פוסט מס' 435. השאלה שלא נשאלה ע"י עיתונאי ידיעות אחרונות" מר רז שכניק בריאיון המקיף והרחב שערך בערב ראש השנה תשע"ה – 24 בספטמבר 2014 במוסף "7 לילות" עם גאולה אבן אשת ערוץ 1 השרוי בהליכי פירוק והרכבה מחדש. (פוסט מס' 435) . כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר בראש השנה תשע"ה – 24 + 25 + 26 בספטמבר 2014.כלליראשי

הערה 1 : הבלוג על תכולתו כפוף לזכויות יוצרים.

הערה 2 : הבלוג איננו מופק, נכתב, ונערך למען מטרות רווח כספי, ו/או לטובת רווח מסחרי, ו/או לצורך פרסום אישי.

הערה 3 : הבלוג הזה yoashtvblog.co.il ממשיך לצבור תאוצה . למרות שתוכנת ה- WordPress היא חכמה וגם מתוחכמת עד בלי די ו- רוויית אין סוף אופציות אין היא מגלה לי את זהות הנכנסים לבלוג ולא את שמותיהם . הם נעלמים עבורי . אין לי צל של מושג מי הנכנסים . אין לי גם שום מושג מדוע הבלוג הזה הפך ל- פופולארי למרות שהוא נכתב למען רובד צר באוכלוסייה. לאמיתו של דבר אינני יודע מה מעניין יותר את הקוראים – האם הפוסטים שעוסקים בנושאי "רכילות מקצועית" וקשורים קשר בל יינתק בהתפתחות תעשיית הטלוויזיה (בארץ ובעולם) – ו/או האם הדיווחים והרשימות העוסקים בניתוח הפן הטכנולוגי והכלכלי בתולדות וקורות תעשיית הטלוויזיה – בארץ ובעולם. בקרוב אפרסם את מדד הרייטינג של הבלוג המשגשג הזה. 

השאלה שלא נשאלה ע"י עיתונאי "ידיעות אחרונות" מר רז שכניק בריאיון המקיף והרחב שערך בערב ראש השנה תשע"ה – 24 בספטמבר 2014 במוסף "7 לילות" עם גאולה אבן אשת ערוץ 1 השרוי בהליכי פירוק והרכבה מחדש.פוסט מס' 435. כל הזכויות שמורות.  

–  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –   

פוסט חדש מס' 435 : הועלה לאוויר בראש השנה תשע"ה – 24 + 25 + 26 בספטמבר 2014.

–  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –    

טקסט תמונה : 2003 – 2002 . אנוכי בתום 32 שנות שירות את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 ואת רשות השידור . נטשתי בטריקת דלת בעקבות הצבתו המופרכת של יוסף בר-אל ב- מארס 2002 בפסגת השידור הציבורי של מדינת ישראל . זאת ועוד : בחלוף שלושה חודשים ב- 2 ביוני 2002 , הפכה הפקדתו המתעתעת והמופרכת שלו למינוי של קבע ע"י ממשלת ישראל בראשות אריאל "אריק" שרון . יוסף בר-אל היה עכשיו בקיץ 2002  מנכ"ל רשות השידור . הוא עתיד היה לשאת בכהונה הנכבדה רבת האחריות עד 2 ביוני 2007 . מזכיר הממשלה הצעיר גדעון סער (בן 36) היה חתום על כתב המינוי . שלוש שנים אח"כ ב- 2 במאי 2005 התעשתה אותה ממשלת ישראל בראשות אותו ראש ממשלה אריאל "אריק" שרון והכירה בטעותה . היא הדיחה לאלתר את אותו יוסף בר-אל מכהונתו הרמה כ- מנכ"ל רשות השידור. בפעם הראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל ובפעם הראשונה בתולדות רשות השידור הודח וסולק מתפקידו מנכ"ל רשות שידור מכהן. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

השאלה שלא נשאלה ע"י עיתונאי "ידיעות אחרונות" מר רז שכניק בריאיון המקיף והרחב שערך בערב ראש השנה תשע"ה – 24 בספטמבר 2014 במוסף "7 לילות" עם גאולה אבן אשת ערוץ 1 השרוי בהליכי פירוק והרכבה מחדש.פוסט מס' 435. כל הזכויות שמורות. 

קראתי את הריאיון שערך מר רז שכניק במוסף "7 לילות" של העיתון הנפוץ "ידיעות אחרונות" בערב ראש השנה תשע"ה – 24 בספטמבר 2014 עם העיתונאית – שדרנית גְאוּלָה אֶבֶן אשת ערוץ 1 בגין ריב סמכויות עם מנהלת חטיבת החדשות אַיָילָה חָסוֹן , והפקרתה לפני כמה ימים את "האוויר" הטלוויזיוני של ערוץ 1 שעה קלה לפני שידור "המוסף" . הריאיון רכילותי ולא מעניין . איננו מותיר רושם וגם לא חשוב . בחלקים שונים שלו הוא נעדר תובנות , נותר עלום , ולא מפורט . וגם צורם . לא יציב . אתה שואל את עצמך מדוע אישיות טלוויזיונית כל כך מפורסמת ו- וותיקה מסוגה זקוקה בכלל לתוספת של עוד מנת פרסום שבסופו של דבר מזיקה לה . במקום כלשהו בריאיון מודיעה גאולה אבן לרז שכניק כהאי לישנא : "אני יודעת שסומנתי כמטרה לחיסול , אני יודעת מי סימן את המטרה , ואני יודעת מה נעשה כדי כדי להשיג את המטרה הזו , כדי שאני לא אשדר , וגם אתה יודע כמוני במי מדובר . זהו , יותר מזה אני לא אגיד" . רָז שֶכְנִיק מותיר את המשוואה עם הנעלמים שלה בלתי פתורה . המראיין והמרואיינת יודעים את התשובה , אולם לא הקוראים . הוא רז שכניק עושה צחוק מקוראיו ונותן לגאולה אבן להתחמק ומאפשר לה להתבטא בשפת הסימנים הסתומים . כאילו מדובר בחידון ארצי . כאילו מדובר בסוד שב"כ . איזה קשקוש . כאילו הוא עובד בשבילה ולא בעבור קוראיו . שדרנית ערוץ 1 גב' גְאוּלָה אֶבֶן עשתה כל מאמץ בריאיון להגן על שמה הטוב , ביותר משֶמֶץ של התנשאות . הריאיון נראה לי לא תקין בשל הגאוותנות הטמונה בו . לא נוח לקרוא אותו . גְאוּלָה אֶבֶן נותרה בת מזל מפני שהמראיין הוותיק של העיתון הנפוץ במדינה לא שאל אותה שאלה מכרעת אחת , הנוגעת להסכמתה לשמש מרצון מאז 2002 נדבך בסוּכָּת דָוִד הַנוֹפֶלֶת של יוסף בר-אל ויוני בן מנחם , כלהלן :

"גב' גאולה אבן בואי נעזוב לרגע את עניין בריחתך משדה המערכה שעה קלה לפני עליית "המוסף" בשל ריב סמכויות עם המנהלת שלך איילה חסון, מדוע לא התפטרת באותו הרגע… ??? הרי אי אפשר להחזיק את החבל בשתי קצוותיו…גם לברוח מהמערכה וגם לשמור על משרתך…אולם נעזוב את זה לרגע…רציתי לשאול אותך כיצד זה את ושכמותך לא עליתן על בריקדות לאחר שרשות השידור וערוץ 1 הפכו מאז 2002 למַדְמֵנָה בעקבות מינוי מר יוסף בר-אל הבלתי מוכשר בעליל למנכ"ל רשות השידור כמו גם הפקדת יוני בן מנחם הכושל ב- 2011 יחדיו עם עוזרו זליג רבינוביץ' על רשות השידור…??? הרי רשות השידור הפכה לביצה, אין מילה אחרת לתאר זאת, ואת (ושכמותך) הסכמת ברצון וביודעין להשתכשך בבועה סמוכה לרֶפֶש הזה כאילו ניתן לשמור על סטריליות…כיצד לא עליתן את (ושכמותך) על בריקדות…??? מדוע הסכמת (את ושכמותך) מרצונך להיטמע בגוף שידור ציבורי מושחת ואשר רווי שוחד מסך…? עובדה שאותה ממשלה ואותו ראש ממשלה שמינו את יוסף בר-אל במארס – אפריל 2002 למ"מ מנכ"ל רשות השידור (בעקבות הדחת רן גלינקא) ואח"כ העניקו לו מינוי קבע ב- 2 ביוני 2002 לתקופה של חמש שנים, הכירו בטעותם הפטאלית ובמינוי המופרך והדיחו אותו לאלתר בחלוף שלוש שנים בעוון שחיתות ושוחד מסך…אולם את (ושכמותך) המשכתן – המשכתם לנהוג כאילו מאום לא קרה. עובדה שבפעם הראשונה בתולדות מדינת ישראל ובהיסטוריה של רשות השידור הודח מנכ"ל רשות השידור מכהונתו הרמה וסולק משורותיה…!!! מדוע הסכמת (את ושכמותך) כל השנים הללו לעבוד, לשתף פעולה, ולשאת באחריות בשידור ציבורי מנוון ו- מושחת…??? כיצד את (ושכמותך) לא התקוממתן…??? בשנת 2011 מינתה ממשלת ישראל בראשות בנימין נתניהו את מר יוני בן מנחם הכושל למנכ"ל רשות השידור ואת מר אמיר גילת ליו"ר הוועד המנהל של רשות השידור בשעה שיוני בן מנחם מציב את זליג רבינוביץ' לעוזרו הראשי והצמוד…מדוע לא עלית (את ושכמותך) על בריקדות ב- 2011…??? הרי היה ברור כי מדובר בהפקדות ומינויים מופרכים לחלוטין. כיצד הסכמת את (ושכמותך) להשתכשך שוב במשך תריסר שנים במדמנה הזאת שקרויה רשות השידור וערוץ 1, בתקופת יוסף בר-אל ובעידן יוני בן מנחם ושותפו זליג רבינוביץ', בה הרייטינג והמדרוג של ערוץ 1 צנחו לרמה מתמטית ומוסרית אפסית חסרת תקדים…??? עובדה שהממנים, אותה הממשלה ואותו ראש ממשלה בנימין נתניהו, הם שהגיעו בעצמם ב- 2014 למסקנה כי מדובר במינויים מופרכים של יוני בן מנחם ואמיר גילת והחליטו בפעם הראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל לסגור את השידור הציבורי במתכונתו הישנה. כיצד אתם עיתונאי ערוץ 1 ואת בראשם לא התמרדתם מול שלטון קלוקל…??? מול מוּסָר קלוקל…??? כיצד את מנתחת את העובדה שלמרות שאתם עובדי ערוץ 1 נהנים מתשלום מס אגרה עצום בשווי של כ- 1.000000000 (מיליארד) שקל, אותו הציבור שמממן אתכם מסב לגמרי את עיניו מכם…לרבות "מבט", "מבט שני" ו- "המוסף" ??? אין עוד שום שידור ציבורי בעולם שתוחב את זרועו הארוכה למממן שלו ובמקביל מניב בתמורה מִדְרוּג כה אָפְסִי וקְלוֹקֵל. כיצד ייתכן שעיתונאים שמחשיבים את עצמם לנבונים ומשכילים, לזקופי קומה, מקצועניים, ושומרי אושיות הדמוקרטיה – הם השליכו מעליהם מאז 2002 את הגדולה שבזכויות בן אנוש להיות אדם חופשי וריבוני…??? העיתונאים ההם התכנסו בבועה פרטית משלהם, ועמדו בצדי הדרך כשהם מתבוננים בעיניים קשורות ואוזניים אטומות במסעותיהם הכושלים של יוסף בר-אל ויוני בן מנחם במשעולי ושדות ערוץ 1 ורדיו "קול ישראל.  – אנא הסבירי .

השאלה המכרעת והקרדינלית הזאת ש- לא נשאלה ע"י רָז שֶכְנִיק, הותירה את גְאוּלָה אֶבֶן בזירת מאבק נוחה. היא המשיכה להעיד במהלך הריאיון, לחלוטין ללא צניעות על גודל אישיותה הטלוויזיונית, ובהיעדר ענווה גם לטפוח לעצמה לא רק בחמימות אלא בכוח רָב על השֶכֶם . יש לומר שהיא עשתה זאת בכֵנוּת ובדבקות יתירה . גם בכל הנוגע למשימת החשפנות . ב- 1992 הכרתי גְאוּלָה אֶבֶן אחרת ושונה לגמרי . חלפו מאז 22 (עשרים ושתיים) שנים . מישהו מבין שנינו השתנה , וזה לא אני . רָז שֶכְנִיק גם לא חקר את גאולה אבן כיצד הייתה נוהגת היא כמפקדת אם אחת החיילות שלה הייתה מבריזה לה שעה קלה בטרם יציאה ללחימה . הנה ציטוטים של של גאולה אבן ודעתה על עצמה הלקוחים כהאי לישנא מהריאיון התמוּה ו- הדַל :

1. ציטוט : "יש לי אישיות עצמאית ודעות משל עצמי…" .

2. ציטוט : "בוא נגיד שהשלטון הזה בוודאי לא אוהב שאלות ביקורתיות , אבל מה לעשות אין לי כוונה להתביית , להיות מאולפת ,ולכשכש בזנב…" .

3. ציטוט : "אני יודעת שסומנתי כמטרה לחיסול , אני יודעת מי סימן את המטרה , ואני יודעת מה נעשה כדי כדי להשיג את המטרה הזו , כדי שאני לא אשדר , וגם אתה יודע כמוני במי מדובר . זהו , יותר מזה אני לא אגיד…" .

4. ציטוט : "אני אלחם על המוניטין שלי ועל הזכויות שלי…" .

5. ציטוט : "ההחלטה לשדר ב- 19.00 (את המוסף) היא לא שלי…זה הגיע לידי כך שמנכ"ל רשות השידור הקודם יוני בן מנחם פחד אפילו לשוחח עמי בטלפון מאימת לשכת ראש הממשלה…" .

6. ציטוט : "בתקופה הנוכחית בישראל יש אובססיה לנסות ולסתום פיות ולמנוע שאילת שאלות ולהשתלט על כלי התקשורת . לא רק בערוץ הראשון אלא בכלל , כדי שיהיה לשלטון נוח ונעים . אני לא שם בשביל לעשות נעים בגב לאף אחד , לא משנה מי המרואיין…" .

7. ציטוט : "אני הלכתי והולכת אחרי הלב שלי. אני אוהבת את גדעון. כשאתה מתאהב אתה ידע מהר מאוד…ברור שהוא התחיל איתי, הוא שמע שאני פנויה…".

 

טקסט מסמך. ערב ראש השנה תשע"ה – 24 בספטמבר 2014. העיתון רב התפוצה "ידיעות אחרונות" מעניק בעמוד הראשי, בקדמת חלון הראווה שלו, Space ענק לאשת ערוץ 1 הציבורי גאולה אבן העיתונאית הוותיקה בעלת המוניטין גאולה אבן (בת 42) נטשה את שדה המערכה שעה קלה לפני שתוכנית הטלוויזיה בהגשתה והנחייתה "המוסף" עמדה לעלות לאוויר בשל ריב סמכויות עם הבוסית החדשה שלה מנהלת חטיבת החדשות איילה חסון. מערכת העיתון "ידיעות אחרונות" שלחה את העיתונאי רז שכניק לראיין אותה למוסף "7 לילות" לדלות פרטים אודות ההתנגשות. (באדיבות העיתון "ידיעות אחרונות").

השאלה ההיא שלא נשאלה בריאיון רחב ההיקף ע"י השואל – מחד , והרצון העז של הנחתום להיחשף ולהעיד ללא ענווה וצניעות על עיסתו – מאידך , מדרדר את האינפורמציה למחוז פחות ערך . ה- Item הזה איננו מוביל לשום שינוי תפישה שלי , ולשום שינוי בהתייחסויות קודמות שלי לעברם של מרבית עיתונאי רשות השידור בערוץ 1 כמו גם ברדיו "קול ישראל" . בכל מחקר היסטורי שעוסק ויעסוק בהתמוטטות הדרמטית של הטלוויזיה הישראלית – ערוץ 1 במתכונתה הישנה , תמיד יהיה צורך לברר כיצד ייתכן ומדוע קרה שדווקא עיתונאי הטלוויזיה והרדיו שמחשיבים את עצמם לכלבי שמירה של שלטון דמוקרטי וחופשי ניצבו ברגע המכריע מנגד…??? דווקא "הנבחרים" הללו התכנסו בבועה פרטית משלהם בצִדֵי המַדְמֵנָה כשהם מתבוננים בעיניים קשורות ואוזניים אטומות במסעות הנֶפֶל והכֶּשֶל של יוסף בר-אל ויוני בן מנחם במשעולי ושדות ערוץ 1 ורדיו "קול ישראל…???". מדוע לא התקוממו…??? למה  לא מרדו…??? מדוע לא חוללו את המהפכה במו זרועותיהם הם…??? מדוע לא עלו על הבריקדות כבר אז ב- 2002…??? איך הסכינו ביודעין ומרצונם הם עם מציאות כה לא הגיונית , כה פתולוגית , וכה הרסנית…??? בסופו של דבר היו אלה דווקא הפוליטיקאים השנויים במחלוקת שחוללו את מהפכת הטלוויזיה והרדיו במדינת ישראל של 2014 (בלעדי אותם העיתונאים שמוכרים היטב לקהל הישראלי) נעלו את השידור הציבורי במתכונתו הישנה , ומנסים עכשיו לבנות מודל חדש על הריסותיו .

הריאיון פגום . מפני שהשאלה המכרעת ההיא לא נשאלה ע"י רז שכניק היה על גאולה אבן להתנדב ולשאול את עצמה את השאלה הזאת במקומו , ולהתייצב ולהסביר בפרהסיה לצופיה מדוע היא והקולגות שלה הסכימו מרצונם , ביודעין , ובהכרה מלאה להיות משת"פים של שני מנכ"לים כושלים ובלתי מוצלחים יוסף בר-אל ויוני בן מנחם , שהביאו בסופו של דבר להחרבתה של רשות השידור במתכונת ההיווסדות ההיא בשנים 1969 – 1967 . הטלוויזיה הישראלית הציבורית ההיא שאת יסודותיה יצקו בסוף עשור ה- 60 של המאה הקודמת פרופסור אליהוא כ"ץ ועוזי פלד , שמואל אלמוג ז"ל , חגי פינסקר ז"ל , נקדימון "נקדי" רוגל ז"ל , פרופסור שלמה אהרונסון , יצחק "צחי" שמעוני ז"ל , פרופסור ארנון צוקרמן , ישראל דורי , יורם רונן ז"ל , מוטי קירשנבאום , אלי ניסן , רן אדליסט , דן שילון , יורם רונן ז"ל , חיים יבין , אלכס גלעדי , דן בירון , שרי רז , רון בן ישי , שמעון טסלר ז"ל , יאיר אלוני , טוביה סער , יעקב אסל, יוסף "פונצי" הדר ז"ל, יוסי צמח, צבי "צבה" גורן , יאיר שטרן, יואב פלג, יוחנן צנגן, ועוד רבים אחרים וטובים – איננה קיימת עוד. חלף עם הרוח . Gone With The Wind .

ועוד דבר. האינפורמציה הנ"ל המובאת מפיה של גב' גאולה אבן ע"י עיתונאי "ידיעות אחרונות" רז שכניק מראה כי לעורך הראשי החדש והמשקם הציבורי של רשות השידור מר יונה וויזנטל יש הרבה עבודה. ערוץ 1 פועל מתוך אינרציה ע"י כוח התמדה ישן , מעין גלגל תנופה שאבד עליו הכלח בפקודתו של כונס הנכסים הרשמי של רשות השידור המשפטן פרופסור דוד האן . מר דוד האן הפקיד את יונה וויזנטל כמריץ בעל סמכויות של מה שהיה פעם השידור הציבורי במיטבו . אני מכיר את יונה וויזנטל באופן אישי מאותם הימים בהם הביסה הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 את ערוץ 5 בכבלים בשידורים ישירים "ראש בראש" ב- תחרות ה- Final four האירופית בכדורסל שהתקיימה בחודש אפריל של שנת 2000 בסלוניקי. כל מיני מקורות הללו את יונה וויזנטל כמינוי מוצלח של דוד האן מפני שנחשב ל- סמנכ"ל תוכן מוצלח בחברת YES . הוא אולי מוכשר אך צריך לזכור שהוא מעולם לא ניהל רשת שידור ציבורית כה מורכבת בת 2000 (אלפיים) עובדים שמתפעלים את ערוץ 1 + ערוץ 33 + רדיו "קול ישראל" בעברית על שמונה רשתותיו לרבות השפה הערבית . יונה וויזנטל ניצב בפני אתגר טלוויזיוני ורדיופוני עצום וגדל ממדים יחיד במינו בהיסטוריה התקשורתית של מדינת ישראל. עליו לשַקֵם את השידור הציבורי. עליו לקוֹמֵם את רשות השידור ואת הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 ואת רדיו "קול ישראל". עליו לבנות מחדש את סוכת דוד הנופלת . לכן עוד חזון למועד. עוד הדרך רָב – עוד רבה המלחמה.

סוף הפוסט. הועלה לאוויר בראש השנה תשע"ה – 24 + 25 + 26 בספטמבר 2014.

 

 

 

 

 

 

 


תגובות

פוסט מס' 435. השאלה שלא נשאלה ע"י עיתונאי ידיעות אחרונות" מר רז שכניק בריאיון המקיף והרחב שערך בערב ראש השנה תשע"ה – 24 בספטמבר 2014 במוסף "7 לילות" עם גאולה אבן אשת ערוץ 1 השרוי בהליכי פירוק והרכבה מחדש. (פוסט מס' 435) . כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר בראש השנה תשע"ה – 24 + 25 + 26 בספטמבר 2014. — אין תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *