פוסט מס' 221. מונדיאל מכסיקו 86' היה חודש מזהיר ל- Hostbroadcaster המכסיקני TELEMEXICO וגם לטלוויזיה הישראלית הציבורית ולשדר שלה יורם ארבל (חלק 10 ואחרון). פוסט מס' 221. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר ביום שישי – 24 במאי 2013.כלליראשי

הערה 1 : הבלוג נמצא עדיין בשלבי התפתחותו הטכנולוגית ועיצובו הגראפי. התוכנה מורכבת מידי ורווייה אופציות יתר על המידה.

הערה 2 : הבלוג על תכולתו כפוף לזכויות יוצרים. חל איסור מפורש להעתיק את הטקסטים והתמונות ואף לא לאגור אותם ואותן במאגרי מידע שונים לשימוש מכוון ו/או מזדמן מאוחר יותר. לא במאגרי ידע פרטיים ו/או מסחריים. 

הערה 3 : הבלוג איננו מופק, נכתב, ונערך למען מטרות רווח כספי, ו/או למען רווח מסחרי ו/או לצורכי פרסום אישי. הפוסטים מתעדכנים מעת לעת.

—————————————————————————————–

פוסט חדש מס' 221 : הועלה לאוויר בשעות הערב המוקדמות של יום שישי – 24 במאי 2013.

—————————————————————————————–

מונדיאל מכסיקו 86' היה חודש מזהיר ל- Host broadcaster המכסיקני TELEMEXICO וגם לטלוויזיה הישראלית הציבורית ולשַדָּר שלה יוֹרָם אָרְבֵּל (חלק 10 אחרון). פוסט מס' 221. כל הזכויות שמורות.

טקסט תמונה : 2003 – 2002. אנוכי בתום 32 שנות שירות את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 ואת רשות השידור. נטשתי בטריקת דלת. (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות).

מונדיאל מכסיקו 86' היה חודש מזהיר ל- Host broadcaster המכסיקני TELEMEXICO וגם לטלוויזיה הישראלית הציבורית ולשַדָּר שלה יוֹרָם אָרְבֵּל (חלק 10 ואחרון). פוסט מס' 221. כל הזכויות שמורות.

פוסט (חלק 10 ואחרון) הוא המשך של פוסט מס' 9 באותו העניין של כיסוי הטלוויזיה הישראלית הציבורית את מונדיאל הכדורגל של מכסיקו 1986.

1. פרולוג. מצביאים מובילים את צבאותיהם לניצחונות. גאון כדורגל ושמו דייגו ארמאנדו מאראדונה.

שני המאמנים הארגנטיניים סֶזָאר לוּאִיס מֶנוֹטִי וקָארְלוֹס בִּילָארְדוֹ הצעידו כל אחד בתקופתו את נבחרת ארגנטינה לפסגת היכולת האנושית, פעמיים אלופת העולם בכדורגל ב- 1978 ו- 1986. סֶזָאר לוּאִיס מֶנוֹטִי היה הראשון שחולל זאת במונדיאל ארגנטינה 1978 ללא דְיֶיגוֹ אָרְמַאנְדוֹ מַארָאדוֹנָה בן ה- 18. ד"ר קָארְלוֹס בִּילָארְדוֹ עשה זאת עמו במונדיאל מכסיקו 1986 כשמַארָאדוֹנָה היה בן 26. סזאר לואיס מנוטי הכיר בכישרונו הפנומנאלי של דייגו ארמאנדו מאראדונה אך החליט לוותר עליו בנבחרת הלאומית ולהשאיר את השחקנים הוותיקים יותר בהנחה שלמאראדונה נכונו הזדמנויות נוספות בטורניר גביע העולם בעתיד.

טקסט תמונה : 1978. סזאר לואיס מנוטי (Cesar Luis Menotti) מאמנה בן ה- 35  של נבחרת ארגנטינה ב- 1978. הוא היה יותר ממאמן שהעניק לנבחרתו את גביע העולם הראשון שלה במונדיאל שנערך בארגנטינה 78'. הוא היה מנהיג. (באדיבות 7 ATC. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט תמונה : 1977. דייגו ארמאנדו מאראדונה ראשון מימין (בן 18 – נולד ב- 1960) במדי נבחרת הנוער של ארגנטינה. הוא הודח מהסגל הלאומי ע"י המאמן סזאר לואיס מנוטי ערב משחקי מונדיאל ארגנטינה 1978. (באדיבות 7 ATC. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט תמונה : 25  ביוני 1978. מונדיאל ארגנטינה 1978 . אצטדיון "ריבר פלייט" בבואנוס איירס. נבחרת ארגנטינה ללא דייגו ארמאנדו מאראדונה דקות אחדות בטרם תחילת משחק הגמר נגד נבחרת הולנד. ארגנטינה ניצחה לאחר הארכה 1:3 והוכתרה לראשונה בתולדותיה בתואר אלופת העולם בכדורגל. ארגנטינה שיחקה בהרכב הבא : השוער אובאלדו פיליול (עומד ראשון מימין), חורחה אולגואין (עומד שלישי משמאל), לואיס גאלוואן (כורע ראשון מימין), הקפטן דניאל פאסארלה (עומד ראשון משמאל), אלברטו טאראנטיני (עומד שלישי מימין), אוסוואלדו ארדילס (כורע שני משמאל), אמריקו גאייגו (כורע ראשון משמאל), מאריו קמפס (עומד שני מימין), דניאל ברטוני (עומד שני משמאל), ליאופולדו לוקה (כורע באמצע, משופם) ואוסקר אורטיז (כורע שני מימין). כן שיחקו המחליפים עומאר לארוסה ורנה האוזמן . (באדיבות 7 ATC. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט תמונה : 25 ביוני 1978. מונדיאל ארגנטינה 1978. אצטדיון "ריבר פלייט" בבואנוס איירס. נבחרת ארגנטינה ללא דייגו ארמאנדו מאראדונה (בן 18) דקות אחדות בטרם תחילת משחק הגמר נגד נבחרת הולנד. זיהוי שורת השחקנים העומדים משמאל לימין : דניאל פאסארלה (קפטן בן 25), דניאל ברטוני (בן 23), חורחה אולגואין (בן 26), אלברטו טאראנטיני (בן 23), מאריו קמפס (בן 24), השוער אובאלדו פיליול (בן 28). זיהוי שורת השחקנים הכורעים משמאל לימין : אמריקו גאייגו (בן 23), אוסבאלדו ארדילס (בן 26), ליאופולדו לוקה (בן 29), אוסקאר אורטיז (בן 25), לואיס גאלוואן (בן 30). (באדיבות 7  ATC. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

ראה הספר עב הכרס שחקרתי וכתבתי "למילים יש וויזואליה משלהן" במסגרת סדרה רחבת היקף של 13 ספרים הקרויה "מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה", שאנוכי עדיין חוקר וכותב. הסדרה דנה ועוסקת בהתפתחות שידורי הטלוויזיה בארץ ובעולם בשנים 2012 – 1884 בשלושה תחומים עיקריים : ספורט, חדשות, ותיעוד (Documentary).

העולם הכיר בכישרונו המופלג של הארגנטיני דייגו ארמאנדו מאראדונה במונדיאל ספרד 1982 . בתום המונדיאל נרכש ע"י קבוצת ברצלונה בשורותיה נפצע קשה ונקנה ב- 1985 ע"י קבוצת נאפולי. 85000 (שמונים וחמישה אלף) צופים נפוליטאניים ערכו לו קבלת פנים מלכותית באצטדיון "סן פאולי" של העיר. דייגו ארמאנדו מאראדונה הוסע במכונית מפוארת עמוסה ב- 100 כדורי רגל בתוככי האצטדיון . דייגו ארמאנדו מאראדונה לבוש אזרחית בעט את כל מאה הכדורים ליציעים העמוסים לעייפה במעריציו. באותה עונה של 1986 – 1985 זכתה נאפולי באליפות איטליה בזכותו של דייגו ארמאנדו מאראדונה. במונדיאל מכסיקו 1986 היה כבר כוכב עַל עד שהמומחים כינו את נבחרתה הלאומית של ארגנטינה " מאראדונה ועוד עשרה". השחקן המוכשר הזה נשמר בכל מקום בשבע עיניים ע"י כל ההגנות אך יכול להם. הוא שילם מחיר פיזי כבד בגין כישרונו. הוא נפגע שוב ושוב והוטח לכר הדשא. אך מפני שהיה צעיר וחסון, ובעל כושר גופני בלתי רגיל בימים ההם יצא מהפגיעות האלה בשלום.

טקסט תמונה : דייגו ארמאנדו מאראדונה במשחק הגמר של מונדיאל הכדורגל של מכסיקו 1986. רק כך היה ניתן לבלום אותו. (באדיבות TELEMEXICO ו- FIFA. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

לצִדוֹ של דְיֶיגוֹ אָרְמָאנְדוֹ מָארָאדוֹנָה שיחקו בהרכב הראשון שחקנים חסרי ברק כמעט אנונימיים עד שאין איש זוכר היום את שמם. מי זוכר היום את נֶרִי פּוּמְפִּידוֹ (Neri Pumpido), חוֹרְחֶה בּוּרוּצָ'אגָה (Jorge Burruchaga), רִיקַארְדוֹ גְ'יוּסְטִי (Ricardo Giusti), אוֹסְקַר רוּגֶרִי (Oscar Ruggeri), חוֹזֶה בְּרָאוּן (Jose Brown) , סֶרְגְ'יוֹ בָּאטִיסְטָה (Sergio Batista), חוּלְיוֹ אוֹלָארְטִיקוֹצֵ'יאָה (Julio Olarticoechea) , חוֹזֶה קוּסְיוּפוֹ (Jose Cuciuffo), הֶקְטוֹר אֶנְרִיקֶה (Hector Enrique), חוֹרְחֶה וָואלְדָאנוֹ (Jorge Valdano) מנכ"ל מועדון הכדורגל של הקבוצה הספרדית ריאל מדריד עד לא מזמן, ואחרים. אבל השחקנים האלה הם אלופי העולם בכדורגל . הם אלופי העולם הודות לגאון הכדורגל דְיֶיגוֹ אָרְמָאנְדוֹ מָארָאדוֹנָה וגם בזכותו של המאמן ד"ר קַרְלוֹס בִּילָארְדוֹ (Carlos Salvador Bilardo) רופא לשעבר במקצועו שהפך את ארגנטינה מנבחרת ב- 1982 לקבוצת כדורגל ב- 1986.

טקסט תמונה : ד"ר קארלוס סלבאדור בילארדו רופא וכירורג לשעבר במקצועו שהפך למאמן ומנהיג כדורגל, וב- 1986 גם אלוף עולם. ד"ר קארלוס בילארדו נולד ב- 16 במארס 1941. הוא היה המאמן הארגנטיני השני אחרי סזאר לואיס מנוטי שזכה עם נבחרתו בתואר אלוף העולם. בתקופת שהייתי  במכסיקו סיטי כעורך ומפיק של שידורי הטלוויזיה הישראלית הציבורית, שמעתי רבים אומרים כי לא היה בהישגו של קארלוס בילארדו כל רבותא מפני לרשותו עמד גאון כדורגל העונה לשם דייגו ארמאנדו מאראדונה. (באדיבות TELEMEXICO ו- FIFA. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

ביום רביעי – 25 ביוני 1986 ניצחה ארגנטינה את בלגיה 0:2 בשלב חצי הגמר באצטדיון ה- "אצטקה". דְיֶיגוֹ אָרְמָאנְדוֹ מָארָאדוֹנָה כבש את שני השערים בדקות ה- 51 ו- 63. נסים קיוויתי שידר ישיר בתשע בערב את המשחק הנפלא הזה. דְיֶיגוֹ אָרְמָאנְדוֹ מָארָאדוֹנָה עשה במו רגליו את כל מפיקי הטלוויזיה לאנשים מאושרים יותר ואותי מהטלוויזיה הישראלית הציבורית הענייה באופן מיוחד. הייתה הצדקה כספית מלאה לרכוש את זכויות הכדורגל היקרות מפני שהוא היה השחקן הראשי על כר הדשא. ה- Host broadcaster המכסיקני קבוצת TELEMEXICO היטיבה לצלם את פֶּלֶא הכדורגל הזה. רק שמו הארגנטיני בעל הצליל המשולש העביר רטט בלבי. דְיֶיגוֹ אָרְמָאנְדוֹ מָארָאדוֹנָה היה לא רק ווירטואוז. הוא היה לוחם עַז נפש למען הסמל הלאומי ודגל המדינה של ארגנטינה. כּיִשרונות יש הרבה. לוחמים עשויים ללא חַת – מעט. אי אפשר היה שלא להעריץ את הקפטן הארגנטיני ואי אפשר היה שלא להזדהות ולהתפעֵל ממנהיגותו היוצאת דופן על כר הדשא. דְיֶיגוֹ אָרְמָאנְדוֹ מָארָאדוֹנָה כמו הכישרון ההולנדי יוֹהָאן קְרוֹיְף וגאון הכדורגל הברזילי אֶדְסוֹן אָרָאנְטֶז דוֹ נָאסִימֶנְטוֹ, הלא הוא פֶּלֶה (Edson Arantes Do Nacsimento – PELE) לפניו, הם שהפכו את משחק הכדורגל לעונג צָרוּף ואת שידורי הטלוויזיה בהשתתפותם לחוויה.

שימח אותי לדעת ששידור המשחק ארגנטינה – בלגיה  היווה פיצוי מה לנסים קיוויתי על עגמת הנפש שגרם לעצמו במשחק ברזיל – ספרד שלושה שבועות קודם לכן. יורם ארבל שידר באותו לילה (באחת אחרי חצות) את משחק חצי הגמר השני מאצטדיון "חַלִיסְקוֹ" בגוואדאלאחרה בו גברה מערב גרמניה תחת מנהיגותו של המאמן פרנץ בקנבאואר על צרפת 0:2 משעריהם של אַנְדְרֵיאַס בְּרֶהְמֶה בדקה ה- 9 ורוּדִי פֶלֶר בדקה ה- 89.                                            

טקסט תמונה : נבחרת צרפת הנפלאה אך חסרת המזל במונדיאל מכסיקו 86'. זיהוי שורת העומדים מימין לשמאל : לואיס פרננדס (היה מאמנה של קבוצת בית"ר ירושלים בעונת 2006 – 2005, ומאמנה של נבחרת ישראל בשנים 2011 – 2010), מקסים בוסיס, פאטריק באטיסטון, וויליאם אייאשה, השוער ג'ואל באטס, ומנואל אמורוס. זיהוי שורת הכורעים מימין לשמאל : ז'אן טיגאנה, יאניק סטופירה, ז'אן-פייר פאפן, מישל פלטיני (קפטן), אלן ז'ירס. (באדיבות TELEMEXICO ו- FIFA. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).                                                                                            

הצרפתים היו חסרי מזל . הם ניגפו שוב בחצי הגמר כמו ארבע שנים קודם לכן במונדיאל ספרד 82' נגד נבחרת מערב גרמנית מאוד אמביציוזית בראשותו של המאמן פרנץ בקנבאואר (בן 40). הייתה לצרפת ב- 1986 נבחרת יצירתית ואטרקטיבית . הקפטן מישל פלטיני (Michel Platini) הוביל הרכב שחקנים מרשים . בשער ניצב ג'ואל באטס (Joel Bats) . בשורת ההגנה שיחקו וויליאם אייאשה (William Ayache) , מקסים בוסיס Maxi me Bosis)) , מנואל אמורוס (Manuel Amoros) , והבלם האחורי פטריק באטיסטון (Patrick Battiston) שנשבע לנקום בשוער הגרמני האראלד שומאכר (Harald Schumacher) שפצע אותו כה קשה במשחק המפורסם הבלתי נשכח בחצי הגמר בספרד 1982 (גם רפי גינת ששידר אותו ישיר לא ישכח את המשחק ההוא) . בשורת הקשרים שיחקו ז'אן טיגאנה (Jean Tigana) , אלן ז'ירס (Alain Giresse) , מישל פלטיני (Michel Platini) , לואיס פרננדז (Luis Fernandez) , יאניק סטופירה (Yannick Stopyra) , וברונו בלון (Bruno Bellone) . השתתפו במשחק גם פיליפ וֶורְקרוּיז (Philippe Vercruysse) ודניאל קְסוּרֶבּ (Daniel Xuereb) שהחליפו במהלך ההתמודדות את אלן ג'ירס וברונו בלון . דומיניק רושטו (Dominique Rocheteau) לא שיחק בגלל פציעה . את צרפת אימן הנרי מישל (Henri Michel) בן ה- 39 .

טקסט תמונה : הנרי מישל (Henri Michel)  בן ה- 39 מאמנה המוכשר של נבחרת צרפת במונדיאל מכסיקו 86' . (באדיבות TELEMEXICO ו- FIFA . ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

כישרונה של צרפת לא הספיק מול קור הרוח , התכנון , והתִּכְנוּת הגרמני . המאמן פרנץ בקנבאואר (Frantz Beckenbauer) הציב בשער את הראלד שומכר (Harald Schumacher) . שורת ההגנה הקשוחה הורכבה מדיטמאר ג'קובס (Ditmar Jakobs) כבלם אחורי , אנדריאס ברהמה (Andreas Brehme) , קארל – היינץ פורסטר (Karlheinz Forster) , והאנס-פיטר בריגל (Hans-Peter Briegel) . שורת הקשרים והחלוצים נבנתה מלותאר מתיאוס (Lothar Matthaus) , וולפגאנג רולף (Wolfgang Rolff) , נורברט אֶדֶר (Norbert Eder) , פליקס-וולפגאנג מאגאת (Felix-Wolfgang Magath) , קארל-היינץ רומיניגה (Karl-Heinz Rummenigge) , וקלאוס אלופס (Klaus Allofs). רוּדִי פֶלֶר (Rudolf Voller) החליף בדקה ה- 58 את קארל-היינץ רומיניגה.

טקסט תמונה : נבחרת גרמניה במונדיאל מכסיקו 86' דקות לפני השריקה של משחק הגמר. זיהוי העומדים משמאל לימין : השוער האראלד שומכר, תומאס ברטולד, האנס-פיטר בריגל, קארל- היינץ רומיניגה, דיטמאר ג'קובס, ופליקס- וולפגאנג מאגאת . זיהוי הכורעים משמאל לימין : קארל- היינץ פורסטר, אנדריאס ברהמה, קלאוס אלופס, נורברט אדר, ולותאר מתיאוס. (באדיבות TELEMEXICO ו- FIFA . ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .                                                                                                                                        

טקסט תמונה : פרנץ בקנבאואר (Franz Beckenbauer) מאמנה עטור התהילה של נבחרת מערב גרמניה במונדיאל מכסיקו 86' .  (באדיבות TELEMEXICO ו- FIFA . ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

נותרה לי עוד משימה אחת ואחרונה . כמו לשני המאמנים פרנץ בקנבאואר וקארלוס בילארדו . משימת השידור הישיר של משחק הגמר . אסור היה להם לשגות . גם לי לא הייתה רשות לטעות כמפיק השידור של ההתמודדות האחרונה במכסיקו 1986 . 51 הפקות עברו בשלום למַעֵט הטעות האיומה של נסים קיוויתי . משחק הגמר הייתה משימת השידור ה- 52 שלי ושל ציוותי השידור שלי . זאת הייתה הפִינָאלֶה של אחת מהצגות הספורט הגדולות בתבל . הייתי מרותק להפקה הטלוויזיונית המעניינת הזאת כעשרים שעות ביממה במשך חודש ימים . היום הכול יסתיים . מחר אהיה אדם חופשי נטול דאגות , חשבתי לעצמי . משחק הגמר נערך באִצטדיון ה- "אצטקה" (Azteca) במכסיקו סיטי ביום ראשון – 29 ביוני 1986 . יורם ארבל ומרדכי שפיגלר נשלחו לעמדת השידור יחד עם המפיק אמנון ברקאי ושני הטכנאים אלן הופמן ויצחק בן יוסף . לא היה לי עוד על הראש את שדר הטלוויזיה בשפה הערבית סולומון "סוֹלִי" מניר . ימי ספרד 1982 בהם שני שדרים בשתי שפות שונות , עִברית ועַרבית , חולקים אותו מיקרופון על פי תפישתו העגומה של מנכ"ל רשות השידור טומי לפיד חלפו לבלי שוב . נקדימון 'נקדי' רוגל ומנכ"ל רשות השידור הנוכחי סייעו לי לשים סוף לפארסה הזאת . 114600 (מאה וארבע עשר אלף ושש מאות) צופים נדחסו לאצטדיון  ה- "אָצְטֶקָה" (AZTECA) המפואר . יצירה ארכיטקטונית מרשימה שהוקמה למען העשירון העליון המכסיקני ובשוליה מתגוררים עניי המדינה בפחונים וחושות .

טקסט תמונה : מונדיאל מכסיקו 1986 . אזור עמדות השידור של הטלוויזיה באִצטדיון "אצטקה" המפואר ב- 1986 . ( באדיבות TELEMEXICO . ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

טקסט תמונה : מונדיאל מכסיקו 1986. מכסיקו היא מדינה טיפוסית של העולם השלישי . ארץ  עשירה ולצִדוֹ עוני עצום . זוהי חושה ופחון של משפחה אינדיאנית מכסיקנית ענייה בשנות ה- 70 בצֵל המבנה הארכיטקטוני ההָדוּר של אִצטדיון ה- "אצטקה" בעיר הבירה מכסיקו סיטי . (באדיבות TELEMEXICO . ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

טקסט תמונה : אולימפיאדת מכסיקו 1986 . זהו האצטדיון האולימפי במכסיקו סיטי שאירח את האולימפיאדה ה- 19 של העידן החדש – אולימפיאדת מכסיקו 1968 .בעת אירוח גביע העולם בכדורגל 1986 התקיימו כאן כמה משחקים בודדים . האצטדיון האולימפי היה קטן יותר ומפואר פחות מאצטדיון ה- "אצטקה" . (באדיבות TELEMEXICO . ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

טקסט תמונה : מונדיאל מכסיקו 1986 . יום ראשון – 29 ביוני 1986 . עמדת השידור של הטלוויזיה הישראלית הציבורית באִצטדיון ה- "אצטקה" במכסיקו סיטי בצוהרי היום . דקות ספורות לפני  תחילת משחק הגמר בין נבחרות מכסיקו ומערב גרמניה . מימין לשמאל : הטכנאי יצחק "בניו" בן יוסף , הפרשן מרדכי שפיגלר , והשדר יורם ארבל . מרדכי שפיגלר קיבל פרוטות מרשות השידור עבור עבודתו כפרשן טלוויזיה . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

רשתות הטלוויזיה הגדולות הביאו עמן לעמדות הפרשנות ב- "אָצְטֶקָה" את מיטב שחקני העבר ושילמו להם משכורות עתק . אחד מהם היה פֶּלֶה (Pele) . רשת הטלוויזיה הברזילאית TVGLOBO שכרה את שירותיו ושילמה לו משכורת של 500000 (חצי מיליון) דולר . ב- 1986 פגשתי אותו בפעם השלישית בחיי . הוא זכר אותי מהמונדיאלים הקודמים של ארגנטינה 1978 וספרד 1982 . יצא לנו לשוחח דקות ספורות ולהחליף כמה מילים . הוא היה אז בן 46  אך נראה צעיר מגילו . פֶּלֶה נשאר אדם צנוע ונערץ וספורטאי דָגוּל . הוא היה אישיות אהובה עלי . הצטלמנו שוב יחדיו .

טקסט תמונה :  מאי 1986 . מונדיאל מכסיקו 86' . מכסיקו סיטי . אנוכי יחדיו עם פלה ( PELE ) מברזיל גדול שחקני הכדורגל בעולם בכל הזמנים . התמונה הזאת צולמה  ב- IBC מרכז השידורים הבינלאומי במכסיקו סיטי (International Broadcasting Center) בקיץ 1986 . פלה זכה שלוש פעמים באליפויות העולם בכדורגל , במונדיאל שוודיה 1958 (היה בן 17 ותשעה חודשים) , מונדיאל צ'ילה 1962 , ובמונדיאל של מכסיקו 1970 . הוא נשאר אדם צנוע , עניו , ואדיב . ספורטאי דגול משכמו ומעלה . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות).

שני מיליון צופים בישראל ושלושה מיליארד ברחבי תבל התכנסו מול מרקעי הטלוויזיה כדי לחזות בהתמודדות בין הכישרון הבלתי נדלה של דְיֶיגוֹ אָרְמָאנְדוֹ מָארָאדוֹנָה נגד מכונת כדורגל מדויקת גרמנית . גרמניה הביאה עמה למשחק הגמר במכסיקו 86' ניסיון ומורשת , ונודעה כנבחרת עקשנית . היא הייתה פעמיים אלופת העולם ב- 1954 ו- 1974 ופעמיים העפילה למשחקי הגמר ב- 1966 ו- 1982 וזכתה בסגנות, ועוד פעמיים עלתה לשלב חצי הגמר במונדיאלים של שוודיה 1958 ומכסיקו 1970 . ארגנטינה הייתה מצוידת במטען דַל יותר . היא הייתה פעם אחת אלופת עולם ב- 1978 , ומעולם לא פיינאליסטית , וגם לא העפילה בשום מונדיאל לשלב חצי הגמר . אבל במונדיאל הזה היה לה את דְיֶיגוֹ אָרְמָאנְדוֹ מָארָאדוֹנָה הבלתי נשכח ועוד עשרה שחקנים שאיש לא זוכר אותם היום . שתי הנבחרות ארגנטינה וגרמניה הציבו הרכבים זהים שהיטיבו לשחק בשלב חצי הגמר .

טקסט תמונה : מונדיאל מכסיקו 1986 . נבחרת ארגנטינה דקות אחדות לפני תחילת משחק הגמר נגד נבחרתה של גרמניה במונדיאל מכסיקו 86' . זיהוי העומדים משמאל לימין : סרג'יו – דניאל באטיסטה, חוזה-לואיס קוסיאופו, חוליו- חורחה אולארטיקוצ'אה, השוער נרי- אלברטו פומפידו, חוזה-לואיס בראון, אוסקר- אלפרדו רוגרי, ודייגו ארמאנדו מאראדונה (גובהו 1.66 מ') . זיהוי הכורעים משמאל לימין : חורחה- לואיס בורוצ'אגה , ריקארדו- אומר ג'יוסטי, הקטור-אדולפו אנריקה , וחורחה – אלברטו וואלדאנו . (באדיבות TELEMEXICO ו- FIFA . ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .                                                                     

טקסט תמונה : קיץ 1986 . מונדיאל מכסיקו 86' . גזוזטרת המצלמות המובילות של TELEMEXICO באִצטדיון ה- "אצטקה" במכסיקו סיטי . לקבוצה המבצעית של TELEMEXICO היה מאגר בלתי נדלה של ציוד טלוויזיוני חדיש. אפשר היה רק לקנא בהם. (צילום TELEMEXICO . ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

2. אפילוג . דייגו ארמאנדו מאראדונה כובש את פסגת הכדורגל העולמי

חוזה-לואיס בְּרָאוּן קבע בדקה ה- 23  1 : 0 לארגנטינה וחורחה – אלברטו וָואלְדָאנוֹ העלה ל- 2 : 0 בדקה ה- 55 . הגרמנים העקשנים צִמצמו ל- 2 : 1 בדקה ה- 74 ע"י קארל-היינץ רומיניגה . רוּדִי פֶלֶר השווה ל- 2 : 2 בדקה ה- 80 . כשנדמה היה שהמשחק צועד לקראת הארכה , הבקיע חורחה – לואיס בורוצ'אגה בדקה ה- 83 את שער הניצחון לארגנטינה . ארגנטינה גברה על גרמניה המערבית בתוצאה 3 : 2 . בתא הכבוד של ה- FIFA ברוֹם יציעי אִצטדיון ה- "אַצְטֶקָה" הציבו שתי רשתות הטלוויזיה המכסיקניות "TELEVISA" ו- "ערוץ 13 " הציבורי (שתיהן הרכיבו את הקבוצה האופרטיבית של TELEMEXICO) על פי פקודה מפורשת של נשיא TELEVISA זָ'אן אֶמִילְיוֹ אֶסְקָארָאגָה (חניך האסכולה האמריקנית) חמש מצלמות פעילות ועוד שלוש לגיבוי במקרה של תקלה לצורך כיסוי מפורט של טקס הענקת הגביע לקפטן ארגנטינה דְיֶיגוֹ אָרְמָאנְדוֹ מָארָאדוֹנָה . בתא הכבוד ניצב גם יו"ר הוועדה המארגנת המקומית גיירמו קניידו שהיה גם סגנו וחברו הטוב של ז'אן אמיליו אסקאראגה ב- TELEVISA . עמדו שם זה ליד זה בסוויטה המלכותית נשיא מכסיקו מִיגֶל דֶה לָה מַדְרִיד , נשיא ה- FIFA מר ז'וּהוֹ הָאבֶלָאנְז' מברזיל , סגנו הגרמני הֶרְמַן נוֹיְבֶּרְגֶר שכיהן בתפקיד של יו"ר הוועדה המארגנת של המשחקים מטעם ה-FIFA , ויו"ר הוועדה המארגנת המקומית המכסיקני גיֶירְמוֹ קָאנְיֶידוֹ . שלושתם הציצו בערגה ואולי גם בקנאה לעבר נשיא מכסיקו מִיגֶל דֶה לָה מַדְרִיד שזכה בכבוד להעניק את הגביע לדְיֶיגוֹ אַרְמָאנְדוֹ מַארָאדוֹנָה . נשיא מכסיקו לבוש בחליפה כחולה ועונד עניבה אדומה נראה נהנה לנופף לרגע קט בגביע העולם המוזהב לעיני בני עמו בעודו ממתין לבואו של הקפטן הארגנטיני כדי להעניק לו את הפרס היקר . TELEMEXICO עקבה אחרי מִיגֶל דֶה לָה מַדְרִיד ולא פִספסה אותו . היא הנציחה כל פרט בהופעתו .

                                                                                                                                                  טקסט תמונה :  29 ביוני 1986 . אצטדיון ה- "אצטקה" במכסיקו סיטי . נשיא מכסיקו מיגל דה לה מדריד מחזיק בגביע העולם  . פרוטוקול ה- FIFA  קובע כי ראש המדינה המארחת הוא המעניק את גביע העולם לקבוצה המנצחת (ולא נשיא ה- FIFA) . (התמונה באדיבות TELEMEXICO ו- FIFA . ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות).

החבורה הנכבדה בתא הכבוד המתינה לדְיֶיגוֹ אָרְמָאנְדוֹ מָארָאדוֹנָה. המעריצים הרבים חלקם עיתונאים וצלמים, חיבקו ונישקו אותו וסירבו לנתק מגע ממנו. דְיֶיגוֹ אַרְמָאנְדוֹ מַארָאדוֹנָה פשוט לא היה יכול להעפיל לתא הכבוד. אוהביו לא נתנו לו . הוא זכה לאהדה וההערצה עצומים בדומה לאלה שהוענקו בזמנו לברזילאי פֶּלֶה (Pele) .                                                                                                                           

טקסט תמונה :  29  ביוני  1986 . אִצטדיון "האצטקה" . דקה אחת בדיוק בתום משחק הגמר . טקס הענקת הגביע של מונדיאל מכסיקו 86' לקפטן דייגו ארמאנדו מאראדונה התעכב מפני שכמה מקורבים על כר הדשא מנעו ממנו באהבתם והערצתם לטפס לתא המלכותי . הם ממש לפתו את גאון הכדורגל ונישקו אותו ללא הרף . זאת הייתה אהבה דרום אמריקנית חמה מלאת יצרים . לקח לו זמן להשתחרר מהם . (באדיבות TELEMEXICO ו- FIFA . ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

לבסוף ניתק מהם . לא היה איש ראוי יותר מגאון הכדורגל הזה ובן נאמן למולדתו ארגנטינה לכבוד העצום של זכייה באליפות העולם וקבלת הגביע מידי נשיא המדינה המארחת , מיגל דה לה מדריד .

טקסט תמונה :  29  ביוני 1986 . אצטדיון ה- "אצטקה" במכסיקו סיטי . השעה שתיים וחצי בצהריים . נשיא ה- FIFA  ז'ואו הבלאנז' (שני מימין) מברך את קפטן ארגנטינה דייגו ארמאנדו מאראדונה אלוף העולם בכדורגל בעוד נשיא מכסיקו מיגל דה לה מדריד (ראשון מימין) ממתין לתורו להעניק את הגביע לשחקן הדגול . משמאל מוחאים כף לכבוד דייגו ארמאנדו מאראדונה המכסיקני גיירמו קניידו (Guillermo Canedo) יו"ר הוועדה המארגנת המקומית וסגן נשיא רשת הטלוויזיה  המכסיקנית שכיסתה את המשחקים (TELEVISA) והרמן נוייברגר יו"ר הוועדה המארגנת מטעם ה- FIFA התאחדות הכדורגל הבינלאומית. (באדיבות TELEMEXICO ו- FIFA . ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

דְיֶיגוֹ אַרְמָאנְדוֹ מָארָאדוֹנָה לא המתין בתא הכבוד זמן רב ומיהר אל חבריו על כר הדשא . החגיגה הפכה להיסטריה . זאת דרכה של שמחה המונית .

טקסט תמונה : דייגו ארמאנדו מאראדונה עם גביע העולם ביום ראשון- 29 ביוני 1986 . שרר אי סדר באִצטדיון ה- "אצטקה" בתום טקס הענקת הגביע . ההמונים רקדו כמטורפים סביב הגביע המוזהב והפכו את המניף  לבן אלים . הייתי שם וראיתי זאת במו עיניי . (באדיבות TELEMEXICO ו- FIFA . ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

הגביע המוזהב לא היה שווה רק זָהָב . הוא היה שווה גם כֶּסֶף . דְיֶיגוֹ אַרְמָאנְדוֹ מַארָאדוֹנָה העשיר במו כישרונו את קופת ההתאחדות הארגנטינית . כל ניצחון במונדיאל של מכסיקו 1986 זיכה את נבחרת ארגנטינה בסכום של 320000 (שלוש מאות ועשרים אֶלֶף) דולר . בתום שבעה משחקים זכתה אלופת העולם בצֶ'ק מ- FIFA  ע"ס  2.250000 (שני מיליון ורבע) דולר . המממן הראשי של הצ'ק הזה היה המְשָדֵר הציבורי הבינלאומי ששילם ל- FIFA זכויות שידורים עבור מונדיאל מכסיקו 1986 סכום של 49.000000 (ארבעים ותשעה מיליון) פרנקים שווייצריים , ש- שווים לסכום של 33000000 (שלושים ושלושה מיליון) דולר .

ביום ראשון – 29 ביוני 1986 באה לקיצה הפקת מונדיאל מכסיקו 1986 . למחרת טס השדר יורם ארבל  ממכסיקו סיטי לעיר וויגו בספרד שם עמדה נבחרת ישראל בכדורסל עם הקפטן מיקי ברקוביץ' ומאמנה צביקה שרף ליטול חלק באליפות העולם (Mundobasket 1986) . ב- 2 ביולי 1986 שבתי ארצה כדי לנהל מהאולפן בירושלים את שידורי אליפות העולם בכדורסל – ספרד 1986 ואת שידורי חצי הגמר והגמר של הגברים והנשים בטורניר ווימבלדון בטניס . מנכ"ל רשות השידור אורי פורת לא חסך בשידורי ספורט שהם רלוואנטיים למשלם האגרה . הטניסאי הגרמני בוריס בקר בן 18 זכה בפעם השנייה ברציפות בתואר אלוף ווימבלדון לאחר שגבר על הצ'כוסלובקי איוואן לנדל 6 : 4 , 6 : 3 , 7 : 5 . בין הנשים ניצחה הצ'כוסלובקית מרטינה נאוורטילובה את בת ארצה האנה מאנדליקובה 7 : 6 , 6 : 3 .

שום דבר לא התחרה ב- 1986 עם המונדיאל המכסיקני . לא הטניס באנגליה וגם לא נבחרת ישראל בכדורסל המתמודדת בספרד . כמי שניווט , ערך , והפיק את שידורי הספורט בטלוויזיה הישראלית הציבורית הייתה לי תחושה ברורה כי מנכ"ל רשות השידור אורי פורת המשמש כעורך ראשי של שידורי הטלוויזיה והרדיו מעניק לי כלי הפקה לא מעטים כדי לכסות את אירועי הספורט הבינלאומיים בשידורים ישירים למען משלם האגרה . בתפישתו זאת כי השידורים הישירים בטלוויזיה של תחרויות החשובות ספורט בארץ ובעולם הם נדבך שידור הכרחי ורלוואנטי בלוח השידור הציבורי – כפה את דעתו גם על מנהל הטלוויזיה הישראלית הציבורית בעת ההיא חיים יבין .זה לא היה דבר של מה בכך . אורי פורת היה המנכ"ל הראשון בתולדות רשות השידור שתמך תמיכה גלויה ומסיבית בשידורי ספורט ישירים ונרחבים במסגרת השידור הציבורי כפי שעשו מנכ"לים רבים ב- EBU ובראשם המנכ"לים של הטלוויזיה הציבורית האנגלית ה- BBC לדורותיהם , אבל לא בישראל . המנכ"לים שקדמו לו ברשות השידור שְמוּאֵל אַלְמוֹג , יִצְחָק לִבְנִי , ויוֹסֵף "טוֹמִי" לַפִּיד הצרו את שידורי הספורט . אורי פורת שינה זאת בצורה דרמטית . יתירה מזאת : הוא צעד נגד ה- Main stream בציבור וגם בתוככי הטלוויזיה שחלק גדול ממנו טען כי הספורט כמושג כללי של מטען שידור הוא חומר נחות . מדיניות כזאת כפי שנקט אורי פורת איננה מוצאת את ביטויה רק בזמן מסך אלא גם בהעדפה בתקציבים ורכישת זכויות שידורים ובמתן אמצעי הפקה , צילום , ועריכה לטובת שידורי הספורט . כמובן שהדבר הרגיז  אנשים רבים בתחומים שונים בציבור הישראלי , בעיקר בוועד המנהל של רשות השידור , שם צבר לו המנכ"ל אויבים מושבעים , שניסו למנוע בכל מחיר כמעט את ביצוע השקפת עולמו הלכה למעשה . רק מנכ"ל רשות השידור המצטיין בשנים 1998 – 1993 מוטי קירשנבאום הלך בעקבותיו של אורי פורת .

פסגת ההיררכיה של השידור הציבורי במדינת ישראל מצאה צורך לנכון להביע בפניי את תודתה בכתב בחודש יולי 1986 , כמי שמייצג חבורת עובדים מקצוענית , נאמנה ומסורה , ודבקה עד כלות במשימות השידור של הטלוויזיה הישראלית הציבורית . הרייטינג של מונדיאל מכסיקו 1986 נסק לגבהים של % 90 .אולם לא הייתה בכך רבותא. דובר באירוע ספורטיבי בינלאומי סופר רלוואנטי שמשודר ברשת טלוויזיה מונופוליסטית.

טקסט מסמך : 23 ביולי 1986 . מכתב ההערכה של מנהל הטלוויזיה הישראלית הציבורית חיים יבין שנשלח אלי בתום מבצעי השידור הטלוויזיוניים של מונדיאל הכדורגל מכסיקו 1986 ומונדיאל הכדורסל של ספרד 1986 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

טקסט מסמך : 20 ביולי 1986 . מכתב הערכה של מנכ"ל רשות השידור אורי פורת שנשלח אלי בתום מבצעי השידור הטלוויזיוניים של מונדיאל הכדורגל של מכסיקו 1986 , טורניר ווימבלדון בטניס , ומונדיאל הכדורסל של ספרד 1986 (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

הייתי אסיר תודה מקרב לבי לאמנון ברקאי שפעל לידי ללא ליאות במכסיקו סיטי ולאורי לוי שעשה את מיטבו במערכת ירושלים וכמובן לצוותי השידור והטכנאים , ועוזרת ההפקה החרוצה והנאמנה שלי גב' שמחה שטרית. אולם אני חייב להדגיש כי לא ניתן היה לנהל את מבצע השידורים הישירים של מונדיאל הכדורגל של מכסיקו 1986 ומונדיאל הכדורסל של ספרד 1986 כמו גם השידורים הישירים של טורניר ווימבלדון 1986 ללא העבודה המוקפדת , המדויקת , והאחראית של אנשי תחנת התקשורת ללוויינים בעמק האלה ליד ירושלים , ובראשם המהנדס אברהם יצחק נגל ז"ל . אברהם יצחק נָגֶל יליד דרום אפריקה קיבל במולדתו הראשונה חינוך שמרני של העולם הישן אותו נשא עמו למולדתו השנייה מדינת ישראל . כמנהל תחנת הקרקע לתקשורת לוויינים בעמק האלה הפגין ניהול קשוח בסגנון בריטי . הצברים הישראליים בסביבתו גיחכו למשטר העבודה והמשמעת החמורה שהנהיג אך גם הם ידעו שהוא אחד המומחים הטובים בעולם בתקשורת לוויינים . ללא אברהם יצחק נגל והמהנדס הבינלאומי של חברת "בֶּזֶק" גבריאל "גָבֶּי" שֶקֶל ז"ל לא ניתן היה לנהל כהלכה את שידורי הספורט הישירים ש- "יובאו" לטלוויזיה הישראלית הציבורית בכמויות מחו"ל מכל קצוות תבל . חובה עלי גם לציין את עבודתו המסורה , האחראית , והמוקפדת עד למאוד של קצין הלוויינים של הטלוויזיה הישראלית המהנדס זְאֵב שְטוֹקְהָיְים ז"ל (החליף אותו בתפקיד החשוב הזה יבל"א מר שמואל כהן) . תרומתו של אברהם יצחק נגל להצלחת שידורי הספורט ממכסיקו , ספרד , ואנגליה בקיץ 1986 הייתה משמעותית ביותר . ב- 21 ביולי 1986 לאחר שובי ממכסיקו נתתי לו לדעת מה אני חושב עליו ועל אנשיו . אברהם יצחק נגל היה אישיות ייחודית . רחשתי לו הערכה רבה והייתי אסיר תודה לו ולאנשיו על עבודת ההפקה המשותפת במשך שנים רבות , על אלה שהיו , ועל אלו שנכונו לנו בעתיד .

טקסט מסמך : 21 ביולי 1986 . מכתב תודה והערכה למהנדס "בזק" אברהם יצחק נגל מנהל תחנת התקשורת ללוויינים בעמק האלה ולאנשיו בתום מבצעי השידורים הישירים של הטלוויזיה הישראלית הציבורית : מונדיאל הכדורגל של מכסיקו 1986 , מונדיאל הכדורסל של ספרד 1986 , וטורניר הטניס של ווימבלדון 1986 (עמוד מס' 1 מתוך 2) . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

טקסט מסמך : 21 ביולי 1986 . מכתב תודה והערכה למהנדס "בזק" אברהם יצחק נגל מנהל תחנת התקשורת ללוויינים בעמק האלה ולאנשיו בתום מבצעי השידורים הישירים של הטלוויזיה הישראלית הציבורית : מונדיאל הכדורגל של מכסיקו 1986 , מונדיאל הכדורסל של ספרד 1986 , וטורניר הטניס של ווימבלדון 1986 (עמוד מס' 2 מתוך 2) . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

לא היה ספק . שידורי הספורט בטלוויזיה הישראלית הציבורית ניצבו בשיאם ב- 1986 . הרבה הודות למנכ"ל רשות השידור אורי פורת (שלא רק אישר את ביצועם אלא מצא יחדיו עם סמנכ"ל הכספים הבלתי נשכח שלו יוחנן צנגן את מקורות המימון) , וכמו מנכ"ל ה- BBC ומנכ"לים רבים אחרים ב- EBU , ראה אף הוא בשידורי הספורט הרלוואנטיים  נדבך חשוב בלוח השידורים הציבורי . אי אפשר היה כלל להשוות בין תרומתו לזאת של קודמיו שמואל אלמוג , יצחק לבני , ו- יוסף "טומי" לפיד .

עם שובי ארצה ממכסיקו בתום המונדיאל בראשית חודש יולי של שנת 1986 חיברתי דו"ח סיכום את הקורות אותנו – במכסיקו 86' ובארץ בעת ההפקה , העריכה , והשידורים של מפעל רחב ההיקף הזה . הדו"ח כמו דו"חות אחרים נשלחו לשלושת הפונקציות הבכירות ברשות המנכ"ל אורי פורת , מנהל הטלוויזיה חיים יבין , ומנהל חטיבת החדשות יאיר שטרן ונועד להסב את תשומת לִבָּם לחשיבות עריכת Post mortem , הפקת לקחים , והסקת מסקנות בתום מפעל שידור טלווויזיוני ענק ממדים כמו מונדיאל כדורגל . לא היה לי זמן לנוח . בפתח ניצבו כבר הפקות הענק של אליפות העולם ה- 2 בא"ק של רומא 1987 , אולימפיאדת סיאול 1988 , ומונדיאל הכדורגל הבא שאמור היה להתקיים באיטליה בקיץ 1990 . Post mortem הוא הליך הכרחי של כל גוף מבצעי בעל יומרות שעוסק במנגנוני כוח אדם גדול , מטפל בטכנולוגיה איכותית וכמותית רבה , ומפעיל סביבו לוגיסטיקה מורכבת בארץ ובמדינת היעד . לדו"ח המבצעי המקיף שלי הדן בשידורי הטלוויזיה של מונדיאל מכסיקו 1986 אותו שלחתי לטריאומווירט רשות השידור , הוספתי את נספחי הסיכום של השידורים הישירים שלנו מטורניר ווימבלדון 1986 ומאליפות העולם בכדורסל שנערכה באותו קיץ של 1986 בספרד בהשתתפות נבחרת ישראל (תחת הדרכתו של המאמן צביקה שרף) .

מעבר למכתבי ההערכה שכתבו לי הבוסים שלי לא נערך כל תחקיר מסכם. לרוע המזל בקיץ 1990 כבר לא נשאו אוּרִי פּוֹרָת, חַיִים יָבִין, ויָאִיר שְטֶרְן בתפקידם. אַרְיֵה מֶקֶל נשא במשרה הרמה של מנכ"ל רשות השידור במקום אוּרִי פּוֹרָת ז"ל . נִסִים מִשְעַל התמנה למ"מ הטלוויזיה הישראלית הציבורית במקומו של חַיִים יָבִין. אֵלִימֶלֶך רָם התמנה לתפקיד מנהל חטיבת החדשות במקום יָאִיר שְטֶרְן . יוֹסֵף בַּר-אֵל שימש מנהל הטלוויזיה בשפה הערבית [1] וב- 10 ביולי 1990 התמנה למנהל הטלוויזיה הישראלית הציבורית. בכל הנוגע לשידורי הטלוויזיה הישראלית הציבורית את מונדיאל איטליה 1990 נדרשתי להתחיל מבראשית את כל התכנון ומהלכי ההפקה של  מבנה כוח אדם, המבנה הטכנולוגי (איכותי וכמותי) של השידורים הישירים  מאיטליה לירושלים, זכויות שידורים, כלכלה, ממון, ולוגיסטיקה בינלאומית – עבור הבוסים החדשים שלי שהיו אנשים חדשים בתחום. ברור שהחלה מחדש גם כל מסכת נימוקים והסברים למהלכים המורכבים והמסובכים הללו שנועדה להוכיח כי ההיגיון שלי הגיוני וכי אני צודק בדרישות ההפקה שלי.

ראה את דו"ח הסיכום של מבצע השידורים של הטלוויזיה הישראלית הציבורית את מונדיאל מכסיקו 1986 בקובץ נפרד. 

סוף הפוסט מס' 221 , ועשרת הפוסטים שדנו ועסקו בכיסוי חטיבת הספורט בראשותי של הטלוויזיה הישראלית הציבורית את מונדעאל הכדורגל של מכסיקו 1986.

סוף הפוסט מס' 221. הועלה לאוויר בשעות הערב המוקדמות של יום שישי – 24 במאי 2013.


[1]  יוסף בר-אל נבחר ב- 10 ביולי 1990 בתום הפקה ושידורי מונדיאל איטליה 1990 למנהל הטלוויזיה הישראלית הציבורית . הוא ניצח במכרז לתפקיד את מ"מ מנהל הטלוויזיה נסים משעל .


תגובות

פוסט מס' 221. מונדיאל מכסיקו 86' היה חודש מזהיר ל- Hostbroadcaster המכסיקני TELEMEXICO וגם לטלוויזיה הישראלית הציבורית ולשדר שלה יורם ארבל (חלק 10 ואחרון). פוסט מס' 221. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר ביום שישי – 24 במאי 2013. — אין תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *