פוסט מס' 318. פקודת המבצע / סֶפֶר השידורים (חלק 1) שחיברתי וכתבתי לקראת שידורי הטלוויזיה הישראלית הציבורית את מונדיאל הכדורגל של ספרד 1982. את העותק הראשון הגשתי למנכ"ל רשות השידור יוֹסֵף "טוֹמִי" לַפִּיד בטרם טיסתי למדריד. באלה המילים הקדשתי והבטחתי לו : "יש לך עם לצאת לקרב ותוצאותיו אינן מוטלות בספק". פוסט מס' 318. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר בשבת – 16 בנובמבר 2013.כלליראשי

הערה 1 : הבלוג על תכולתו כפוף לזכויות יוצרים . חל איסור מפורש להעתיק את הטקסטים והתמונות ואף לא לאגור אותן במאגרי מידע שונים לשימוש מכוון ו/או מזדמן מאוחר יותר. האינטרנט איננו מוסד תקשורת פרוץ וגם לא אכסניית מידע שפתוחה למפרי חוק. גם עליו חלים זכויות יוצרים.

הערה 2 : הבלוג איננו מופק, נכתב, ונערך למען מטרות רווח כספי, ו/או למען רווח מסחרי, ו/או לצורכי פרסום אישי.

הערה 3 : הבלוג yoashtvblog.co.il פונה לרוֹבֵד צַר ופֶּלַח מְצוּמְצָם מאוד באוכלוסייה . אף על פי כן הוא ממשיך לצבור מספר עצום של כניסות מידי יום ביומו.

—————————————————————————————————–

פוסט חדש מס' 318 : הועלה לאוויר בשעות הצהריים של שבת – 16 בנובמבר 2013.

—————————————————————————————————-

פוסט מס' 318. פְּקוּדָת הַמִבְצָע / סֶפֶר הַשִידוּרִים (חלק 1) שחיברתי וכתבתי לקראת שידורי הטלוויזיה הישראלית הציבורית את מונדיאל הכדורגל של ספרד 1982. את העותק הראשון הגשתי למנכ"ל רשות השידור יוֹסֵף "טוֹמִי" לַפִּיד בטרם טיסתי למדריד. באלה המילים הקדשתי והבטחתי לוֹ : "יש לך עם מי לצאת לקרב ותוצאותיו אינן מוטלות בספק". פוסט מס' 318. כל הזכויות שמורות. 

טקסט תמונה : 2003 – 2002. אנוכי בתום 32 שנות שירות את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 ואת רשות השידור. נטשתי בטריקת דלת. (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות).

הערה 4 : מר אורי שנער אמר כך בכנס אגודת העיתונאים שהתקיים השבוע באילת : "אי אפשר לשנות את הנהלת רשות השידור ולחשוב שהכול יתוקן. כל הפתרונות שניתנו הן אקמול להתקף לב" . אורי שנער אומר דברי הבל . מעניין מדוע כל ציוץ של החוכמולוג המגוחך הזה , מי שהיה פעם מנכ"ל של חברת "קשת" ונהדף לאחור ע"י מוֹזִי וֶורְטְהָיְים , ואשר קוראים לו אורי שנער – שווה ציטוט ? הצדיק הזה אורי שנער איש בלתי מוכשר בעליל שהודח ע"י מועצת המנהלים של "קשת" והוחלף במר אבי ניר , תבע לעצמו ללא בושה לאחר הדחתו מיליונים רבים של שקלים דמי פיצוי . להֶוֶוה ידוע כי גם מנכ"ל רשות השידור מוטי קירשנבאום בשנים 1998 – 1993 פעל בתנאים כלכליים מורכבים ובאקלים פוליטי סבוך , אולם האם אפשר להשוות את איכות וטיב ניהולו של מוטי קירשנבאום בשנים ההן את רשות השידור הציבורית עם החידלון ותקופת הניהול הכושלת הנוכחית של המנכ"ל הנוכחי יוני בן מנחם ועוזרו הקרוב מר זליג רבינוביץ' ? האם ניתן להשוות גם בין רשות השידור ההיא תחת מנהיגותם המשגשגת של מוטי קירשנבאום ומנהל הטלוויזיה שלו מר יאיר שטרן לבין שלוש שנים תפלות ומרירות כ- רוֹש וְלַעֲנָה ב- 2005 – 2002, תחת שלטונו של מנכ"ל רשות השידור ההוא יוסף בר-אל, שלבסוף גם הודח מתפקידו הרָם ע"י ממשלת ישראל בראשות אריאל "אריק" שרון וסגנו אהוד אולמרט ? התשובה ברורה, מוחלטת , וחד משמית : אי אפשר ! בלתי אפשרי !!

על עובדי רשות השידור , הטלוויזיה + רדיו "קול ישראל" להתאגד ולחולל מהפכה דרמטית במו ידיהם וראשית דבר להביא לסילוק לאלתר של יוני בן מנחם ועוזרו הקרוב זליג רבינוביץ' מתפקידם הרם . מדובר בשני אנשים שהם סוּפֶּר לא מוכשרים , לא מובחרים , ולא מיומנים . מדובר במינוי פוליטי ממשלתי מגוחך ומופרך ב- יוני בן מנחם והצבתו בפסגת השידור הציבורי . חוקי הניהול קובעים בבירור כי אנשים לא מוכשרים עוטפים את עצמם ביועצים ועוזרים לא מוכשרים . מכל המועמדים הפוטנציאליים למשרת העוזר הראשי בחר לו יוני בן מנחם דווקא את זליג רבינוביץ'. רוש ולענה. לעג לרש. מהפכות דרמטיות אפשר לחולל גם בדרכים דמוקרטיות . אין צורך להשתמש בחרמשים וקילשונים וגם לא בחבלי תלייה ו/או ב- גיליוטינה מאולתרת. גם בתנאים הציבוריים הנוכחיים של סתיו 2013 ניתן לבנות רשות שידור פי 1000 (אלף) יותר הוגנת , יותר מוכשרת , יותר אטרקטיבית , ויותר רלוואנטית . מה שמתחולל כעת בין כותלי רשות השידור תחת הנהלת המנכ"ל יוני בן מנחם ויו"ר הוועד המנהל ד"ר אמיר גילת הוא בחזקת שערורייה לאומית . שתיקתם של העיתונאים בטלוויזיה וברדיו מבחירתם החופשית כבני חורין במדינה בת חורין נוכח החידלון הנורא המתחולל בביתם השני בו הם מבלים יותר שעות מאשר ב- ביתם הראשון , הוא בבחינת אסון לאומי .

הערה 5 : עתידו של ערוץ 10 מעורפל למרות שבראשו ניצב מנכ"ל בעל ניסיון בשם רפי גינת . המחוג מראה על שעת חצות . זהו הצ'אנס האחרון של ערוץ 10 לחולל מהפכה רעיונית ולסלק מלוח השידורים שלו לאלתר את תוכניות נפל על מנת להפוך לרשת טלוויזיה רצינית . ולא , יידרש להחזיר את המפתחות . כיצד זה רפי גינת לא נעזר במוטי קירשנבאום זה מ- "לונדון את קירשנבאום" כדי להיחלץ מטבעת החנק . מוטי קירשנבאום הוא בעל רזומה טלוויזיוני עשיר בן 45 שנים כאיש טלוויזיה פעיל מאז 1968, ובתוכו ניסיון בבניית לוחות שידורים טלוויזיוניים בשל היותו מנהל חטיבת התוכניות בטלוויזיה הישראלית הציבורית בשנים 1981 – 1976 וגם מנכ"ל רשות השידור בשנים 1998 – 1993 . מדהים להיווכח כי מנהיגות ערוץ 10 שאמורה להיות נבונה ולמודת ניסיון איננה מצליחה לגבור על מנגנון ההרס העצמי הטבוע בכל פרט ו/או קבוצה , מקבלת החלטות שגויות ומטופשות שוב ושוב , משדרת עוד ועוד תוכניות ירודות ועלובות במרדף אידיוטי אחרי ערוץ 2 , ובכך משמידה את עצמה ברוח סִפְרָה של ברברה טוכמן , "מצעד האיוולת" .

הערה 6 : קבוצת הכדורסל של מכבי ת"א של עונת 2014 – 2013 טובה מזאת אשתקד אולם נותרה פגיעה. היא הייתה במידה רבה ברת מזל מול פאנאתאנאייקוס לאחר שגברה עליה אמש 75 : 68 בהיכל הספורט ביד אליהו במסגרת המחזור ה- 5 בבית מס' 4 של ה- Euroleague . אנוכי מותיר את הניתוח המקצועי של מה שהתחולל בהתמודדות לפרשנים הוותיקים ומסכים עם קביעתו של אלי סהר אתמול ב- "ישראל היום" כי הוויתור של מועדון מכבי ת"א על השחקן הישראלי ליאור אליהו הופך אותה לקבוצה בינלאומית שמשחקת בישראל . ניסוח מדויק . המשחק הועבר בשידור ישיר בערוץ 10 . אני אוהב מאוד את הבימוי העירני והמדויק של הבימאי המנוסה ראובן "רוביק" פודגור ואת המיקום והשימוש המיטבי שלו בהכנסת ההילוכים החוזרים של מצלמת ה- SSM לתוך מכלול הסיקור הממושך בן כשעתיים ורבע .

פוסט מס' 318. פְּקוּדָת הַמִבְצָע / סֶפֶר הַשִידוּרִים (חלק 1) שחיברתי וכתבתי לקראת שידורי הטלוויזיה הישראלית הציבורית את מונדיאל הכדורגל של ספרד 1982. את העותק הראשון הגשתי למנכ"ל רשות השידור יוֹסֵף "טוֹמִי" לַפִּיד בטרם טיסתי למדריד. באלה המילים הקדשתי והבטחתי לו : "יש לך עם מי לצאת לקרב ותוצאותיו אינן מוטלות בספק". פוסט מס' 318. כל הזכויות שמורות. 

הערה 7 : חודש מאי של שנת 1982. פקודת המבצע של שידורי מונדיאל ספרד 1982. מנכ"ל רשות השידור יוסף "טומי" לפיד ואנוכי.

הגשתי את העותק הראשון של פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 למנכ"ל רשות השידור יוֹסֵף "טוֹמִי" לַפִּיד ביום רביעי – 2 ביוני 1982 בטרם טיסתי לספרד . הוא קרא את ההקדשה , לחץ לי את היד , ואמר תודה . זה היה בלשכתו בבניין "כלל" בירושלים . מנהל לשכתו גב' רוחמה איילון עמדה לידינו וחייכה . היא חיבקה אותי . אהבתי אותה והיא אהבה אותי . אנוכי זוכר היטב את מבטו ההוא של יוסף "טומי" לפיד בטרם נפרדנו . הוא נראה נוגה ומהורהר ולא שקט . בארץ שררה אווירת מלחמה . היה ברור שראש הממשלה מנחם בגין ושר הביטחון שלו אריאל "אריק" שרון (אז בן 54) לא ישתקו עוד להתגרויות של ארגוני הטרור של הפת"ח שהתבצרו בדרום לבנון בהנהגת הארכי טרוריסט יאסר עראפאת . מלחמת לבנון ה- 1 הייתה כנראה בלתי נמנעת . באותו יום רביעי ההוא של 2 ביוני 1982 עמדה לרשותו של יוסף "טומי" לפיד אינפורמציה שאנוכי טרם ידעתי . הייתה לי אינטואיציה כי משהו עומד לקרות . זמן קצר קודם לכן סיימתי עם הגדוד שלי שירות מילואים פעיל בהחזקה ואבטחת קו הגבול שבין ישראל לירדן מקיבוץ עין גדי בואכה אילת . כקצין קרבי בגדוד יידעו אותנו כי ייתכן ובמהלך השירות נעלה צפונה כדי להיכנס ללבנון לתקופה קצרה. בינתיים סיימנו את השירות הפעיל והשתחררנו. מאומה לא קרה אך אופציית הפלישה ללבנון בקיץ 1982 נותרה תקפה . חזרתי לבניין הטלוויזיה בשכונת רוממה בירושלים כדי להשלים את ההכנות לקראת תחילת מבצע השידורים של מונדיאל ספרד 1982 . ביום חמישי – 3 ביוני 1982 טסתי למדריד . ביום שישי בצהריים – 4 ביוני 1982 חגג יוסף "טומי" לפיד באולפן א' בבניין עם מנהל הטלוויזיה טוביה סער וקבוצת עובדים את המעבר הרשמי לשידורים בצבע . ממשלת ישראל בראשות מנחם בגין החליטה לאשר לוועד המנהל של רשות השידור להמיר את השידורים ב- שחור /לבן בצבע . יוסף "טומי" לפיד היה מאושר וראה בזאת הישג ניהולי אישי שלו . מישהו צילם את המעמד החגיגי ההוא באולפן א' באותו יום שישי ההוא של 4 ביוני 1982 . כעבור רבע מאה של שנים ב- 2007 שמתי את ידי על התצלום ההוא שחושף רגע של שמחה מקצועית וגם מנכ"ל רשות שידור נוגה ומהורהר שנושא אחריות כבדה של סיקור שני מבצעי שידור טלוויזיוניים , כיסוי מלחמת לבנון ה- 1 הממשמשת ובאה ו- 23 (עשרים ושלושה) שידורים ישירים מטורניר ארוך וממושך של מונדיאל הכדורגל – ספרד 1982 . מבטו המהורהר אל הבלתי נודע נשא אותו אל מעבר לאופק .

lapid 8

טקסט תמונה : יום שישי – 4 ביוני 1982. אולפן A בבניין הטלוויזיה הישראלית הציבורית בשכונת רוממה ירושלים. ממשלת ישראל בראשות מנחם בגין מאפשרת למנכ"ל רשות השידור יוסף "טומי" לפיד (שני מימין בן 50) לעבור באופן רשמי לשידורים בצבע . יוסף "טומי" לפיד חוגג בצניעות את האירוע עם קבוצת עובדים בהרמת כוסות יין . זיהוי הנוכחים מימין לשמאל : בימאי הטלוויזיה אורן שינדל, מנכ"ל רשות השידור יוסף "טומי" לפיד ז"ל, המגישה גב' דליה מזור, מנהל הטלוויזיה הישראלי הציבורית טוביה סער, מאחוריו מציץ ראשו של גבי אוחנה נהגו האישי של המנכ"ל , המגיש דניאל פאר , והבימאי הראשי של הטלוויזיה ג'קי גורן ז"ל (חתוך) . התבוננות יתר בפניו של יוסף "טומי" לפיד מגלה מנכ"ל רשות שידור מודאג ומוטרד שנושא מבטו אל האופק . לראשונה בחייו ניצב בפני שתי משימות סיקור כבדות משקל , מלחמת לבנון ה- 1 ומונדיאל הכדורגל של ספרד 1982 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) . 

lapid 1

טקסט תמונה : יום שישי – 4 ביוני 1982 . בידודו של מנכ"ל רשות השידור בתמונה , חושפת את יוסף "טומי" לפיד נושא את מבטו המודאג אל האופק . לראשונה בחייו ניצב בפני שתי משימות סיקור כבדות משקל , מלחמת לבנון ה- 1 ומונדיאל הכדורגל של ספרד 1982. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות). 

אהבתי את יוֹסֵף "טוֹמִי" לַפִּיד ז"ל . אולי אהבה היא מילה חזקה מידי . בטוח חיבבתי אותו למרות חולשותיו . צריך לקחת בחשבון כי יוסף "טומי" לפיד הוזעק ב- 1 באפריל 1979 לרשות השידור מאחורי מכונת הכתיבה הישנה שלו במשרדי "מעריב" ששכנה ברחוב קרליבך בתל אביב ע"י ראש הממשלה מנחם בגין ושר החינוך שלו והאיש הממונה על ביצוע חוק רשות השידור זבולון המר . יוֹסֵף "טוֹמִי" לַפִּיד היה טירון טלוויזיוני שגויס להתייצב בראש משימה ענקית . לא רק כדי לפקח על ייצור תכני טלוויזיה ורדיו מגוונים בתוכם חדשות , ספורט , ובידור – אלא גם לנהל יחידת שידור ציבורית ענקית שמנתה יותר מ- 2000 (אלפיים) עובדים ובצידם וועדי עובדים , כלכלה מסובכת שבנויה מאלפי פרטים . יוֹסֵף "טוֹמִי" לַפִּיד נותר במידה רבה טירון טלוויזיה עד סוף ימיו ברשות השידור . נראה היה כאילו נעל נעליים גדולות ואשר מעולם לא הצליח להתאים אותן למידותיו . ניהול רשת טלוויזיה ציבורית ורדיו ציבורי היא עבודה מורכבת ומסובכת אין סופית שרווייה אין סוף מהמורות כלכליות , פוליטיות , טכנולוגיות , לוגיסטיות , ויוניוניסטיות . יוֹסֵף "טוֹמִי" לַפִּיד נדרש לשלוט על מסננת מוֹנִיטָארִית ענקית מנוקבת כ- כְבַרָה בחוֹרִים גדולים דרכם זלגו מידי יום ביומו כ-  2.000000 (שני מיליון) שקל . מנכ"ל רשות השידור החדש יוֹסֵף "טוֹמִי" לַפִּיד מי שניהל קודם לכן מכונת כתיבה היה המום עכשיו מגודל ועוצמת היצירה הטלוויזיונית ושטף ההוצאות שלה . הוא היה חרדתי בענייני כספים ונתן לכך ביטוי במפגשים בינינו . לא פעם טען באוזניי כי איננו מבין את האבסורד הזה מדוע הטלוויזיה צריכה לשלם זכויות שידורים כדי לשדר ישיר את משחקי טורניר מונדיאל ספרד 1982 מפני שמדובר על פי תפישתו בפעולה עיתונאית . כלכלת הטלוויזיה ויחסיה הסימביוטיים עם הוועדות המארגנות של אירוע הספורט הגדולים והרלוואנטיים נותרה אניגמטית בעיניו . במידה רבה הם שיגעו והכעיסו אותו . הוא לא רצה לשלם . הוא חשב שהוועדות המארגנות הן אלו שצריכות לשלם לטלוויזיה שמסכימה לחשוף ולצלם אותם ולהעביר את בשורתם למאות מיליוני בתים ברחבי תבל . דנתי בכך בפוסטים הקודמים ואינני רואה טעם לדוש בכך פעם נוספת . אני מבקש רק להזכיר כי מנכ"ל רשות השידור החדש יוֹסֵף "טוֹמִי" לַפִּיד ביטל בשעתו מייד עם מינויו לתפקיד הרָם (1 באפריל 1979) את זכותה של הטלוויזיה הישראלית הציבורית לארח ולהפיק שוב באפריל 1980 את תחרות השירים האירופית ה- אֶרוֹ וִויזְיוֹן (Eurovision Song Contest) לאחר זכייתה של הזמרת גב' גלי עטרי ולהקתה "חלב ודבש" בתחרות הזמר האירופית שהתקיימה בירושלים במוצ"ש – 31 במארס 1979 עם שירה "הללויה" . הטענה הייתה כי אין לו לכך כסף . ביולי – אוגוסט 1980 החליט יוֹסֵף "טוֹמִי" לַפִּיד לכסות Off tube מהמוניטורים בירושלים את המשחקים האולימפיים של מוסקבה 1980 . גזר הדין שלא לשלוח את ציוותי הטלוויזיה הישראלית הציבורית למוסקבה 80' נבע ונסמך על ההחלטה של ראש ממשלת ישראל מנחם בגין להצטרף לחרם האמריקני בראשות הנשיא ג'ימי קרטר על האולימפיאדה הסובייטית . גם הוועד האולימפי הישראלי תמך במהלך החֶרֶם של מנם בגין ולא שלח ספורטאים ישראליים לאולימפיאדת מוסקבה . השארת משלחת הטלוויזיה בארץ חסכה לקופת רשות השידור כחצי מיליון דולר , אולם דווקא אז התגלה מנכ"ל רשות השידור יוֹסֵף "טוֹמִי" לַפִּיד בכל גדולתו . הוא שלח ב- 19 ביוני 1980 לאָלֶכְּס גִלְעָדִי מכתב שהפך למסמך בלתי נשכח , בו קבע כי , "היעדרה של משלחת הטלוויזיה הישראלית הציבורית מאולימפיאדת מוסקבה 1980 נובע אך ורק מהחרמת האולימפיאדה על ידי ישראל ,ואינו משמש תקדים לעתיד .

lapid 1

טקסט מסמך : 19 ביוני 1980. מנכ"ל רשות השידור יוסף "טומי" לפיד מבטיח הבטחה נאמנה למנהל חטיבת הספורט בטלוויזיה הישראלית הציבורית מר אלכס גלעדי, "כדי למנוע אי הבנות , אני רוצה להדגיש כי היעדרם של כתבינו מאולימפיאדת מוסקבה נובע אך ורק מהחרמת האולימפיאדה על ידי ישראל , ואינו משמש תקדים לעתיד". זהו אחד המסמכים המתועדים החשובים ביותר בהתפתחות שידורי הספורט בטלוויזיה הישראלית הציבורית. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

הפקת הטלוויזיה של מונדיאל ספרד 1982 הייתה למעשה ההתנסות הבינלאומית הראשונה של מנכ"ל רשות השידור יוֹסֵף "טוֹמִי" לַפִּיד. לא רק מהיבט התוכן אלא גם מהאספקט הכלכלי שמטיל עומס על הקופה הציבורית בעת הפקת מפעל ספורטיבי בסדר גודל כזה כמו מונדיאל . כמי שאחראי ראשי על הקופה הציבורית שקיומה נובע מחוק רשות השידור שמר עליה יוֹסֵף "טוֹמִי" לַפִּיד בשבע עיניים . הוא עשה זאת בסיועם של שני "כלבי הבולדוג" שלו , שני אנשי הכספים המרכזיים של רשות השידור , יִשְרָאֵל דוֹרִי ויוֹחָנָן צָנְגֵן . וגם באמצעות המִשְנֶה שלו שלמה עבדי . יוֹסֵף "טוֹמִי" לַפִּיד ביקש גם מהאחרים לנהוג כמותו . אולם משהגיע הרגע המכריע החליט לשים "פַּס" על ההחלטה שלו עצמו ושלח למונדיאל ספרד 1982 שַדָּר ספורט בשפה הערבית (סולומון מוניר) כדי לשדר Off tube מהמוניטור במדריד את מה שאפשר היה לעשות בדיוק אותו הדבר ולא פחות טוב מהמוניטור בירושלים . הטסתו של שדר Off tube  למדריד בקיץ 1982 הייתה בזבוז משווע של כספי ציבור על פי תפישתי . נתתי לו לדעת מה אני חושב עליו בעקבות המעשה הזה אך הוא התחמק .

פְּקוּדָת הַמִבְצָע / סֶפֶר הַשִידוּרִים של מונדיאל ספרד 1982 כפי שחיברתי וכתבתי והגשתי אותה למנכ"ל רשות השידור הייתה סיכום של מהלכי הפקה בני ארבע שנים שניהלתי מאז תום הפקת מונדיאל ארגנטינה 1978. מהלכים שהחלו מאותו התאריך היכן שהוא בסתיו 1978 בו אָלֶכְּס גִלְעָדִי מינה אותי למפיק של מונדיאל ספרד 1982 . הוא שַם בי את מבטחו לאחר ההצלחה הגדולה שלי להפיק, לערוך, ולנהל בעבורו ובעבור השידור הציבורי בבואנוס איירס את שידורי הטלוויזיה הישראלית הציבורית של מונדיאל ארגנטינה 1978 לכל אורכו של חודש יוני 1978.

gilady 1

טקסט מסמך : זהו הפתק המקורי שכתב לי אלכס גלעדי . המסמך נשמר . "יואש יקירי , הריך מתמנה למפיק לשידורי הגביע העולמי 1982. אנא פעל והחזק אותי בתמונה ובתכתובת" . (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות) .

פקודת המבצע הטלוויזיונית שחיברתי וכתבתי לקראת טיסת המשלחת לשידורי מונדיאל ספרד 1982 הייתה יעילה ומפורטת, אך גם תמציתית. בדיוק כמו פקודות מבצע הנכתבות לקראת יציאה לקרב במלחמה אמיתית. לא ניתן לנהל מבצע שידורים טלוויזיוני ענק וממושך שכזה ברמה של מונדיאל רחוק מגבולות המדינה מבלי להגדיר במדויק את מטרות השידורים, מבלי לצַוֵות את הכוחות המתאימים בנשק השידור הראוי, מבלי לאבחן היטב את אופן ודרך הגעת הכוחות ליעד זירות ההתמודדות , מבלי לתכנן את המועדים וזמני ביצוע משימות השידור, מבלי להיעזר בלוגיסטיקה גמישה ונוחה , מבלי להכיר לפרטי פרטים את מערך התקשורת הלוויינית הבינלאומית, ומבלי למסד מערכת קשר ותקשורת צמודה ואיתנה לידי כדי לאפשר לי לנהל, לפקד, ולהוריד פקודות שיישמעו במשך 35 (שלושים וחמישה) ימים בעת ובעונה אחת בספרד הענקית ובאולפנים בירושלים.

spain 2

טקסט תמונה :  7 ביוני של שנת 1982. מונדיאל הכדורגל של ספרד 82'. רגע ההתחלה. משרד ההפקה והשידורים שלנו ב- IBC  במדריד . זוהי מערכת השידור והתקשורת ובקרת קווי השידור שבנה המפקח הטכני מיכה לויירר (במרכז התמונה) במשרד ההפקה שלנו ב- IBC  במדריד יחדיו עם עוזרו הראשי סעדיה קאראוואני (מימין). קווי שידור ה- 4W בתוך ספרד ומחוצה לה ומערכת הטלפונים הבינלאומית אִפשרו לי לנהל כהלכה את ההפקה המורכבת בספרד 1982 וגם את מהלכי השידור בירושלים . (תיעוד וצילום יואש אלרואי . ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 62

טקסט תמונה : יום שני בבוקר –  12 ביולי 1982. משרד ההפקה, השידורים, והתקשורת שלי ב- IBC במדריד מתרוקן מתוכנו. תמונת הסיום עם תום מבצע שידורי הטלוויזיה הישראלית הציבורית את מונדיאל הכדורגל של ספרד 1982. זהו רגע הקיפול. שני טכנאי הקול והתקשורת מיכה לויירר (מימין) וסעדיה קאראוואני (משמאל) משוחחים עם הבית לאחר שארזו זה מכבר את הציוד הטכני במשרד שלנו ב- IBC במדריד לקראת הטסתו בחזרה לארץ . בשובנו ארצה המתינה לנו מלחמת לבנון הראשונה. (תיעוד וצילום יואש אלרואי. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

בעת הזאת של המחצית הראשונה של 1982 התברר כי ניהולו של יוסף "טומי" לפיד את רשות השידור וניהולו של גדעון לב ארי את רדיו "קול ישראל" היו פגומים ובלתי מבוקרים (בלשון המעטה). עובדה שטיסת חיילי משלחת רדיו "קול  ישראל" למשימת מונדיאל ספרד 1982 זלגה מבעד לחורי המסננת הגדולים והיא נחתה במדריד ללא נשק. בשל כך נאלצו לירות יריות סרק, לזייף, להונות, ולשדר off tube מהמוניטורים שלהם בחדרי המלון שלהם בספרד ומהמוניטורים שלי במשרד ההפקה, התקשורת, והשידורים שלי במדריד. הם לא דיווחו ולא שידרו מהשטח. הם עשו זאת Off tube מהמוניטורים הספרדיים שנקרו להם בחדרי המלון שלהם ו/או במשרד ההפקה, התקשורת והשידורים שלי ב- IBC במדריד. זאת הייתה הונאה. הונאת המאזינים. היה שָם פרט מעניין ששני שליטי רשות השידור לא שמו לב אליו. יוסף "טומי" לפיד וגדעון לב ארי לא הבינו כי הם מחזיקים בידם שַדָּר ספורט מוכשר ונפלא ברמה בינלאומית בשם גדעון הוד. הם הטילו עליו גם לנהל את יחידת הספורט של הרדיו. זאת הייתה טעות קולוסאלית. אין דבר כזה להחזיק בעת ובעונה אחת בשררה וגם להתמודד על בכורת המיקרופון. יחסי האֶנוֹש של המנהל והשַדָּר גדעון הוֹד עם שני פיקודיו ברדיו דני דבורין ורמי יצהר התדרדרו לשפל המדרגה. ראיתי זאת בספרד 1982במו עיניי. הטסת משלחת רדיו "קול ישראל" למונדיאל ספרד 1982 רק כדי לדווח לציבור Off tube מהמלונות בספרד ו/או מהמשרד ב- IBC במדריד היה כישלון קולוסאלי ניהולי ומנהיגותי חסר תקדים ב- ממדיו של יוסף "טומי" לפיד ז"ל וגדעון לב ארי ז"ל.

apain 5

טקסט תמונה : יוני – יולי 1982. מונדיאל ספרד 1982. שדרי רדיו "קול ישראל" גדעון הוד, רמי יצהר, ודני דבורין משדרים למאזיניהם בישראל את משחקי המונדיאל Off tube מהמוניטורים המוצבים במשרד ההפקה, התקשורת, והשידורים של הטלוויזיה הישראלית הציבורית ב- IBC במדריד, מבלי לגלות להם כי הם אינם מדווחים מהשטח, מהאצטדיונים. אין מילה אחרת חוץ מהונאה כדי לתאר את המעשה המביש. זיהוי הנוכחים בשורה הראשונה מימין לשמאל : טכנאי הרדיו מאקס גורפינקל, גדעון הוד, רמי יצהר, דני דבורין (חובש אוזניות ומחזיק מיקרופון), נתן זהבי (מזוקן) עורך סרטים בטלוויזיה הישראלית הציבורית. זיהוי הנוכחים בשורת האחורית מימין לשמאל : שמואל בונדה, סולומון מוניר (מרכיב אוזניות) דובי מאונטנר, ויורם ארבל (מוסתר ע"י דני דבורין). (תיעוד וצילום יואש אלרואי. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

פקודת המבצע / ספר השידורים של מונדיאל ספרד 1982 שהגשתי ליוסף "טומי" לפיד מפריכה לחלוטין את טענתו של מר סולומון מוניר כפי שמסר ביולי 1982 לעיתונאי אלי עזור מ- "חדשות הספורט" עם שובה של משלחת הטלוויזיה מספרד ארצה , "כי הובטח לו ע"י מנכ"ל רשות השידור יוסף "טומי" לפיד בעצמו לפיו יהיו שידורים מלאים בשפה העַרבית ממונדיאל ספרד 1982 בזמן התוכניות הרגילות בערבית" , והוסיף , "במהלך המשחקים בספרד 1982 שונתה לפתע התוכנית המקורית ואני נאלצתי לוותר לשדרים בעברית" (ראה הציטוט בקטע העיתונות המצורף) . אינני יודע כיצד ומה היו הסיבות שהניעו את מר סולומון מוניר למסור לאלי עזור גרסה כה מגוחכת ולא נכונה בעניין "אינפורמציית ההבטחה המנכ"לית" הזאת כפי שמעידה פקודת המבצע / ספר השידורים של מונדיאל ספרד 1982 המצ"ב . ואם כן כיצד היא הייתה אמורה להתבצע בדיוק ??? הרי סולומון מוניר לא היה שַדָּר כדורגל מיומן ומדופלם וגם לא היה לו פרשן דובר עַרבית במשלחת השידור של הטלוויזיה . אינני יודע אלו סיבות הניעו אז את אלי עזור ואת עורכיו לפרסם ידיעה קלוקלת ובלתי נכונה ביולי 1982 בעיתון "חדשות הספורט" , מבלי להצליב מידע , ומבלי לבדוק את אמיתות האינפורמציה עמי .

spain 7

טקסט תמונה : 21 ביולי 1982. קטע מהעיתון "חדשות הספורט". מר אלי עזור כתב העיתון "חדשות הספורט" של הימים ההם מפרסם ידיעה מופרכת מיסודה מפיו של סולומון מוניר, וכותרתה : "הצוות הישראלי בספרד היה גדול מה-  בי. בי. סי .", והוסיף , "נסיעת השדר בשפה הערבית למונדיאל ספרד 1982 מלכתחילה תוכננה בהתאם לסיכום שקיבל על עצמו מנכ"ל רשות השידור יוסף "טומי" לפיד, לפיו יהיו שידורים מלאים בעַרבית בעת שהמשחקים יהיו בזמן התוכניות הרגילות בעַרבית. במהלך המשחקים בספרד שונתה לפתע התוכנית המקורית ואני נאלצתי לוותר לשדרים בעִברית…". מדהים שאלי עזור והעורכים שלוֹ פִּרסמו סיפור מופרך לחלוטין בעיתון שלהם "חדשות הספורט". הם עשו זאת מבלי להניד עפעף, מבלי להצליב מידע, מבלי לאַמֵת אותו, ומבלי לבקש את המסמך עצמו (באם הוא קיים) ממר סולומון מוניר כדי שיהווה סימוכין ותימוכין , לתכנון כביכול ההוא של מנכ"ל רשות השידור שאותו הוא מזכיר והיה שונה לחלוטין מתוכן מפקודת המבצע / ספר השידורים של מונדיאל ספרד 1982 שכתבתי וחיברתי . פקודת המבצע / ספר השידורים של מונדיאל ספרד 1982 הופץ ב- 150 (מאה וחמישים) עותקים בעבור הנהלת רשות השידור ובראשה יוסף "טומי" לפיד ז"ל, עבור אנשי הטלוויזיה הישראלית הציבורית ובראשם מנהל הטלוויזיה מר טוביה סער, עבור אנשי רדיו "קול ישראל" ובראשן גדעון לב ארי ז"ל, עבור חברת "בזק", ואשר חולק גם לטלוויזיה החינוכית – לימודית בראשות מר יעקב לורברבוים וסגניתו גב' יוהנה פרנר ז"ל. 

אנוכי זוכר כי הסברתי ליועץ הראשי של מנכ"ל מר נקדימון "נקדי" רוגל עם שובי ממדריד ארצה, כלהלן : "לא ייתכן ולא יכול להיות בשום אופן מצב בו הצוות שלנו בספרד 1982 היה גדול יותר מצוות השידור הטלוויזיוני של ה- BBC, מה עוד שלרשת הטלוויזיה הציבורית הבריטית היו שלוש נבחרות מהאיים הבריטיים ששיחקו במונדיאל ספרד 1982 עצמו, לרבות נבחרת אנגליה ש- שיחקה בית ד' המוקדם עם נבחרות צרפת , צ'כוסלובקיה וכוויית. לבטח משלחת השידור של ה- BBC הייתה ענקית וגדולה עשרת מונים בהשוואה לשלנו. יהיה לי קל מאוד להַפְריך את כתב האישום המגוחך חסר השחר הזה שהוטח בי ע"י סולומן "סולי" מוניר באמצעות העיתונות הכתובה ובעיקר בעיתון "חדשות הספורט", פרי הפוסט של מר אלי עזור מיולי 1982" , אמרתי בבִטחה רבה לנַקְדִימוֹן "נקדי" רוֹגֵל . זאת הייתה הערכתי כפי שהעדתי בפניו על סמך ידע אישי . באותה השיחה ההיא בינינו הוספתי גם : "אין ספק בכלל שכמותית מנתה משלחת הטלוויזיה של ה- BBC  למונדיאל ספרד 1982 לפחות 100 (מאה) אנשים בפונקציות השונות של הסיקוּר הטלוויזיוני. אינני יודע את הכמות המדויקת אך אני מכיר מקרוב את אורח מחשבתם וצורת עבודתם של אנשי ה- BBC . אבדוק את העובדות ואתן לך לדעת אותן" . נקדימון "נקדי" רוגל התעניין לדעת מי הוא מקור האינפורמציה שלי וכיצד יש בדעתי לבדוק ולאַמֵת את מַצֶבֶת כוח האדם של ה- BBC  במשחקי גביע העולם בכדורגל של ספרד 1982 . "זאת הבעיה שלי" השבתי לו. היקף משלחת השידור של ה- BBC לספרד 1982, כמות אנשיה , והפונקציות שמילאו עובדיה בכיסוי הטורניר הייתה אינפורמציה חסויה . ה- BBC לא מיהר לנַדֵב אותה לאיש . אף על פי כן ביקשתי מידיד וקולגה שלי , המפיק ובימאי הספורט הראשי של ה- BBC הבריטי מר אָלֶק וִויקְס (Alec Weeks) ששימש Executive Producer ועמד בראש משלחת הטלוויזיה של ה- BBC בספרד 1982 לשלוח לי טֶלֶקְס  (Telex) המְפַרֵט את פריסת כוח האדם שלוֹ בספרד 1982 . הסברתי לוֹ בשיחת טלפון ארוכה מדוע אני מבקש את החֶסֶד הקונקרטי הזה ממנ . אָלֶק וִויקְס נעתר לבקשתי מייד וללא היסוס [5]. הוא רק ביקש ממני להתייחס בסודיות מוחלטת לאינפורמציה המקצועית הרשומה בגוף הטֶלֶקְס . מפני שחלפו שנות דוֹר מאז אותם הימים , אני מרשה לעצמי לחשוף בפומבי את המסמך של ה- BBC . אני כבר או טו טו בן 80 היום ואָלֶק וִויקְס הלך לעולמו בן 85 ב- 2011  . היום הוא והטלקס ששלח לי לפני עשרים ותשע שנים אינם עוד בגדר סוֹד .ב- 25 באוגוסט  1982 קיבלתי לידיי את טלקס התשובה מאָלֶק וִויקְס ובו האינפורמציה המפורטת המבוקשת על ידי . הג'נטלמן האנגלי הזה עשה זאת לפנים משורת הדין והפריך לחלוטין את האינפורמציה האבסורדית שמסר סולומון מוניר לאלי עזור ביוליח 1982 . הנה הטלקס (TELEX) המקורי .

spain 36

טקסט מסמך : 25 באוגוסט 1982 . זהו מסמך הטלקס המקורי  ששלח לי אלק וויקס (Alec Weeks) ראש משלחת השידור של ה- BBC  הבריטי לספרד 1982. המסמך קובע כי משלחת ה- BBC למונדיאל ספרד 1982 מנתה 129 (מאה עשרים ותשעה) אנשים בשלב הראשון של המשחקים , וצומצמה ל- 75 בשלב השני של הטורניר . המסמך הזה הפריך לחלוטין את דיווחו של השדר בשפה הערבית סולומון "סולי" מוניר לעיתונות הישראלית בו קבע , "צוות הטלוויזיה הישראלית במונדיאל ספרד 1982 היה גדול מה- BBC" . צֶוֶות  ה- BBC  כלל בשידורי גביע העולם בכדורגל של מונדיאל ספרד 1982 , 129 אנשים בתפקידים והפונקציות כלהלן : 4  שדרים. 10 כתבים, מומחים, ופרשנים. 55  טכנאים בתפקידים שונים. 4 מפיקים ועורכים בכירים. 18 מפיקים ועוזרות הפקה. 18 אנשים שאיישו את ציוותי ה- ENG של ה- BBC ויועדו לצילומי חדשות. 10 מתרגמים. חשוב לציין שלאחר כישלון סקוטלנד להעפיל למשחקי הסיבוב השני במונדיאל ספרד 1982 כמו גם הפחתת משימות השידורים בשלב השני של מונדיאל ספרד 1982, החליטה הנהלת ה- BBC לקזז את משלחת השידור מ- 129 ל- 75 אנשים . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

עכשיו פקודת המבצע הזאת פרוסה גם בפני קוראי הבלוג. להווה ידוע אגב, כי משלחת השידור של רשת הטלוויזיה האנגלית הציבורית ה- BBC  לטורניר מונדיאל ספרד 1982 הורכבה מ- 129 (מאה עשרים ותשעה) אנשים . צוות הטלוויזיה הישראלית הציבורית מנה 9  אנשים בלבד . נוסף אליו השַדָּר בשפה הערבית סולומון מוניר נציג הטלוויזיה בשפה הערבית בראשה ניצב מר יוסף בר-אל ואיש המִנְהָלָה של רשות השידור נסים מזרחי שלא נשא בשום תפקיד רשמי . הוא נשלח לספרד 82' ע"י מנהל רדיו "קול ישראל" גדעון לב ארי ז"ל ששימש באותה התקופה ההיא ממלא מקומו של מנכ"ל רשות השידור יוסף "טומי" לפיד. לנוכחותו של מר נסים מזרחי במדריד לא הייתה שום חשיבות מבצעית ו/או ערכית אחרת . (ארכיון עיתון "חדשות הספורט". העיתון הזה נסגר במחצית השנייה של עשור ה- 80 במאה שעברה) .

munir

טקסט מסמך : יוני – יולי 1982 . מונדיאל ספרד 1982. השדר בשפה הערבית סולומון מוניר (קיצוני משמאל) משדר למאזיניו Off tube מהמוניטורים הספרדיים המוצבים במשרד ההפקה, התקשורת, והשידורים של הטלוויזיה הישראלית הציבורית ב- IBC במדריד. זיהוי הנוכחים בתמונה מימין לשמאל : הטכנאי מנחם וולף, עוזרת ההפקה עדה קרן , מהנדס הקול והתקשורת מיכה לויירר, נסים מזרחי, ו- סולומון מוניר. (תיעוד וצילום יואש אלרואי. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

כל אחד מקוראי הבלוג יכול להסיק כרצונו את חשיבות ו/או אי – חשיבותו של השדר בשפה הערבית מר סולומון מוניר במשלחת השידור בפיקודי ב- הפקה הטלוויזיונית המורכבת והמסובכת של מונדיאל ספרד 1982 . אולם עם עובדות אי אפשר להתווכח . הסכמתו של סולומון מוניר לשמש נציג Off tube של מנהל הטלוויזיה בשפה הערבית מר יוסף בר-אל מעלה לצורך הדיון שאלה יסודית , רצינית , ונוקבת : מדוע הסכים סולומון מוניר לשמש נציג Off tube של שולחיו במדריד ? מה יצא לו מכל המסע המגוחך הזה למדריד שהפך לחרבון עיתונאי רק כדי לומר משפט בשפה הערבית ב- IBC (ראשי תיבות של International Broadcasting Center) על איזה Replay דהוי של RTVE ? מה יוצא לכל שדרי ה- Off tube בטלוויזיה באשר הם לשבת מול מוניטור , בין אם בארץ ובין אם ב- חו"ל , רק על מנת להעתיק ממכשיר הטלוויזיה את אותה האינפורמציה שהצופים שלהם רואים כמותם . השדרים רואים את התמונה באולפן . הצופים רואים את אותה התמונה בסלון ביתם . לשדרים שאינם נמצאים בשטח במוקד ההתרחשות אין שום יתרון מידע על הצופים שלהם . שידור Off tube הוא חרבון עיתונאי של ממש . Off tube הוא עונש טלוויזיוני מזופת שמטילה כל הנהלה באשר היא הנהלה על שדר באשר הוא שדר בתואנה של חיסכון כספי , ב- תירוץ של קיצוץ בעלויות , בנימוק של זמנים קשים , באמתלה של "מה זה כל כך משנה אם מעתיקים מהמוניטור בארץ ו/או מדווחים מהשטח , ההבדל איננו Big deal" , בעילה "שלצופים זה איננו ממש אִכפת , עובדה שהרייטינג לא נפגע" . הבעיה של השדרים שמסכינים עם מציאות Off tube כה דלה ומאכזבת היא שהם מתייצבים מידי בוקר ומתגלחים מול מראה ורואים אז את פרצופם האמיתי . אך נעזוב את זה כעת .

בין חודש דצמבר של 1980 לבין חודש מאי של 1982נפגשתי כ- 15 (חמש עשרה) פעמים עם מנכ"ל רשות השידור יוסף "טומי" לפיד בנושא הפקת שידורי הטלוויזיה הישראלית הציבורית בראשותי את מונדיאל ספרד 1982 . במרבית הפגישות נטלו חלק גם עוזריו הכספיים ישראל דורי ויוחנן צנגן וגם שני מנהלי הטלוויזיה יצחק "צחי" שמעוני ומחליפו טוביה סער. הצעת השידורים הראשונה שלי דיברה על שידורים ישירים בהיקפים מלאים של כל 52 משחקי הטורניר. יוסף "טומי" לפיד דחה אותה על הסַף. לבסוף קיבלתי הֶיְתֵּר לשדר ישיר 23 משחקים (כ- % 44). מתוך 36 המשחקים בששת הבתים המוקדמים של הטורניר שידרנו ישיר רק 7 (שבעה) מהם. השאר הועברו לירושלים מידי יום ביומו באמצעות תקצירי לילה בני כ- 20 / 15 דקות אותם שידרו ישיר מהמשרד כל אחד בתורו יורם ארבל, נסים קיוויתי, ורפי גינת לאולפן מונדיאל ספרד 1982 בירושלים אותו איישו המנחה מר דני לבנשטיין והמגישה גב' אורלי יניב .כל משחקי השלב השני לרבות משחקי חצי הגמר, המקום ה- 3, ומשחק הגמר – שודרו ישיר. פקודת המבצע / ספר השידורים של מונדיאל 1982 חוברה ונכתבה על ידי בין 1 במאי 1982 לבין 20 במאי 1982. בעת הכתיבה וחיבור הנתונים לכדי פקודת מבצע לא ידעתי בוודאות כי ב- 5 ביוני 1982 תפרוץ מלחמת לבנון ה- 1 למרות האווירה המתוחה.

spain 30

טקסט מסמך : מאי 1982 . שער פקודת המבצע / ספר השידור (חלק 1) שכתבתי וחיברתי לקראת שידורי הטלוויזיה הישראלית הציבורית את מונדיאל ספרד 1982 . את העותק הראשון הגשתי למנכ"ל רשות השידור יוסף "טומי" לפיד . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 7

טקסט מסמך : מונדיאל ספרד 1982 . מסגרת ומבנה המִפְעָל כפי שתוכנן ע"י הוועדה המארגנת הספרדית. לראשונה בהיסטוריה של טורניר הגמר של גביע העולם בכדורגל שיחקו בו 24 נבחרות (המקום 16 בעבר) . שיטת המשחקים הניבה קיומם של 52 משחקים (במקום 38 במונידאלים נקודמים של ארגנטינה 1978 וגרמניה 1974) . לא רק כמות המשחקים גדלה גם משך הטורניר הוארך . הדבר ייקר את הוצאות התפעול של כל רשתות הטלוויזיה ותבע מהן גם תשלומים גבוהים יותר בעבור זכויות השידורים . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות).

spain 01

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 02

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 03

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 1

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 2

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 3

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים. חלק 1. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

spain 4

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 5

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain b

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain c

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 6

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain d

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 7

spain a

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 8

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 8a

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 9

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 9a

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 10

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 10a

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 11

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 11a

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 12

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 12a

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 13

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 13a

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 14

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 14a

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 15

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 15a

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 16

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 16a

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 17

spain 17a

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 18

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

spain 18 a b c d

טקסט מסמך : פקודת המבצע / ספר השידור של מונדיאל ספרד 1982 כפי שתכננתי וחיברתי פלוס הערות נלוות של יומן מסע ממושך בן 40 ימים . חלק 1 . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

סוף הפוסט מס' 318 הדן ב- פקודת המבצע / ספר השידורים (חלק 1) שחיברתי וכתבתי לקראת שידורי הטלוויזיה הישראלית הציבורית את מונדיאל הכדורגל של ספרד 1982. את העותק הראשון הקדשתי והגשתי למנכ"ל רשות השידור יוֹסֵף "טוֹמִי" לַפִּיד בטרם טיסתי למדריד. במילים האלה הקדשתי והבטחתי לו : "יש לך עם מי לצאת לקרב ותוצאותיו אינן מוטלות בספק"

ראה המשך בפוסט הבא פקודת המבצע / ספר השידורים (חלק 2) שחיברתי וכתבתי לקראת שידורי הטלוויזיה הישראלית הציבורית את מונדיאל הכדורגל של ספרד 1982.

סוף הפוסט מס' 318 .הועלה לאוויר בשעות הצהריים של שבת – 16 בנובמבר 2013.


תגובות

פוסט מס' 318. פקודת המבצע / סֶפֶר השידורים (חלק 1) שחיברתי וכתבתי לקראת שידורי הטלוויזיה הישראלית הציבורית את מונדיאל הכדורגל של ספרד 1982. את העותק הראשון הגשתי למנכ"ל רשות השידור יוֹסֵף "טוֹמִי" לַפִּיד בטרם טיסתי למדריד. באלה המילים הקדשתי והבטחתי לו : "יש לך עם לצאת לקרב ותוצאותיו אינן מוטלות בספק". פוסט מס' 318. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר בשבת – 16 בנובמבר 2013. — אין תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *