פוסט מס' 355. פסגת היכולת האנושית. קפיצה במוט. הקופץ במוט הצרפתי רנו לאווילאני קובע בדונייצק בשבת – 15 בפברואר 2014 שיא עולם חדש בקפיצה במוט 6.16 מ'. הישגו נושק לקצה גבול היכולת האנושית. ההיסטוריה הארוכה של הקפיצה במוט. מוט הבמבוק הישן מול המוטות הגמישים עשויים סיבי זכוכית וסיבי פחם. פוסט מס' 355. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר ב- 14 בדצמבר 2012.כלליראשי

הערה 1 : הבלוג על תכולתו כפוף לזכויות יוצרים . חל איסור מפורש להעתיק את הטקסטים והתמונות ואף לא לאגור אותן במאגרי מידע שונים לשימוש מכוון ו/או מזדמן מאוחר יותר. האינטרנט איננו מוסד תקשורת פרוץ וגם לא אכסניית מידע שפתוחה למפרי חוק. גם עליו חלים זכויות יוצרים.

הערה 2 : הבלוג איננו מופק, נכתב, ונערך למען מטרות רווח כספי, ו/או למען רווח מסחרי, ו/או לצורכי פרסום אישי.

—————————————————————————————————-

פוסט חדש מס' 355 : הועלה לאוויר ביום שני – 17 בפברואר 2014.

—————————————————————————————————-

פוסט מס' 355. פסגת היכולת האנושית. קְפִיצָה במוֹט. הקופץ במוֹט הצרפתי רֶנוֹ לָאוִוילָאנִי קובע בדונייצק בשבת – 15 בפברואר 2014 שיא עולם חדש בקפיצה במוט 6.16 מ'. הישגו נושק לקצה גבול היכולת האנושית. ההיסטוריה הארוכה של הקפיצה במוט. מוט הבָּמְבּוּק היָשָן מול המוֹטוֹת הגמישים עשויים סִיבֵי זכוכית וסיבי פחם. פוסט מס' 355. כל הזכויות שמורות.

טקסט תמונה : 2003 – 2002 . אנוכי בתום 32 שנות שירות את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 ואת רשות השידור. נטשתי בטריקת דלת. (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות).

קפיצה במוט וטכנולוגיה ספורטיבית. הטלוויזיה היא זאת שמתעדת את שיאי העולם בא"ק וגם בשחייה ואת חזון פסגת היכולת האנושית. הטכנולוגיה הספורטיבית מסייעת לקביעת שיאי עולם שנחשבו פעם לחלום במקצועות הספורט השונים . לבלתי אפשריים.

שיא העולם החדש בקפיצה במוט 6.16 מ' שקבע הצרפתי רנו לאווילאני (בן 27) בשבת – 15 בפברואר 2014 בדונייצק – אוקראינה מהווה פלא ספורטיבי . שיאי העולם הקודמים שקבע הקופץ במוט האוקראיני סרגיי בובקה לפני יותר משני עשורים, 6.14 מ' באצטדיון פתוח ו- 6.15 מ' באצטדיון סגור, נחשבו לבלתי שבירים והיוו במידה רבה את קצה גבול היכולת האנושית במקצוע הקונקרטי הזה. רנו לאווילאני שבר עכשיו בסנטימטר בודד את שיא העולם הקודם והישן של סרגיי בובקה ולמרות שבירת השיא מדובר בשימוש במוט גמיש עשוי סיבי פחמן. ברור שבני האנוש ובראשם שיאן העולם החדש הצרפתי רנו לאווילאני והשיאן הקודם האוקראיני סרגיי בובקה מיצו את יכולתם בענף הקפיצה במוט באמצעות הטכנולוגיה הקיימת. בעוד זמן לא רב ימדדו את הישגי קופצי המוט במילימטרים במקום סנטימטרים.

הספר שחקרתי וכתבתי "פסגת היכולת האנושית מנקודת מבטן של מצלמות הטלוויזיה" (במסגרת סדרה רחבת היקף בת 13 ספרים הדנה ב- "מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה" ועוסקת בתולדות והתפתחות שידורי הטלוויזיה מאז 1884 בעולם ובארץ בשלושה תחומים עיקריים של חדשות, ספורט, ותיעוד) מצדיע לטכנולוגיית הטלוויזיה שהלכה והתפתחה בצעדי ענק מאז שנות ה- 20 ו- 30 של המאה שעברה ובד בבד הוא שיר הלל לספורטאים הנפלאים של העולם הישן ובראשם הָאנֶס קוֹלֶמָאיְינֶן, ג'וֹנִי וָויְיסְמִילֶר, פָּאבוֹ נוּרְמִי, גֶ'סִי אוֹאֶנְס, ג'ו לוּאִיס, אֶמִיל זָטוֹפֶּק , פָּאוּל אֶלְבְסְטְרוֹם, מוּרָאיי רוֹז, בּוֹבִּי מוֹרוֹ, הֶרְבֶּרְט אֶלְיוֹט, פִּיטֶר סְנֶל, אָגְנֶס קֶלֶטִי, לָארִיסַה לָאטִינִינָה, וֶורָה צָ'סְלָבְסְקָה, מַרְק סְפִּיץ ורבים אחרים.

ב- 25 במאי 1935 קבע האצן האמריקני גֶ'סִי אוֹאֶנְס באצטדיון "אן ארבור" במישיגן שיא עולם חדש בקפיצה לרוחק 8.13 מ'. השיא החזיק מעמד 26 שנים עד שבא האמריקני רָלְף בּוֹסְטוֹן (Ralph Boston) ב- 1961 ושיפר אותו ב- 8 ס"מ, 8.21 מ'. השיא בקפיצה לרוחק נשבר במשך השנים שוב ושוב ס"מ אחר ס"מ עד שב- 18 באוקטובר 1968 באולימפיאדת מכסיקו 1968 שם האמריקני בּוֹבּ בִּימוֹן (Bob Beamon) סוף לדבר וקבע בקפיצה פלאית בודדת אחת אפופה מיסטיות מרחק של 8.90 מ'. השיא של בוב בימון החזיק מעמד 23 שנה. האתלט האמריקני קָארְל לוּאִיס מי שזכה באולימפיאדת לוס אנג'לס 1984 בארבע מדליות זהב (100 מ', 200 מ', קפיצה לרוחק, ומרוץ שליחים 4 פעמים 100 מ') כמו גֶ'סִי אוֹאֶנְס (Jesse Owens) בשעתו באולימפיאדת ברלין 1936 התקרב אל בּוֹבּ בִּימוֹן אך לא הגיע אליו. ב- 31 באוגוסט 1991 באליפות העולם ה- 3 בטוקיו קבע האתלט האמריקני מָיְיקְל פָּאוּאֶל (Michael Powel) שיא עולם חדש, 8.95 מ'. קארל לואיס ומייקל פאואל לא היה מוכשרים או טובים מגֶ'סִי אוֹאֶנְס אך בחלוף 56 שנים מאז ימי "אן ארבור" העניקה להם הטכנולוגיה הספורטיבית עדיפות ברורה : הם התחרו על מסלול רקורטאן בעוד ג'סי אואנס רץ על מסלול פחם.

המחקר בשדה הטכנולוגיה הספורטיבית מוביל להמצאת מוט הפיברגלאס במקום מוט הבמבוק בתחרויות הקפיצה במוט, מייסד את מסלול הטרטאן במקום מסלול הפחם, משפר את מתקני הזינוק וההנעלה, מייצר את חליפת השחייה במקום ה- "סליפ" הישן – ובסופם שיאי עולם פנטסטיים. המחקר הרפואי והשיפור בשיטות האימון ומִשְכָם מאפשר לאתלטים ולשחיינים לקבוע שיאי עולם חדשים שנחשבו קודם לכן בגדר חלום. קופצי המוט האמריקני קוֹרְנֶלְיוּס ווֹרְמֶרְדָאם והאוקראיני סֶרְגֵיי בּוּבְּקָה נחנו באותן המיומנויות והכישרונות של כוח , מהירות , זריזות , גמישות וקואורדינציה הדרושים למקצוע הספורט הזה. קוֹרְנֶלְיוּס ווֹרְמֶרְדָאם (Cornelius Warmerdam) קבע ב- 23 במאי 1942 במודסטו – קליפורניה במוט במבוק שיא עולם 4.77 מ'. השיא נחשב בעת ההיא לקצה גבול היכולת האנושית במקצוע זה והחזיק מעמד חמש עשרה שנה. עד שבא עוד קופץ מוט אמריקני רוֹבֶּרְט "בּוֹבּ" גוֹטוֹבְסְקִי ושיפר ב- 27 באפריל 1957 בסנטימטר בודד את שיא העולם הקודם של קוֹרְנֶלְיוּס ווֹרְמֶרְדָאם (גם כן במוט בָּמְבּוּק) וקבע 4.78 מ'. בחלוף חמישים ושתיים שנה מאז שיאו של קוֹרְנֶלְיוּס ווֹרְמֶרְדָאם 4.77 מ', קבע סֶרְגֵיי בּוּבְּקָה (Sergei Bubka) ב- 31 ביולי 1994 בעיר סֶסְטְרִיֶיאר באיטליה במוט פיברגלאס גמיש שני שיאי עולם פנטסטיים 6.14 מ' באצטדיון פתוח ו- 6.15 מ' באצטדיון סגור. השיא היה שריר וקיים עד 15 בפברואר 2014. כישרונם של קוֹרְנֶלְיוּס ווֹרְמֶרְדָאם וסֶרְגֶיי בּוּבְּקָה בקפיצה במוט היה פחות או יותר זהה אך הטכנולוגיה הספורטיבית יצרה ביניהם פער בן 127 ס"מ לטובתו של סרגיי בובקה. אי אפשר להשוות כלל בין פוטנציאל הקפיצה המוגבל של אתלט המשתמש במוט בָּמְבּוּק לבין היכולת האפשרית בעלת הסיכויים של קופץ האוחז במוט גָמִיש. להלן תולדות התפתחות השיאים האולימפיים ושיאי העולם בקפיצה במוט והתפתחות טכנולוגיית המוט.

תוכנית הספורט הטלוויזיונית לילדים ובני נוער בזמני שכונתה , "מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר" (בלטינית : Citius , Altius , fortius) ששודרה בטלוויזיה הישראלית הציבורית מאז 1970 הייתה בעלת חשיבות מפני שעסקה במדע הספורט ובהיסטוריה האולימפית, פָּן טלוויזיוני לא מוכר, בתוך יָם של דיווחי ספורט חדשותיים בעיקר מאצטדיוני הכדורגל מגרשי הכדורסל, ומשטחי הטניס. ככתב התוכנית מאז קיץ 1971 ועורכה מאז אוקטובר 1975 אפשרו לי הבוסים הישירים שלי דן שילון ואלכס גלעדי לחקור שני עניינים – שתי אהבות ישנות שלי את הפיזיולוגיה והמכניקה של הא"ק ואת סיפורם של הגיבורים והאלופים האולימפיים כדי "לתרגמם" לשפת הטלוויזיה . מהיבטים רבים הפכה "מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר" לתוכנית שעסקה באופן ממוקד בחקר "פסגת היכולת האנושית" בספורט ובסיבות שיוצרות את ההצלחה או הכישלון. דן שילון ואלכס גלעדי (ובעקיפין גם מוטי קירשנבאום) היו מדריכי הטלוויזיה שלי בימים ההם והתוכנית הייתה עבורי כור היתוך . פייר דה קוברטיין הפך אט – אט את המשחקים האולימפיים לאכסניה של מצוינות ושיאים בהם האנושות מפגינה את שאיפתה להעפיל לפסגת יכולתה הספורטיבית . התוכנית "מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר" שימשה החל מראשית שנות ה- 70 של המאה שעברה אכסניה טלוויזיונית לשאיפתם של הספורטאים האלה להגיע משחר נעוריהם אל פסגת היכולת האנושית. ברור שספורטאים מצטיינים, שיאני עולם, מסוגם של שני קופצי המוט האמריקני קוֹרְנֶלְיוּס ווֹרְמֶרְדָאם (Cornelius Warmerdam) במחצית הראשונה של המאה העשרים והסובייטי – אוקראיני סֵרְגֶיי בּוּבְּקָה (Sergei Bubka) בעשור האחרון של המאה העשרים מצאו את מקומם כמו רבים אחרים דווקא בתוכנית ספורט ששובצה במקום שולי הרחק מלב ה- Prime time אך למרות זאת הייתה חשובה . קוֹרְנֶלְיוּס ווֹרְמֶרְדָאם קבע ב- 1942 שיא עולם בקפיצה במוט עשוי בַּמְבּוּק כשעבר מעל רף שגובהו 4.77  מ'. שיא העולם הזה החזיק מעמד חמש עשרה שנה עד 1957 ונחשב בזמנו לקצה גבול יכולתו של הספורטאי במקצוע הזה. סֵרְגֶיי בּוּבְּקָה קבע 52 שנה מאוחר יותר ב- 1994 שיא עולם בקפיצה באמצעות טכנולוגיית ספורט משופרת במוט מיטבי עשוי סיבי פחמן כשריחף באצטדיון פתוח מעל רף בגובה 6.14 מ' מבלי להפילו (127  ס"מ גבוה יותר מקורנליוס וורמרדאם). אותו סרגיי בובקה עבר מעל רף בגובה 6.15 מ' באצטדיון סגור. המעבר משימוש במוט במבוק לשימוש במוט גמיש עשוי סיבי זכוכית ומאוחר יותר סיבי פחמן שינה את התמונה כליל. באופן טוטאלי מקצה לקצה. השיא הפנטסטי הזה היה שריר וקיים עד מוצ"ש האחרון שבת – 15 בפברואר 2014.

record 13

טקסט תמונה : עשור ה- 40 של המאה הקודמת. זהו שיאן העולם קופץ המוט האמריקני קורנליוס וורמרדאם. (באדיבות הוועד האולימפי האמריקני ו- AAU).

record 14טקסט תמונה : ראשית שנות ה- 40 של המאה שעברה. קורנליוס וורמרדאם קובע את שיא העולם שלו 4.77 מ' בקפיצה במוט עשוי מעץ במבוק. (באדיבות הוועד האולימפי האמריקני ו- AAU).

record 15

טקסט תמונה : ראשית שנות ה- 80 של המאה שעברה. הנער האוקראיני סרגיי בובקה בראשית הקריירה המופלאה שלו בקפיצה במוט, במוט גמיש עשוי סיבי זכוכית (Fibre Glass) בטרם קבע שני שיאי עולם פנומנאליים 6.14 מ' באצטדיון פתוח ו- 6.15 מ' באצטדיון סגור. (באדיבות IAAF). 

תוכניות הטלוויזיה הטהורות והנבונות האלה עסקו באמביציה ישנה של הטבע האנושי להעפיל לפסגה. הן היו משנה סדורה והציגו כישרון ספורטיבי, את יפי גוף האדם והאסתטיקה שלו, מאבקיו ההירואים, ואת הצלחותיו וכישלונותיו. אחד מצילומי הא"ק המורכבים ביותר במסגרת הסדרה הטלוויזיונית "כך עושים זאת נכון" ששודרה בשנים 1972 ו- 1973 עסק במקצוע הקפיצה במוט. היינו חייב להסביר לצופי הטלוויזיה הצעירים את העקרונות המכאניים הרבים המעורבים בקפיצה במוט. אי אפשר להבין את מהות הקפיצה במוט ולאמן את האתלט במקצוע המורכב הזה, בין אם מדובר בשימוש במוט במבוק הקדום או שימוש במוטות החדשניים פיברגלאס ו/או סיבי פחמן, מבלי להבין את עקרונות הפיסיקה הפועלים על המוט והאוחז בו בעת הביצוע [1]. קפיצה במוט דורשת מהאתלט מהירות של אצן וכוח זרועות ושרירי זרועות, גב, ובטן של מתעמל. "דוגמני" הצילום הישראליים שלי בראשית שנות ה- 70 של המאה שעברה היו אלוף ישראל יצחק "איציק" לוי והמתעמל צורי גלסמן מקיבוץ אפיקים. שניהם ריחפו מעל רף בגובה של 3.50 מטרים. כל צילומי הטלוויזיה ההם נעשו באצטדיון הא"ק של מכון ווינגייט במצלמות Film BL ו/או Bolax (סרטי פילם ברוחב 16 מ"מ). היו לנו עזרים נוספים, סרטי פילם מיוחדים בהילוך איטי שעקבו אחרי שלושת קופצי המוט הגדולים של ארה"ב בשנות ה- 60 פְרֶד הָאנְסֶן ג'וֹן פֶּנֶל, ובּוֹבּ סִיגְרֶן שהיו אלופים אולימפיים ושיאני עולם וגם תמונות סטילס של קופצי המוט בעידן הישן. כך יכולנו להעשיר את הוויזואליה של השיעור. אלכס גלעדי היה טרוד. לא היה לו זמן להקשיב לשיעורי המתמטיקה והפיסיקה שהרציתי לו. "קום עשה", אמר לי הבוס שלי ופנה לדרכו. ביצוע הקפיצה במוט מותנה בקואורדינציה משולבת של האתלט המבוססת על חוקי המכאניקה של אייזיק ניוטון. המקצוע הזה "תפור" לכישרונם של אתלטים – אצנים שמשולב בהם פוטנציאל של מתעמלים מחוננים. חלק גופם העליון – חזק. חלק גופם התחתון – קל.

קופצי המוט המוצלחים הם אָצָנים שחוננו בתכונות של מתעמלים. האוקראיני סרגיי בובקה שיאן העולם ואלוף אולימפי הוא בדיוק הדגם של אצן מהיר ומתעמל חזק. אבל לא רק הוא. האמריקני בּוֹבּ סִיגְרֶן והמזרח גרמני וולפגאנג נורדוויג היו אצנים – מתעמלים לכל דבר. כל קופצי המוט ברמה הגבוהה נושאים את תרכובת התכונות הזאת שמאפשרת להם לרחף מעל רף שגובהו יותר משישה מטרים, מעל בית בן שתי קומות. צריך לזכור שהם עשו זאת במוטות עשויים פיברגלאס או סיבי פחמן בניגוד לקופצי הדור הישן שהשתמשו במוטות העץ עשויים במבוק ואח"כ מוטות עשויים אלומיניום.

record 16 טקסט תמונה : 1960. אצטדיון "ווייט סיטי" בלונדון. סוף עידן מוט הבמבוק. קופץ המוט האמריקני הנרי וודסוורת' קובע 4.62 מ'. (באדיבות הוועד האולימפי האמריקני ו- AAU).

 record 17

טקסט תמונה : 1962. האצטדיון האולימפי בהלסינקי. ראשית עידן מוט הפיברגלאס. פנטי ניקולה מכין את גופו לקראת המעבר מעל הרף. (באדיבות הטלוויזיה היוונית הציבורית ERT).

record 18טקסט תמונה : קופץ המוט הפיני פנטי ניקולה מרחף היטב מעל הרף בסיוט המוט הגמיש, וקובע שיא עולם חדש, 4.94 מ'. (באדיבות הטלוויזיה היוונית הציבורית ERT).

להלן קופצי המוט שעברו גובה של 6.00 (שישה) מטרים או יותר באצטדיון פתוח ו/או באולם :

רדיון גטואולין          רוסיה                            6.00 מ'          1989

אוקרט בריץ             דרום אפריקה                6.03 מ'          1995

איגור טרנדקוב          רוסיה                          6.01 מ'          1996

מקסים טאראסוב       רוסיה                          6.05 מ'          1997

טים לובינגר             גרמניה                         6.00 מ'          1997

דימיטרי מארקוב      אוסטרליה                      6.05 מ'          1998

ג'ף הארטוויג            ארה"ב                         6.03 מ'          1998

ז'אן גאלפיון             צרפת                           6.00 מ'          1999

דני אקר                  גרמניה                         6.00 מ'           2001

טומי סטיבנסון          ארה"ב                        6.00 מ'           2004

בראד ווקר              ארה"ב                          6.04 מ'           2006

ייבגני לוקיאננקו       רוסיה                          6.01 מ'            2008

סטיבן הוּקר            אוסטרליה                     6.00 מ'           2008

רנו לאווילני              צרפת                          6.01 מ'           2009

record 19

טקסט תמונה : 30  באוגוסט  1992. פאדובה – איטליה. סרגיי בובקה (Sergey Bubka) מאוקראינה (שני מימין), ניצב ליד שלט התוצאה המבשר על הישגו הנפלא, שיא עולם שקבע בקפיצה במוט, 6.12  מ'. ב- 31 ביולי 1994 קבע סרגיי בובקה במסלול הא"ק של העיר האיטלקית ססטריאר (Sestriere) את שיא העולם שלו, 6.14  מ'. איש לא התקרב להישג הזה המהווה היכן שהוא את קצה גבול יכולתו של האדם בקפיצה במוט , עד שהופיע כעת בדונייצק (שבת – 15 בפברואר 2014) הקופץ במוט הצרפתי בן 27 רנו לאווילאני וקבע שיא עולם חדש 6.16 מ'. (באדיבות IAAF).

[1] ראה ספרו המרתק של מאמן הא"ק הנודע ורב המוניטין הבריטי Geoffrey Dyson (ג'פרי דייסון) "THE MECHANICS OF  ATHLETICS" (יצא לאור באנגליה ב- 1962), וכן ספרו של האמריקני John W. Bunn (ג'ון באן), "Scientific Principles of Coaching" (יצא לאור בארה"ב ב- 1955).

אירוע / תאריך                                  שם            מדינה               סוג מוט       הישג

אולימפיאדת אתונה 1896                וויליאם הויט – ארה"ב                 במבוק      3.30 מ'

אולימפיאדת פאריס 1900               אירווינג באקסטר – ארה"ב          במבוק      3.30 מ'

אולימפיאדת סט. לואיס 1904          צ'ארלס דבוראק – ארה"ב           במבוק      3.50 מ'

אולימפיאדת לונדון 1908                אדוארד קוק – ארה"ב                במבוק      3.71 מ'

אולימפיאדת לונדון 1908                אלפרד ג'ילברט – ארה"ב            במבוק      3.71 מ'  [1]

אולימפיאדת סטוקהולם 1912          הארי באבקוק – ארה"ב              במבוק       3.95 מ' 

20.8.1920  אולימפיאדת אנטוורפן 1920 פראנק פוס – ארה"ב           במבוק      4.09 מ'

22.9.1922                   קופנהגן              צ'ארלס הוף – נורווגיה      במבוק      4.12 מ'

22.7.1923                   קופנהגן              צ'ארלס הוף – נורווגיה      במבוק     4.21 מ'

אולימפיאדת פאריס 1924                        לי בארנס – ארה"ב           במבוק     3.95 מ'

13.8.1925                   אוסלו                צ'ארלס הוף – נורווגיה       במבוק     4.23 מ'

27.9.1925                   טורקו                צ'ארלס הוף – נורווגיה       במבוק     4.25 מ'

27.5.1927                   פילדלפיה              סאבין קאר – ארה"ב       במבוק     4.27 מ'

28.4.1928                   פרסנו (ארה"ב)     לי בארנס – ארה"ב          במבוק      4.30 מ'

אולימפיאדת אמשטרדם 1928                    סאבין קאר – ארה"ב         במבוק      4.20 מ'

16.7.1932                  פאלו אלטו (ארה"ב) וויליאם גראבר – ארה"ב   במבוק     4.37 מ'

אולימפיאדת לוס אנג'לס 1932                     וויליאם מילר – ארה"ב     במבוק     4.31 מ' record 20

טקסט תמונה : אולימפיאדת לוס אנג'לס 1932. הקופץ היפני שוהי נישידה משתמש במוט במבוק וזוכה במדליית הכסף בתוצאה 4.30 מ'. שוהי נישידה זכה במדליית הכסף בקפיצה במוט גם באולימפיאדת ברלין 1936. מוט הבמבוק עשוי מעץ לא גמיש שאיננו מתכופף. (הצילום באדיבות הוועד האולימפי האמריקני).

record 21

טקסט תמונה : אולימפיאדת ברלין 1936. קופץ המוט היפני שואי נישידה עם מוט הבמבוק שלו . זכה במדליית הכסף גם באולימפיאדת ברלין 1936 בהישג 4.25 מ'. (באדיבות Olympiazeitung 1936) .

record 22

טקסט תמונה : 29 במאי 1937 . לוס אנג'לס – ארה"ב. אלוף אולימפיאדת ברלין 1936 ארל מידואוס (מימין) יחדיו עם וויליאם "ביל" ספטון קובעים שיא עולם חדש בקפיצה במוט מסוג במבוק באותה תחרות, 4.54 מ'. (באדיבות הוועד האולימפי האמריקני ו- AAU).

[1] אדוארד קוק (Edward Cooke) ואלפרד ג'ילברט (Alfred Gilbert) זכו במשותף במדליית הזהב בקפיצה במוט 3.71 מ' באולימפיאדת לונדון 1908

1.6.1935                     בוסטון              קית' בראון – ארה"ב               במבוק    4.39 מ'

4.7.1936        פרינסטון (ניו ג'רסי)         ג'ורג ווארוף – ארה"ב             במבוק     4.43 מ'

אולימפיאדת ברלין 1936                       ארל מידואוס – ארה"ב             במבוק     4.35 מ'

                                                        מקום שני שוּאִי נִישִידָה (יפן)       במבוק    4.25  מ'  

29.5.1937                לוס אנג'לס         ביל ספטון – ארה"ב                  במבוק     4.54 מ'

29.5.1937                לוס אנג'לס         ארל מידואוס – ארה"ב              במבוק    4.54 מ'

29.6.1940             פרסנו (ארה"ב)     קוֹרְנֶלְיוּס ווֹרְמֶרְדָאם – ארה"ב      במבוק    4.60 מ'

26.6.1941              קומפטון (ארה"ב)  קורנליוס וורמרדאם – ארה"ב     במבוק    4.72 מ'

23.5.1942              מודסטו (ארה"ב)   קורנליוס וורמרדאם – ארה"ב      במבוק    4.77 מ'

אולימפיאדת לונדון 1948                        גואין סמית' – ארה"ב               במבוק    4.30 מ'

אולימפיאדת הלסינקי 1952                    רוברט "בוב" ריצ'ארדס             במבוק    4.55 מ'

אולימפיאדת מלבורן 1956                      רוברט "בוב" ריצ'ארדס            במבוק    4.56 מ'

27.4.1957        פאלו אלטו (ארה"ב)   רוברט "בוב" גוטובסקי – ארה"ב    במבוק    4.78 מ'

2.7.1960           פאלו אלטו (ארה"ב)   דונאלד "דון" בראג – ארה"ב    אלומיניום    4.80 מ'

אולימפיאדת רומא 1960                       דונאלד "דון" בראג – ארה"ב   אלומיניום   4.70 מ'

20.5.1961         בולדר (ארה"ב)            ג'ורג' דייויס – ארה"ב              במבוק     4.83 מ'

31.3.1962         סנטה ברברה                  ג'ון יואלסס – ארה"ב           פיברגלאס  4.89 מ'

28.4.1962          וולנאט (ארה"ב)                   דייב טורק – ארה"ב       פיברגלאס   4.93 מ' 

22.6.1962          קוהאבה (פינלנד)                פנטי ניקולה                   פיברגלאס   4.94 מ'

27.4.1963                   פילדלפיה            בראיין סטרנברג – ארה"ב     פיברגלאס   5.00 מ' 

5.8.1963                     לונדון                   ג'ון פנל – ארה"ב               פיברגלאס   5.13 מ'

24.8.1963        גוראל גייבלס (ארה"ב)     ג'ון פנל – ארה"ב                 פיברגלאס   5.20 מ'

13.6.1964           סאן דייגו                       פרד האנסן – ארה"ב         פיברגלאס   5.23 מ'

25.7.1964           לוס אנג'לס             פרדריק "פרד" האנסן – ארה"ב  פיברגלאס    5.28 מ'

אולימפיאדת טוקיו 1964                      פרדריק "פרד" האנסן – ארה"ב  פיברגלאס     5.10 מ'  

14.5.1966             פרנסו (ארה"ב)       בוב סיגרן – ארה"ב                 פיברגלאס      5.32 מ'

23.7.1966             לוס אנג'לס               ג'ון פנל – ארה"ב                   פיברגלאס     5.34 מ'

10.6.1967             סאן דייגו                   בוב סיגרן – ארה"ב               פיברגלאס      5.36 מ'

23.6.1967        בייקרספילד (ארה"ב)     פאול ווילסון – ארה"ב              פיברגלאס      5.38 מ'

12.9.1968        לייק טאהו (ארה"ב)        בוב סיגרן – ארה"ב                פיברגלאס     5.41 מ'

אולימפיאדת מכסיקו 1968                      בוב סיגרן – ארה"ב                 פיברגלאס      5.40 מ'  

21.6.1969                   סאקרמנטו        ג'ון פנל – ארה"ב                    פיברגלאס      5.44 מ'

17.6.1970                   ברלין            וולפגנג נורדוויג – מזרח גרמניה    פיברגלאס     5.45 מ'

3.9.1970                     טורינו            וולפגנג נורדוויג – מזרח גרמניה    פיברגלאס     5.46 מ'

24.10.1970                 אתונה           קריסטוס פאפאניקולאו – יוון         פיברגלאס      5.49 מ'

8.4.1972       אוסטין (ארה"ב)                קייל איזאקסון – שוודיה            פיברגלאס     5.51 מ'

15.4.1972         לוס אנג'לס                   קייל איזאקסון – שוודיה            פיברגלאס      5.54 מ'

12.6.1972         הלסינגבורג (שוודיה)          קייל איזאקסון – שוודיה       פיברגלאס      5.55 מ'

2.7.1972           יוג'ין (ארה"ב)                   בוב סיגרן – ארה"ב              פיברגלאס      5.63 מ'

אולימפיאדת מינכן 1972       וולפגנג נורדוויג – מזרח גרמניה                  פיברגלאס      5.50 מ'   

28.3.1975                   גיינסוויל (ארה"ב)    דייויד רוברטס – ארה"ב      פיברגלאס       5.65 מ'

29.5.1976                   וויצ'יטה (ארה"ב)     ארל בל – ארה"ב               פיברגלאס       5.67 מ'

22.6.1976                   יוג'ין (ארה"ב)          דייויד רוברטס – ארה"ב      פיברגלאס      5.70 מ'

אולימפיאדת מונטריאול 1976                  טאדיאוש שלוסארשקי – פולין   פיברגלאס      5.50 מ'

11.5.1980                  מילאנו                וולדיסלאב קוזאקייביץ' – פולין  פיברגלאס    5.72 מ'

1.6.1980                    פאריס                טיירי ווינרון – צרפת                פיברגלאס    5.75 מ'

29.6.1980                  ליל (צרפת)         טיירי ווינרון – צרפת                פיברגלאס     5.75 מ'

17.7.1980                  פאריס                 פיליפ הוביון– צרפת                פיברגלאס      5.77 מ'

30.7.1980    אולימפיאדת מוסקבה 1980 וולדיסלאב קוזאקייביץ' – פולין  פיברגלאס       5.78 מ'

20.6.1981                  מאקון (צרפת)        טיירי ווינרון – צרפת              פיברגלאס     5.80 מ'

26.6.1981                  טביליסי              וולדימיר פוליאקוב – ברה"מ      פיברגלאס     5.81 מ'

28.8.1983                  קלן                    פייר קינון – צרפת                   פיברגלאס     5.82 מ'

1.9.1983                    רומא                           טיירי ווינרון – צרפת       פיברגלאס     5.83 מ'

26.4.1984                 ברטיסלאבה            סרגיי בובקה – ברה"מ           פיברגלאס     5.85 מ'

2.6.1984                   פאריס                     סרגיי בובקה – ברה"מ         פיברגלאס      5.88 מ'

13.7.1984                 לונדון                       סרגיי בובקה – ברה"מ        פיברגלאס      5.90 מ'

אולימפיאדת לוס אנג'לס 1984                     פייר קינון – צרפת                פיברגלאס     5.75 מ'

31.8.1984                 רומא                        סרגיי בובקה – ברה"מ        פיברגלאס      5.91 מ'

31.8.1984                 רומא                        סרגיי בובקה – ברה"מ        פיברגלאס      5.94 מ'

31.7.1985                 פאריס                       סרגיי בובקה – ברה"מ        פיברגלאס     6.00 מ'

8.6.1986                   מוסקבה                     סרגיי בובקה – ברה"מ        פיברגלאס     6.01 מ'

23.6.1987                 פראג                         סרגיי בובקה – ברה"מ        פיברגלאס     6.03 מ'

9.6.1988                   ברטיסלאבה               סרגיי בובקה – ברה"מ        פיברגלאס      6.05 מ'

10.7.1988                 ניס                             סרגיי בובקה – ברה"מ       פיברגלאס     6.06 מ'

אולימפיאדת סיאול 1988                                סרגיי בובקה – ברה"מ       פיברגלאס     5.90 מ'

6.5.1991                   שיזואוקה (יפן)              סרגיי בובקה – ברה"מ       פיברגלאס     6.07 מ'

9.6.1991                   מוסקבה                      סרגיי בובקה – ברה"מ        פיברגלאס     6.08 מ'

8.7.1991                   פורמיה (איטליה)          סרגיי בובקה – ברה"מ        פיברגלאס    6.09 מ'

5.8.1991                   מאלמו                         סרגיי בובקה – ברה"מ        פיברגלאס    6.10 מ'

13.6.1992                 דיז'ון (צרפת)                סרגיי בובקה – אוקראינה    פיברגלאס    6.11 מ'

אולימפיאדת ברצלונה 1992                            מאקסים טָארָאסוֹב – ברה"מ  פיברגלא      5.80 מ'  

30.8.1992                 פאדובה                       סרגיי בובקה – אוקראינה     פיברגלאס   6.12 מ'

19.9.1992                 טוקיו                          סרגיי בובקה – אוקראינה     פיברגלאס    6.13 מ'

31.7.1994                ססטייאר (איטליה)         סרגיי בובקה – אוקראינה      פיברגלאס   6.14 מ' [1]

אולימפיאדת אטלנטה 1996                            ז'אן גאלפיאון – צרפת           פיברגלאס     5.92 מ'

אולימפיאדת סידני 2000                                 ניק היסונג – ארה"ב             פיברגלאס     5.90 מ'

אולימפיאדת אתונה 2004                                טימות'י מאק – ארה"ב         פיברגלאס      5.95 מ'  

אולימפיאדת בייג'ינג 2008                               סטיבן הוקר – אוסטרליה      פיברגלס       5.96 מ'

אולימפיאדת לונדון 2012                                רנו לאווילאני – צרפת           פיברגלס       5.97 מ'

[1] שני שיאי העולם בקפיצה במוט של סרגיי בובקה  6.14 מ' באצטדיון פתוח ו- 6.15 מ' באצטדיון סגור, היו שרירים וקיימים עד לשבת – 15 בפברואר 2014.

גֶ'סִי אוֹאֶנְס כמו ספורטאים דגולים בעלי מוניטין לפניו ואחריו, הרץ הפיני למרחקים ארוכים פָּאבוֹ נוּרְמִי, השחיין האמריקני ג'וֹנִי וַויְיסְמִילֶר, הרץ הצ'כוסלובקי למרחקים ארוכים אֶמִיל זָטוֹפֶּק, המתאגרף האמריקני ג'וֹ לוּאִיס, הרצים למרחקים בינוניים הֶרְבֶּרְט אֶלְיוֹט מאוסטרליה ופִּיטֶר סְנֶל מניו זילנד, השחיין והשחיינית האוסטרליים מוּרָאיי רוֹז ודוֹאוּן פְרָייזֶר, קופץ המוט האמריקני קוֹרְנֶלְיוּס ווֹרְמֶרְדָאם, ואחרים – הולידו והובילו מחשבה וחזון כי אין גבול ליכולת האדם . תקווה אנושית שמניעה את האנושות להתאמץ ולשבור שיאים. ביום בו יוברר כי קיים קצה גבול לכיבוש הפסגה באשר היא, על פני כדור הארץ או מחוצה לו, תיעצר האנושות מלֶכֶת. אך אל דאגה. מצלמות הטלוויזיה ומכשירי המדידה האלקטרוניים לא ייתנו לדִמיון האדם לגְוֹועַ. הטכנולוגיה הספורטיבית שמשפרת שוב ושוב את יכולתו של הספורטאי במסלול ובשדה בד בבד עם התפתחות טכנולוגיית המדידה בטלוויזיה, לא יאפשרו (בינתיים) לפתור את חידת קצה הסַף של היכולת האנושית והאם קיים באמת גבול כזה. לכן החלום לשפר את שיאי היכולת האנושית לא יפוג. החתירה המתמדת לשיפור ושבירת ההישגים הקודמים של האדם ע"י האדם תימשך. היא חסרת גבולות והיא תמצית המהות האנושית. ליכולת האנושית יש אומנם סַף רציונאלי אך אין חַיִץ כיצד למדוד את הרציונאל הזה. יום יבוא ואת התוצאות הסופיות של סכום הווקטורים המפעילים את מהירות הריצה, כוח הזריקה, ההדיפה, ההטלה, והיידוי, ומרחק הניתור שמשיגים הספורטאים בתחרויות, ימדדו בשברירי אלפיות שנייה, רסיסי גרמים, ופלחי מילימטרים. כנ"ל לגבי השחייה. האדם הגיע במידה רבה לקצה גבול יכולתו הגופנית . לפחות 25 שיאי עולם בא"ק וותיקים מקשטים את הטבלה הבינלאומית כבר זמן רב חלקם יותר משני עשורים מבלי שאיש או אישה מתקרבים אליהם כלל. הם מסמלים את קצה גבול היכולת האנושית בתחום הקונקרטי שלהם. הנה הם להלן.

להלן שיאי עולם ישנים בא"ק של גברים ונשים שטרם נשברו ומחזיקים מעמד עד עצם היום הזה [1] .

מקצוע                  אתלט            מדינה            שיא             תאריך ומקום              סטאטוס

גברים

זריקת דיסקוס     יורגן שולט    מזרח גרמניה   74.08 מ'         6 ביוני 1986            טרם נשבר            

                                                                                     נאוברנדנבורג (גרמניה)

יידוי פטיש         יוּרִי סֶדִיק         ברה"מ          86.74 מ'        30 באוגוסט 1986      טרם נשבר      

                                                                                     שטוטגרט

הטלת כידון        יָאן זֶ'לֶזְנִי         צ'כיה           98.48 מ'         25 במאי 1996          טרם נשבר   

                                                                                     יאנה (צ'כיה)

קפיצה משולשת  ג'ונתן אדוארדס  אנגליה      18.29 מ'          7 באוגוסט 1995        טרם נשבר

                                                                                     גטבורג

קפיצה לרוחק    מייק פאואל       ארה"ב       8.95 מ'            30 באוגוסט 1991       טרם נשבר

                                                                                    טוקיו

קפיצה לגובה    חוויר סוטומאיור  קובה         2.45 מ'           27 ביולי 1993            טרם נשבר

                                                                                   סלמנקה (ספרד)

הדיפת כדור ברזל  רנדי בארנס     ארה"ב    23.12 מ'          20 במאי 1990            טרם נשבר

                                                                                   ווסטווד (ארה"ב)         

קפיצה במוט       סרגיי בובקה     אוקראינה  6.14 מ'           31 ביולי 1994          טרם נשבר

                                                                                  ססטרייאר (איטליה)          

400 מ'            מייקל ג'ונסון       ארה"ב     43.18 ש'         26 באוגוסט 1999      טרם נשבר

                                                                                  סביליה (אליפות העולם)

400 מ' משוכות   קֶוִוין יָאנְג        ארה"ב      46.78 ש'          6 באוגוסט 1992        טרם נשבר

                                                                                   אולימפיאדת ברצלונה 1992   

3000 מ'          דניאל קומן   קניה            67. 20 : 7 ד'      1 בספטמבר 1996       טרם נשבר

                                                                                   רייטי (איטליה)

1500 מ'         הִישָאם אֶל גָארוּז'  מרוקו    00. 26 : 3 ד'     14 ביולי 1998            טרם נשבר        

                                                                                    רומא

ריצת מייל       הישאם אל גארוז'  מרוקו    13. 43 : 3 ד'      7 ביולי 1999             טרם נשבר

                                                                                    רומא

4 x  400 מ'    רביעיית ארה"ב                29. 54 : 2 ד'      22 באוגוסט 1993       טרם נשבר

                                                                                  שטוטגרט (אליפות העולם)

נשים 

100 מ'  פְלוֹרֶנְס גְרִיפִית-ג'וֹיְינֶר     ארה"ב   10.49             16 ביולי 1988           טרם נשבר  

                                                                                אינדיאנאפוליס (ארה"ב)

200 מ'  פלורנס גריפית-ג'ויינר     ארה"ב    21.34            29 בספטמבר 1988    טרם נשבר

                                                                                אולימפיאדת סיאול 1988

400 מ'   מַרִיטָה קוֹךְ    מזרח גרמניה         47.60            6 באוקטובר 1985      טרם נשבר

                                                                                קנברה (אוסטרליה)

800 מ'   יָרְמִילָה קְרָטוֹחְוִוילוֹבָה  צ'כיה      28. 53 : 1 ד'    26 ביולי 1983          טרם נשבר

                                                                                 מינכן

1500 מ'      יוּנֶקְסִיָה קִיוֹ         סין          46. 50 : 3 ד'    11 בספטמבר 1993    טרם נשבר

                                                                               בייג'ינג

100 מ' משוכות   יוֹרְדַנְקָה דונקובה  בולגריה 12.21 ש'    20 באוגוסט 1988      טרם נשבר

                                                                              סטרה- זגורה (בולגריה)

4 פעמים 100 מ'      מזרח גרמניה               41.37 ש'    6 באוקטובר 1985     טרם נשבר

                                                                              קנברה (אוסטרליה)

4 פעמים 400  מ'        ברה"מ                   17.15 : 3 ד' 1 באוקטובר 1988     טרם נשבר

                                                                            אולימפיאדת סיאול 1988

קפיצה לגובה   סְטֶפְקָה קוֹסְטַדִינוֹבָה   בולגריה  2.09 מ'    30 באוגוסט 1987     טרם נשבר

                                                                              רומא

קפיצה לרוחק  גַלִינָה צִ'יסְטְיָאקוֹבָה    ברה"מ   7.52 מ'     11 ביוני 1988         טרם נשבר

                                                                              לנינגרד

קפיצה משולשת  אִינֶסָה קְרָבֶץ   אוקראינה    15.50 מ'    10 באוגוסט 1995    טרם נשבר

                                                                              גטבורג    

זריקת דיסקוס  גָבְּרִיאֶלָה רֵיְינש  מזרח גרמניה 76.80 מ'  9 ביולי 1988           טרם נשבר

                                                                             נאוברנדנבוג (גרמניה)

הדיפת כדור ברזל  נַטָלְיָה לִיסוֹבְסְקָאיָה ברה"מ 22.63 מ'  7 ביוני 1987           טרם נשבר

                                                                              מוסקבה

record 1

טקסט תמונה : האתלט המזרח גרמני יוּרְגֶן שוּלְט (Jurgen Schult) הגיע ב- 6 ביוני 1986 לפסגת היכולת האנושית בזריקת דיסקוס (משקל הדיסקוס לגברים הוא 2  ק"ג) למרחק 74.08 מ'. השיא שריר וקיים עד עצם היום הזה. (באדיבות IAAF).

record 2

טקסט תמונה : האתלטית המזרח גרמנית מַרִיטָה קוֹךְ העפילה ב- 6 באוקטובר 1985 לפסגת היכולת האנושית של האישה בריצה למרחק 400 מ' בהישג של שיא עולם 47.60 ש'. השיא שריר וקיים עד עצם היום הזה. שום אישה איננה מתקרבת להישגה הנ"ל של מריטה קוך. (באדיבות IAAF).

record 3

טקסט תמונה : 27 ביולי 1993. סלמנקה ספרד. האתלט הקובני חָוְויֶיר סוֹטוֹמָאיוֹר (גובהו האישי 1.96 מ'). קובע שיא עולם בקפיצה לגובה לגברים  2.45 מ'. השיא שריר וקיים עד עצם היום הזה וטרם נשבר. (באדיבות IAAF).

record 4

טקסט תמונה : אולימפיאדת ברצלונה 1992 . האצן האמריקני קווין יאנג מעפיל לפסגת היכולת האנושית וקובע שיא עולם בריצת 400 מ' משוכות בתוצאה 46.78 ש'. השיא שריר וקיים עד עצם היום הזה. שום אתלט איננו מתקרב מאז לשיא הזה. (באדיבות TVE ו- IOC).

להתפתחות הטכנולוגיה הספורטיבית הייתה השפעה מיידית ועצומה כמעט בכל מקצועות הא"ק וגם בתחרויות השחייה למיניהן. הידע המצטבר בתורת האימון במאה השנים האחרונות לצד התפתחות הטכנולוגיה הספורטיבית ועמה ההטבה והשבחת תנאי האימון, כמות ואיכות האימון, הגברת הידע הרפואי, שכלול של ההנעלה וציוד, שימוש מושכל בכלי הספורט – השפיעו השפעה דרמטית ומוחצת על שבירת השיאים ואשר מוצאים את ביטויים כמעט בכל אחד מהענפים. היצרן הגרמני אָדִי דָאסְלֶר בעל חברת "אָדִידַאס" (Adidas) שיפר לאין ערוך בראשית שנות ה- 50 את איכות נעלי הכדורגל ואת טיב הכדור המשחק, וגם את איכות נעלי הספורט, ונעלי ריצה מסומרות בריצות למרחקים קצרים וארוכים. החרו – הלכו בעקבותיו חברות ההנעלה של "פּוּמָה" (Puma), ומאוחר יותר גם "נָיְיק" (Nike), "רִיבּוֹק" (Rebbock), ו- דִיאָדוֹרָה (Diadora).

record 5

טקסט תמונה : 1933. גֶ'סִי אוֹאֶנְס נועל נעלי ריצה פשוטות, מזנק מגומות חפורות, ומתחרה על מסלול פחם. (באדיבות אוניברסיטת אוהיו ארה"ב).

record 6

טקסט תמונה : אולימפיאדת מכסיקו 1968. ריצת הגמר ל- 100 מ'. המנצח האמריקני גִ'ים הָיְינְס בזמן של 9.95  ש' וסגניו נועלים כולם נעלי ריצה של חברת "אָדִידַאס" (adidas) ומתחרים על מסלול טרטאן מודרני. גֶ'סִי אוֹאֶנְס היה רק יכול לחלום על תנאי תחרות חלומיים כאלה . חברת "אָדִידַאס" פרטנר עסקי של הוועד האולימפי הבינלאומי (IOC) השתמשה מן הסתם בצילום הזה לקידום המכירות שלה . (באדיבות TELEMEXICO 1968, חברת adidas, והוועד האולימפי הבינלאומי – IOC) .

הציוד הספורטיבי המשוכלל הכולל נעלי ריצה חדישות, מוטות קפיצה גמישים, מסלול ריצה עשוי טַרְטָאן (גומי קשיח), מתקני זינוק, תנאי אימון משופרים וידע פיסיולוגי וביו- מכאני תרמו תרומה מכרעת להישגי האתלטים. ראה הספר, "למילים יש וויזואליה משלהן". החברה היפנית "מִיקָאסַה" (Mikasa) הפכה ליצרנית בלעדית של הכדורעף. הייתה הסכמה כללית כי הכדורסל תוצרת האמריקנית הפירמה "Spalding" הוא הטוב בעולם. החברה האמריקנית "Converse" הפכה לאחר מלחמת העולם ה- 2 ליצרנית הבולטת של נעלי כדורסל. חברת "סְפִּידוֹ" (Speedo) התמחתה בייצור בגדי ים המקטינים את חיכוך השחיין עם המים. מבט אחד באופנת בגד השחייה הכבד והמיושן של ג'וֹנִי וָויְיסְמִילֶר (Johnny Weismuller) ב- 1924, ה- "סְלִיפ" של מַרְק סְפִּיץ (Mark Spitz) ב- 1972, וחליפת השחייה המשוכללת של אִיָאן תּ'וֹרְפּ (Ian Thorpe) בעשור ה- 2000 , מבהיר את ההבדל והשוני ואת מהות העניין. גם המתקנים האולימפיים לרבות בריכות השחייה ואדני הזינוק השתפרו לבלי היכר . לא ניתן כלל להשוות את תנאי השחייה שנכפו על המשתתפים באולימפיאדת סט לואיס 1904 לאלו של ג'וני ווייסמילר באולימפיאדת פאריס 1924 וודאי לא לבריכות ששחו בהן מרק ספיץ באולימפיאדת מינכן 1972 ואִיָאן ת'וֹרְפּ באולימפיאדת סידני 2000.

record 7

טקסט תמונה : אולימפיאדת סט לואיס 1904. הזינוק למשחה 100  מ' [2]. ניצח בו ההונגרי זולטאן האלמאיי (Zoltan Halmaj) בתוצאה 1:02.8 דקה. (באדיבות הוועד האולימפי האמריקני).

record 8

טקסט תמונה : אולימפיאדת סטוקהולם 1912. השחיינית האוסטרלית שרה "פאני" דוראק (Sarah “Fanny” Durack) מימין, לבושה בבגד ים כבד של אופנת הימים ההם, מנצחת במשחה ל- 100  מ' בסגנון חופשי בתוצאה 1:22.2 דקה. היא הקדימה את חברתה לנבחרת השחייה של נשות אוסטרליה ווילהלמינה וויילי (Wilhelmina Wylie) שקבעה זמן של 1:25.4 דקה .

record 9

טקסט תמונה : אולימפיאדת פאריס 1924. השחיין האמריקני ג'וני ווייסמילר ( גובהו האישי 1.92 מ') היה הראשון בעולם ששחה 100 מ' בסגנון חופשי בפחות מדקה אחת. ב- 1922 כשהיה בן 18 קבע זמן סנסציוני של 58.6 ש'. בן 20  זכה באולימפיאדת פאריס 1924 בשלוש מדליות זהב במשחים בסגנון חופשי ל- 100 מ', 400  מ', ומשחה שליחים 4 פעמים 200 מ', ובמדליית ארד כשחקן בנבחרת הכדור מים של ארה"ב .ג'וני ווייסמילר חזר לאולימפיאדת אמשטרדם 1928 וזכה בעוד שתי מדליות זהב, במשחים בסגנון חופשי ל- 100 מ' ומשחה שליחים 4 פעמים 200 מ'. ג'וני ווייסמילר פרש מהבריכה בסוף שנות ה- 20  והפך לשחקן קולנוע פופולארי ואהוב בסרטי "טרזן". נולד באזור הגרמני של רומניה ב- 2 ביוני 1904. בהיותו בן חצי שנה היגרו הוריו לארה"ב. הוא מת ב- 20 בינואר 1984. (באדיבות הוועד האולימפי הצרפתי ו- IOC).

record 10

טקסט תמונה : אולימפיאדת מינכן 1972. השחיין היהודי – אמריקני מרץ ספיץ (גובהו האישי 1.85  מ') בן 22. זכה בשבע מדליות זהב כלהלן : 100 מ' בסגנון חופשי (שיא עולם 51.22  ש') , 200  מ' בסגנון חופשי (שיא עולם 1:52.78 דקה), 100 מ' בסגנון פרפר (שיא עולם 54.27 ש') , 200  מ' בסגנון פרפר (שיא עולם 2:00.70), משחה שליחים 4 פעמים 100 מ' בסגנון חופשי (שיא עולם 3:26.42 דקות), משחה שליחים בסגנון חופשי 4 פעמים 200 מ' (שיא עולם 7:35.78 דקות), ומשחה שליחים 4 פעמים 100 מ' בסגנון מעורב (3:48.16 דקות). בכל אחד משבעת המשחים קבע מרק ספיץ שיאי עולם. הוא נולד ב- 10 בפברואר 1950. (באדיבות DOZ ו- IOC).

record 11

טקסט תמונה :  אולימפיאדת סידני 2000. השחיין האוסטרלי איאן ת'ורפ (מתנשא ל- 1.98 מ' ושוקל 108  ק"ג) בן 18 לובש חליפת שחייה משוכללת של חברת adidas . איאן ת'ורפ זכה במדליית זהב במשחה ל- 400 מ' בסגנון חופשי כשקבע שיא עולם פנטסטי 3:40.59 דקות. במשחקי חבר העמים הבריטי ב- 2002 בעיר מנצ'סטר באנגליה שיפר איאן ת'ורפ את השיא מאולימפיאדת סידני 2000 והעמידו על 3:40.08 דקות. השיא החזיק מעמד עד 26 ביולי 2009 . באותו היום הוא נשבר ע"י השחיין הגרמני פאול בידרמן שקיזז ממנו מאית שנייה והעמידו על 3:40.07 דקות. השיא של פאול בידרמן שריר וקיים עד עצם היום הזה. הישגיהם של איאן ת'ורפ ופאול בידרמן מתקרבים לקצה גבול יכולתו של האדם). איאן ת'ורפ זכה באולימפיאדת סידני במדליית הכסף במשחה ל- 200  מ' בסגנון חופשי. כמו כן הוביל את נבחרתו לזכייה בשתי מדליות הזהב ושיאי עולם במשחי השליחים  4 פעמים 100 מ' ו- 4 פעמים 200 מ' בסגנון חופשי. נבחרת אוסטרליה עם איאן ת'ורפ זכתה במדליית הכסף במחשה השליחים 4 פעמים 100 מ' בסגנון מעורב.

איאן ת'ורפ שב לאולימפיאדת אתונה 2004 וזכה בשתי מדליות זהב במשחים ל- 200 מ' ו- 400  מ' בסגנון חופשי . במשחה ל- 100 מ' בסגנון חופשי זכה איאן ת'ורפ במדליית ארד. לאחר מכן זכה עם נבחרתו במדליית הכסף במשחה השליחים 4 פעמים 200 מ'. (באדיבות התאחדות השחייה האוסטרלית וחברת adidas).

שיפור טכנולוגיית הצילום והשימוש במצלמת ה- Photo finish / מצלמת קו הגמר [3]  באולימפיאדת לוס אנג'לס 1932, זאת המוצבת על קו הסיום ומדרגת את מיקומם של הרצים , היה חיוני, אך לא פתר תמיד את המחלוקת בין שופטי מדידת הזמן שהשתמשו בשעוני עֶצֶר ידניים בריצת הגמר ל- 100 מ' בין שני האָצָנִים האמריקניים הזוכה אֶדִי טוֹלָאן לבין סגנו רָלְף מֶטְקָאלְף. השופטים העניקו להם זמן שווה 10.3 ש'. נדרשה התערבות מכשיר הצילום האופטי. הפוטו פיניש היה אמור להפריד ביניהם . מצלמת הפוטו פיניש האלקטרונית (הראשונה בהיסטוריה האולימפית) שהוצבה על קו הגמר באולימפיאדת לוס אנג'לס 1932 הייתה עדיין בלתי מפותחת מספיק וטרם בשלה דיה כדי להכריע במחלוקת. המעבר ממדידת הזמנים האנלוגית בשעוני עֶצֶר (Stopper) ידניים למדידה דיגיטאלית באולימפיאדת טוקיו 1964 – הוסיפה לאמינות ויוקרת התחרויות האולימפיות ותרמו לפופולאריות שלהם בעיניי הספורטאים , הציבור הגלובאלי , וצופי הטלוויזיה. הטלוויזיה היפנית הציבורית NHK וחברת השעונים היפנית SEIKO הפכו במשחקי טוקיו 1964 את הספורט למדע.

record 12

טקסט תמונה : אולימפיאדת סטוקהולם 1912 . מתקן השיפוט . הוועדה המארגנת של המשחקים בראשות גוסטאב באלק וסיגפריד אדסטרום מציבה לראשונה בתולדות המשחקים האולימפיים את מצלמת ה- Photo finish ברום המגדל לצד שופטי הזמן המשתמשים בשעוני עֶצֶר (שעוני Stopper) ידניים. (באדיבות הוועד האולימפי השוודי ו- IOC).  

שתי תוכניות הספורט של הטלוויזיה הישראלית הציבורית שערכתי במחצית עשור ה- 70 "מבט ספורט" ו- "מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר" העניקו תשומת לב בולטת לאולימפיאדות ומבט מיוחד לאולימפיאדת ברלין 1936. אלכס גלעדי העניק גיבוי מוחלט להשקפת עולמי כעורך תוכנית הספורט המיועדת לילדים ובני נוער. היום ממרחק של כ- 40 (ארבעים) שנים אני יודע שזה היה שלב חשוב ביותר בהתפתחותי כאיש טלוויזיה ועיתונאי . ההשקעה וההיכרות עם המשחקים האולימפיים נעשו במסגרת ההיערכות וההכנות המסיביות של מחלקת הספורט של הטלוויזיה הישראלית לכיסוי אולימפיאדת מונטריאול 1976 הממשמשת ובאה . בקיץ 1975 הפיק אלכס גלעדי עשר תוכניות אודות האולימפיאדות של הזמן הקדום ביוון העתיקה . התוכניות הופקו ושודרו מאולפן א' של הטלוויזיה הישראלית שעוצב כמודל של יוון העתיקה ע"י התפאורן אַמְנוֹן גָדוֹל בתוכנית "מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר". היועץ והמנחה שלהן היה היסטוריון הספורט ד"ר אוּרִי זִמְרִי. בסתיו 1975 רכשנו את הסדרה הדוקומנטארית המופלאה "OLYMPIAD" מחברת הטלוויזיה האמריקנית “Cappy Productions” בראשות בַּאד גְרִינְסְפַּאן ורעייתו קָאפִּי פֶּטְרָאש. צוות ההפקה וההסרטה של החברה היה מינימאלי. בָּאד גְרִינְסְפָּאן ביים וכתב את הסדרה כולה. קָאפִּי פֶּטְרָאש הייתה המפיקה הראשית, שתי האחיות נֶנְסִי וסוּזָאן בֶּפָה שימשו תחקירניות ועוזרות ההפקה. הסדרה הערכית בת 11 תוכניות באורך של שעה כל אחת הייתה יצירת מופת, Masterpiece (!). מאה (100) רשתות טלוויזיה בעולם רכשו אותה כמונו. הסדרה התיעודית הזאת הופקה יחדיו עם ג'וֹנִי אִיסוֹאוּ (Johnny Esaw) מנהל שידורי הספורט בערוץ הטלוויזיה המסחרית הקנדית CTV (ראשי תיבות של Canada Television), חשפה סיפורים אולימפיים אוטנטיים רבים, בהם יוצר הסדרה והבימאי שלה באד גרינספאן חיבר ספורטאים אלופים ידועי שֵם ובעלי מוניטין עם עברם. התוכנית הראשונה בסדרה הופקה בראשית שנות ה- 70 ויוחדה לאתלט האמריקני השחור גֶ'סִי אוֹאֶנְס (Jesse Owens) שזכה בארבע מדליות זהב באולימפיאדת ברלין 1936, ולקונפרונטאציה שנכפתה עליו להתמודד באופן סמוי וגלוי עם קנצלר גרמניה אדולף היטלר. אדולף היטלר אבי תורת הגזע הארי העליון ושונא מושבע של יהודים ושחורים לעג למשלחת האמריקנית שצוברת מדליות זהב באמצעות ספורטאים שחורים נחותים . לאחר ניצחונו הראשון של גֶ'סִי אוֹאֶנְס בריצה ל-100 מ'  נטש אדולף היטלר את מושבו בתא הכבוד ועזב את האצטדיון משום שסירב ללחוץ את ידו של גֶ'סִי אוֹאֶנְס ולברך אותו על ניצחונו כפי שנהג עם הספורטאים והספורטאיות ממדינות אחרות אותם הזמין לתא הכבוד שלו . הפיהרר הגרמני התעלם גם ממנצחים ואלופים אמריקנים שחורים נוספים במשחקים כמו הקופץ לגובה קוֹרְנֶלְיוּס ג'וֹנְסוֹן (Cornelius Johnson) ומנצחי הריצות ל- 400 מ' ו- 800 מ' אָרְצִ'י וִוילִיאָמְס (Archie Williams) וג'וֹן ווּדְרוּף (John Woodruff). הוא עזב את האצטדיון לאחר זכייתם בתחרויות בענפי הספורט הקונקרטיים שלהם אך ביקש לעומת זאת להביא לתאו את האצנית האמריקנית הלבנה הֶלֶן סְטֶפֶנְס (Helen Stephens) שניצחה בריצת הגמר ל- 100 מ' לנשים.

[1]  עד לרגע זה בפברואר 2014 הדן המחקר וכתיבת הספר הזה "פסגת היכולת האנושית והתפתחות חזון הטלוויזיה בארץ ובעולם" במסגרת הסדרה רחבת ההיקף בת 13 ספרים "מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה". סדרת הספרים הזאת עוסקת בתולדות והתפתחות שידורי הטלוויזיה מאז 1884 (בעולם ובארץ) בשלושה תחומים עיקריים : חדשות, ספורט, ותיעוד, וגם בהתפתחות הטכנולוגיה הטלוויזיונית, וכלכלה טלוויזיונית.

[2]  באולימפיאדת סט לואיס 1904 שחו המתחרים 100 יארד ולא 100  מ'.

[3]  מצלמת "פוטו פיניש" לצורך מיקום ודירוג הרצים על קו הסיום הותקנה בפעם הראשונה באולימפיאדת סטוקהולם 1912.

סוף הפוסט מס' 355. הועלה לאוויר ב- 14 בדצמבר 2012.


תגובות

פוסט מס' 355. פסגת היכולת האנושית. קפיצה במוט. הקופץ במוט הצרפתי רנו לאווילאני קובע בדונייצק בשבת – 15 בפברואר 2014 שיא עולם חדש בקפיצה במוט 6.16 מ'. הישגו נושק לקצה גבול היכולת האנושית. ההיסטוריה הארוכה של הקפיצה במוט. מוט הבמבוק הישן מול המוטות הגמישים עשויים סיבי זכוכית וסיבי פחם. פוסט מס' 355. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר ב- 14 בדצמבר 2012. — אין תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *