פוסט מס’ 552. רשימה מס’ 6 : סתיו תשנ”ה. ימי ההסתה הַבְּזוּיָה ו- הנִקְלֶית ההיא של הימין הקיצוני בחודשים ספטמבר, אוקטובר, ונובמבר של שנת 1995 נגד ראש הממשלה ובֵּן המַלְכוּת יִצְחָק רָבִּין ז”ל. הימין הקיצוני מנהל מלחמת חורמה נִבְזִית נגד יִצְחָק רָבִּין ז”ל. יו”ר הליכוד וראש האופוזיציה מר בנימין נתניהו מי שטוען ב- 1995 לכֶּתֶּר עוצם את עיניו, אוטם את אוזניו, ונועל את פיו נוכח גל ההסתה השְפֵלָה והנוראית. סרטי החדשות ששודרו בתקופה ההיא ב- “מבט” בערוץ 1 ובמהדורות החדשות בערוץ 2 מוכיחים מעל לכל ספק ובְּדָל התלבטות כי בנימין נתניהו ישב בנוח על הגדר, החריש ושתק. הוא יצא נשכר מההתקפות הרצחניות של הימין הקיצוני על ראש הממשלה ובֵן המַלְכוּת יִצְחָק רָבִּין ז”ל. יצחק רבין כינה את בנימין נתניהו צָבוּעַ. פוסט מס’ 552. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר ב- 01:08 ביום שישי – 6 בנובמבר 2015.

הערה 1 : הַבְּלוֹג על תכולתו כפוף לזכויות יוצרים.

הערה 2 : הַבְּלוֹג איננו מופק, נכתב, ונערך למען מטרת רווח כספי ו/או לצורך פרסום אישי. הוא מוגש בחינם לקוראים. 

הערה 3 : המֵידָע שנמסר בששת הפוסטים האחרונים אודות רצח ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז”ל בכיכר העיר מוצ”ש של 4 בספטמבר 1995, כלול בסדרת טלוויזיה רחבת היקף בת 13 ספרים (שונים) שאני חוקר וכותב, וקרויה תחת Title משותף : “מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה”. סדרת 13 הספרים היא יסודית ומקפת ו- כוללת בתוכה כ- 130000 (מאה ושלושים אלף) עמודים. סדרת 13 הספרים מבוססת על מחקר וכתיבה שלי שנמשכים 17 שנים מאז שנת 1998, מאז אותה הפגישה הבינלאומית, וועידת ה- WBM ה- 1 (ראשי תיבות של World Broadcaters Meeting), שנערכה בסידני באוקטובר 1998, ואשר עסקה בהכנות לקראת שידורי הטלוויזיה של אולימפיאדת סידני (Sydney) בשנת 2000. הוועידה ההיא דנה בהבנת פילוסופיית הכיסוי הטלוויזיונית של הקבוצה המבצעית האוסטרלית הנפלאה SOBO (ראשי תיבות של Sydney Olympic Broadcasting Organization) בראשה ניצב הספרדי מנואל “מנולו” רומרו.

המחקר והכתיבה שנפרסים לאורך 17 שנים טרם נגמרו. הם אמורים להסתיים ב- 2019. סדרת 13 הספרים “מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה” אמורה לצאת לאור לכל המאוחר ב- 2020. לצורך המחקר והכתיבה ראיינתי כ- 2200 אנשים בארץ ובעולם הקשורים לתעשיית הטלוויזיה המקומית והבינלאומית. ברשימת האישים הארוכה שעמם שוחחתי כלולים גם שמותיהם (לא לפי סדר החשיבות) של אלוף במיל. אלעד פלד, איתמר גבתון (בנו של חנוך גבתון ז”ל), פרופסור אליהוא כ”ץ, לואיס “לואי” לנטין, סטן גרנדייזי, ג’וזף “ג’ו” סטרן, הרברט “הרב” קרוסני, יוסף פרופסור שלמה אהרונסון, רחל רונן (אלמנתו של יורם רונן ז”ל), שרגא מרחב, “פונצי” הדר ז”ל, בוב גולדמן, דוד “דודו” הירשפלד ז”ל, אלכס גלעדי, מוטי קירשנבאום ז”ל, דן שילון, ארנון צוקרמן, יצחק לבני, צבי גיל, חיים יבין, עוזי פלד, ארנון צוקרמן, יוחנן צנגן, יגאל לוסין, גדעון דרורי, חנוך ברטוב, ירון לונדון, שמואל אלמוג ז”ל, חגי פינסקר ז”ל, נקדימון “נקדי” רוגל ז”ל, ישעיהו “שייקה” תדמור, יפה מישורי, רוחמה איילון, גיל חובב (בנו של משה חובב ז”ל), יאיר שטרן, יצחק “צחי” שמעוני ז”ל, טוביה סער, אלימלך רם ז”ל, יוסף “טומי” לפיד ז”ל, אורי פורת ז”ל, אליהו בן עמרם, ישראל דורי, יוסף ביניא, יצחק נבון ז”ל, הספרדי מנואל “מנולו” רומרו, הנורווגי יארלה הויסאטר, הגרמני אלברט שארף, הבריטי ריצ’ארד באן, הבריטי אלאן הארט, הבריטי ג’ונתן מרטין, הבריטי גרג דייק, האמריקני באד גרינספאן, האמריקנית ננסי בפה ועוד רבים, רבים, רבים אחרים.

—————————————————————————————-

פוסט חדש מס’ 552 : הועלה לאוויר ב- 01:08 ביום שישי – 6 בנובמבר 2015.

—————————————————————————————-

רשימה מס’ 6 : סתיו תשנ”ה. חודשי ההסתה הַבְּזוּיָה ו- הנִקְלֶית ההיא של ספטמבר, אוקטובר, ונובמבר של שנת 1995 נגד ראש הממשלה + שר הביטחון ובֵּן המַלְכוּת יִצְחָק רָבִּין ז”ל. הימין והימין הקיצוני מנהלים מלחמת חוֹרְמָה נִבְזִית נגד ראש הממשלה ובֵּן המַלְכוּת יִצְחָק רָבִּין ז”ל. יו”ר הליכוד וראש האופוזיציה מר בנימין נתניהו מי שטוען ב- 1995 לכֶּתֶּר עוצם את עיניו, אוטם את אוזניו, ונועל את פיו נוכח גל ההסתה השְפֵלָה והנוראית ההיא נגד ראש הממשלה הנבחר של מדינת ישראל. סרטי החדשות ששודרו בתקופה ההיא ב- “מבט” בערוץ 1 ובמהדורות החדשות בערוץ 2 מוכיחים מעל לכל סָפֵק ובְּדָל התלבטות כי בנימין נתניהו יָשָב בנוֹח על הגדר, החריש ושתק. הוא יצא נִשְכָּר מההתקפות הרצחניות של הימין הקיצוני על ראש הממשלה + שר הביטחון ובֵן המַלְכוּת יִצְחָק רָבִּין ז”ל. בֵּן המַלְכוּת יצחק רבין ז”ל כינה את בנימין נתניהו צָבוּעַ. פוסט מס’ 552. כל הזכויות שמורות.

אני כותב את הפוסט בגעגועים רבים ליצחק רבין ז”ל היחד והמיוחד.

טקסט תמונה : 2003 – 2002. אנוכי בתום 32 שנות שירות את השידור הציבורי בטלוויזיה וברשות השידור. עזבתי בטריקת דלת כאות מחאה נגד מינויו המופרך של יוסף בר-אל למנכ”ל רשות השידור בקיץ 2002 ע”י ממשלת ישראל בראשות אריאל “אריק” שרון. עובדה שאותה הממשלה ואותו ראש ממשלה שמינו אותו לתפקיד הדיחו וסילקו אותו כעבור שלוש שנים מכהונתו הרמה. בפעם הראשונה בתולדות רשות השידור ובהיסטוריה של מדינת ישראל הודח מנכ”ל רשות שידור מכהן בשם יוסף בר-אל. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

הערה 4 : מכבי ת”א – פורטו פורטוגל 3:1 בשלב הבתים המוקדם של ה- Champions Leuge באצטדיון סמי עופר בחיפה (אמש יום רביעי – 4 בנובמבר 2015).

רמת השידור הישיר הנמוכה של הצוות נדב יעקובי את אלי אוחנה מערוץ 55 בכבלים תאמה לגמרי את רמת הכדורגל הרדודה של מכבי ת”א בראשות ערן זהבי. פורטו צועדת ביתרון 3:0 וראויה לעוד שלושה אולי ארבעה שערים נוספים בשעה שהשופט המגוחך מעניק בדקה ה- 74 כדור עונשין מ- 11 מטרים בחינם למכבי ת”א. אני שולף מזיכרוני כמה התייחסויות של נדב יעקובי לנעשה על כר הדשא וכמה תגובות נפל בעקבותיהן של אלי אוחנה. מדובר בפרשן לא מוצלח באופן קיצוני. נדב יעקובי טוען בטרם בעיטת העונשין של ערן זהבי לשערו של איקר קאסיאס ואומר כלהלן : “יש לחץ על הבועט מפני שאם ערן זהבי יחמיץ מכבי ת”א לא תבקיע בליגת האלופות…” (המאזן של מכבי ת”א בטרם בעיטת הפנדל של ערן זהבי עומד על אֶפֶס הבקעת שערים ב- Champions League). הפרשן אלי אוחנה תורם את חלקו ומגבה את השדר המוביל שלו : “בזה אתה צודק…”. לפני כן מספר נדב יעקובי לצופיו אודות מכבי ת”א באחת מההתקפות שלה על שער פורטו כלהלן, ואומר למיקרופון : “כך צריך לשחק בליגת האלופות…”. אלי אוחנה מאשרר את הקביעה של נדב יעקובי ומציג את הפרשנות שלו : “אתה לחלוטין צודק…”. אחר כך מפליג נדב יעקובי באחת מ- משאלות הלב שלו: “אני לא רוצה לקרוא לפנדל נקמת עניים אבל לפחות זה…עוד שער כזה בטעות…לך תדע…”. אלי אוחנה שאיננו מפסיק לפטפט לאורך כל ההתמודדות מעניק לצופיו שוב טקסט פרשנות בעלת תובנה של ממש : “הלוואי … הלוואי…”. אני רוחש הערכה ואמפטיה ל- שַדָּר המוביל נדב יעקובי שהוא חיוני פי 1000 (אלף) לשידור מעמיתו הכושל אלי אוחנה אולם החוק הפיזיקלי אודות כלים שלובים עושה בו שַמוֹת. רמת ה- Commentary שלו בעמדת השידור המשותפת שלו עם אלי אוחנה באצטדיון “סמי עופר” שואפת להתדרדר מטה על פי חוק הכלים השלובים כדי להשתוות לגובה הפרשנות הנמוכה של אלי אוחנה. אם תרצו להשתמש בהיגיון המתמטי של פלוס ומינוס המתגוררים יחדיו באותה עמדת שידור אזי מינוס (-) תמיד מֵבִיס פלוס (+). נדב יעקובי יוצא בכל מקרה מופסד.

הערה 5 : מר משה איפרגן.

מר משה איפרגן מי שמציג את עצמו כ- בעל תואר שני לפילוסופיה ומורה להגות כלכלית ופוליטית, מחניף בגלוי לראש הממשלה בנימין נתניהו בעיתון “ישראל היום” (יום רביעי – 4 בנובמבר 2015). הכותרת הראשית במדור דעות של הפוסט שלו היא : “העיקר להכפיש את נתניהו”. כותרתו המשנית : “ההסתה של עיתונאי השמאל נגד ראש הממשלה נמשכת. עיתונאים מוליכים את הציבור שולל כאשר אינם בוחלים בכזבים וחוזרים עליהם בכל הזדמנות, גם אחרי שהופרכו מזמן”. מר משה איפרגן עושה מעשה עיתונאי נפשע בשעה שהוא מלקק ביודעין לבנימין נתניהו ב- “ישראל היום” ולא מספר לציבור קוראיו את כל הסיפור. חיפשתי עֵדוּת מצולמת מהימים ההם של סתיו 1995 בה קורא האופוזיציונר והמתנגד הראשי ליצחק רבין בנימין נתניהו באמצעות רשתות הטלוויזיה הארציות של ערוץ 1 וערוץ 2 להפסיק לאלתר את ההסתה הנִבְזִית והמתועבת נגד האיש שנבחר בבחירות דמוקרטיות לראשות הממשלה, ולא מצאתי. עצם ההשתתפות והנוכחות הפיזית של בנימין נתניהו באותם הכנסים ההם בסתיו 1995 של אספסוף הימין הקיצוני נוכח ה- Blow ups המטונפים והשלטים המשוקצים של תמונות יצחק רבין מולבש בבגדי SS נאציים וכאפייה של יאסר עראפאת שהונפו לחלל האוויר, כמוה כהודאה טהורה בתמיכה הגורפת שלו בהפגנות המְנוּבָזוֹת ההן ! אין לכך שום פירוש אחר. אתה קורא את הפוסט של משה איפרגן ומתרשם כי האיש לא רק שאיננו יודע לכתוב, הוא גם כותב בשגיאות. הפוסט שלו איננו נכון. רחוק מהאמת.

הערה 6 : העיתונאי והשדרן נדב אייל איש ערוץ 10.

מבצע סרטי התעודה של עיתונאי העַל נדב אייל ששודרו לאחרונה במהדורות החדשות המרכזיות של ערוץ 10 תחת הכותרת המשותפת “אקסודוס” ודנו וסיקרו את ההגירה המונית (משהו סביב 1.5 מיליון) של פליטים מארצות ערביות במזרח התיכון ומדינות אפריקניות לאירופה – ראוי להערכה. להערכה רבה. אין מדובר רק במידע עיתונאי אותנטי ומהימן של נדב אייל שנוֹכֵח ו- מדווח לצופיו מהשטח (ולא Off tube) אלא גם במחקר מוקדם ומאמץ הפקה רבתי שלו, שמשתרע על פני מספר מדינות באירופה, שטחים נרחבים, מרחקים גדולים, וזמנים ארוכים. מדובר במאמץ תוכניתי – טלוויזיוני ולוגיסטי רב ממדים. בי”ס לעיתונאות שדה.

הערה 7 : העיתונאי והשדרן רביב דרוקר איש ערוץ 10.

“המקור” של עיתונאי העַל רביב דרוקר איש ערוץ 10 הוא נדבך טלוויזיוני חשוב ורב עניין בחיינו הציבוריים. התוכנית האחרונה (יום שלישי – 3 בנובמבר 2015) שלו אודות המפגש בין ראש הממשלה אהוד ברק ויו”ר הרשות הפלסטינית ה- ארכי טרוריסט יאסר עראפאת במשך שבועיים בין 11 ל- 25 ביולי 2000 ב- “קמפ דייוויד” בחסות נשיא ארה”ב ביל קלינטון, מפגש שעסק ודן בחיפוש כושל אחר נוסחאות מדיניות שיביאו סוף כל סוף שלום קבע בין מדינת ישראל לעם הפלסטיני – היוותה מסמך הפקה, מחקר, ותיעוד טלוויזיוני מרתק.

הערה 8 : העיתונאית והשדרנית אילנה דיין אשת ערוץ 2 (“קשת”).

את אותן מילות ההערכה ניתן לומר על עיתונאית העַל אילנה דיין מובילת “עובדה” אמש, יום חמישי – 5 בנובמבר 2015 בערוץ 2 (ברציפות מאז 1994), והשיחה החושפנית והמציצנית המרתקת שלה (בת שני חלקים, החלק השני ישודר ביום חמישי הבא 12 בנובמבר 2015 בערוץ 2) עם נוטלת השוחד הפושעת ו- עבריינית הכספים גב’ שולה זקן מזכירתו ומנהלת לשכתו המסורה והנאמנה של ראש ממשלת ישראל בעבר וראש עיריית ירושלים בעבר נוטל שוחד מובהק מר אהוד אולמרט. מסורה ונאמנה לו במשך עשרות שנים עד לרגע בו הבינה שהוא בגד בה בבית המשפט. ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט עתיד להישלח לכלא בעוד רגע קט לשנים רבות. כבוד השופט דוד רוזן מבית המשפט המחוזי בתל אביב כבר שלח את אהוד אולמרט ל- 6 (שֵש) שנות מאסר בפרשת “הולילנד”. אילנה דיין חשפה אמש ב- “עובדה” באמצעות שיחה ישירה שלה עם גב’ שולה זקן מסמך מטלטל ומזעזע המראה עד לאֵלוּ תהומות של שוחד, שחיתות, וטינופת של שַלְמוֹנִים התדרדר ראש ממשלת ישראל אהוד אולמרט. הרל”שית שלו שולה זקן היא יד ימינו ושותפתו המלאה למעשי הפשע  של ראש הממשלה המושחת ונוטל השוחד אהוד אולמרט. מדובר במעשי ריקבון חסרי תקדים של שניהם לאורך תקופה ארוכה. אילנה דיין חשפה מסמך רכילות טלוויזיוני סנסציוני מאין כמותו שהפיק אמש (יום חמישי – 5 בנובמבר 2015 בין 21.00 ל- 22.00) בעבור הזכיינית “קשת” כמות רייטינג פנטסטית של % 26.8. משדרי הפרסומות המסחריות בערוץ 2 אמש בין קטעי הגילויים המדהימים והמרעישים של שולה זקן הכניסו ל- “קשת” סכומים של מיליונים שקלים. מדובר בסך הכול בשיחה טלוויזיונית מציצנית (מציצנות ברמה של הסגת גבול) של אילנה דיין עם הרל”שית שולה זקן שמסתתרת מאחורי גבו של אהוד אולמרט, אולם מי מבינינו לא מתעניין ברכילות ועוד ממקור ראשון ? מי מבינינו איננו אץ למוניטור הטלוויזיה כדי לשמוע דברי פטפוט והלשנה ש- שזורים בשחיתות נבזית, מעילה באמון ובכספים, ונטילת שוחד שיטתית במשך שנים של ראש הממשלה אהוד אולמרט ושל הרל”שית התמימה שלו גב’ שולה זקן. שולה זקן ניסתה לעורר אמש (יום חמישי – 5בנובמבר 2015) אצל אילנה דיין ב- “עובדה” אמפאטיה ציבורית ורחמים באינטונציה רכה ובטענה שהיא לא ידעה דבר, לא שאלה שאלות, ורק מילאה צווים ו- פקודות של הבוס שלה. לא יעזור לה. שולה זקן מי שטוענת להגנתה כי הייתה נַנָסִית בכל פרשות השוחד המדהימות האלה וכי קומתה האישית מתנשאת ל- 1.50 מ’ בלבד, היא נוכלת ביודעין, שקרנית וגנבת, ששלחה בשם ראש הממשלה את זרועותיה להיכן שרק יכלה לעבר הקופות הציבוריות. צריך להבין כי שולה זקן הצהירה על עצמה כי במהלך חקירותיה הארוכות במשטרה ובבית המשפט כי לא אמרה תמיד את האמת, ו/או לא גילתה תמיד את האמת, ו/או הסתירה את האמת מפני השואלים והחוקרים אותה. נימוקיה היו כי היא אוהבת עד בלי די את אהוד אולמרט. מתברר כי למרות ממדיה הגמדיים (על פי טענותיה) לרבות זרועותיה הקצרות, הן היו ארוכות דיין בעזרתן הצליחה לשדוד לכיסה מאות אלפים רבים של מטבעות ושטרות כסף ציבוריים משני סוגים של שקלים ודולרים. לא ייאמן כי יסופר (!). מתעדת העל גב’ אילנה דיין הייתה נבונה דייה כדי לשמור על איפוק וקורקטיות ולהותיר בידי ציבור צופיה הרבים את הזכות לשפוט מכורסת הטלוויזיה שלהם את שולה זקן לשבט ו/או לחסד.

מכל האמור לעיל בפרשות השוחד המחרידות והמטונפות הללו, מעניין אותי לדעת האם גב’ שולה זקן הרל”שית השקרנית והנוכלת רודפת בצע, זאת שתבעה ללא בושה את חֶלְקָה בשַלְמוֹנִים הרבים ו- חַלְקָה את דמי השוֹחַד ביודעין ובכישרון ב- “זרועותיה הקטנות” עם ראש הממשלה, האם הסכימה למסור את עדותה לאילנה דיין כאזרחית נאמנה מהשורה ו/או שמא תבעה תשלום בעבור הריאיון הטלוויזיוני הסנסציוני ? ואם כן כמה ? אין כוח בעולם ו- לא יכול להיות שאישה תאבת בצע כמו שולה זקן תסכים למסור עדות סנסציונית פלילית ומרעישה שכזאת רוויית דינמיט לאילנה דיין ב- Prume time של ערוץ 2 רק תמורת “נזיד עדשים”. איזה אינטרס יכול להיות לשולה זקן לנדב מידע סופר סנסציוני לערוץ 2 בחינם ?

נכון שמדובר בהסכם בעל חיסיון סודי בין ערוץ 2 לבין שולה זקן, אולם מכיוון ש- “עובדה” עסקה ועוסקת ב- “תשמישי קדושה” ציבוריים הזכיינית “קשת” חייבת להוציא מייד הודעה מסודרת לציבור בעניין הנ”ל. באופן אישי אינני מאמין שהרל”שית העבריינית שולה זקן פתחה את סגור לבה בחינם. עכשיו ברור לכל כי עדותה הטלוויזיונית של שולה זקן בפני אילנה דיין ב- “עובדה” אמש (יום חמישי – 5 בנובמבר 2015) היא נעיצת מסמרים אחרונה ומכריעה בפטיש של 5 ק”ג בארונו של איש מוכשר בשם אהוד אולמרט. ראש ממשלה שסרח והתגלה כמושחת סדרתי ונוטל שוחד שיטתי לכיסו הפרטי. בלתי נתפש. אהוד אולמרט נקבר תחת הררי עדויות מפלילות של הרל”שית הנאמנה והמסורה שלו. הוא לא יוכל עוד להימלט מסורגי הכלא. בלתי נתפש גם מדוע אהוד אולמרט שחצה את הקווים ראה לנכון לשתף בחטאים הפרטיים שלו את הרל”שית התמימה, הנאמנה, והחסודה. מן המפורסמות הוא כי נאמנות בין שני אנשים הוגנים וישרים איננה נקנית בכסף. ועוד דבר : יש למנות עכשיו ולאלתר בדחיפות וללא שהייה את כבוד השופט דוד רוזן למִשְרָה הרָמָה והחשובה של היועץ המשפטי לממשלה (!).

הערה 9 : עיתונאי ושדרני רדיו גלי צה”ל אלי ישראלי ואפי טריגר.

יוצא לי מעֵת לעֵת להקשיב לתוכנית הספורט הילדותית והרדודה ברדיו גלי צה”ל בימי חמישי בשבוע 13.00 – 12.00 של אפי טריגר ואלי ישראלי. אני אומר זאת באכזבה מפני שנדמה לי שאפי טריגר מסוגל להרבה יותר. מדובר בעיתונאות רדיו ירודה (בלתי נחוצה במיוחד) של אלי ישראלי ואפי טריגר שמוצאת את ביטויה המשעמם ב- Item צפוי ונועל עם הופעתו המגוחכת של מר משה שלונסקי. איש שלעולם אין לו מה לומר בתוכנית הספורט המקרטעת הזאת אולם הוא בכל זאת מתעקש לומר כלום. אתה תוהה כל פעם מחדש מדוע מערכת גלי צה”ל מעניקה לו בכלל את זכות הדיבור ? האם היא שומרת לו חסד נעורים מפני שפעם היה מפקד גלי צה”ל ? חוק הכלים השלובים פוגע באפי טריגר ומושך אותו מטה בכיוונו של אלי ישראלי הוותיק אומנם אך חלש. אי אפשר לבסס יכולות על וותק. ב- 13.00 מתייצבת למערכה ברדיו גלי צה”ל העיתונאית – שדרנית גלית אלטשטיין ו- מצילה את המצב. תוכנית האקטואליה הבינלאומית המעניינת שלה המשודרת בין 13.00 ל- 14.00 – מעניינת.

הערה 10 : נכדתי, הסבא שלה שזה אני, ותוכנית הטלוויזיה “בית ספר למוסיקה”.

אני צופה בהנאה בתוכנית “בית ספר למוסיקה” יחדיו עם נכדתי האהובה בת ה- 7 (לרעייתי ולי יש עשרה נכדים ונכדות). הבוקר (יום חמישי – 5 בנובמבר 2015) אני מגלה כי מבקר הטלוויזיה של עיתון “הארץ” מר רוגל אלפר מוציא את דיבתי רעה, ומאשים אותי בהתעסקות בפדופיליה אמנותית. רוגל אלפר מספר לי, “ש- רֶטֶט עובר בכל המבוגרים והמבוגרות האלה, שהם קצת כמו אשמאים זקנים”, ומוסיף ואומר לי שב- “בית ספר למוסיקה” משתמשים בילדים כדי לשמח מבוגרים ולהסב להם נחת”.

הערה 11 : עיתונאי “ישראל היום” אבי סגל ואלי סהר. ההיסטוריה של מועדון הכדורסל של מכבי ת”א בעונת 2015 – 2014 וראשית עונת 2016 – 2015 ב- Euroleague. 

במועדון הכדורסל מכבי ת”א מדברים על שמירת המומנטום לקראת ההתמודדות הערב (יום חמישי – 5 בנובמבר 2015) בגרמניה נגד קבוצת באמברג במסגרת המחזור הרביעי בבית המוקדם מס’ 4 ב- Euroleague. על איזה שמירת תנופה בדיוק הם מדברים שם ? מכבי ת”א ניצחה בסך הכול את סאסרי האיטלקית החלשה ב- Euroleague ואת הפועל חולון הבלתי יציבה בליגת העל המקומית תחת הנהגתו של אלעד חסין. איזה מומנטום ואיזה נעליים. מכבי ת”א מובסת הערב (יום חמישי – 5 בנובמבר 2015) ב- באמברג בתוצאה 77:66, וכפי שמגדיר זאת השַדָּר המוביל של ערוץ 10 ניב רסקין במשפט האחרון בתום השידור הישיר מגרמניה, “המאמן גיא גודס ניצב בפני ארסנל של בעיות”. מדובר בניהול ומנהיגות בעייתיים ביותר של מועדון כדורסל מפואר בארבעה נושאים עיקריים בתחומי הפרקט : בחירת שחקנים ו- Scouting נעדר כישרון ומאוד בלתי מוצלח (בארץ ובחו”ל), אי יכולת לפי שעה להפוך באימונים את השחקנים ליחידה אחת מתואמת, גאה, ולוחמת, אי אמון בין חלק מהשחקנים לבין המאמן הראשי גיא גודס, וניהול חסר ביטחון של המשחקים התחרותיים בארץ ובאירופה. וכן נושא חמישי שהוא ניהול הקבוצה מחוץ לתחומי הפרקט. ברור שהמאמן גיא גודס ומנהל הקבוצה שלו ניקולה וויצ’יץ’ נושאים באחריות לכל המתחולל על הפרקט ומחוצה לו. הערה הנוגעת לגור שלף ולמשפט הסוּפֶּר טְרִיוְויָה הראשון שלו בפתח השידור הישיר מבאמברג : “קודם כל מכבי ת”א רוצה לנצח…”. אתה חיש מהר מבין שגדולות ונצורות לא תשמע הערב מפרשן הכדורסל של ערוץ 10.

מצבה הרוֹפֵף של קבוצת הכדורסל של מכבי ת”א בעונת 2015 – 2014 שחלפה ב- Euroleague וגם בראשית עונת 2016 – 2015 הנוכחית ב- Euroleague תחת שרביט אימונו של גיא גודס וה- Scouting היָרוּד והמגוחך של המועדון, מעלה שוב ב- אוֹב את אותו ריאיון הנֶפֶל ההוא שערכו לפני שמונה חודשים (מארס 2015) עיתונאי “ישראל היום” אבי סגל ואלי סהר עם מר דני פדרמן מנכ”ל מכבי ת”א. במרכז הריאיון ההוא עמדה הצהרתו של אותו דני פדרמן כי הצמדתו של פיני גרשון כעוזר מאמן של גיא גודס בעונת 2015 – 2014 הייתה רעיון מבריק שלו שנשען על פרי הסכמתו מרצון של גיא גודס עצמו. להיכן נעלם מנכ”ל מועדון מכבי ת”א דני פדרמן בחודשים האחרונים…???

אין מנוס מלפנות שוב לרגע אחד לאותו הריאיון החנפני ההוא שערכו לפני כשבעה חודשים שני עיתונאי “ישראל היום” אלי סהר ואבי סגל עם מנכ”ל מועדון הכדורסל של מכבי ת”א מר דני פדרמן. בריאיון הנפל ההוא הכריז בפניהם דני פדרמן כי הוא המציא ב- 2014 נוסחת ההצלחה שכורכת יחדיו באותה המשוואה את המאמן הראשי הצעיר גיא גודס עם עוזרו פיני גרשון הוותיק. מדובר כמובן בהצהרה רברבנית של דני פדרמן חסרת כל כיסוי. מדובר בתרכובת כושלת שתוצאתה פספוס ענק ואובדן אליפות עליה חתום גיא גודס. אולם היכן האחריות של עוזרו ? להיכן נעלם צִלוֹ של העוזר פיני גרשון ? אינני מכיר את דני פדרמן. אני מכיר קצת את אבא שלו מר דיוויד פדרמן. בעת עריכת המחקר והכתיבה על ידי של הספר “הקשר הסימביוטי” (אחד מ- 13 הספרים המרכיב את הסדרה שאני חוקר וכותב “מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה”) תחקרתי וראיינתי גם את דייוויד פדרמן לשעבר בעל חברת “עלית” וספונסר ראשי של קבוצת הכדורסל של מכבי ת”א. הוא העביר לי ב- 2007 אינפורמציה חשובה ומעניינת וגם מדהימה : “לאחר שמכבי ת”א נוצחה והודחה בשלב סדרת חצי הגמר סל ב- 5 במאי 1993 באולם כפר בלום ע”י הפועל גליל עליון בתוצאה 88:80, החלטתי להעניק לגזבר מכבי ת”א אריה ברנוביץ’ עוד 1.000000 (מיליון) דולר נוספים לעונת הכדורסל הקרובה של 1994 – 1993, כדי שתבוסה כזאת לא תקרה שנית”. בחלוף 22 שנים היא קרתה שוב. עושר וכסף לא יענה את הכל. דייוויד פדרמן כמו שמעון מזרחי הותיר עלי גם הוא בזמנו רושם בידע שלו, באיפוק שלו, ובדיסקרטיות שלו. שניהם היו ברי פלוגתא שלי ושל רשות השידור בעת שניצבנו בשני צדדיו של שולחן המו”מ. הם היו יריבים שלנו ופרטנרים באותה מידה. שני אנשי עסקים קשוחים אולם בעלי יושרה שעמדו במילה שלהם לאחר שנחתמו החוזים. לא הייתי חבר שלהם אולם כיבדתי אותם.

david federman

טקסט תמונה : התעשיין דייויד פדרמן יו”ר דירקטוריון “עלית” בשנים 1997 – 1985. חברת “עלית” בעידן דייויד פדרמן היטיבה עם קבוצת הכדורסל של מכבי ת”א והעניקה לה חסות מידי שנה כמויות כספים שמועדוני הכדורסל האחרים במדינת ישראל היו רק יכולים לחלום עליהם. מאוחר יותר היה דייויד פדרמן חבר הנהלת הקבוצה ואח”כ גם אחד מבעליה. אביו יצחק פדרמן היה שחקן קבוצת הכדורסל של מכבי ת”א בשנות ה- 30 ו- 40 של המאה שעברה. (באדיבות דייויד פדרמן. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

אינני יודע אם הפסדה אמש (יום רביעי – 17 ביוני 2014) של מכבי ת”א ל- הפועל אילת 79:76 בהיכל הספורט ביד אליהו, במשחק החמישי והמכריע בסדרת חצי הגמר בליגת העל הישראלית בכדורסל, הוא תוצאה של ידע ומנהיגות של מאמן אילת אריק שיבק ו/או חסרונם המובהק ממול של שלושה שחקנים פצועים בשורות מכבי ת”א דווין סמית’ (בן 33 סובל מחולשה גופנית ובעיות ברכיים ואף על פי כן חתם עכשיו על חוזה חדש במכבי ת”א עד עונת 2018- 2017 תמורת כמיליון דולר בכל עונה מהשלוש), וגם סילבאן לנדסברג וגיא פניני. מכבי ת”א התמוטטה ונפלה. אין על כך וויכוח. ערוץ 1 צריך להודות לאלוהי הטלוויזיה על שזימן לו את ההזדמנות לתעד את הנפילה בשידור ישיר. לפני זמן מה ערכו שני עיתונאי “ישראל היום” אלי סהר ואבי סגל ריאיון מופרך עם מנכ”ל מועדון הכדורסל של מכבי ת”א מר דני פדרמן וכמובן לא שאלו אותו את השאלות ההכרחיות ו- הקשות. כדאי לשניהם לעיין שוב בריאיון המגוחך ההוא ולבדוק את עצמם. תמוה מאוד כיצד ספורטאים שמתחפשים לשחקני כדורסל כמו נייט לינהארט, ג’ייק כהן, סופוקליס שחורציאניטיס (שחקן כבד ומסורבל בעל סגנון משחק מכוער שחושב ו/או אלה שמפעילים אותו חושבים שהכוח יענה על הכל), מארקז היינס, וגם ג’ו אלכסנדר מסתננים איך שהוא לשורות מכבי ת”א ועוד משולמים היטב. עונג רב היה לראות את השחקנים הישראליים של הפועל אילת אפיק נסים, אלישי כדיר, עמית שמחון, ניב ברקוביץ’ (שחקן מוכשר בעל קואורדינציה יפה, שליטה מיטבית בכדור, ויכולת שינויי כיוון), ועמית ביר- כץ מעניקים Knock out למכבי ת”א ומשכיבים אותה פרקדן על זירת הפרקט בביתה שלה. מחזה מרנין. מכבי ת”א ביום רביעי הזה – 17 ביוני 2015 היא קבוצת כדורסל פגיעה ומגוחכת. בשלבים מסוימים בעונה הזאת של 2015 – 2014 היא אפילו מעוררת רחמים. מדהים לראות את מאמן הפועל אילת אריק שיבק (בן 60 ומי שסובל מאין סוף עליות וירידות בקריירה שלו כמאמן, ומי שהיה גם מאמן לא מוצלח של נבחרת ישראל בשנים 2014 – 2009) מביס לבדו את צוות המוחות של מכבי ת”א גיא גודס + פיני גרשון. אריק שיבק (מחליפו של דן שמיר) עורר חשדות מקצועיים גדולים כמאמן בשלב ההכרעה הזה משניגף בהפרש גדול במשחק השני באילת בסדרת חצי הגמר הזאת מול מכבי ת”א, ניצחון שהעלה את מכבי למאזן 2:0. אולם ידע להתאושש ולנצח את מכבי ת”א בשלושת המשחקים הבאים (פעמיים במגרשה הביתי של האלופה היוצאת בהיכל הספורט ביד אליהו) ולהפוך את הקערה על פיה ולרשום מאזן 2:3 בסיכום לטובתו. השַדָּר המוביל והנרגש אורי לוי דיבר על דרמה ביד אליהו שמשום מה פסחה על ביתי ברחוב אבן גבירול בתל אביב. לא חשתי בה. אולי הדרמה התרחשה בהיכל הספורט ביד אליהו. לא על מסך הטלוויזיה שלי. אין בגוון קולו הבכייני והמונוטוני של השדר המוביל של ערוץ 1 כל כישרון לייצר דרמה. זה נימוק אחד (אם מצאתם שם בערוץ 1 תחליף ליורם ארבל בדמותו של שַדָּר הכדורגל והעיתונאי המצוין עמיחי שפיגלר, אז מה כל כך קשה לאתר ומצוא גם שדר כדורסל טוב ? מדינת ישראל רווייה בכישרונות טלוויזיוניים). הנימוק השני : כצופה טלוויזיה היום מן השורה אין לי דבר עם מכבי ת”א. אינני צד בעניין. אינני שקוע עוד בתעשיית הטלוויזיה. מכבי ת”א הייתה בימי הטלוויזיה ההם שלי בטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 סחורת שידור טלוויזיונית מניבת רייטינג עבורי. ניצחונותיו של היו”ר שמעון מזרחי על הפרקט היו ניצחונותיי שלי על המסך. עכשיו אין זה משנה לי אם מכבי ת”א מנצחת ו/או מפסידה. נכון שבגלל המורשת הארוכה וההיכרות עתיקת הימים עמה היא נותרה קבוצה מסקרנת, ובעיקר מרתקת כשהיא מפסידה, בשל המוניטין הרב שלה. ערוץ 1 היה במקום ובר מזל כדי לתעד את הקריסה. גם הפרשן של אורי לוי גור שלף הפריז משאמר לי כי עוד ידברו על הנפילה הזאת של מכבי ת”א מול הפועל אילת שנים רבות. לא ידברו על זה אפילו בעוד שבוע. איש לא מתרגש מזה. מכבי ת”א איבדה את אליפויות המדינה בכדורסל בשנים 2008, 2010, ו- 2013 ואף אחד לא רק לא מדבר על זה אלא גם לא זוכר את זה. הכתובת בעניינה של מכבי ת”א הייתה רשומה כבר מזמן על הקיר. מכבי ת”א היא קבוצת כדורסל לא מוגנת ולא מאוזנת שמשחקת כדורסל בינוני וצפוי ופגיעה כמו לביאת אלקטרה עייפה ונטולת כוחות שמסתובבת בודדה בסָאוָואנָה בינות להקות צְבוֹעִים. מדובר אומנם במועדון עשיר בעל יכולות ובעל מסורת (והיו שם ימים אחרים) אך צריך לזכור שמדובר היום לא רק בשחקנים אפורים אלא גם ב- בעלי תפקידים מרכזיים אפרוריים המכהנים במועדון, נעדרי כל כריזמה ומנהיגות בדמותם של מנכ”ל הקבוצה דני פדרמן ומנהל הקבוצה ניקולה ווייצ’יץ’, כמו שמדובר בחיבור מלאכותי ובעייתי בין המאמן הראשי גיא גודס לעוזרו פיני גרשון (במה הועיל היועץ פיני גרשון לגיא גודס ? מדוע גיא גודס זקוק לו ?), ומדובר גם בחוסר כישרון לאתר ולבחור את נבחרת השחקנים של מכבי ת”א על מנת להפוך אותם יחדיו לקבוצה. מכבי ת”א לא יכולה לתרץ את כישלונה בהיעדרם של שלושת הפצועים הנזכרים לעיל ולא בחוסר מזל. מ- מכבי ת”א המובסת של אמש נותרו שני זיכרונות על המסך : פניו הסגפניות והמיוסרות של היו”ר שמעון מזרחי לֵב ורוח המועדון מאז 1969, יו”ר בעל יושרה ודרך ארץ במשך ארבעים ושש שנים ברציפות, פרטנר הגון ולעיתים גם בר פלוגתא לא קל (אבל הגון) של רשות השידור כנציג וועדה מארגנת פופולארית, בעת אין סוף כמעט של מו”מ טלוויזיוניים אודות רכישת זכויות השידורים של קבוצתו (ולכן בלתי נשכח עבורי כאיש טלוויזיה), ופני ה- Poker face של דיוויד פדרמן.

חודש אפריל של 2015. נפנוף מכבי ת”א מאירופה מחזיר אותי באחת לריאיון החנפני, המגוחך, והמאכזב שערכו בזמנו שני אנשי “ישראל היום” עם מנכ”ל מכבי ת”א דני פדרמן שהילל את עצמו בפני שני מראייניו אודות הרעיון “הגאוני” שלו שעסק בחיבור בין המאמן הראשי גיא גודס לעוזר המאמן פיני גרשון. (אפשר לחשוב שמדובר ברד אוורבך המנוח המאמן המוצלח והמנכ”ל המשגשג של בוסטון סלטיקס מ- NBA). ניהול מועדון ספורט תחרותי ברמה של מכבי ת”א דורש מהמנכ”ל שלו הכשרה וניסיון במגוון רחב של תחומים. לא רק בתחום הכלכלי. אולם הכישרון הראשון הוא בנושא המנהיגות, ממשל, דרך ארץ ודוגמא אישית, ו- ענווה וחינוך. כסף הוא מרכיב חשוב אולם הוא לא יענה את הכל. ממה שרואים מכורסת הטלוויזיה, גיא גודס היה יכול להגיע ל- Top 8 גם ללא עזרתו של פיני גרשון. מר דני פדרמן הפקיד בידיו של גיא גודס קבוצת כדורסל בינונית ופגיעה. רחוקה שנות אור בכישרונה ויעילותה הספורטיבית מהקבוצה ההיא לפני עשור שכללה בשורותיה את שרונאס יצקביצ’יוס, מסיאו באסטון, ניקולה וויצ’יץ’, ואנת’וני פארקר. אינני רואה לפי שעה דמיון בין דני פדרמן לאביו מר דיוויד פדרמן בתחום הזה של מנהיגות והובלת מועדון ספורט. לכן אם נכפה על גיא גודס להיעזר בשירותיו של יועץ הממלכה בדמותו של עוזר המאמן פיני גרשון והאיש הוא כזה גאון וחכם, ובעל ידע ו- מוניטין היסטורי לעומת גיא גודס שהוא רק מאמן טירון ומתחיל ברמה האירופית, אז כיצד זה מכבי ת”א לא הצליחה להעפיל ל- Final Four למרות שהוא פיני גרשון יועץ טִירָת מכבי ת”א והסייען הראשי נוכח בזירה ? האם הוא חף מאחריות ? אחרי התבוסה במערכה השנייה, 82:67 באיסטנבול, מספר פיני גרשון למעוניינים לשמוע כלהלן : “…המאמן הראשי גיא גודס עשה את הדברים שהוא מאמין בהם…”. מופת של לוֹיָאלִיוּת.

כלכלה טלוויזיונית. הדחתה וסילוקה של מכבי ת”א ממפעל ה- Euroleague בעונה הזאת של 2015 – 2014 היא פגיעה אנושה בכיסו של המועדון. כידוע שילם ערוץ 10 למכבי ת”א זכויות שידורים של 220000 (מאתיים ועשרים אלף) שקל בעבור כל שידור ישיר של כל משחק בשלב הבתים ובשלב ה- Top 16. התשלום הוא כאמור בעבור כל משחק ואין זה חשוב אם מדובר בניצחון ו/או בהפסד. בשלב ההצלבה הנוכחי נגד פנרבאחצ’ה אולקר שילם ערוץ 10 למכבי ת”א בעבור כל שידור ישיר סכום של 350000 (שלוש מאות וחמישים אלף) כלומר 1.050000 (מיליון וחמישים אלף) שקל בעבור שלושה שידורים ישירים. אם מכבי ת”א הייתה מנצחת אמש וגם את שני המשחקים הנותרים נגד פנרבאחצ’ה אולקר היא הייתה גורפת לקופתה עוד 700000 (שבע מאות אלף) שקל. אילו הייתה גם מעפילה מכבי ת”א ל- Final four במדריד היא הייתה מקבלת מערוץ 10 בעבור שידור ישיר של משחק ה- 1/2 גמר ומשחק הגמר תשלום של 1.600000 (מיליון ושש מאות אלף) שקל. הספורט התחרותי כפוף לסיסמה “לנצח ביושר ולהפסיד בכבוד” אולם הדלק שמניע אותו הוא מטבעות היורו ושטרות הדולרים. תעשו אתם חשבון לבד כמה ממון הפסידה מכבי ת”א עם סילוקה מבימת ה- Euroleague ב- 20 באפריל 2015 בעונה הנוכחית של 2015 – 2014.

מילים, מילים, מילים בשם אומרם בטרם שריקת הפתיחה למערכה מס’ 3 בין מכבי ת”א לפנרבאחצ’ה אולקר בהיכל הספורט ביד אליהו ביום שני – 20 באפריל 2015.

גיא גודס (1) :

אין לי טענות למאמן הסגפן, הקורקטי, והמאופק של מכבי ת”א מר גיא גודס. אני אוהב אותו וחש כלפיו הערכה. מישהו צריך ללמד אותו כיצד מופיעים מול מצלמות הטלוויזיה ואיך מתראיינים. גיא גודס הוא איש כֵּן. עממי, לא יהיר, אבל מחוספס. זה מה שהוא אמר בטרם שריקת הפתיחה למשחק מס’ נגד פנרבאחצ’ה אוּלְקֶר : “…מבחינתנו זה להיות או לחדול . אנחנו לא רוצים שזה ייגמר פה עם הקהל שלנו בהיכל מנורה – מבטחים . הקהל שלנו שווה 15 – 10 נקודות .אנחנו צריכים את הקהל במיטבו והקהל שלנו יודע לתת את התצוגה , וזה יכול להיות ההבדל כרגע…אנחנו נצטרך אווירה מטורפת ואנרגיות מטורפות שתכניס את השחקנים לטירוף…ורק דרך זה אנחנו יכולים לנצח אותם…” . מקומם אותי. אילו הייתי שחקן שלו הייתי נעלב . מי היה מאמין שמנהיג הקבוצה המאמן והמחנך שלה, תולה קבל עם ועולם תקוות בלעדיות בקהל הביתי ולא בשחקנים שלו. גם אם הוא חושב כך אפשר להתנסח בעניין באופן הרבה יותר חכם . בהתבוננות מרחוק ומהצד גיא גודס נראה לי מאמן ומנהיג גלמוד למרות שפיני גרשון נחשב לעוזרו הראשון ויש לו גם עוזר שני בדמותו של אלון שטיין. נראה לי כי דיוויד בלאט היה בר מזל בתקופתו כמאמן מכבי ת”א מפני שגיא גודס התמנה לעוזרו הקרוב. אינני חושב שאפשר לומר זאת על הרכב המאמנים הנוכחי של מכבי ת”א בעיקר לאחר שהביאו לידיעתי את תגובתו של פיני גרשון לעיתונאים לאחר הכישלון של מכבי ת”א במשחק מס’ 2 באיסטנבול כלהלן, “…המאמן הראשי גיא גודס עשה את הדברים שהוא מאמין בהם…”. מקומם אותי. אתה יכול להבין מההצהרה הזאת של פיני גרשון שני דברים : אחד, גיא גודס לא מקשיב להצעות העזרה שמגיש לו עוזרו מפני שהן נוגדות את הגיונו, תחושותיו, וקו מחשבת הכדורסל שלו. שתיים, פיני גרשון בורח מזירת המאבק, מסיר ממנו את אשמת הכישלון , ומטיל את האחריות הבלבדית על Team Leader שלו ללא כחל וסרק. מבין עשר המילים שהגה פיני גרשון שמעולם לא שמעתי כמותן ביחסים שבין מנהיג לסגנו, מצטיירת הצהרה לא הגונה ומניפולטיבית כמו נועדה להפיק כל מיני רווחים (לאו דווקא לרשת את מקומו של גיא גודס). אולי אני טועה אבל הצהרתו זאת וגישתו של עוזר המאמן נראית לי לא הגונה. אני שב וחוזר, אולי אני שוגה מפני שאינני קורא נכון את הטקסט ולכן אני גם לא מבין למה התכוון אומרו. אני בטוח שגיא גודס לא היה מתנסח כך במקרה דנא אילו היה הוא עוזרו של דיוויד בלאט. אני מקווה בשביל גיא גודס שהוא רק תמים ולא טיפש. המאמן הראשי גיא גודס איננו זקוק לעוזר שלו פיני גרשון. הוא זקוק ליועץ תקשורת. ממה שרואים מכורסת הטלוויזיה, הרי שגיא גודס יכול היה להגיע בכוחות עצמו ל- Top 8 גם ללא עזרתו של פיני גרשון. ואם פיני גרשון הוא כזה גאון חכם ובעל ידע ו- מוניטין היסטורי לעומת גיא גודס, מאמן טירון ומתחיל ברמה האירופית, אז כיצד זה מכבי ת”א לא הצליחה להעפיל ל- Final Four למרות שיועץ הממלכה נוכח בשטח בכבודו ובעצמו…???

גיא גודס (2) :

“…אנחנו נבוא ביום שני (20 באפריל 2015) הכי קרביים שיש…”. 

ערוץ 10 :

טקסט Promo נחרץ בקול סמכותי של ערוץ 10 בטרם משחק מס’ 3 מכבי ת”א – פנרבאחצ’ה אולקר, מכריז כלהלן : “מי שחושב שזה נגמר – לא מכיר את מכבי תל אביב”. באמת …? מה אתם אומרים שם בערוץ 10…? הרי כל בר דעת מבין שהמטרה היא כמובן לאסוף ולאגור מנות רייטינג ומדרוג כמה שיותר, ובכל מחיר . במידה רבה הולכת שולל . אין כמובן שום קשר בין הטקסט וגוון קולו של ה- Promoter המצטייר על ונשמע מ- מסך ערוץ 10 לבין המציאות המתרחשת על הפרקט בהיכל הספורט ביד אליהו .

ז’לימיר “ז’ליקו” אוברדוביץ’ מאמן פנרבאחצ’ה אולקר עם הגיעו לנתב”ג :

זליקו אוברדוביץ’ משתחץ עם הגיעו לארץ בנתב”ג בטרם משחק מס’ 3 . הוא לא בדיוק סופר את מכבי ת”א כפי שהוא אומר למצלמת ערוץ 10, כלהלן : “…אני מצפה לתגובה מסוימת מצִדָם כי הם אלופי אירופה…”. הערה שלי : מדובר בדברי זלזול ורהב . אני מקווה בעבור גיא גודס וקבוצתו מכבי ת”א כי הם יורידו בהיכל הספורט ביד אליהו את פנרבאחצ’ה אולקר ואת המאמן השחצן שלהם על הברכיים לפחות פעם אחת. זה לא קרה. נחזור שוב על הטענה : ממה שרואים מכורסת הטלוויזיה, הרי שגיא גודס יכול היה להגיע בכוחות עצמו ל- Top 8 גם ללא עזרתו של פיני גרשון. ואם פיני גרשון הוא כזה גאון חכם ובעל ידע ו- מוניטין היסטורי לעומת גיא גודס, מאמן טירון ומתחיל ברמה האירופית, אז כיצד זה מכבי ת”א לא הצליחה להעפיל ל- Final Four למרות שיועץ הממלכה נוכח בשטח בכבודו ובעצמו…???

השַדָּר המוביל רסקין : “כל הקְלִישָאוֹת טובות…”.

הפַּרְשָן גור שלף : אני חושב שמכבי ת”א תנצח…עם ריכוז ורוח לחימה מכבי ת”א יכולה לנצח…”.

הוועדה המארגנת של מכבי ת”א : מייצרת טקס הצגת שחקנים בהיכל הספורט ביד אליהו מלווה בתפאורה מגלומנית. ערוץ 10 מעביר בשידור ישיר את טקס הצגת השחקנים המכביסטית וחושף שיגעון גדלות. אפשר לחשוב שתכף נראה על הפרקט את מייקל ג’ורדן, מג’יק ג’ונסון, קארים עבדול ג’אבר, ולארי בירד.

ריטואל המנצחים והמנוצחים : בתום כל משחק כדורסל ב- Euroleague (וגם בליגת העל שלנו בכדורסל) מתקיים ריטואל של הפגנת ידידות וכבוד של המנצח כלפי מנוצח . אני מתבונן היטב בריטואל אותו מכסה ומביא ערוץ 10 בשידור הישיר מאיסטנבול, זה של משחק מס’ 2 בהצלבה, בו מביסה פנרבאחצ’ה אולקר את מכבי ת”א 82 : 67, ומסבה לה נזק מקצועי כבד וגם כספי ומורלי. אני שם לב שגיא גודס בעל מבע פנים קורקטי וגו זקוף צועד הראשון בדבוקה לוחץ את היד ליריבו ז’לימיר “ז’ליקו” אוברדוביץ’. גיא גודס איננו מתחנחן ומתרחק מהזירה. הוא איש של כבוד. האיש השני בדבוקה שצועד שם הוא עוזר המאמן המפסידן פיני גרשון ופניו מצחקקות. אני רואה לפתע חיזיון מוזר שמעולם לא ראיתי קודם לכן. המפסידן המובס כמו אָץ לכרוע ברך בפני המנצח. נראה לי כאילו הוא פיני גרשון מתרפס בפני ז’ליקו אוברדוביץ’ ועוד מאחורי גבו של גיא גודס. מה פתאום אתה פיני גרשון מתחבק בריטואל המגוחך עם האיש שניצח אותך, חיבוקים עזים עם פנים מחויכות מאוזן לאוזן ? החיזיון הזה לא נראה לי. רגע פיני גרשון, הרי זה אותו האיש שהביס אותך רק לפני חצי דקה על הפרקט הזה באיסטנבול והפך אותך ואת קבוצתך לשֶבֶר כלי, אז כיצד זה אתה המנוצח כבר מתחבק חיבוק סַחְבָּקִי שכזה עם המנצח שהשפיל אותך, כאילו לא קרה דבר רק לפני שניות ספורות ? פיני גרשון, תראה אם אתה כזה חבר שלו אז תתחבק אתו בחוץ לא מול המצלמות. הרי אפשר להסתפק בלחיצת יד קורקטית כפי שביצע ה- Team leader שלך, גיא גודס. לא צריך להתבזות. אני מדבר מהרהורי לבי וכך גם מפרש את ריטואל החיבוק ו- ההתבטלות העצמית של פיני גרשון בפני ז’ליקו אוברדוביץ’ על פי המידע הוויזואלי שמביא לי ערוץ 10. אני אדם תחרותי בכל תחום מתחומי חיי. מעולם לא הייתי מסוגל להתחבק עם האיש שהכריע אותי רק לפני דקה אחת ב- Knock out. ההתחבקות של פיני גרשון נראית לי כמו ריטואל של כניעה וחנפנות שמתרחשים מאחורי גבו של המאמן הראשי גיא גודס שרק עכשיו חלף ב- Frame ה- Video של ערוץ 10. גיא גודס מסתפק בלחיצת יד. העוזר שלו מתרפס כאילו הוא איננו נושא באחריות לתבוסה. אינני מאמין בהתרחשות של יחסי רעות אמוציונליים מעין אלה בין מנוצח למנצח שלו כל כך קרוב למועד התבוסה. אינני מכיר את יחסי העבודה השוררים בין המאמן הראשי לעוזרו. ייתכן וקיימת שם בין גיא גודס לפיני גרשון הרמוניה קלאסית. משום מה שידורי הטלוויזיה של ערוץ 10 הופכים אותי לחשדן כלפי פיני גרשון, וכמתבונן מהצד אני מרגיש שאין כאן טיפה של נאמנות מצדו לגיא גודס. אינני מרגיש בנוח. הנצחתי את החיזיון שאיננו מתקבל על דעתי ב- iphone בעבור קוראי הבלוג.

gershon obradovich 3

טקסט תמונה (1) : יום חמישי – 16 באפריל 2015. איסטנבול. פנרבאחצ’ה אולקר מביסה את מכבי ת”א 67:82 במשחק מס’ 2 בהצלבה בשלב רבע הגמר. חולפות שניות ספורות והמנוצח אץ להתחבק מחויך מאוזן לאוזן כאילו לא קרה דבר עם המנצח שהוריד אותו נכנע על ברכיו. פיני גרשון לא מתחבק עם גיא גודס ולא לוחץ את ידו של המאמן המוביל שלו בתום התבוסה אלא רץ להתרפס אצל יריבו. האם מדובר בחוסר כבוד עצמי ? חיזיון טלוויזיוני בלתי מתקבל על הדעת. הריטואל הזה איננו נראה לי והוא לא לרוחי. (צולם ב- Iphone ממסך ערוץ 10. באדיבות ערוץ 10).  

gershon obradovich 1

טקסט תמונה (2) : יום חמישי – 16 באפריל 2015 . איסטנבול. פנרבאחצ’ה אולקר מביסה את מכבי ת”א 67:82 במשחק מס’ 2 בהצלבה בשלב רבע הגמר. חולפות שניות ספורות והמנוצח אץ להתחבק מחויך מאוזן לאוזן כאילו לא קרה דבר עם המנצח שהוריד אותו נכנע על ברכיו. פיני גרשון לא מתחבק עם גיא גודס ולא לוחץ את ידו של המאמן המוביל שלו בתום התבוסה אלא רץ להתרפס אצל יריבו. האם מדובר בחוסר כבוד עצמי ? חיזיון טלוויזיוני בלתי מתקבל על הדעת. הריטואל הזה איננו נראה לי והוא לא לרוחי. (צולם ב- Iphone ממסך ערוץ 10. באדיבות ערוץ 10).  

gershon obradovich 2

טקסט תמונה (3) : יום חמישי – 16 באפריל 2015. איסטנבול. פנרבאחצ’ה אולקר מביסה את מכבי ת”א 67:82 במשחק מס’ 2 בהצלבה בשלב רבע הגמר. חולפות שניות ספורות והמנוצח אץ להתחבק מחויך מאוזן לאוזן כאילו לא קרה דבר עם המנצח שהוריד אותו נכנע על ברכיו. פיני גרשון לא מתחבק עם גיא גודס ולא לוחץ את ידו של המאמן המוביל שלו בתום התבוסה אלא רץ להתרפס אצל יריבו. האם מדובר בחוסר כבוד עצמי ? חיזיון טלוויזיוני בלתי מתקבל על הדעת. הריטואל הזה איננו נראה לי והוא לא לרוחי. (צולם ב- Iphone ממסך ערוץ 10 . באדיבות ערוץ 10).

אפריל 2015. מועדון הכדורסל של מכבי ת”א הוא ככלות הכל סחורת שידור מניבת רייטינג. גם בחלוף 45 שנים מאז השידור הישיר הבינלאומי הראשון בטלוויזיה הישראלית הציבורית בנובמבר 1970, מכבי ת”א – סטנדרט ליאז’ 62:74, הקשר הסימביוטי של מכבי ת”א עם ערוצי הטלוויזיה בישראל עדיין נמשך (!). תופעה חסרת תקדים בהיסטוריה של תעשיית הטלוויזיה – בארץ ובעולם. ממשלות בישראל נפלו ואחרות קמו תחתן. ראשי ממשלה ניהלו את המדינה הזאת ופינו את מקומם בבוא העת לבאים אחריהם. מפלגות פוליטיות נמחקו. נשיאים התחלפו. רק מכבי ת”א נותרת בפסגה כבר כמעט חמש עשרות של שנים.

maccabi 1

טקסט תמונה : יום רביעי – 23 בפברואר 1977. הימים ההם – הזמן ההוא. לפני 38 שנים. משרד ראש הממשלה בקרייה בתל אביב. ראש הממשלה יצחק רבין ז”ל (בן 55 בתמונה) מקבל את קבוצת מכבי ת”א לאחר ניצחונה על אלופת ברה”מ קבוצת צסק”א מוסקבה 79:91 בעיירה הבלגית ווירטון. יו”ר מכבי ת”א עו”ד שמעון מזרחי (בן 38 בתמונה) יבד”ל מעניק ליצחק רבין ז”ל את דגל המועדון. הטלוויזיה הישראלית הציבורית הפכה את מכבי ת”א לקבוצה של המדינה וראש הממשלה יצחק רבין ז”ל נתן לכך גושפנקא ממלכתית רשמית. מימין, קפטן מכבי ת”א טל ברודי (בן 33 בתמונה, מוחא כף). עומד מאחור שני מימין דן פתיר (בן 45 בתמונה ממושקף ולובש ז’קט ומעונב) מי שהיה יועץ התקשורת של יצחק רבין ז”ל. (לע”מ תמורת תשלום).

הערה שלי : עו”ד שמעון מזרחי (בן 76 היום) הוא חתן פרס ישראל לספורט לשנת 2011 בגין הצלחתו הברוכה ארוכת השנים כ- יו”ר מועדון הפאר של מכבי ת”א מאז שנת 1969, פיתוחו ושימור מורשתו, וגם בעבור תרומתו לכדורסל הישראלי באשר הוא.

maccabi 2

טקסט תמונה : יום חמישי – 7 באפריל 1977. הימים ההם – הזמן ההוא. לפני 38 שנים. היכל הכדורסל “Pioneer” בבלגראד בירת יוגוסלביה. מכבי ת”א זוכה בפעם הראשונה בתולדותיה בגביע אירופה לאלופות בכדורסל לאחר שהיא מנצחת במשחק הגמר את אלופת איטליה קבוצת מובילג’ירג’י וורזה בתוצאה 77:78. שדר הטלוויזיה הישראלית הציבורית אלכס גלעדי (בן 35 בתמונה) זועק בשידור ישיר : “אני לא מאמין…גביע אירופה למכבי ת”א…”, ואץ לראיין על הפודיום את הקפטן טל ברודי (מס’ 6 בן 33) אוחז בפרס הנכסף. משמאל מס’ 9 זהו מיקי ברקוביץ’ (בן 23). מאחורי מיקי ברקוביץ’ זהו שחקן מכבי ת”א חנן אינדיבו (חנן אינדיבו שיחק קודם לכן אגודות הפועל רמת גן ומכבי חיפה). (צילום משה פרידמן. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

חודש מארס של 2015. שני כתבי העיתון “ישראל היום” אלי סהר ואבי סגל ערכו ביום חמישי – 12 במארס 2015 ריאיון חנפני וכושל עם מנכ”ל קבוצת הכדורסל של מכבי ת”א דני פדרמן . אתמול פרסם אבי סגל רפורטאז’ה וכותרתה “על השחיקה” המנתחת את מצבה העגום לפי שעה של קבוצת הכדורסל של מכבי ת”א בראשות המנכ”ל שלה מר דני פדרמן . כותרות המשנה של “על השחיקה” הן כלהלן : 1. הרוטציה קצרה. 2. הירידה ברמת האנרגיות. 3. הטעות באי צירופו של ישראלי לסגל. 4. והאפשרות שעדיין קיימת, לצרף גארד זר לליגה. 5. גם גיא גודס זיהה שההפסד של מכבי ת”א ל- הפועל ירושלים היה באוויר. “חשבתי שזה יקרה קודם”. 6. האם זה ישפיע על היורוליג והפליי אוף בארץ ?  מכבי ת”א היא עדיין קבוצת הכדורסל הטובה בארץ אולם רווייה אי התאמות , משחקת משחק כדורסל רוטיני, צפוי, ומשעמם, ומכילה דפקטים ניהוליים ומנהיגותיים . מנכ”ל מכבי ת”א דני פדרמן נושא במלוא האחריות למצבה הגרוע (לפי שעה) בו שרויה מכבי ת”א שום שאלה בעניין מצבה הפגום למדי של מכבי ת”א, כפי שמשתקף בפוסט הנוכחי של אבי סגל, לא הופנתה לפני שבועיים ע”י אבי סגל למר דני פדרמן. ריאיון קל שאפשר לו לצאת מהמיצר כדי להשתכשך ולההנות מ- מימי החיים קלים. מכבי ת”א היא עדיין קבוצת הכדורסל הטובה בארץ אולם היא פגיעה והכתובת רשומה על הקיר. להקות הצְבוֹעים אורבות לה ומשחרות לטרף. אבי סגל הוא ידען ובקי בתחום הכדורסל אולם בריאיון ההוא לפני שבועיים ב- “ישראל היום” עם דני פדרמן הצטייר כמי שנעדר אומץ לב עיתונאי. הריאיון שלו ושל אלי סהר היה רווי דיסאינפורמציה והתעלמות מההסתבכות של מכבי ת”א שדני פדרמן ניצב בראשה לטוב ולרע. פתאום כעבור שבועיים הוא אבי סגל נזכר לספר לנו את האֶמֶת.

תזכורת מריאיון הנֶפֶל ההוא ב- 12 במארס 2015 בעיתון “ישראל היום”, בו אלי סהר ואבי סגל אינם מטילים כל אחריות בדבר מכבי ת”א הקורסת ברגע זה על המנכ”ל שלה דני פדרמן : כבר מזמן לא קראתי ריאיון עיתונאי כל כך דל, משעמם, ולא חשוב עם אחד ממנהיגי קבוצת הכדורסל של מכבי ת”א המנכ”ל דני פדרמן. שני העיתונאים הללו אלי סהר ואבי סגל מכריזים כי דני פדרמן ג’וניור בן 37 היה זה שהגה את הרעיון של פיני גרשון כעוזר מאמן של גיא גודס, וקובעים שבינתיים נראה שמדובר בהמצאת העונה. “זו הנכונות של גיא גודס לתת לפיני גרשון להיות פיני. הבסיס לכך מגיע מהצד של פיני גרשון – זה שפיני גרשון מאוד מכבד את גיא גודס ומעריך אותו “, אומר דני פדרמן לשני עיתונאי “ישראל היום”. ואז באה השאלה המשותפת הזאת של אלי סהר ואבי סגל : “מאפוא בא הרעיון שנראה כחסר סיכוי ?” ודני פדרמן משיב כלהלן תשובה תמוהה שמתורצת ו- מנומקת בנימוקי רכילות פוליטיים מגוחכים שבינם לבין ערכי אמון, הדרכה, ומנהיגות ספורטיבית ישרה ואמיצה אין כל קשר : “הייתי בטוח שזה יצליח”, הוא אומר ומוסיף, “הטריד אותי שזה מטריד את גיא גודס לא מבחינה מקצועית, אלא מה יגידו האוהדים ומה תגיד התקשורת. בניתי על הסמכות של גיא גודס. ידעתי שיש לו את היכולת אם יהיה צורך להעמיד את פיני גרשון במקום, כי הוא העוזר שלו. פיני גרשון מאוד תמך בגיא גודס. נתן לו שקט, ועצם העובדה שהוא היה שם נתנה שקט למערכת. אם פיני גרשון היה פרשן באותו זמן של משבר, בתקשורת כבר היו כותרות שגיא גודס צריך ללכת, וצריך למנות את פיני גרשון, וגם היו ממציאים סיפור שנפגשתי כבר עם פיני גרשון. היו הופכים איזו ארוחת צהריים לפגישה שבה אנחנו מציעים לו לאמן”. ואז הוא מוסיף את משפט המחץ כלהלן : “זה גם מה שאמרתי לגיא גודס כשהוא היסס : דווקא במשבר ויהיה משבר, טוב לך שפיני גרשון יהיה לידך ולא מחוץ למערכת”. דני פדרמן חושף בפני אלי סהר ואבי סגל שיקולים מביכים של מנהיגות רופפת אבל שני העיתונאים הוותיקים בולמים את פיהם ולא מקשים בשום שאלת Follow up כגון זאת, “תגיד אדוני המנכ”ל מה זה צריך להיות…? מחד אתה מחמיא לאופיו של פיני גרשון ומאידך טוען שאם פיני גרשון היה פרשן טלוויזיה במקום לשמש עוזר מאמן כבר היו בתקשורת כותרות שגיא גודס צריך ללכת וצריך למנות במקומו את פיני גרשון…מה לך אדוני המנכ”ל…? האם אתה נבהל מיריות סרק…? תגיד אדוני המנכ”ל מה זה צריך להיות…? אתה קובע שבעת משבר ויהיה משבר טוב לגיא גודס שפיני גרשון יהיה לידו ולא מחוץ למערכת…והיכן אתה…? מנכ”ל אמיתי שהוא מנהיג ובעל חזון היה אומר שבעת משבר הוא המנכ”ל כמנהיג מועדון מכבי ת”א יתייצב הראשון לימינו של המאמן גיא גודס, ולא ממציא תירוץ רכילותי עלוב כי במקרה של שֶפֶל טוב שפיני גרשון יהיה במערכת…”. דני פדרמן יוצא מגוחך בריאיון הנֶפֶל הזה ב- “ישראל היום” ואלי סהר ואבי סגל מסיימים אותו כעיתונאים כְּנוּעִים. מעולם לא שמעתי שמנהיג כלשהו משתמש בתירוצים ו- נימוקים רכילותיים – פוליטיים כל כך צדדיים, “מי יגיד מה…”, כדי להצדיק את החלטותיו. בשידוך הזה בין המאמן הראשי לעוזרו, גיא גודס הוא עד עתה המפסיד הראשי . לא ראיתי שום ניצוץ של חוכמה, לא זיק של מחשבה אותנטית, ולא גחלת של פילוסופיית כדורסל מקורית של עוזר המאמן פיני גרשון ולא סיוע מצדו למאמן הראשי גיא גודס בשני משחקי הַמַשְבֵּר האחרונים נגד הכוכב האדום בלגראד ונגד ברצלונה.

רשימה מס’ 6 : סתיו תשנ”ה. חודשי ההסתה הַבְּזוּיָה ו- הנִקְלֶית ההיא של ספטמבר, אוקטובר, ונובמבר של שנת 1995 נגד ראש הממשלה + שר הביטחון ובֵּן המַלְכוּת יִצְחָק רָבִּין ז”ל. הימין והימין הקיצוני מנהלים מלחמת חורמה נִבְזִית נגד ראש הממשלה ובֵּן המַלְכוּת יִצְחָק רָבִּין ז”ל. יו”ר הליכוד וראש האופוזיציה מר בנימין נתניהו מי שטוען ב- 1995 לכֶּתֶּר עוצם את עיניו, אוטם את אוזניו, ונועל את פיו נוכח גל ההסתה השְפֵלָה והנוראית ההיא נגד ראש הממשלה הנבחר של מדינת ישראל. סרטי החדשות ששודרו בתקופה ההיא ב- “מבט” בערוץ 1 ובמהדורות החדשות בערוץ 2 מוכיחים מעל לכל סָפֵק ובְּדָל התלבטות כי בנימין נתניהו ישב בנוח על הגדר, החריש ושתק. הוא יצא נשכר מההתקפות הרצחניות של הימין הקיצוני על ראש הממשלה + שר הביטחון ובֵן המַלְכוּת יִצְחָק רָבִּין ז”ל. יצחק רבין כינה את בנימין נתניהו צָבוּעַ. פוסט מס’ 552. כל הזכויות שמורות.

rabin 10

טקסט תמונה (1) : 23 ביוני 1992. הבחירות לכנסת ה- 13. בֵּן המַלְכוּת יִצְחָק רָבִּין ז”ל (בן 70) נבחר בפעם השנייה בחייו לתפקיד הרָם של ראש הממשלה של מדינת ישראל. בנאום הניצחון שלו בעשר וחצי בערב באותו יום השלישי ההוא של 23 ביוני 1992 נושא יִצְחָק רָבִּין בבית מפלגת העבודה ברחוב הירקון בתל אביב דרשה דרמטית, נְחוּשָה, ומדויקת של מנהיג האומה : “אין אחריות בלי מתן סמכות למי שלוקח את האחריות… ולכן אני אנווט…” (!). פוסט מס’ 552. כל הזכויות שמורות.

rabin 15

טקסט תמונה : 23 ביוני 1992. הבחירות לכנסת ה- 13. בֵּן המַלְכוּת יִצְחָק רָבִּין ז”ל (בן 70) נבחר בפעם השנייה בחייו לתפקיד הרָם של ראש הממשלה של מדינת ישראל. בנאום הניצחון שלו בעשר וחצי בערב באותו יום השלישי ההוא של 23 ביוני 1992 נושא יִצְחָק רָבִּין בבית מפלגת העבודה ברחוב הירקון בתל אביב דרשה דרמטית, נְחוּשָה, ומדויקת של מנהיג האומה : “אין אחריות בלי מתן סמכות למי שלוקח את האחריות… ולכן אני אנווט…” (!). פוסט מס’ 552. כל הזכויות שמורות.

זאת הרשימה ה- 6 בסדרת הפוסטים הדנה ברצח ראש הממשלה ושר הביטחון יִצְחָק רָבִּין ז”ל בכיכר העיר בתל אביב ע”י נָבָל בן בליעל בתשע וחצי בערב במוצ”ש – 4 בחודש נובמבר של שנת 1995 – מנקודת מבטן של מצלמות ערוץ 1 וערוץ 2 שנעדרו מזירת ההתנקשות והרצח. בֵּן הַמַלְכוּת יִצְחָק רָבִּין נָפָל שָדוּד משלוש יריות אקדח שנורו בגבו ע”י מתנקש מתועב ישראלי בֵּן עַוְולָה, נָבָל בשם יגאל עמיר. הַנֵּזֶר וְהַאֶצְעָדָה נגזלו מיצחק רבין ז”ל. 

23 ביוני 1992. בֵּן המַלְכוּת יצחק רבין ז”ל (בן 70) נבחר בפעם השנייה בחייו לתפקיד הרָם של ראש הממשלה של מדינת ישראל. בנאום הניצחון שלו בעשר וחצי בערב באותו יום השלישי ההוא של 23 ביוני 1992 הוא נושא בבית מפלגת העבודה ברחוב הירקון בתל אביב טקסט דרמטי ומדויק של מנהיג כלהלן : “אין אחריות בלי מתן סמכות למי שלוקח את האחריות… ולכן אני אנווט…” (!). בגין היושרה שלו, בגין אומץ לבו, בגין מנהיגות האמת ו- הנבונה שלו שילם יִצְחָק רָבִּין בן מלכות ראש הממשלה ושר הביטחון בחייו. פוסט מס’ 552. כל הזכויות שמורות. אלה הן העובדות שתועדו ע”י העיתונאות האלקטרונית והכתובה לפני 20 שנה. איש מְנֻוָול, שָפֵל, פַּחְדָן, ועָלוּב מהימין הקיצוני יורה במוצ”ש – 4 בנובמבר 1995 שלוש יריות אקדח מטְוָוח אֶפֶס בגבו של ראש הממשלה ושר הביטחון יִצְחָק רָבִּין ז”ל ורוצח אותו בְּכִיכָּר העיר בתל אביב. בֵּן המַלְכוּת נוֹפֵל שָדוּד.הַנֵּזֶר והאֶצְעָדָה נגזלים מבֵּן המַלְכוּת יִצְחָק רָבִּין מנהיג האוּמָה והוגה רעיון השָלוֹם עם העַם הפלסטיני. שִמְעוֹן פֶּרֶס יבד”ל הוא מחליפו של יִצְחָק רָבִּין בראשות הממשלה אולם איננו מצליח לשמור על הבכורה הפוליטית ומפסיד אותה בבחירות לכנסת ה- 14 ב- 29 במאי 1996 ליו”ר הליכוד בנימין נתניהו. ככל שנוקפות השנים מתברר כי יִצְחָק רָבִּין ז”ל היה רק אחד. חברת החדשות של ערוץ 2 בראשות שָלוֹם קִיטָל מקבעת בנחרצות את תודעתה בנובמבר 1995 בקרב ציבור צופי הטלוויזיה בארץ. לראשונה היא מנשלת את ערוץ 1 מהמוניטין הציבורי שלו וכובשת את המקום הראשון בעיתונאות וכיסוי חדשות. ערוץ 1 ניגף. פוסט מס’ 552. כל הזכויות שמורות.

מרדכי “מוטי” קירשנבאום ז”ל (2015 – 1939)

חלפו כבר שישה שבועות מאז מותו הפתאומי של מוטי קירשנבאום ז”ל. ככל שינקפו הימים, החודשים, והשנים יתברר כי חסרונו של מרדכי “מוטי” קירשנבאום ז”ל יורגש יותר ויהיה עמוק יותר משסָבְרוּ תחילה. שסע הגעגועים אליו ולערך אישיותו התקשורתית והטלוויזיונית החיונית רבת הצדדים ילך ויגדל, ו- יגבר ביחס ישר להתרחבות טווח הזמן מתאריך מותו. מוטי קירשנבאום היה אזרח ועיתונאי בעל מצפון ואמיץ לב. זה בלט כמובן בתחום עיסוקו רב השנים בתקשורת רחבת ה- ממדים : טלוויזיה, רדיו, עיתונות כתובה, וגם ב- תיאטרון. הוא היה כל חייו איש בעל יושרה ציבורית עילאית. מוטי קירשנבאום נמנה על אותה חבורת אנשים שהפכה את חיינו בארץ ישראל ל- בעלי ערך ו- כדאיים. הוא מת בן 76 במושב מכמורת ב- י”ב תשרי תשע”ו – 25 בספטמבר 2015. זיכרונו לא יישכח ולא ימוש ממני (!).

kirshenbaum 13טקסט תמונה : 1976 – 1974. הימים ההם – הזמן ההוא. מוטי קירשנבאום ז”ל (משמאל) מביים את השחקן ספי ריבלין ז”ל (מימין) באחת הסצנות בתוכנית הסטירית “ניקוי ראש”. באדיבות מוטי קירשנבאום. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

רשימה מס’ 6 : סתיו תשנ”ה. חודשי ההסתה הַבְּזוּיָה ו- הנִקְלֶית ההיא של ספטמבר, אוקטובר, ונובמבר של שנת 1995 נגד ראש הממשלה + שר הביטחון ובֵּן המַלְכוּת יִצְחָק רָבִּין ז”ל. הימין והימין הקיצוני מנהלים מלחמת חורמה נִבְזִית נגד ראש הממשלה ובֵּן המַלְכוּת יִצְחָק רָבִּין ז”ל. יו”ר הליכוד וראש האופוזיציה מר בנימין נתניהו מי שטוען ב- 1995 לכתר עוצם את עיניו, אוטם את אוזניו, ונועל את פיו נוכח גל ההסתה השְפֵלָה והנוראית ההיא נגד ראש הממשלה הנבחר של מדינת ישראל. סרטי החדשות ששודרו בתקופה ההיא ב- “מבט” בערוץ 1 ובמהדורות החדשות בערוץ 2 מוכיחים מעל לכל ספק ובְּדָל התלבטות כי בנימין נתניהו ישב בנוח על הגדר, החריש ושתק. הוא יצא נשכר מההתקפות הרצחניות של הימין הקיצוני על ראש הממשלה + שר הביטחון ובֵן המַלְכוּת יִצְחָק רָבִּין ז”ל. יצחק רבין כינה את בנימין נתניהו צָבוּעַ. פוסט מס’ 552. כל הזכויות שמורות.

עדויות מצולמות בלתי נשכחות.

rabin 12

טקסט תמונה : סתיו 1995. חודשי ספטמבר, אוקטובר, ונובמבר. האספסוף המסית והמדיח של הימין הקיצוני פועל בנמרצות ובשיכרון כוח נגד שלטון החוק של מדינת ישראל בראשות ראש הממשלה יצחק רבין. (באדיבות ערוץ 1, ערוץ ההיסטוריה, ו- YES דוקו). 

rabin 13

טקסט תמונה : סתיו 1995. חודשי ספטמבר, אוקטובר, ונובמבר. האספסוף המסית והמדיח של הימין הקיצוני פועל בנמרצות ובשיכרון כוח נגד שלטון החוק של מדינת ישראל בראשות ראש הממשלה יצחק רבין. אנשי הימין הקיצוני נושאים ארון מתים המיועד לראש הממשלה יצחק רבין וזועקים בקולי קולות לידו של בנימין נתניהו, “בחרת רבין קיבלת עראפאת”.(באדיבות ערוץ 1, ערוץ ההיסטוריה, ו- YES דוקו). 

rabin 14

טקסט תמונה : סתיו 1995. חודשי ספטמבר, אוקטובר, ונובמבר. האספסוף המסית והמדיח של הימין הקיצוני פועל בנמרצות ובשיכרון כוח נגד שלטון החוק של מדינת ישראל בראשות ראש הממשלה יצחק רבין. אנשי הימין הקיצוני נושאים ארון מתים המיועד לראש הממשלה יצחק רבין וזועקים בקולי קולות לידו של בנימין נתניהו, “בחרת רבין קיבלת עראפאת”. (באדיבות ערוץ 1, ערוץ ההיסטוריה, ו- YES דוקו). 

rabin 16

טקסט תמונה : סתיו 1995. חודשי ספטמבר, אוקטובר, ונובמבר. האספסוף המסית והמדיח של הימין הקיצוני פועל בנמרצות ובשיכרון כוח נגד שלטון החוק של מדינת ישראל בראשות ראש הממשלה יצחק רבין. (באדיבות ערוץ 1, ערוץ ההיסטוריה, ו- YES דוקו). 

rabin 17

טקסט תמונה : סתיו 1995. חודשי ספטמבר, אוקטובר, ונובמבר. האספסוף המסית והמדיח של הימין הקיצוני פועל בנמרצות ובשיכרון כוח נגד שלטון החוק של מדינת ישראל בראשות ראש הממשלה יצחק רבין. איתמר בן גביר מציג את הלוגו של מכוניתו של ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ומצהיר בפני מצלמות ערוץ 1 וערוץ 2 : “אם הגענו לסמל המכונית – אנחנו יכולים להגיע לרבין”. (באדיבות ערוץ 1, ערוץ ההיסטוריה, ו- YES דוקו). 

rabin 18

טקסט תמונה : סתיו 1995. חודשי ספטמבר, אוקטובר, ונובמבר. האספסוף המסית והמדיח של הימין הקיצוני פועל בנמרצות ובשיכרון כוח נגד שלטון החוק של מדינת ישראל בראשות ראש הממשלה יצחק רבין. (באדיבות ערוץ 1, ערוץ ההיסטוריה, ו- YES דוקו). 

rabin 19

טקסט תמונה : סתיו 1995. חודשי ספטמבר, אוקטובר, ונובמבר. האספסוף המסית והמדיח של הימין הקיצוני פועל בנמרצות ובשיכרון כוח נגד שלטון החוק של מדינת ישראל בראשות ראש הממשלה יצחק רבין. (באדיבות ערוץ 1, ערוץ ההיסטוריה, ו- YES דוקו). 

rabin 21

טקסט תמונה : סתיו 1995. חודשי ספטמבר, אוקטובר, ונובמבר. מנהיגות מפלגת הליכוד בראשות בנימין נתניהו ניצבת על הגזוזטרה ההיא בכיכר ציון בירושלים ומתבוננת באספסוף מסית ומדיח בן 30000 (שלושים אלף) של הימין הקיצוני פועל בנמרצות ובשיכרון כוח נגד שלטון החוק של מדינת ישראל בראשות ראש הממשלה יצחק רבין. ממעל הכתובת “קרב ההגנה על ירושלים” ומתחת לה “מוות לרב המרצחים”. כולם שתקו שם. בנימין נתניהו לא היסה את הנבלים הפורעים. (באדיבות ערוץ 1 ו- YES דוקו). 

rabin 20

טקסט תמונה : סתיו 1995. חודשי ספטמבר, אוקטובר, ונובמבר. מנהיגות מפלגת הליכוד בראשות בנימין נתניהו (וגם יצחק שמיר, רחבעם זאבי, ואריק שרון ועוד כמה…) ניצבת על הגזוזטרה בכיכר מיון בירושלים ומתבוננת באספסוף מסית ומדיח בן 30000 (שלושים אלף) של הימין הקיצוני פועל בנמרצות ובשיכרון כוח נגד שלטון החוק של מדינת ישראל בראשות ראש הממשלה יצחק רבין. כולם שתקו שם. בנימין נתניהו לא היסה את הנבלים הפורעים. (באדיבות ערוץ 1 ו- YES דוקו). 

האם ראש ממשלה דמוקרטי ב- ישראל החופשית יהיה מוכשר לנהל את המדינה 7/24 בשיטת 59:61 ? 

בנימין נתניהו הוא ראש ממשלה קפיטליסט ומפריט לאומי כושל שמנהל אומנם מדינה דמוקרטית אך מבורדקת ומבולגנת. בכל תחום. המינוי המטופש של ד”ר רן ברץ לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי (ביום רביעי – 4 בנובמבר 2015) הוא עוד עדות מפלילה כיצד מתנהל ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו על שלל חבר היועצים בלשכה המורחבת שלו. מעשה הרכבת ממשלת ישראל, הפקדת השרים על משרדיהם, וחלוקת התיקים על ידו נשען על בלימה. הרוב המינימלי 59:61 עליו נשענת ממשלתו מזמין אין סוף לחצים (בצורת אולטימטומים) של כל מיני חבריו באגפי הקואליציה שמבקשים לעצמם שררה ורוצים להתמנות לשרים. נוסחת הניהול צרת האופקים שלו מסתייעת ב- “נוכלות פוליטית”. כך מפרש זאת הציבור הנדהם שרואה את המראות ושומע את הקולות. פתרון אחד שלו של בנימין נתניהו במקום אחד יוצר מייד משבר בגזרה אחרת. ראה את סיפור מינויים הכפול, המביך, רווי שינויים, ו- ההפכפך לשרים של יריב לווין (ביטחון פנים), גלעד ארדן (שר לביטחון פנים + עניינים אסטרטגיים + הסברה), זאב אלקין (שר לעניינים אסטרטגיים שהוזז לתפקיד שר קליטת עלייה והשר לענייני ירושלים), סילבן שלום (שר הפנים + אחראי על המו”מ עם הפלסטינים), ובני בגין (שר ללא תיק. הדבר נודע לבני בגין על פי הודעה של ראש הממשלה בכנסת מבלי שהוא דיבר עמו קודם לכן), כמו גם מינויו באותה שיטה מפתיעה של צחי הנגבי ליו”ר וועדת חוץ וביטחון. ראו גם את הזזתו של זאב אלקין משר לעניינים אסטרטגיים ומינויו לתפקיד השר הממונה על קליטת העלייה והשר לענייני ירושלים. וכל זאת לאחר הבטתו המפורשת בפברואר 2015 (בטרם הבחירות לכנסת ה- 20 ב- 17 במארס 2015) לראש עיריית ירושלים מר ניר ברקת כי הוא האיש הבלעדי שלו לענייני בירת ישראל. ניר ברקת נפגע, וכבר הספיק להצהיר כי מינויו של זאב אלקין מצער ונובע משיקול פוליטי צר לרבות בזבוז כספים. ראו גם את מינויו של ישראל כץ לשר התחבורה והשר לענייני מודיעין. מדובר במעשה קונדס. ראו גם את נושא פיטוריו המהיר של מנכ”ל משרד החוץ נסים בן שטרית ע”י ראש הממשלה והצבתו במקומו שָם את נאמנו של בנימין נתניהו ד”ר דורי גולד. ראו גם את פיטוריו וסילוקו בשיחת טלפון של מנכ”ל משרד התקשורת אבי ברגר ע”י ראש הממשלה של בנימין נתניהו (מי ש- משמש במקביל גם שר התקשורת של מדינת ישראל), וההכנות שלו למנות למנכ”ל משרד התקשורת החדש את מקורבו שלמה פילבר. שלמה פילבר היה ראש המטה של בנימין נתניהו במסע הבחירות האחרון לכנסת ה- 20 ב- 17 במארס 2015. כמו כן שימש שלמה פילבר ראש המטה של בנימין נתניהו בשנים 2003 – 2001. מנכ”ל משרד התקשורת המפוטר אבי ברגר סירב להוראת ראש הממשלה בנימין נתניהו (מכהן כאמור גם במקביל כשר התקשורת) לבצע את הוראתו המחמירה עם ערוץ 10 שדורש ממנו תשלום של 16.800000 (שישה עשר מיליון ושמונה מאות אלף) שקל. ראו גם את הודעת התפטרות המחאה אתמול של פרופסור דוד גילה מתפקידו כממונה על ההגבלים העסקיים (כפי שמסר אותה לשר הכלכלה אריה דרעי) בגין המחלוקת על מתווה פירוק מונופול הגז הטבעי של חברות הדלק ונובל אנרג’י. ברור כי ממשלת ישראל בראשות בנימין נתניהו נסוגה מהמתווה המשותף שגובש בפברואר 2015 ע”י הרשות להגבלים עסקיים (בראשות פרופסור דוד גילה) ועל ידה, וכי היא הממשלה מסתפקת עתה במתווה מרוכך יותר שלא יביא לתחרות בענף הגז, אלא דווקא להנצחת המונופול ולהאמרת מחירי הגז והחשמל. הציבור חש מאוים ומבין כי הממשלה בראשות בנימין נתניהו מעניקה חלק מאוצרות הטבע של מדינת ישראל לשליטה פרטית. נשאלת כאן שאלה רצינית האם ממשלת ישראל בראשות בנימין נתניהו משרתת בעלי הון באופן כה גלוי ונרצע ? היכן הם שר האוצר משה כחלון ושר האנרגיה יובל שטייניץ ? מה קורה פה לעזאזל ? ראו גם את שר האוצר החדש משה כחלון ראש מפלגת “כולנו” זה שהבטיח גדולות ונצורות לעם ישראל בטרם הבחירות לכנסת ה- 20 ב- 17 במארס 2015 בתחומי הדיור, הבנקאות, הגז והחשמל (צבר בגין הבטחותיו המוקדמות לציבור 10 מנדטים) כי הוא זה ש- ינפץ מונופולים, יפרק את מונופול הגז, ייצור תחרות במשק הישראלי, ויוריד מחירים – מצהיר עכשיו כי הוא יורד מאסדת קידוח הגז של מקורבו וידידו העשיר קובי מימון בשל ניגוד עניינים ואיננו משתתף בוויכוח למי שייכים אוצרות הטבע של ישראל, לציבור הכללי ו/או לידיים פרטיות. ראוי להתבונן שוב בריאיון שערכה יונית לוי מגישת החדשות בערוץ 2 עם משה כחלון בטרם הבחירות לכנסת ה- 20 בה הבטיח לה בנחרצות רבה כי יפעל בכל תנאי לפירוק מונופול הגז. לפתע עכשיו כשר האוצר הוא נסוג ובורח מהמערכה בתירוץ של יחסי קירבה וידידות עם קובי מימון. לכן צריך להכריז על כך עוד הפעם בפוסט הזה : משה כחלון ביצע כאן מעשה שקרנות ו- נוכלות פוליטי בניגוד מוחלט להבטחתו הציבורית המפורשת בריש גלי לפני הבחירות כי יפעל בכל כוחו להוזיל את תעריפי הגז והחשמל לאלתר. ראש הממשלה בנימין נתניהו הופך אם כן בכורח הנסיבות הפוליטיות ל- “סופר טאנקר”, איש הקובע בתחום ניצול ציבורי ו/או פרטי של מכמני האנרגיה של מדינת ישראל שאוצרים בקרבם מאות רבות מאוד של מיליארדי שקלים. בכורח הנסיבות הללו הוא גם מנהיג ומכוון את התקשורת של מדינת ישראל, ובכורח אותן הנסיבות הוא מכהן גם כ- שר החוץ בפועל של מדינת ישראל.

בנימין נתניהו הוא ראש ממשלה שמינה את עצמו כאמור גם לשר התקשורת. בתוקף תפקידו כראש ממשלה הוא שומר לעצמו קרוב ככל האפשר את תיק רשות השידור, ממנו הרחיק לאלתר את גלעד ארדן הכנוע שלפתע ירד על ברכיו והתרפס בפני ראש הממשלה כי יואיל לשמור לו נתח מעוגת השררה. ערוץ 1 השרוי תחת עול כונס נכסים וצו פירוק שוכב בינתיים פרקדן נטול רייטינג ומובס בזירת התקשורת. למעט פעם אחת בשנה בה ערוץ 1 משדר ישיר את תחרות שירי הארו-וויזיון האירופית מניבת הרייטינג (% 18.6 במוצ”ש – 23 במאי 2015) ופעם אחת בשבוע בה ערוץ 1 משדר את המשחק המרכזי בליגת העל בכדורגל. הריאיון שהעניק אמש (יום שלישי – 26 במאי 2015) גלעד ארדן לתמר איש שלום באולפן ערוץ 10 בירושלים חשף אותו כפוליטיקאי מגוחך ושביר. זה לא הכל. באמצעות תככים פוליטיים עושה בנימין נתניהו גם כל מאמץ לקעקע את מעמדו של ערוץ 10. מדהים אותי כאזרח וותיק של מדינת ישראל כי האיש ששירת בשעתו כקצין קרבי לוחם בסיירת מטכ”ל של צה”ל, וגדל והתחנך על ערכים נעלים של נאמנות, צדק, מוסר, דוגמא אישית, דרך ארץ, וכנות ואומץ לב – מרשה לעצמו עכשיו לנהל בצורה כה משובשת את מדינת ישראל כאילו הפוליטיקה היא עולם אחר ונפרד בו כל חוקי הג’ונגל כשרים. מדובר בניהול חשבונות מוטרף ומלוכלך נעדר כל יתרון מוסרי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, מי שמנהל את מדינת ישראל החופשית והדמוקרטית בציניות ונוכלות פוליטית. בנימין נתניהו טועה טעות מרה אם הוא חושב שיעלה בידו לנהל את המדינה לאורך ימים באמצעות שוֹט ומגלב. אבל לך תדע. אומרים כי הפוליטיקה היא אומנות הבלתי אפשרי. אולי הוא ישרוד ארבע שנות 7/24 בשיטת 59:61.

בֵּן מַלְכוּת ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז”ל, נורה ונרצח ע”י נבל ובן בליעל ב- 4 בנובמבר 1995 בכיכר העיר בתל אביב במוצ”ש – 4 בנובמבר 1995 (1).

אינני רוחש טיפת הערכה לבנימין נתניהו האדם. מראות חודשי הסתיו של אוקטובר ונובמבר לפני עשרים שנים בשנת 1995 אינם משים מזיכרוני ולא מרפים ממני. בנימין נתניהו, יו”ר הליכוד ב- 1995, ראה את המראות הַמְנוּבָזִים, המכוערים, והמתועבים בהם אנשי הימין והימין הקיצוני מלבישים את בן המלכות וראש הממשלה יִצְחָק רָבִּין ז”ל במדי SS נאציים של מפקד הגסטאפו היינריך הימלר ועוטים על ראשו כפייה של יאסר עראפאת, ושתק. אני מוצא ביומני דברים שרשמתי לזכרו של בֵּן המַלְכוּת יִצְחָק רָבִּין ז”ל בראשית חודש נובמבר של שנת 2014, במלאת 19 (תשע עשרה) שנים להירצחו ע”י בן עוולה.

זהו הטקסט : אינני יודע מה עם משפחת רבין שהתכנסה יחדיו בכנסת ישראל בירושלים ביום רביעי – 5 בנובמבר 2014 לשמע נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס האזכרה לרצח הפוליטי הנפשע של אביהם מנהיג האומה יצחק רבין ז”ל לפני 19 (תשע עשרה) שנים בכיכר העיר בתל אביב. המתנתי דקה אולי שתיים בכורסת הטלוויזיה שלי בביתי בעת נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לזכרו של המנהיג הדגול שלי יצחק רבין, זיכרון לאומי שהולך ודוהה. לא היה צריך הרבה זמן כדי להבין לאלו מחוזות ראש הממשלה בנימין נתניהו רוצה לגרור אותי, אז קמתי מהכורסה ונטשתי את מסך הטלוויזיה. שום סליחה אישית של ראש הממשלה הנוכחי. שום מילת צער ויגון מפיו של בנימין נתניהו כעת גם בחלוף 19 שנים. כל מה שבנימין נתניהו הואיל לומר בטקס האזכרה לפני כמה ימים בכנסת כי יצחק רבין ז”ל ידע שהסכמים על נייר בלבד אינם מקיימים את השלום. אותו בנימין נתניהו שניאץ את ראש הממשלה ושר הביטחון בן המלכות יצחק רבין ז”ל ב- 1995 כלהלן : “כל הצביעות של יצחק רבין ומקורביו מדהימה אותי. הם מנסים להציג את אנשי הליכוד כאשמים באלימות אולם הם המתחסדים האמיתיים והם הצבועים שמתחבאים מאחורי האמת”, בא עכשיו למליאת הכנסת כאילו לא קרה מאום לפני 19 שנים. לא עולה גם היום בדעתו להרכין ראשו בפני בֵּן המַלְכוּת שנרצח . הנאום חסר החשיבות לא כלל מראש כל בקשת מחילה פרסונלית של ביבי נתניהו מיצחק רבין ז”ל על אותה ההסתה הפרועה והנבזית שהתנהלה ע”י הימין + הימין הקיצוני לפני 19 שנים בראשי חוצות והביאה לרצח הנפשע ע”י בן בליעל, והוא בנימין נתניהו כמו אישים אחרים במפלגת הליכוד היו עדים לה, אולם החרישו, ולא יצא חוצץ נגדה. מנוולים ובני עוולה מהימין + הימין הקיצוני השתתפו בהפגנות פוליטיות אלימות ו- מְנוּבָזוֹת ברחבי הארץ נגד ראש ממשלת ישראל יצחק רבין ז”ל, גיבור הפלמ”ח, רמטכ”ל צה”ל בעת הניצחון המזהיר במלחמת ששת הימים ב- 1967 על שלושה צבאות ערב של מצרים, סוריה, וירדן, ראש ממשלה ושר ביטחון שנבחר באופן דמוקרטי להוביל את גורלה של מדינת ישראל אל חוף מבטחים מדיני. המפגינים המנוולים והמנובזים האלה הלבישו את בן המלכות יצחק יצחק רבין ז”ל בצילומי Blow ups בבגדיו של הרייכספיהרר הנאצי היינריך הימלר ועטו לראשו כפייה של יאסר עראפאת. יריבו הפוליטי של יצחק רבין ז”ל ב- 1995 היה ראש האופוזיציה ויו”ר הליכוד ב- 1995 בנימין נתניהו. בנימין נתניהו וחבר מרעיו במפלגת ליכוד ראו מהגזוזטרה בכיכר ציון בירושלים את מראות הזוועה ושמעו את קולות הזימה, החטא, והזדון של המפגינים בני עוולה – ושתקו. עכשיו בחלוף 20 שנים הוא מספר לי בטקס האזכרה ה- 19 להירצחו של אחד מגדולי האישים של העם היהודי ומדינת ישראל בכל הזמנים כי יצחק רבין ז”ל הסכים עם הרעיון כי כל הסדר מדיני שלא יהיה מושתת על על ביטחון לא יחזיק מעמד, והנייר לבדו לא מקיים את השלום. זה מה שיש לו להגיד היום. שום בקשת סליחה אישית מבן המלכות שנרצח בעיצומה של הסתה והדחה ע”י הימין + הימין הקיצוני ונפל על קידוש השם ב- 4 בנובמבר 1995 בכיכר העיר בתל אביב. הנזר והאצעדה נלקחו ממנו בכוח האקדח . מדובר בחוסר יושרה קיצונית וצביעות פוליטית בלתי מתקבלת על הדעת . אינני יכול לסלוח לראש הממשלה כיום בנימין נתניהו על שאיננו מוצא טיפה של אֶמֶת וקמצוץ של כבוד עצמי כדי להתייצב בפני האומה ולומר : שגיתי. שגינו לפני 20 שנים. ברור שקמתי ממושבי בביתי וניתקתי מגע מהטלוויזיה שאותה בנימין נתניהו מנצל לצרכיו האישיים.

בֵּן מַלְכוּת ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז”ל, נורה ונרצח ע”י נבל ובן בליעל ב- 4 בנובמבר 1995 בכיכר העיר בתל אביב במוצ”ש – 4 בנובמבר 1995 (2).

זהו הרעיון שהטריד והניע אותי להתייחס בשעתו להצעה המשובשת והמעוותת של העיתונאי הוותיק יעקב אחימאיר להזמין את ראש הממשלה בנימין נתניהו יריבו הפוליטי המר של יצחק רבין לנאום בעצרת האֵבֶל המציינת את קטילתו של ראש ממשלה ושר ביטחון במדינה חופשית ודמוקרטית בידי בן עוולה ישראלי. הרי יצחק רבין הגדיר באוקטובר 1995 את בנימין נתניהו בטרם הירצחו “צָבוּעַ”. העיתונות לכל גווניה תיעדה זאת והעניקה לכינוי הזה כותרות ראשיות. המילון מעניק כמה פירושים למילה צָבוּעַ : “איש מזימות, בוגד, דו פרצופי, ערום, ורמאי”. כיצד זה שוכנת הצביעות של בנימין נתניהו ליד הזיכרון הלאומי של בֵּן מַלְכוּת בדמותו של יצחק רבין ז”ל ? בין ראש הממשלה יצחק רבין לבין ראש האופוזיציה בנימין נתניהו התקיימה בשנים 1995 – 1992 יריבות ומחלוקת פוליטית קשה. חמוּרָה. אולם ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז”ל שמר על הגינות מוחלטת ולא חצה קווים אדומים . גם אם מדובר בוויכוח פוליטי נוֹקֵב וּמַר. מה אם כן הביא את יצחק רבין לצאת בהצהרות כה חריפות בפומבי בחודשים ספטמבר, אוקטובר, ונובמבר של  1995 נגד בנימין נתניהו וחבריו במפלגת הליכוד, כמעט בלתי מקובלות, ולכנותם בכינוי הבלע “צְבוּעִים”. ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז”ל מדינאי עַל, היה הראשון שזיהה את מלחמת החורמה הנבזית והאלימה שמנהל נגדו באופן שיטתי גוש הימין על כל מרכיביו (ימין מתון + ימין קיצוני) בעקבות המחלוקת אודות הסכמי אוסלו א’ ו- ב’ שחתמה ממשלת ישראל עם יו”ר הרשות הפלסטינית יאסר עראפאת בשנים 1995 – 1993. איזה ימין מתון ואיזה נעליים.

טקסט מסמך : לפני כ- 20 שנים. חודש אוקטובר של שנת 1995. העיתון המצוין “ידיעות אחרונות” עוקב בעירנות אחרי המתרחש במערכות הפוליטיקה הישראלית. ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז”ל (בן 73) מתייחס למפלגת הליכוד בראשה ניצב בנימין נתניהו (בן 46) ו- אומר בכותרת הראשית כחודש – חודשיים לפני הירצחו : “זו הלהטת יצרים תחת הכותרת של מניעת קרע בעם”, ומוסיף בכותרת המשנה : “צבועים”. (באדיבות העיתון “ידיעות אחרונות”).

מדהים אותי עוד יותר על פי עדותו של יעקב אחימאיר במאמרו ההוא ב- “ישראל היום” הציטוט הבא : “לימים האזנתי (הוא יעקב אחימאיר האזין) לדברים שאמר בריאיון רדיו איתן הָבֶּר לשעבר מנהל לשכתו של ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין שאמר על הצעה כזאת (הצעה שראש הממשלה בנימין נתניהו ינאם בעצרת הַאֵבֶל לזִיכְרוֹ של יצחק רבין) : “למה לא”. הוא לא הזדעזע”. קשה לי להאמין שאֵיתָן הָבֶּר הסכים אז לרעיון כי ראש הממשלה בנימין נתניהו שהוגדר כאמור ע”י יצחק רבין “איש מזימות, ערוּם, ורמאי”, הוא שינאם בעצרת זיכרון לזכרו של הנרצח, עצרת שהיא עדיין יד ומצבה למורשת ניהול של מדינה דמוקרטית כפי שהתווה ראש הממשלה ובֵן המַלְכוּת יצחק רבין ז”ל בין השאר גם בחזון השלום שלו.

טקסט תמונה : עשור ה- 70 של המאה הקודמת. הימים ההם – הזמן ההוא. העיתונאי ושדר הטלוויזיה הישראלית הציבורית יעקב אחימאיר מראיין את ראש הממשלה יצחק רבין בקדנציה הראשונה שלו בשנים 1977 – 1974. יעקב אחימאיר רחש הערכה עצומה ליצחק רבין ז”ל. (באדיבות יוסף “פונצי” הדר ז”ל. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות). 

טקסט תמונה : 1985. הימים ההם – הזמן ההוא. מר דניאל פאר (מימין) ומר יעקב אחימאיר (משמאל) מגישים את מהדורת “מבט”. עומד בתווך מנהל חטיבת החדשות של הטלוויזיה הישראלית הציבורית מר יאיר שטרן. (באדיבות יאיר שטרן. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

הערה : יאיר שטרן שימש מנהל חטיבת החדשות של הטלוויזיה הישראלית הציבורית שתי קדנציות בשנים 1989 – 1983, והיה מנהל הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 בשנים 2000 – 1993.

ב- 13 בספטמבר של שנת 1995 התקיימה הפגנה של הימין בתוספת הימין הקיצוני ליד צומת רעננה בראשות מנהיג הליכוד בנימין נתניהו. ממש לידו נישא ארון קבורה עליו כתוב “רבין ממית את הציונות”. לא צריך להתאמץ יתר על המידה כדי להבין למי היה מיועד ארון הקבורה הזה. בנימין נתניהו לא התנער מהמחזה המביש. הוא לא גער באנשים המוסתים ולא תבע מהם להסתלק ולסור מעל פניו. בנימין נתניהו שתק. למי שזיכרונו קצר ומתעניין בנושא יכול למצוא את התיעוד הנ”ל ב- “Youtube” וגם בארכיון העיתונות ב- “בית אריאלה” בתל אביב. בנימין נתניהו וחבריו המשיכו לנוע במסלול התהלוכה כרגיל כאילו לא קרה דבר. היה ברור כי האנשים שהתנהלו וצעדו ליד מנהיג הליכוד בנימין נתניהו ב- 1995 ומאחוריו, מבקשים את נפשו של יצחק רבין ז”ל ראש הממשלה ושר הביטחון של מדינת ישראל שנבחר לתפקידו בהצבעה דמוקרטית ע”י רוב ברור בעם.

טקסט מסמך : לפני כ- 20 שנים. חודש אוקטובר של שנת 1995 . העיתון המצוין “ידיעות אחרונות” עוקב בעירנות אחרי ההתרחשויות הפוליטיות במדינת ישראל. ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז”ל אומר בכותרת הראשית : “הליכוד נותן השראה לפורעים”. ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז”ל מאשים את מנהיגי הליכוד במתן השראה לאותם חוגי בימין שמנסים לתקוף פיזית אותו ואת שרי הממשלה, ואומר בגוף הכתבה : “כשראשי הליכוד מגנים זאת הם מגלים צביעות. הם הרי משתתפים בהפגנות של אותם אנשי ימין, הם נוקטים אלימות מילולית בלתי נסבלת כלפי הממשלה הזו, והם נותנים לגיטימציה לחמומי מוח כהניסטיים לנסות לפגוע בי ובשרים בממשלתי”. יצחק רבין היה איש אמיץ ומנהיג למופת. הסובבים אותו היו נאיביים וכשלו בהגנה עליו. (באדיבות העיתון “ידיעות אחרונות).

יו”ר הליכוד בנימין נתניהו תוקף בחריפות רבה את בן המלכות ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ו- אומר באחת ההזדמנויות בשלהי 1995 כהאי לישנא : “כל הצביעות של יצחק רבין ומקורביו מדהימה אותי. הם מנסים להציג את אנשי הליכוד כאשמים באלימות אולם הם המתחסדים האמיתיים והם הצבועים שמתחבאים מאחורי האמת”. ביום חמישי – 5 באוקטובר 1995 יממה אחרי יום הכיפורים אישרה הכנסת את הסכם אוסלו ב’. באותו הערב ההוא של 5 באוקטובר 1995 התקיימה בכיכר ציון בירושלים הפגנת ענק של הימין והימין הקיצוני נגד הסכמי אוסלו א’ ו- ב’. 30000 (שלושים אלף) אנשים נטלו חלק במפגן של אלימות קיצונית ביותר תרכובת של שנאה ותיעוב כלפי ממשלת ישראל בראשות יצחק רבין ז”ל שכיהן גם בתפקיד שר הביטחון. על הגזוזטרה שהקיפה על ההמון המוסת והמשולהב ניצבו ראש הליכוד בנימין נתניהו, אריאל “אריק” שרון, משה קצב, ואם אני מבחין נכון ניתן לראות שם גם את דוד לוי. ההמון המוסט הלביש את יצחק רבין במדי .S.S גרמניים וסמל צלב הקרס היישר מהמלתחה של הצורר הנאצי היינריך הימלר ובכפייה של יאסר עראפאת, וזעק בקול ניחר בזעקות קצובות ומתואמות : “יצחק רבין רוצח”, יצחק רבין בוגד”, יצחק רבין נאצי”, “בדם ואש את יצחק רבין נגרש”, ועוד סיסמאות תועבה. בנימין נתניהו שניצב על הגזוזטרה עם אנשיו ראה את המראות הקשים ושמע את קולות הרשע אך לא היסה את המנאצים המטורפים. יתירה מזאת : הוא נשאר על עומדו ולא עזב את הבימה. בנימין נתניהו ראה כמו כל האחרים את ה- blow ups של ראש הממשלה יצחק רבין מופיע בתוך פוסטרים מוחזקים בידי ההמון כשהוא לבוש במדי SS נאציים וחובש כפייה כמו זאת של יאסר עאראפאת ואיננו מגיב כפי שאמור להגיב מדינאי ישראלי נאור.

ראה גם את עדותם של העיתונים “ידיעות אחרונות”, “הארץ”, ו- “מעריב” מ- 5 באוקטובר 1995. הפגנה אלימה, ארסית, ונבזית של כ- 30000 (שלושים אלף) אנשי הימין + הימין הקיצוני בכיכר ציון בירושלים נגד הסכמי אוסלו א’ ו- ב’. ראש הממשלה ושר הביטחון של מדינת ישראל יצחק רבין ז”ל מולבש ע”י מתנגדיו במדי SS נאציים כפי שהגה מפקד הגסטאפו היינריך הימלר. כבודו של יצחק רבין בן מלכות, מפקד עליון בפלמ”ח ובארגון “ההגנה” שהגן בחירוף נפש במלחמת העצמאות ב- 1948 על מדינת ישראל בפני שבע צבאות של מדינות ערב, ורמטכ”ל צה”ל בניצחון המזהיר במלחמת ששת הימים ב- 1967 – נרמס ומחולל. בנימין נתניהו ומרעיו במפלגת הליכוד ראו את המראות המבישים ושמעו את הגידופים והנאצות, ושתקו. הוא בנימין נתניהו וחבר מרעיו נותרו במקומם ולא אמרו הרף. הם כולם אנשי הליכוד התבוננו בנעשה ולא הסתלקו מהבימה. 

ראה גם את עדותם “ידיעות אחרונות”, “מעריב”, ו- “הארץ” מ- 5 באוקטובר 1995. כיכר ציון בירושלים. הימין הקיצוני מוביל הפגנה אלימה ונבזית נגד ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין. הם מכנים אותו שקרן. צעירים חובשי כיפות נושאים Blow ups בו נראה יצחק רבין חובש כפייה ערבית בסגנון יאסר עראפאת. צמרת הנהגת הליכוד חזתה במראה המביש ובלמה את פיה. 

ראה “מעריב” מ- אוקטובר 1995. ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין מצהיר : “ראשי הליכוד מגלים צביעות. הם הרי משתתפים בהפגנות של אותם אנשי ימין, הם נוקטים אלימות מילולית בלתי נסבלת כלפי הממשלה, והם מעניקים לגיטימציה לחמומי מוח כהניסטים לנסות לפגוע בי ובשרים אחרים”. בגוף המסמך הזה עונה ח”כ גב’ לימור לבנת לראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ומאשימה את מפלגת העבודה בעריכת מסע הסתה מאורגן נגד מפלגת הליכוד, כהאי לישנא : “הסכנה היחידה הצפויה לראשי מפלגת העבודה היא תבוסה בקלפי . אין כל סכנה לשלומם של ראשי מפלגת העבודה. בדרכה זאת תיאלץ הממשלה להוציא אל מחוץ לחוק יותר ממחצית הציבור השולל את מדיניותה”. (באדיבות העיתון “מעריב”).

הערה א’ : לאחר ניצחונו של הליכוד בבחירות לכנסת ה- 14 ב- 29 במאי 1996 מינה ראש הממשלה בנימין נתניהו את גב’ לימור לבנת לשָרָת התקשורת. השָרָה חסרת הנימוס והידע מיהרה להודיע לאחר המינוי בלשון בוטה של עסקנית מפלגתית : “מוטי קירשנבאום מנכ”ל רשות השידור יתחיל להזיע עכשיו”.

הערה ב’ : באולימפיאדת אתונה 2004 זכה הגוֹלֵש גל פרידמן במדליית זהב. השָרָה לימור לבנת שביקרה באירוע ניצלה את מעמדה ו- הפרה את כללי הנימוס האולימפיים משזינקה מטעמים פטריוטיים לפודיום (דוכן סטרילי לחלוטין שמיועד למנצחים האולימפיים בלבד) כדי לתפוש תמונה בינלאומית עם האלוף האולימפי הישראלי.

הערה ג’ : ב- 17 במאי 1977 ניצח הליכוד בבחירות לכנסת ה- 9 ומנחם בגין המנהיג והדמוקרט הדגול התייצב לראשונה בחייו בראש ממשלת ישראל. עסקנים קטנוניים ממפלגתו פנו אליו כדי שיעיף את מנכ”ל רשות השידור המכהן יִצְחָק לִבְנִי, פרי מינויה של ממשלת גב ‘גולדה מאיר באפריל 1974 ועל פי המלצת שר התקשורת בימים ההם שמעון פרס. “הוא לא משלנו”, הטיחו העסקנים במנחם בגין. בהיותו אדם בעל יושרה, כבוד, ודרך ארץ, ודמוקרט בעל שיעור קומה, דחה ראש הממשלה מנחם בגין את התביעה על הסף. יִצְחָק לִבְנִי השלים חמש שנות כהונה על פי החוֹק.  ב- 1 באפריל 1979 התמנה במקומו למשרה הרמה עיתונאי “מעריב” יוסף “טומי” לפיד ז”ל.

הערה ד’ : ב- 5 באוקטובר 1995 ניצב דוד לוי על הגזוזטרה בכיכר ציון בירושלים ליד בנימין נתניהו ואריאל שרון בעת ההפגנה האלימה והנבזית של 30000 אנשי הימין נגד החלטת ממשלת ישראל בראשות יצחק רבין המאשרת את הסכמי אוסלו. דוד לוי החל את נאומו אולם ההמון המוסת גירש אותו מהמיקרופון. דוד לוי סיים את נאומו שטרם התחיל במילים האלה : “אין לי חלק ונחלה עִמָכֶם…” ופרש, במקום לומר זאת למנהיג הליכוד ששתק באותו הרגע הבזוי ההוא, “מר בנימין נתניהו אין לי עוד חלק ונחלה עִמְךָ”. בני בגין ודן מרידור הביעו סלידה מהמעמד המטורף רווי חזיונות שווא אלימים בליל חמישי ההוא של 5 באוקטובר 1995, אולם אמרו את דעתם בקול מינורי מידי.

שֵרָתִּי בימים ההם של חודשים ספטמבר, אוקטובר, ונובמבר של 1995 את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 כעיתונאי ומנווט ומנהל מחלקת הספורט. הייתי עֵד כמו רבים למחלוקת הקשה בעם. היה ברור שנערך שיתוף פעולה פוליטי הדוק בין כל אגפי הימין ומתקיימת אופוזיציה אגרסיבית ביותר נגד שִלטונו של יצחק רבין, גם אם נשמעו (באיחור) כל מיני קריאות מצד הימין המתון לעבר הימין הקיצוני, “הם זה לא אנחנו”. בעת הפגנות הימין נטמעו אנשיהם זה זה מבלי יכולת להבחין ולזהות מי הוא מה. הימין הקיצוני, האלים והמאיים, וההרסני שימש פלטפורמה לגוש הימין בכללו כדי לסלול את הדרך לשלטון. אנשיו ביקשו להסיר בכוח הזרוע את הנֵּזֶר וְהַאֶצְעָדָה מבֵּן הַמַלְכוּת הנבחר כדי להעבירם ליריבו. קשה לי מאוד להאמין שאֵיתָן הָבֶּר התנסח והביע את דעתו “למה לא” בנוגע למחשבה שראש הממשלה בנימין נתניהו ינאם בעצרת אֵבֶל לזכרו של יצחק רבין. הרי אֵיתָן הָבֶּר מודע להיסטוריה שהתרחשה כאן לנגד עינינו רק לפני 17 שנה. אני מתנגד מכל וכול להופעותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו באסיפות ובטקסי הזיכרון לזכרו של הקברניט שנרצח. לא נראה לי כאזרח מן השורה שמי שיצחק רבין ז”ל הגדיר אותו בחייו “צָבוּעַ” הוא זה שיקונן על קברו ויזיל דִּמְעוֹת תַּנִּין, גם אם הוא ראש ממשלה מכהן. ועוד דָבָר (שונה לחלוטין) שהיה לי לומר אז לפני שנתיים. מה פתאום שַדָּר ועיתונאי בכיר בטלוויזיה הציבורית מחווה את דעותיו הפרטיות והאישיות באורח קבע בעיתון מתחרה ? על יעקב אחימאיר לשמור את כישרונותיו למכורתו . לא נראה לי כי מגיש החדשות המיתולוגי של רשת הטלוויזיה האמריקנית CBS וולטר קורנקייט (Walter Cronckite) היה ממלא טורים ב- “ניו יורק טיימס” ו/או ב- וושינגטון פוסט”.

כעת במלאת 20 שנים לרצח ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז”ל אני מעלה לדיון את אותם הפוסטים המורכבים והארוכים שנכתבו בזמנו : הראשון נקרא : “אחרי רצח ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין. החיים היו חזקים מהמתים”. השני נקרא : “יצחק רבין בֵּן הַמַלְכוּת נָפַל. הַנֵּזֶר וְהַאֶצְעָדָה נגזלו ממנו”. הפוסט הנוכחי מבוסס בחלקו על פרולוג חלקים א’ ו- ב’ של סדרת הספרים רחבת ההיקף שקרויה “מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה”. ראה להלן את השערים הקדמיים והאחוריים של הספרים פרולוג א’ ופרולוג ב’ שחקרתי וכתבתי.

revolution 1

טקסט מסמך : השער הקדמי של הספר פרולוג חלק א’ שחקרתי וכתבתי : “מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה”. (ארכיון יואש אלרואי. כל נזכויות שמורות).

revolution 2

טקסט מסמך : השער האחורי של הספר פרולוג חלק א’ שחקרתי וכתבתי : “מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה”. (ארכיון יואש אלרואי. כל נזכויות שמורות). 

טקסט מסמך : השער הקדמי של הספר פרולוג חלק ב’ שחקרתי וכתבתי : “מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה”. רצח ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין בכיכר מלכי ישראל בתל אביב, במוצ”ש – 4 בנובמבר 1995 (מנקודת מבטן של מצלמות ערוץ 1 וערוץ 2 שלא היו שָם).

טקסט מסמך : השער האחורי של הספר פרולוג חלק ב’ שחקרתי וכתבתי : “מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה”. רצח ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין בכיכר מלכי ישראל בתל אביב, במוצ”ש – 4 בנובמבר 1995 (מנקודת מבטן של מצלמות ערוץ 1 וערוץ 2 שלא היו שָם).

אינני רוחש טיפת הערכה לבנימין נתניהו האדם. מראות חודשי הסתיו של אוקטובר ונובמבר לפני עשרים שנים בשנת 1995 אינם מרפים ממני. ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין היה נתון באותם הימים ההם לאיומים על חייו ונמצא בסכנת חיים של ממש. רק איש לא לקח זאת ברצינות. גם לא הוא עצמו. חייו היו תלויים על חוט השערה, על בלימה. אך שום אדם בחטיבת החדשות בטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 גם בחברת החדשות של ערוץ 2 המסחרי, לא היה מודע לדבר ולא חשב כך. לא המנהלים, לא השַדָּרִים, וגם לא העורכים והמפיקים. אי אפשר להאשים רק אותם ברשלנות התקשורתית הזאת כפי שהתבררה בדיעבד מפני שגם הגוף הביטחוני המקצועי הטוב ביותר במדינת ישראל, השב”כ, האמור להגן על חייו של ראש הממשלה ושר הביטחון התנהג בשלומיאליות וחובבנות. השב”כ לא העריך נכון את חומרת הסכנה ונכשל באבטחת חייו של יצחק רבין ז”ל. ביום רביעי בערב – 1 בנובמבר 1995, שלושה ימים לפני הרצח, ערך מר אהוד יערי (אז איש ערוץ 1) ריאיון טלוויזיוני נרחב עם יצחק רבין בטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 בתוכנית האקטואליה “מוֹקֵד”. אהוד יערי הוותיק ובעל הניסיון ואחד העיתונאים הטובים בישראל שימש גם מנחה ומגיש התוכנית. מפני שהעניק חשיבות רבה לפגישה עם ראש הממשלה ושר הביטחון החליט אהוד יערי לחלוק את אחריות הריאיון העיתונאי עם אנשים נוספים והזמין לשבת ולראיין לצִדוֹ באותו ערב גם את יָרוֹן דֶקֶל איש רדיו “קול ישראל” ושמעון שִיפֶר [1] הכתב המדיני של “ידיעות אחרונות”. הריאיון עם ראש הממשלה נסב בתחילה על מו”מ מדיני אפשרי עם סוריה אך גלש חיש מהר למצב הפוליטי המתוח במדינה בו הימין הקיצוני מאיים על חייו של יצחק רבין. שמעון שִיפֶר הדליק את הנורה האדומה האחרונה בריאיון. הוא שאל את ראש הממשלה : “איך אתה חַש בימים אלה שכמעט כל מגע שלך עם הציבור מלווה באבטחה כבדה בה יותר ויותר שוטרים ואנשי אבטחה חוצצים בינך לבין הציבור ?”. יצחק רבין חַש נפגע מהפגנות הימין + הימין הקיצוני בהן נושאים המפגינים תמונה שלוֹ עוטה בגדי גסטאפו נאציים ומכנים אותו “בוגד”, “נאצי”, ו- “רוצח”. אך יותר מכל הרתיחו אותו צביעותם של יו”ר הליכוד דאז בנימין נתניהו וראשי הימין המשתתפים ו- לוקחים חלק בהפגנות המכוערות והאלימות האלה ומצד שני מבקשים להידבֵר עמו. אלפי נורות אדומות זעקו מכל עבר והזהירו כי חייו של יצחק רבין נתונים בסכנה גדולה אך עיתונאי הטלוויזיה הכול כך מנוסים, בערוץ 1 וגם בערוץ 2, היו גם כה עיוורי צבעים.

טקסט תמונה : 5 באוקטובר 1995. הימין הקיצוני והנִבְזִי של מדינת ישראל מסית ומדיח (בניגוד מוחלט לחוקי מדינת ישראל). אנשיו מלבישים את בן המלכות ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין במדי SS גרמניים – נאציים של מפקד הגסטאפו היינריך הימלר בהפגנת ה- 30000 (שלושים אלף) אנשים בכיכר ציון בירושלים ומטיפים להרוג אותו. יו”ר הליכוד דאז בנימין נתניהו שהיה נוכח בהפגנה ההיא הזכורה לשמצה, ראה מהגזוזטרה בכיכר ציון את התמונות הנבזיות, ושתק. (מקור : הטלוויזיה ישראלית הציבורית – ערוץ 1).

טקסט תמונה : 5 באוקטובר 1995. כיכר ציון בירושלים. אנשי הימין הקיצוני יוצרים בנבזות ותועבה רבתיות “Photomontage” ועוטים את ראשו של בן המלכות ראש הממשלה ושר הביטחון יִצְחָק רָבִּין ז”ל בכפייה ערבית בסטייל יאסר עראפאת. כותרת ה – Blow up המורכב על שלט היא מנובזת : השקרן. ההסתה וההדחה נגד בן המלכות הובילה לרצח יצחק רבין ז”ל. (מקור : הטלוויזיה ישראלית הציבורית – ערוץ 1).

עַצֶרֶת השלום השנויה במחלוקת במוצ”ש – 4 בנובמבר 1995 עמדה ללא ספק באותו עֶרֶב במרכז ההוויה של החברה בישראל. הווייה דרמטית ומתוחה מאין כמותה. היא ניצבה בטבור החדשות והאקטואליה של התקשורת האלקטרונית והכתובה על כל האגפים שלהן. מאות אלפים תמכו בה. מאות אלפים התנגדו לה. היא עוררה סביבה עניין פוליטי עצום ומחלוקת נוראית. אף על פי כן לא עלה בדעתה של חטיבת החדשות של הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 לשָדֵר את כל מהלכה בשידור ישיר. היום זה לא יכול לקרות. אולם זה קרה אז גם בעקבות ההצהרות של יצחק רבין שוב ושוב כי איננו פוחד ואיננו מתכוון ללבוש אפוד מגן בהופעותיו הפומביות בארץ. לסובבים אותו אמר : “אני …? ללבוש אפוד מגן בארץ…? יצאתם כולכם מדעתכם…! אני לא לובש שום שכפ”ץ עלי…!”, ובכך הרדים אולי את השב”כ וגם את דָוִד “דוּדוּ” גִלְבּוֹעַ ושָלוֹם קִיטַל מנהלי החדשות בערוץ 1 וערוץ 2. ובאמת מי העלה בדעתו כי ראש ממשלה יירצח במדינה דמוקרטית וחופשית כמדינת ישראל. הוצאות להורג פוליטיות, התנקשויות, ורציחות של שליטים ונשיאים היו אופייניות והתאימו למדינות ערב. במצרים רצחו קיצוני האחים המוסלמים ב- 1981 את הנשיא אנוואר סאדאת. במדינת ישראל הנאורה לא יכול להתרחש רצח פוליטי חשבו לעצמם אזרחים רבים. אולם קיים פער עצום בין הלך רוח חשיבה אזרחית – המונית לבין חשיבה טלוויזיונית מקצועית. למנהלי רשתות הטלוויזיה ומנהלי החדשות והמפיקים שלהם – בארץ ובעולם משלמים משכורות גדולות כדי שיחשבו. הטלוויזיה הישראלית הציבורית נהגה בכנס הענק בכיכר מלכי ישראל במוצ”ש של ה- 4 בנובמבר 1995 כמעשה שגרה. ייעודה של קֶרֶן נוֹיְבַּךְ כתבת בחטיבת החדשות של דודו גלבוע בעת העצרת נותר מצומצם. היה עליה לדַוֵוח ישיר מכיכר מלכי ישראל במסגרת שתיים – שלוש פריצות שגרתיות קצרות לתוכנית האקטואליה “רואים עולם”, כמותן עשתה כבר בעשרות הזדמנויות קודמות. את התוכנית “רואים עולם” של מוצ”ש – 4 בספטמבר 1995 ערכה באותו ערב השדרנית הוותיקה שַרי רָז והמגישה הייתה אֶלִינוֹר אַמִיד. מר יַעֲקב אָחִימִאִיר המגיש הקבוע של “רואים עולם” שהה בארה”ב.

הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 הייתה יכולה להיערך בצורה שונה לחלוטין והרבה יותר מסיבית במוצ”ש ההוא של 4 בנובמבר 1995. עמדו לרשותה בימים ההם בשבתות ניידות שידור גדולות פנויות, שפע של טכנולוגיה, ואמצעי שידור רבים שהתפנו לאחר אובדן זכויות השידורים של סיקור הכדורגל. אך ליין – אפ השידורים של ערוץ הטלוויזיה הציבורי המתמחה דווקא בשידורי חדשות ישירים מהשטח נשאר דַל כמו המחשבה הבלתי מתוכננת. הכוונה הבסיסית של העורכת שַרִי רָז הייתה להביא בקיצור נמרץ את אווירת ההפגנה הענקית בכיכר מלכי ישראל בתל אביב. התוכנית הוותיקה הזאת “רואים עולם” שהייתה מיועדת לשידור שבועי מִידֵי מוצ”ש, עוד מימיו של המנכ”ל הקודם אורי פורת ז”ל, התכוונה מראש לעסוק על פי הגדרתה בחדשות מהעולם. זאת היה תכליתה ולא בעֲצֶרֶת השלום בתל אביב, אסיפת עַם בהשתתפות מאות אלפי אנשים, שראש הממשלה ושר הביטחון יִצְחָק רָבִּין עמד להשתתף בה ולהיות הנואם הראשי בה. העיתונאי הוותיק יַעֲקב אָחִימֵאִיר מאוֹשיות רשות השידור ששמו קשור מזה שנים ארוכות כמותג וסמל מוביל של משדרי החדשות בערוץ הציבורי, מגיש ומנחה התוכנית “רואים עולם” (נדמה כי איש טרם הצליח להיכנס לנעליו בהגשת התוכנית הוותיקה הזאת), שימש בשנים 1997- 1994 ככתב הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 בוושינגטון. הוא לא שהה בישראל. מי יודע, אולי אם היה בארץ הכול היה מתפתח אחרת. אלו כמובן רק ספקולציות. “רואים עולם” שודרה כהרגלה באורך כשעה באותו מוצ”ש ב- 4 בנובמבר 1995 בין שמונה לתשע בערב . כמעט חצי מיליון אנשים המתינו ליצחק רבין בכיכר העיר אך המערכת העיתונאית של התוכנית “רואים עולם” ראתה בעצרת השלום הענקית הזאת סרח עודף. היא הפריעה לליין אפ השידור שתוכנן במהלך השבוע שחלף. מדהים אילוּ כתבות שודרו באותו הערב ההוא ב- “רואים עולם” על חשבון כיסוי העצרת אליה גרף אחריו ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק לכיכר העיר מאות אלפי אנשים תומכים. בתוכנית “רואים עולם” במוצ”ש – 4 בנובמבר 1995 שודרה כתבה על מורשת הגנרל פרנצ’יסקו פראנקו בספרד וגם דיווח נרחב על פועלו של רָלְף בֵּגְלֶיְיטֶר כתב בכיר ברשת CNN, ועוד כתבה על הקהילה הקופטית במצרים, וגם כתבה על הקַלוּת הרבה בהשגת נשק בארה”ב. סיקור העצרת ההמונית בכיכר מלכי ישראל בתל אביב בהשתתפות ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין וחברי ממשלתו נדחק לשוליים. צריך לקרוא את הספר “מצעד האיוולת” של ברברה טוכמן כדי להבין היכן המנהיגים המקצועיים עושים שטויות, שוגים, טועים, ולבסוף נופלים במלכודות של עצמם.

יו”ר הליכוד בנימין נתניהו ראה היטב באותו סתיו ההוא של 1995 בכיכר ציון בירושלים וגם בצומת רעננה כיצד אנשי הימין והימין הקיצוני לועגים ומשפיל את בן המלכות יצחק רבין – ושתק. בנימין נתניהו ראה כיצד הפרחחים המנוולים מלבישים את איש הפלמ”ח ו- רמטכ”ל צה”ל גיבור מלחמת ששת הימים ב- 1967 במדי ה- .S.S של מפקד הגסטאפו היינריך הימלר ובכפייה של יאסר עראפאת, ו- שתק. בנימין נתניהו ראה כיצד נושאים בני העוולה ארון קבורה המיועד לראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין, וצועדים לידו כשהם גם מצוידים בחבל תלייה שכולם יודעים למי הוא מיועד – ושתק. ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין האהוב נרצח ע”י רוצח נבל מהימין הקיצוני בשם יגאל עמיר ב- מוצ”ש – 4 בנובמבר 1995 בכיכר העיר בתל אביב. הנבל ירה בו שלושה כדורי אקדח בגבו מטווח אפס. ראש הממשלה ושר הביטחון נָפָל. הנֶזֶר והאֶצְעָדָה הוסרו ו- נגנבו מיצחק רבין ז”ל ונלקחו בכוח ע”י יריביו הפוליטיים. ראש הממשלה היום הזה בחודש נובמבר של שנת 2015 מר בנימין נתניהו הוא אותו בנימין נתניהו ששימש יו”ר הליכוד דאז בחודש נובמבר של שנת 1995. אינני יכול לשכוח את בן המלכות יצחק רבין ז”ל ואת יחסו של בנימין נתניהו אליו. גם אינני רוצה לשכוח. אינני רוצה לסלוח. בנימין נתניהו היה שָם וראה את כל המחזות הנִבְזִיים, ושתק.

סוף הפוסט מס’ 552. הועלה לאוויר ב- 01:08 ביום שישי – 6 בנובמבר 2015.

 


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *