פוסט מס' 717. 1. ערוץ הספורט מס' 55 בכבלים הוא ממלכת Off tube עשירה בכסף ואמצעי הפקה + עריכה + שידור טלוויזיוניים , אולם ואף על פי כן % 99 מאירועי הספורט בעולם לרבות השתתפותן של קבוצות ספורט ישראליות במפעלי ספורט בכירים באירופה משודרים על ידו ובמצוותו Off tube מהאולפן בהרצליה. מדובר מחַד בערוץ טלוויזיה בעל ממון ויכולת רכישת זכויות שידורים ומאִידָךְ בעיתונאות מחורבנת. נדב יעקובי מתאר Off tube מהאולפן בהרצליה את התמוטטותה של ממלכת ריאל מדריד באצטדיון "וומבלי" בלונדון מול טוטנהאם הבריטית ב- Champions League (יום רביעי – 1בנובמבר 2017) אולם איננו יכול לשאול את כריסטיאנו רונאלדו אפילו שאלה אחת, "…אדוני, מה קורה לכם…?". הוא כן יכול לדבר באולפן בהרצליה עם ה- למפה ולהתמוגג במרחק אלפי קילומטרים ממקום ההתרחשות על חשבון צופיו עם הפרשן שלצִדוֹ שגיא כהן. 2. גב' מרגלית זוננפלד ז"ל (2017 – 1925) המאמנת והמדריכה הדגולה של הספורטאים האולימפיים הישראליים הנַכים במשך שנים ארוכות ורבות הייתה ראויה וודאית לקבלת פרס ישראל. היא מתה בגיל 92 בטרם הוא הוענק לה. 3. חלפו 22 שנים מאז הרצח הנפשע של בן המלכות יצחק רבין ז"ל בכיכר העיר בתל אביב ע"י נָבָל איש בליעל בן עוולה. פוסט מס' 717. הועלה לאוויר בשבת – 4 בנובמבר 2017.כלליראשי

הערה 1 : הבלוג על תכולתו כפוף לזכויות יוצרים.

הערה 2 : הבלוג איננו מופק, לא נכתב, ולא נערך למען מטרות רווח כספי, ו/או לטובת הפקת רווח מסחרי, ו/או לצורך פרסום אישי.

הערה 3 : הבלוג מוענק בחינם לקוראים. הבלוג נחקר ונכתב על ידי במקביל למחקר וכתיבה של 13 כרכי הטלוויזיה בנושאים שונים מהיבטים שונים שאנוכי עורך מאז 1998, ואשר דנים ב- "מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה בעולם ובארץ"

—————————————————————————————–

פוסט חדש מס' 717 : הועלה לאוויר בשבת – 4 בנובמבר 2017.

—————————————————————————————–

טקסט תמונה : אולימפיאדת הנכים בטורונטו – קנדה באוגוסט 1976. הימים ההם – הזמן ההוא לפני 41 שנים. אנוכי (במרכז) נוכֵח באצטדיון "אטוביקוק" באולימפיאדת הנַכִים של טורונטו 1976 כשדר, כתב, עורך, ומפיק של הטלוויזיה הישראלית הציבורית, ומשוחח עם הספורטאי קותי גרשוני (נכה צה"ל קטוע גפיים עליונות ובעל שרידי ראייה בלבד) והחונכת שלוֹ גב' עדנה מדליה ז"ל הראויה לכל שבח. (באדיבות CBC קנדה. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט תמונה : 2003 – 2002. אנוכי בתום 32 שנות שירות את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 ואת רשות השידור. נטשתי בטריקת דלת את מקום עבודתי שהיה פעם ביתי השני (ולפעמים גם הראשון) לאחר מינויו העלוב והמופרך של איש כה בלתי מוכשר בשם יוסף בר-אל באביב 2002 לתפקיד הרָם של מנכ"ל רשות השידור ע"י ממשלת ישראל בראשות אריאל שרון. אותה ממשלת ישראל בראשות אותו ראש ממשלה אריאל שרון, זאת שהציבה אותו בפסגת השידור הציבורי של מדינת ישראל ב- מארס / אפריל 2002 כ- מ"מ מנכ"ל רשות השידור במקום המנכ"ל הזמני המודח לפניו, תא"ל במיל. רָן גָלִינְקָא, ואח"כ העניקה לו ליוסף בר-אל מינוי של קבע למשרה הרָמָה לתקופה של חמש שנים מ- 2 ביוני 2002 עד 2 ביוני 2007 (התעשתה גם אם מאוחר מידי), והדיחה וסילקה אותו לאלתר מכהונתו כמנכ"ל רשות השידור ב- 2 במאי 2005 באשמת שחיתות ושוחד מסך. היועץ המשפטי של הממשלה דאז מני מזוז תמך תמיכה נחרצת בהדחה ההיא. יוסף בר-אל מנכ"ל רשות שידור פתטי ברמה ירודה חסרת תקדים הודח בצדק לירכתיים האפלוליים של השידור הציבורי. שָם היה מקומו בפינה חשוכה של השידור הציבורי. בפעם הראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל ובתולדות רשות השידור סולק ו- הודח מנכ"ל רשות שידור מכהן. זה היה יוסף בר-אל. הוא לא שב עוד מעולם לשירות פעיל ברשות השידור. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

פוסט מס' 717. 1. ערוץ הספורט מס' 55 בכבלים הוא ממלכת Off tube עשירה בכסף ואמצעי הפקה + עריכה + שידור טלוויזיוניים , אולם ואף על פי כן % 99 מאירועי הספורט בעולם לרבות השתתפותן של קבוצות ספורט ישראליות במפעלי ספורט בכירים באירופה משודרים על ידו ובמצוותו Off tube מהאולפן בהרצליה. מדובר מחַד בערוץ טלוויזיה בעל ממון ויכולת רכישת זכויות שידורים ומאִידָךְ בעיתונאות מחורבנת. נדב יעקובי מתאר Off tube מהאולפן בהרצליה את התמוטטותה של ממלכת ריאל מדריד באצטדיון "וומבלי" בלונדון מול טוטנהאם הבריטית ב- Champions League (יום רביעי – 1בנובמבר 2017) אולם איננו יכול לשאול את כריסטיאנו רונאלדו אפילו שאלה אחת, "…אדוני, מה קורה לכם…?". הוא כן יכול לדבר באולפן בהרצליה עם ה- למפה ולהתמוגג במרחק אלפי קילומטרים ממקום ההתרחשות על חשבון צופיו עם הפרשן שלצִדוֹ שגיא כהן. 2. גב' מרגלית זוננפלד ז"ל (2017 – 1925) המאמנת והמדריכה הדגולה של הספורטאים האולימפיים הישראליים הנַכים במשך שנים ארוכות ורבות הייתה ראויה וודאית לקבלת פרס ישראל. היא מתה בגיל 92 בטרם הוא הוענק לה. 3. חלפו 22 שנים מאז הרצח הנפשע של בן המלכות יצחק רבין ז"ל בכיכר העיר בתל אביב ע"י נָבָל איש בליעל בן עוולה. פוסט מס' 717. הועלה לאוויר בשבת – 4 בנובמבר 2017.

פרולוג שהוא גם אפילוג.

אילו ערוץ הספורט על אנשיו ומעצבי דמותו התכנית והכלכלית, על מרכיביו הטכנולוגיים והלוגיסטיים, ועל ארבעת אפיקיו היה משדר מעמדות שידור באצטדיונים באירופה ובארה"ב לפחות % 50 מתכולת שידורי חו"ל שלו, והיה משיג את היתרונות הטלוויזיוניים החשובים שמלווים באורח קבע את שידורי השטח, הוא היה כמעט מושלם. משהו בדומה לכיסוי ענף הכדורסל בארץ והחו"ל בראשות ניב רסקין וצוות הפרשנים שלו לרבות הסיקורים הישירים והמעקבים הצמודים בארץ ובחו"ל אחר מועדון הכדורסל של מכבי ת"א במפעל ה- Euroleague שמגיעים לכדי שלמות (!). אבל הוא לא. שידורי ה- Off tube הישירים הוותיקים ההם ע"י ערוץ הספורט ומרכיביו דלעיל, והטריים העכשוויים של ה- Champions League "ליגת האלופות" האירופיות בעונת 2018 – 2017, מוכיחים שוב כי מדובר במערכת עיתונאית ישנה ארכאית שכפופה ונשלטת ע"י הנהלה גמדית וקטנונית אבל כזאת שמחזיקה בזכויות שידור טלוויזיוניות נוצצות ובלעדיות של מפעל כדורגל בינלאומי רווי כריזמה כדורגלנית, כישרון, ומוניטין. UEFA (התאחדות הכדורגל האירופית) מטילה ביצי זהב, ואותה התרנגולת הישראלית ערוץ הספורט מס' 55 + 56 + 57 + 58 בכבלים, היא זאת שדוגרת עליהן תמורת זיכיון כָּבֵד בֶּן הוֹן רָב ע"ס 18.000000 (שמונה עשר מיליון) euro לשלוש השנים שמפרידות בין 2017 ל- 2020. ערוץ הספורט מתעקש גם בפרוס 2018 להיות ילדותי, צר אופקים, ודַל מחשבה למרות שהציבור הישראלי מרפד ו-מממן אותו בעשרות מיליונים רבים של שקלים מידי שנה בשנה. רוש ולענה. עסק עלוב. ההנהלה וגם עובדי ה- Off tube הכנועים שלה באולפנים בהרצליה. בין אנשי ערוץ הספורט על ארבעת אפיקיו בכבלים נמצאים גם כמה אנשי מקצוע רציניים בעלי ניסיון וידע. אין לי מושג מדוע הם מסכימים להיות מעין משת"פים במקום להניף את נס המרד נגד מדיניות שידורי ה- Off tube שההנהלה שלהם אימצה אותם בחום אל ליבה כבר לפני הרבה שנים.      

טקסט תמונה : יום רביעי – 1 בנובמבר 2017. סצנת דֶמֶה כוזבת מס' 1. אולפן הבית של ערוץ הספורט מס' 55 בכבלים בהרצליה. טריק טלוויזיוני לא מסובך שיוצר אילוזיה טלוויזיונית. בימאי ערוץ הספורט מס' 55 בכבלים מעלה ב-  Extreme Close up על כל המסך באמצעות טכנולוגיה טלוויזיונית פשוטה את השדר המוביל נדב יעקובי (משמאל) ואת הפרשן שלו שגיא כהן היושבים בעמדת שידור Off tube באולפן בהרצליה ו- "מניח" ברקע שלהם את אצטדיון "וומבלי" בלונדון שם עומדת קבוצת טוטנהאם הבריטית (שם המועדון המלא : Tottenham Hotspur) לארח את הקבוצה הספרדית ריאל מדריד במסגרת שלב הבתים ב- Champions League. בצדה הימני של התמונה, נראה המנחה מודי בר און בגבו ובממדיו הריאליים, מנהל שיחה עם תמונת ענק של צוות השידור לאחר שסובב את כיסאו בכיוונים ובכך יוצר אשליה כפולה כי הצֶמֶד יושב באמת בעמדת שידור באצטדיון "וומבליי" בלונדון. לזכותו של נדב יעקובי (איש טלוויזיה הגון, אמין, ומהימן) צריך לומר מייד כי גילה את האמת לצופיו והפריך את האילוזיה הטלוויזיונית שהתקבלה על המסך של ערוץ הטלוויזיה שלו. "אנחנו משדרים מהאולפן בהרצליה", הודיע בפתח המשדר. מדובר בעיתונאות מחורבנת. לא רק העתקה מהמסך אלא עיתונאות נטולת ראיונות סיכום עם גיבורי העלילה. (צולם ב- iphone. באדיבות ערוץ הספורט מס' 55 בכבלים).

טקסט תמונה : יום רביעי – 1 בנובמבר 2017. סצנת דֶמֶה כוזבת מס' 2. אולפן הבית של ערוץ הספורט מס' 55 בכבלים בהרצליה. טריק טלוויזיוני לא מסובך שיוצר אילוזיה טלוויזיונית. בימאי ערוץ הספורט מס' 55 בכבלים מעלה ב- Extreme Close up על כל המסך באמצעות טכנולוגיה טלוויזיונית לא מורכבת את השדר המוביל עמיחי שפיגלר (משמאל) ואת הפרשן שלו בוני גינזבורג היושבים בעמדת שידור Off tube באולפן בהרצליה ו- "מניח" ברקע שלהם את אצטדיון "סאן פאולו" בנאפולי – איטליה שם עומדת קבוצת נאפולי האיטלקית לארח את הקבוצה הבריטית מנצ'סטר סיטי במסגרת שלב הבתים ב- Champions League. בראשית העלאת המראה הוויזואלי הזה לאוויר התחכם עמיחי שפיגלר וערך מופע ליצני בו נחשפה בהדרגה דמותו נמוכת הקומה לצופיו. מש- תמה ההצגה הביזארית והמגוחכת הזאת, הכריז עמיחי שפיגלר בפני צופיו, "…העולם שייך לנמוכים…". שלא תהיה טעות : מדובר בעוד שידור ישיר Off tube של ערוץ הספורט על ארבעת אפיקיו בכבלים 55, 56, 57, 58 ו- עיתונאות מחורבנת. לא רק העתקה מהמסך אלא עיתונאות נטולת ראיונות סיכום עם גיבורי העלילה. (צולם ב- iphone. באדיבות ערוץ הספורט מס' 55 בכבלים).

טקסט תמונה : יום חמישי – 2 בנובמבר 2017. סצנת דֶמֶה כוזבת מס' 3. אולפן הבית של ערוץ הספורט מס' 55 בכבלים בהרצליה. השדר המוביל יונתן כהן (מימין) והפרשן שלו עומרי אפק במקום להתייצב בעמדת השידור באצטדיון הכדורגל בבוקרשט, נשארים בארץ, ומעבירים בשידור ישיר Off tube את המשחק בליגה האירופית בבוקרשט בירת רומניה סטיוואה בוקרשט – הפועל באר שבע 1:1. מדובר בעיתונאות מחורבנת. לא רק העתקה מהמסך אלא עיתונאות נטולת ראיונות סיכום עם גיבורי העלילה. (צולם ב- iphone. באדיבות ערוץ הספורט מס' 55 בכבלים).

כלכלה טלוויזיונית ועיתונאות טלוויזיונית.

אין זה חדש כי חברת RGE המפעילה את ערוצי הספורט בכבלים מספרי 55, 56, 57, ו- 58 שילמה העונה סכום עתק של זכויות שידורים בלעדיות בגובה של 18.000000 (שמונה עשר מיליון) euro עבור ה- Champions League לשלוש השנים של 2018 / 2017 + 2019 / 2018 + 2020 / 2019. מדובר בסכום גבוה במיוחד, וודאי בהשוואה לחוזה הקודם של "ליגת האלופות" בשלוש השנים של 2016 – 2013 בו שילמה RGE סכום של 4.000000 (ארבעה מיליון) יורו בלבד. מדובר בעסקת בוננזה סימביוטית עבור שני הצדדים. למוכר ולקונה. ערוץ הספורט מס' 55 בכבלים פותח צוהר אירופאי נרחב לצופיו ומעניק להם חוויה טלוויזיונית עשירה שהופכת את הכדורגל הישראלי לחוכא ואיטלולא. אין מנוס מהשוואה. כשאתה רואה בערוץ הספורט מס' 55 בכבלים את התמודדויותיהן של קבוצות הכדורגל הישראליות בינן לבין עצמן בליגת העל ב- 2017, בראשות הפועל חיפה, הפועל באר שבע, בית"ר ירושלים מכבי ת"א, ומכבי נתניה וכו', אתה מבין שמדובר באותם חוקי הכדורגל אולם לא באותו המשחק שמשחקים אותו שם באירופה וכאן בארצנו. ובכן מדובר בערוץ הספורט על ארבעת אפיקי הכבלים שלו (55 + 56 + 57 + 58) שמעביר בסיקורים ו- שידורים ישירים בהיקפים מלאים כדורגל אטרקטיבי, איכותי, ומסקרן של ז'אנר עלית (+ תקצירים חדשותיים מיידים של המשחקים שאינם מועברים בשידורים ישירים) בו מעורבים מועדונים כמו ברצלונה, ריאל מדריד, פאריס סאן ז'רמן, באיירן מינכן, מנצ'סטר סיטי, דורטמונד, נאפולי, ועוד. מאידך העלות הגדולה של זכויות השידורים הדנה במפעל היוקרתי מכריחה את בעלי הבית של ערוצי הספורט מס' 55, 56, 57, 58 בכבלים לקצץ באיכויות העיתונאיות של הסיקור בחו"ל. נדב יעקובי מגיח לעיתים רחוקות לחו"ל. הוא יותר גראנד מאסטר של שדר Off tube מהאולפן בהרצליה מאשר שדר מוביל שאמור לשוטט באירופה. כנ"ל עמיחי שפיגלר. וגם הפרשנים שגיא כהן ובוני גינזבורג. לא כל שכן אבי מלר הידען עליו הכריזה הנהלת ערוץ הספורט הכרזת נצח, בבחינת הצהרה לתמיד, "Born off tube".  בתרגום לעברית משהו כמו, "מקומך באולפן בהרצליה…מנגד תראה את נתב"ג". מעין צַו אלוהי כפי הכריז הקב"ה בפני גדול היהודים בכל הדורות משה רבנו (כבר בן 120 שנים) בתום יציאת מצרים וערב כיבוש ארץ ישראל, "…כִּי מִנֶּגֶד תִּרְאֶה אֶת הָאָרֶץ וְשָמָה לֹא תָּבוֹא אֶל הָאָרֶץ אֲשֶר אֲנִי נוֹתֵן לִבְנֵי יִשְרָאֵל…". אבי מלר הוא עיתונאי וותיק עתיר ידע ומהימן וגם מסור ונאמן. רחמנות לשמוע אותו מתאר כבר שנים רבות מאולפן ה- Off tube בהרצליה Play by play את תקצירי משחקי ה- Champions League. אילו זה היה תלוי בי הייתי מטיס גם אותו לאירופה מפני שבקלות הוא מוכשר להוביל עבור צופיו שידור ישיר מכל עמדת שידור בכל אצטדיון באירופה. אבי מלר נולד כנראה אופטיובניק וגם ימות כנראה אופטיובניק, אולם אין זה צו הגורל. מדהים אותי כיצד גברדיית השידור של ערוץ הספורט מס' 55 בכבלים על שדרניה ופרשניה הבכירים, הרובד האנושי הכי בסיסי, הכי יסודי, והכי חשוב של ערוץ הספורט על ארבעת אפיקיו  וכל מרכיביו, מחרישה ו- איננה מניחה את המפתחות על שולחן המנהלים שלה ולא אומרת להם חד משמעית, כלהלן : "…או עבודה עיתונאית רצינית שלנו מהשטח, ו/או לא כלום…". ערוץ הספורט על ארבעת אפיקיו יכול להסתדר מצוין בלי ההנהלה שלו, אולם איננו יכול לחיות בלעדי נדב יעקובי, אבי מלר, בוני גינזבורג, עמיחי שפיגלר, שגיא כהן, ניב רסקין, שי האוזמן, וכו'. Off tube היא קללה ממארת. ערוץ הספורט יגסוס בלעדי הרשימה השמית הנ"ל אבל הוא לא יחיה. OK, אי אפשר לשדר ישיר % 100 מהשטח בחו"ל אבל גם בלתי מתקבל על הדעת לשדר ישיר רק % 1 מהשטח בחו"ל לטובת הצופים שמממנים את ערוץ הספורט על ארבעת אפיקיו במיטב כספם.

עניין ה- Off tube הטלוויזיוני הקלוקל עלה לסדר היום לראשונה בתקופתי כמנווט שידורי הספורט של הטלוויזיה הישראלית הציבורית בשנים 1981 ו- 1982. מנכ"ל רשות השידור דאז יוסף "טומי" לפיד ז"ל והסמנכ"ל שלו שלמה עבדי ז"ל העלו בפניי את האופציה של שידורי Off tube הנוגעים למשחקי אלופת ישראל בכדורסל מכבי ת"א באירופה ואת משחקי מפעל מונדיאל ספרד 1982 הממשמש ובא בימים ההם. הרחיק לכת שלמה עבדי שטען "…כי יואש אלרואי יכול ללמוד מהטלוויזיה הירדנית (JTV) שמשדרת באורח קבע את שידורי הספורט שלה מעמאן…", והוסיף, "…טומי, אפשר לחסוך כאן הרבה כסף…". גיחכתי לעברם וכה אמרתי : "…תראו אני עיתונאי שמסקר ומשדר מהשטח בין אם מדובר באירועים שמתקיימים בארץ ו/או תחרויות שמתרחשות בעולם…", והוספתי, "…כדי לשדר Off tube אינכם זקוקים לי…יוסף "טומי" לפיד טול בעצמך את מיקרופון ה- Off tube לידיך ומנה את שלמה עבדי לשוליה שלך…אנוכי אינני מתכוון להיות שחקן בתפאורת ההעתקה מהמסך המחורבנת שלכם ששניכם מנסים לכפות עליי…", ונפניתי מהם. הם לא פיטרו אותי. נושא ה- Off tube הספורטיבי ירד מאז מעט לתמיד מסדר היום ההוא בטלוויזיה הישראלית הציבורית. זאת הייתה המסקנה שלי כמנווט שידורי הספורט של הטלוויזיה הישראלית הציבורית : או מהשטח ו/או כלום (!). כל המנכ"לים של רשות השידור בתקופתי אִמְצוּ אותה אל לִבָּם בדרך כלל. % 99 משידורי הספורט הישירים שלנו ברחבי הגלובוס שכללו את האולימפיאדות, מונדיאלים, אליפויות העולם ב- א"ק ושחייה, אליפויות אירופה ב- א"ק ושחייה, אליפויות אירופה בכדורגל וכדורסל, משחקי נבחרות ישראל בכדורגל לדורותיהן בקדם המונדיאלים וה- Euros, משחקי נבחרות ישראל בכדורסל לדורותיהן בקדם אליפויות העולם ואליפויות אירופה, משחקי מועדון הכדורסל של מכבי ת"א לדורותיו בעשרות טורנירי גביעי אירופה לקבוצות אלופות – שודרו מעמדות שידור באצטדיונים, מהיכלי הספורט, מבריכות השחייה הפרוסים באירופה ובעולם. לא מהאולפנים בירושלים, מהשטח. % 1 בלבד מהנ"ל שודר Off tube מהאולפן בירושלים ע"י השדרנים הבכירים שלי בימים ההם יורם ארבל, נסים, קיוויתי, מאיר איינשטיין ז"ל, אורי לוי, וגם רמי ווייץ. היו כמה שידורי Off tube פה ושם ומעת לעת, אולם לא היה מדובר במדיניות שידור כפייתית של Off tube שנהגתה כלפיי ע"י המנכ"לים של רשות השידור ולא ע"י מנהלי הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1. בתקופתו של מנכ"ל רשות השידור מוטי קירשנבאום ז"ל בשנים 1998 – 1993 שידרנו ישיר מ- עמדת שידור ב- ווימבלדון את טורניר הטניס היוקרתי.

קולות באולפן ה- Off tube של ערוץ הספורט על ארבעת אפיקיו 5, 56, 57, ו- 58.

1. מודי בר און ממשיך לשחק מגיש אולפן ב- מדי שחקן תיאטרון כושל וטוניקת שחקן פנטומימה מופרך. פנייתו אליי באמצעות שפת טלוויזיה הליצנית הוויזואלית שלו, שרבוב ו- נפנוף זרועותיו באוויר, נדנוד ראשו, וטון דיבורו – מגוחכים. מדובר בהגשה תיאטרלית מאולצת לא טבעית של סטנדפיסט לא מוצלח. פתטית. שום שותף בפנל שלו באולפן איננו מדבר ופונה כמותו אל צופיו. לא נדב יעקובי, לא אבי מלר, ו- לא בוני גינזבורג.

2. התנסחויותיו של הפרשן באולפן אלי גוטמן לשעבר מאמן נבחרת ישראל בכדורגל אינן דברי פרשנות אלא חלוקת מחמאות בגרוש ו- פטפוטי טריוויה וסרק נבובים. כמו להלן :

2.א. "פפ גווארדיולה זה חתיכת מאמן…מפלצת…פפ גווארדיולה הוא המאמן מס' 1 בעולם היום…לא רק באירופה…". 

2.ב. "מנצ'סטר סיטי זאת חתיכת מכונה…".

2.ג. "הניצחון של טוטנהאם על ריאל מדריד זאת אמירה…".

2.ד. פרשנות משותפת של אלי גוטמן + מודי בר און אודות פפ גווארדיולה, "…רד מהחליפות של שלושה חלקים ותהיה פרולטאר אנגלי…". עסק עלוב. 

אינני זקוק לאלי גוטמן. הרבה יותר נוח לי להקשיב לנדב יעקובי ואבי מלר. הערה לנדב יעקובי : מהיכן אתה יודע שלדייגו סימאונה מאמן קבוצת הכדורגל אתלטיקו מדריד נגמרו האנרגיות…? הרי מעולם לא שוחחת עמו, לא נפגשת עמו, ולא ערכת עמו כל ריאיון (!). לפחות תקדים ותאמר לצופיך שזאת הערכה אישית שלך למרות שלא דיברת עמו לעולם בנושא.

ספר חוקת הכדורגל הוא מסמך סַפְרוּתִי לא מדויק שנתון ל- 1001 פרשנויות.

גלגל הזמן במשחק טוטנהאם – ריאל מדריד 1:3 שוב עצר מלכת בדקה ה- 88:25. באותו הרגע פגע שחקן טוטנהאם מוסה דמבלה (Mousa Dembele נושא על חולצתו את המספר 19) בגסות רבה ומכוונת בקפטן ריאל מדריד סרג'יו ראמוס (Sergio Ramos). הבעיטה הברוטלית והמטונפת של מוסה דמבלה שאין לה דבר עם רוח הספורט זכתה לתגובה נרפית והמגוחכת של שופט המשחק המרכזי הטורקי קונייט שאקיר (Cuneyt Cakir). הוא העניש את הפוגע רק בכרטיס צהוב במקום להניף מולו כרטיס אדום ולהעיף אותו קיבינימט מכר הדשא. טוב יעשו עורכי ומפיקי שידורי ערוץ הספורט מס' 55 אם יעניקו התייחסות מיוחדת מטעמם לחוקת הכדורגל הספרותית לטובת הילדים, הנוער, וכל הדור הצעיר שמתבונן במפעל ה- Champions League ואיננו מבין תמיד את פערי ההחלטות השיפוטיות השונות במקרים ואירועים אלימים זהים, לרבות הפרות חוק בוטות חוזרות ונשנות של השוערים שזזים לפנים בעת בעיטות עונשין ו/או הכרעה מ- 11 מ' בטרם נגעו רגלי הבועטים בכדור. מתברר שוב ושוב כי ספר חוקת הכדורגל הוא ספרותי מידי ורחוק מלהיות מתמטי. על כל אירוע כזה ו/או אחר, עדין ו/או אלים, יש 1001 דעות ופרשנויות. לא בסדר.

פרפראות, אבל חשובות.

1. מאמן הכדורסל המוכשר של מכבי חיפה מר עופר רחימי מוצא חן בעיניי מפני שהוא מאופק, ענייני, עניו, רחוק מלהיות רברבן, וחסכן במילים.

2. תוכנית ה- Oldies המשודרת ברשת א' של "כאן" חמישה ימים בשבוע בין 14.00 ל- 15.00, בהנחייתו הכושלת של גדי ליבנה, רוחשת אין סוף תקלות טכניות מתמשכות, לעיתים גם ללא התנצלות נאותה. אפוא הוא והיכן דן כנר.

3. חברת החדשות של ערוץ 10 נחתה לאחרונה בעיירה מגדל העמק ושידרה משם את מהדורת החדשות המרכזית שלה בהנחיית נוגה ניר – נאמן בסגנון מתקתק ולא קורקטי. תמר איש שלום הייתה שותפה להגשה מאולפן ערוץ 10 בירושלים. נוגה ניר נאמן איננה ניצבת (מראש) באותו הרוּם, קו הגובה, של טלי מורנו ותמר איש שלום. אבל לא בכך העניין. הכתבה המרכזית במהדורת החדשות של ערוץ 10 שהוכנה ע"י הצמד (החרוץ) אלמוג בוקר ואלי לוי החמיאה בטרם עת לניהולה הבעייתי של העיירה הוותיקה מאז 1998 ע"י ראש העיר הנצחי כמעט מר אליהו ברדה. ואז הופיעה ועלתה לאוויר אחריהם כתבתו המדויקת של מתן חודורוב בדיוק באותו הנושא, אודות מצבה הנואש של מגדל העמק, שגם היום באוקטובר / נובמבר של שנת 2017 נראית כעיירה שכוחת אֵל. אם אלמוג בוקר ואלי לוי הציגו כאילו את קרני אור היום המאירות את מגדל העמק הרי שמתן חודורוב הפריך ו- כיבה אותם, ו- חשף את חשכת הליל של אותה מגדל העמק, עיירה רווייה מראות לא אסתטיים, עמוסה בבעיות כלכליות, חלקה שוממה, תושבים מלאי טענות, ואשר מתוכננת באופן בלתי יעיל להחריד (לא רק בשל מיקום תחנת הרכבת של מגדל העמק שהציבו אותה במרחק 4 ק"מ ממרכז העיירה). מדובר לא רק בפער איכות עיתונאי שמפריד בין מתן חודורוב לצמד אלמוג בוקר את אלי לוי (לטובת מתן חודורוב), אלא גם בעריכה מבולבלת, מטושטשת, בעלת כתמי דיסונאנס בחלקיה, ובלתי נבונה של עורך מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 10. מגוחך.

יצחק רבין ז"ל (1995 – 1922).

חלפו כבר 22 שנים מאז השבר הנורא של רצח בֶּן המַלְכוּת ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל ע"י בן בליעל ובן עוולה נבזה במוצ"ש ההוא ב- 4 בנובמבר 1995 בכיכר העיר בתל אביב.

מפליא ומדהים כיצד יובל רבין ודליה רבין ילדיו של ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל שנרצח במוצ"ש – 4 בנובמבר 1995 בכיכר העיר בתל אביב ע"י בן בליעל ובן עוולה, "מוותרים" לראש הממשלה הנוכחי של ישראל בנימין נתניהו המסית והמדיח בימים ההם. יובל ודליה רבין נשארים על עומדם בשעה שבנימין נתניהו נוטל את המיקרופון כדי לדבר "…בשבח הדמוקרטיה ונגד הרצח השפל ההוא…", בבחינת לעג לרש, במקום לנטוש את טקס האזכרה.

בנימין נתניהו נותר עסקן פוליטי תָּאֵב שלטון בכל מחיר ברמה של מניפולטור לא הגון, סכסכן, מדיח, ו- יריב בר פלוגתא מתוחכם ש- איננו נמנה על חברת ל"ו צדיקים. בנימין נתניהו רחוק מלהיות איש של יושרה, איננו מנהיג ואדם בעל דרך ארץ, ולא מצויד ב- מוסר פוליטי אישי וציבורי כֵּן ואמיתי. לזכותו ייאמר כי היה קצין קרבי בסיירת מטכ"ל, ונשבע כמוני (הייתי קצין קרבי בגדוד 12 של חטיבת "גולני") וכמו כל חיילי צה"ל לדורותיהם על ספר התנ"ך להקריב את חיינו למען המולדת אם נידרש. בתור ראש ממשלה מכהן הוא איננו מוצא חן בעיניי. לא כ- ליכודני'ק אלא כאדם. באוקטובר 1995 הוא עשה מעשים פוליטיים מכוערים שאין עליהם לעולם סליחה ומחילה כלפי ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל. יצחק רבין נחשב ב- 1995 ל- בֶּן מַלְכוּת בעל עבר היסטורי כביר של איש צבא ומדינאי ממפקדי הפלמ"ח במלחמת העצמאות ב- 1948 ורמטכ"ל צה"ל במלחמת "ששת הימים" ביוני 1967, מראשוני מקימיה, מייסדיה, ומשרתה הראשון של מדינת ישראל. בנימין נתניהו צעיר מיצחק רבין ב- 27 היה מועמד מפלגת הליכוד ב- 1996 / 1995 לראשות ממשלת ישראל. יריבו היה יצחק רבין ראש הממשלה ושר הביטחון המכהן שנבחר לתפקיד הרָם בבחירות 1992. היה מדובר בהתנגשות פוליטית לא הגונה מצד הטוען לכתר בנושא הכתר.

היה זה בנימין נתניהו מי שניצב בחודש אוקטובר ההוא של שנת 1995 על הגזוזטרה בכיכר ציון בירושלים (יחדיו עם יצחק שמיר, אריאל שרון, דוד לוי, דן מרידור, בני בגין ואחרים) ולא פצה את פיו נוכח הפגנה פוליטית גדולה ומכוערת בה עשרות אלפי תומכי הימין והימין הקיצוני הלבישו את יצחק רבין ראש הממשלה ושר הביטחון ולשעבר רמטכ"ל צה"ל במלחמת ששת הימים ביוני 1967 בבגדי שרד .S.S נאציים של מפקד הגסטאפו היינריך הימלר ועטפו את ראשו בכפייה של יאסר עראפאת. עשרות אלפי תומכי הימין והימין הקיצוני כינו בעצרת ההיא את יצחק רבין ממפקדי הפלמ"ח הנערצים במלחמת העצמאות ב- 1948, "בוגד". בנימין נתניהו ראה את המראות הקשים, המבישים, והנבזיים, ושמע את הקולות, ו- שתק. אין סליחה ומחילה לכך גם כשמדובר בתורת משחקים פוליטיים מלוכלכים.

טקסט מסמך : אוקטובר 1995. סצנה טלוויזיונית נבזית (1). כיכר ציון בירושלים. 30000 (שלושים אלף) מפגינים תומכי הימין והימין הקיצוני הלבישו את יצחק רבין ז"ל בן מלכות וראש ממשלת ישראל ושר הביטחון במדי SS נאציים של היינריך הימלר מפקד הגסטאפו הגרמני. מועמד הליכוד דאז לראשות הממשלה בנימין נתניהו שניצב עם חבריו על הגזוזטרה בכיכר ציון ראה את המחזה המביש והמכוער, ושתק. (באדיבות ערוץ 1 ז"ל).

טקסט מסמך : אוקטובר 1995. סצנת טלוויזיה נבזית (2). כיכר ציון בירושלים. 30000 (שלושים אלף) מפגינים תומכי הימין והימין הקיצוני חבשו את ראשו של יצחק רבין ז"ל בן מלכות וראש ממשלת ישראל ושר הביטחון בכפייה של יאסר עראפאת וזעקו לעברו "בוגד". מועמד הליכוד דאז לראשות הממשלה בנימין נתניהו שניצב עם חבריו על הגזוזטרה בכיכר ציון ראה את המחזה המביש והנבזי, ושתק. (באדיבות ערוץ 1 ז"ל).

טקסט מסמך : אוקטובר 1995. ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל מגיב לעיתונות הישראלית וקובע כי הפגנת הימין והימין הקיצוני בכיכר ציון בירושלים היא הלהטת יצרים תחת הכותרת של מניעת קרע בעם. (באדיבות העיתון "ידיעות אחרונות" והמו"ל ארנון "נוני" מוזס).

טקסט מסמך : אוקטובר 1995. ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל מגיב לעיתונות הישראלית ואומר כי הליכוד נותן השראה לפורעים. בנימין נתניהו משיב לבן המלכות כי מדובר בצביעות שלו. (באדיבות העיתון "ידיעות אחרונות" והמו"ל ארנון "נוני" מוזס).

טקסט מסמך : אוקטובר 1995. סצנת טלוויזיונית נבזית (3). צומת רעננה. תומכי הימין והימין הקיצוני נושאים ארון קבורה וחבל תלייה ולא מסתירים למי הוא מיועד. הכתובת על הארון עטוף שחורים – ברורה כמו קרני השמש וטיפות הגשם שהתמזגו והתערבבו אלה באלה בימי הסתיו ההוא של אוקטובר 1995 (!). (באדיבות ערוץ 1 ז"ל). 

טקסט מסמך : אוקטובר 1995. צומת רעננה. סצנה טלוויזיונית נבזית. מועמד הליכוד לראשות הממשלה בנימין נתניהו רואה את המראות ושומע את הקולות בהם מפגיני הימין והימין הקיצוני נושאים ארון קבורה וחבל תלייה ולא מסתירים למי הוא מיועד וקוראים לבן המלכות יצחק רבין "בוגד". בנימין נתניהו לא מהסה אותם. הוא שותק שוב נוכח המעשים המבישים, המטונפים, והמכוערים. (באדיבות ערוץ 1 ז"ל). 

מרגלית זוננפלד ז"ל (2017-1925).

פוסט מס' 717. גב' מרגלית זוננפלד המאמנת והמדריכה הדגולה של הספורטאים האולימפיים הישראליים הנַכים במשך שנים ארוכות ורבות הייתה ראויה וודאית לפרס ישראל היוקרתי. היא מתה בת 92 בטרם הוענק לה הפרס היקר שמעניקה מדינת ישראל לבכירי בניה ובנותיה. פוסט מס' 717. כל הזכויות שמורות למחבר יואש אלרואי.

טקסט תמונה : 2003 – 2002. אנוכי בתום 32 שנות שירות את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 ואת רשות השידור. נטשתי בטריקת דלת. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

גב' מרגלית זוננפלד ז"ל (2017 – 1925) המאמנת והמדריכה הדגולה של הספורטאים האולימפיים הישראליים הנַכים במשך שנים ארוכות ורבות הייתה ראויה וודאית לקבלת פרס ישראל. היא מתה בגיל 92 בטרם הוא הוענק לה. הפוסט הזה מוקדש בכבוד ובאהדה והערכה עצומים לספורטאים הנַכים של ישראל, למאמניהם, ולמדריכיהם לדורותיהם באשר הם (!)

הספורטאים הישראליים הנַכִים (ולא רק האולימפיים) הם הספורטאים האמיתיים של מדינת ישראל בכל מובן. אנשים קטועי גפיים, משותקים, ועיוורים שמתמודדים לא רק נגד המטר והשעון אלא עם עצמם. הם אנשים מופלאים שרבים במדינת ישראל ואנוכי בתוכם מרכינים את ראשינו בפניהם. הצלחתם של נועם גרשוני, ענבל פיזרו, קובי ליאון, דורון שזירי, שרגא וויינברג, ויצחק ממיסטלוב במשחקים הפראלימפיים של לונדון 2012 הייתה מרשימה ומעוררת כבוד עצום. ערוץ 1 ז"ל והכתב שלו בלונדון ההיא מר בני עורי ראויים למחמאות רבות על הכיסוי האיכותי והכמותי של המשחקים הפראלימפיים בלונדון 2012 ועל התייחסותם העיתונאית החמה והאוהדת בשטח ובאולפן – לספורטאים הנכים האמיצים שלנו. הופעתם ההיא של הספורטאים הישראליים הנַכים באולימפיאדת לונדון 2012 החזירה אותי בבת אחת 36 שנים לאחור לאולימפיאדת הנַכים ההיא של טורונטו 1976. זאת הייתה הפעם הראשונה שהטלוויזיה הישראלית הציבורית כיסתה את אולימפיאדת הנכים בחו"ל למַעֵט זאת שהתקיימה בישראל ב- 1968. אולימפיאדת הנַכים של טורונטו 1976 סימנה את ה- התפתחות החיובית של כיסוי ספורט הנכים בטלוויזיה הישראלית הציבורית. לא בשידור המסחרי (הס מלהזכיר) אלא בשידור הציבורי של מדינת ישראל.

בתום אולימפיאדת הקיץ של מונטריאול 1976 פקד עלי מנהל חטיבת הספורט דאז בטלוויזיה הישראלית הציבורית אלכס גלעדי, לכסות את האולימפיאדה לספורטאים נכים שאמורה הייתה להיפתח בטורונטו כמה ימים לאחר משחקי הקיץ האולימפיים. לא הסכמתי. עבדתי באינטנסיביות רבה מזה חודש ימים ככתב, עורך, שדר, ומפיק במונטריאול 76'. כמעט לא עצמתי עין. לא רק שהייתי עייף מהמאמץ הטלוויזיוני העצום והמתמשך של מונטריאול 1976 הרחק מהמולדת, אלא גם התגעגעתי מאוד לרעייתי יעל ושלושת ילדיי הקטנים רועי בן 11, גור בן 8, והגר בת 3. אלכס גלעדי התעקש : "…יוֹאָשִיש , (הוא תמיד קרא לי יוֹאָשִיש ולעולם לא יוֹאָש) זאת לא רק פקודה שלי זה גם צַו של מנהל הטלוויזיה ארנון צוקרמן…", אמר לי והוסיף, "…רציתי לשלוח לטורונטו 76' את עוזר ההפקה איציק גליקסברג, אבל ארנון צוקרמן לא הסכים, התעקש, והחליט שרק אתה תהיה השליח והכתב של הטלוויזיה הישראלית הציבורית במשחקי הנַכים של טורונטו 1976…". הטלוויזיה הישראלית הציבורית כמעט ולא כיסתה ולא התייחסה עד 1976 לספורט הנַכים בישראל, למעט סיקור חלקי וכמה כתבות חדשותיות של משחקי אולימפיאדת הנַכים שהתקיימה בישראל ב- 1968. וודאי לא סיקרה את השתתפותם באולימפיאדות מעבר לגבולות מדינת ישראל. המוּדָעוּת לנַכים וספורט הנַכים הייתה ברמה נמוכה אם בכלל. זה לא עניין את אף אחד במחלקת הספורט וגם לא את הנהלות רשות השידור והטלוויזיה הישראלית הציבורית בימים ההם. גם לא אותי. היינו לחלוטין חסרי מודעות לספורט הנַכים באשר הוא בישראל , והמתמודד עם שיקום הנכים בתנאים לא טובים. יתירה מזאת : תנאים לא הוגנים. ישראל נטלה חלק בפעם הראשונה באולימפיאדת הנַכים שהתקיימה ברומא 1960. בארבע אולימפיאדות שנערכו ברומא 1960, טוקיו 1964 (האתלטית ציפי רובין והכדורסלן ברוך חגאי זכו כל אחד במדליית זהב בשחייה), תל אביב 1968, והיידלברג 1972 צברו הספורטאים הנכים של ישראל 116 מדליות אולימפיות, 34 מהן מזהב. הישג כביר שלא הזיז לאיש. ספורט הנכים על גווניו השונים בישראל למרות הצלחתו היה נטול כל סממן של יחסי ציבור ושיווק. מצלמות הטלוויזיה לא חשפו אותו ומפני שנעדרו הותירו אותו רָדוּם בתודעת הציבור.

במהלך שידורי הטלוויזיה הישראלית הציבורית את אולימפיאדת מונטריאול 1976 (1.8.1976 – 17.7.1976), פנה מנכ"ל משרד הביטחון אַרְיֵה פִינְק אל מנהל הטלוויזיה אַרְנוֹן צוּקֶרְמַן בדרישה לסקר את אולימפיאדת הנכים שאמורה להתקיים בטורונטו – קנדה, ימים ספורים לאחר תום משחקי מונטריאול 76'. "…מר ארנון צוקרמן, ממילא יש לך צוות שידור במונטריאול. מה כל קשה לשלוח צוות צילום לטורונטו ולסקר את אולימפיאדת הנכים. משלחת הספורטאים הנכים הישראליים מונה 100 אנשים, והם יביאו הרבה יותר כבוד ויוקרה למדינה מאשר הספורטאים הבריאים . ללא קשר לנימוק הזה, יש הצדקה עיתונאית ולאומית לסקר את פעילות המשלחת הישראלית בטורונטו המורכבת מהספורטאים הנכים של מועדון "ספיבק" ברמת גן והספורטאים הנכים של צה"ל מ- "בית הלוחם באפקה…", שטח מר אריה פינק את בקשתו – טענתו. ארנון צוקרמן לא היסס אפילו לשנייה אחת ונעתר לבקשה מייד. לולא התערבותו האישית ופנייתו הרשמית ברגע האחרון של אַרְיֵה פִינְק האיש האחראי והמופקד במשרד הביטחון על הטיפול בנכי צה"ל אל מנהל הטלוויזיה ארנון צוקרמן בקיץ 1976, ייתכן וספורט הנַכים בארץ היה משולל סיקור, ונשאר אנונימי בטלוויזיה הציבורית, אולי עד עצם היום הזה.

טקסט תמונה : הכדורסלן האגדי של מכבי ת"א ונבחרת ישראל מר טל ברודי מעניק את גביע המדינה באחת מתחרויות הגמר לנכים בכדורסל בשנות ה- 80 של המאה שעברה. קיצוני מימין, ראובן הלר. (באדיבות ראובן הלר – מועדון "ספיבק").

טקסט תמונה : אנגליה 1964. המלכה הבריטית אליזבט מעניקה במשחקי סטוקמנאנדוויל לנכים ב- 1964 באנגליה את גביע המנצחים לקפטן נבחרת ישראל בכדורסל ברוך חגאי. (באדיבות ראובן הלר. מועדון הנכים "ספיבק").

 

טקסט תמונה : האפיפיור יוחנן פאולוס ה- 2 מעניק כבוד, חיבה, והערכה לנבחרת הנכים של ישראל בכדורסל בשנות ה- 80 של המאה שעברה באמצעות הקפטן שלה חתן פרס ישראל, ברוך חגאי . (באדיבות ראובן הלר. מועדון "ספיבק").

משלחת הטלוויזיה הישראלית הציבורית בראשותו של אלכס גלעדי שבה הביתה ממונטריאול ואני מצאתי את עצמי ב- 3 באוגוסט 1976 ניצב בשמונה בערב יחד עם הצלם הקנדי שלי אנתוני סטיוארד (Anthony Steward) בטבורו של אצטדיון "אֶטוביקוק – סֶנְטֶנְיָאל פָּארְק" (Etobicoke Centennial Park) בטוֹרוֹנְטוֹ, מכסה את טקס הפתיחה של אולימפיאדת הנַכִים בהשתתפות 1560 ספורטאים ו- 1170 מלווים מ- 43 מדינות. משלחת ישראל מנתה כ- 100 ספורטאים וספורטאיות שכללה בתוכה גם את המאמנים והמאמנות, ואת המלווים האישיים של רבים מן הספורטאים הישראליים. המשלחת הישראלית בלטה במצעד המשלחות בשל המֶרֶץ האנושי שפרץ ממנה והלכידות החברתית. ראו שצוות המדריכים והמלווים עוסק במשך שנים בעבודת קודש והתוצאות גם לא איחרו לבוא. באולימפיאדת הנַכים בטורונטו 1976 השתתפו בפעם הראשונה ספורטאים קטועים ועיוורים בנוסף לספורטאים משותקים. המלווים האישיים הצמודים הם הכרח ודרושים לתמיכה וסיוע גופני לחלק מהספורטאים בשל הנכויות הקשות.

אולימפיאדת טורונטו נערכה פחות משלוש שנים לאחר מלחמת יום כיפור. את ישראל ייצגו 31 ספורטאים נכי צה"ל מ"בית הלוחם" אותו ניהל יוסף לוטנברג ו- 37 ספורטאי איל"ן ממועדון "ספיבק" בניהולו של משה רשקס. 68 ספורטאים וספורטאיות במשלחת ישראל סווגו בדרגות שונות של נכות : משותקים, 17 קטועי גפיים ידיים או רגליים, ו- 6 עיוורים. אל המשלחת הצטרפו 20 מלווים ומאמנים. בראש המשלחת עמד אריה פינק ראש האגף לשיקום וסמנכ"ל משרד הביטחון. משה רשקס היה מנהל המשלחת וראובן הלר שימש המדריך הראשי וראש הצוות המקצועי. 68 ספורטאי המשלחת התחרו בשמונה מקצועות ספורט : שחייה, א"ק, הרמת משקלות, סיוף, טניס שולחן, כדורסל, כדורעף, וכדור שער לעיוורים. המדריכים הראשיים במשלחת היו מאמנת השחייה הדגולה מרגלית זוננפלד שאימנה את שחייני "בית הלוחם" והקדישה את חייה לשיקום נכי איל"ן ונכי צה"ל באמצעות השחייה, אריה רובין מאמן השחייה של מועדון "ספיבק", ועדנה מדליה ז"ל אלופת ישראל בזריקות והדיפות שהייתה מאמנת הא"ק של ספורטאים נכי צה"ל .

משהחלו התחרויות והצלם שלי אנתוני סטיוארד (Anthony Steward) נדרש ללחוץ על הֶדֶק המצלמה, הוא סירב. הוא רצה לחזור הביתה. הוא לא יכול היה לעמוד במראות שבו הספורטאים המשותקים, הקטועים, והעיוורים מתמודדים לא רק נגד המטר והשעון אלא בעיקר נגד המוגבלויות הקשות של עצמם. כשנכנסנו ערב המשחקים לאחר תהליך ה- אקרדיטציה לחדר האוכל האולימפי נתקלנו בספורטאי צרפתי נכה קשה ללא ידיים וללא מפרקי הכתף, קורבן לכדורי הטאלידומיד, שאכל את ארוחתו באמצעות כפות רגליו. הוא היה מיומן וגמיש מאוד. בקלות רבה החזיק באצבעות רגלו הימנית את הסכין ובאצבעות רגלו השמאלית את המזלג. כך הגיש את האוכל לפיו באמצעות רגליו. המצלמה שלנו תיעדה אותו. הוא לבש גופיה תכולה ומכנסי טרנינג ארוכים , צחק ודיבר ללא הפסק בעת הארוחה, ונהנה מהחיים. לאנתוני סטיוארד לקח יותר זמן להתרגל לאווירה המיוחדת של המקום ולהצדיע יחד עמי לאנשים האמיצים ביותר בעולם.

טקסט תמונה : אולימפיאדת הנכים בטורונטו – קנדה באוגוסט 1976. אנוכי (במרכז) נוכֵח באצטדיון "אטוביקוק" באולימפיאדת הנכים של טורונטו 1976 כשדר וכתב של הטלוויזיה הישראלית הציבורית עם הספורטאי קותי גרשוני (נכה צה"ל קטוע גפיים עליונות ובעל שרידי ראייה בלבד) והחונכת שלוֹ גב' עדנה מדליה ז"ל הראויה לכל שבח. (באדיבות CBC קנדה. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט תמונה : גב' מרגלית זוננפלד מאמנת השחייה המיתולוגית של הספורטאים הנכים ניצבת במרכז יחד עם האלופים האולימפיים של מדינת ישראל בשחייה. (באדיבות "בית הלוחם". ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

למשלחת ישראל לאולימפיאדת טורונטו 1976 הצטרפו לראשונה ספורטאים אולימפיים נַכִים חדשים נפגעי מלחמת יום הכיפורים ב- 1973. ספק אם היו מגיעים אל מסלול הא"ק ובריכת השחייה, לולא איבדו את, ידיהם, רגליהם, ומאור עיניהם. ראובן פרח בן קיבוץ אשדות יעקב היה חייל מילואים במלחמת יום הכיפורים. הוא התעוור בשעה שפגז מצרי פגע בול בזחל"ם שהסיע אותו ואת חבריו הלוחמים בחציית תעלת סואץ. עכשיו היה לוחם קרב 5 במשחקים האולימפיים ב- טורונטו 76'. יעקב "קוקי" כנעני בן קיבוץ מעגן מיכאל היה קצין טנקים ברמת הגולן. פגז סורי קטל ב- 1974 את מאור עיניו. במשחקי טורונטו הוא צעד ללא כלב נְחִיָיה. המאמן הצמוד שלו והמלווה האישי אבי פאנק סיפר לי במהלך המשחקים שההשלמה עם העיוורון היא תהליך נפשי ארוך . "קוקי" כנעני היה אחד מאותם העיוורים שלא הסכים במשך זמן רָב לקבל כלב נְחִיָיה מפני שלא האמין ולא הסכין עִם העובדה שאיבד לנצח את מאור עיניו. ההסכמה להשתמש בכלב נְחִיָיה היא ההשלמה עם המציאות הקשה. למשחקי טורונטו הגיע כבר עם כלבו הנאמן. במשחקי טורונטו מצא את עצמו יעקב "קוקי" כנען מתחרה יחד עם ראובן פרח בקרב 4. אחד המקצועות המורכבים בקרב 5 לעיוורים היא הריצה ל-60 מטרים. התחרות מתנהלת בבודדים. האתלט העיוור ניצב לבדו על קו הזינוק. צילמתי את הריצה הזאת בה אבי פאנק ניצב על קו הגמר ובמגאפון כיוון את הרץ העיוור לאחר יריית הזינוק לעבר חוט המטרה. כמעט כל הרצים העיוורים סוטים ימינה ו/או שמאלה בעת הריצה. הם אינם מצליחים לשמור הכיוון הישר. יעקב "קוקי" כנעני סטה שמאלה. הוא היה כל כך נלהב בריצתו עד שכמעט התנגש בשדרת עגלות הנכים שחנתה בצידי המסלול וצפתה בתחרות הריצה לעיוורים. אבי פאנק נדרש לצעוק לו ולכוון אותו במגאפון, "ימינה, ימינה…!". בתום הריצה הניח קוקי כנען את ידו על כתפו של מלווהו בדרכו לחדר ההלבשה.

טקסט תמונה : אולימפיאדת הנכים של טורונטו 1976. מרגלית זוננפלד (מימין בת 51) יחד עם יעקב "קוקי" כנען בן קיבוץ מעגן מיכאל בתחרות קרב ה- 5 לספורטאים עיוורים. מרגלית זוננפלד הקדישה את כל חייה למען הספורטאים הנכים של מדינת ישראל. היא ראויה על כן לפרס ישראל על מסירותה רבת השנים ופועלה העצום. (באדיבות מרגלית זוננפלד – מועדון "ספיבק" ובית הלוחם. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

אחד הספורטאים הבולטים במשלחת הישראלית בטורונטו 1976 היה השחיין אורי ברגמן בן קיבוץ גבעת ברנר. משותק ברגלו הימנית הצליח אורי ברגמן להשיג ארבע מדליות זהב. במשחה החתירה ל-100 מ'בסגנון חופשי הציב שיא עולם בקטגוריית הנכות שלו כשקבע תוצאה של 1:04.06 דקה. למקום השני הגיע השחיין המצרי חסן עאדל חאפז. אנטוני סטיוארד ואנוכי היינו בבריכת השחייה ותיעדנו את לחיצת היד ההיסטורית בין שני המתחרים הישראלי והמצרי על רקע נגינת ההמנון הלאומי שלנו "התקווה". ישראל ומצרים היו אז מדינות אויב ולחיצת היד הייתה רגע דרמטי ובמידה מסוימת קדימון לביקורו של נשיא מצרים אנוואר סאדאת כעבור שנה ורבע ב- 19 בנובמבר 1977 בירושלים.

טקסט תמונה : אולימפיאדת הנכים של טורונטו – קנדה 1976. אורי ברגמן (במרכז) על דוכן מס' 1 והזוכה במדליית הזהב מושיט יד לשלום ליריבו המצרי חסן עאדל חאפז. הייתי עד לרגע הזה בטורונטו יחד עם הצלם הקנדי שלי אנטוני סיוארד. (באדיבות "בית הלוחם" ומועדון "ספיבק").

אורי ברגמן בן קיבוץ גבעת ברנר היה עילוי בשחייה. שחיין מוכשר, ממושמע וחרוץ. באולימפיאדת ארנהיים בהולנד 1980 זכה אורי ברגמן בשלוש מדליות זהב נוספות, ביניהן במשחה היוקרתי ל-100 מ' בסגנון חתירה בזמן של 1:04.11 דקה. כעבור ארבע שנים באולימפיאדת 1984 השלישית שלוֹ שנערכה במקביל בשני מקומות, בסטוקמנדוויל באנגליה ולונג איילנד בארה"ב, זכה אורי ברגמן שוב במדליית הזהב ב-100 מ' בסגנון חתירה בתוצאה של 1:04.80 דקה, ובמדליית ארד במשחה ל- 100 מ'פרפר. באולימפיאדה הרביעית והאחרונה שלו בסיאול  1988 ניצח במשחה ל- 100 מ'בסגנון חתירה בזמן של 1:04.88 דקה. אורי ברגמן זכה בקריירה הספורטיבית שלו שהשתרעה על פני שתיים עשרה שנה וארבע אולימפיאדות, ב- 9 (תשע) מדליות זהב. הוא הפך להיות אחד הספורטאים הדגולים ביותר בתולדות ספורט הנכים במדינת ישראל ובעולם כולו.

משה ברבלאט היה נהג זחל"ם במילואים שהשתתף בקרב הקשה ב- 21 במארס 1968 בכיבוש העיירה הירדנית כארמה השוכנת  כ-20 ק"מ מצפון לים המלח. העיירה שימשה בסיס מחבלים של ארגון הפת"ח בראשותו של המגה טרוריסט יאסר עאראפת בדרכם למעשי חבלה ורצח בישראל. התפתח קרב קשה בו נהרגו 30 חיילי צה"ל. יאסר עאראפת הצליח לחמוק מידיו של צה"ל. הזחל"ם של משה ברבלאט חטף פגיעה ישירה. רגליו של משה ברבלאט נקטעו. באולימפיאדת טורונטו 1976 הפך משה ברבלאט הפך למנצח א"ק ואלוף בכדורעף. הוועדה המארגנת העניקה לו את המדליות האולימפיות.

טקסט תמונה : אולימפיאדת הנכים של טורונטו 1976. הספורטאי הישראלי משה ברבלאט (מימין) זוכה במדליית הארד בא"ק לקטועי רגליים. (באדיבות "בית הלוחם" ומועדון "ספיבק").

המשלחת הישראלית זכתה באולימפיאדת טורונטו 76' בהצלחה מדהימה חסרת תקדים. הספורטאים הנכים צברו 75 מדליות אולימפיות. 40 מדליות מזהב, 27 מדליות כסף, ו- 8 מדליות ארד. נבחרת הגברים בכדורסל בראשותו של הכוכב ברוך חגאי זכתה במדליית הכסף לאחר שהפסידה במשחק הגמר לענקי נבחרת ארה"ב. הגובה קובע גם כשהשחקנים יושבים על עגלות נכים. נבחרת הנשים של ישראל בכדורסל זכתה במדליית הזהב.

טקסט תמונה : אולימפיאדת הנכים של טורונטו – קנדה 1976. נבחרת ארה"ב מנצחת את נבחרת ישראל במשחק הגמר בכדורסל. הגובה קובע גם בכדורסל נכים. שחקן אמריקני קולע לסל כמעט ללא הפרעה ומכניע את דני שחר (במרכז מס' 9). משמאל, צופה בנעשה ברוך חגאי (מס' 11). (באדיבות מועדון "ספיבק" ו- "בית הלוחם". ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט תמונה : הכדורסלן ברוך חגאי מגדולי הספורטאים הנכים של ישראל בכל הזמנים (באדיבות "בית הלוחם". ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).  

טקסט תמונה : ברוך חגאי עם כדורסלן ה- NBA האגדי מייקל ג'ורדן .( התמונות באדיבות אברהם תשובה ומועדון "ספיבק". ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

נבחרת הגברים הנכים בכדורעף הפכה לסנסציה במשחקי טורונטו 76'. היא התבססה על נכי צה"ל בלבד הכניעה באולימפיאדה את כל הנבחרות. במשחק הגמר גברה בקלות 0:3 על אנגליה וזכתה במדליית הזהב . בראש נבחרת הכדורעף ניצב אז המאמן-שחקן אליעזר קלינה מפתח תקווה. אליעזר "לייזר" קלינה נפצע קשה בשירות מילואים מרסיס פגז סורי ברמת הגולן ב- 1974 ואיבד את רגלו. לידו של אליעזר קלינה שיחקו חגי זמיר בן קיבוץ זיקים ואהרון דנציגר בן קיבוץ גל-און (היום רופא אורטופד). שניהם שירתו בסיירת הצנחנים והשתתפו בקרב הקשה בכיבוש האי המצרי המבוצר שַדוּאָן ב- 22 בינואר 1970. חגי זמיר עלה בסערת הקרב על מוקש נעל ואיבד את רגלו. אהרון דנציגר חש לעזרתו ועלה אף הוא על מוקש נעל. גם רגלו נקטעה. אליעזר קַלִינָה, חגי זמיר, אהרון דנציגר, משה ברבלאט, דני גלעדי קטוע היד שזכה בשתי מדליות זהב בשחייה ואחת בא"ק, וגיבורי ישראל אחרים ששילמו בגופם את מחיר המלחמה, הפכו לאלופים אולימפיים בכדורעף. אנטוני סטיוארד ואנכי צילמנו בשתי מצלמות ב- Long shot  ו- Close up את שחקני הכדורעף עומדים על דוכן המנצחים מספר אחת, דגל ישראל מתנוסס בראש התורן, והמנון התקווה מתנגן בהיכל המשחקים. תיעדנו את הרגע לצורך צירופו לסרט הדוקומנטארי הגדול שהפקתי, ביימתי, וכתבתי, "רגעים בלתי נשכחים באולימפיאדת טורונטו 1976", שעתיד היה להיות משודר בהצלחה חסרת תקדים ב- "מבט ספורט" במוצ"ש – 21 באוגוסט 1976. נבחרת הנכים של "בית הלוחם" בכדורעף הייתה סמל של הצלחה ונחישות. היא זכתה במדליות הזהב גם באולימפיאדת ארנהיים ב- 1980 ואולימפיאדת 1984 שהתפצלה ונערכה בשני מקומות, לונג איילנד – ארה"ב ו- סטוקמנדוויל – אנגליה.

טקסט תמונה : אולימפיאדת הנכים של טורונטו – קנדה באוגוסט 1976 . נבחרת הכדורעף של ישראל הורכבה על טוהרת נכי צה"ל. בתמונה נראה חגי זמיר מנחית כדור מהרמה של אליעזר קלינה. מספר 10 הוא אהרון דנציגר. (באדיבות "בית הלוחם" ו- "מועדון ספיבק" . ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט תמונה : אולימפיאדת הנכים של טורונטו – קנדה באוגוסט 1976. נבחרת הכדורעף של ישראל יחד עם ספורטאים נכים אחרים חוגגת דקות ספורות לאחר זכייתה במדליית הזהב. קיצוני משמאל בשורת העומדים הראשונה, המאמן – שחקן אליעזר קלינה קטוע רגל ימין. רביעי משמאל משה ברבלאט. בשורת העומדים השנייה אפשר לראות במרכז התמונה את חגי זמיר (מימין לראשו של משה ברבלאט), לידו דני גלעדי (מזוקן), לשמאלו של דני גלעדי, אהרון דנציגר (מוסתר חלקית ע"י כף יד מנופפת של ספורטאי אנגלי). (באדיבות "בית הלוחם". ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט תמונה : ד"ר אהרון דנציגר (במרכז)  זוכה במדליית זהב בתחרות א"ק באולימפיאדת הנכים בטורונטו 1976. (באדיבות "בית הלוחם" ומועדון "ספיבק").

נבחרת נכי צה"ל בכדור שער לעיוורים בראשותו של רפי פַלָח זכתה במקום השלישי בטורניר בטורונטו. רפִי פַלָח היה קצין הנדסה. מוקש שהתפוצץ לידו ב- 1968 קטע את מאור עיניו. ניצבתי עם המצלמה והמיקרופון ליד השלישייה הישראלית בתדריך האחרון על מדליית הארד. חוקי המשחק בכדור שער פשוטים. כל קבוצה מגלגלת כדור כוח בתורה לעבר יריבתה המגוננת על שער כדורגל מוקטן. באולם המשחק חייב לשרור שקט מוחלט. דממה. כדור הכוח מצויד בפעמונים. רעש הפעמונים מגלה לספורטאים העיוורים את מקומו בשעה שהכדור מתגלגל לעברם. זהו משחק מרתק. הספורטאים העיוורים חלקם עם שרידי ראייה חייבים להרכיב למרות הכל רטייה על שתי העיניים. ההופעה המזהירה והמדהימה של הספורטאים הנַכים באולימפיאדת טורונטו 1976 התאפשרה בשל מלאכת הארגון המצוינת של אריה פינק ומשה רשקס ובתמיכתו של שמואל ללקין מנכ"ל התאחדות הספורט ומנהלי מועדון "ספיבק" ומועדון "בית הלוחם". אי אפשר היה להוציא את ההצלחה הזאת אל הפועל ללא עזרתה ותמיכתה העצומה של הקהילה היהודית ב- טורונטו, ובראשה היהודי הקנדי הנדיב מוריי גולדמן. משה רשקס זוכר בשיחות התחקיר עמי : "מר מורי גולדמן יהודי קנדי עשיר מימן כ- % 75 מעלות שהיית משלחת הנכים הגדולה ששיגרה מדינת ישראל לטורונטו 1976. התאחדות הספורט לנכים ומשרד הביטחון השתתפו ב- % 25 הנותרים של העלויות. ללא מורי גולדמן אישיות בלתי רגילה, לא ניתן היה למַמֵש ולתרגם את יכולות השיקום של מועדוני "ספיבק" ו- "בית הלוחם" למדליות אולימפיות"

אנטוני סטיוארד ואנכי עבדנו 15 שעות בכל יום. היינו חייבים לתכנן בקפידה את ליין אפ הצילומים. היו שם המון אירועים בקטגוריות הנכויות השונות ואנחנו היינו צוות צילום בודד. ירינו 12000 (שניים עשר אֶלֶף) רֶגֶל (feet) של פילם עשוי Reversal. תיעדנו היטב את המאמץ וכוח הרצון של הספורטאים הנַכים שלנו בכל המגזרים, ביקשנו את תגובתם, וריאיינו אותם. ידענו שאנחנו אוצרים בידינו חומר בלעדי, מרתק, וחשוב. בתום כל יום צילומים באולימפיאדה חשנו לשדה התעופה הבינלאומי של טורונטו והטסנו את הפילם הארוז בקופסאות פח מיוחדות לאלכס גלעדי בירושלים. ליד ההצלחה המדהימה של הספורטאים הישראליים דרך כוכבו של אתלט נכה קנדי ארני בולדט צעיר (Boldt "Arni" Arnold) בן 18. רגלו השמאלית של ארני בולדט נקטעה כמעט כולה עד למפרק הירך בתאונת דרכים קשה כשהיה בן 3. בשל הקטיעה הגבוהה אי אפשר היה להתקין לו פרוטזה. ארני בולדט נידון להיות צמוד לקביים עד סוף חייו.

טקסט תמונה : זהו ארנולד "ארני" בולדט נער קנדי בן 18 שנפצע קשה בתאונת דרכים בהיותו בן שלוש. רגלו הימנית נקטעה עד סמוך למפרק הירך. הוא הפך למרות נכותו הקשה לפנומן ו- ווירטואוז בקפיצה לגובה וקפיצה לרוחק מהמקום. ארני בולדט הפך לפלא השמיני באולימפיאדת הנכים בטורונטו 1976. הוא הציב רָף חדש לקצה גבול יכולתו של האדם בספורט. הייתי עֵד לתצוגת הספורט המופלאה שלו באִצטדיון "אטוביקוק" בטורונטו. תיעדתי אותו בהרחבה בסרט הדוקומנטארי שלי, "אולימפיאדת הנכים – טורונטו 1976". (התמונה באדיבות "בית הלוחם". ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט תמונה : אולימפיאדת הנכים של טורונטו באוגוסט 1976. האתלט הקנדי בן ה- 18 קטוע רגל ימין עד מפרק הירך מכניע רף בגובה של 1.86 מ' וקובע שיא עולם לקטועי רגליים. כל הפעילויות באִצטדיון הופסקו ברגע שקפץ. 5000 צופים באִצטדיון "אטוביקוק" בטורונטו הריעו לו ממושכות. (מקור : בית הלוחם . ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות).

טקסט תמונה : ארבע שנים מאוחר יותר. אולימפיאדת הנַכִים ב- ארנהיים – הולנד 1980. ארני בולדט מנתר מעל רף שגובהו 1.91 מ'. הוא כבר חלף מעל רף שגובהו 2.00 מ'. הוא נכשל שלוש פעמים באולימפיאדת ארנהיים 1980 לעבור גובה של 2.01 מ'. באולימפיאדת סיאול 1988 בהיותו בן 30 קבע ארני  בולדט  שיא עולם חדש 2.06 מ'. הישג פנטסטי של אדם קטוע כל רגל ימין שלו, שיא מדהים שלא יישבר עוד זמן רב, אם בכלל. (מקור : בית הלוחם. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

קומתו של ארני בּוֹלדט מתנשאת ל-1.90 מ', אולי בשל כך אהב את אתגר הקפיצה לגובה יותר מכול. היה לו ניתור מדהים והוא פיתח סגנון פנטסטי ומיומנות מיוחדת כדי לרַחֵף מעל רָף הזהה לגובהו האישי. הוא היה ווירטואוז – פנומן שרכש לו מוניטין רב בקנדה. כשהתייצב במתקן הקפיצה לגובה היה כבר מספיק מפורסם כדי שהצלם שלי אנטוני סטיוארד ואנכי נחוש לשם. כל האצטדיון שבת ממלאכה. התחרויות נפסקו ומאות אתלטים רתוקים לקביים ועגלות נַכים חשו וסובבו אט-אט את מזרן הקפיצה לגובה כדי לחזות בארני בולדט ספורטאי נַכֶה הטוב בעולם. הוא חלף על פני כל גובה שהוצב בפני, ועכשיו התכונן לשבור את שיא העולם. הרף הוצב בגובה של 1.89 מ'. שום ספורטאי בתבל, נכה עם רגל אחת, מעולם לא חלף מעל גובה מדהים שכזה. חמשת אלפי הצופים ביציעי אטוביקוק – סנטניאל פארק נעצו את מבטם באתלט המחונן שכבר פשט את בגד האימון שלו והתכונן לקפיצת חייו. אני זוכר היטב את הרגע הזה. לעולם לא אשכח אותו. הייתי שם . זַרזיפי גשם שטפו את המסלול. הוריתי לאנטוני סטיוארד ללחוץ על הֶדֶק המצלמה. אני תיעדתי את האירוע מזווית צילום שונה במצלמה השנייה של הצלם הקנדי. ארני בולדט הניח את הקביים על המסלול וניצב מול הרַף עומד על רגל אחת כמו חסידה. חוש שיווי המשקל שלו היה מושלם. כמו של עוף. הוא לא זע. זה היה האתגר של חייו. הס הושלך ביציעים. הייתה דממה באצטדיון. היה כל כך שקט עד שאפשר היה לשמוע את רעש המנועים של שתי המצלמות המתעדות אותו עומד שליו, מתבונן ברָף, ומרוכז במשימה. הוא הפך לדמות כה נערצת בטורונטו ובעולם כולו. לפתע הניף את שתי ידיו אל על והחל לנתר על רגלו הימנית לעבר המזרן. ידיו נעו בתנועות סיבוביות מעלה ומטה. הוא נראה לפתע כמו נֶשֶר ששועֵט וצובר תאוצה בדרך להמראה אל הרקיע. זה היה מראה מדהים. ארני בולדט ניתק מהקרקע ובתנועה הדורשת קואורדינציה מורכבת, מעין הכלאה של סגנון פוסברי וגלילת בטן, חלף מעל רָף שגובהו 1.89 מ', ושבר את שיא העולם של עצמו. הוא היה פנומן בעל ניתור שמעולם לא ראיתי כמותו , והוכיח שוב ושוב כי אין גבול ליכולתו ולכוח רצונו של האדם. בתום התחרות ראיינו אותו. ארני בולדט סיפר לנו בגילוי לֵב על אהבתו העצומה לספורט ועל אימוניו הרבים. הרשימה אותי אישיותו הבלתי רגילה ודבקותו במשימה מעבר לכשרון הטבעי בו ניחן. הוא היה נער קנדי ביישן, צנוע, ועניו.

ביום שני – 16 באוגוסט 1976 שבתי מטורונטו למשפחתי בירושלים. למחרת התייצבתי במחלקת הספורט כדי לערוך את הסרט הדוקומנטארי על הספורטאים הנכים. אלכס גלעדי הבין כמוני שאנחנו מחזיקים בידינו חומר תעודה דרמטי חסר תקדים בחשיבותו. רצינו לחשוף את הצלחת הספורטאים הנכים של ישראל כשהסיפור עדיין טרי וחם, כבר ב- "מבט ספורט" הקרוב במוצ"ש – 21 באוגוסט 1976. הדרך היחידה לערוך חומר צילום כה רָב ולהגיע לשידור במועֵד כה מהר, ובתוך כמה ימים, היה לקבל את העורך המוכשר אורי ג'אנה שהיה משוגע לדבר כמוני. אורי ג'אנה היה עורך סרטים דָּגוּל ורָמָה בפני עצמה. הוא הסכים לשבת יחד עמי ליד שולחן העריכה של סרטי פילם ה- Steenbeck, תשעים ושמונה שעות ברציפות כדי לערוך 12000 (שניים עשר אֶלֶף) feet שצולמו בפילם Reversal. זאת לא הייתה משימת עריכה פשוטה. הסתגרנו ארבע יממות בחדר העריכה החשוך בקומה הרביעית של בניין הטלוויזיה הישראלית הציבורית בשכונת רוממה בירושלים, שהקצה לנו גדעון דרורי ז"ל מנהל מחלקת העריכה. בבקרים נסענו איש איש לביתו לשעה מקלחת, ושבנו מייד שוב ל- Steenbeck. מיכה לוירר מנהל מחלקת הקוֹל עשה אישית את ה- Mix sound לסרט. העורך אורי ג'אנה (איש מקצוע מהדֶרֶג העליון ביותר בתחום עריכת סרטי Film בטלוויזיה בימים ההם לפני 41 שנים) ואנוכי עמדנו במשימה שהצבנו לעצמנו. המסמך הדוקומנטארי בן 70 דקות היה מוכן לשידור. חלפו מאז יותר מארבע עשרות שנים מאז אולם אורי ג'אנה נשאר עבורי איש טלוויזיה בלתי נשכח.

מר אלכס גלעדי היה הראשון שראה את המוצר הסופי. לעולם לא אשכח את תגובתו של האיש האחד והמיוחד הזה : "…יוֹאָשִיש, כמה אני שמח עכשיו שהשארתי אותך בטוֹרוֹנְטוֹ", אמר לי והוסיף באנגלית, "Unforgettable, יואשיש Unforgattable …זהו מסמך דוקומנטארי מדהים , יוֹאָשִיש הגעת לשיא טלוויזיוני חדש בעשיית הסרט הזה, ועוד בתוך ארבעה ימים…". הוא חיבק ונישק אותי. זה היה אלכס גלעדי מנהיג שידור לפני שהוא ידע וכולנו ידענו שהוא אומנם כזה. סרט התעודה בן ה- 70 דקות, "רגעים בלתי נשכחים באולימפיאדת טורונטו 1976", סיפר על הצלחתם המדהימה של הספורטאים הנכים באולימפיאדת טורונטו 76' שודר במוצ"ש – 21 באוגוסט 1976. הסרט זכה למוניטין רָב והערכה גדולה מפני שחשף בפעם הראשונה בטלוויזיה את המאבק ההרואי של הספורטאים הנכים במוגבלויות של עצמם. ההצלחה הדרמטית של הספורטאים הנַכים הישראליים בטורונטו היוותה נקודת מִפְנֶה בתודעת הציבור ובתודעת הטלוויזיה הנוגעת לשיקום הנכים באמצעות העיסוק בספורט .

הספורטאים הנַכִים של ישראל צברו 75 (שבעים וחמש) מדליות אולימפיות ודורגו במקום השישי מתוך ארבעים ושלוש מדינות אחרי ארה"ב, גרמניה, שוודיה, אנגליה, והולנד. לדירוג היה רק פירוש אחד. ישראל ניצבת בפסגה העולמית ביכולות השיקום של הנַכים באמצעות העיסוק בספורט. זאת הייתה הצלחה ספורטיבית חברתית ותרבותית בה חברה חופשית ודמוקרטית של מדינת ישראל מעניקה מיכולותיה הכלכליות למען אנשים שגורלם התעמר בהם ו/או חיילים שנפצעו בעת שירותם בצה"ל ונשבעו להקריב את חייהם אם יידרשו לכך. רבים שאלו אותי את השאלה הבלתי הנמנעת מדוע הספורטאים הישראליים הנַכים כה מצליחים בזירה האולימפית בעוד עמיתיהם הבריאים נכשלים. אין לי תשובה חד משמעית לפשר העובדה הזאת. חלק מהתשובה וודאי טמון ברצינותם ואישיותם יוצאת הדופן של הספורטאים הנַכים המצטיינים. היכן פוגשים ספורטאים כה אמיצים, כה גיבורים, וכה דבקים במשימה ברמתם של ברוך חגאי, רוני בולוטין, יזהר כהן, חנוך בודין, זיו בטר, אורי ברגמן ורבים אחרים. כישרונם ודבקותם חסרת הפשרות במשימת הספורט הולידה בסופו של דבר מדליות אולימפיות.

את רעיון ספורט הנַכים הגה לראשונה ב- 1948 הפרופסור האנגלי לרפואה סיר לודוויג גוטמן. הוא יזם את משחקי סטוקמנדוויל לספורטאים נכים באנגליה מייד בתום אולימפיאדת לונדון. הוא היה הראשון ששילב את הספורט כחלק מתהליך השיקום של נפגעי עמוד השדרה בבית החולים סטוקמנדוויל שאותו ניהֵל. הספורטאים הנַכים בעולם משווים את שיעור קומתו של פרופסור לודוויג גוטמן אבי ספורט הנַכים בעולם לזוֹ של הברון הצרפתי פייר דה קוברטיין מחדש המשחקים האולימפיים בעת החדשה. פרופסור לודוויג גוטמן היה הראשון שהעלה את רעיון שיקום הנכים באמצעות הספורט לסדר היום הציבורי בעולם. ב- 1952 הפכו משחקי סטוקמנדוויל לאירוע בינלאומי. בתחרויות השתתפו גם ספורטאים נכים מהולנד. פרופסור ספירא פיתח ב- 1960 בבית החולים תל השומר את רעיון שיקום הנכים באמצעות ספורט שהגה בסטוקמנדוויל פרופסור לודוויג גוטמן. ב- 1960 נערכה ברומא האולימפיאדה הראשונה לספורטאים נכים. הספורטאים הישראליים זכו במדליית זהב אחת, 2 מדליות כסף ו- 2 מדליות ארד. ב- 1964 התקיימה אולימפיאדת הנכים בטוקיו. הספורטאים הישראליים שבו עטורים ב- מדליות זהב, 3 כסף, ו- 10 מארד.

ב- 1968 סירבה מכסיקו לארח את אולימפיאדת הנַכים השלישית. מדינת ישראל נטלה על עצמה את משימת הארגון. הוועדה המארגנת כללה את אריה פינק יו"ר התאחדות ספורט הנכים בישראל ומנהל המטה שלו יוסף עובד, וסייעו לידו יריב אורן ז"ל, שמואל שומכר ז"ל, גרשון הוברמן, וראובן הלר. אולימפיאדת הנכים בהשתתפות 750 ספורטאים משותקים בכיסאות גלגלים ו- 450 מלווים מ- 29 מדינות התקיימה בתל אביב. טקס הפתיחה נערך באצטדיון  האוניברסיטה בירושלים וחזו בו 18000 (שמונה עשר אֶלֶף) צופים. למשביע הספורטאים נבחר הספורטאי הוותיק צביקה בן צבי, שאמר, "אנחנו נשמור על האחווה, האחדות, והרוח הספורטיבית". התחרויות נערכו בעיקר במתקני מועדון "ספיבק" ברמת גן, "אוהל שם" בתל אביב , ובאצטדיון הכדורגל המקומי. הספורטאים שוכנו בכפר המכבייה. נבחרות הגברים והנשים בהדרכתם של שמעון שלח וראובן הלר זכו במדליות הזהב. נבחרת הגברים גברה במשחק הגמר על נבחרת ארה"ב. ב- 1968 עלה לגדולה הכדורסלן האגדי ברוך חגי שהיה גם אלוף במשחק טניס השולחן. משלחת ישראל דורגה במקום השלישי אחרי משלחות ארה"ב ואנגליה, וספורטאיה זכו ב- 62 מדליות אולימפיות. 17 מדליות זהב, 21 מדליות כסף, ו- 25 מדליות ארד. יגאל אלון סגן ראש הממשלה של לוי אשכול אמר בטקס הנעילה : "באולימפיאדת הנכים הזאת על אף הכמיהה להגיע למקום הראשון , אין מפסידים , יש בה רק מנצחים , כי כל אחד ממשתתפיה כבר זכה בניצחון גדול של הרוח על חולשת הגוף". באולימפיאדת היידלברג 1972 זכו הספורטאים הישראליים ב- 9 מדליות זהב, 10 מדליות כסף, ו- 9 מדליות ארד. ואז באה בתור האולימפיאדה הבלתי נשכחת של טורונטו 1976 שהצטרפו אליה גם ספורטאים קטועי גפיים ועיוורים . שליש ממניין המדליות הושגו בבריכת השחייה.

מרגלית זוננפלד נולדה ב- 26 בנובמבר 1925 בברנו בירת מורביה ברפובליקה צ'כוסלובקיה. במרס 1939 נכנס הצבא הגרמני לעיר . גורלה של צ'כוסלובקיה נחרץ לשבט לאחר חתימת ההסכם המדיני המביש במינכן ב- 30 בספטמבר 1938 בין ראש ממשלת אנגליה נוויל צ'מברליין לבין אדולף היטלר קנצלר גרמניה הנאצית. נוויל צ'מברליין חזר מרוצה מעצמו ללונדון . בפתח המטוס שהחזיר אותו לבירה, כשבידו האחת המטרייה השחורה וידו השנייה מנפנפת בפיסת הנייר של הסכם מינכן, הכריז לפני המצלמות המתקתקות והעיתונאים הרבים, משהו בסגנון הכנוע שלו,  "הצלתי את השלום בדורנו". כעבור כמה חודשים פלשה גרמניה לצ'כוסלובקיה בטענה כי חבל הסודטים שייך לרייך השלישי. הסכם מינכן הופר. זה היה תחילת סופה של יהדות צ'כוסלובקיה שהושמדה במחנות המוות של אדולף היטלר. מרגלית זוננפלד ואחותה התאומה רות ניצלו ברגע האחרון. הן הצטרפו במרס 1940 בעיצומה של מלחמת העולם ה- 2 לקבוצה האחרונה של ילדים יהודיים שקיבלו את הסרטיפיקאטים (רשיון כניסה לארץ ישראל מטעם השלטון המנדטורי הבריטי) המיוחלים, והועלו ממש בדקה ה- 90 במסגרת עליית הנוער מצ'כוסלובקיה לארץ ישראל. האחות הגדולה לוֹטֶה שרדה את טרייזנשטד. ההורים אירמה וקארל זוננפלד נספו בשואה. אביה של מרגלית זוננפלד עו"ד-ד"ר קארל זוננפלד היה ממייסדי "מכבי צ'כוסלובקיה" בתחילת המאה העשרים ובעצמו שימש כמדריך התעמלות. מרגלית זוננפלד הילדה נקשרה לספורט. היה לה ממי ללמוד. בעיקר אהבה את השחייה והקפיצות למים כפי שסיפרה לי שנים מאוחר יותר.

במאי 1940 התמנה ווינסטון צ'רצ'יל לראש ממשלת בריטניה במקומו של נוויל צ'מברליין. אירופה נשטפה כבר בנהרות של דם. ב- 1940 החלה מרגלית זוננפלד חיים חדשים בארץ ישראל. היא למדה בכפר הנוער שפיה. אח"כ הצטרפה עם בני קבוצתה לחברת ההכשרה בגבע והפכה לחלוצה. ב- 1945 הצטרפה עם חברי ההכשרה לקיבוץ חמדיה בעמק בית שאן. היא הוכשרה כמורה לחינוך גופני והפכה למדריכת שחייה בקיבוצי עמק בית שאן. לאחר שעזבה את הקיבוץ נענתה ב- 1958 לפנייתו של הפיזיותרפיסט גרשון הוברמן לשמש מאמנת שחייה לילדים משותקים נפגעי פוליו בבריכת גורדון בתל אביב. בשנת 1961 נחנך על גדות הירקון מועדון הספורט לנכים על שֵם ספיבק – מרכז הספורט של איל"ן – הודות ליוזמה משותפת של גרשון הוברמן ונשיאת איל"ן גב' בטי דובינר. מרגלית זוננפלד נרתמה למשימה שהפכה להיות תכלית חייה. היא שיקמה את היכולות הגופניות של הילדים הנַכים באמצעות השחייה וחוללה פלאים. ב- 1974 הצטרפה מרגלית זוננפלד לצוות מדריכי השחייה של נכי צה"ל. בעקבות מלחמת יום הכיפורים באוקטובר 1973 נוספו נכים חדשים . נכי צה"ל התאמנו במועדון "ספיבק" בימים שקדמו להקמת "בית הלוחם". מרגלית זוננפלד הפכה ברבות השנים למאמנת שחייה דגולה יצרה מסורת שחייה. שליש מהמדליות של הספורטאים הישראליים באולימפיאדת טורונטו 1976 הושגו בבריכת השחייה. היא הבינה והכירה היטב את נתיב השחייה באמצעותה ניתן לשקם את המשותקים, הקטועים, והעיוורים בדרך לפסגת חייהם. הספורטאים הנַכים מצאו נתיב ללבה. המובחרים והכישרוניים שביניהם התייצבו בבריכה שלה כדי שתהפוך אותם לאלופים אולימפיים.

רוֹן בּוֹלוֹטִין נולד ב- 1976 בתל אביב. את שירותו הצבאי עשה בסיירת "שקד". ב- 1975 איבד את רגלו ממוקש בעת תרגיל של הסיירת בסינַי. גם עיניו נפגעו. רון בולוטין הגיע אל מרגלית זוננפלד . באולימפיאדת הנכים שנערכה בארנהיים ב- 1980 הפך רון בולוטין לאלוף אולימפי בעל שתי מדליות זהב. הוא ניצח ב-100 מ'בסגנון פרפר בזמן של 1:06.34 דקה, ו- 100 מ' בסגנון חופשי בתוצאה של 1:02.00 דקה. תחת הדרכתה של מרגלית זוננפלד נטל רון בולוטין חלק בעוד שתי אולימפיאדות. בזאת של 1984 שנערכה בשני מקומות, ניו יורק בארה"ב וסטוקמנדוויל באנגליה, וכן ב- אולימפיאדת סיאול 1988. באולימפיאדת סיאול 1988 זכה רון בולוטין במדליית זהב נוספת כששיפר את שיאו ב-100 מ'פרפר בתוצאה של 1:05.82 דקה. רון בולוטין זכה בשלוש אולימפיאדות ב- 10 מדליות אולימפיות, שלוש מתוכן מזהב.

חֲנוֹךְ בּוּדִין נולד ב- 196. הוא איבד את ידו במלחמת שלום הגליל בלבנון. פגז סורי קטע את ידו מתחת למרפק. הוא התייצב אצל מרגלית זוננפלד והפך לאלוף אולימפי בשחייה. באולימפיאדת הנכים ב- 1984 טרם הרשים אך באולימפיאדת סיאול 88' היה כבר אלוף אולימפי כפול במשחים ל- 100 מ'בסגנון גב בתוצאה של 1:17.28 דקה ו- 100 מ'בסגנון מעורב אישי בזמן של 2:39.40 דקות. הוועדה המארגנת של  המכבייה ה- 13 שנערכה ב- 1989 בחרה בחנוך בודין להיות נושא הלפיד ומדליק משואת המשחקים.

יִזְהָר כּהֵן נולד ב- 1962 בקיבוץ דגניה א'. הוא שירת בסיירת מובחרת ונפצע ממוקש בפעולה מבצעית ב- 1986 בלבנון. הוא איבד את מאור עיניו והתעוור. יזהר כהן הגיע לבריכת השחייה של מרגלית זוננפלד והפך לגיבור אולימפיאדת הנכים בסיאול 1988. הוא זכה בשלוש מדליות זהב ואחת מכסף. יזהר כהן ניצח במשחה בסגנון גַב ל-100 מ'בתוצאה של 1:02.86 דקה , זכה ב- 50 מ' בסגנון חזה בזמן של 27.26 שניות, סיים שני ב-100 מ' חתירה בזמן של 1:02.82 דקה, והיה ראשון ב-50 מ' בסגנון פרפר בתוצאה של 36.79 שניות.

זִיו בֶּטֶר נולד ב- 1965 בקיבוץ להבות הבשן. הוא לקח חלק בפעולה מבצעית בלבנון ונפגע בשתי עיניו ממוקש שהתפוצץ. הוא איבד את ראייתו בעין אחת ובשנייה נשאר עם שרידי ראייה מינימאליים בלבד. זיו בטר הצטרף לאימוני השחייה תחת הדרכתה של מרגלית זוננפלד. באולימפיאדת הנכים בברצלונה 1992, זכה בשתי מדליות כסף במשחה ל-100 מ'גַב בזמן של 1:24.07 דקה ובמשחה ל- 400 מ'בסגנון חתירה בזמן של 4:43.67 דקות. הוא זכה במדליית הארד במשחה ל-200 מ'גַב בתוצאה של 2:41.28 דקות. באולימפיאדת הנכים שנערכה באטלנטה ב- 1996 זכה זיו בטר בשתי מדליות ארד נוספות . הוא עבר 50 מ'בסגנון חתירה בזמן של 26.97 שניות, ו- 100 מ'בסגנון חתירה בתוצאה של 1:00.01 דקה.

טקסט תמונה : אלופי השחייה האולימפיים . זיהוי מימין  לשמאל : יזהר כהן (עיוור), חנוך בודין (קטוע יד), וזיו בטר (שרידי ראייה). (באדיבות "בית הלוחם". הצילום הוא של אריאל בשור).

גב' מרגלית זוננפלד יצרה מסורת בשחייה שהתגלמה בהצלחה היוצאת דופן של שחייני נכי צה"ל . הקו המרכזי של הדרכתה בבריכת השחייה היה להוציא את מרב היכולות מהאנשים, ולהעניק לכל אחד מהם תחושה שבמסגרת המגבלות האישיות שנוצרו, יש לכולם יכולות שאולי אינם יודעים ומכירים אותן . והדבר החשוב ביותר אולי היא יכולת העידוד שלה. "…גם אם אתם נכים החיים לא נגמרו…" , נהגה לומר לספורטאים האמיצים שבאו להתאמן אצלה. היא חוננה בחוש המיוחד שאִפשר לה תובנה וחדירה עמוקה לנפשו וגופו של הספורטאי הנכה ושילובם נוכח אתגרי המגבלות. מרגלית זוננפלד עבדה שנים רבות ילדים משותקים נפגעי הפוליו. היא הגיעה עמם להישגים מפליגים. גולת הכותרת שלה היו הישיגיה עם שחייני נכי צה"ל של "בית הלוחם". השחייה התחרותית הייתה המשך ישיר של לימוד השחייה. היא עודדה לכך כל מי שגילתה בו כשרון, התמדה והנאה משחייה. היא ראתה באימוני השחייה דרך מצוינת לפיתוח סבולת לב – ריאה, ובהשתתפות בתחרויות שלב חשוב בעיצוב האישיות. תחושת "יחדיו", הפִרגון ההדדי, השחייה המשותפת במחנות האימונים, השעות הרבות בעת האימונים , ובסופם הצלחה מדהימה חוללו משהו מאוד חיובי לשחיינים. למרגלית זוננפלד שמורות זכויות עצומות בתחום לימוד השחייה לנכים ובאימון והדרכה בתחום השחייה התחרותית. במשך השנים עברה ההגמוניה בשחייה ממועדון "ספיבק" למועדון נכי צה"ל ב- "בית הלוחם". מספרם של נכי צה"ל גדל בהם קטועים רבים ועיוורים הלך וגדל עם כל מלחמה נוספת. מספר נכי הפוליו לא עלה. המחלה הקשה הודברה ע"י חיסונים רפואיים. התחזקותו של "בית הלוחם" בשחייה התחרותית קשורה גם לגיל הספורטאים . כאשר מדובר בילדים נכים יש צורך לדחוף אותם. לא כך עם נכי צה"ל . שחייני נכי צה"ל נפגעו בהיותם בני 18 ומעלה. זהו הבדל עצום. רבים מהם שחו לפני שנפצעו בקרבות . לא היה צורך לדחוף אותם. זוהי הסיבה שבתחום השחייה התחרותית אין כמעט דוֹר המשך של שחיינים משותקים. בהיותה בת 80 כתבה מרגלית זוננפלד את סיפור חייה בספר שקראה לו,  "במים כולם שווים – סיפורה של מרגלית , סיפור שחיית הנכים בישראל" [1]. חנוך בודין, ד"ר רון בולוטין, וזיו בטר כתבו לה דברי הקדשה בספרה הייחודי והנפלא.

חנוך בודין כתב לה : "מרגלית זוננפלד היא שותפה בכל. המפגש הראשון היה בבריכת בית הלוחם בחורף 1983. היום במט לאחור ניתן להעריך את סבלנותה הרבה לאותם החברה הצעירים ואני ביניהם שמגיעים לבריכה עם כל שגעונותיהם ועם יכולת השחייה המגוחכת שלהם . מאותו חורף ועד היום עברנו שעות רבות, יפות וקשות, בבריכה ומחוצה לה. מרגלית זוננפלד הינה שותפה קבועה לאימונים, לחיים המשפחתיים, לרגעים היפים בזירה הבינלאומית וגם לרגעים המאכזבים והכואבים. היא מלווה קבועה מרגע הלימוד של התנועה הראשונה במים ועד לניצחונות , למדליות האולימפיות, ולשיאי העולם. את הקשר המיוחד שנוצר בינינו ובין מרגלית זוננפלד קשה לתאר במילים, אבל כלולים בו הרבה הערכה, שיתוף, ואהבה הדדיים" .

ד"ר רון בולוטין הקדיש לה : "מרגלית זוננפלד , כולם היו בנייך . הגעתי באביב 1976 לבריכת בית הלוחם באפקה . מאז ועד היום יש למרגלית זוננפלד מקום משמעותי בחיי. בתחרויות , ואחרי כן בשנים של עבודה משותפת כמאמן בספיבק ובית הלוחם. בכל אלה ראיתי ולמדתי. בשבילה – השחיין הוא תמיד המרכז . הוא החשוב. מרגלית זוננפלד תרוץ, תסייע, ותארגן – הכל למען השחיינים. ואולי מעלתה הנאצלת ביותר של מרגלית זוננפלד, שידעה להצמיח דוֹר שני של מאמנים טובים. לא כל איש מקצוע מסוגל ורוצה בכך. לפעמים יש הרואים בכך איום על מעמדם המקצועי. אבל מרגלית זוננפלד עודדה רבים מאִתנו ללמוד ולהתקדם. כמה מחניכיה וביניהם אורי ברגמן ואני עברנו קורס מאמנים וחזרנו לאמן ולהדריך בספורט הנכים . מרגלית זוננפלד ראתה בהצלחה של כל אחד מאתנו את הצלחתה, ושמחה בהצלחתו של כל אחד מאתנו בלב שלם. זכיתי לשעות רבות של עבודה לצִדה של מרגלית זוננפלד, ובהן התפעלתי מהעין החדה שלה שמאתרת במהירות את הבעיה, מהיצירתיות בשיפור הסגנון, מהגישה האומרת שאין כללים בעבודה עם הנַכים . כל אחד הוא מיוחד והפתרונות שונים ומגוונים. ענף שחיית הנַכים שמרגלית זוננפלד הקימה כמעט לבדה הוא הענף מספר אחד ללא עוררין בספורט הנַכים. אין ענף נוסף בו מספר רָב כל כך של ספורטאים זכו במספר כה גדול של מדליות בתחרויות הבינלאומיות – וכולם היו בנייך .ההיסטוריה של ענף השחייה לנכים היא בעצם סיפורה של מרגלית זוננפלד. מהשיקום של הנכה הקשה והבודד ועד להישגי השיא באולימפיאדות. וכך גם לגבי עצמי. כמעט כל דבר שעשיתי בשחיית הנַכים במהלך 22 השנים, כולל ההישגים וההתפתחות המקצועית, הם במידה רבה בזכותך , מרגלית זוננפלד".

זיו בטר רשם לה : "מרגלית זוננפלד במרכז העניינים, מאז היכרתיך בקיץ 1988 היית כל הזמן במרכז העניינים. רצה, מסדרת, דואגת, שורקת, מודדת זמנים, ומעודכנת בכל רגע על מצב העניינים של כל שחיין בנפרד. רגעים רבים של "ביחד" באימונים, במחנות האימונים, בתחרויות בארץ ובחוץ לארץ הותירו בי אוסף אדיר של זיכרונות וסיפורים שרק מעטים מהם אעלה כאן. גמישות היא חלק בלתי נפרד מהשחיין. לשמחתי התברכתי בגמישות טבעית די טובה. הודות לכך נהניתי במשך שנים מקריאותייך בעת שיעורי הגמישות באימונים, "יופי זיו, כולם להסתכל איך זיו עושה את התרגיל". לטוס לתחרויות בחו"ל אולי נראה לפעמים כמו נופש רווקים או התגייסות למילואים, אך את הפכת את זה תמיד לקייטנה של החופש הגדול. מ- "מציצות" בהמראה, ריצות לוודא שהכול מסודר במגורים, ההשכמות, הדִיגלונים והמזכרות, הדאגה לכל פרט ופרט. ילדים עבורך היו פוטנציאל ענק. לאלה במועדון "ספיבק" דאגת שיגיעו ליכולות מוטוריות ואחרות רבות ככל האפשר שיוכלו להסתדר בכל מצב. תמה תקופה ארוכה מאוד שאני רק חלק ממנה. אני בטוח שעוד שנים רבות נרגיש את נוכחותך באימונים. כבר היום, בחינוך הדוֹר הבא של המאמנים, אנו משתמשים הרבה במשפט, "…מרגלית זוננפלד כבר מזמן הייתה…". הלוואי שכעת תתני לעצמך פסיק ממה שהענקת לנו, לנבחרת השחייה, ולי בפרט".

טקסט תמונה : אולימפיאדת הנכים בסיאול בירת גרום קוריאה ב- 1988. זיהוי הנוכחים בתמונה מימין לשמאל : חנוך בודין, יזהר כהן, וד"ר רוני בולוטין. גיבורים בשדות המערכה של מדינת ישראל ואלופי שחייה אולימפיים שלא יישכחו. (באדיבות "בית הלוחם". ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

מחלקת הספורט של הטלוויזיה הישראלית הציבורית חשפה בפעם הראשונה ב- 1976 את הצטיינותם של הספורטאים הנַכים במדינת ישראל באולימפיאדת טורונטו 76' ואת דרך שיקומם ופעילותם המיוחדת. אלכס גלעדי ביקש להמשיך את מלאכת התיעוד גם באולימפיאדת הנכים של 1980 בארנהיים – הולנד. ב- 24 בינואר 1980 שלח אלכס גלעדי את הצעת הכיסוי שלו ליוסף "טומי" לפיד. כך כתב לו [2].

רשות השידור – הטלוויזיה הישראלית

מחלקת הספורט                                  ירושלים , 24.1.1980

אל    :  יוסף לפיד.

מאת  :  אלכס גלעדי.

הנדון  :  אולימפיאדת הנכים ארנהיים – הולנד 1980.

בתאריכים 5.7.1980 – 21.6.1980 תתקיים בארנהיים – הולנד, אולימפיאדת הנַכים. משלחת ישראל תכלול 50 ספורטאים. מן הראוי להדגיש כי באולימפיאדה האחרונה שהתקיימה בטורונטו 1976 זכו ספורטאינו לתהילה רבה ול- 42 מדליות זהב. אנחנו שלחנו את יואש אלרואי לטורונטו שהכין סרט בן 70 דקות על התחרויות וגם הסרט זכה להצלחה גדולה. אני מבקש לשלוח כתב וצוות צילום להולנד במגמה לשדר קטעי תחרויות במהלך המשחקים ולהכין סרט ארוך במועֵד מאוחר יותר. 

בברכה, אלכס גלעדי

לא היה לכך המשך מיידי. מנכ"ל רשות השידור ב- 1980 טומי לפיד דחה על הסַף את בקשתו של אלכס גלעדי מנהל מחלקת הספורט בימים ההם לכסות את משחקי אולימפיאדת הנַכים בארנהיים – הולנד בקיץ 1980. הוא נימק את החלטתו בקשיים תקציביים של רשות השידור. מנהל הטלוויזיה צחי שמעוני ומנהל החדשות חיים יבין תמכו ביוסף "טומי" לפיד. "אין לכך כסף", הם אמרו לאלכס גלעדי. יוסף "טומי" לפיד דחה בלי סוף יוזמות שידור נוספות של אלכס גלעדי. הוא לא הסכים לשדר את תחרויות גביע העולם בא"ק במונטריאול 1979 בטענה שזה לא מעניין, הוא לא רצה לשָדֵר את  גמר אליפות ישראל בטניס בתירוץ שזה לא חשוב מספיק, הוא סירב להטיס משלחת שידור של הטלוויזיה הישראלית הציבורית לאולימפיאדת מוסקבה 80'. "ראש הממשלה מנחם בגין החרים את המשחקים האולימפיים, על כן לא יכול להיות שאני אשלח לשם את אנשי רשות השידור", אמר לאלכס גלעדי. אח"כ דחה לחלוטין את רעיון כיסוי אולימפיאדת הנכים בארנהיים. אלכס גלעדי נבין שיוסף "טומי" לפיד מתחמק ומשחק עמו משחקים. הוא היה מזועזע ממנו ומהתרגילים החמקמקים שלו.

הספורטאים הנַכים השיגו באולימפיאדת ארנהיים 41 מדליות . 12 זהב, 18 כסף, ו- 11 ארד, אך לא הייתה שם שום מצלמת טלוויזיה שלנו כדי לתעד את ההישגים האלו. הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 לא צילמה ולא שידרה אפילו פריים אחד מהתחרויות בארנהיים. באולימפיאדת ארנהיים שיפר הווירטואוז ארני בולדט את שיאו העולמי בקפיצה לגובה והעמיד אותו על1.96 מ'. שלושת ניסיונותיו לנתר מעל רף של 2.01 מטרים נכשלו . קצפה של התאחדות הספורט לנַכים יצא על יוסף "טומי" לפיד והוא נבהל . הוא ידע ששגה עיתונאית והבין שהחמיץ אירוע ספורט רגיש וחשוב בעל משמעות חשובה ביותר לציבור בישראל . ב- 4 באוגוסט 1980 ביקש את עזרתו של אלכס גלעדי כדי שיציל אותו מאימת הנַכים  [3] . האיש הנושא במשרה החשובה ביותר בשידור הציבורי שפסל לחלוטין את כיסוי אולימפיאדת ארנהיים , כתב לפתע לאלכס גלעדי , כי ספורט הנכים הוא חשוב ויפה .

רשות השידור

המנהל הכללי  ירושלים.    כ'ב באב תש"מ,  4 באוגוסט 1980

אל : אלכס גלעדי באמצעות חיים יבין באמצעות יצחק שמעוני.

הספורטאים הנַכים נפגעו מכך שלא זכו לכיסוי יותר נרחב על הישגיהם באולימפיאדה. כזכור לך, הצעת לשלוח צוות להולנד והדבר לא הסתייע בידינו מסיבות תקציביות. אישרתי במקום זאת את שיגורו של צבי לידר לקראת סוף התחרויות אך לא השתמשתם בהצעתי. התוצאה היא, שבניגוד לשנים קודמות, הישגיהם כמעט לא זכו לכיסוי. חשבתי שיש מקום להקדיש תוכנית ספורט ביום ה' לספורטאים הנכים ללא קשר עם האולימפיאדה. אני יודע שהנושא אינו חדש, אך הוא חשוב ויפה, ובטוחני כי ניתן להפיק סרט דוקומנטארי מעניין ומחמם את הלֵב על אספקטים של ספורט הנכים שלא זכו עדיין לטיפול מלֵא. אני מציע לעשות זאת בתום החופשה שלכם ולפני חידוש עונת הספורט.

בברכה , יוסף לפיד

אלכס גלעדי התעלם ממכתבו של יוסף "טומי" לפיד. הוא פשוט בז לוֹ ולחוצפתו ולניסיון הפתטי שלוֹ לחמוק מהביקורת הציבורית שחטף בעקבות סירובו לכסות את אולימפיאדת ארנהיים. בנובמבר 1980 עזב אלכס גלעדי את הטלוויזיה הישראלית ועבר לשורות רשת הטלוויזיה האמריקנית NBC. לאחר שהתמניתי לתפקיד מנהל מחלקת הספורט עשיתי מאמצים רבים לכסות יותר את פעילות ספורט הנכים בישראל ולחשוף אותו בטלוויזיה. זה לא היה מקובל. ב- 20 במאי 1981 וב- 7 ביוני 1981 מצאתי על שולחני שני מכתבי תודה מרגשים מראובן הלר ומשה רשקס, שני אנשים מרכזיים בטיפוח וקידום ספורט הנכים בישראל [4]. המנכ"ל טומי לפיד היה ממוען אף הוא על המכתבים.

איל"ן מרכז הספורט לנכים                     20 במאי 1981

 

לכבוד

יואש אלרואי

מחלקת הספורט – הטלוויזיה

רוממה – ירושלים

 

יואש היקר שלום ,

תודתנו העמוקה שלוחה לך ולצוות שצילם את אירוע תחרות גמר גביע שרמן, ואשר שודר בתוכנית "מבט ספורט", במוצ"ש – 16.5.1981 .אין ספק כי כתבות מסוג זה תורמות תרומה רבת ערך להבנת הספורט החלוצי שלנו בקרב הציבור הרחב.

בכבוד רב,

משה רשקס

עותק : טומי לפיד מנכ"ל רשות השידור

ביקשתי ממשה רשקס לא לשלוח אלינו מכתבי תודה מפני שאנחנו עושים בסך הכל את עבודתנו העיתונאית כפי שאנחנו מצווים, אולם אח"כ השיגני עוד מכתב.

איל"ן מרכז ספורט לנכים                          7 ביוני 1981                                 

לכבוד

יואש אלרואי

מנהל מחלקת הספורט הטלוויזיה, רוממה – ירושלים

יואש היקר שלום,

בשם ספורטאי נבחרת ישראל בכדורסל נכים, ובוודאי בשם כלל הספורטאים הנכים במדינה אנו מודים למחלקת הספורט על הכיסוי הנאות שנתתם למשחק גמר גביע אירופה בכדורסל נכים .ראוי לציין כי בתקופה האחרונה זוכה ספורט הנכים, שהִנו ללא ספק , חלק מן הספורט הכללי במדינה לכיסוי הולם, ועל כך נתונה לך ולצוות העובדים תודתנו והוקרתנו .

העתק : טומי לפיד.

בברכה, ראובן הלר.                                                                                                   

שוב השבתי לראובן הלר ומשה רשקס כי הם אינם צריכים להודות לנו. אנחנו מודים להם.

ב- 1984 דחה יוסף "טומי" לפיד את הצעתי לסיקור אולימפיאדת הנכים שהתקיימה בשל קשיים ארגוניים בשני אתרי תחרויות , בסטוקמנדוויל באנגליה ולונג איילנד בארה"ב. הוא חזר על נימוקו הידוע משכבר הימים. אין לנו כסף. באפריל 1984 סיים טומי לפיד את שירותו בן החמש שנים כמנכ"ל רשות השידור. במקומו מונה אורי פורת. מינויו של אורי פורת לתפקיד מנכ"ל רשות השידור היה שינוי לטובה אך לא מיידי. במהלך השנים חלו תמורות והתפתחויות בספורט הנכים . ספורט הנכים שהחל כמרכיב בריאותי בעל תפיסה שיקומית – חברתית הפך בהדרגה לספורט הישגי לכל דבר על כל היבטיו. הספורטאים הנכים בעלי ההישגים מתאמנים היום ברמת עצימות גבוהה כפי שעושים זאת הספורטאים הרגילים. רובם מתאמנים גם באגודות רגילות. מדעי הספורט מהווים היום חלק מתהליך האימון , וכך אנו עֵדים לשיפור משמעותי ברמה ההישגית בכל ענפי ספורט הנכים, אך עֵדים גם במקביל לתופעה שלילית אם כי שולית יחסית של שימוש בתוספים אסורים. בכמה ענפי ספורט כמו טניס , מרוצים בכיסאות גלגלים, וכדורסל אנו עֵדים לתחילתה של מקצוענות המתבטאת בתשלומים לספורטאים ובמעורבות של החברות הנותנת חסויות לקבוצות, לספורטאים או לאירועים.

המהפך הגדול בספורט הנכים בשנים האחרונות מתבטא בעיקר בשינוי שיטת הסיווג של הספורטאים לקטגוריות נכות בתחרויות. משיטת סיווג רפואית שהייתה נהוגה באולימפיאדות הראשונות, הונהגה ברוב ענפי הספורט, החל באולימפיאדת ברצלונה, שיטת הסיווג הפונקציונאלית – תפקודית. קו המחשבה והשיטה הזאת מאפשרת שילוב של ספורטאים בנכויות שונות תחת קטגוריה אחת באותו ענף ספורט. הרעיון מאחורי השיטה הוא בחינת היכולת התפקודית של הספורטאי ביחס לתפקוד הנדרש באותו ענף ספורט שינוי שיטת הסיווג צמצם את מספר הקטגוריות במרבית הענפים, עובדה שגרמה לעלייה משמעותית ברמת התחרויות ומאליו גם לאטרקטיביות של האירועים . בתחילת הדרך הייתה ישראל בין המדינות המובילות בספורט הנכים . המודעות לחשיבותו של הספורט לאוכלוסיות עם נכויות והיחס המיוחד שזוכים לו נכי צה"ל בארץ הפכו את מדינת ישראל למעצמה בספורט הנכים . מרכז הפעילות התנהל באופן טבעי ב- "בית הלוחם" ב- אפקה (תל אביב) ובמועדון "ספיבק" ברמת גן. בשנות ה- 70 ו- 80 של המאה הקודמת זכתה ישראל באולימפיאדות ובאליפויות עולם בענפי הכדורסל והכדורעף וגם בענפי ספורט אישיים רבים. בשנים האחרונות חלה נסיגה בהישגים של הספורטאים הישראליים הנַכים באולימפיאדות ובאליפויות העולם מכמה סיבות ראשיות .

א. היתרון היחסי של ישראל כאחת המדינות החלוצות בספורט הנכים נעלם עם השנים , בעקבות כניסתן של מדינות רבות נוספות הרואות בספורט ההישגי של הנַכים תחום חשוב וראוי להשקעה .

ב. ישראל נשענת עד היום בעיקר על ספורטאים נכי צה"ל (כ- % 70 מהסגלים האולימפיים לאולימפיאדות סידני 2000 ואתונה 2004 היו נכי צה"ל, שהם בדרך כלל ספורטאים מבוגרים יחסית. רוב הספורטאים ברמה העולמית הגבוהה החלו להתאמן בגיל צעיר כמו בספורט הרגיל . בארץ טרם הצלחנו להגיע לאוכלוסיית יעד רחבה דיה של כשרונות צעירים .

ג. ההשקעה במשאבים של מדינת ישראל בספורט ההישגי של הנַכים הרבה יותר קטנה משמעותית בהשוואה לאלה שמשקיעות המדינות המובילות בתחום הזה. ממשלת אנגליה קיבלה החלטה להשוות את התנאים המקצועיים של הספורטאים הנכים עם אלה של הספורטאים הרגילים. מסגרות הספורט ההישגי אוחדו. גם מדינות כמו קנדה, ספרד, וארה"ב משקיעות מיליוני דולרים בטיפוח הספורט ההישגי לנכים. הביטוי לכך נמצא בהישגים שלהם. ההתאחדות הישראלית לספורט נכים היא הגוף המפעיל והמייצג את ספורט הנכים התחרותי בארץ . ההתאחדות ניצבת בפני קשיים תקציביים גדולים ביותר. מועצת ההימורים והטוֹטוֹ העמידה  לרשות הנכים ב- 2005 תקציב שנתי של 800000 (שמונה מאות אֶלֶף) שקל. מִנהל הספורט במשרד החינוך הקציב בשנת 2005 סכום של 600000 (שש מאות אֶלֶף) ₪ נוספים. תקציב מגוחך. "היה לנו מזל שהשר מתן ווילנאי היה נדיב כלפינו בעת ההכנות שלנו לקראת אולימפיאדת סידני 2000 , ונתן לנו מיליון וחצי ₪, בנוסף להקצבות של הטוטו ומשרד החינוך", מציין ד"ר רון בולוטין [5]. לאחר עידן טומי לפיד שהסתיים ב- 1984, נענו כל המנכ"לים שבאו אחריו לבקשתי לכסות בצורה שיטתית את המשחקים האולימפיים לנכים. את אולימפיאדות הנכים בסיאול 1988 וברצלונה 1992 כיסה הכתב יצחק גליקסברג וצוות ENG שלנו. השתמשנו גם בסיגנל השידור הבינלאומי שהפיקו SORTO בסיאול 88' ו- RTO בברצלונה 92'.

הספורטאים והספורטאית הנַכים של ישראל השיגו באולימפיאדת סיאול 88' 43 מדליות מתוכן 15 מזהב. אולימפיאדת סיאול 88' הייתה גם האולימפיאדה הרביעית והאחרונה של הגאון הקפיצה לגובה, הקנדי ארני בולדט. ארני בולדט קבע שיא עולם מדהים של 2.06 מטרים שיחזיק מעמד לנצח. באולימפיאדת ברצלונה 92' צברה משלחת הנכים של ישראל 11 מדליות. 2 מהן היו מזהב. את אולימפיאדות הנכים של אטלנטה 1996 וסידני 2000 כיסה העיתונאי יגאל שמעוני מהטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1. באטלנטה 96' זכו ספורטאי ישראל בתשע מדליות, 4 כסף ו- 5 ארד. באולימפיאדת סידני 2000 עלתה לגדולה השחיינית קרן ליבוביץ' שזכתה ב- 3 מדליות זהב. יגאל שמעוני תיעד את הישגיה האלמותיים.

טקסט תמונה : ארבעה שחיינים ישראליים באולימפיאדת הנכים של סיאול 1988. מימין, חנוך בודין. משמאל, רוני בולוטין. (באדיבות "בית הלוחם". ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט תמונה :  אולימפיאדת סיאול 1988. מרגלית זוננפלד (שלישית משמאל בחולצה הכחולה) עם האלוף האולימפי יזהר כהן (בבגד ים שחור) לאחר זכייתו במדליית הזהב במשחה ל-100 מ' בסגנון חופשי. עומד מאחור (מזוקן) דנדן בולוטין אחיו של אלוף השחייה הנודע בספורט נכים ד"ר רוני בולוטין, (באדיבות מרגלית זוננפלד. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

משלחות הנַכִים של ישראל זכו ב- 12 אולימפיאדות מאז רומא 1960 ועד אתונה 2004 ב- 329 מדליות. 114 מזהב, 102 כסף, ו- 113 ארד. זהו הישג מדהים ומזהיר. רבים וטובים בישראל ובעולם תרמו למען פיתוחו של ספורט הנכים בישראל. חלק עשו זאת בממון ותרומות, אחרים בארגון, ומעטים באמצעות הדרכה מסורה, אימון שיטתי ומתמיד, וטיפול אישי צמוד. מעל כולם בלטה מאמנת השחייה הדגולה מרגלית זוננפלד ז"ל בת 92 במותה לפני ימים ספורים. מרגלית זוננפלד הייתה ראויה באופן וודאי לקבל את פרס ישראל בגין פועלה העצום במשך שנים ארוכות ורבוץ למען הספורטאים הנכים של מדינת ישראל. מרגלית זוננפלד מתה בטרם קיבלה אותו.

על כן נקום אנחנו כולנו במקומותינו ונצדיע בגאווה לכבודה של מרגלית זוננפלד ז"ל אישה רבת פעלים בתחום האימון, ההדרכה, והחינוך של הספורטאים הנכים שלנו, ו- בת דגולה של האומה הישראלית והיהודית. מרגלית זוננפלד זיכרונך לברכה, את תישארי לעולם בלתי נשכחת עבורנו.

סוף הפוסט מס' 717. הועלה לאוויר ב מוצ"ש – 4 בבובמבר 2017.

[1]  ראה נספח : ספרה של גב' מרגלית זוננפלד, "במים כולם שווים".

[2]  ראה נספח : מכתבו של אלכס גלעדי מנהל מחלקת הספורט בטלוויזיה הישראלית ליוסף "טומי" לפיד מנכ"ל רשות השידור מתאריך 24 בינואר 1980, המציע לו לכסות את אולימפיאדת הנכים שתתקיים בארנהיים – הולנד בתאריכים, 5.7.1980 – 21.6.1980 .

[3]  ראה נספח : מכתבו של יוסף "טומי" לפיד מנכ"ל רשות השידור, מ- 4 באוגוסט 1980 אל אלכס גלעדי המבקש ממנו להתייחס לספורט הנַכים בישראל.

[4] ראה נספח : מכתבי התודה של ראובן הלר ומשה רשקס מהנהלת מרכז הספורט לנכים איל"ן  מ- 20 במאי 1981  ו- 7 ביוני 1981, המודים למחלקת הספורט של הטלוויזיה על כיסוי ספורט הנֵכים.

[5] ראה נספח : מאמרו של ד"ר רון בולוטין, "ספורט הנכים בישראל לקראת אולימפיאדת סידני 2000", שהתפרסם באוגוסט 2000  בחוברת "החינוך הגופני והספורט".

סוף הפוסט מס' 717. הועלה לאוויר במוצ"ש – 4 בנובמבר 2017.


תגובות

פוסט מס' 717. 1. ערוץ הספורט מס' 55 בכבלים הוא ממלכת Off tube עשירה בכסף ואמצעי הפקה + עריכה + שידור טלוויזיוניים , אולם ואף על פי כן % 99 מאירועי הספורט בעולם לרבות השתתפותן של קבוצות ספורט ישראליות במפעלי ספורט בכירים באירופה משודרים על ידו ובמצוותו Off tube מהאולפן בהרצליה. מדובר מחַד בערוץ טלוויזיה בעל ממון ויכולת רכישת זכויות שידורים ומאִידָךְ בעיתונאות מחורבנת. נדב יעקובי מתאר Off tube מהאולפן בהרצליה את התמוטטותה של ממלכת ריאל מדריד באצטדיון "וומבלי" בלונדון מול טוטנהאם הבריטית ב- Champions League (יום רביעי – 1בנובמבר 2017) אולם איננו יכול לשאול את כריסטיאנו רונאלדו אפילו שאלה אחת, "…אדוני, מה קורה לכם…?". הוא כן יכול לדבר באולפן בהרצליה עם ה- למפה ולהתמוגג במרחק אלפי קילומטרים ממקום ההתרחשות על חשבון צופיו עם הפרשן שלצִדוֹ שגיא כהן. 2. גב' מרגלית זוננפלד ז"ל (2017 – 1925) המאמנת והמדריכה הדגולה של הספורטאים האולימפיים הישראליים הנַכים במשך שנים ארוכות ורבות הייתה ראויה וודאית לקבלת פרס ישראל. היא מתה בגיל 92 בטרם הוא הוענק לה. 3. חלפו 22 שנים מאז הרצח הנפשע של בן המלכות יצחק רבין ז"ל בכיכר העיר בתל אביב ע"י נָבָל איש בליעל בן עוולה. פוסט מס' 717. הועלה לאוויר בשבת – 4 בנובמבר 2017. — אין תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>