פוסט מס' 122. מונדיאל ארגנטינה 1978.תכנון ההפקה והוצאתה לפועל (ג'). ניקיון התמונה הטלוויזיונית (רשימה מס' 5). פוסט מס' 122. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר במוצ"ש – 22 בדצמבר 2012 ב- 21.00.כלליראשי

פוסט מס' 122.

הערה 1 : הבלוג נמצא עדיין בשלבי התפתחותו הטכנולוגית ועיצובו הגראפי.

הערה 2 : הבלוג על תכולתו כפוף לזכויות יוצרים.

הערה 3 : הבלוג איננו מופק, נכתב, ונערך למען מטרות רווח כספי, ו/או לטובת רווח מסחרי, ו/או לצורך פרסום אישי.

הערה 4 : מר דורון קרמר הדליק היום, יום שישי – 21 בדצמבר 2012 העיתון "ישראל היום" נורה אדומה ענקית ומהבהבת לעבר ערוץ 5 בכבלים וערוץ ONE. כותב היטב וכ- דרבנות.

————————————————————

פוסט מס' 122 : הועלה לאוויר ב- 22 בדצמבר 2012.

———————————————————— 

פוסט חדש מס' 122 : הועלה לאוויר במוצ"ש – 22 בדצמבר 2012 ב- 21.00. 

פוסט מס' 122. מונדיאל ארגנטינה 1978. בסבך ההפקה. תכנון ההפקה והוצאתה לפועל (ג'). ניקיון התמונה הטלוויזיונית. (רשימה מס' 5). פוסט מס' 122. 

הבלוג מציג לקוראיו חלק מפקודת המבצע / ספר השידורים של מונדיאל ארגנטינה 1978 שכתבתי וחיברתי המפרטת את המורכבות והמסובכות של ההפקה מההיבטים הטכנולוגיים והלוגיסטיים וכפועל יוצא גם של הפקת התוכן. מבצע שידורי הטלוויזיה הישירים של 21 משחקי מונדיאל ארגנטינה 1978 מארגנטינה לירושלים לרבות הקלטת 17 משחקים נוספים היה המרוחק ביותר שידעה הטלוויזיה הישראלית עד אז מעולם . המבצע צלח גם הודות לנדיבות ליבם של גב' מנואלה פורטאדו מנהלת ה- Eurovision office של הטלוויזיה הפורטוגלית RTP בליסבון , של מר אמאורי דאומאס מנכ"ל OTI (איגוד השידור של מדינות מרכז ודרום אמריקה שמקום מושבו במכסיקו סיטי) , ושל מר מאסימו גארפינקל יהודי – ציוני חם מנהל ENTEL גוף התקשורת הבינלאומית של ארגנטינה . ללא הסיוע הנדיב והאוהד שלהם בצד הענקת התנאים הטכנולוגיים ההכרחיים להעברת סיגנל השידורים מבואנוס איירס הרחוקה לירושלים לא הייתי יכול להפיק את שידורי הטלוויזיה של מונדיאל ארגנטינה 1978 עבור משלם האגרה הישראלי.

טקסט תמונה : 2003 – 2002. אנוכי בתום 32 שנות שירות את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 ואת רשות השידור. נטשתי בטריקת דלת. אינני מצטער על כך לרגע. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).  

טקסט תמונה : אמצע עשור ה- 80 של המאה שעברה. נשיא המדינה חיים הרצוג (משמאל) מבקר במשרדי חטיבת הספורט בבניין הטלוויזיה הישראלית הציבורית בשכונת רוממה ירושלים. אנוכי נותן לו הסבר אודות התכנון ארוך הטווח והמפורט של הפקות הטלוויזיה הבינלאומיות הענקיות של הטלוויזיה הישראלית הציבורית, ובראשן שידורם הישיר של מונדיאל הכדורגל של מכסיקו 1986 והמשחקים האולימפיים של סיאול 1988 בטלוויזיה הישראלית הציבורית. ברקע נראה לוח השידורים המתוכנן על ידי של אולימפיאדת סיאול 1988. המדבקות האדומות מסמנות שידורים ישירים, והכחולות – שידורים מוקלטים. השיחה בינינו נסבה גם על שני המתאגרפים הבלתי נשכחים במשקל כבד ג'ו לואיס ומוחמד עלי. (צילום מחלקת הסטילס. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

פוסט מס' 122. מונדיאל ארגנטינה 1978. בסבך ההפקה. תכנון ההפקה והוצאתה לפועל (ג'). ניקיון התמונה הטלוויזיונית (רשימה מס' 5). פוסט מס' 122. 

הפוסט הזה הוא המשך של רשימה מס' 4 : מונדיאל ארגנטינה 1978 . בסבך ההפקה . תכנון ההפקה והוצאתה לפועל (ג') ניקיון התמונה הטלוויזיונית (רשימה מס' 5) .

טקסט תמונה : נובמבר 1980. מנכ"ל רשות השידור יוסף "טומי" לפיד ז"ל בעצה אחת עם מנהל הטלוויזיה הישראלית הציבורית יצחק "צחי" שמעוני ז"ל ומנהל חטיבת החדשות טוביה סער יבד"ל, ממנים אותי למנהל חטיבת הספורט במקומו של אלכס גלעדי שעבר לשורות NBC. מדובר בעול עצום ואחריות כבדה. לא הייתה לי כל סיבה לחייך. (צילום מחלקת הסטילס. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

זה מדהים אותי גם בחלוף כל כך הרבה שנים. הסלוגן הבלופרי והנוֹאָל ובמידה לא מועטה גם ספקולאנטי שטבע אריה מליניאק ב- 2007 "עשינו טלוויזיה מכלום" בפני העיתונאי אהרון ווייסברג והסכמתו של השדר יורם ארבל לניסוח המתעתע הזה , גורר אותי שוב למונדיאל ארגנטינה 1978. ייתכן ורשימות מס' 3, 4, 5, 6, 7, ו- 8 שהן קונקרטיות (רשימות מס' 5, 6, 7 ו- 8 טרם התפרסמו . הן יתפרסמו מחר במוצ"ש) ונוגעות להפקת שידורי הטלוויזיה הישראלית הציבורית את מונדיאל ארגנטינה 1978, יעניקו לקוראי הבלוג מקור של הבנה וניתוח , כמה קל לשרבט אידאה שמנוסחת כאקסיומה אך למעשה היא ריקה מתוכן . ולא רק זאת . באותה נשימה הוא שב ומספר לאהרון "ווייסברג על פי ציטוט כלהלן : "התקשרו אלי יום אחד והודיעו לי שיותר אני לא ממשיך לפרשן את מכבי ת"א", ומוסיף, "לא רצו להגיד לי למה אבל אנחנו חיים במדינת ישראל והשמועות כאן מתחילות לטוס בקצב שיא. ביררתי ואז נאמר לי שמכבי ת"א הציבה תנאי לערוץ 1, אם אתם רוצים להמשיך לשדר אותנו אז בליי אריה מליניאק. למה הם עשו את זה ? כנראה אמרתי את מה שאני חושב". אני לא מאמין לטקסט הנ"ל שאותו אני מדפיס כעת על המקלדת. אבל מה, לפַרְשֵן הוא ידע. אריה מליניאק הניח את יסודות פרשנות הכדורסל בשידורים הישירים ובאולפן של חטיבת הספורט בטלוויזיה ישראלית הציבורית. הוא היה פרשן כדורסל מיטבי.

טקסט תמונה : סתיו 1981 . היכל הספורט ביד אליהו . אריה מליניאק (משמאל) ואנוכי (במרכז) בראשית קריירות חדשות בטלוויזיה הישראלית הציבורית . אני כמנהל חטיבת הספורט והוא כפרשן שידורי הכדורסל. מימין זוהי גב' מיכל הוכשטאט כתבת פרילאנסרית בחטיבת הספורט. (צילום מחלקת הסטילס. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות). 

הבה אשוב אם כן לסיקור הפקת שידורי הטלוויזיה של מונדיאל ארגנטינה 1978 שבינתיים צָצָה שם צָרָה חדשה ומעצבנת. שני האנשים המובילים בוועד ההנדסה יאיר שרף ומוריס ברוך נבחרו להיות הטכנאים שלי בצוות השידור של מונדיאל ארגנטינה 1978. שניהם אמורים היו לטוס עמי לשָם . בהיותם ראשי וועד ביקשו תוספת שכר לעבודת הלילה של הטכנאים בעקבות השידורים המאוחרים של משחקי נבחרת ארגנטינה, שתוכננו להימשך מחצוֹת עד שתיים לפנות בוקר . שידורי הטלוויזיה הישראלית הציבורית הסתיימו בימים ההם בדיוק בחצוֹת הליל . וועד הטכנאים הודיע לארנון צוקרמן חד וחלק שלא ישדר את "ששת משחקי ארגנטינה" (שלושה בסיבוב הראשון ושלושה בסיבוב השני) ללא תוספת שכר מתאימה בגלל שידורי הלילה המאוחרים . הוועדה המארגנת הארגנטינאית הועידה את משחקי הנבחרת הלאומית שלה לשבע בערב שעון ארגנטינה (חצות שעון ישראל) מטעמי רייטינג טלוויזיוני מקומי. טכנאי חטיבת ההנדסה בטלוויזיה הישראלית הציבורית בעלי כוח עצום ברשת השידור המונופוליסטית גם מפני שנהנו מתמיכה גורפת של ההסתדרות, דרשו פיצוי כספי בגין עבודה בשעות הקטנות של הלילה.

מנהל הטלוויזיה הישראלית הציבורית ארנון צוקרמן שאל אותי אם אני מסכים ומוכן להחליף את משחקי נבחרת ארגנטינה בשידורים אחרים מוקדמים יותר. הודעתי לו חד משמעית : "ארנון, אין בדעתי לשנות דָבָר, מאחר ונבחרת ארגנטינה היא "סיפור ענק" בביתה, מועמדת כמעט וודאית לזכות במונדיאל ובגביע העולם, ו- וודאי להעפיל למשחק הגמר עצמו", והוספתי, "תוכנית השידורים הישירים שלי שאתה אישרת כוללת 21 משחקים. שליש מתוכם, כשבעה הם בהשתתפות ארגנטינה במידה ותעפיל לגמר. משחקי ארגנטינה מהווים פרק נכבד בלוח השידורים שקבעתי. איננו טסים רחוק כל כך רק כדי לשָדֵר נבחרות לא מעניינות כמו איראן או טוּניס", והוספתי עוד, "כלכל את צעדיך בתבונה מול וועד ההנדסה המיליטאנטי כדי שלא יקרה פה אסון שידור". ארנון צוקרמן קיבל את חוות דעתי. השתררה אי וודאות. היינו אמורים לטוס ביום שלישי – 23.5.1978 לארגנטינה, אך ביטלתי את הטיסה של כל הצוות באישורו של מנהל הטלוויזיה הישראלית הציבורית. היה ברור לי כי ללא ששת השידורים הישירים של משחקי נבחרת ארגנטינה אין טעם בכלל לקיים את הפקת מונדיאל 1978 היקרה.

פעם באחד מסכסוכי העבודה הרבים שפרצו חדשים לבקרים בין ההנהלה לעובדים, איים יאיר שרף יו"ר ועד הטכנאים בחטיבת ההנדסה לעצור בערב את מכונות ה- VTR (ראשי תיבות של Video Tape Recording) בעת שידור התוכניות "באוויר" לצופי הטלוויזיה המונופוליסטית . הדבר הועבר לידיעתו של מנהל הטלוויזיה. ארנון צוקרמן זינק כנשוך נחש מכֵּס המנהל שלו בלשכה בקומה השלישית וטס קומה אחת למטה לחב"מ (חדר בקרה מיוחד שכונה באנגלית Master control ) בה שכנו מכונות ה- VTR עליהן הורכבו הטייפים הכבדים בעלי הרצועה המגנטית ברוחב של שני אינטשים ומהן שודרו תמונות ה- Video. הוא פקד בקול הבַּס – בַּרִיטוֹן שלוֹ ובסגנון דיבורו האיטי על יָאִיר שָרְף : "אל תעז לגעת במכונות השידור. ה- VTR הוא מחוץ לתחום עבורך". יָאִיר שָרְף ענה לו מייד : "ארנון צוקרמן אבל אתה היית זה שאמר כי צריך וועד חזק כדי להגן על זכויות העובדים". ארנון צוקרמן לא התבלבל וירה לעברו של יָאִיר שָרְף סלוגן שלא יישכח : "וועד עובדים כן – ברדק לא". שהיתי במאסטר באותה שעה והייתי עֵד לחילופי הדברים. חלפו מאז 34 שנים אבל הוא באמת בלתי נשכח. ארנון צוקרמן היה מנהיג שידור חכם ואחד האנשים הדגולים בתולדות הטלוויזיה בכל הזמנים . בסופו של דבר הוא התנהג בנבונות, הלך לקראת הטכנאים ומנע התלקחויות שהיו מנת חלקה של הטלוויזיה הישראלית הציבורית כמה שנים מאוחר יותר. בשלושה ימים רווי מתח שבהם נעה המטוטלת מצד לצד נקבע לבסוף שטכנאי חטיבת ההנדסה ישדרו את כל "ששת משחקי ארגנטינה" תמורת תוספת שכר, וכי צֶוֶות השידור יטוס למדינת היעד ביום שישי- 26 במאי 1978.

בראשית מאי 1978 חיברתי את פקודת המבצע / ספר השידורים המסבירה ומדריכה את עובדי הטלוויזיה, אנשי RTI (ראשי תיבות של Radio Telegraph Israel), אנשי "בֶּזֶק" בתחנת התקשורת ללוויינים בעמק האלה ובראשם גָבְרִיאֵל "גָבִּי" שֶקֶל ז"ל ויִצְחָק נַגֶל ז"ל כיצד תכסה מחלקת הספורט את המשחקים. פקודת המבצע המשתרעת על פני 88 עמודים העניקה עדיפות לשַדָּר דן שילון הוותיק על פני יורם ארבל הטירון ושמה דגש על הטכנולוגיה והתפישה הטכנית של שידורי הטלוויזיה המתבצעים בקצה השני של כדור הארץ הרחק מגבולה של ישראל, בארגנטינה שביבשת דרום אמריקה. ארגנטינה רכשה מוניטין בתחום הכדורגל אך לא הצטיינה בתעשיית הטלוויזיה . פקודת המבצע נשענה על זהירות מרבית תוך מתן תשומת לב לביטחון הטכנולוגי של שידורי הטלוויזיה, תמונה וקול, העושים כברת דרך ארוכה רווית מהמורות וצמתים טכניים . פקודת המבצע מפרטת בדיוק רב את תהליכי התקשורת הטכנולוגית של העברת תמונת ה- Video ותפעול קווי שידור 4w מששת האצטדיונים הפרושים בחמש ערים ברחבי ארגנטינה ריבר פלייט וסארספילד בעיר הבירה בואנוס איירס, רוסריו, קורדובה, מנדוסה, ו- מאר דל פלאטה ו- IBC (ראשי תיבות של International Broadcasting Center) הממוקם בבואנוס איירס לעבר ירושלים, ואת ההיערכות ונהלי חירום מדוקדקים כיצד להתגבר על תקלות אפשריות בעת השידורים הטלוויזיוניים הישירים של מחלקת הספורט של הטלוויזיה הישראלית הציבורית המתבצעים ממרחק גיאוגראפי עצום על פני הגלובוס. חשיבות עצומה הענקתי לפתרון מיידי של בעיית תקשורת הלוויינים המוגבלת בין ארגנטינה לאירופה ובין תחנת הקרקע ללוויינים של ארגנטינה בבאלקארסה (Balcarce) לבין תחנת הקרקע ללוויינים שלנו בעמק האלה. ללא תקשורת לוויינים איתנה ההפקה המרוחקת הזאת הייתה שווה כקליפת השום . חלפו מאז יותר משנות דור. בפרספקטיבה רחבה של זמן , גם היום מרום גילי 75, אני יודע שצדקתי בפילוסופיית הניהול והובלת השידורים . לא קיימת עיתונאות טלוויזיונית ללא טכנולוגיה טלוויזיונית חדשנית ומיידית. אתה יכול להיות גאון הפקה אך אם אין לך לווייני תקשורת שיישאו עמם את סיגנלי השידורים מארגנטינה למדינת ישראל – כל העסק לא שווה.

חלפו יותר מ- 34 שנים מאז חיברתי את "פקודת המבצע / ספר השידורים" ההוא של שידורי מונדיאל ארגנטינה 1978, אולם היא נשמרה בשלמותה. כמה חלקים חיוניים שלה בלוויית הערות יומן מסע שלי הנוגעות לניווט הטלוויזיוני של המבצע הארוך והמורכב, מובאים בעמודים הבאים, ומוכיחים עד כמה עבודת ההפקה הזאת הייתה מורכבת ומסובכת מההיבט טכנולוגיית הלוויינים שלה. צריך להבין כי שני הלוויינים האטלנטיים שנשאו במעמס העיקרי של הפצת 38 סיגנלי השידורים הישירים של 38 במשחקים במונדיאל ארגנטינה לרחבי תבל, ה- Primary וה- Major נשאו עליהם כל אחד רק שני טרנספונדרים בעלי פס רחב של שידור טלוויזיה לעומת נשיאה של כ- 15000 (חמישה עשר אלף) קווי טלפון בינלאומיים. הביקוש הטלוויזיוני – לווייני תמיד היה גדול מההיצע ולכן גם יקר.

טקסט תמונה : מונדיאל ארגנטינה 1978. זהו ה- Cover page המקורי של ספר שידורי הטלוויזיה שחיברתי לקראת מבצע הפקת טורניר גביע העולם בכדורגל – ארגנטינה 1978. ארנון צוקרמן מנהל הטלוויזיה הבין את המורכבות והמסובכות של מבצע שידורי ארגנטינה 78'. זאת הייתה הפקה רחוקה מאוד של אירוע ספורט מבוקש. קשיי ההפקה העיקריים נבעו מתקשורת לוויינית ענייה, בעייתית, ומסורבלת. זאת הייתה הפעם הראשונה שחתמתי את שמי כמפיק באישורו של הבוס שלי אלכס גלעדי. תואר שהיה שמור לגדולים ובכירים ממני. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט מסמך : מאי 1978. תוכן העניינים של פקודת המבצע / ספר השידורים של מונדיאל ארגנטינה 1978 שחיברתי לקראת יציאתנו למבצע טלוויזיה מרוחק מאוד מגבולות המדינה. צריך לזכור שב- 1978 הייתה תקשורת הלוויינים הבינלאומית שלנו במצב ירוד. בעמק האלה הייתה מוצבת רק אנטנה – צלחת אחת שהייתה מחוברת ל- לוויין ה- Primary האטלנטי. זה היה מעט מאוד. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט מסמך : מאי 1978. תפוצה של "פקודת המבצע / ספר השידורים" של מונדיאל ארגנטינה 1978. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט מסמך : 1 ביוני 1978. "פקודת המבצע / ספר השידורים" של מונדיאל ארגנטינה 1978. רישום יומן מסע. יום השידורים הראשון של משחק הפתיחה אלופת העולם מערב גרמניה נגד פולין. השדר הוא דן שילון. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט מסמך : 1 ביוני 1978. "פקודת המבצע / ספר השידורים" של מונדיאל ארגנטינה 1978. יום השידורים הראשון של משחק הפתיחה אלופת העולם מערב גרמניה נגד פולין. השדר הוא דן שילון. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט מסמך : יום חמישי – 1 ביוני 1978. מונדיאל ארגנטינה 1978. הערות ביומן ההפקה בתום השידור הישיר הראשון של דן שילון מאצטדיון "ריבר פלייט" בבואנוס איירס של משחק הפתיחה מערב גרמניה נגד פולין. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט מסמך :  2 ביוני 1978. "פקודת המבצע / ספר השידורים" של מונדיאל ארגנטינה 1978. יום השידורים השני של משחק השני ארגנטינה – הונגריה. השדר הוא דן שילון. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט מסמך : 2 ביוני 1978. "פקודת המבצע / ספר השידורים" של מונדיאל ארגנטינה 1978 . יום השידורים השני כולל שני שידורים ישירים. בשש וחצי בערב יורם ארבל משדר ישיר מ- מאר דל פלאטה את צרפת – איטליה. בחצות משדר ישיר דן שילון  מ- בואנוס איירס את המשחק ארגנטינה – הונגריה. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט מסמך : 3  ביוני 1978 . "פקודת המבצע / ספר השידורים" של מונדיאל ארגנטינה 1978. יום השידורים השלישי של המשחק ברזיל – שוודיה. השדר הוא יורם ארבל. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט מסמך : 6  ביוני 1978. "פקודת המבצע / ספר השידורים" של מונדיאל ארגנטינה 1978. יום השידורים השישי של שני המשחקים איטליה – הונגריה במאר דל פלאטה (השדר יורם ארבל ) וארגנטינה – צרפת מאצטדיון "ריבר פלייט" בבואנוס איירס (השדר דן שילון). (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

סוף הפוסט הנוכחי מס 122.

ראה המשך בפוסט הבא מס' 123 : מונדיאל ארגנטינה 1978. תכנון והוצאה לפועל (ד'). ניקיון התמונה הטלוויזיונית (רשימה מס' 6).

סוף פוסט מס' 122. הועלה לאוויר במוצ"ש – 22 בדצמבר 2012 ב- 21.00.


תגובות

פוסט מס' 122. מונדיאל ארגנטינה 1978.תכנון ההפקה והוצאתה לפועל (ג'). ניקיון התמונה הטלוויזיונית (רשימה מס' 5). פוסט מס' 122. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר במוצ"ש – 22 בדצמבר 2012 ב- 21.00. — אין תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *