פוסט מס' 582. האָצָן האמריקני גֶ'סִי אוֹאֶנְס / Jesse Owens (חלק 2) מעפיל לפסגה דווקא בסביבה עוֹיֶנֶת באולימפיאדה הנאצית של ברלין 1936. פוסט מס' 582. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר ביום ראשון – 28 בפברואר 2016.כלליראשי

הערה 1 : הבלוג על תכולתו כפוף לזכויות יוצרים. חל איסור מפורש להעתיק את הטקסטים והתמונות ואף לא לאגור אותן במאגרי מידע שונים לשימוש מכוון ו/או מזדמן מאוחר יותר.

הערה 2 : הבלוג איננו מופק, נכתב, ונערך למען מטרות רווח כספי, ו/או למען רווח מסחרי ו/או לצורכי פרסום אישי.

————————————————————————————-

פוסט חדש מס' 582 : הועלה לאוויר ביום ראשון – 28 בפברואר 2016.

————————————————————————————-

האָצָן האמריקני גֶ'ִסי אוֹאֶנְס / Jesse Owens (חלק 2) מעפיל לפסגה דווקא בסביבה עוֹיֶנֶת באולימפיאדה הנאצית של ברלין 1936. ראה המשך בפוסט מס' 583.

אולימפיאדת ריו דה ז'אניירו 2016 תיפתח ביום ראשון – 5 באוגוסט 2016 ותינעל בתום 17 ימים ב- 21 באוגוסט 2016. ערוץ הספורט מס' 55 בכבלים מחזיק בזכויות השידורים האולימפיות של 2016 לראשונה בתולדותיו. למפיקיו, עורכיו, ושדרניו נכונה חוויה ספורטיבית – טלוויזיונית בלתי נשכחת (!).

האולימפיאדה ה- 11 במניין הזמן החדש זאת של  ברלין 1936 הייתה הסמן האולימפי הימני המרהיב ביותר מכל האולימפיאדות שקדמו לה, מאז נחנכה האולימפיאדה הראשונה של אתונה ב- 1896 ועד פרוץ מלחמת העולם ה- 2 ב- 1939. הארגון, הקִדְמָה הטכנולוגית לרבות שידורים ישירים ברדיו ולראשונה גם בטלוויזיה (בתוך גרמניה בלבד), וההישגים הספורטיביים באולימפיאדת ברלין 1936 יצרו רָף חדש. אולימפיאדת ברלין 1936 כונתה "האולימפיאדה הנאצית" אך זאת הייתה אולימפיאדה משגשגת באופן מיוחד. היא תיזכר בגלל אותם האספקטים המוצלחים שהאנושות כולה רוחשת להם הערכה : ארגון ולוגיסטיקה מדויקים, תכנים חדשניים, וטכנולוגיה מתקדמת. היא תיזכר גם בשל הופעתו המזהירה של האתלט האמריקני גֶ'סִי אוֹאֶנְס (Jesse Owens) שזכה בארבע מדליות זהב : בריצת 100 מ', ריצת 200 מ', קפיצה לרוחק, ומירוץ השליחים לגברים 4 פעמים 100 מ', וההתעמתות שלו עם הפיהרר הנאצי אדולף היטלר. אנשי הטלוויזיה יזכרו את אולימפיאדת ברלין 1936 בשל התיעוד המעניין והמפורט שלה שנעשה בסרט "OLYMPIA" [סעיף 1] ע"י בימאית הקולנוע המחוננת (והמקורית) הגרמנייה לֶנִי רִיפֶנְשְטָאהְל (Leni Riefensthal). קבוצת הצילום של לני ריפנשטאהל מנתה 45 צלמים שהחזיקו בידיהם 45 מצלמות פילם (35 מ"מ) בעלות עדשות שונות למשימות תיעוד שונות. הם צילמו במשך שישה עשר ימי אולימפיאדת ברלין באתרים האולימפיים הרבים בין 1 לאוגוסט ל- 16 באוגוסט של שנת 1936 כמות עצומה של 500000 (חצי מיליון) מטר פילם. צריך להבין שלני ריפנשטאהל ישבה לאחר מכן שנה ו- 8 חודשים בחדרי עריכה שלה בברלין כדי לערוך את המוצר הסופי באורך 4 (ארבע) שעות, לו העניקה את השם "אולימפיה". אנשי הטלוויזיה יזכרו גם את אולימפיאדת ברלין 1936 בשל הופעתה ההיסטורית של הטלוויזיה הגרמנית של חברת האלקטרוניקה "TELEFUNKEN" בראשות המהנדס וָולְטֶר בְּרוּךְ (Walter Bruch) שהעבירה לראשונה כבר אז כ- 80 שעות בשידורים ישירים מתחרויות הא"ק, השחייה, וההתעמלות האולימפיות. זאת הייתה הפעם הראשונה בתולדות הטלוויזיה הבינלאומית מאז המצאתה ב- 1884 (המצאת ה- Spinning Disk) ע"י מהנדס החשמל הגרמני פָּאוּל נִיפְּקוֹאוֹ (Paul Nipkow) שאירוע ספורט כלשהו הועבר בשידור ישיר. סיגנל הטלוויזיה של השידורים הישירים של אולימפיאדת ברלין 1936 נשלח בהצלחה לעשרים ושמונה מרכזי צפייה ציבוריים בתאטראות ובניינים גדולים שהוכנו מראש בברלין וגם בכמה ערים אחרות נוספות כמו פוטסדאם, המבורג, ולייפציג (טרם היו מכשירי טלוויזיה בבתים פרטיים) טווח השידור הטלוויזיוני של חברת TELEFUNKEN הגיע לכדי 250 ק"מ ואפילו 300 ק"מ. זאת הייתה בעצם הפקה ראשונית וניסיונית של שידורי טלוויזיה באותה השנה ההיא של 1936 שהופעלה בשידורים ישירים במעגל סגור (Close circuit) במרכזי צפייה ציבוריים בלבד. יש להזכיר כאן כי מהנדסי הטלוויזיה טרם ידעו ב- 1936 כיצד להקליט את תמונות ה- Video של המצלמות האלקטרוניות (ידעו רק להקליט Sound). רק ב- 1956 המציאה חברת האלקטרוניקה האמריקנית "AMPEX" בראשות המהנדס הראשי שלה צ'ארלס גינצברג את פטנט הקלטת ה- Video. הסרט התיעודי "אולימפיה" של לני ריפנשטאהל הוא העדות הקולנועית היחידה למפעל האולימפי הנאצי ההוא שכולל בתוכו את הישגיו הסנסציוניים ההם של ג'סי אואנס, ואשר קרוי : אולימפיאדת ברלין 1936.

רשת הטלוויזיה הציבורית הבריטית ה- BBC כיסתה את משחקי אולימפיאדת לונדון 1948 (שלוש שנים לאחר תום מלחמת העולם ה- 2, ב- 1945) ושידרה ישיר חלק מהתחרויות באמצעות שלוש ניידות שידור שהכילו כל אחת שלוש מצלמות לכמה עשרות אלפי בתים פרטיים שהחזיקו כבר מקלטי טלוויזיה. אולם סיגנל הטלוויזיה נקלט בלונדון ובפריפריה שלה בלבד ברדיוס של 80 (שמונים) ק"מ ממוקד השידור. קבוצת הטלוויזיה הגרמנית המיוחדת DOZ (ראשי תיבות של Deutsche Olympic Zentrum) מיסודן של שתי הרשתות הארציות הציבוריות ARD ו- ZDF, כיסתה את תחרויות אולימפיאדת מינכן 1972 עם 89 מצלמות אלקטרוניות ו- 27 ניידות שידור. קבוצת הטלוויזיה המבצעית הקנדית ORTO (ראשי תיבות של Olympic Radio Television Organization) מיסודה של רשת הטלוויזיה הציבורית הקנדית CBC) נהנתה מתקציב של 56.000000 (חמישים ושישה מיליון) דולר וכיסתה את אולימפיאדת מונטריאול באמצעות 107 מצלמות אלקטרוניות ו- 35 ניידות שידור. כמעט 1.000000000 (מיליארד) צופי טלוויזיה ברחבי תבל ראו את שידורי קבוצת ORTO שהפיקה את סיגנל שידורי הטלוויזיה של אולימפיאדת מונטריאול 1976.

הספר הזה עָב הַכֶּרֶס שחקרתי וכתבתי ואשר קרוי "פסגת היכולת האנושית" (אחד מתוך 13 ספרים המרכיבים את סדרת הטלוויזיה שאני חוקר וכותב ושמה הכולל הוא "מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה"), מתייחס בהרחבה רבה ובפרוטרוט לאולימפיאדת ברלין 1936 מנקודת מבט טלוויזיונית. השילוב של טלוויזיה וספורט יצר בכל העולם מאז אולימפיאדת ברלין 1936 סימביוזה שהולידה יחסי גומלין הדוקים ומרתקים בין הפעילות באצטדיון לבין הצפייה בהם על המרקע בסלון הבית. גם בישראל. שתי תוכניות הספורט של הטלוויזיה הישראלית הציבורית "מבט ספורט" ו- "משחק השבוע" שימשו במשך שנות דור מאז ראשיתן בסוף שנות ה- 60 ותחילת שנות ה- 70 של המאה שעברה ספינות הדגל של השידור הציבורי. תוכנית הספורט השלישית המיועדת לילדים ובני נוער "מַהֵר יותר, גָבוֹה יותר, חֲזָק יותר" ששודרה בשנים 1992 – 1970, העניקה לצופיה הצעירים את חוויית כיבוש הפסגה בידי האדם וניתחה את הסיבות הפיסיולוגיות והביו – מכאניות של הספורטאים שעשו זאת והביאו לשגשוג, הצלחה, וניצחון. התוכנית סיפקה מידע שהיה מדע, מחקר, והיסטוריה והכריחה את צופיה לחשוב. בזאת הייתה גדולתה.

אין גבול ליכולת האדם לקבוע שיאי העולם ואין גבול לדרמות שמפיקים ביצועי הספורט כפי שהם משתקפים בשידורי הטלוויזיה. גם מפני שאין גבול ליכולת הטכנולוגיה הטלוויזיונית למדוד את הכישרון האנושי. הטלוויזיה משמרת את החזון כי ליכולת האנושית אין סַף והיא לחלוטין חסרת גבולות. יבוא יום וכדי לשמר את החלום חסר הגבולות הזה ימדדו את מהירות הביצוע של האתלטים והשחיינים באלפיות שנייה ואח"כ גם ביחידות זמן של אחד חלקי עשרת אלפים של השנייה. את תחרויות הקפיצות בא"ק ימדדו במילימטרים במקום סנטימטרים, ואת השיאים בהרמת משקלות ימדדו בגרמים במקום קילוגרמים.

[1] הסרט הדוקומנטארי "OLYMPIA" נערך במשך שנה וחצי ע"י הבימאית לֶנִי רִיפֶנְשְטָאהְל וחולק על פי החלטתה לשני חלקים בני שעתיים כל אחד, ואשר נקראו : "פסטיבל העמים" (Festival of the nations) ו- "פסטיבל היופי" (Festival of beauty). הסרט "OLYMPIA" הוקרן לראשונה על שני חלקיו בפרמיירה חגיגית בפני מוזמנים רבים רבי מעלה של המשטר הנאצי בבית קולנוע בברלין ב- 20 באפריל 1938 לכבוד יום הולדתו ה- 49 של אדולף היטלר.

יסודות ספר הטלוויזיה "פסגת היכולת האנושית" :

1. הדור ההוא של הטלוויזיה הישראלית הציבורית.

2. חשיבותה של תוכנית הטלוויזיה "מהר יותר , גבוה יותר , חזק יותר" (שודרה בטלוויזיה הישראלית הציבורית מראשית עשור ה- 70 ועד ראשית עשור ה- 90 של המאה שעברה) היה גדול ורב ערך לאין שיעור משיבוצה הפרטני כלאחר יד במערך לוח השידורים היכן שהוא בשעות אחה"צ ו/או לפנות ערב. כעורך התוכנית מאז שנת 1975 הפכתי אותה באישורו של הבוס שלי אלכס גלעדי לאכסניה טלוויזיונית אולימפית.

3. המדע בשירות הספורט, המאמנים, וחניכיהם.

4. ההקבלה בין היכולת האנושית בספורט לבין הישגי האנושות בחקר וגילוי יבשות.

5. הברון הצרפתי פְּיֶיר דֶה קוּבֶּרְטֵיין היה הומניסט דגול מייסד בסופה של המאה התשע עשרה את התנועה האולימפית ומחדש את רעיון המשחקים האולימפיים הקדומים שנשאו עמם חזון של אחווה ושלום. אתונה מארחת את האולימפיאדה הראשונה של העת החדשה ב- 1896. פְּיֶיר דֶה קוּבֶּרְטֵיין (Pierre De Coubertin) מתמנה לנשיא הראשון של הוועד האולימפי הבינלאומי IOC. מראשית ימיה הופכת התנועה האולימפית את העולם לכפר גלובאלי. חברי הוועד האולימפי הבינלאומי ופייר דה קוברטיין עצמו, נציגי המדינות השונות, באים מהשכבות האריסטוקראטיות . חלקם ברונים, גרפים, רוזנים, נסיכים, קציני צבא גבוהים, ובעלי אחוזות.

6. נשיאי הוועד האולימפי לאחר תקופת הברון הצרפתי פייר דה קוברטיין, הגרף הבלגי הֶנְרִי דֶה בָּלְיֶיאט-לָאטוּר, המהנדס השוודי סִיגְפְרִיד אֶדְסְטְרוֹם, והמיליונר האמריקני אֶוְורִי בְּרָאנְדֶג' (Avery Brundage) ממשיכים את תנופת הרעיון האולימפי.

7. אולימפיאדת ברלין 1936, ה- 11 במניין הזמן החדש, הצטיינה בחידושים טכנולוגיים וארגון מדויק ומסודר בראשות נשיא הוועדה המארגנת הגרמנית ד"ר תֵּיאוֹדוֹר לִיוָואלְד (Theodor Lewald Dr) ומזכ"ל הוועדה ד"ר קָארְל דִים (Dr. Karl Diem). הוועדה המארגנת הגרמנית ממשיכה את מורשתו של פייר דה קוברטיין ומחברת את תהילת האולימפיאדות הקדומות עם הגדלות והתפארת של אולימפיאדת ברלין 1936. הופעתו המזהירה של האצן האמריקני המופלא גֶ'סִי אוֹאֶנְס באולימפיאדת ברלין 1936 היא בלתי נשכחת. ההמצאה החשובה של מצלמת ה- Photo finish בתחרויות הריצה בא"ק והשימוש בה. החתירה הבלתי פוסקת של האדם למצוינות, כיבוש הפסגה, והניצחון. בימאית הקולנוע הגרמנייה לֶנִי רִיפֶנְשְטָאהְל (Leni Riefenstahl) מפיקה את סרטה הדוקומנטארי "OLYMPIA" אודות אולימפיאדת ברלין 1936 בסיוען של ארבעים וחמש מצלמות פילם (35 מ"מ) עליהן מורכבות עדשות בעלות סוגים שונים. הצלמים שלה יורים כמות פנטסטית של 500000 (חצי מיליון) מטר פילם ומאפשרים לה ליצור תיעוד בלתי נשכח .

8. חברת "Telefunken" בראשות המהנדס הראשי שלה וָולְטֶר בְּרוּךְ (Walter Bruch) משדרת ישיר לראשונה בהיסטוריה של הטלוויזיה הבינלאומית כ- 80 / 70 שעות מתחרויות הא"ק, השחייה, וההתעמלות, וכן את טקסי הפתיחה והנעילה באולימפיאדה הנאצית של ברלין 1936 באמצעות שלוש מצלמות Video שנראות היום כמו תותחי צילום. סיגנל הטלוויזיה של "טלפונקן" הוזרק למרכזי צפייה ציבוריים כמו ספריות ותאטראות בערים ברלין, פוטסדאם, המבורג, ולייפציג. יש לציין כאן לטובת קוראי הבלוג כי הממציא הגרמני וולטר ברוך (Walter Bruch) נשען בחלק מהידע ותהליך פיתוח מכשירי הטלוויזיה שלו על ידע והמומחיות של שלושת מדעני הטלוויזיה האמריקניים וולדימיר זווריקין (Vladimir Zworykin, מומחה אלקטרוניקה רוסי שהיגר לארה"ב לאחר מהפכת אוקטובר 1917 הקומוניסטית בהנהגת המהפכן וולדימיר איליץ' לנין), פילו טיילור פרנסוורת' (Philo Tylor Farnsworth), ודייוויד סארנוף (David Sarnoff).

הטלוויזיה הגרמנית ה- DRP (ראשי תיבות של Deutsche Reich Post) פעלה באולימפיאדת ברלין 1936 תחת פיקודו של מיניסטריון התעמולה הנאצי בראשות ד"ר יוזף גבלס. היה מדובר במבצע טלוויזיוני מרשים ביותר. זה היה חידוש טכנולוגי ועיתונאי כביר. כמעט בלתי נתפש. על הבימאים האולימפיים הגרמניים הוטלה אחריות כבדה. היה עליהם להבין בעיתונאות ולהכיר על בוריים את ענפי הספורט אותם הם מצלמים לרבות חוקת הספורט המאפיינת אותם. תפקידם היה להביא את הטוב ביותר לצופי הטלוויזיה שלהם ולתת להם תחושה כאילו הם יושבים באצטדיון האולימפי עצמו. היו אלה צעדים היוליים של בימוי טלוויזיוני ישיר ב- 1936 וכפי שהתברר צעדים טלוויזיוניים בעלי פוטנציאל ענק.

טקסט תמונה : האולימפיאדה הנאצית של ברלין 1936. האצטדיון האולימפי המרכזי בברלין. זהו אחד הצילומים התיעודיים החשובים ביותר בהיסטוריה של התפתחות הטלוויזיה הבינלאומית. המהנדס הראשי של חברת Telefunken וולטר ברוך (Walter Bruch, משמאל) בודק את Frame הצילום של מצלמת ה- Video הענקית באמצעות ה- Viewfinder שלה. המצלמה הזאת שקלה בסביבות רבע טון ונדרש צוות של כ- 5 אנשים כדי לתפעל אותה. מצלמות ה- Video הענקיות האלו של הדור הראשון דרשו תאורת יום חזקה ובהירה כדי לייצר תמונה איכותית. יש לזכור כי אזרחי גרמניה לא החזיקו בעת ההיא בבתיהם מכשירי טלוויזיה שטרם היו בכלל בנמצא. סיגנל הטלוויזיה של "טלפונקן" נשלח ל- 28 (עשרים ושמונה) מרכזי צפייה ציבוריים כמו ספריות עירונית ותאטראות בברלין והוקרנו שם על מסכי קולנוע גדולים. "טלפונקן" הצליחה לדחוף את סיגנל הטלוויזיה שלה גם למקומות רחוקים יותר כמו הערים המבורג, לייפציג, פוטסדאם, ועוד כמה ערים מרוחקות. היה מדובר בהישג תקשורתי עצום. מי שמע אז על יכולת אלקטרונית בו ניתן לדחוף ולהעביר את סיגנל הטלוויזיה למרחקים של 250 ו- 300 ק"מ ? מעריכים כי 1.000000 (מיליון) גרמנים צפו במרכזי הצפייה הציבוריים בשידורי הטלוויזיה האולימפיים של Telefunken באולימפיאדת ברלין 1936. (באדיבות ZDF. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

9. המתעד ובימאי הטלוויזיה הדגול היהודי – אמריקני בָּאד גְרִינְסְפַּאן (Bud Greenspan) נגלה לעולם לראשונה לעולם הטלוויזיה הבינלאומי ב- 1972 עם סרטו התיעודי רב המוניטין "ג'סי אואנס חוזר לברלין" (Jesse Owens returns to Berlin), במסגרת סדרת הטלוויזיה התיעודית המשובחת שלו "OLYMPIAD" בת 22 סרטים באורך שעה כל אחד

בַּאד גְרִינְסְפַּאן יצר גם שני דיוקו – דרמות (Ducodrama) מעניינות, "אולימפיאדת לוס – אנג'לס 1932" ו- "אולימפיאדת ברלין 1936", כאילו שתיהן מועברות אז בימים ההם בשידורים ישירים בארה"ב. שתי יצירות מופת. הוא יצר גם את סדרת הטלוויזיה המפורסמת שלו בת 13 פרקים הקרויה, "Numero Uno". הוא יצר סרט דוקומנטרי אודות השחיין הנודע היהודי – אמריקני מַרק סְפִּיץ (Mark Spitz). ב- 2002 בהיותו בן 76 ביקר לראשונה בישראל ויצר תוכנית דוקומנטארית מיוחדת שנושאה, "30 שנה לרצח י"א הספורטאים הישראליים באולימפיאדת מינכן 1972". מרבית סרטיו יצירותיו של הגאון הזה שודרו על מסך הטלוויזיה הישראלית הציבורית.

ב- 1983 נפטרה אשתו האהובה והנפלאה קָאפּי פטראש – גרינספאן. הם היו זוג חשוכי ילדים. בעל ואישה שהיו חברים וידידים בלב ובנפש הקרובים כל כך איש לרעותו. מותה הייתה עבורו מהלומה כבדה. הוא התאבל עליה זמן רב ומְאֵן להתנחם. הוא היה הלוּם צער. יום אחד קיבל מכתב ניחומים עליו היה חתום שמו של ד"ר סֶם לִי (Sam Lee). סמי לי היה ספורטאי אמריקני ממוצא סיני שזכה בשתי מדליות זהב אולימפיות בקפיצות למים ממגדל שגובהו 10 מטרים ו- פעמיים אלוף אולימפי במקצוע המרהיב הזה, באולימפיאדות לונדון 1948 והלסינקי 1952, ואחד מגיבורי הסדרה "האולימפיאדה" (OLYMPIAD) של באד גרינספאן. סמי לי ידע עד כמה אהב באד גרינספאן את אישתו ועד כמה היה קשור אליה. כך כתב לוֹ כדי לנחמו [4] : "בעל אחד שהתאלמן מאשתו האהובה חלם בלילה בצערו הרב, שהנה הוא מגיע לגן עדן. בחלומו חולפת לנגד עיניו שוּרה ארוכה של אנשים – מלאכים המחזיקים בידיהם נֵרוֹת דולקים. בין הדמויות הרבות בשורת המלאכים הלבנה הוא מזהה לפתע את אשתו האהובה. אך אוֹיָה רק הנֵר שלה כָּבוּי. אהובתי היקרה הוא שואל אותה בעֶצֶב, "מדוע רק הנֵר שלך אֵיננוּ דוֹלֵק ?", "אהובי יקירי" היא משיבה לו, "הנֵר שלי אֵינוֹ דוֹלֵק מפני שהדמעוֹת שלך מְכַבוֹת אותו…אל תבכה יקירי, וכך שלהבתו של הנֵר שלי גם היא לא תּכְבֶּה ותּאִיר לעַד". מאז הפך הבעל האלמן לאיש מאושר יותר וחיוך תמידי עלה על שפתותיו. שמו של בַּאד גְרִינְסְפַּאן היוצֵר האולימפי רב התהילה הולך לפניו והוא ינון לנצח. אישיות בסדר גודל כְּשֶלוֹ מגיחה לבימת ההיסטוריה של הטלוויזיה הדוקומנטרית פעם במאה שנה.

טקסט תמונה : מנהאטאן – ניו יורק 1980. תמונה היסטורית. הצמד המופלא באד גרינספאן (משמאל) ורעייתו קאפי פֶּטְרָאש – גרינספאן. שניהם בלתי נשכחים עבורי. הם היו זוג אנושי, קולנועי, וטלוויזיוני יצירתי ומופלא. "Buddy" קראה לו Cappy – תרתי משמע. תרומתם לשידורי הטלוויזיה הישראלית הציבורית בשנים 1990 – 1975 באמצעות הסדרה "OLYMPIAD" הייתה איכותית. (התמונה באדיבות באד גרינספאן. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

 [1]  ראה נספח : על פי ספרו של באד גרינספאן :
 "THE OLYMPIANS GUIDE TO WINNING THE GAME OF LIFE"

[2]  ראה נספח : מכתב התשובה של באד גרינספאן אלי מתאריך 1 ביוני 1976.

[3]  ראה נספח : מכתב ההזמנה הרשמי של ננסי בפה אלי  מ- 5 ביוני 1977, המבקש אותי להצטרף לשורות "Cappy Productions".

[4]  ראה נספח : טקסט המקור באנגלית.

10. הספר עב הכרס בן כ- רבבת עמודים, "פסגת היכולת האנושית", מצדיע לטכנולוגיית הטלוויזיה שהלכה והתפתחה בצעדי ענק מאז שנות ה- 20 ו- 30 של המאה שעברה ובד בבד הוא שיר הלל לספורטאים הנפלאים של העולם היָשָן ובראשם ג'וֹנִי וָויְיסְמִילֶר, פָּאבוֹ נוּרְמִי, הָאנֶס קוֹלֶמָאיְינֶן, גֶ'סִי אוֹאֶנְס, ג'ו לוּאִיס, אֶמִיל זָטוֹפֶּק, ג'וֹרְג' רוֹדֶן, הֶרְבֶּרְט מֶקִינְלִי, אָרְתּוּר ווִינְט, פָּאוּל אֶלְבְסְטְרוֹם, מוּרָאיי רוֹז, בּוֹבִּי מוֹרוֹ, הֶרְבֶּרְט אֶלְיוֹט, אָרְמִין הָארִי, פִּיטֶר סְנֶל, אָגְנֶס קֶלֶטִי, לָארִיסַה לָאטִינִינָה, וֶורָה צָ'סְלָבְסְקָה, מַרְק סְפִּיץ, אוֹלְגָה קוֹרְבּוּט, נַדְיָה קוֹמָאנֶצִ'י, ורבים, רבים, רבים אחרים.

11. המחקר בשדה הטכנולוגיה הספורטיבית מוביל להמצאת מוט הפיברגלאס במקום מוט הבמבוק בתחרויות הקפיצה במוט, מייסד את מסלול הטרטאן במקום מסלול הפחם, משפר את מתקני הזינוק וההנעלה, מייצר את חליפת השחייה במקום ה- "סליפ" הישן – ובסופם שיאי עולם פנטסטיים. המחקר הרפואי והשיפור בשיטות האימון ומִשְכָם מאפשר לאתלטים ולשחיינים לקבוע שיאי עולם חדשים שנחשבו קודם לכן בגדר חלום. קופצי המוט האמריקני קוֹרְנֶלְיוּס ווֹרְמֶרְדָאם והאוקראיני סֶרְגֵיי בּוּבְּקָה ניחנו באותן המיומנויות והכישרונות של כוח, מהירות, זריזות, גמישות וקואורדינציה הדרושים למקצוע הספורט הזה. קורנליוס וורמרדאם (Cornelius Warmerdam) קבע ב- 23 במאי 1942 במודסטו – קליפורניה במוט במבוק שיא עולם 4.77 מ'. השיא החזיק מעמד חמש עשרה שנה. בחלוף חמישים ושתיים שנה קבע סֶרְגֵיי בּוּבְּקָה (Sergei Bubka) ב- 31 ביולי 1994 בעיר סֶסְטְרִיֶיאר באיטליה במוט פיברגלאס משופר שיא עולם 6.15 מ'. השיא נשבר לאחרונה ע"י קופץ צרפתי בשם רנה לאווילאני (Renaud Lavillenie) ועומד על 6.16 מטרים. כישרונם של האתלטים בקפיצה שהשתמשו במוטות במבוק ו/או מוט אלומיניום בימים ההם היה פחות או יותר זהה לקופצים שהחזיקו בידיהם מאוחר יותר מוטות גמישים עשויים פיברגלאס ׁו/או סיבי פחמן. כאמור כמעט שווה. אולם התערבותה של הטכנולוגיה המשופרת יצרה בין קופצי המוט בעִידָן היָשָן מאז ימי קורנליוס וורמרדאם לבין קופצי המוט בתקופה מודרנית פער גדל והולך, שהאמיר ל- 138 ס"מ לטובתו של סרגיי בובקה ועכשיו 139 ס"מ לטובתו של רנה לאווילאני.

12. ב- 25 במאי 1935 קבע האצן האמריקני ג'סי אואנס באצטדיון "אן ארבור" במישיגן שיא עולם חדש בקפיצה לרוחק 8.13 מ'. השיא החזיק מעמד 26 שנים עד שבא האמריקני רלף בוסטון (Ralph Boston) ב- 1961 ושיפר אותו ב- 8 ס"מ, 8.21 מ'. השיא בקפיצה לרוחק נשבר במשך השנים שוב ושוב ס"מ אחר ס"מ עד שב- 18 באוקטובר 1968 באולימפיאדת מכסיקו 1968 שם האמריקני בוב בימון (Bob Beamon) סוף לדבר וקבע בקפיצה פלאית בודדת אחת אפופה מיסטיות מרחק של 8.90 מ'. השיא של בוב בימון החזיק מעמד 23 שנה. האתלט האמריקני קארל לואיס מי שזכה באולימפיאדת לוס אנג'לס 1984 בארבע מדליות זהב (100 מ', 200 מ', קפיצה לרוחק , ומירוץ שליחים 4 פעמים 100 מ'). כמו ג'סי אואנס (Jesse Owens) בשעתו באולימפיאדת ברלין 1936 התקרב אל בוב בימון אך לא הגיע אליו. ב- 31 באוגוסט 1991 באליפות העולם ה- 3 בטוקיו קבע האתלט האמריקני מייקל פאואל (Michael Powel) שיא עולם חדש, 8.95 מ'. השיא שריר וקיים עד עצם היום הזה וטרם נשבר. קארל לואיס ומייקל פאואל לא היה מוכשרים או טובים מג'סי אואנס אך בחלוף 56 שנים מאז ימי "אן ארבור" העניקה להם הטכנולוגיה הספורטיבית עדיפות ברורה : הם התחרו על מסלול רקורטאן בעוד גֶ'סִי אוֹאֶנְס רץ על מסלול פחם.

טקסט תמונה : אולימפיאדת ברלין 1936. הזינוק של המקצה החמישי המוקדם בריצת 100 מ'. האָצָן האמריקני גֶ'סִי אוֹאֶנְס (בן 23) הקרוב למצלמה בראשית המבצע הספורטיבי האולימפי המדהים שלו שהעניק לו תהילת עולם נִצְחִית : זכייה ב- 4 מדליות זהב אולימפיות בריצות ל- 100 מ', 200 מ', קפיצה לרוחק, ומירוץ שליחים 4 פעמים 100 מ'. (באדיבות "OLYMPIAZEITUNG 1936". ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות). 

האָצָן האמריקני גֶ'סִי אוֹאֶנְס /Jesse Owens (חלק 2) מעפיל לפסגת היכולת האנושית דווקא בסביבה עוינת, באולימפיאדה הנאצית של ברלין 1936. הבימאית הגרמנייה הנודעת לֶנִי רִיפֶנְשְטָאהְל (Leni Riefenstahl) מתעדת את הישגיו של גֶ'סִי אוֹאֶנְס באולימפיאדת ברלין 1936 בסרטה "אולימפיה" (Olympia). פוסט מס' 582. כל הזכויות שמורות.

טקסט תמונה : 2003 – 2002. אנוכי בתום 32 שנות שירות את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 ואת רשות השידור. נטשתי בטריקת דלת. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

גֶ'סִי אוֹאֶנְס / Jesse Owens (חלק 2). ראה המשך בפוסט מס' 583.

האָצָן האמריקני גֶ'סִי אוֹאֶנְס (1980 – 1913) היה במידה רבה בר מזל משום ש- הטלוויזיה הגרמנית ה- DRP פרי תוצרתה של חברת האלקטרוניקה "TELEFUNKEN" בראשות המהנדס וולטר בְּרוּךְ (Walter Bruch) ו- 45 מצלמות הפילם של הבימאית הגרמניה לֶנִי רִיפֶנְשְטָאהְל (Leni Riefenstahl) תיעדו את הופעתו הספורטיבית והאצילית, את הישגיו הבלתי נשכחים, וזכייתו בארבע מדליות זהב באולימפיאדה הנאצית של ברלין 1936. שמו של גֶ'סִי אוֹאֶנְס / Jesse Owens חרות לעד באותיות זהב בהיסטוריה האולימפית האמריקנית והבינלאומית לנֶצַח. לעַד.

אין גבול לשאיפתו של האָדָם לחקור יבשות, אוקיינוסים, ולטפס על הרים גבוהים ובמחצית השנייה של המאה ה- 20 גם לטוס ולכבוש את החלל החיצון תוך כדי התמודדות עם הסכנות האורבות לחייו. אין קֵץ לרצונו של האָדָם להיאבק ולקרוא תָּגָר על איתני הטבע, להילחם בהם, ולשעבד אותם למרותו. אין גבול לכישרונו של האָדָם לכבוש את הפסגה כמו שאין גבול למאבקיו ולמחוננות שלוֹ לשפר את הישגיו בזירות הספורט לגווניו השונים. מן ההיבט הזה היו פָּאבוֹ נוּרְמִי, ג'סי אואנס, ואֶמִיל זָטוֹפֶּק דומים לרוֹבֶּרְט סְקוֹט ורואָלְד אָמוּנְדְסֶן. הופעתו הבלתי נשכחת של האתלט גֶ'סִי אוֹאֶנְס (Jesse Owens) באולימפיאדת ברלין 1936 דמתה למנוע אנושי משוכלל, מין "Start up", מפעל של עילוי אחד לריצות קצרות בע"מ. כבר משהיה תלמיד בי"ס בן 15 הכריז על מצוינות והישגיות וקרא תיגר על שיאי העולם בריצות ל- 100 מ' ו- 200 מ' וקפיצה לרוחק, ואף יכול להם. ראשיתו של הספר "פסגת היכולת האנושית" מתחיל עם סיפורו הפנטסטי של האתלט גֶ'סִי אוֹאֶנְס בן ה- 23 מי שזכה באולימפיאדה הגרמנית של ברלין 1936 בארבע מדליות זהב בריצות ל- 100 מ' (10.3 ש'), 200 מ' (20.7 ש'), קפיצה לרוחק (8.06 מ'), ומרוץ שליחים 4 פעמים 100 מ' (39.8 ש'). הישגיו נחשבו בימים ההם לקצה גבול יכולת האדם. הוא עורר עניין וסנסציה בכל מקום בו הופיע. העולם הצדיע לו גם הגרמנים אך השליט הראשי של המדינה הנאצית הקנצלר אדולף היטלר תיעב אותו כאדם בשל צבע עורו השחור וסירב להיפגש עמו ולברך אותו. אדולף היטלר התעלם ממנו ולא רצה ללחוץ את ידו.

jesse 4

טקסט תמונה : אולימפיאדת ברלין 1936. ג'סי אואנס מייד לאחר ניצחונו בריצת הגמר ל- 100 מ' בתוצאה 10.3 ש'. זאת הייתה מדליית הזהב הראשונה שלו באולימפיאדת ברלין 1936. (באדיבות הביטאון – היומון האולימפי הגרמני "OLYMPIAZEITUNG 1936". ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

jesse 5טקסט תמונה : אולימפיאדת ברלין 1936. ג'סי אואנס מעורר עניין וסקרנות העצומים באצטדיון האולימפי המרכזי בברלין (באדיבות הביטאון – היומון האולימפי הגרמני "OLYMPIAZEITUNG 1936". ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

jesse 6טקסט תמונה משמאל : אולימפיאדת ברלין 1936. דוכן המנצחים האולימפי בריצה ל- 100  מ'. זיהוי הנוכחים בתמונה מימין לשמאל : האצן האמריקני רָלְף מֶטְקָאלְף (Ralph Metcalf) קבע תוצאה של 10.4 ש' וזכה במדליית הכסף. האצן האמריקני גֶ'סִי אוֹאֶנְס (Jesse Owens) קבע תוצאה של 10.3 ש' וזכה במדליית הזהב. האצן ההולנדי מָרְטִינוּס אוֹסֶנְדָארְפּ (Martinus Osendarp) קבע תוצאה של 10.5 ש'. (באדיבות הביטאון – היומון האולימפי הגרמני "OLYMPIAZEITUNG 1936". ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

היה לי צורך כמורה ומחנך תקופה מסוימת בביה"ס במקצועות החינוך הגופני והמתמטיקה , ומאוחר יותר כאיש טלוויזיה מאז 1971, להביא את סיפורו המופלא של גֶ'סִי אוֹאֶנְס לילדי ישראל ובני הנוער שלה באמצעות תוכנית בטלוויזיה הישראלית הציבורית, "מהר יותר, גבוה היותר, חזק יותר". הדיווח אודותיו היה דרמטי לא רק בגלל קורותיו באולימפיאדת ברלין 1936, אלא גם בשל הנֵרָטִיב של ילדותו האומללה שחווה בעוני רב במדינת אלבאמה בארה"ב ואת עלייתו לגדולה כאלוף אולימפי ושיאן עולם. גֶ'סִי אוֹאֶנְס נולד ב- 12 בספטמבר 1913 בעיירה דנוול במדינה הדרומית אלבאמה שם שררה אפליה קשה נגד שחורים. הוא היה הילד העשירי מבין אחד עשר שנולדו לאימו ואביו שני אביונים קוטפי כותנה. גֶ'סִי אוֹאֶנְס היה נצר למשפחת עבדים. בשל העוני הגדול נדדה משפחתו ב- 1922 לקליבלנד במדינת אוהיו (OHIO)ׁ. בגיל תשע הלך לבית הספר היסודי בעיר ולמזלו הגדול פגש את מאמנו הראשון איש אציל נפש צָ'ארְלְס רָיְילִי (Charles Riley). בגיל 10 החל להשתתף בתחרויות בפורט לבני גילו . צָ'ארְלְס רָיְילִי היה מאמן ספורט מצוין וגם איש חינוך דגול. הוא הקדיש לילד גֶ'סִי אוֹאֶנְס שעות רבות של אימונים אינטנסיביים וחינך אותו גם לנימוסים טובים, חיים בריאים, יושרה, ומשמעת ספורט דקדקנית. בעת המשבר הכלכלי הגדול בארה"ב בשנת 1929 בהיותו בן 16 צעד גֶ'סִי אוֹאֶנְס כל יום 13 ק"מ כדי לעבוד כמצחצח נעליים בשכונות העיר כדי להרוויח כמה סנטים ולסייע בפרנסת המשפחה. בהיותו בן 15 בלבד קבע תוצאות פנטסטיות לגילו במקצועות הא"ק. הוא רץ 100 מ' בזמן של 10.7 ש' , קפץ לרוחק יותר מ- 7.00 מ' וניתר לגובה 1.83 מ' (גובהו האישי היה 1.78 מ'). בהיותו ספורטאי כה כשרוני ומצטיין התמנה לראש קבוצות הא"ק, וגם של הכדורסל, הבייסבול, והפוטבול בביה"ס התיכון שבו למד בעיר קליבלנד. ב- 1933 בהיותו בן 20 התקבל לאוניברסיטת אוהיו (OHIO). מאמנו באוניברסיטה היה לָארִי סְנָיְידֶר (Larry Snyder). כעבור שנתיים כשהיה בן 22 קבע בתוך שעה ב- 25 במאי 1935 באצטדיון "אָן אַרְבּוֹר" (Ann Arbor) במישיגן ארבעה שיאי עולם : 100  יארד ב- זמן 9.3 ש', 220  יארד בתוצאה 20.3 ש', קפיצה לרוחק בהישג של 8.13  מ', וריצת 220  יארד משוכות בזמן 22.6 ש'.

jesse 7טקסט תמונה : 1936. צ'ארלס ריילי (Charles Riley) מאמנו של ג'סי אואנס בביה"ס התיכון "Fairmount Junior High School" בקליבלנד – אוהיו מקבל את פניו של האתלט הדגול עם שובו מברלין לניו יורק מעוטר בארבע מדליות זהב. צ'ארלס ריליי לא היה רק מאמן מצוין, הוא היה ראשית דבר מורה ומחנך. הוא הקדיש לג'סי אואנס שעות אימון וחינוך רבות. הוא היה המאמן הראשון שלימד אותו לרוץ ולקפוץ נכון. הוא חינך אותו לנימוסים נאים ולאורח חיים בריא. ג'סי אואנס העריץ אותו מעולם לא שכח את תרומתו להצלחת הקריירה האישית שלו [1](באדיבות אוניברסיטת אוהיו – ארה"ב). 

jesse 8טקסט תמונה : 25 במאי 1935. אצטדיון "אן ארבור" במישיגן – ארה"ב ג'סי אואנס (בן 22) בעת זינוק נמוך בריצה ל- 100 יארד. באותה שנה היה סטודנט באוניברסיטת אוהיו וקבע ארבעה שיאי עולם ב- א"ק בתוך שעה. (באדיבות אוניברסיטת אוהיו – ארה"ב).

jesse 9טקסט תמונה :  25 במאי 1935. אצטדיון "אן ארבור" במישיגן. ג'סי אואנס קובע שיא עולם חדש בריצה למרחק 100 יארד בתוצאה 9.3  ש'. (באדיבות אוניברסיטת אוהיו – ארה"ב).

jesse 10טקסט תמונה :  25 במאי 1935. אצטדיון "אן ארבור" במישיגן. ג'סי אואנס קובע שיא עולם בריצת 220  יארד משוכות בתוצאה של 22.6  ש'. מקצוע הא"ק הזה המקביל לריצת 200 מ' כבר איננו קיים בתחרויות הא"ק. (באדיבות אוניברסיטת אוהיו – ארה"ב).

jesse 11טקסט תמונה :  25 במאי 1935. אצטדיון "אן ארבור" במישיגן ארה"ב. גֶ'סִי אוֹאֶנְס קובע שיא עולם חדש בריצה ל- 220 יארד בזמן של 20.3  ש'. (באדיבות אוניברסיטת אוהיו – ארה"ב).

jesse 12טקסט תמונה : 25 במאי 1935. אצטדיון "אַן אָרְבּוֹר" במישיגן – ארה"ב. גֶ'סִי אוֹאֶנְס קובע שיא עולם חדש בקפיצה לרוחק בהישג של 8.13  מ'. השיא הזה החזיק מעמד רבע מאה של שנים עד 1960. (באדיבות אוניברסיטת אוהיו – ארה"ב ו- IAAF).

השיאים נחשבו לקצה גבול היכולת האנושית ועוררו התרגשות עצומה בעת ההיא בארה"ב ובכל ארצות תבל . גֶ'סִי אוֹאֶנְס הפך לאחד האנשים המסוקרים והמצולמים ביותר בעולם. הוא הגיע לתחרויות הא"ק באולימפיאדת ברלין 1936 כפייבוריט בעל מוניטין בינלאומי עצום. בגיל 23 הפך לידוען ספורטיבי ואישיות סלבריטאית שהעולם העריץ. אין פלא שבימאית הקולנוע הגרמנייה לֶנִי רִיפֶנְשְטָאהְל (Leni Riefenstahl) שצילמה ותיעדה את משחקי ברלין 1936 לסרטה "OLYMPIA" [סעיף 2] ציפתה לבואו. גֶ'סִי אוֹאֶנְס ניפץ על מסלולי ברלין 1936 לרסיסים את התיאוריה הנאצית שהכריזה על הגרמנים הבלונדיניים ותכולי העיניים כגזע עליון. האָצָן החביב והמנומס שזכה בארבע מדליות זהב בתחרויות הא"ק באולימפיאדת ברלין 1936 (ריצת 100 מ', ריצת 200 מ', קפיצה לרוחק, ומירוץ שליחים 4 פעמים 100 מ') הפך חיש מהר לאחד ממושאי הצילום העיקריים שלה. בעוד לֶנִי רִיפֶנְשְטָאהְל ממקדת באולימפיאדת ברלין את מצלמותיה בעילוי האתלטי של ארה"ב, התרחק מנהיג המדינה הפיהרר אדולף היטלר במפגיע מגֶ'סִי אוֹאֶנְס ומאתלטים אמריקנים שחורים אחרים נוספים, זוכים במדליות זהב) כמו הקופץ לגובה קוֹרְנֶלְיוּס ג'וֹנְסוֹן, הרץ ל- 400 מ' אָרְצִ'י וִוילִיאָמְס, והרץ ל- 800 מ' ג'וֹן ווּדְרוּף שזכו אף הם במדליות זהב בתחרויות הא"ק באולימפיאדת ברלין 1936. הוא ניתק מהם מגע אך המשיך להזמין לתאו ספורטאים לבנים שזכו במדליות זהב. נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי הגְרָף הבלגי הֶנְרִי דֶה בָּאְלֶייט לָאטוּר שנכח במשחקים הזהיר את אדולף היטלר כי מעשה ההפליה שלו מנוגד לרוח האולימפית, אך הפיהרר גיחך. עוזריו הגנו עליו ואמרו להֶנְרִי דֶה בָּאלְיֶיט לָאטוּר כי קנצלר גרמניה עסוק ואיננו יכול להיפגש עם כל הספורטאים המנצחים. אדולף היטלר יחד עם שר התעמולה שלו ד"ר יוֹזֵף גֶבֶּלְס המשיכו כל העת ללבות את גרסתם הנבזית אודות הגזע האָרִי העליון וללעוג לנשיא ארה"ב פְרָאנְקְלִין דִילָאנוֹ רוּזְוֶולְט שמאדיר את שם מדינתו בעזרת ספורטאים שחורים נחותים.

jesse 13טקסט תמונה : אולימפיאדת ברלין 1936 . טקסט הענקת המדליות בתום התחרות בקפיצה לרוחק. זיהוי הנוכחים בתמונה מימין לשמאל : הקופץ הגרמני קָארְל לוּדְוִויג "לוּץ" לוֹנְג זכה במדליית הכסף בתוצאה 7.87 מ', מצדיע המועל יד. הקופץ האמריקני גֶ'סִי אוֹאֶנְס זכה במדליית הזהב בשיא אולימפי של 8.06 מ'. הקופץ היפני נָאוֹטוֹ טָאזִ'ימָה זכה במדליית הארד ב- הישג של 7.74 מ'. זיהוי שורה אחורית מימין לשמאל : יו"ר הוועדה המארגנת של המשחקים הגרמני ד"ר קָארְל דִים , חבר הוועד האולימפי הבינלאומי היפני זִ'יגוֹרוֹ קָאנוֹ (נחשב לאבי תורת הג'ודו ביפן), ונשיא הוועדה המארגנת של המשחקים הגרמני ד"ר תֵּיאוֹדוֹר לִיוָואלְד. (באדיבות הביטאון – היומון האולימפי "OLYMPIAZEITUNG 1936". ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות). 

jesse 14טקסט תמונה : אולימפיאדת ברלין 1936. טקס הענקת המדליות בתום תחרות הקפיצה לרוחק מזווית צילום שונה. עוד צילום נדיר. זיהוי הנוכחים מימין לשמאל : לוּץ לוֹנְג (גרמניה), גֶ'סִי אוֹאֶנְס (ארה"ב), ו- נָאוֹטוֹ טָאזִ'ימָה (יפן). משמאל, נשיא הוועדה המארגנת הגרמנית ד"ר תֵּיאוֹדוֹר לִיוָואלְד מצדיע במועל יד בעת נגינת ההמנון האמריקני. (באדיבות הביטאון – היומון האולימפי "OLYMPIAZEITUNG 1936". ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות). 

המשטר הנאצי התייחס לאתלטים שחורים כאל בני אנוש בזויים שפלי ערך אבל הצופים באצטדיון האולימפי בברלין 1936 והילדים הגרמניים העריצו את גֶ'סִי אוֹאֶנְס וביקשו את קרבתו ואת חתימתו של העילוי הזה. העיתון "Olympiazeitung" תיעד את סגידת הילדים הגרמניים לגֶ'סִי אוֹאֶנְס הספורטאי והג'נטלמן. הם בניגוד לפיהרר שלהם היו חסידיו.

jesse 15

טקסט תמונה : אולימפיאדת ברלין – אוגוסט 1936. הכפר האולימפי. אחת התמונות המדהימות במשחקים. ילדים גרמניים לא שועים לתורת הגזע של אדולף היטלר ומצלמים את מושא הערצתם הלוא הוא האצן האמריקני השחור גֶ'סִי אוֹאֶנְס שזכה בארבע מדליות זהב במשחקים האולימפיים בברלין 1936. למעלה מימין : ספורטאים יפניים מנציחים במצלמותיהם את גֶ'סִי אוֹאֶנְס. מתוך הביטאון – היומון הגרמני האולימפי "1936 OLYMPIAZEITUNG " בעריכת ד"ר קָארְל דִים. (באדיבותהביטאון – היומון האולימפי "OLYMPIAZEITUNG 1936". ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות). 

עוד בטרם אולימפיאדת ברלין 1936 הפך גֶ'סִי אוֹאֶנְס לנושא דרמטי שעיתונות הגרמנית עסקה בו שוב ושוב. הוא לחלוטין לא היה אלמוני עם הגיעו למשחקים האולימפיים בגרמניה. מאמנו האישי באוניברסיטת אוהיו לָארִי סְנָיְידֶר (Larry Snyder) שהתלווה אליו למשחקי ברלין 1936 חש על סמך ניסיונו באוניברסיטת אוהיו כי חניכו יהיה מוכשר להגיע לשיאו באירועי הא"ק הרבים שנכונו לו בברלין 1936 רק אם יהיה מבודד יחסית משאר חבריו ומהציבור בטרם התחרויות ויקבל את העיסויים התכופים להם היה רגיל מארה"ב. הבעיה של המאמן לארי סניידר הייתה שלא יכול היה לבודד את חניכו מספיק טוב מסקרנות הציבור בכפר האולימפי, וגם לא להעניק לו טיפול שרירים מיוחד משום שלא היה בנמצא שולחן עיסוי "מקצועי" בקומפלקס האולימפי. גם לוח הזמנים הקשיח של הסעות האוטובוסים מהכפר האולימפי לתחרויות באצטדיון וחזרה , תשומת הלב הרבה שמשך אליו האָצָן החייכן והעניו, השאון שעוררו חבריו למשלחת גזלו מגֶ'סִי אוֹאֶנְס את הריכוז בשעה שהיה צריך לאסוף כוחות פיסיים ונפשיים לקראת התחרויות שהובילו אותו לשיאי חייו ולפסגת היכולת האנושית של האדם. הציבור הגרמני והאורחים מחו"ל ביקשו ממנו אין סוף חתימות ותחבו את מצלמותיהם לפרצופו. האָצָן הנודע מעולם לא השיב את פניו ריקם למעריצים.

jesse 16

טקסט תמונה : מחצית שנות ה- 30 של המאה שעברה. האצן האמריקני גֶ'סִי אוֹאֶנְס (משמאל) עם מאמנו האישי באוניברסיטת אוהיו בארה"ב לָארִי סְנָיְידֶר. (באדיבות אוניברסיטת אוהיו).

jesse 17

טקסט תמונה :  1936. האתלט גֶ'סִי אוֹאֶנְס מקבל טיפול ועיסוי על שולחן רפואי מיוחד באוניברסיטת אוהיו. (באדיבות אוניברסיטת אוהיו).

jesse 18טקסט תמונה : אולימפיאדת ברלין 1936. גֶ'סִי אוֹאֶנְס מזנק בריצת הגמר ל- 200 מ' וזוכה במדליית הזהב בתוצאה 20.7 ש'. (באדיבות "OLYMPIAZEITUNG 1936". ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).  

שיפור הטכנולוגיה הספורטיבית בא"ק ובשחייה ושיפור ביכולת המדידה של הישגי ותוצאות הספורטאים בא"ק ובשחייה.

הטלוויזיה מתעדת את שיאי העולם בא"ק ושחייה. פסגת היכולת האנושית והטכנולוגיה הספורטיבית.

הידע המצטבר בתורת האימון במאה השנים האחרונות לצד התפתחות הטכנולוגיה הספורטיבית ועמה ההטבה והשבחת תנאי האימון, כמות ואיכות האימון, הגברת הידע הרפואי, שכלול של ההנעלה וציוד, שימוש מושכל בכלי הספורט – השפיעו השפעה דרמטית ומוחצת על שבירת השיאים ואשר מוצאים את ביטויים כמעט בכל אחד מהענפים. היצרן הגרמני אָדִי דָאסְלֶר בעל חברת "אָדִידַאס" (Adidas) שיפר לאין ערוך בראשית שנות ה- 50 את איכות נעלי הכדורגל ואת טיב הכדור המשחק, וגם את איכות נעלי הספורט, ונעלי ריצה מסומרות בריצות למרחקים קצרים וארוכים. החרו – הלכו בעקבותיו חברות ההנעלה של "פּוּמָה" (Puma), ומאוחר יותר גם "נָיְיק" (Nike), "רִיבּוֹק" (Rebbock), ו- דִיאָדוֹרָה (Diadora).

jesse 19טקסט תמונה :  1933. גֶ'סִי אוֹאֶנְס נועל נעלי ריצה פשוטות, מזנק מגומות חפורות, ומתחרה על מסלול פחם. (באדיבות אוניברסיטת אוהיו ארה"ב).

tech 1טקסט תמונה : אולימפיאדת מכסיקו 1968. ריצת הגמר ל- 100 מ'. המנצח האמריקני גִ'ים הָיְינְס בזמן של 9.95 ש' וסגניו נועלים כולם נעלי ריצה של חברת "אָדִידַאס" (adidas) ומתחרים על מסלול טרטאן מודרני. גֶ'סִי אוֹאֶנְס היה רק יכול לחלום על תנאי תחרות חלומיים כאלה. חברת "אָדִידַאס" פרטנר עסקי של הוועד האולימפי הבינלאומי (IOC) השתמשה מן הסתם בצילום הזה לקידום המכירות שלה. (IOC ו- Telemexico).

tech 2

טקסט תמונה :  יום שישי – 18 באוקטובר 1968. אולימפיאדת מכסיקו 1968. בוב בימון נועל נעלי "אדידאס" (adidas) ומנתר לגובה עצום בדרכו לשיא עולם חדש וסנסציוני בקפיצה לרוחק בהישג של 8.90 מ'. שיא העולם הזה החזיק מעמד עשרים ושלוש שנים. חברת "אדידאס" השתמשה בתמונה הזאת לשיווק מכירותיה. (IOC ו- Telemexico).

tech 3טקסט תמונה :  אוולימפיאדת מכסיקו 1968. בוב בימון נוחת וקובע שיא עולם חדש בקפיצה לרוחק (בנעלי adidas), ב- הישג של 8.90 מ'. השיא החזיק מעמד 23 (עשרים ושלוש) שנים. (IOC ו- Telemexico).

הציוד הספורטיבי המשוכלל הכולל נעלי ריצה חדישות, מוטות קפיצה גמישים, מסלול ריצה עשוי טַרְטָאן (גומי קשיח), מתקני זינוק, תנאי אימון משופרים, וידע פיסיולוגי וביו – מכאני, וגם בתזונה תרמו תרומה מכרעת להישגי האתלטים. ראה הספר, "למילים יש וויזואליה משלהן".

החברה היפנית "מִיקָאסַה" (Mikasa) הפכה ליצרנית בלעדית של הכדורעף . הייתה הסכמה כללית כי הכדורסל תוצרת האמריקנית הפירמה "Spalding" הוא הטוב בעולם . החברה האמריקנית "Converse" הפכה לאחר מלחמת העולם ה- 2 ליצרנית הבולטת של נעלי כדורסל . חברת "סְפִּידוֹ" (Speedo) התמחתה בייצור בגדי ים המקטינים את חיכוך השחיין עם המים . מבט אחד באופנת בגד השחייה הכבד והמיושן של ג'וֹנִי וָויְיסְמִילֶר (Johnny Weismuller) ב- 1924, ה- "סְלִיפ" של מַרְק סְפִּיץ (Mark Spitz) ב- 1972, וחליפת השחייה המשוכללת של אִיָאן תּ'וֹרְפּ (Ian Thorpe) בעשור ה- 2000, מבהיר את ההבדל והשוני ואת מהות העניין. גם המתקנים האולימפיים לרבות בריכות השחייה ואדני הזינוק השתפרו לבלי היכר. לא ניתן כלל להשוות את תנאי השחייה שנכפו על המשתתפים באולימפיאדת סט לואיס 1904 לאלו של ג'וני ווייסמילר באולימפיאדת פאריס 1924 וודאי לא לבריכות ששחו בהן מרק ספיץ באולימפיאדת מינכן 1972 ואִיָאן ת'וֹרְפּ באולימפיאדת סידני 2000.

tech 4טקסט תמונה : אולימפיאדת סט לואיס 1904. הזינוק למשחה 100  מ' [4]. ניצח בו ההונגרי זולטאן האלמאיי (Zoltan Halmaj) בתוצאה 1:02.8 דקה.

tech 5

טקסט תמונה : אולימפיאדת אנטוורפן 1920. השחיין האמריקני יליד הוואי דְיוּק קַאהָנָמוּקוֹ (Duke Kahanamoku), גובהו האישי 1.85, עוטה בגד ים "כבד" מנצח במשחה ל- 100 מ' בסגנון חופשי בתוצאה של שיא עולם חדש  1:00.4 דקה, וזוכה במדליית הזהב.

tech 6

טקסט תמונה : אולימפיאדת סטוקהולם 1912. שמונה שנים קודם לכן. השחיין האמריקני דיוק קאהנמוקו (נולד בהוואי ב- 1890) מנצח במשחה ל- 100 מ' בסגנון חופשי בתוצאה 1:03.4 דקה, וזוכה במדליית הזהב.

tech 7

טקסט תמונה : אולימפיאדת סטוקהולם 1912. השחיינית האוסטרלית שרה "פאני" דוראק (Sarah “Fanny” Durack) מימין, לבושה בבגד ים כבד של אופנת הימים ההם, מנצחת במשחה ל- 100 מ' בסגנון חופשי בתוצאה 1:22.2 דקה. היא הקדימה את חברתה לנבחרת השחייה של נשות אוסטרליה ווילהלמינה וויילי (Wilhelmina Wylie) שקבעה זמן של 1:25.4 דקה.

tech 8

טקסט תמונה מימין : אולימפיאדת פאריס 1924. השחיין האמריקני ג'וני ווייסמילר ( גובהו האישי 1.92 מ') היה הראשון בעולם ששחה 100 מ' בסגנון חופשי בפחות מדקה אחת. ב- 1922 כשהיה בן 18 קבע זמן סנסציוני של 58.6  ש'. בן 20  זכה באולימפיאדת פאריס 1924 בשלוש מדליות זהב במשחים בסגנון חופשי ל- 100 מ', 400  מ', ומשחה שליחים 4 פעמים 200 מ', ובמדליית ארד כשחקן בנבחרת הכדור מים של ארה"ב.

ג'וני ווייסמילר חזר לאולימפיאדת אמשטרדם 1928 וזכה בעוד שתי מדליות זהב, במשחים בסגנון חופשי ל- 100 מ' ומשחה השליחים 4 פעמים 200 מ'. ג'וני ווייסמילר פרש מהבריכה בסוף שנות ה- 20 של המאה הקודמת והפך לשחקן קולנוע פופולארי ואהוב בסרטי "טרזן". הוא נולד באזור הגרמני של רומניה ב- 2 ביוני 1904. בהיותו בן חצי שנה היגרו הוריו לארה"ב. הוא מת ב- 20 בינואר 1984.

tech 9

טקסט תמונה במרכז : אולימפיאדת מינכן 1972. השחיין האמריקני מרץ ספיץ (גובהו האישי 1.85 מ') בן 22  זוכה בשבע מדליות זהב כלהלן : 100 מ' בסגנון חופשי (51.22  ש'), 200  מ' בסגנון חופשי, 100 מ' בסגנון פרפר, 200 מ' בסגנון פרפר, משחה שליחים 4 פעמים 100 מ' בסגנון חופשי, משחה שליחים בסגנון חופשי 4 פעמים 200  מ', ומשחה שליחים בסגנון מעורב 4 פעמים 100 מ'. בכל אחד משבעת המשחים קבע מרק ספיץ שיאי עולם. הוא נולד ב- 10 בפברואר 1950.

tech 10

טקסט תמונה : אולימפיאדת סידני 2000. השחיין האוסטרלי איאן ת'ורפ (1.98 מ', 108  ק"ג)  בן 18 זכה במדליית זהב במשחה ל- 400 מ' בסגנון חופשי כשקבע שיא עולם פנטסטי 3:40.59 דקות. (במשחקי חבר העמים הבריטי שנערכו ב- 2002 במנצ'סטר – אנגליה, שיפר איאן ת'ורפ את שיא העולם מאולימפיאדת סידני 2000 והעמידו על 3:40.08 דקות. איאן ת'ורפ זכה במדליית הכסף במשחה ל- 200 מ' בסגנון חופשי. כמו כן הוביל את נבחרתו לזכייה בשתי מדליות הזהב ושיאי עולם במשחי השליחים 4 פעמים 100 מ' ו- 4 פעמים 200 מ' בסגנון חופשי. נבחרת אוסטרליה עם איאן ת'ורפ זכתה במדליית הכסף במחשה השליחים 4 פעמים 100 מ' בסגנון מעורב.

איאן ת'ורפ שב לאולימפיאדת אתונה 2004 וזכה בשתי מדליות זהב במשחים ל- 200 מ' ו- 400  מ' בסגנון חופשי  במשחה ל- 100 מ' בסגנון חופשי זכה איאן ת'ורפ במדליית ארד. לאחר מכן זכה עם נבחרתו במדליית הכסף במשחה השליחים 4 פעמים 200 מ'.

שיפור במצלמת ה- Photo finish [סעיף 5] באולימפיאדת לוס אנג'לס 1932, זאת המוצבת על קו הסיום ומדרגת את מיקומם של הרצים, היה חיוני, אך לא פתר את המחלוקת בין שופטי מדידת הזמן שהשתמשו בשעוני עֶצֶר ידניים בריצת הגמר ל- 100 מ' בין שני האָצָנִים האמריקניים הזוכה אֶדִי טוֹלָאן לבין סגנו רָלְף מֶטְקָאלְף. השופטים העניקו להם זמן שווה 10.3 ש'. נדרשה התערבות מכשיר הצילום האופטי. הפוטו פיניש היה אמור להפריד ביניהם. מצלמת הפוטו פיניש האלקטרונית (הראשונה בהיסטוריה האולימפית) שהוצבה על קו הגמר באולימפיאדת לוס אנג'לס 1932 הייתה עדיין בלתי מפותחת מספיק וטרם בשלה דיה כדי להכריע במחלוקת. המעבר ממדידת הזמנים האנלוגית בשעוני עֶצֶר (Stopper) ידניים למדידה דיגיטאלית באולימפיאדת טוקיו 1964, הוסיפה לאמינות ויוקרת התחרויות האולימפיות ותרמו לפופולאריות שלהם בעיניי הספורטאים, הציבור הגלובאלי, וצופי הטלוויזיה בכל רחבי העולם. הטלוויזיה היפנית הציבורית NHK וחברת השעונים היפנית SEIKO הפכו במשחקי טוקיו 1964 את הספורט למדע.

tech 11

טקסט תמונה : אולימפיאדת סטוקהולם 1912. מתקן השיפוט. הוועדה המארגנת של המשחקים בראשות גוסטאב באלק וסיגפריד אדסטרום מציבה לראשונה בתולדות המשחקים האולימפיים את מצלמת הפוטו פיניש (Photo finish) ברום המגדל לצד שופטי הזמן המשתמשים בשעוני עצר ידניים.

tech 12

טקסט תמונה : אולימפיאדת סטוקהולם 1912. מתקן השיפוט. שופטי הזמן אוחזים בידיהם בשעוני סטופר. בראש המתקן ניצב צלם הפוטו פיניש. הצילומים הועברו מייד למעבדה ונדרשו כ- 30 (שלושים) דקות כדי להכריע את דירוג הרצים ומי מהם ראוי למדליית הזהב, הכסף, והארד.

שתי תוכניות הספורט של הטלוויזיה הישראלית שערכתי במחצית עשור ה- 70 של המאה הקודמת "מבט ספורט" ו- "מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר", העניקו תשומת לב בולטת לתולדות המשחקים האולימפיים לדורותיהם ומבט מיוחד לאולימפיאדת ברלין 1936. אלכס גלעדי העניק גיבוי מוחלט להשקפת עולמי הטלוויזיונית כעורך תוכנית הספורט המיועדת לילדים ובני נוער. ההשקעה וההיכרות עם המשחקים האולימפיים בימים ההם של מחצית שנות ה- 70 במאה הקודמת נעשו במסגרת ההיערכות וההכנות המסיביות של מחלקת הספורט של הטלוויזיה הישראלית לכיסוי אולימפיאדת מונטריאול 1976 הממשמשת ובאה. בקיץ 1975 הפיק אלכס גלעדי עשר תוכניות אודות האולימפיאדות של הזמן הקדום ביוון העתיקה. התוכניות הופקו ושודרו מאולפן א' של הטלוויזיה הישראלית שעוצב כמודל של יוון העתיקה ע"י התפאורן אַמְנוֹן גָדוֹל בתוכנית "מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר". המנחה שלהן היה היסטוריון הספורט ד"ר אוּרִי זִמְרִי ז"ל. בסתיו 1975 רכשנו את הסדרה הדוקומנטארית המופלאה "OLYMPIAD" מחברת הטלוויזיה האמריקנית “Cappy Productions” בראשות בַּאד גְרִינְסְפַּאן ורעייתו קָאפִּי פֶּטְרָאש – גרינספאן. צוות ההפקה וההסרטה של החברה היה מינימאלי. בָּאד גְרִינְסְפָּאן ביים וכתב את הסדרה כולה. קָאפִּי פֶּטְרָאש הייתה המפיקה הראשית, שתי האחיות נֶנְסִי וסוּזָאן בֶּפָה שימשו תחקירניות ועוזרות ההפקה . הסדרה הערכית בת 11 תוכניות באורך של שעה כל אחת הייתה יצירת מופת , Masterpiece  100 רשתות טלוויזיה בעולם רכשו אותה כמונו . הסדרה התיעודית הזאת הופקה יחדיו עם ג'וֹנִי אִיסוֹאוּ (Johnny Esaw) מנהל שידורי הספורט בערוץ הטלוויזיה המסחרית הקנדית CTV (ראשי תיבות של Canada Television), חשפה סיפורים אולימפיים אוטנטיים רבים, בהם יוצר הסדרה והבימאי שלה באד גרינספאן חיבר ספורטאים אלופים ידועי שֵם ובעלי מוניטין עם עברם. התוכנית הראשונה בסדרה הופקה ב- 1967 ויוחדה לאתלט האמריקני השחור גֶ'סִי אוֹאֶנְס (Jesse Owens) שזכה בארבע מדליות זהב באולימפיאדת ברלין 1936, ולקונפרונטציה שנכפתה עליו להתמודד באופן סמוי וגלוי עם קנצלר גרמניה הפיהרר אדולף היטלר. אדולף היטלר אבי תורת הגזע הארי העליון ושונא מושבע של יהודים ושחורים לעג למשלחת האמריקנית שצוברת מדליות זהב באמצעות ספורטאים שחורים נחותים. לאחר ניצחונו הראשון של גֶ'סִי אוֹאֶנְס בריצה ל- 100 מ', נטש אדולף היטלר את מושבו בתא הכבוד ועזב את האצטדיון משום שסירב ללחוץ את ידו של גֶ'סִי אוֹאֶנְס ולברך אותו על ניצחונו כפי שנהג עם הספורטאים והספורטאיות ממדינות אחרות אותם הזמין לתא הכבוד שלו. הפיהרר הגרמני התעלם גם ממנצחים ואלופים אמריקנים שחורים נוספים במשחקים כמו הקופץ לגובה קוֹרְנֶלְיוּס ג'וֹנְסוֹן (Cornelius Johnson) ומנצחי ריצות הגמר ל- 400 מ' ו- 800 מ' אָרְצִ'י וִוילִיאָמְס (Archie Williams) וג'וֹן ווּדְרוּף (John Woodruff). הוא עזב את האצטדיון לאחר זכייתם בתחרויות בענפי הספורט הקונקרטיים שלהם אך ביקש לעומת זאת להביא לתאו את האצנית האמריקנית הלבנה הֶלֶן סְטֶפֶנְס (Helen Stephens) שניצחה בריצת הגמר ל- 100  מ' לנשים .

הופעתו הדרמטית בראשית שנות ה- 70 של המתעד האולימפי הדגול היהודי האמריקני בָּאד גְרִינְסְפָּאן והסדרה הדוקומנטארית הנפלאה שלו "ֹOLYMPIAD". באד גרינספאן הוא עילוי בכתיבת טקסטים בטלוויזיה והגשים הלכה למעשה את האמירה של מרדכי "מוטי" קירשנבאום ז"ל, "למילים יש וויזואליה משלהן". אלכס גלעדי ואנוכי למדנו ממנו רבות בתחומי התחקיר, התיעוד, והכתיבה. שדרי הא"ק נסים קיוויתי והארולד אייבראהמס.

היה ברור שמחלקת הספורט איננה יכולה לשאת עוד בכוחותיה הדלים בעומס השידורים האולימפיים , והיא חייבת להכשיר כוח אדם נוסף שיסייע בשידור, הפקה ועריכה במבצעי שידור גדולים. אלכס גלעדי לא היסס. בתום שידורי אולימפיאדת מונטריאול , ולאחר חזרתי מטורונטו מסיקור אולימפיאדת הנכים שם השיגו ספורטאי וספורטאיות ישראל 72 מדליות אולימפיות , הטיל עלי אחריות כפולה למַסֵד ולהכין את המתודיקה של קורס כתבי טלוויזיה מסודר ולהמשיך לערוך את התוכנית "מבט ספורט". היינו חייבים תגבורת שידור בכל תחום מתחומי הטלוויזיה. "אתה הכתב – עורך הטלוויזיוני הטוב המוכשר ביותר שיש למחלקת הספורט, ואתה האיש הבקי והמחובר בכל רמ"ח אבריך לספורט באשר הוא ספורט הרבה יותר מכולנו. לצערי, רובינו קשורים לענפי הכדורגל והכדורסל שהוא מנת לחמנו היומית. זהו תחום כיסוי חשוב, אך אני צריך הרבה יותר מזה", והוסיף, "אני מבקש אותך להכין דוֹר חדש של כתבי ספורט", אמר לי.

בקיץ 1975, שָב לארץ מפאריס יִצְחָק "צַחִי" שִמְעוֹנִי ז"ל מנהל התוכניות בטלוויזיה הישראלית הציבורית לאחר ששהה ביריד סרטי טלוויזיה שהתקיים אז בעיר האורות. צחי שמעוני פגש בפאריס את ידידו האמריקני ביל סואונדרס (Bill Saunders) מפיץ סרטים בחברת "פוקס המאה ה- 20" באירופה. לצִדו של ביל סואונדרס ישב בימאי הספורט האמריקני הנודע בַּאד גְרִינְסְפָּאן המנוח (2010 – 1926). יצחק "צַחִי" שִמְעוֹנִי לא רק שלא הכיר אותו הוא גם לא שמע עליו. ביל סואונדרס אמר לו, "מר יצחק שמעוני, בוא תעשה הכרה עם איש הטלוויזיה והקולנוע היהודי אמריקני באד גרינספאן בעל חברת ההפקה "Cappy Productions".

יצחק "צַחִי" שִמְעוֹנִי ז"ל חזר לארץ וסיפר לי בנון – שלנטיות על פגישתו שָם עם יוצר סרטי הספורט הדוקומנטאריים האולימפיים היהודי – אמריקני מניו יורק העונה לשֵם בַּאד גְרִינְסְפָּאן (Bad Greenspan). "יואש אלרואי, לי השֵם זה לא אומר יותר מידַי אבל תדע לך שהוא עשה תוכנית טלוויזיה דוקומנטארית בת 50 דקות הנושאת את השם "גֶ'סִי אוֹאֶנְס חוזר לבֶּרְלִין" (Jesse Owens returns to Berlin), בישר לי באדישות, והוסיף, "תוכנית הטלוויזיה הזאת זכתה בפרס אמי (Emmy) האמריקני לסרטי טלוויזיה". על בַּאד גְרִינְסְפָּאן טֶרם שמעתי אבל גֶ'סִי אוֹאֶנְס היה אחד מגיבורי ילדותי ושֵם דבר בתולדות המשחקים האולימפיים, כמו גיבורי ספורט נוספים שלי השחיין האגדי ג'וֹני וָויְיסְמִילֶר, שני הרצים הדגולים למרחקים ארוכים "הפִינִי המעופף" פָּאבוֹ נוּרמִי, ואֶמיל זָטוֹפֶּק "הקָטָר הצֶ'כִי", המתאגרף האמריקני ג'וֹ לוּאִיס במשקל כבד שנודע בכינויו "המפציץ החום" (The Brown Bomber), ורבים אחרים.

גֶ'סִי אוֹאֶנְס יליד 1913, זכה בארבע מדליות זהב אולימפיות בתחרויות הא"ק במשחקי ברלין 1936 , הידועים גם "כאולימפיאדה הנאצית". גֶ'סִי אוֹאֶנְס ניצח בשתי הריצות הקצרות ל- 100 מ' ו- 200 מ', בקפיצה לרוחק, ובמרוץ השליחים 4 פעמים 100מ' . שנה ורבע קודם לכן , ב- 25 במאי 1935 קבע כזכור ארבעה שיאי עולם באָן אָרְבּוֹר (An Arbor) באליפות ארה"ב בא"ק במישיגן. שיא העולם שלו בקפיצה לרוחק 8.13 מ' החזיק מעמד עשרים ואחת שנה. גֶ'סִי אוֹאֶנְס היה אתלט שחור נצר למשפחת עבדים במדינת אָלָאבָּאמָה. הישגיו המדהימים באולימפיאדת 1936 הממו את עולם הספורט וסתרו על אדמת גרמניה את "תורת הגזע העליון" של הצורר אדולף היטלר. "אהמממ יואש אלרואי…", אמר כמצטדק, "רציתי להוסיף שבאד גרינספאן עשה חוץ מהסרט "גֶ'סִי אוֹאֶנְס חוזר לברלין", גם סדרת ספורט דוקומנטארית בת אחד עשר פרקים הנושאת את השם "האולימפיאדה" (OLYMPIAD)". מייד שאלתי אותו בפליאה גדולה, "צַחִי שִמְעוֹנִי, כיצד לא קנית את הסדרה כוּלה בו במקום ?". הוא השיב לי בטון המנומס והרציני שלו, "אינני מומחה עד כדי כך, את זאת אני משאיר לך ולאלכס גלעדי". אלכס גלעדי ואנוכי רכשנו למחרת את כל 11 פרקי הסדרה [6]. מאוחר יותר הוסיף באד גרינספאן עוד 9 (תשעה) סרטי תיעוד נוספים. הנה הרשימה :

jesse 2

טקסט מסמך (1) : הצד הקדמי של מעטפת ה- VHS של הסרט התיעודי "ג'סי אואנס חוזר לברלין" (Jesse Owens returns to Berlin) באורך של 60 דקות כפי שכתב את התסריט, הפיק, וביים אותו באד גרינספאן המנוח ב- 1967. המפיקה הראשית הייתה רעייתו קאפי פטראש – גרינספאן ז"ל. הסרט התיעודי הזה שודר לראשונה ב- 1972 ברשת הטלוויזיה האמריקנית ABC במסגרת שידורי הספורט של רון ארלדג' (Roone Arledge).

jesse 3

טקסט מסמך (2) : הצד האחורי של מעטפת ה- VHS של הסרט התיעודי "ג'סי אואנס חוזר לברלין" (Jesse Owens returns to Berlin) באורך של 60 דקות כפי שכתב את התסריט, הפיק, וביים אותו באד גרינספאן המנוח ב- 1967. המפיקה הראשית הייתה רעייתו קאפי פטראש – גרינספאן ז"ל. הסרט התיעודי הזה שודר לראשונה ב- 1972 ברשת הטלוויזיה האמריקנית ABC במסגרת שידורי הספורט של רון ארלדג' (Roone Arledge). הערה 1 שלי : זיהוי הנוכחים בצילום של הרביעייה האמריקנית שזכתה במדליית הזהב במירוץ השליחים 4 פעמים 100 מ' בתוצאה של שיא עולם חדש, 39.8 שניות. משמאל לימין : ג'סי אואנס / Jesse Owens האצן המזנק, רלף מטקלף / Ralph Metcalfe אצן מס' 2, פוי דרייפר / Foy Draper אצן מס' 3, ו- פרנק ווייקוף / Frank Wykoff האצן המסיים. הערה 2 שלי : האצן המסיים פרנק ווייקוף נטל חלק גם ברביעיות השליחים האמריקניות שנטלו חלק באולימפיאדות אמשטרדאם 1928 ולוס אנג'לס 1932 וזכו אף הן במדליות זהב. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות). 

רשימת סרטי הסדרה "OLYMPIAD" :

 1. THE BIG ONES THAT GOT AWAY
 2. THE AFRICAN RUNNERS
 3. THE EAST GERMANS
 4. THE MARATHON
 5. THEY DID NOT HAVE A CHANCE
 6. THE 800 METERS
 7. THE INCREDIBLE FIVE
 8. THE FASTEST MEN IN THE WORLD
 9. THE MAGNIFICENT ONES
 10. JESSE OWENS RETURNS TO BERLIN
 11. THE PERSISTENT ONES
 12. WOMEN GOLD MEDAL WINNERS
 13. THE AUSTRALIANS
 14. THE DECATHLON
 15. THE RARE ONES
 16. THE AFRICAN RUNNERS
 17. THE EAST EUROPEANS
 18. THE SOVIET ATHLETE
 19. THE 1500 METERS
 20. THE OLYMPIC SYMPHONY

איש הטלוויזיה והקולנוען בַּאד גְרִינְסְפָּאן יצר את הסדרה הדוקומנטארית המצוינת "האולימפיאדה", בעזרת צוות אנשים קטן. הוא היה הבימאי וכותב התסריטים והטקסטים, אשתו קָאפּי פּטְרָאש (Cappy Petrash) שימשה המפיקה שלוֹ, יד ימינו  והרוח החיה בכל הצד הארגוני של התיאומים וההפקה (נפטרה ממחלת הסרטן ב- 1983). לצִדם פעלו וסייעו בתחקיר המפורט שתי אחיות צעירות יפות תואר נֶנְסִי וסוּזַאן בֶּפָה (Nancy and Suzanne Beffa). מכיוון שלא היה לוֹ מספיק ממון להפיק את סיפורי הסדרה לבדו, הצליח באד גרינספאן לשכנע את אנשי הטלוויזיה המסחרית הקנדית CTV ובראשם ג'וֹנִי אִיסוֹאוּ (Johny Esaw) בחשיבות עניין התיעוד. שני הצדדים חתמו ב- 1972 על הסכם משותף להפקת הסדרה התיעודית "OLYMPIAD". הצלחת הסדרה רבת התהילה נעוצה בתחקיר מדויק וניסיון מוצלח לחֲבֵּר בין ההווה של גיבורי הספורט האולימפיים במקצועות השונים (רבים מהם אמריקניים) לבין עברם. היא הפכה מייד ל- Mile stone ומונומנטאלית בתולדות תיעוד הספורט בטלוויזיה . כשעלה הרעיון להפיק ולביים את הסרט הראשון בסדרה "גֶ'סִי אוֹאֶנְס חוֹזֵר לברלין", החליט בַּאד גְרִינְסְפָּאן לא להסתפק בראיונות עם גֶ'סִי אוֹאֶנְס על עברו האולימפי המזהיר בביתו בארה"ב (כפי שהיה מקובל פעם) אלא בחר להטיס את גיבור הסרט לאִצטדיון האולימפי של ברלין 1936 (לא הופצץ בימי מלחמת העולם ה- 2 ונשאר שלם על כּנו) כדי לשחזר באתר האותנטי את רגעי התהילה האולימפיים שלוֹ. עדותו של גֶ'סִי אוֹאֶנְס על המסלול המקורי שָם חווה את ניצחונותיו המזהירים לפני 37 שנים לנגד עיניו הבוחנות של הקנצלר הגרמני אדולף היטלר וצמרת השלטון הנאצי , בגיבוי הצילומים האוטנטיים של הבימאית לֶנִי רִיפֶנְשְטָאהל מהימים ההם עשו את הסרט למסמך עיתונאי – דוקומנטארי מרתק ובעל ערך [7].

אחד הקטעים המרגשים בסרט הוא סיפור הקפיצה לרוחק. גֶ'סִי אוֹאֶנְס הגיע לאולימפיאדת ברלין 1936 כשיאן העולם הבלתי מעורער בקפיצה לרוחק , 8.13 מ'. השיא המדהים הזה נקבע אומנם שנה ורבע קודם לכֵן ב- 25 במאי 1935 באצטדיון הא"ק "אַן אָרְבּוֹר" במישיגן, אך לא היה ספק כי גֶ'סִי אוֹאֶנְס הוא המועמד הטבעי לנצח גם עכשיו באולימפיאדת ברלין 1936. למרבית ההפתעה לא הצליח גֶ'סִי אוֹאֶנְס בשני ניסיונותיו בשלב המוקדם להכניע את מרחק המינימום 7.15 מ' כדי להעפיל לשלב הגמר. הוא לא הגיע ברגל הנכונה לקרש הקפיצה ופסל את שתי קפיצותיו הראשונות. נותר לו הניסיון השלישי והאחרון. לעזרתו של ג'סי אואנס נחלץ היריב הראשי שלו בתחרות הגרמני האתלט והקופץ לרוחק קָארְל לוּדְוִויג "לוּץ" לוֹנְג (Carl Ludwig “Luz” Long). "לוּץ" לוֹנְג לא ציית לתיאוריה הגזענית של אדולף היטלר שאסרה לשוחח עם יהודים ושחורים. הוא התיידד עם ג'סי אואנס בכפר האולימפי זה מכבר ועכשיו התקרב לאלוף העולם שהיה לחוץ מאוד בשל כישלון שני ניסיונותיו. "לוץ" לונג יעץ לאתלט הדגול עצה פשוטה והגיונית, "מה זה בשבילך לקפוץ 7.15  מ'…? זה ממש כלום, זה כמטר פחות משיא העולם שלך…עליך להרחיק קמעה לאחור את סימן התחלת הריצה שלך. אולי תחמיץ במקצת את הקרש אך בטוח שלא תפסול וגם בטוח שתקפוץ רחוק יותר מ- 7.15 מ' ". גֶ'סִי אוֹאֶנְס קיבל את ההצעה של "לוּץ'" לוֹנְג כפשוטה והעפיל לתחרות הגמר. בתחרות הגמר זכה ג'סי אואנס במדליית הזהב. הוא קפץ למרחק של 8.06 מ' וקבע שיא אולימפי חדש. "לוּץ" לוֹנג היה שני וזכה במדליית הכסף לאחר שניתר למרחק של 7.87 מ'. במדליית הארד זכה היפני נָאוֹטוֹ טָאזִ'ימָה (Naoto Tajima) עם הישג של 7.74 מ'. נָאוֹטוֹ טָאזִ'ימָה ניצח באולימפיאדת ברלין 1936 בקפיצה משולשת כשקבע שיא עולם חדש 16.00 מ'. "לוּץ" לוֹנְג היה הראשון שברך את גֶ'סִי אוֹאֶנְס בתום הקרב על זכייתו במדליית הזהב בקפיצה לרוחק. הוא עשה מעשה אסור קבל עם ועדה כשחיבק ולחץ את ידו של אתלט שחור לנגד עיניהם של 105000 (מאה וחמישה אלף) הצופים באצטדיון האולימפי בברלין וצמרת השלטון הנאצי ובראשה אדולף היטלר שנכח בעצמו בתחרויות. קארל לודוויג "לוּץ" לוֹנְג נפל בקרב בחזית הרוסית  ב- 14 ביולי 1943 כקצין קרבי במדי הוואפן ס.ס. במלחמת העולם השנייה.

jesse 20טקסט תמונה : אולימפיאדת ברלין 1936. האצטדיון האולימפי המרכזי . התחרות המוקדמת בקפיצה לרוחק. הגרמני קארל לודוויג "לוץ" לונג (Carl Ludwig “Luz” Long) מתכונן לקראת ההתמודדות עם הקופץ האמריקני ג'סי אואנס (Jesse Owens).

jesse 21

טקסט תמונה : ג'סי אואנס מימין והגרמני "לוּץ" לונג ברגע של הפוגה בתחרות הקפיצה לרוחק באולימפיאדת ברלין 1936 . לוץ   לונג ראה בג'סי אואנס ידיד ספורטיבי ולא יריב פוליטי. (מתוך היומון הגרמני "1936 OLYMPIAZEITUNG" בעריכת ד"ר קארל דים).

שידורו של הסרט "גֶ'סִי אוֹאֶנְס חוֹזֵר לְבֶּרְלִין" (Jesse Owens Returns to Berlin) ברשת הטלוויזיה האמריקנית ABC בשנת 1972 היה סיפור הצלחה טלוויזיוני חסר תקדים שזיכה את באד גרינספאן וציוותו בפרסי טלוויזיה. את באד גרינספאן וגֶ'סִי אוֹאֶנְס פגשתי לראשונה באולימפיאדת מונטריאול 1976. גֶ'סִי אוֹאֶנְס היה אז כבן 63 אורח של הוועד האולימפי הבינלאומי ולהפתעתי הגדולה מעשן כבד. סיגריה מסיגריה. השַדָּר נסים קיוויתי עשה הכרה בינינו באצטדיון האולימפי . לחצנו ידיים והצדעתי לוֹ. גֶ'סִי אוֹאֶנְס נפטר מסרטן הריאות ב- 31 במרס 1980. הצדעתי גם לבַּאד גְרִינְסְפַּאן וחיבקתי אותו. באד גרינספאן בן ה- 50 נחשב ב- 1976 לאלוהי הסרט הדוקומנטארי של אלכס גלעדי ושלי.  בַּאד גְרִינְסְפָּאן נפטר בניו יורק ב- 2010 בהיותו בן 84.

yoash 1

טקסט תמונה : ספטמבר 1987. בפתחה של מסעדה ברומא – איטליה בעת אליפות העולם ה- 2 בא"ק – רומא 87'. אנוכי יחדיו עם בימאי הטלוויזיה הדגול באד גרינספאן ועוזרת ההפקה והבימוי שלו גב' ננסי בפה בפתח מסעדה איטלקית. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

ההצלחה הזאת דחפה את באד גרינספאן להפיק עשרות סיפורים אולימפיים מרתקים נוספים אותם דחס ל- 11 פרקי טלוויזיה עטורים תהילה . הוא העניק לסדרה את השם "האולימפיאדה" (OLYMPIAD). מאה רשתות טלוויזיה בכל רחבי תבל קנו כמונו את הסדרה. עד מהרה הוברר שהיא חיונית ומרתקת. מופלאה.

[1] מקור : הספר, "JESSE OWENS – AN AMERICAN LIFE", שכתב וויליאם בייקר (William Baker).

[2] הסרט הדוקומנטארי "אולימפיה" (OLYMPIA) בן ארבע שעות בהפקתה ובימוייה של לני ריפנשטאהל (Leni Riefenstahl) חולק לשני חלקים : "פסטיבל העמים" (Festival of nations) ו- "פסטיבל היופי" (Festival of beauty).

[3] עד לרגע הסיום של המחקר וכתיבת הספר הזה "פסגת היכולת האנושית והתפתחות חזון הטלוויזיה בארץ ובעולם" בחודש ינואר של שנת 2012.

[4] באולימפיאדת סט לואיס 1904 שחו המתחרים 100 יארד ולא 100 מ'.

[5] מצלמת "פוטו פיניש" לצורך מיקום ודירוג הרצים על קו הסיום הותקנה בפעם הראשונה באולימפיאדת סטוקהולם 1912.

[6] במשך השנים הפיק וביים בַּאד גְרִינְסְפָּאן עוד 11 תוכניות אולימפיות. ב- 2002 כללה סדרה המופת OLYMPIAD אוסף של 20 תוכניות בנות שעה כל אחת. בַּאד גְרִינְסְפָּאן מת ב- 2010 בגיל 84. אשתו המפיקה קָאפִּי פֶּטְרָאש – גְרִינְסְפָּאן מתה ב- 1983.

[7] סרטה הדוקומנטארי של בימאית הקולנוע הגרמנייה לני ריפנשטאהל "OLYMPIA" אודות אולימפיאדת ברלין 1936 לא הוקרן מעולם בארה"ב למרות מסע הפרסום והשתדלנות האישי שלה שערכה בחודשים אוקטובר ונובמבר 1938 בניו יורק ובהוליווד בלוס אנג'לס. תעשיית הקולנוע האמריקנית ובעלי האולפנים הגדולים (רבים מהם יהודים) התייחסה ב- 1938 בחשדנות רבה ל- לני ריפנשטאהל. האמריקנים ראו בה מקורבת לרודן הנאצי אדולף היטלר וסירבו לעשות עמה עסקים . הציבור האמריקני לא ראה את התיעוד המצולם הנרחב והשיטתי שלה אודות הצלחתו המזהירה של ג'סי אואנס בתחרויות הא"ק באולימפיאדת ברלין 1936 שם גרף ארבע מדליות זהב בריצות 100  מ' ו- 200  מ', קפיצה לרוחק, ומרוץ שליחים 4 פעמים 100 מ'.

אחת הסיבות להצלחה הסנסציונית והמרעישה של הסרט התיעודי  "ג'סי אואנס חוזר לברלין" / Jesse Owens returns to Berlin בארה"ב (וגם בעולם) כפי שהפיק, ביים, וכתב אותו באד גרינספאן / Bud Greenspan ב- 1967 והוקרן לראשונה ב- 1972 ברשת הטלוויזיה האמריקנית ABC (בתוכניות הספורט של רון ארלדג' / Roone Arledge) נעוץ גם בעובדת החשיפה הראשונה של התיעוד המרשים המקורי ההוא של לני ריפנשטאהל אודות ג'סי אואנס בסרטה הדוקומנטרי "OLYMPIA" שדן כאמור באולימפיאדת ברלין 1936. באד גרינספאן השתמש בחומרים הקונקרטיים שלקח ממנו לצורך התיעוד שלו שלושים שנים מאוחר יותר ב- "ג'סי אואנס חוזר לברלין", וכן חיבור פשוט והגיוני שלו בין ההווה של האלוף האולימפי והאָצָן הדגול לבין עברו באותה אולימפיאדת ברלין 1936. שני הסרטים התיעודיים "OLYMPIA" של לני ריפנשטאהל מ- 1936 וזה של באד גרינספאן "Jesse Owens returns to Berlin" מ- 1967 הם בבחינת חובת צפייה לכל חובב טלוויזיה איכותית (!).

סוף הפוסט מס' 582. הועלה לאוויר ביום ראשון – 28 בפברואר 2016.

ראה המשך ג'סי אואנס (פרק 3) בפוסט מס' 583. 


תגובות

פוסט מס' 582. האָצָן האמריקני גֶ'סִי אוֹאֶנְס / Jesse Owens (חלק 2) מעפיל לפסגה דווקא בסביבה עוֹיֶנֶת באולימפיאדה הנאצית של ברלין 1936. פוסט מס' 582. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר ביום ראשון – 28 בפברואר 2016. — אין תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>