פוסט מס' 488. ערוץ 1 ונבחרת ישראל בכדורגל (1). ערוץ 10 וקבוצת הכדורסל של מכבי ת"א (1). עגל הזהב של הרייטינג ומוֹלֶך המדרוג (1). פוסט מס' 488. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר במוצ"ש – 28 במארס 2015כלליראשי

הערה 1 : הבלוג על תכולתו כפוף לזכויות יוצרים . חל איסור מפורש להעתיק את הטקסטים והתמונות ואף לא לאגור אותן במאגרי מידע שונים לשימוש מכוון ו/או מזדמן מאוחר יותר . האינטרנט איננו מוסד תקשורת פרוץ וגם לא אכסניית מידע שפתוחה למפרי חוק. גם עליו חלים זכויות יוצרים.

הערה 2 : הבלוג איננו מופק, נכתב, ונערך למען מטרות רווח כספי, ו/או לטובת רווח מסחרי, ו/או לצורכי פרסום אישי . הוא מוגש לקוראים חינם אין כסף .

—————————————————————————————————-

פוסט חדש מס' 488 : הועלה לאוויר במוצ"ש – 28 במארס 2015

—————————————————————————————————-

ערוץ 1 ונבחרת ישראל בכדורגל (1). ערוץ 10 וקבוצת הכדורסל של מכבי ת"א (1). עגל הזהב של הרייטינג ומוֹלֶך המדרוג (1). פוסט מס' 488. כל הזכויות שמורות. 

 

טקסט תמונה : 2003 – 2002 . אנוכי בתום 32 שנות שירות את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 ואת רשות השידור. עזבתי בטריקת דלת לאחר שממשלת ישראל בראשות אריאל "אריק" שרון ז"ל עשתה מעשה מופרך ומינתה בקיץ 2002 את יוסף בר-אל לתפקיד הרם של מנכ"ל רשות השידור. באוקטובר 1998 (לאחר שובי מה- WBM ה-1 שנערך בסידני – אוסטרליה לקראת שידורי הטלוויזיה והרדיו של אולימפיאדת סידני 2000) התחלתי לחקור ולכתוב את הסדרה רבת ה- היקף ועבת כרס בת 13 ספרים שעוסקת בקורות הטלוויזיה בעולם ובארץ בשנים 2014 – 1884, ואשר הענקתי לה את השם , "מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה". הסדרה כוללת בתוכה כ- 72 (שבעים ושניים) כרכים שמשתרעים על פני כ- 130000 (מאה ושלושים אלף) עמודי מחשב (A4). המחקר והכתיבה של הסדרה אמורים להסתיים ב- 2019 , לכל המאוחר ב- 2020.

סדרת 13 הספרים היא מסת טלוויזיה שדנה בתחומי התפתחות סיקור הספורט, החדשות, והתיעוד בטלוויזיה הבינלאומית ובארץ כמו גם התפתחות הטכנולוגיה הטלוויזיונית מאז 1884 (מאז ימיו של מהנדס האלקטרוניקה הגרמני פאול ניפקואו) , כלכלה טלוויזיונית, מו"מ וזכויות שידורים, הפקה ומשאבי אנוש, כישרון שידור Play by play, הגשה , הנחייה,  ומהימנות בעריכת ראיונות. לצורך כתיבת הסדרה ראיינתי כ- 2200 (אלפיים ומאתיים) אנשים בעולם ובארץ. היא עבת כרס מפני שהיא כוללת בתוכה מלבד הכתיבה שלי עשרות אלפי תמונות + מסמכים אותנטיים + קטעי עיתונות וכמובן תיעוד מפורט של אותם כ- 2200 אנשי תעשיית הטלוויזיה בעולם ובארץ שניאותו למסור לי את עדותם ולסקור עמי את ההיסטוריה של הטלוויזיה שהם היו חלק ממנה. להיסטוריה הטלוויזיונית הזאת יש תכונה סלקטיבית. חלק מהאנשים שעמם דיברתי היא מציבה בראש הרשימה. לחלק היא מייעדת מקום באמצעיתה. ולא מעט אחרים שניצבו בעמדות מפתח היא מותירה בירכתיים משום שהתברר כי היו אנשים כושלים ולכן לא חשובים. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

הערה 3 : שי שטרן

מדהים כיצד מנהל חטיבת התוכניות בערוץ 10 וההנהלה הכללית אישרה אמש (לילי שישי – 27 במארס 2015) לשידור בתוכנית "שי שטרן בשישי" בין 21.30 ל- 22.30, את האייטם המזוויע בו האבא וויקטור יוצא הקווקז משליך סכינים סביב ילדו (נתקעים וננעצים בקרשי עץ סמוך מאוד לגופו וראשו של הבן), כאילו מדובר בפסטיבל וִוילְהֶלְם טֶל במדינת ישראל . מדובר בשיקולי עריכה פתולוגיים, בסקנדל ושערורייה רבתי, ובעבירת מוסר שידור קשה ומשמעת רופפת שמצדיקה את סילוקו המיידי של שי שטרן מערוץ 10. תמוה כיצד עגל הזהב של הרייטינג ומוֹלֶך הַמִדְרוּג מקדשים את כל האמצעים ערוץ 10 ב- מאבק ההישרדות שלו. מדובר בביזיון. שי שטרן והנהלת ערוץ 10 היו חייבים ליידע את משטרת ישראל ואת המועצה לשלום הילד בדבר האירוע החריג ואפוף סכנת חיים לשלומו ובריאותו של הילד, ולהעביר את חומר השידור מייד לידיהם . אסור היה להם לאנשי ערוץ 10 בשום אופן לשדר חומר מעוות ועקמומי כל כך, רווי סכנת חיים ואלימות שכזאת, בו שיקולי הרייטינג גוברים על שלומו של הילד התמים. ערוץ 10 הפך את עצמו אמש (יום שישי – 27 במארס 2015) לקרקס טלוויזיה.

הערה 4 : אברי גלעד 

מר אברי גלעד איש רדיו גלי צה"ל וערוץ 2 העניק ריאיון רחב ידיים מפורט ו- חושפני בן כ- 3000 (שלושת אלפים) מילים לעיתונאי "ידיעות אחרונות" רז שכניק . הריאיון התפרסם ביום שישי – 27 במארס במוסף "7 לילות" וכותרתו "מילה של אברי" + תצלום פורטרט ענק שלו. קראתי אותו . אני חושב שאברי גלעד הוא איש מוסרי ומעניין אם כי בתקופה האחרונה הוא והפרטנר שלו מר ג'קי לוי שיעממו אותי בתוכניתם הוותיקה "המילה האחרונה". אינני יודע מי האיש. מעולם לא ראיתיו , לא פגשתי אותו , ולא החלפתי עמו מילה. אף על פי כן היה אורח רצוי ועתיק בביתי. מפקד גלי צה"ל ירון דקל הדיח בשבועות האחרונים את אברי גלעד ואת ג'קי לוי מהתוכנית "המילה האחרונה" בפתח הריאיון עם רז שכניק טוען אברי גלעד להגנתו כלהלן : "סקרי ההאזנה מראים ש- "המילה האחרונה" מתחזקת ושזו התוכנית הכי יציבה בתחנה. בחצי שנה האחרונה הייתה עלייה של % 25, אבל לבסוף הבנתי שירון דקל וגם מנהל התוכניות ספי עובדיה גמרו אומר בלִבָּם להוריד את התוכנית". אברי גלעד מעביר לקוראי "ידיעות אחרונות" כבר בראשית הריאיון דיסאינפורמציה , באקראי ו/או ביודעין" . הוא מהלל את עצמו אולם איננו מוסר להם את הנתון המתמטי האמיתי של הרייטינג של "המילה האחרונה" . רז שכניק נמנע מלשאול את מושא הריאיון שלו בכמה מאזינים מדובר Per תוכנית, ומה פירוש של תוספת האזנה של % 25…? OK מדובר בעליית גרף של % 25 אולם באיזה ביחס לכמות הבסיסית…? קוראי "ידיעות אחרונות" שאין להם מושג בתורה ובמדע מדידת הרייטינג ברדיו ובטלוויזיה נותרים חסרי מידע ויכולים רק לנחש. אין זאת הפעם הראשונה שכל מיני מראיינים ומרואיינים מהללים איש את רעהו ומתפארים בכמות ההאזנה והצפייה הנוגעת להם אישית, אך אינם מספרים לציבור עובדות אמת . ערוץ הנישה 55 בכבלים נוהג אף הוא להתפאר בשידורי ה- Off tube שלו חדשים לבקרים אולם איננו מוסר את נתוני הצפייה. נחמד שאברי גלעד מתגונן מפני מפקד רדיו גלי צה"ל מר ירון דקל אצל רז שכניק באמצעות שבחים עצמיים וקושר לעצמו כתרים מבלי להוכיח לי שיש אמת בגדולת הַמִדְרוּג שלו.

הערה 5 : טל שורר.

צפיתי אמש בכתבת – ריאיון שערך איש ערוץ 10 טל שורר ב- "שישי" (לילי שישי – 27 במארס 2015) עם המאמן הראשי הנוכחי של קבוצת מכבי ת"א בכדורסל גיא גודס יורשו של דיוויד בלאט. הייתה זאת כתבה טכנית משעממת שחסרה תזכורת שוטים (קיימים בהמוניהם בארכיון ערוץ 1 הציבורי) מתקופתו של גיא גודס בן הקריות עוד כשחקן כדורסל מצטיין בביה"ס התיכון שלו בחיפה טיפוחו ע"י האבא יצחק גודס, ומעברו כשחקן צעיר מאוד לשורות מועדון מכבי ת"א היכן שהוא בסוף עשור ה- 80 של המאה הקודמת. אולם נעזוב את זה כעת. טל שורר מחטיא לחלוטין את ה- Issue השנוי במחלוקת הניצב במוקד הריאיון, זה הדן ב- מינויו של פיני גרשון אלוף אירופה בכדורסל שלוש פעמים לעוזרו של גיא גודס. פיני גרשון סגנו הנוכחי של גיא גודס נושא כמו המוביל שלו באחריות לגורלה של הקבוצה. החל מרֶכֶש גיוס השחקנים, אימונם והכשרתם, ניהול ההתמודדויות בארץ ובאירופה, וכלה בתוצאות הסופיות שאינן מניחות את הדעת ברגע זה. גיא גודס מְצָ'פֵּר את עוזרו פיני גרשון ומחמיא לו על כל צעד ושעל במהלך שיחתו עם טל שורר המלטף והריאיון עוסק באגו, יחסי קנאה – אהבה, ותככים פוטנציאליים בין השניים אולם העובדות בשטח אינן תומכות בגרסת המאמן הראשי (לפחות כעת). השיחה נעדרת מרכיבים מקצועיים ודוגמאות קונקרטיות מדוע גיא גודס כה זקוק לפיני גרשון ואיננו יכול להסתדר בלעדיו . כזכור גם מנכ"ל מכבי ת"א דני פדרמן הילל בפני אבי סגל ואלי סהר את רעיון שילוב הכוחות בין גיא גודס לפני גרשון, וכי מדובר בהמצאת המאה . אין לכך תימוכין . מכבי ת"א היא ברגע זה קבוצת כדורסל משעממת, רוטינית, צפויה, איננה חסינה, וגם מופסדת (למרות תקציבה הענק בהשוואה לקבוצות אחרות בליגת העל הישראלית) . בחירת השחקנים לה שותף גם פיני גרשון – בעייתית. מאיישים את מדי מכבי ת"א שחקנים בינוניים למדי כמו ג'ייק כהן , נייט לינהארט , ג'ו אלכסנדר, מארקז היינס, ושחקן ציר בעל סגנון משחק מכוער ומסורבל סופוקליס שחורציאנניטיס . שני ההפסדים האחרונים של מכבי ת"א בארץ ל- הפועל ירושלים 77 : 93 (במגרש הביתי בהיכל הספורט ביד אליהו) , ואמש ב- Euroleague  לריאל מדריד קבוצת כדורסל מבולגנת ולא מסודרת בראשה מאמן לא חכם פאבלו לאסו 75 : 86 – מלמדים כי מכבי ת"א האפרורית היא קבוצת כדורסל לא מאוזנת וכאמור פגיעה ביותר . אם פיני גרשון ניצב במעמד עַל והוא כזה גדול וחשוב , מדוע אם כך זה איננו בא לידי ביטוי בסיוע העכשווי שלו שלו לגיא גודס…? גיא גודס איננו זקוק לפיני גרשון. הוא פשוט צריך שחקני כדורסל קצת טובים יותר מאלה שעומדים לרשותו בעת הזאת.

לא הסכמתי גם עם המינוח של טל שורר הגורס כי גיא גודס נכנס ל- "נעליו הענקיות" של המאמן הקודם דיוויד בלאט. נכון שדיוויד בלאט זכה עם מכבי ת"א בעונת 2014 – 2013 בשלושת התארים של אלופת ה- Euroleague (בסיוע לא מעט מזל), אלופת המדינה, ומחזיקת הגביע, אולם נעזוב את המזל ונתעסק במורשת . מן היבט המורשת דיוויד בלאט נועל עדיין נעלי בית. על מעט מאוד מאמני כדורסל בארץ ובעולם ניתן לומר כי הם נעלו נעליים ענקיות. על השורה הדלילה נמנים יהושע רוזין ז"ל, רלף קליין ז"ל, רד אוורבך המנוח, פיל ג'קסון, גרג פופביץ', ואולי עוד כמה . בעונת הכדורסל של ה- NBA ב- 1968 – 1967 , התמנה ביל ראסל למאמן – שחקן של בוסטון סלטיקס והחליף המאמן האגדי רד אוורבך. רד אוורבך זכה ב- 9 (תשע) אליפויות NBA עם בוסטון סלטיקס בעונות שבין 1957 – 1956 ל- 1966 – 1965. עליו ניתן היה לומר כי ביל ראסל נכנס ל- "נעליו הענקיות" של רד אוורבך.

auerbach red

טקסט תמונה : זהו ארנולד אוורבאך (Arnold "Red" Auerbach) מאמן הכדורסל היהודי – אמריקני האגדי של קבוצת הכדורסל בוסטון סלטיקס ב- NBA בעל "הנעליים הענקיות" (באדיבות המקור : הספר "הספורטאים היהודיים הגדולים בספורט האמריקני והבינלאומי") .

הכתבה של טל שורר אמש ב- "שישי" אודות גיא גודס דנה בנושא ספורטיבי עתיק יומין, יחסים בין מאמן מוביל לסייען שלו. הכתבה לא הייתה שנונה. טל שורר פספס. הכתבה הפכה חיש מהר ל- צפויה, רוטינית, ומשעממת כמו מכבי ת"א עצמה. בחלוף שלוש שעות בתום משחק התבוסה בו ניצחה אמש (ליל שבת – 27 במארס 2015) ריאל מדריד את מכבי ת"א 75:86, התברר עד כמה טל שורר החטיא את המטרה. פיני גרשון לא עזר במאום לגיא גודס להיחלץ מהבור.

הערה 6 : שידור ישיר של ערוץ 10 אמש (לילי שישי – 27 במארס 2015) ממדריד במסגרת ה- Top 16 ב- Eurouleage, ריאל מדריד – מכבי ת"א 75:86.

אנוכי ננעל על השידור הישיר הנ"ל . אין לי ציפיות ממכבי ת"א ברגע זה. אני תוהה כיצד ניב רסקין וגור שלף יטפלו בבעיה . מכבי ת"א היא קבוצה מוגבלת נטולת כריזמה אל למזלה היא נתקלת בקבוצה בעלת יוקרה ספורטיבית ותואר מלכותי אך צל של עצמה. ריאל מדריד של אמש היא במידה רבה קבוצת כדורסל מגוחכת ובראשה מישהו שמתחזה למאמן ועונה לשם פאבלו לאסו . חזות ה- Euroleague צבועה בגוונים אפרוריים . אני מתבונן בשעון הזמן של המשחק הדל . 5:35 דקות לפני תום הרבע הראשון צועדת ריאל מדריד ביתרון 4:15. בתום הרבע הראשון התוצאה כבר 13:27 לזכות ריאל מדריד. למרות שריאל מדריד לא במיטבה אין כאן תחרות ולא התמודדות. למכבי ת"א אין כלים כדי להשיב מלחמה שערה . עם מי היא בדיוק יכולה לעשות זאת…? עם נייט לינהארט וג'ייק כהן…? (שני שחקני כדורסל ירודים שלא מתאימים לרמה) ו/או שמא עם יוגב אוחיון וסופוקליס שחורציאניטיס…? ו/או אולי ג'ו אלכסנדר ואלכס טיוס יצילו אותה . בשולי רמת כדורסל נמוכה שכזאת גם ג'רמי פארגו ובראיין ראנדל הולכים לאיבוד. מגוחך שניב רסקין מתרצים זאת בשל יכולתו הגבוהה של קלעי ריאל מדריד ג'ייסי קארול (מס' 20, גובהו 1.88 מ'). גור שלף מכנה אותו קלעי שלוש מדהים בעל % 50 הצלחה… ניחא, אם היה הפרשן מדבר על % 70… השדר ניב רסקין מספר לי כי ג'ייסי קארול שרוי בכושר פנומנאלי…איזה מדהים ואיזה פנומנאלי. אינני מאמין לאינפורמציה שלו . מדובר בכדורסלן בינוני לגמרי שלא מצא את מקומו בשורות ה- NBA ואיך שהוא התברג לקבוצת ריאל מדריד. אמש ניצל ג'ייסי קארול פה ושם את חולשתה של מכבי ת"א . אולם מכאן ועד הגדרתו כמדהים ופנומנלי, עוד הדרך רב.

ארבע דקות ושמונה שניות לפני תום הרבע הרביעי במצב ניקוד של 78 : 66 לזכות ריאל מדריד מצביעים השופטים על זריקת ביניים בעיגול הסמוך לסלה של מכבי ת"א בין הספרדי פֶלִיפֶּה רֶיֶיאס (Felipe Reyes, גובהו 2.04 מ') לבין שחקן מכבי ת"א ג'רמי פארגו (1.88 מ'). פֶלִיפֶּה רֶיֶיאס גבוה בהרבה אך ג'רמי פארגו הוא חתול מהיר תגובה שאיננו מציית בהכרח לחוקי המשחק . בטרם מגיע הכדור לשיא הגובה (על פי הכתוב בחוק) מנתר ג'רמי פארגו וטופח בכדור לעבר בחוזקה לעברו של בראיין ראנדל (בכך הוא מפר את החוק) ללא תגובת השופטים. בראיין ראנדל מנצל זאת להתקפת מתפרצת של שחקן יחיד ומטביע את הכדור מן העבר השני לסלה של ריאל מדריד ומצמצם ל- 68:78 לזכות ריאל מדריד. מי שיוצא מגוחך מהסצנה הוא גור שלף שבונה פרשנות חובבנית. הוא איננו מבחין בעבירה המכוונת של ג'רמי פארגו (ניתור מוקדם ונגיעה מוקדמת בכדור בטרם הגיע לשיא גובהו) ומגובב תלולית מילים על תיאום מוקדם בין ג'רמי פארגו ל- בראיין ראנדל , אך מבלי לבאר לצופיו דבר אודות הפרת החוק ע"י השחקן הזה מכבי ת"א . והיכן השַדָּר המוביל כדי לגונן על הפרשן שלו…? ניב רסקין שותק אולי מפני שאיננו מכיר את החוק ו/או שמא גם הוא כמו השופטים לא שם לב לגנבתו ע"י ג'רמי פארגו. בהילוך החוזר האיטי של המצלמה המובילה הספרדית רואים בבירור כי ג'רמי פארגו מנתר יחדיו עם העפת הכדור מעלה ע"י השופט וטופח בו בטרם הגיע הכדור לשיא גובהו. ועוד דבר : רואים גם כי פֶלִיפֶּה רֶיֶיאס המאוכזב מהשופטים פורס ידיים בזעם מייד לאחר הפרת החוק ע"י ג'רמי פארגו שהביא לסל מהיר של בראיין ראנדל מ- מכבי ת"א בצד השני של המגרש . אילו שופטי המשחק היו מבחינים בעבירה הזאת של ג'רמ פארגו, הם היו אמורים כמובן מבטלים את הסל של בראיין ראנדל, מענישים את ג'רמי פארגו, ומורים על הוצאת כדור חוץ של קבוצת ריאל מדריד. חוק זריקת הביניים במשחק הכדורסל קובע מפורשות כלהלן : "שופט המשחק זורק את הכדור לגובה בין שני השחקנים שעומדים זה לצד זה ועליהם לקפוץ במטרה להגיע ראשון לכדור. את הכדור אסור לתפוס ביד, אלא לתת לו מכה שתסיט אותו לכיוון כלשהו, בין אם אחורה, קדימה, ו/או לצדדים. בנוסף אין להסיט את הכדור לפני שהגיע לשיא הגובה והתחיל לרדת כלפי מטה. אם שחקן מבצע הפרה זו, יעבור הכדור לזכות הקבוצה השנייה".

ועוד דבר : במהלך המשחק אמש מתעסקים ניב רסקין וגור שלף שוב ושוב באישיותו השנויה במחלוקת של סופוקליס שחורציאניטיס רוויית כעס וזעם. שניהם טוענים כי האיש ממלמל דברי עלבון כלפי צוות המאמנים ולכן גיא גודס מעניש ומספסל אותו. הטלוויזיה הספרדית מקרינה פעם אחר פעם ב- Close ups את פניו למודי הסבל והייסורים של סופוקליס שחורציאניטיס היושב בדד בקצה הספסל של מכבי ת"א. ניב רסקין וגור שלף טוענים שצילומי ה- Close ups הללו מאששים את הפרשנות שלהם כי סופוקליס שחורציאניטיס נשלח לגָלוּת הספסל מפני שהתחצף. עד שבא ריאיון הסיכום עם גיא גודס במדריד שמכחיש מכל וכול את פרשנותם. הוא סותר אותם, כמעט סוטר להם, אומר להם כהאי לישנא, "סופוקליס שחורציאניטיס סוּפְסַל על ידי מפני שאיננו טוב דיו ולא מפני שהתחצף . במצבו לא יכול היה לסייע לנו לנצח". מכבי ת"א ידעה ימים יפים יותר. גם השַדָּר ניב רסקין.

כתיבת הפוסט הזה לא תמה ולא נשלמה. אני הולך לצפות בשידור הישיר של ערוץ 1 מאצטדיון "סמי עופר" בחיפה, נבחרת ישראל – ווילס במסגרת קדם Euro 2016.
ראה המשך בפוסט הבא מס' 489 : ערוץ 1 ונבחרת ישראל בכדורגל (2). ערוץ 10 וקבוצת הכדורסל של מכבי ת"א (2). עגל הזהב של הרייטינג ומוֹלֶך הַמִדְרוּג (2). 
סוף פוסט מס' 488. הועלה לאוויר במוצ"ש – 28 במארס 2015.

תגובות

פוסט מס' 488. ערוץ 1 ונבחרת ישראל בכדורגל (1). ערוץ 10 וקבוצת הכדורסל של מכבי ת"א (1). עגל הזהב של הרייטינג ומוֹלֶך המדרוג (1). פוסט מס' 488. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר במוצ"ש – 28 במארס 2015 — אין תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *