם בלילות על שלושת ראשי הוועדה המארגנת של המועדון המצליח הזה עו”ד שִמְעוֹן מִזְרָחִי יו”ר המועדון, מנהל הקבוצה שְמוּאֵל “שָמְלוּק” מַחָרוֹבְסְקִי, והגזבר אַרְיֵה בַּרָנוֹבִיץ’, אנשי מפתח שהחזיקו בזכויות השידורים של סחורה בעלת תכלית ממשית. לא היה לי דבר אישי עמם או אליהם. היו לנו בסך הכול רק שתי נקודות מפגש במשך שלוש עשרות שנים : היכל הכדורסל ביד אליהו ושולחן המו”מ. מעולם לא התראינו במסגרת פרטית. באופן אינדיבידואלי הם גם לא עניינו אותי אך כה רציתי בהצלחתם המקצועית שהייתה גם הצלחת הטלוויזיה הישראלית הציבורית. במערכת היחסים הקרובה הזאת שהתפתחה במשך השנים משני צידי המִתְּרָס בין הטלוויזיה הציבורית לבין אלופת הכדורסל הישראלית נוצרו יחסי אמת (למעט ה- 8 בנובמבר 1984). ניצחונותיה של מכבי ת”א הפכו למַשְאָבּ רייטינג ולשִגְשוּגוֹ של אותו גוף השידור המחזיק בזכויות הצילום וההקרנה הישירה של משחקיה. המדידה המיומנת הנוגעת לאומדן כמות הצפייה בשידורים הישירים מעניקה לגיטימציה לקבלן הביצוע ומצדיקה את פעולתו. זהו אחד החוקים הנוקשים בתעשייה הזאת. מחלקת הספורט של הטלוויזיה הישראלית הציבורית הייתה קבלן הביצוע של רשות השידור ואני ניצבתי בראשה. אנשי הטלוויזיה באשר היא הם עבדים של הרייטינג. תוֹחֶלֶת החיים שלנו מותנית ונגזרת מכמות האנשים שצופה ורואה אותנו, שומעת ומקשיבה לנו. מן ההיבט הזה לא הייתה מחלקת הספורט של הטלוויזיה הישראלית הציבורית שונה ויוצאת דופן מכל קבלן ביצוע אחר ברשות. הטלוויזיה הישראלית הציבורית החלה לעקוב ולצלם את משחקי מכבי ת”א בארץ בנובמבר 1968 ואת תחרויות גביע אירופה בנובמבר 1970 אך לשלם לה ממון עבור זכויות שידורים באופן סיסטמתי החלה רק בעונת הכדורסל של 1977 – 1976. כזכור ב- 7 באפריל 1977 ניצחה מכבי ת”א בהיכל Pioneer בבלגראד – יוגוסלביה את מובילג’ירג’י ווארזה 77:78 במשחק הגמר על גביע אירופה לקבוצות אלופות וזכתה לראשונה בתולדותיה בגביע אירופה הנכסף.

אני מעביר לידיעת קוראי הבלוג כמה מסמכים משנים 1973 ו- 1974 פרטניים נקודתיים כספיים – כלכליים של הטלוויזיה הישראלית הציבורית העוסקים בעלויות טכנולוגיות של השידורים הישירים של קבוצת הכדורסל של מכבי ת”א מחו”ל ועלויות זכויות שידורים. המנכ”לים של רשות השידור באותה העת היו שמואל אלמוג ז”ל (בשנים 1974 – 1969) ויצחק לבני יבד”ל (בשנים 1979 – 1974). מנהל הטלוויזיה הישראלית הציבורית היה ארנון צוקרמן (במשך שתי קדנציות בשנים 1979 – 1973). מנהלי חטיבת החדשות היו צבי גיל (מנובמבר 1971 ועד נובמבר 1974) ודן שילון (מנובמבר 1974 עד נובמבר 1977). מנהלי מחלקת הספורט היו דן שילון (בשנים 1974 – 1968) ואלכס גלעדי (בשנים 1980 – 1974). כך התנהלו פעם העניינים.

gur 1

טקסט מסמך : 10 בדצמבר 1973. התכתבות של דן שילון עם מנהל הטלוויזיה ארנון צוקרמן העוסק בתכנון שידורים ישירים של משחקיה של מכבי ת”א בשלב רבע הגמר בגביע אירופה לקבוצות אלופות בכדורסל לאחר מלחמת יום הכיפורים. עמוד מס’ 1 מתוך 2. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

gur 2

טקסט מסמך : 10 בדצמבר 1973. התכתבות של דן שילון עם מנהל הטלוויזיה ארנון צוקרמן העוסק בתכנון שידורים ישירים של משחקיה של מכבי ת”א בגביע אירופה לקבוצות אלופות בכדורסל לאחר מלחמת יום הכיפורים. עמוד מס’ 2 מתוך 2. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

gur 3

טקסט מסמך : 10 בדצמבר 1974. התכתבות של אלכס גלעדי עם מנהל הטלוויזיה ארנון צוקרמן העוסק בשידורים הישירים של משחקי מכבי ת”א בשלב רבע הגמר של גביע אירופה לקבוצות אלופות החל מ- 2 בינואר 1975. עמוד מס’ 1 מתוך 3. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

gur 4

טקסט מסמך : 10 בדצמבר 1974. התכתבות של אלכס גלעדי עם מנהל הטלוויזיה ארנון צוקרמן העוסק בשידורים הישירים של משחקי מכבי ת”א בשלב רבע הגמר של גביע אירופה לקבוצות אלופות החל מ- 2 בינואר 1975. עמוד מס’ 2 מתוך 3. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

gur 5

טקסט מסמך : 10 בדצמבר 1974. התכתבות של אלכס גלעדי עם מנהל הטלוויזיה ארנון צוקרמן העוסק בשידורים הישירים של משחקי מכבי ת”א בשלב רבע הגמר של גביע אירופה לקבוצות אלופות החל מ- 2 בינואר 1975. עמוד מס’ 3 מתוך 3. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

gur 6

טקסט מסמך : 22 בדצמבר 1974. התכתבות נוספת של אלכס גלעדי עם מנהל הטלוויזיה ארנון צוקרמן בעניין זכויות השידורים של משחקי מכבי ת”א בגביע אירופה לקבוצות אלופות וגם כמה עניינים הנוגעים ל- EBU (איגוד השידור האירופי). (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

קשרי הגומלין המיוחדים שהתפתחו בין השידור הציבורי לוועדה מארגנת ספורט פרטית מצליחה לא הייתה המצאה שלי. ראשיתה בקונטיננט האירופי. מוצאה מהשידור הציבורי האירופי בה רשתות הטלוויזיה וגופי הספורט מפיקים תועלת האחד מהשני . הטלוויזיה הספרדית הציבורית RTVE פיתחה במשך שנים רבות קשרים מיוחדים וענפים עם קבוצות הכדורסל והכדורגל של מועדון הספורט המלכותי ריאל מדריד. רשת הטלוויזיה הציבורית של בריטניה ה- BBC הבריטי נהנה במשך שנים מהצלחתן של מנצ’סטר יונייטד, ארסנל, וליוורפול באירופה. הטלוויזיה הממלכתית האיטלקית RAI שילמה הוֹן עַתֵּק כדי לצלם את משחקן של שתי קבוצות הכדורגל המילנזיות, מִילָאן ואִינְטֶר. שתי הרשתות הציבוריות הגרמניות ARD  ו- ZDF הלכו באש ובמים אחרי שני הטניסאים הווירטואוזים שלהם בשנות ה- 80 בּוֹרִיס בֶּקֶר ושְטֶפִי גְרָאף ונהו אחרי קבוצת הכדורגל באיירן מינכן. הטלוויזיה השוודית הציבורית SVT רדפה עד קצוות העולם אחרי שני ספורטאים רבי מוניטין שלה, הטניסאי בְּיוֹרְן בּוֹרְג וגולש הסקי אִינְגְמָאר סְטֶנְמָארְק.

במידה רבה הלכתי באש ובמים אחרי מכבי ת”א באישור הממונים. הבוסים שלי ואנוכי העמדנו רק תנאי אחד לעו”ד שמעון מזרחי. עליך להיות אָלוּף. זהו אותו הסטטוס שהציבו בפניהם קודמיי דן שילון ואלכס גלעדי. הטלוויזיה באשר היא צועדת עם אלופים ובעקבות האֵיתָּנוּת התקשורתית היא הופכת את המצליחנים שבהם למותגי שידור. זה בדיוק מה שקרה בעת שיתוף הפעולה בין הטלוויזיה הישראלית לבין מכבי ת”א. התוצאה הסופית בקשר הזה הפכה את מכבי ת”א למותג. לטלוויזיה יש תכונה מולדת. היא הולכת על בטוח ובוררת בקפידה את אובייקט השידורים מתוך שפע של מגוון אפשרויות בעיקר בשני תחומים קונקרטיים של ספורט ובידור. אובייקט השידור חייב להבטיח מראש את שגשוג הצפייה לאורך זמן. הזָמָר והשחקן אָרִיק אָיְינְשְטֵיין היה צריך רק למַצְמֵץ כדי שמצלמות הטלוויזיה יגיחו לעברו שוב ושוב על חשבון אומנים רבים אחרים. מן ההיבט הזה מזכירה מכבי ת”א את אריק איינשטיין ז”ל או את “הגַּשָּש החִיוֵור” בה כיכבו השלישייה הבלתי נשכחת שייקה לוי ו- גברי בנאי יבד”ל, וישראל “פּוֹלִי” פוליאקוב ז”ל. באירועי ספורט ובידור לא מתקיימת חלוקת משאבים שווה לכל דורש. חלק רואה בדבר טרגדיה ומקים קול צעקה אך צריך לזכור שהטלוויזיה איננה גוף בוררות ו/או בית דין גבוה לצדק. היא קודם כל וראשית דבר מוֹסַד שידור שנבנה על תשומת לב וכמויות מדרוג ורייטינג הגונות (!). הקורלאציה בין אובייקט שידור נִכְסָף לבין הגוף המשדר הכמה לשדרו הייתה למכסימאלית. המשוואה הייתה ברורה : ככל שמכבי ת”א המשיכה להצטיין כך העמיקה רשות השידור את אחיזתה בה.

פעמים רבות נשאלתי בקריירה הטלוויזיונית הארוכה שלי מי עשה את מי, אנחנו (כלומר הטלוויזיה) את מכבי ת”א או מכבי ת”א את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1. התשובה שלי היא דוּ סיטרית : “מכבי ת”א הביאה את הכישרון ואנחנו את המצלמות”.

הספר הזה “הקשר הסימביוטי” בסדרה “מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה” הוא תיעוד וניתוח של הסימביוזה וקשרי הגומלין חסרי התקדים שהתקיימו במשך יותר משנות דוֹר 2006 – 1969 בין הטלוויזיה הציבורית בישראל לבין מכבי ת”א. תחילתה בצילום ושידור הדרבי התל אביבי בכדורסל שהתקיים ב- 13 בנובמבר 1968 באצטדיון “בלומפילד” במסגרת המחזור ה- 8 בליגה הלאומית בכדורסל בו גברה קבוצת הפועל ת”א על מכבי ת”א 70:78 [8] והמשכה ב- 24 ביוני 1969 בכיסוי משחק הגמר על גביע המדינה בין קבוצות מכבי ת”א והפועל ת”א ששוחק אף הוא באצטדיון “בלומפילד” ושוב ניצחה הפועל ת”א 70:88 וזכתה בפרס הנכסף. אח”כ העבירה הטלוויזיה הישראלית לראשונה בתולדותיה בשידור ישיר ב- 24 בנובמבר 1970 מהיכל הספורט “נעמן” (במפרץ עכו) [9] את המשחק בו ניצחה מכבי ת”א את אלופת בלגיה סטנדרד ליאז’ 62:74 במסגרת גביע אירופה לקבוצות אלופות. כל המנכ”לים של רשות השידור ומנהלי הטלוויזיה לדורותיהם מאז ימיהם של שְמוּאֵל אַלְמוֹג ויְשַעְיּהוּ “שָיְיקֶה” תָּדְמוֹר תמכו בסימביוזה המתוכננת הזאת בין הטלוויזיה הישראלית הציבורית לבין מכבי ת”א שעלתה ממון לקופה הציבורית אך מאידך הניבה רייטינג מזהיר. יתירה מזאת, השידורים הישירים האלה היו אבן הפַּאזֶל שנושקת לכל האחרות וחיברו את צופי הטלוויזיה ביתר שאת למשדרים שקדמו למשחקי מכבי ת”א ולאלה שבאו בעקבותיהם. הספר הזה הוא גם סיפור אודות שיתוף הפעולה המדהים, היוצא דופן, והדרמטי בין מכבי ת”א לבין נותנת החסות שלה חברת הממתקים והקפה “עֵלִית”, מאז שנת 1971 ועד עצם היום הזה. מועדון מכבי ת”א לדורותיו חייב חוֹב עולם למַרְק מוֹשֶבִיץ ז”ל ואַבָּא פְרוֹמְצֶ’נְקוֹ ז”ל, וגם לדָוִד מוֹשֶבִיץ יבד”ל בנו של מַרְק מוֹשֶבִיץ ואָבִי פִילוֹסוֹף יבד”ל חתנו של אַבָּא פְרוֹמְצֶ’נְקוֹ (רבי פילוסוף היה נשוי לתָּמָר בִּתּם של רות ואַבָּא פְרוֹמְצֶ’נְקוֹ), לדֵייוִיד פֶדֶרְמַן יבד”ל, ולמִיכַאֵל “מַיִיק” שְטְרָאוּס יבד”ל. בלעדיהם לא הייתה יכולה מכבי ת”א להעפיל שוב ושוב ופעם אחר פעם לפסגה. ללא סיועה הכספי – כלכלי המסיבי של “עֵלִית” בכל השנים הארוכות האלה היה הדבר בלתי אפשרי. חברת “עֵלִית” הביאה הרבה כסף מהבית כדי לתחזק את קבוצת מכבי ת”א. במשולש הספורטיבי הזה שווה הצלעות והזוויות, שכלל את הטלוויזיה הישראלית – מכבי ת”א – וחברת “עֵלִית”, טמון אחד הפרקים החשובים ביותר בהתפתחות ההפקה ושידורי הספורט בטלוויזיה הישראלית הציבורית לדורותיה.

טקסט תמונה :  1970. תמונה היסטורית. דור המייסדים הבלתי נשכח. תעשייני ובעלי חברת “עלית” מרק מושביץ ז”ל (מימין) ואבא פרומצ’נקו ז”ל (משמאל). (התמונה באדיבות גב’ רות פרומצ’נקו תיבדל לחיים ארוכים אלמנתו של אבא פרומצ’נקו ז”ל. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

לא בכדי נשאלת השאלה בראש הפוסט הקונקרטי הזה מי חשוב יותר לרוח המועדון הכדורסל של מכבי ת”א השחקנים ו/או המאמן ? היו ימים במועדון מכבי ת”א בהם מאמנים ושחקנים צנועים יותר בממון וגם במוניטין, הדבירו והכניעו את כל אירופה והפכו לאלופים.

ניתוח המדרוג של השידור הישיר של ערוץ 10 את המשחק מאלאגה ספרד – מכבי ת”א 68:82, ביום חמישי – 26 בנובמבר 2015 בין 21.45 ל- 23.45

צוות השידור הישיר של ערוץ 10 במאלאגה שלשום (יום חמישי – 26 בנובמבר 2015) השדר ניב רסקין והפרשן גור שלף, הוביל את שולחיו לכמות רייטינג ממוצעת של % 9.8 בין 21.45 ל- 23.45, ולשלושה Peaks של % 10.8 + % 10.8 + % 10.9. הישג לא רע למרות שמכבי ת”א איננה במיטבה כיום ולמרות שהפסידה למאלאגה 82:88. לצורך השוואה ערוץ 1 צבר בין 21.45 ל- 23.45 כמות רייטינג ממוצעת של % 1.73 ואילו בשני רבעי השעות שבין 23.15 ל- 23.45 צבר ערוץ 10 % 8.8 ו- % 9.0 (בהתאמה) מול % 13.0 ו- % 11.1 שצבר ערוץ 2 בפרק זמן זה (בהתאמה).     

להלן טקסט נוסף שנאגר בספר עב הכרס שחקרתי וכתבתי ואשר קרוי : “הקֶשֶר הַסִימְבּיוֹטִי” (1) ומשם נלקח לפוסט הקונקרטי הזה.

הקשר הסימביוטי בין הטלוויזיה הציבורית לבין אלופת הכדורסל הישראלי והאירופי קבוצת הפאר מכבי “עֵלִית” ת”א נמשך יותר משנות דוֹר בשנים 2006- 1969. ליחסי הגומלין האלה אין אָח ורֵע בתולדות התקשורת האלקטרונית בארץ ובעולם. הופעתו הווירטואוזית של הכדורסלן היהודי – אמריקני טַל בְּרוֹדִי בישראל באוקטובר 1966 והחלטתו ללבוש את מדי מכבי ת”א (“גופייה מס’ 6”) משנה את מאזן הכוחות בכדורסל הישראלי ומאפשרת למועדון לכבוש לראשונה בחלוף עשור את הפסגה האירופית ב- 1977. מכבי ת”א לא הייתה יכולה להעפיל לפסגה ללא השידור הציבורי ובלעדי התמיכה הכלכלית ארוכת השנים של ה- SPONSOR הראשי שלה חברת הקפה והממתקים “עֵלִית”. תרומתם הכספית של ראשי חברת “עֵלִית” לדורותיהם אַבָּא פְרוּמְצֶ’נְקוֹ ז”ל ומַרְק מוֹשֶבִיץ ז”ל, ויבד”ל דַוִד מוֹשֶבִיץ, אָבִי פִילוֹסוֹף, דֵייוִיד פֶדֶרְמַן, ומִיכָאֵל “מַיִיק” שְטְרָאוּס בשנים 2008 – 1971 לא תסולא בפַז. שַדָּר הטלוויזיה הישראלית הציבורית אָלֶכְּס גִלְעָדִי זועק בשידור ישיר ב- 7 באפריל 1977 מבלגראד יוגוסלביה, “גביע אירופה לתל אביב…גביע אירופה לתל אביב”. שדרי הטלוויזיה הישראלית הציבורית יורם ארבל, מאיר איינשטיין, ורמי ווייץ עשו זאת אחריו שוב בשנים 1981, 2001, 2004, ו- 2005. גדולתו של מועדון מכבי ת”א במשך שנים כה רבות והישגיו המצויינים נובעים מניהולו המוכשר ודבקותו במשימה של היו”ר עו”ד ואיש בעל חזון שמעון מזרחי, מאז 1969, וגם בשל יכולת שימור מורשת העבר של דור המייסדים וטיפוח המסורת הספורטיבית הקונקרטית של הקבוצה. מדע הסוציולוגיה קובע מפורשות כי כל גוף או ארגון חברתי באשר הוא לרבות מועדון ספורט – הוא חסרת עתיד ללא הִשְתַּמְּרוּת עברו.

כל הזכויות שמורות למחבר יואש אלרואי. הספר נחקר ונכתב בתקופה שבין אוקטובר 1998 לנובמבר 2015.

סיסמת הספר :

FROM MY POINT OF VIEW: If You Do, Do It Right- If Not Give It Up

השורה התחתונה של הספר :                                                

The History of the unavoidable Symbiotic Relationship between Television and Sports (+ News) in Israel and around the World, in years of 1936 – 2008 

ציטוט : “את מה שאתם רואים הערב אצלנו בטלוויזיה – תקראו מחר בעיתונים”. (יורם ארבל ב- 1985 בעת שידור ישיר של אחד ממשחקי מכבי ת”א בהיכל הספורט ביד אליהו במסגרת גביע אירופה לקבוצות אלופות). 

הייתי עיתונאי. העיתונאות היא סוג של תחרות רווייה אמביציות בהגשת אינפורמציה לציבור. הדיווח המהיר והבלעדי של אירועי החדשות והספורט בא לידי ביטוי מיידי בשידורים הישירים בטלוויזיה. אושר צרוף שלנו של אנשי הטלוויזיה הישראלית הציבורית הוא להביס את אנשי העיתונות הכתובה, שחלק מהם ממרר באופן שיטתי את חיינו. באחד השידורים הישירים של משחקי מכבי ת”א בעשור ה- 80 הוריתי לבימאי שלי יואב פלג להשתמש במצלמה מס’ 2 [1]  המוצבת ברום שער תשע בהיכל הספורט ביד אליהו כדי לחשוף ולהעלות On air (באוויר) [2]  את הקולגות שלנו העיתונאים מ- “הארץ”, “ידיעות אחרונות”, “מעריב”, “על המשמר”, “דָבָר”, ועיתונים נוספים המרוכזים יחדיו בתא העיתונות הממוקם בצד הדרומי של זירת ההיכל ומסקרים כמונו את המשחק. רציתי לחזֵק את עניין הצפייה בשידור המשחק בטלוויזיה בתירוץ שגם העיתונות הכתובה לכל רבדיה, כמו רדיו “קול ישראל” ו- “גלי צה”ל”, מצטרפת אלינו ושולחת את נציגיה לסַקֵר את התחרות. אבל זאת הייתה אמתלה משנית. התירוץ האמיתי היה לומר לצופי הטלוויזיה שאנחנו עושים את עבודתנו נאמנה וראשונים בדיווח לפני כולם. לחצתי על לחצן ה- Talk back בניידת והתרעתי את השַדָּר יורם ארבל. כשנראו עשרות העיתונאים על המוניטור של השדר בעמדת השידור הרחיק יורם ארבל לכת ממני, והגה בנון שלאנטיות פרשנות שהפכה לסלוגן : “את מה שאתם רואים הערב אצלנו בטלוויזיה – תקראו מחר בעיתונים”. פשוט, הגיוני, נוקב, מדויק, ומבריק. זהו יתרונה המכריע של העיתונאות האלקטרונית על פני הכתובה. האמירה הזאת קיננה שנים במשרדי מחלקת הספורט של הטלוויזיה הישראלית – כמוטיב וכמניע של מוטיבציה. “אין דָבָר יָשָן יותר מהעיתון של אתמול”, גורסת הקלישאה. יוֹרָם אָרְבֶּל החמיר אותה : “אין דָבָר יָשָן יותר מהעיתון של מחר”, הגדיר את המצב החדש במילים שלו. יחד עם זה כל עיתונאות הספורט בטלוויזיה לא הייתה שווה קליפת השום אם הייתה רק מהירה אך חסרת מהות ולא אמיתית, וללא הגשמת הצו העיתונאי בן חמש מילים של הָאווֹאַרְד קוֹסֶל שדר הספורט הנודע של רשת הטלוויזיה האמריקנית ABC שאמר כלהלן : “Tell it like it isאמור את זה כמו שזה.

arbel 1

טקסט תמונה : עשור ה- 80 של המאה שעברה. יורם ארבל גאון הביטוי בשידור ישיר, ושדר הכדורגל והכדורסל הטוב ביותר בתולדות הטלוויזיה בישראל בכל הזמנים. (צילום ותיעוד יואש אלרואי. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

הרעיון העיתונאי הכֵּנֶה שהגה שַדָּר הספורט האמריקני האגדי הָווֹאַרְד קוֹסֶל מרשת הטלוויזיה האמריקנית ABC בשנות ה- 60 של המאה הקודמת, “Tell it like it is”, יכול היה להתקיים ולשאת את עצמו לא רק בשל המוּסָר האישי הגבוה, האינטגריטי, והכישרון של אומרו, אלא גם בשל אמצעי ההפקה, הצילום, והשידור הכבירים שהעניק לו מנהלו הבכיר ורב המוניטין רוּן אָרְלֶדְג’ (Roone Arledge). ראה הספר “למילים יש וויזואליה משלהן”. “אמור את זה כמו שזה”, איננו רק עניין של אופי ויכולת מֶלֶל של השַדָּר, אלא גם פקטור של מספר המצלמות המשתתפות בכיסוי האירוע וכמות יחידות ההילוכים החוזרים מזוויות ראייה שונות. איכות הטקסט הטלוויזיוני מותנה (פעמים רבות) בכמות אמצעי השידור. שני שדרי ומפיקי הספורט של הטלוויזיה הישראלית בשנות ה- 70 של המאה הקודמת העיתונאים דָן שִילוֹן ואָלֶכְּס גִלְעָדִי הגיעו לשיא הכיסוי הטלוויזיוני שלהם בשנים ההן דווקא במשחקי הכדורסל, ובעיקר באלה בהן התמודדה קבוצת מכבי ת”א במפעל גביע אירופה לקבוצות אלופת בכדורסל בהיכל הספורט ביד אליהו. אופי המשחק, מספר המשתתפים בו, ומידות המגרש הנוחות (28 מ’ אורך ו- 14 מ’ רוחב) מאפשרים הפקה נוחה וכיסוי ראוי גם באמצעי הטלוויזיה הדלים שאפיינו את הימים ההם. דן שילון ואלכס גלעדי ושני בימאי הספורט וַרְדִינָה אֶרֶז ויוֹאָב פֶּלֶג הניחו את יסודות הכיסוי המושכל במשחקי הכדורסל. הם השתמשו והציבו באופן נבון את ארבעת מצלמות ה- Video של ניידת השידור ה- “OB הלָבָן” שעמדה לרשותם, אותה ניידת השידור ההיא שצילמה רק ב- שָחוֹר / לָבָן את אירועי החדשות והספורט במדינת ישראל. וכמובן גם את ענף הכדורסל השני בחשיבותו הספורטיבית ובפופולריות שלו במדינת ישראל, דבר שלא הספיק במגרשי הכדורגל, שם התרחש סיפור שונה לחלוטין. ראה הספר “סַמָּן יְמָנִי” בסדרה רחבת ההיקף בת 13 ספרים הקרויה “מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה”.

לכֵן הביטוי הטלוויזיוני התמציתי של הָווֹאַרְד קוֹסֶל “Tell it like it is” מיצה את המֵרָב שבו קודם כל וראשית דבר בצילום הכדורסל במדינת ישראל וכיסוי משחקיה של קבוצת הפאר בכדורסל מכבי ת”א. ההיסטוריה הזאת כרוכה בהתפתחות שידורי הטלוויזיה הישראלית הציבורית והטכנולוגיה שלה שמרכזה שכַן ברוממה – ירושלים. במשך שנות דוֹר 2000 – 1970 נחשב בימוי וכיסוי משחקי הכדורסל בטלוויזיה הישראלית הציבורית לטוב באירופה. מהנדסיה הצעירים והוותיקים ובראשם אַרְיֵה מוּלְצִ’ינוֹבְסְקִי הנבון והטוב מכולם, היו הראשונים ביבשת להמיר את האינפורמציה האנלוגית של שעוני המשחק בהיכל ביד אליהו למידע דיגיטאלי ולהציגם באופן שיטתי על המִרְקָע בעת השידורים הישירים. חידוש מפליג בימים ההם. מהפכת הטלוויזיה בכיסוי משחק הכדורסל בישראל עשתה צעד גדול לפנים בעשור ה- 80 של המאה שעברה לא רק בשֶל התקדמות הטכנולוגיה אלא גם בגלל כישרונו של צוות השידור המצוין שכלל את השַדָּר יוֹרָם אָרְבֶּל והפרשן אַרְיֵה מְלִינְיָאק.

אני שב לשידורם הישיר של משחקי הכדורסל בהשתתפות מכבי ת”א באחד משלבי האבולוציה של הטלוויזיה הישראלית הציבורית בראשית שנות ה- 80 של המאה הקודמת. בימים ההם נולדו כמה רגעים שנויים במחלוקת בלתי נשכחים שלא ניתן היה לפתור אותם On line בעת ההיא בזמן השידור הישיר. לרוע המזל לא תמיד יכולתי להתגאות בשימוש המושכל בחזונו העיתונאי של הווארד קוסל, “Tell it like it is”. דוגמא מצוינת לכישלון שלי התרחשה ביום חמישי בערב – 28 בינואר 1982, התאריך בו אירחה אלופת ישראל קבוצת מכבי ת”א תחת שרביטו של המאמן רלף קליין בהיכל הספורט ביד אליהו את אלופת איטליה קבוצת סְקְוִויבּ קָאנְטוּ. המשחק הועבר בשידור ישיר על ידי חטיבת הספורט בפיקודי בטלוויזיה הישראלית הציבורית. השַדָּר היה יורם ארבל והפרשן לצדו אַרְיֵה מְלִינְיָאק. אני כיהנתי אז כמנהל מחלקת הספורט ובתוקף תפקידי שימשתי העורך והמפיק הראשי של השידור הישיר. מכבי ת”א ניצחה אומנם באופן רשמי את סקוויב קאנטו 86:87, אולם הייתה זאת למעשה הקבוצה האיטלקית שניצחה 88:87 מסל חוקי שקלע שחקנה האמריקני צ’ארלס קיופק בשנייה האחרונה. השופטים שגו וטענו שהוא נקלע לאחר שריקת הסיום. לרשותנו לא עמדה אז טכנולוגיה חדשנית מיידית כדי לאמת את ניצחונה החוקי של סקוויב קאנטו האיטלקית. לבסוף סיפרנו את האמת לציבור ב- “מבט ספורט” ב- Delay של ארבעים ושמונה שעות : סקוויב קאנטו ניצחה את מכבי ת”א בתוצאה 88:87 למרות שהשופטים העניקו את הניצחון למכבי ת”א 86:87.

[1] מצלמה מס’ 2 בניידת היא מצלמת גיבוי למצלמה המובילה (Leading camera) ומשמשת גם לצילום ב- Medium – Close up של מהלכי המשחק.

[2] בזָ’רְגוֹן הטלוויזיה : “להראות לצופים בשידור ישיר”.

ביום חמישי בערב – 28 בינואר 1982 אירחה אלופת ישראל קבוצת מכבי ת”א תחת שרביטו של המאמן רלף קליין בהיכל הספורט ביד אליהו את אלופת איטליה קבוצת סְקְוִויבּ קָאנְטוּ. המשחק הועבר בשידור ישיר ע”י מחלקת הספורט בפיקודי בטלוויזיה הישראלית הציבורית. השַדָּר היה יורם ארבל והפרשן לצדו אַרְיֵה מְלִינְיָאק. אני כיהנתי אז כמנהל מחלקת הספורט ובתוקף תפקידי שימשתי העורך והמפיק הראשי של השידור הישיר. ישבתי בעמדת המפיק בניידת השידור ומשם ניהלתי את מהלך השידור הישיר. הבימאי שלי היה יוֹאָב פֶּלֶג. האלופה האיטלקית מקָאנְטוּ ניצחה בשנייה האחרונה של המשחק מסַל של שחקן החיזוק האמריקני שלה צָ’ארְלְס קְיוּפֶּק וקבעה את התוצאה 88:87 לטובת האיטלקים, אך שני שופטי המשחק מַארָאזִין מצרפת ו- וַואלֶנְטִי מפורטוגל בעצה אחת עם המשקיף המערב גרמני היינץ יֶגֶר שישב במזכירות, פסלו את סַל הניצחון האיטלקי בטענה שנקלע לאחר תום הזמן החוקי . שלושתם העניקו את הזכייה למכבי ת”א, 86:87. לא היינו מצוידים אז בטכנולוגיה המאפשרת לחבר את שעון המשחק האנלוגי התלוי במרומי ההיכל (ליד לוח התוצאות) לניידת השידור וחידת הסַל של צָ’ארְלְס קְיוּפֶּק נשארה בלתי פתורה. מכבי ת”א זכתה במשחק (בדיעבד מן ההפקר). המחלוקת בזירה הפכה לברוטאלית וכמעט פרצה קטטה. רכז המשחק האיטלקי פְּיֶיר לוּאִיגִ’י מַרְזוֹרָאטִי הנסער התנפל על השופטים ונראה כאילו הוא מאיים להכותם. הוא חש שנשדד לאור הפרוז’קטורים של ההיכל ביד אליהו. הוא היה כה נרגש וכעוּס עד שזעק בעודו מנפנף בידיו, “כולם ראו שסל הניצחון שלנו היה חוקי. גנבת לנו ניצחון”, וניסה להדוף ולדחוף אותם בכיוון מזכירות המשחק הממוקמת בצדי המגרש כדי שלנות את ההחלטה. למחרת ביום שישי בבוקר – 29 בינואר 1982 ביקשתי מהמפקח הטכני בטלוויזיה הישראלית הציבורית עמירם שטדלר לחקור ולפענח את תעלומת הסַל האיטלקי בשניית הסיום. עַמִירָם שְטָדְלֶר עמל כשבע שעות בתנאים טכנולוגיים רעועים שהיו מנת חלקינו ועמדו לרשותינו לפני 28 שנים כדי לפענח את כתב החידה הוויזואלי, אבל הוא הצליח. בשעה שלוש אחה”צ היה מונח לפני הפיענוח האלקטרוני המדויק של התמונה שקבע כי פְּיֶיר לוּאִיגִ’י מַרְזוֹרָאטִי צדק ושופטי המשחק והמשקיף טעו. במוצ”ש – 30 בינואר 1982 שידרה הטלוויזיה הישראלית את ה- “Item” השנוי מחלוקת בתוכנית “מבט ספורט” והוכיחה ללא צל של ספק באמצעות השעון הדיגיטאלי הראשי של התחנה כי הסַל של צ’ארלס קיופק היה חוקי למהדרין והשופטים טעו וגזלו ניצחון איטלקי. כמי שמופקד על שידור תוכניות הספורט בטלוויזיה הישראלית הציבורית עשיתי את את מה שציווה עלינו הָווֹאַרְד קוֹסֶל בשעתו, “אמור את זה כמו שזה…Tell it like it is”. גם אם הדבר נעשה מאוחר יותר ולא בשידור ישיר.

העיתונות העוקבת אחר מעשיה של הטלוויזיה הישראלית שיבחה את המחקר וההוכחה [1]. אנשי מכבי תל אביב ובראשם יו”ר המועדון עו”ד שמעון מזרחי והמאמן רָלְף קְלָיִין רגזו וכעסו מאוד עלי כעורך ראשי של שידורי הספורט בטלוויזיה ויוזם הבדיקה. הדבר נראה ביניהם כמעשה בגידה של רשות השידור במכבי תל אביב, זאת שחתמה עמם על הסכם זכויות שידור בלעדיים. שניהם דיברו אלי בטון חריף ובחרי אף, וטענו ש- FIBA (התאחדות הכדורסל הבינלאומית) עלולה להשתמש במסמך הטלוויזיוני כדי לקיים משחק חוזר.

yedioth 1982 1

טקסט מסמך : יום ראשון – 31 בינואר 1982. העיתון “ידיעות אחרונות” מדווח לקוראיו על פעולת השחזור של הטלוויזיה הישראלית בתוכנית “מבט ספורט” הקובעת כי הסל של האיטלקי צ’ארלס קיופק היה חוקי. (באדיבות “ידיעות אחרונות”).  

[1] ראה בהמשך קטעי עיתונות  מ- 1 בפברואר 1982, פרי מאמריהם של ארנון “נוני” מוזס מ- “ידיעות אחרונות”, ומבקר הטלוויזיה של העיתון “דבר” טדי פרויס.

ביום חמישי – 18 באפריל 1996 העבירה הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 בשידור ישיר מהיכל הספורט ביד אליהו את משחק הגמר על גביע המדינה בכדורסל בין קבוצות מכבי ת”א והפועל ירושלים. הבימאי בניידת השידור היה אמנון אוסמן והמפיק שלי בניידת ששי אפרתי. מפקח הקול והאחראי על הקונסולה בניידת היה אמנון אלטשולר. את אוּרִי לֵוִי הצבתי כשַדָּר מוביל של המשחק ההוא [1] זה היה כבר שש שנים מאז שיורם ארבל נטש אותנו. לצִדוֹ של השַדָּר ישבו שני הפרשנים דֵיְיוִיד בְּלָאט וגָדִי קֵידָר. אני ניהלתי את השידור הישיר מעמדת הפיקוד שלי במגרש ליד שני הפרשנים. המאמן צבי “צביקה” שרף הוביל את מכבי ת”א הפייבוריטית בעת ההיא ובתפקיד מאמן הפועל ירושלים שימש פִּנְחַס “פִּינִי” גֵרְשוֹן. עוזרו היה אֶרֶז אֶדֶלְשְטַיְין. היינו בעלי ניסיון רב בכיסוי משחקי כדורסל בהיכל הספורט ביד אליהו. לכן הסתפקתי בשתי הוראות נשנות וחוזרות שלי בתדריך הסופי והאחרון לציוותי הצילום והמקליטים בטרם השידור הישיר. “אין להפר אותן בשום פנים ואופן. הן פק”ל (פקודות קבע ללחימה) בז’רגון הצבאי”, תדרכתי את אנשיי. הראשונה הייתה להיצמד בפסקי הזמן למאמני שתי הקבוצות והשחקנים כדי לשמוע את ההוראות ולהאזין למלחמת המוחות בין צביקה שרף למתחרהו פיני גרשון. עמדו לרשותנו עֶשֶר מצלמות, חמש יחידות VTR לצורך הילוכים חוזרים איטיים, ושני מיקרופונים גדולים, ארוכים, ורגישים מסוג “Gun – Mic” מותקנים על מוט, אחד לכל קבוצה, המיועדים להאזנה וקליטת קולות מרחוק . ההוראה השנייה הייתה לחבר כל הזמן את שעוני המשחק (מונים את הזמן ב- Count down) למצלמה המובילה (Leading camera), בעיקר על מנת לפתור את בעיית חוקיות הסלים הנקלעים בשנייה האחרונה של המחצית הראשונה ו/או בשניית הסיום של המשחק. חוֹק משחק הכדורסל קובע כי אם הכדור עזב את יד השחקן בדרכו לסַל בטרם הגיע שעון ה- Count down של המשחק לנקודת 00:00 – ייחשב הסל כ- כשר.

לא תיארתי לעצמי בראשית המשחק כי 25 שניות לפני תום ההתמודדות הדרמטית וההפכפכה יסמֵן לוח התוצאות שוויון 65:65. במצב הזה ביקש מאמן הפועל ירושלים פסק זמן. שני הצלמים התחתונים מתחת לסלים, שמוליק בַּרְעַם בסַל הצפוני והמקליט שלו מַנוּ יחזקאלי המיועדים לכסות את מכבי ת”א ויורם מנדלבאום בסַל הדרומי יחדיו עם המקליט סַמִי עוֹמֶר המיועדים לכסות את הפועל ירושלים – חשו למלא את תפקידם. הנהלת מכבי ת”א בראשות שִמְעוֹן מִזְרָחִי והמנהל מוֹנִי פַנָאן מנעו מהמקליט מַנוּ יחזקאלי להתקרב לאזור התכנסות השחקנים ב- Time out. לא ניתן היה להאזין להוראותיו של המאמן צביקה שרף שראה בהתקבצות השחקנים סביבו כֶּנֶס סודי של השב”כ ותמיד חשש מהדלפות. הוא ירא את מיקרופון הטלוויזיה. הכל היה סודי ובלתי נגיש. יו”ר הפועל ירושלים דני קליין היה יותר גמיש ופחות לחוץ. יורם מנדלבאום וסַמִי עוֹמֶר נעמדו באין מפריע ליד פיני גרשון, עוזרו ארז אדלשטיין, והשחקנים והצליחו לתעד תיעוד מלא , ברור, וקלאסי את גיבורי העלילה ואת תמליל ה- Time out הדרמטי. המיקרופון הסמוך קלט כל מילה . במהלך שישים השניות של פסק הסמן התברר כי התדרוך של פיני גרשון חשוב אך הוראותיו הסותרות של רכז המשחק עדי גורדון ואישיותו כציר מרכזי וקפטן חשובים יותר משל מאמנו ובעלות משקל עודף. זהו מסמך טלוויזיוני נדיר ומזהיר של ה- Time out הגדול ביותר בהיסטוריה של הכדורסל בארץ בסופו לקח עַדִי גוֹרְדוֹן את העניינים והאחריות לידיו, הפר את הוראותיו של מאמנו פיני גרשון, וניצח את מכבי ת”א בשתי השניות האחרונות בסל מכריע שלו, 65:67 (ראה פירוט התמליל בהמשך הספר “הקשר הסימביוטי”). ההפקה העניקה לשַדָּר הראשי אורי לוי ושני פרשניו את הכלים הנחוצים כדי למלא את הציווי שציווה על כולנו הווארד קוסל, “Tell it like it is”.

ב- 30 במאי 2008 העביר ערוץ 10 בשידור ישיר את המשחק המכריע על אליפות המדינה בכדורסל בהיכל הספורט ביד אליהו בין קבוצות מכבי ת”א והפועל חולון. השַדָּר היה יוֹרָם אָרְבֶּל ופרשנו עוֹפֶר שֶלַח (היום ח”כ עופר שלח). הבימאי בניידת השידור היה רְאוּבֵן “רוּבִיק” פּוֹדְגוֹר . 6 שניות לפני סיום המשחק הובילה מכבי ת”א 71:72 מסל של נִיקוֹלָה וִויצִ’יץ’. מאמן הפועל חולון מִיקִי דוֹרְסְמַן נזעק וביקש Time out. שחקני מכבי ת”א בטוחים בניצחונם התקבצו סביב מאמנם צביקה שרף. זהו רגע דרמטי לו מייחלת כל רשת טלוויזיה באשר היא. שלושת רבעי מליון צופי טלוויזיה נצמדו למרקע וביקשו להאזין למלחמת המוחות בין שני המאמנים דורסמן ושרף. זהו מבחן טכנולוגי עליון של כל צוות טלוויזיה המתעד משחק כדורסל, לבטח בשידור ישיר. ההפקה הרדודה נכשלה כישלון קולוסאלי בהבאת קולות והוראות המאמנים. המצלמות היו שם אך לא המיקרופונים. בתום ה- Time out ניגש שחקן הפועל חולון מַאלִיק דִיקְסוֹן לקו מחצית המגרש כדי לחדש את המשחק. התקרב אליו חברו דֶרֶק קֶמְפְּבֶּל על מנת לקבל את הכדור. וִויל בַּאיְינוּם שחקן מכבי ת”א שמר על מָאלִיק דִיקְסוֹן ודֵייוִיד בְּלוּטֶנְטָאל נצמד לדרק קמפבל. שני השחקנים החולוניים ביצעו תרגיל בסיסי של “Give and go” והערימו בקלות על שומריהם. מַאלִיק דִיקְסוֹן כידרר במהירות וללא הפרעה לעבר רחבת הסל מכבי ת”א ושנייה אחת לפני הסיום קלע את סַל הניצחון מעל ידיו המושטות של טֶרֶנְס מוֹרִיס. 72:73 לפועל חולון שזכתה באליפות הליגה.

מִיקִי דוֹרְסְמַן קנה לעצמו לפרק זמן קצוב ומסוים – תהילת ארץ. מאמן מכבי ת”א צביקה שרף שוב נכשל בשניות האחרונות במשחק צמוד שווה כוחות . אבל הכישלון הגדול ביותר בשניות הסיום היה של ערוץ 10. לעולם לא נדע אילו הוראות חילק מיקי דורסמן לשחקניו באותו פסק הזמן שש שניות לפני סיום המשחק בו שיחק שח-מט בצורת כדורסל נגד צביקה שרף. אף פעם גם לא נדע מה נאמר בתדריך האחרון של צביקה שרף לשחקניו ומה הייתה תשובתו לקרב המוחות שניהל נגדו מיקי דורסמן. הייתי כבר רחוק מהביזנס הזה של הטלוויזיה. בשנת 2008 שימשתי מרצה באוניברסיטת חיפה בפקולטה למדעי הרוח בראשות פרופסור מנחם מוֹר . כישלון ערוץ 10 הציף אותי בזיכרונות וגעגועים לימים בהם ניהלתי, ערכתי, והפקתי אלפי הפקות של שידורי טלוויזיה – ארציות ובינלאומיות, ביניהן את מאות השידורים הישירים של משחקי קבוצת הפאר של מכבי ת”א בליגת הכדורסל הישראלית ובגביע אירופה בשנים 2002 – 1980. כמו דָן שִילוֹן ואָלֶכְּס גִלְעָדִי הייתי נאמן עד למאוד לציווי של שַדָּר רשת הטלוויזיה האמריקנית הָווֹאַרְד קוֹסֶל, “Tell it like it is”. היינו הטובים ביותר באירופה.

הימים ההם – הזמן ההוא. חלפו שנות דור אולם כאילו האירועים התרחשו רק אתמול (2).

זה מעניין. גם בחלוף 47 שנים הטלוויזיה הישראלית מייחדת ומקדישה ערב אחד בשבוע למועדון הפאר של מכבי ת”א בכדורסל, והפעם זה תורו של ערוץ 10 לרדוף אחרי מכבי ת”א בארץ ואירופה. לא רק לרדוף אלא גם לשלם לה כ- 100000 (מאה אלף) דולר בעבור כל שידור ישיר. אין לכך תקדים, אח ורע בספורט המקומי והבינלאומי.

הולדת יחסי הגומלין ב- 1970 בין רשות השידור לבין מועדון הפאר בכדורסל של מכבי ת”א וראשית הקשר הפילנטרופי ב- 1971 בין חברת “עלית” לבין מכבי ת”א. הופעתם ב- 1969 של יו”ר מכבי ת”א עו”ד שמעון מזרחי ומנהל הקבוצה שמואל “שמלוק” מחרובסקי. המו”מ הכספיים של הטלוויזיה הישראלית הציבורית עם המועדון לצורך שידור ישיר של המשחקים היו קשוחים ולא תמיד מקור לאושר וגאווה. השידורים הישירים של משחקי מכבי ת”א בגביע אירופה בטלוויזיה היו במשך שנים רבות מאז ראשית עשור ה- 70 וגם בשנות- 80 של המאה הקודמת ותחילת שנות ה- 90 במאה שעברה סוד ציבורי כמוס. סעיף מיוחד המעוגן בחוזה בין שני הצדדים אסר על הודעת דבר השידורים הישירים בטלוויזיה (ובעיתונות) עד יום המשחק בשעה שבע בערב. המועדון חשש כי פרסומם יבריח את קהל האוהדים מהיציעים וישאיר אותו בבית. החשש התגלה כמופרך אך מכבי ת”א סירבה לוותר. סעיף הפרסום בחוזה הוליד חיכוכים קשים בין הטלוויזיה הישראלית למכבי ת”א. דבר פרסומם המוקדם של שידורי מכבי ת”א בטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1, ה- Promotion שלהם וה- Built up סביבם, השתנה רק עם מינויו של מוטי קירשנבאום למנכ”ל רשות השידור ב- 18 באפריל 1993.

שחקן הכדורסל האגדי היהודי – אמריקני טַל בְּרוֹדִי עלה לישראל מטְרֶנְטוֹן – ניו ג’רסי ב- 19 באוקטובר 1966 בהיותו בן 23. אוהד מושבע של המועדון אַמְנוֹן שְלָאִין הביא אותו במכוניתו היישר מנמל התעופה לוֹד למגרש המרצפות היָשָן של מכבי ת”א ליד קולנוע “אוריון”. הגעתו הייתה סנסציונית ומאות אוהדים המתינו לו במקום. טל ברודי לבש מאות פעמים את גופייה מספר שֵש של מכבי ת”א וגם את מדי נבחרת ישראל. עשר שנים לקח לוֹ להוביל את מכבי ת”א אל הפסגה האירופית. ב- 7 באפריל 1977 ניצחה מכבי ת”א בראשות הקפטן שלה טל ברודי בבלגראד במשחק הגמר על גביע אירופה לקבוצות אלופות את הקבוצה האיטלקית מוֹבִּילְגִ’ירְגִ’י וָוארֶזֶה 77:78 וזכתה לראשונה בתולדותיה בגביע הנכסף. טַל בְּרוֹדִי הוא גדול שחקני הכדורסל של מכבי ת”א בכל הזמנים באישיותו וכשרון המשחק שלוֹ. הוא המוביל, הסוחף, ואחד מאבות המורשת המפוארת. הוא מבין האנשים כספורטאי וגם כאדם שהשפיע עלי ביותר ב- 40 שנותיי בתעשיית הטלוויזיה בארץ ובעולם. כשהיה נער בביה”ס התיכון בטרנטון אמר עליו מאמנו פְרֶד פְּרָיְיס את הטקסט הבא כלהלן : “טַל בְּרוֹדִי לא היה רק מוכשר מאוד בתחום הקונקרטי של המשחק אלא ניחן באופן יוצא דופן בדבקות במשימה ובכך הפך למנהיג. פעם הייתה סופת שלגים בטרנטון והעיר נסגרה לחמישה ימים. זה לא הפריע לטל ברודי ליטול מָקוֹש ולפנות את הקֶרַח מחלון אולם הכדורסל של בית הספר ולהשתחל דרכו כדי להתאמן לבדו בקליעה לסל. לא היה כמוהו עד כדי כך אהב את המשחק ואת האימון. הוא צעד בסופת שלגים בעיר אל פרקט הכדורסל רק כדי לשמור על כושרו כשחקן . הוא היה Fighter כבר בגיל כה צעיר. מעולם לא ראיתי כדורסלן שכה דבק במשימה ובכך גם הפך לדוגמא חינוכית”.

brody 1

טקסט תמונה : 1959. טרנטון – ניו ג’רסי. טל ברודי בן 16 עם מאמנו בביה”ס התיכון פרד פרייס. (באדיבות טל ברודי. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).  

brody 2

טקסט תמונה : 1961. אוניברסיטת אילינוי. הנער טל ברודי סטודנט בן 18 לובש את מדי אוניברסיטת אילינוי. (באדיבות טל ברודי. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

מומחי הכדורסל של אוניברסיטת אִילִינוֹי שטַל בְּרוֹדִי לבש את מדיה חיוו את דעתם גם הם : “טַל בְּרוֹדִי יכול היה לשחק בכל קבוצה מקצוענית ב- NBA. הוא רק היה צריך לבחור היכן מפני שהיה כוכב עַל. נכונה לו קריירה מזהירה. הוא היה שחקן כדורסלן בעל יכולות ויכול היה להיות ספורטאי עשיר אך בחר לבנות את חייו במדינת ישראל”. מנהל קבוצת מכבי ת”א שְמוּאֵל “שָמְלוּק” מַחָרוֹבְסְקִי והאיש שקיבל את טַל בְּרוֹדִי לקבוצה סיפר כלהלן : “במשחק הגומלין ההוא במסגרת גביע אירופה נגד חוּבֶנְטוּד בַּאדָאלוֹנָה באצטדיון יד אליהו הפתוח ב- 2 במארס 1967 היינו זקוקים לניצחון בן 32 נקודות הפרש מפני שניגפנו במשחק הראשון בבדלונה 69:101 וכדי לכפות משחק שלישי ומכריע אצלנו בבית. אני זוכר היטב שטל ברודי אמר לי בתום משחק התבוסה בספרד, “I’m sorry”. הוא לקח את האשמה עליו אך לא התנהג כספורטאי מובס. במחצית משחק הגומלין באצטדיון הפתוח ביד אליהו נגד חובנטוד באדאלונה הובלנו בהפרש זעיר בן ארבע נקודות רק 24:28. נזקקנו לניצחון בן 32 נקודות הפרש לפחות כדי לכפות משחק שלישי ומכריע בתל אביב. זה נראה רחוק. בחדר ההלבשה שררה אווירת נכאים. רק טל ברודי עודד את השחקנים ואמר, “חברה מה זה לקלוע עוד 14 סלים – אנחנו נעשה את זה”. הוא היה שחקן נפלא וגם אופטימיסט חסר תקנה שעמד בהבטחתו”. טַל בְּרוֹדִי קלע במשחק הגומלין הזה 36 נקודות ומכבי ת”א הביסה את חובנטוד בדלונה בתוצאה 51:83. משחק הניצחון הזה כונה ע”י הציבור “נס בדלונה” וכפה משחק שלישי בו ניצחה מכבי ת”א בקלות 51:75 והעפילה מאוחר יותר למשחק הגמר הכפול באפריל 1967 נגד הקבוצה האיטלקית אִינִיס ווארזה עם דִינוֹ מֶנֶגִין. מכבי ת”א הפסידה במשחק הראשון ב- 7 באפריל 1967 בווארזה בהפרש של עשר נקודות 67:77, וניצחה כעבור שבוע ביד אליהו 68:67 אך האיטלקים זכו בגביע ומכבי ת”א בסגנות. זאת הייתה ההתחלה. משה דַיָין אמר, “בטַל בְּרוֹדִי עֶלֶם חמודות מתגלם החלום הציוני”. מאמן הכדורסל הישראלי שמואל יעקובסון היה הראשון שגילה באקראי ב- 1964 את טַל בְּרוֹדִי ואת יהדותו בשעה שביקר בארה”ב וראה את טַל בְּרוֹדִי משמש יחד עם השחקן ווילט צ’מברליין מדריך במחנה הכדורסל בניו יורק של המאמן האמריקני הנודע קְלֵיְיר בִּי (Klair Bee). שמואל יעקובסון דיווח על “המציאה” לנוֹח קְלִיגֶר יו”ר מועדון מכבי ת”א. בקיץ 1965 השתתף טַל בְּרוֹדִי ככוכב נבחרת ארה”ב בטורניר הכדורסל של המכבייה ה- 7 והתאהב במדינת ישראל. טל ברודי הצטרף לאגודה חובבנית וחבַר לאידיאל ספורטיבי ציבורי שטוו נערים צעירים מתל אביב בראשית שנות ה- 30 של המאה שעברה כמו יִצְחָק פֶדֶרְמַן (אביו של דֵיְיוִיד פֶדֶרְמַן), יְהוֹשע רוֹזִין, שָאוּל “קוקה” כַּסְפִּי [2] , אַל פְלָיְישֶר, אַרְיֵה בֵּן עָטָר, צְבִי שְמֶרְלִינְג, אַרְיֵה קְלִיגְסְבֶּרְג, משֶה בַּרוּךְ, וסֶם שְטַיְינְבֶּרְג. לפני 82 שנים ב- 1933 עמדה אגודת מכבי ת”א בפני סגירה בגלל חובותיה לעיריית תל אביב. מתקני הספורט שלה ברחוב סלמה הסמוך לשכונת שפירא בדרום העיר ננעלו והועמדו תחת כונס נכסים. באישון לילה באותה שנה עקר הנער יִצְחָק פֶדֶרְמַן את עמודי הסלים במגרש ברחוב סלמה, העמיס אותם בעגלה רתומה לסוס, והעביר אותם לרחוב המכבי ליד קולנוע “אוֹרְיוֹן” ושם נטע אותם בקרקע החוֹלית. זאת הייתה ראשית ההיסטוריה של המועדון המפואר.

fedeman 1

טקסט תמונה : 1940. מגרש הכדורסל עשוי מרצפות ברחוב המכבי בתל אביב ליד קולנוע “אוריון” הישן. דור המייסדים. החמישייה המפורסמת של מכבי ת”א בימים ההם. זיהוי הנוכחים בתמונה מימין לשמאל : יהושע רוזין, יצחק פדרמן (אבא של דייויד פדרמן), משה ברוך, אל פליישר, אריה בן עטר. (התמונה באדיבות דובי ואלדר רוזין בניו של יהושע רוזין. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות). הערה : סייע בזיהוי הנוכחים בתמונה יצחק פדרמן אביו של דייוויד פדרמן).  

בחצות הליל של יום חמישי – 7 באפריל 1977 בתום הזכייה ההיסטורית של מכבי ת”א גמלה בי ההחלטה לעשות סרט דוקומנטארי על מפעל חייו הספורטיבי של טַל בְּרוֹדִי. קראתי לסרט בשם “גופיה מספר שֵש”. זאת הייתה הגופייה שלבש טַל בְּרוֹדי כל השנים בקבוצת מכבי ת”א וגם במדי נבחרת ישראל. טרם מלאו לו  34 אך הוא השלים את המשימה והיה אלוף אירופה. הישג חסר תקדים שלו ושל קבוצתו. הוא עמד על סף פרישה. קורות חייו עניינו אותי ומשכו את תשומת לבי. עולה חדש מארה”ב שמשנה לעַד את פני הכדורסל במדינת ישראל.

וותיקי מכבי ת”א לדורותיהם, המאמנים יהושע רוֹזִין ז”ל ורָלְף קְלָיִין ז”ל, ומנהליהם עו”ד שִמְעוֹן מִזְרָחִי ושְמוּאֵל “שָמְלוּק” מַחָרוֹבְסְקִי וטַל בְּרוֹדִי שהתקרב להיות דמות מיתולוגית, הם הסיבות לכתיבת הספר הזה “הקשר הסימביוטי” במסגרת הסדרה “מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה”, העוסק ביחסי הגומלין הייחודיים שנוצרו בין הטלוויזיה הישראלית הציבורית לבין מועדון מכבי ת”א והחזיקו מעמד 37 שנים רצופות בין 1969 ל- 2006.

brody 3

טקסט תמונה : ערב יום רביעי – 19 באוקטובר 1966. טל ברודי בן 23 (משמאל) נוחת על מגרש המרצפות הישן של מכבי ת”א ליד קולנוע “אורלי” הישן ברחוב המכבים 4 בתל אביב. מימין, קפטן מכבי ת”א בימים ההם שבתאי “סבי” בן בסט. מאות אוהדים באו לצפות באימון הראשון שלו במדי מכבי ת”א. (התמונה באדיבות לובה קנפר ז”ל. אכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

כבר נאמר קודם לכן כי בין רשות השידור לבין מכבי ת”א התקיים “קשר סימביוטי” במשך 37 שנים. זה נכון. ברית שידור מופלגת עתירת ממדים בו שאבו שני הצדדים יתרונות ויצאו נשכרים מההסכם ארוך הטווח ביניהן. מכבי ת”א הרוויחה מָמוֹן ומוניטין תמורת מכירת זכויות השידורים לטלוויזיה הישראלית  הציבורית. הטלוויזיה הציבורית שילמה למכבי ת”א במשך שנות דוֹר מעונת 1977- 1976 ועד עונת 2007 – 2006 סכום כולל של  46.570000 (ארבעים ושישה מיליון וחצי) דולר  אך צברה יוקרה ורייטינג. יחסי הגומלין שנוצרו בין הטלוויזיה הישראלית (לימים ערוץ 1) לבין מועדון מכבי ת”א ע”י דָן שִילוֹן ואָלֶכְּס גִלְעָדִי דָמוּ לקשרים שנוצרו בימים ההם בין הטלוויזיה האיטלקית הציבורית RAI לבין קבוצות הכדורגל והכדורסל האיטלקיות במפעלים האירופיים, הקבילו לקשרי גומלין צמודים ויחסים הסימביוטיים שהתקיימו בין רשת הטלוויזיה הבריטית הציבורית ה- BBC לקבוצות הכדורגל האנגליות הנבחרות בגביעי אירופה , וחפפו את יחסי הזיקה ששררו בין הטלוויזיה הספרדית הציבורית RTVE לבין מועדוני הפאר של ריאל מדריד וברצלונה. דָן שִילוֹן ואָלֶכְּס גִלְעָדִי היו המייסדים. אני העמקתי וטיפחתי את הקשר. ליוויתי את קבוצת הכדורסל של מכבי ת”א כאיש הטלוויזיה הישראלית הציבורית במשך 32 שנה. 22 מהן שימשתי מנהל מחלקת הספורט של הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 והאיש המַתְּוֶוה את מדיניות השידורים בתחום. מידי שנה נטלתי חלק בקבוצת המו”מ של רשות השידור שנשאה ונתנה עם המועדון בעל המוניטין על גובה זיכיון השידורים הישירים. בעידן הטלוויזיה הרב ערוצית הפך המו”מ לקרב. חשנו את האוויר החם של המתחרים שלנו נושף בעורפנו. כולם רצו להשיג לעצמם את זכויות השידורים של הקבוצה המפוארת המשתתפת מידי שנה במשחקי גביע אירופה בכדורסל. זה היה כמו טקס שחוזר על עצמו. מכבי ת”א הפכה להיות אובייקט שידור טלוויזיוני בעל משמעות רבה. הייתי חולם בלילות על שלושת ראשי הוועדה המארגנת של המועדון המצליח הזה עו”ד שִמְעוֹן מִזְרָחִי יו”ר המועדון, מנהל הקבוצה שְמוּאֵל “שָמְלוּק” מַחָרוֹבְסְקִי, והגזבר אַרְיֵה בַּרָנוֹבִיץ’, אנשי מפתח שהחזיקו בזכויות השידורים של סחורה בעלת תכלית ממשית. לא היה לי דבר אישי עמם או אליהם. היו לנו רק שתי נקודות מפגש במשך שלוש עשרות שנים. היכל הכדורסל ביד אליהו ושולחן המו”מ. מעולם לא התראינו במסגרת פרטית. באופן אינדיבידואלי הם גם לא עניינו אותי אך כה רציתי בהצלחתם המקצועית שהייתה גם הצלחת הטלוויזיה הציבורית. במערכת היחסים הקרובה הזאת שהתפתחה במשך השנים משני צידי המִתְּרָס בין הטלוויזיה הציבורית לבין אלופת הכדורסל הישראלית נוצרו יחסי אמת (למעט ה- 8 בנובמבר 1984). ניצחונותיה של מכבי ת”א הפכו למַשְאָבּ רייטינג ולשִגְשוּגוֹ של אותו גוף השידור המחזיק בזכויות הצילום וההקרנה הישירה של משחקיה. המדידה המיומנת הנוגעת לאומדן כמות הצפייה בשידורים הישירים מעניקה לגיטימציה לקבלן הביצוע ומצדיקה את פעולתו. זהו אחד החוקים הנוקשים בתעשייה הזאת. מחלקת הספורט של הטלוויזיה הישראלית הייתה קבלן הביצוע של רשות השידור ואני ניצבתי בראשה. אנשי הטלוויזיה הם עבדים של הרייטינג. תוֹחֶלֶת החיים שלנו מותנית ונגזרת מכמות האנשים שצופה ורואה אותנו, שומעת ומקשיבה לנו. מן ההיבט הזה לא הייתה מחלקת הספורט של הטלוויזיה הישראלית הציבורית שונה ויוצאת דופן מכל קבלן ביצוע אחר ברשות השידור. הטלוויזיה הישראלית הציבורית החלה לעקוב ולצלם את משחקי מכבי ת”א בארץ בנובמבר 1968 ואת תחרויות גביע אירופה בנובמבר 1970 אך לשלם לה זכויות שידורים החלה רק בעונת הכדורסל של 1977 – 1976.

קשרי הגומלין המיוחדים שהתפתחו בין השידור הציבורי לוועדה מארגנת ספורט פרטית מצליחה לא הייתה המצאה שלי. ראשיתה בקונטיננט האירופי. מוצאה מהשידור הציבורי האירופי בה רשתות הטלוויזיה וגופי הספורט מפיקים תועלת האחד מהשני. הטלוויזיה הספרדית הציבורית RTVE פיתחה במשך שנים רבות קשרים מיוחדים וענפים עם קבוצות הכדורסל והכדורגל של מועדון הספורט המלכותי ריאל מדריד. רשת הטלוויזיה הציבורית של בריטניה ה- BBC הבריטי נהנה במשך שנים מהצלחתן של מנצ’סטר יונייטד, ארסנל, וליוורפול באירופה. הטלוויזיה הממלכתית האיטלקית RAI שילמה הוֹן עַתֵּק כדי לצלם את משחקן של שתי קבוצות הכדורגל המילנזיות, מִילָאן ואִינְטֶר. שתי הרשתות הציבוריות הגרמניות ARD  ו- ZDF הלכו באש ובמים אחרי שני הטניסאים הווירטואוזים שלהם בשנות ה- 80 בּוֹרִיס בֶּקֶר ושְטֶפִי גְרָאף ונהו אחרי קבוצת הכדורגל באיירן מינכן. הטלוויזיה השוודית הציבורית SVT רדפה עד קצוות העולם אחרי שני ספורטאים רבי מוניטין שלה, הטניסאי בְּיוֹרְן בּוֹרְג וגולש הסקי אִינְגְמָאר סְטֶנְמָארְק.

הלכתי באש ובמים אחרי מכבי ת”א באישור הממונים שלי. הבוסים שלי ואנוכי העמדנו רק תנאי אחד לעו”ד שמעון מזרחי. עליך להיות אָלוּף. זהו אותו הסטטוס שהציבו בפניהם קודמיי דן שילון ואלכס גלעדי. הטלוויזיה באשר היא צועדת עם אלופים ובעקבות האיתנות התקשורתית היא הופכת את המצליחנים שבהם למותגי שידור. זה בדיוק מה שקרה בין הטלוויזיה הישראלית הציבורית לבין מכבי ת”א. התוצאה הסופית בקשר הזה הפכה את מכבי ת”א למותג. לטלוויזיה יש תכונה מולדת. היא הולכת על בטוח ובוררת בקפידה את אובייקט השידורים מתוך שפע של מגוון אפשרויות בעיקר בשני תחומים קונקרטיים של ספורט ובידור. אובייקט השידור חייב להבטיח מראש את שגשוג הצפייה לאורך זמן. הזָמָר והשחקן אָרִיק אָיְינְשְטֵיין ז”ל היה צריך רק למַצְמֵץ כדי שמצלמות הטלוויזיה יגיחו לעברו שוב ושוב על חשבון אומנים רבים אחרים. מן ההיבט הזה מזכירה מכבי ת”א את אריק איינשטיין או את “הגַּשָּש החִיוֵור” בה כיכבו השלישייה הבלתי נשכחת שייקה לוי, גברי בנאי, וישראל “פּוֹלִי” פוליאקוב ז”ל. באירועי ספורט ובידור לא מתקיימת חלוקת משאבים שווה לכל דורש. חלק רואה בדבר טרגדיה ומקים קול צעקה אך צריך לזכור שהטלוויזיה איננה גוף בוררות או בית דין גבוה לצדק. היא קודם כל וראשית דבר מוֹסַד שידור. הקורלציה בין אובייקט שידור נכסף לבין הגוף המשדר הכמה לשדרו הייתה למכסימאלית. המשוואה הייתה ברורה : ככל שמכבי ת”א המשיכה להצטיין כך העמיקה רשות השידור את אחיזתה בה.

נשאלתי פעמים רבות בקריירה הארוכה שלי מי עשה את מי , אנחנו (כלומר הטלוויזיה) את מכבי ת”א או מכבי ת”א את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1. התשובה שלי היא דוּ סיטרית : “מכבי ת”א הביאה את הכישרון ואנחנו את המצלמות”.

הספר הזה “הקשר הסימביוטי” בסדרה “מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה” הוא תיעוד וניתוח של הסימביוזה וקשרי הגומלין חסרי התקדים שהתקיימו במשך יותר משנות דוֹר 2006 – 1969 בין הטלוויזיה הציבורית בישראל לבין מכבי ת”א. תחילתה בצילום ושידור הדרבי התל אביבי בכדורסל שהתקיים ב- 13 בנובמבר 1968 באצטדיון “בלומפילד” במסגרת המחזור ה- 8 בליגה הלאומית בכדורסל בו גברה קבוצת הפועל ת”א על מכבי ת”א 70:78 [3] והמשכה ב- 24 ביוני 1969 בכיסוי משחק הגמר על גביע המדינה בין קבוצות מכבי ת”א והפועל ת”א ששוחק אף הוא באצטדיון “בלומפילד” ושוב ניצחה הפועל ת”א 70:88 וזכתה בפרס הנכסף. אח”כ העבירה הטלוויזיה הישראלית הציבורית לראשונה בתולדותיה בשידור ישיר ב- 24 בנובמבר 1970 מהיכל הספורט “נעמן” (במפרץ עכו) [4] את המשחק בו ניצחה מכבי ת”א את אלופת בלגיה סטנדרד ליאז’ 62:74 במסגרת גביע אירופה לקבוצות אלופות. כל המנכ”לים של רשות השידור ומנהלי הטלוויזיה לדורותיהם מאז ימיהם של שְמוּאֵל אַלְמוֹג ויְשַעְיּהוּ “שָיְיקֶה” תָּדְמוֹר תמכו בסימביוזה המתוכננת הזאת בין הטלוויזיה הישראלית לבין מכבי ת”א שעלתה ממון לקופה הציבורית אך מאידך הניבה רייטינג מזהיר. יתירה מזאת, השידורים הישירים האלה היו אבן הפַּאזֶל שנושקת לכל האחרות וחיברו את צופי הטלוויזיה ביתר שאת למשדרים שקדמו למשחקי מכבי ת”א ולאלה שבאו בעקבותיהם. הספר הזה הוא גם סיפור אודות שיתוף הפעולה המדהים, היוצא דופן, והדרמטי בין מכבי ת”א לבין נותנת החסות שלה חברת הממתקים והקפה “עֵלִית”, מאז שנת 1971 ועד עצם היום הזה. מועדון מכבי ת”א לדורותיו חייב חוֹב עולם למַרְק מוֹשֶבִיץ ואַבָּא פְרוֹמְצֶ’נְקוֹ, לדָוִד מוֹשֶבִיץ בנו של מַרְק מוֹשֶבִיץ ואָבִי פִילוֹסוֹף חתנו של אַבָּא פְרוֹמְצֶ’נְקוֹ (היה נשוי לתָּמָר בִּתּם של רות ואַבָּא פְרוֹמְצֶ’נְקוֹ), לדֵייווִיד פֶדֶרְמַן, ולמִיכַאֵל “מַיִיק” שְטְרָאוּס. בלעדיהם לא הייתה יכולה מכבי ת”א להעפיל שוב ושוב ופעם אחר פעם לפסגה. ללא סיועה המסיבי של “עֵלִית” בכל השנים הארוכות האלה היה הדבר בלתי אפשרי. חברת “עֵלִית” הביאה הרבה כסף מהבית כדי לתחזק את קבוצת מכבי ת”א. ואשנה את הרעיון הזה שוב : במשולש הספורטיבי הזה שווה הצלעות (וזוויות) שכלל את הטלוויזיה הישראלית הציבורית + מכבי ת”א + חברת “עֵלִית”, טמון אחד הפרקים החשובים ביותר בהתפתחות ההפקה ושידורי הספורט בטלוויזיה הישראלית הציבורית לדורותיה. ואדגיש זאת שוב : כל המנכ”לים של רשות השידור לדורותיהם וכל מנהלי הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 לדורותיהם תמכו תמיכה מאסיבית במדיניות שידורי הספורט שלי לרבות רכישת זכויות השידורים הבלעדיות של משחקי מכבי ת”א במשך השנים הרבות במסגרת גביע אירופה לקבוצות אלופות + רכישת ה- Suproleague + רכישת ה- Euroleague גם בשנים שמכבי ת”א לא הייתה במיטבה אך היא הייתה אלופת המדינה.

[1] יורם ארבל נטש את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 בספטמבר 1990 בדרכו לעבר הכבלים וערוץ 2.

[2] יצחק פדרמן ז”ל קרא לו שאול “קוקה” כַּסַפ (ולא כספי).

[3] באצטדיון הכדורסל הפתוח ביד אליהו נערכו שיפוצים.

[4] עיריית תל אביב שיפצה את האצטדיון יד אליהו והפכה אותו להיכל כדורסל מקורה.

הימים האלה – הזמן הזה. מאלאגה – מכבי ת”א 68:82 (אמש – 26 בנובמבר 2015, שידור ישיר בערוץ 10) במסגרת המחזור השביעי בבית המוקדם מס’ 4 במפעל הכדורסל של Euroleague. 

הימים ההם – הזמן ההוא. חלפו שנות דור אולם כאילו האירועים התרחשו רק אתמול (3). 

הקשר הסימביוטי בין הטלוויזיה הישראלית הציבורית ואלופת הכדורסל קבוצת מכבי ת”א במשך יותר משנות דוֹר הוא ייחודי. לסוג כזה של יחסי גומלין אין אח ורע בתולדות התקשורת האלקטרונית בארץ ובעולם .

*הברית העסקית – כלכלית רבת השנים בין חברת “עֵלִית” למכבי ת”א בשנים 2007 – 1970 מסייעת למועדון הפאר הישראלי בכדורסל להעפיל לפסגה האירופית. מכבי ת”א לא הייתה יכולה מעולם להעפיל לפסגה ללא הסיוע הכלכלי רב המשמעות של מנהלי חברת “עלית” לדורותיהם.

*ריבי וסכסוכי הפרסומות המסחריות בשידורים הישירים של מכבי ת”א מאז 1970 והתנגדותה הנמרצת של רשות השידור בשנים 1977 – 1971 להצבת פרסומת “עלית” על גופיות שחקני מכבי ת”א. המחלוקת הגיעה לבג”צ.

*הופעתו המזהירה של טל ברודי באוקטובר 1966 במגרש המרצפות הישן של מכבי ת”א ליד קולנוע אוריון. עשר שנים וחצי לאחר הגעתו לישראל זוכה מכבי “עלית” ת”א ב- 7 באפריל 1977 לראשונה בתולדותיה בגביע אירופה לקבוצות אלופות בכדורסל . מדינת ישראל מעניקה לטל ברודי ב- 1978 את פרס ישראל.

*עו”ד צעיר בן 30 בשם שמעון מזרחי נבחר בקיץ 1969 ליו”ר מועדון הכדורסל של מכבי ת”א.

*שתי קבוצות הכדורסל של מכבי ת”א והפועל ת”א ניצבות ב- 1969 על קו זינוק טלוויזיוני משותף. מכבי ת”א מנצחת במירוץ.

*תולדות שני מועדוני הכדורסל התל אביביים מאז ראשית שנות ה- 30 של המאה שעברה.

*המרדף המטורף ללא הצלחה של יו”ר הפועל ת”א אברהם פלדה בעקבותיו של המצליחן עו”ד שמעון מזרחי .

*הפועל ת”א מתמוטטת ונעלמת ממפת הכדורסל. מכבי ת”א זוכה מאז 1977 חמש פעמים בגביע אירופה לאלופות בכדורסל.

*תשע בערב – 7 באפריל 1977. הדילמה הגדולה של מנהל הטלוויזיה ארנון צוקרמן ומנהל חטיבת החדשות  דן שילון : האם לשדר ישיר מבלגרד את משחק הגמר על גביע אירופה לאלופות בכדורסל בין מכבי ת”א למובילג’ירג’י ווארזה האיטלקית או את נאום ההתפטרות של ראש הממשלה יצחק רבין בגין חשבון הדולרים של רעייתו לאה.

*8 בנובמבר 1984. מועדון מכבי ת”א בכדורסל מפר הסכם עם רשות השידור הישראלית ואיננו מאפשר שידור ישיר של משחק הבית בהיכל הספורט ביד אליהו נגד הקבוצה הבלגית סאן אייר אוסטנד. להערתי לשמואל “שמלוק” מחרובסקי כי יש לשני הצדדים חוזה חתום המאפשר שידור ישיר, משיב לי מנהל הקבוצה המיתולוגי ההוא : “הסכמים נעשים כדי להפר אותם”. המשחק לא הועבר בשידור ישיר.

*מכבי “עלית” תל אביב מדבירה את קבוצות הכדורסל הטובות ביבשת אירופה לרבות אלופות ספרד, יוגוסלוויה, איטליה, וברה”מ.

*התפתחות מואצת של טכנולוגיית הצילום הטלוויזיוני בעולם וגם בארץ.

*מקומה של חטיבת ההנדסה של הטלוויזיה הישראלית הציבורית בתחום כיסוי אירועי הספורט והשידורים הישירים של משחקי מכבי ת”א באירופה.

*ב- 1970 כורתת הטלוויזיה הישראלית הציבורית והמונופוליסטית ברית שידור היסטורית עם מועדון הפאר של מכבי ת”א בכדורסל. הברית נמשכת יותר משנות דוֹר עד עונת 2007 – 2006. אין לכך אָח ורֵע בתולדות קשרי הגומלין בין הטלוויזיה ומוסדות ספורט בארץ ובעולם . עליית רָף זכויות השידורים והתפתחות טכנולוגיית הטלוויזיה. המנכ”לים של רשות השידור לדורותיהם מברכים ומאשרים את הקשר הסימביוטי הנצחי בין הטלוויזיה הישראלית לבין מכבי ת”א. הספר עב הכרס בן 7000 (שבעת אלפים) עמודים מתאר את הסימביוזה וקשרי הגומלין חסרי התקדים בני 37 שנה, בין הטלוויזיה הישראלית הציבורית לבין מועדון הפאר של מכבי ת”א בכדורסל בראשותו של יו”ר אמיץ ומוכשר, ישר דרך, ודבק במשימה – עו”ד שמעון מזרחי , בשנים 2007 / 2006 – 1970 / 1969.

*ב- 1969 ניצבו שתי קבוצות כדורסל תל אביביות מצטיינות על קו הזינוק הטלוויזיוני. שתי יריבות עירוניות מושבעות, הפועל ת”א ומכבי ת”א. מכבי ת”א זוכה מאז חמש פעמים בגביע אירופה. הספר מביא את היסטוריית הכדורסל המפוארת של שני המועדונים מאז ראשית שנות ה- 30 של המאה שעברה. בשנות ה- 2000 נמחקת הפועל ת”א ממפת הכדורסל הישראלית. אולמה צר המידות רָב המוניטין המכונה “אוסישקין”, זה הניצב מזה שנים רבות על גדות הירקון נהרס ע”י העירייה והופך לגן ציבורי.

הספר “הקשר הסימביוטי” דן גם בחִבּוּר העסקי המדהים חסר התקדים והרצוף בין חברת הממתקים והקפה “עֵלִית” עם מכבי ת”א מאז 1970 ועד היום הזה. סיפורם האישי של אנשי “עֵלִית” בעבר ובהווה אַבָּא פְרוּמְצֶ’נְקוֹ, מָרְק מוֹשֶבִיץ, עו”ד דָוִד מוֹשֶבִיץ, עו”ד אָבִי פִילוֹסוֹף, דֵיוִויד פֶדֶרְמַן, ומִיכָאֵל “מָיִיק” שְטְרָאוּס. מכבי ת”א לא הייתה יכולה להעפיל לפסגה ללא התמיכה הכלכלית של “עֵלִית”. “עֵלִית” הייתה Sponsor נדיב, מהיר, ויעיל. הספר עוסק בעלייה התלולה של גרף זכויות השידורים. רשות השידור וחברת “עֵלית” משלמות למכבי ת”א במשך 30 עונות  2007 – 1976 סכומים מצטברים של עשרות מיליונים של דולרים . בעונת 1977 / 1976 שילמה הטלוויזיה הישראלית הציבורית והמונופוליסטית לראשונה תשלום מיוחד אך פעוט למכבי ת”א עבור זיכיון השידור לעונה אחת (הערה : העובדות המתמטיות והפרטים הכספיים המדויקים מופיעים בספר “הקשר הסימביוטי”). כעבור רבע מאה של שנים ב- 2001 שילמה רשות השידור עבור זכויות השידורים של משחקי מכבי ת”א ב- 2001 תשלום עצום ללא כל השוואה לזה ששולם לראשונה בעונת 1977 – 1976 (הערה : העובדות המתמטיות והפרטים הכספיים המדויקים מופיעים בספר “הקשר הסימביוטי” ). “הקשר הסימביוטי” הוא גם מסמך כלכלי המסביר את קשרי הגומלין בין הטלוויזיה הישראלית הציבורית כמדיום של תקשורת המונים לבין הוועדות המארגנות של אירועי הספורט הרלוואנטיים. הספר מפרט את גובה הממון והתשלומים ששילמו רשות השידור וחברת “עֵלִית” למכבי ת”א אלופת ישראל ואירופה מידי עונה בעונה, במשך עשרות שנים.

השידורים הישירים בטלוויזיה הישראלית הציבורית אודות ניצחונה של מכבי ת”א ב- 17 בפברואר 1977 בווירטון עיירה קטנה בבלגיה על אלופת ברה”מ צסק”א בתוצאה 79:91, וזכייתה במשחק הגמר ב- 7 באפריל 1977 בבלגרד בגביע אירופה לאלופות בכדורסל (גברה על אלופת איטליה מובילג’ירג’י ווארזה 77:78) הופכים אותה באחת לקבוצה של המדינה. ראש הממשלה יצחק רבין נותן לכך גושפנקא רשמית ומעניק למכבי ת”א בפברואר 1977 קבלת פנים ממלכתית. כמוהו נוהג ראש הממשלה מנחם בגין במארס 1981 לאחר זכייתה השנייה של הקבוצה בגביע אירופה בסטרסבורג – צרפת.

טקסט תמונה : 23 בפברואר 1977. קבוצת הכדורסל של מכבי ת”א הופכת בשנות ה- 70 בעקבות שידור ניצחונותיה בטלוויזיה הישראלית הממלכתית לקבוצה של המדינה. ראש הממשלה יצחק רבין נותן לכך גושפנקה רשמית ועורך למכבי ת”א קבלת פנים רשמית בלשכתו בקריה בת”א לאחר הניצחון הסנסציוני ההיסטורי בעיירה הבלגית ווירטון  ב- 17 בפברואר 1977 על אלופת  ברה”מ  צ. ס. ק. א. מוסקבה 79:91. זיהוי הנוכחים מימין לשמאל : איש לא מזוהה , טל ברודי (יושב ומוחא כף), דן פתיר יועץ התקשורת של ראש הממשלה (עומד מאחורי טל ברודי), ראש הממשלה יצחק רבין , ועו”ד שמעון מזרחי יו”ר מכבי ת”א. (לע”מ תמורת תשלום).                                   

טקסט תמונה : יום ראשון – 28 במארס 1981. לשכת ראש הממשלה בירושלים .ראש הממשלה מנחם בגין תיאטראלי יותר מיצחק רבין מניף את גביע אירופה עם שחקן מכבי ת”א לו סילבר. מכבי ת”א ניצחה שלושה ימים קודם לכן בסטרסבורג – צרפת את אלופת איטליה קבוצת סינודינה בולוניה 79:80 במשחק הגמר על גביע אירופה לאלופות וזכתה בפעם השנייה בתולדותיה בפרס היקר. משמאל, מזכירו האישי של ראש הממשלה יחיאל קדישאי וקיצוני מימין שמואל “שמלוק” מחרובסקי המנהל הוותיק המזהיר של מכבי ת”א. (לע”מ תמורת תשלום).

תשע בערב, יום חמישי – 7 באפריל 1977. אלופת ישראל בכדורסל קבוצת מכבי ת”א מעפילה בפעם הראשונה בתולדותיה למשחק הגמר על גביע אירופה לאלופות בבלגראד בירת יוגוסלביה מול אלופת איטליה מוֹבִּילְגִ’ירְגִ’י וָוארֶזֶה. בעוד דקות ספורות תינתן שריקת הפתיחה למשחק. שַדָּר הטלוויזיה הישראלית הציבורית אלכס גלעדי ממתין ל- Cue שלי כעורך המשדר מה- Master Control בירושלים כדי להתחיל את השידור הישיר אך מנהל הטלוויזיה אַרְנוֹן צוּקֶרְמַן ומנהל חטיבת החדשות דן שילון ניצבים בפני דילמה קשה ומורכבת : האם לשדר מבלגראד את משחק הגמר שכל צופי הטלוויזיה בישראל מחכים לו, או להעביר במקומו בתשע בערב בשידור ישיר את נאום ההתפטרות של ראש הממשלה יצחק רבין מתפקידו בגין חשבון הדולרים של רעייתו, ידיעה מרעישה, שחשף העיתונאי דן מרגלית חבר מערכת “הארץ”. יצחק רבין ראש הממשלה האציל והנדיב מסייע למתחבטים : “שדרו ישיר את משחק הכדורסל. אני אמתין ואדבר אל הציבור בתום המשחק”, אומר ראש הממשלה לשני ראשי הטלוויזיה הישראלית הציבורית ארנון צוקרמן ודן שילון.

הספר “הקשר הסימביוטי” מדגיש את תמיכתם המובהקת של המנכ”לים של רשות השידור לדורותיהם ומקדמת דנה ברכישת זכויות השידורים של משחקי מכבי ת”א ושידורם הישיר על המרקע הטלוויזיה הישראלית הציבורית לעיתים תמורת ממון רב. להלן הרשימה : שְמוּאֵל אַלְמוֹג ז”ל המנכ”ל ה- 1 1974 – 1969, יִצְחָק לִבְנִי המנכ”ל ה- 2 1979 – 1974, יוֹסֵף “טוֹמִי” לַפִּיד ז”ל המנכ”ל ה- 3 1984 – 1979, אוּרִי פּוֹרָת ז”ל המנכ”ל ה- 4 בקדנציה הראשונה שלו 1989 – 1984, אַרְיֵה מֶקֶל המנכ”ל ה- 5 1993- 1989, מוֹטִי קִירְשֶנְבָּאוּם המנכ”ל ה- 6 1998 – 1993, אוּרִי פּוֹרָת ז”ל המנכ”ל ה- 7 בקדנציה השנייה שלו (2001 – 1998), רָן גָלִינְקָא המנכ”ל ה- 8 (חצי שנה בלבד 2002 – 2001), ויוֹסֵף בַּר-אֵל המנכ”ל ה- 9 (המסולק) בשנים 2005 – 2002, מי שהודח מתפקידו ע”י ממשלת ישראל בראשות אָרִיאֵל “אָרִיק” שָרוֹן באשמת שחיתות ושוחד מסך). האישים האלה לרבות מנהלי הטלוויזיה הישראלית הציבורית לדורותיהם ומנהלי חטיבת החדשות בטלוויזיה הישראלית הציבורית תמכו ללא סייג ביוזמה ובמהלכים שלי (ושל קודמיי בתפקיד דן שילון ואלכס גלעדי) לקידום השידורים הישירים של מועדון הפאר של מכבי ת”א בכדורסל במסגרת האירופית על המסך הציבורי. יתירה מזאת : הם הבינו כי יש לשלם זכויות שידורים עבור אובייקט צילום מבוקש ופופולארי בין אם מדובר בתחום הבידור ו/או בתחום הספורט. הם כולם ללא יוצא מן הכלל הורו לפתוח את הקופה הציבורית ולשלם למכבי ת”א.

ב- 1998 עובר מועדון מכבי ת”א תהליך הפרטה. נוצרת תחרות ומאבק על רכישת זכויות השידורים של מכבי ת”א בשנים 2001 – 1999 בין הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 לבין הטלוויזיה בכבלים. העסק מסתבך. מעורבותה של חברת הטלוויזיה הצרפתית “Canal+” וחברת הבת שלה  “Sport +” בראשות זֶ’רוֹם וָואלְקֶה (Jerome Valcke) ועוזרתו גב’ סְטֶפָאנִי מִינְיוֹ (Stephanie Mignot) במכירת זכויות השידורים של מכבי ת”א לכל המרבה במחיר בתוך הטריטוריה הטלוויזיונית של מדינת ישראל. הספר דן במאבק על השליטה בזכויות השידורים של מכבי ת”א בארץ בין המפיק אביב גלעדי לבין מר אברהם פלדה והיועץ המשפטי שלו עו”ד יעקב וינרוט.

ב- 18 ו- 20  באפריל  2000 מכה הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 שוֹק על ירך את  ערוץ הספורט מס’ 5 בכבלים ואת ערוץ 2 המסחרי, כל אחד לחוד ואת שניהם ביחד, בעת השידורים הישירים של משחקי מכבי ת”א ב- Final four בסלוניקי – יוון. השידור הציבורי צובר רייטינג של  % 30.0 מול % 6.0 בלבד של ערוץ 5 בכבלים. קבוצת הכדורסל של מכבי ת”א הופכת למותג ועוגן שידור של הטלוויזיה הציבורית בישראל בדיוק כשם שריאל מדריד הייתה עוגן שידור של הטלוויזיה הספרדית הממלכתית TVE, מנצ’סטר יונייטד עוגן שידור של הטלוויזיה הציבורית האנגלית ה- BBC, ומילאן עוגן שידור של הטלוויזיה האיטלקית הציבורית RAI. הספר “הקשר הסימביוטי” מספר גם על דעיכתה של קבוצת הפועל ת”א ועלייתה לגדולה של הפועל ירושלים על חשבונה של הפועל ת”א. בעונת 2008 – 2007 מוותרים מנכ”ל רשות השידור מרדכי “מוֹטִי” שְקְלָאר ויו”ר הוועד המנהל של רשות השידור משֶה גָבִיש לראשונה על זכויות  השידורים של מכבי ת”א. לאחר 38 שנה הופכת מכבי ת”א לקניין שידור של הטלוויזיה המסחרית. ערוץ 10 זוכה בבכורה.

ערוץ 10 משדר ישיר ביום חמישי – 26 בנובמבר 2015 מ- מאלאגה את משחק התבוסה של מכבי ת”א לקבוצה הספרדית מאלאגה 68:82 במסגרת המחזור השביעי בבית מס’ 4 המוקדם ב- Euroleague בעונת 2016 – 2015.

וראו זה פלא גם בחלוף 47 שנים הטלוויזיה הישראלית והפעם זה תורו של ערוץ 10 והמנכ”ל שלו יוסי וורשבסקי לרדוף אחרי מכבי ת”א בארץ ואירופה. לא רק לרדוף אלא גם לשלם לה כ- 100000 (מאה אלף) דולר בעבור כל שידור ישיר. 47 שנים הן פרק זמן ממושך מאוד (!). אין לכך תקדים, אח ורע, בספורט המקומי והבינלאומי.

השידור הישיר של ערוץ 10 מ- מאלאגה ביום חמישי – 26 בנובמבר 2015 נפתח ב- 21.45 ב- Stand up משותף של השדר המוביל ניב רסקין והפרשן שלו גור שלף. כרגיל שניהם אלופים בניסיונות לטעת תקוות שווא בלב צופי ערוץ 10 למען טיפוח המדרוג. בדבריהם, הם בפירוש חוצים את התפר הדק שמפריד בין תקוות אמת לתקוות שווא. בין ליבוי גחלת הצפייה הטלוויזיונית שלהם לבין סיפורי בלופים, לבין מצגת כחש. הנה עיקרי ה- Stand up המדובר שלהם כלהלן.

ניב רסקין : “עד לפני שבועיים הייתה מאלאגה אחת הקבוצות הטובות והמלהיבות ב- Euroleague אבל בשבוע האחרון סוג של משבר לקבוצה הזאת…מכבי ת”א מגיעה בדיוק בזמן למקום הזה כדי לנסות ולתקן את העונה שלה, אהלן גור שלף…”.

גור שלף : “ערב טוב…”.

ניב רסקין : “תחושות בטן…סיכויים…הערכות…”.

גור שלף : “מאלאגה במיני משבר…יש איזה שהיא הרגשה באוויר שהנה הנה זה הולך לקרות…” (הפרשן מתכוון לכך שמכבי ת”א מסוגלת לנצח את מאלאגה).

איזה הולך לקרות ואיזה נעליים. שחקני מכבי ת”א יחדיו עם המאמן החדש שלהם הקרואטי ז’אן טבק (נטול כל הישגים קודמים באימון קבוצת כדורסל בכירה) חושפים כדורסל גרוטסקי. הרבע הראשון מסתיים 20:26 למאלאגה אך ברבע השני מתגלה מכבי ת”א בכל חולשתה (מה הם עושים שחקני מכבי ת”א בדיוק באימונים שלהם על הפרקט ביד אליהו…כיצד ומדוע הם נראים כל כך פתטיים?). 4:58 דקות לפני תום הרבע השני צועדת מאלאגה ביתרון של 20:41 (מהלך 0:15 לטובת מאלאגה). 4:12 דקות לפני תום הרבע השני משלימה מאלאגה מהלך של 0:17 ומעלה את יתרונה ל- 20:43. כלומר מכבי לא קולעת אפילו נקודה אחת בתקופת זמן של 5:48 דקות מאז פתיחת הרבע השני. ניב רסקין פולט למיקרופון את מילת ההפתעה האנגלית, “Unbelievable”, ומתכוון לחידלון הנורא של מכבי ת”א. 6:44 לפני תום הרבע השלישי צועדת מאלאגה ביתרון של 34:57 וניב רסקין מצייץ : “ז’אן טבק מבין מה המצב ולאן הגיע…”. 5:37 לפני תום הרבע השלישי עולה מאלאגה ליתרון שיא 34:59 וניב רסקין מקונן, “מכבי ת”א קלעה רק 34 נקודות בעשרים וחמש דקות…”. 4:25 דקות לפני תום הרבע השלישי מכבי ת”א מפגינה משחק מפוזר ומאבדת כדורים כמו קבוצה טירונית. ניב רסקין נלחץ ובקול בוכים מתלונן אצל הפרשן שלו, “מה זה משחק קט סל…? דווין סמית’ לא רואה…זה רגע שמלמד על עונה שלימה…”. זה אותו ניב רסקין שרק לפני חצי שעה בטרם שריקת הפתיחה בילף את הצופים שלו ושח להם כלהלן, “עד לפני שבועיים הייתה מאלאגה אחת הקבוצות הטובות והמלהיבות ב- Euroleague אבל בשבוע האחרון סוג של משבר לקבוצה הזאת…מכבי ת”א מגיעה בדיוק בזמן למקום הזה כדי לנסות ולתקן את העונה שלה…”. 3:23 דקות לפני תום הרבע השלישי לועג הפרשן גור שלף לג’ורדאן פארמאר שיושב על הספסל ומתבונן בשעון המשחק, “ג’ורדאן פארמאר מסתכל על השעון כדי לראות כמה זמן נותר לו עד שילך למקלחת…”. לפתע בתום הרבע השלישי מכבי ת”א מצמקת ל- 49:63 וניב רסקין והפרשן גור שלף מפתחים שוב ציפיות שווא. רואים ששפת הטקסט שלהם בשידור הישיר נעה בין יאוש לבין מִשְאָלוֹת דֶמֶה. אולי…אולי…מכבי ת”א תעשה את זה. מכבי ת”א ברגע זה היא קבוצת כדורסל מחורבנת ומובסת.

יכול להיות שיתברר כי ז’אן טבק הוא מאמן גאון שיוציא את העגלה מהבוץ. ברגע זה ברור שהמאמן הקודם שהודח גיא גודס ועוזרו ה- Scouter אבי אבן הרכיבו לקראת עונת 2016 – 2015 קבוצת כדורסל לא מאוזנת, מגוחכת, ולא מעניינת. מדהים שנתח לא קטן מציבור צופי הטלוויזיה בארץ כ- 300000 (שלוש מאות אלף) שומר אמונים למכבי ת”א גם כשמדובר בקבוצת כדורסל מזופתת.

סוף הפוסט מס’ 558. הועלה לאוויר ביום שישי – 27 בנובמבר 2015.

 

 


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *