פוסט מס' 193. אותה הטלוויזיה. אותו ערוץ 10. אותם השחקנים. אותם השדרנים. אותם הפרשנים. רק הנתונים שונים. ריאל מדריד – מכבי ת"א 79 : 53 במשחק הראשון בשלב רבע הגמר ב- Euroleague, אמש יום רביעי – 10 באפריל 2013 במדריד. פוסט מס' 193. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר לקראת חצות של יום חמישי – 11באפריל 2013.כלליראשי

פוסט מס' 193.

הערה 1 : הבלוג נמצא עדיין בשלבי התפתחותו הטכנולוגית ועיצובו הגראפי.

הערה 2 : הבלוג על תכולתו כפוף לזכויות יוצרים. חל איסור מפורש להעתיק את הטקסטים והתמונות ואף לא לאגור אותם ואותן במאגרי מידע שונים לשימוש מכוון ו/או שימוש מזדמן מאוחר יותר.

הערה 3 : הבלוג איננו מופק, נכתב, ונערך למען מטרות רווח כספי, ו/או למען רווח מסחרי ו/או לצורכי פרסום אישי. הפוסטים מתעדכנים מעת לעת.

אותה הטלוויזיה. אותו ערוץ 10. אותם  השחקנים. אותם השדרנים. אותם הפרשנים. רק הנתונים שונים. ריאל מדריד – מכבי ת"א 79 : 53 במשחק הראשון בשלב רבע הגמר ב- Euroleague, אמש יום רביעי – 10 באפריל 2013 במדריד. פוסט מס' 193. כל הזכויות שמורות.

————————————————————————————————

פוסט חדש מס' 193 : הועלה לאוויר לקראת חצות של יום חמישי – 11באפריל 2013. כל הזכויות שמורות.

————————————————————————————————

הערה 4 : ברצלונה ללא לֵיאוֹ מֵסִי היא כמו הוֹנְבֵד ההונגרית בשעתה בראשית שנות ה- 50 של המאה שעברה ללא פֶרֶנְץ פּוּשְקָש . אני מלא הערכה למחשבת הכדורגל של ברצלונה ופפ גווארדיולה . זוהי הפסגה ואין בלתה . אולם הם הרגו אותי בשנים האחרונות והפכו כל סוג של כדורגל אחר למשעמם . בלי צָ'אבִּי הֶרְנָנְדֶז , אנדראס אִינְיֶיסְטָה , ולֵיאוֹ מֵסִי הכדורגל בעולם שלנו איננו אותו דבר . אותם חוקים אך לא אותו משחק . אינני צופה כמעט בכדורגל בלעדיהם מפני שהם סימנו גבול חדש והעפילו לפסגת היכולת האנושית במשחק הקונקרטי הזה . וודאי שיום אחד ברצלונה של מסי , אינייסטה , וצ'אבי תפסיד ותנוצח – אולם מחשבת הכדורגל שלה ושיא היכולת הגופנית שלה וכישרונה הקבוצתי , ועמם כיבוש הפסגה , יישארו עמנו לתמיד . דבר דומה קרה לי ב- 18 באוקטובר 1968 באולימפיאדת מכסיקו 1968 . הקופץ האמריקני לרוחק רוֹבֶּרְט "בּוֹבּ" בִּימוֹן (Bob Beamon) קבע בקפיצתו הראשונה בשלב הגמר תוצאה מדהימה של 8.90 מ' , זכה במדליית זהב , ושיפר את שיא העולם ב- 55 ס"מ . צריך להבין שבין שנת 1935 השנה בה קבע האתלט האמריקני גֶ'סִי אוֹאֶנְס (Jesse Owens) שיא עולם של 8.13 מ' לבין 1965 , כלומר במשך שלושים שנים שופר השיא רק ב- 22 ס"מ ועמד על 8.35 מ'. החזיקו בו במשותף האמריקני רָלְף בּוֹסְטוֹן (Ralph Boston) , הארמני איגור טר אובאנסיאן (Igor Ter Ovanesian) , ובוב בימון עצמו . צירוף מקרים מושלם של כישרון ווירטואוזי ותנאי מזג אוויר ייחודיים סייעו לבּוֹבּ בִּימוֹן ביום שישי ההוא בארבע אחה"צ של 18 באוקטובר 1968 להפיק בגבהים של מכסיקו סיטי (2300 מטרים מעל פני הים) שיא עולם מדהים של 8.90 מ' שהחזיק מעמד 23 שנים . חדלתי מאז להתעניין מאז בקפיצה לרוחק . באוגוסט 1991 הפקתי , ניהלתי , וערכתי את שידורי הטלוויזיה של אליפות העולם ה- 3 בא"ק שהתקיימה בטוקיו – יפן עבור הטלוויזיה הישראלית הציבורית . נסים קיוויתי כבר פרש לגמלאות ואת מקומו ליד המיקרופון תפש מאיר איינשטיין . כמי שניהל את השידורים הישירים מטוקיו שבתי לבור הקפיצה לרוחק לאחר היעדרות ארוכה ממנו , שם התחרו ראש בראש שני הקופצים הטובים בעולם בעת ההיא האמריקנים קׂארְל לוּאִיס (Carl Lewis , קומתו 1.90 מ') ומַיְיקְל פָּאוּאֶל ( Michael Powel שהתנשא ל- 1.92 מ') שניחנו בניתור מצוין , קואורדינציה עילאית , והיו גם אָצָנים מהירים מאוד . התחרות שם בגובה פני הים הייתה דרמטית ומתוחה בסופה קבע מייקל פאואל בקפיצתו השישית והאחרונה בשלב הגמר שיא עולם חדש. הוא ניפץ את השיא הקודם הבלתי ייאמן של בוב בימון 8.90 מ' והוסיף לו עוד 5 ס"מ . שיא העולם של מייקל פאואל 8.95 מ' שריר וקיים עד עצם היום הזה . השיא הזה מהווה במידה רבה את קצה גבול היכול האנושית בקפיצה לרוחק . מאז אוגוסט 1991 אינני מסתכל עוד על תחרויות הקפיצה לרוחק . הן משעממות וחסרות תוחלת . אין סיכוי ששיא העולם הזה יישבר בעתיד הנראה לעין . בוודאי לא בחיי . אני מתפלל בשבילי ש- ריאל מדריד וברצלונה ייפגשו ביניהן בחצי גמר ו/או בגמר .

הערה 5 : כל אחד שצפה אמש בשידור הישיר בערוץ 5 בכבלים ברצלונה – פ.ס.ז'. 1 : 1 צריך לערוך עם עצמו חשבון נפש , האם אלי אוחנה הפרשן של השדר המוביל יורם ארבל תורם לו ומחכים אותו . העורכים והמפיקים של ערוץ 5 בכבלים שוגים שגיאה מרה כשהם מותירים בדד את פרשני הכדורגל שרועים באחו על כר הדשא ללא תכלית וללא מטרה . אלי אוחנה , איציק זוהר , ושגיא כהן מבינים כדורגל לא פחות (ואולי אף יותר) מיורם ארבל, נדב יעקובי, ושגיא כהן. אולם קיים הבדל עצום בין ידע והבנה עצמית לבין תרגום המידע לשפת טלוויזיה. בזאת, במלאכת הפרשנות בטלוויזיה, אבי רצון ואריה מליניאק הקדימו בעת ההיא את דורם .

הערה 6 : אלון עידן כותב פוסטים בעיתון "הארץ" . לפעמים מעניין ולפעמים טוב אולם תמיד מסובך . היום הוא רושם ושואל במדורו "בעיני המתבונן" שאלה רטורית כדלקמן : "את מי מעניין הדרבי של מנצ'סטר (בכדורגל) ?" ומשיב בעצמו : "כנראה את אוהדי יונייטד ואוהדי הסיטי . גם לא בטוח". מה זאת אומרת ?

הערה 7 : רם גלבוע כותב ביקורת טלוויזיה בעיתון "ידיעות אחרונות" . רשימותיו כנות ורצופות כוונות טובות אולם הן חנפניות מידי ומביכות להחריד . זאת של היום שנכתבה בשבחה של גב' גְאוּלָה אֶבֶן וגם זאת הקודמת שעסקה ב- "לונדון את קירשנבאום" . אי אפשר לקרוא את הטקסטים האלו מרוב נְבִיכוּת ותימהון .

הערה 8 : הסדרה "אבודים" בערוץ 2 בהנחיית גב' צופית גרנט – מרתקת . גם הודות לעובדה שצופית גרנט עצמה היא אישיות טלוויזיונית ערכית , בעלת נוכחות מדהימה , וגם אסתטית . 

טקסט תמונה : 2003 – 2002. אנוכי בתום 32 שנות שירות את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 ואת רשות השידור. נטשתי בטריקת דלת. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

אותה הטלוויזיה. אותו ערוץ 10. אותם השחקנים. אותם השדרנים. אותם הפרשנים. רק הנתונים שונים. ריאל מדריד – מכבי ת"א 79 : 53 במשחק הראשון בשלב רבע הגמר ב- Euroleague, אמש יום רביעי – 10 באפריל 2013 במדריד. פוסט מס' 193. כל הזכויות שמורות.

גם אם מכבי ת"א תגבר על ריאל מדריד בשלב רבע הגמר של ה- Euroleague ותעפיל ל- Final four בלונדון יידרשו מנהליה ומאמניה לבדוק את עצמם ואת כיסם היטב בטרם הריסת הבניין הישן והקמתו של חדש .

קבוצת הכדורסל של ריאל מדריד הביסה אמש בביתה במשחק הראשון בסדרת רבע הגמר את מכבי ת"א בתוצאה המכרעת 79 : 53 . ערוץ 10 ייחד בצדק להתמודדות הזאת זמן מסך לרבות Pre Game Show כמו גם Post Game Show כמעט מעבר למקובל , הטיס למדריד את ניב רסקין וצבי שרף ואת יונתן רגב כתגבורת אולם הרייטינג החמקמק והבוגדני היה בעוכריו . עריכת Pre Game Show הוא מדע טלוויזיה שקורא לצופה להצטרף לשידור הישיר כמו מבוא בספר . "כדאי לך להצטרף יהיה מרתק" , גורסת תורת השידור המקדים . תורה מדויקת אך לא כמו המתמטיקה . מפני ששידור ה- Pre Game Show הוא מעשה בחירה רווי אפשרויות עריכה שונות וכפוף אומנם לכללים עיתונאיים ברורים , נדרשים בכל זאת דמיון , כישרון , הפתעה , ודיוק ממפיקיו ועורכיו כדי להפכו למושך ומרתק . השידור המסכם לעומת המקדים שונה בגלל שהוא אילוץ ולכן רכוס , תפור , וצפוי לחלוטין . הנתונים המרכיבים אותו הם כורח ולעולם יהיו מורכבים מראיונות רלוואנטיים עם הגורמים המנצחים והמובסים + קטעי עבר מהאירוע שהסתיים זה עתה .

ערוץ 10 עמד אמש בפני מבחן תחרותי כפול : מול טעם הקהל וגם מול תחרות ה- Pre Game Show ששודרה אמש בערוץ 5 בכבלים בדיוק באותו הזמן ונגעה לשידור מקדים בטרם משחק הגומלין בשלב רבע הגמר של ה – Champions League בין ברצלונה לקבוצת פאריס סאן ז'רמן . ה- Pre Game Show בערוץ 10 היה גדול על ניב רסקין , צבי שרף , ויונתן רגב – מה עוד שעוצב באופן שגרתי מידי ושבלוני להחריד . אינני מאמין שחלק מההיסטוריה שנחשפה אמש בערוץ 10 הנוגעת להיסטוריה של ההתמודדויות בין מכבי ת"א לריאל מדריד והייתי שותף מלא לאורך עשרות שנים בהפקתה , עריכתה , שידורה , והתיעוד שלה – מוקלטת באיכות כה ירודה על סרטי ה- Video הישנים . חלק מתמונות ה- Video האלה ששודרו אתמול בערב במסגרת ה- Pre Game Show של ערוץ 10 ושייכות במקור לארכיון ערוץ 1- אינן ראויות כלל לשידור , גם במסווה של צַו ההיסטוריה . בושה גדולה שכך משמרים את ההיסטוריה הטלוויזיונית . האצבע המאשימה מופנית לכל ערוצי הטלוויזיה שמחזיקים בארכיונים שלהם את חומרי ערוץ 1 הישנים לרבות ערוץ 1 עצמו . איכות מגוחכת .

פרשנות ספורט טובה דורשת יציאה מעת לעת מהשבלונה והרוטינה כדי לייצר גם הפתעות . משהו גנוז לא מקובל שטמון בגנזך , איזו שהיא שליפה של  חומר מאובק מהמטמון השמור בבוידעם . השידור המקדים אמש בערוץ 10 היה צפוי ומייגע מידי כמו גם ניב רסקין וצבי שרף . ה- Pre Game Show של שניהם נשרך , נמתח , והיה משעמם .

טקסט מסמך : מפת הרייטינג ברבעי שעות של יום רביעי בערב – 10 באפריל 2013 החל מתשע בערב . הרייטינג של ערוץ 10 אמש לא הצליח להמריא למרות שידור ישיר של אירוע ספורט רלוואנטי כמו משחק כדורסל בשלב הרבע גמר ב- Euroleague בין קבוצות ריאל מדריד ומכבי ת"א . (באדיבות וועדת המדרוג) .

ההיסטוריה ארוכת המפגשים בין מכבי ת"א לריאל מדריד שזורה באין סוף זיכרונות . ראשיתה ב- 22 בפברואר 1968 באצטדיון "יד אליהו" הפתוח בתל אביב . משום מה החליטו אֶמֶש עורכי ומפיקי ערוץ 10 לפסוח על אותה תקופת בראשית ולהתעלם ממנה בעת שידור ה- Pre Game Show . בשורות ריאל מדריד אלופת אירופה דאז במשך שלוש שנים רצופות וקבוצת פאר בעלת מוניטין במלוא מובן המילה , שיחקו ב- 1968 שלושה שחקנים אמריקניים מיילס אייקן , קליף לויק , וויין בראבנדר , וגם כמה ספרדים אמיליאנו רודריגז , סביליאנו , לאלו סאינז ואחרים. בשורות מכבי ת"א שיחקו טל ברודי, תני כהן מינץ, אמנון אבידן, אברהם הופמן, חיים שטרקמן, גדעון פרייטג , בוב פדרהסט , קלין שפירא , סבי בן בסט , ומיכה שוורץ . בפברואר 1968 היו פרופסור אליהוא כ"ץ וסגנו עוזי פלד כבר טרודים מעל ראשם בליקוט ומיסוד צוות ההקמה של הטלוויזיה הישראלית הציבורית , אולם טרם היו בידיהם כלי שידור מתאימים כדי להעביר בשידור ישיר את המשחק שעורר סקרנות עצומה בישראל . ניידת השידור הראשונה של הטלוויזיה הישראלית הציבורית שנודעה בשמה ה- "OB הכחול" הובאה ארצה מאנגליה רק בראשית אפריל 1968 . זאת הייתה הניידת שכיסתה והעבירה בשידור ישיר ראשון והיסטורי את מצעד צה"ל בירושלים ביום העצמאות ה- 20 של המדינה שנחוג ביום חמישי – 2 במאי 1968 . גם אם היה מתבצע שידור ישיר בטלוויזיה הישראלית הציבורית של המשחק ההוא ב- 22 בפברואר 1968 מכבי ת"א – ריאל מדריד מאצטדיון יד אליהו (בד בבד עם הנחת תשתיות תקשורתיות נחוצות כמו צלחות שידור Microwave לצורך העברת סיגנל הטלוויזיה למקומות שונים בארץ) , הוא היה נמצא כטרחת שווא ובזבוז משאבים . מעט מאוד בתי אב בתל אביב ובישראל החזיקו בבתיהם מוניטורים – מקלטי טלוויזיה .

טקסט תמונה : אפריל 1968. זוהי ניידת השידור הראשונה של הטלוויזיה הישראלית הציבורית שהובאה ארצה מלונדון ע"י סגן ראש צוות ההקמה של הטלוויזיה עוזי פלד . ניידת השידור של חברת הטלוויזיה האנגלית "THAMES" שכונתה ה- "OB הכחול" חונה בפתח בניין הטלוויזיה הישראלית הציבורית בשכונת רוממה בירושלים. (באדיבות שרגא מרחב. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

מכבי ת"א הפסידה במשחק הראשון ב- 15 בפברואר 1968 במדריד לריאל מדריד רק 64 : 54 . לפתע התעוררו תקוות בכל פינת רחוב בתל אביב כי אפשר לחולל שוב נֵס ולנצח ביד אליהו את ריאל מדריד הגדולה , כשם שמכבי ת"א הכניעה לפני כשנה (ב- 2 במארס 1967) באותו האצטדיון הפתוח ביד אליהו את הקבוצה הספרדית חובנטוד בָּאדָאלוֹנָה בתוצאה הדרמטית 83 : 51 . ה- התמודדות ההיא ובסופה ניצחון בהפרש של 32 נקודות כונתה "נֵס בָּאדָאלוֹנָה" . עוֹל משימת הכיסוי הארצי והעברת המשחק מכבי תל אביב – ריאל מדריד בשידור ישיר והפצת סיגנל הרדיו ביום חמישי ההוא – 22 בפברואר 1968 לכל פינה בארץ , הוּטַל על רדיו "קול ישראל" , תחת ניהולו של שְמוּאֵל אַלְמוֹג . שְמוּאֵל אַלְמוֹג שלח למשימת השידור הישיר את שַדָּר הספורט הבכיר של הרדיו נְחֶמְיָה בֵּן אָבְרָהָם . נחמיה בן אברהם התמחה דווקא בשידורי כדורגל , אך מכיוון שהיה שַדָּר רדיו כה מחונן וכה מוכשר וצבעוני ובעל מוניטין עצום ובלבדי, היה בעצם מסוגל לתאר ולשדר ישיר כל דבר שזז. משחק הכדורסל לא היה ממש תחום ההתמחות שלו. תיאור המשחק התאים יותר לגִדְעוֹן הוֹד שהיה גם הוא כבר אז שדר בעל שֵם ברדיו . אולם נחמיה בן אברהם לא וויתר על היוקרה ולא על הבכורה . זה היה אותו נחמיה בן אברהם ששידר ישיר ברדיו "קול ישראל" בהצלחה רבה גם את מצעדי ומפגני צה"ל בימי העצמאות ההם .

טקסט תמונה : יום חמישי – 22 בפברואר 1968 . אצטדיון הכדורסל הפתוח בשכונת יד אליהו בתל אביב. שדר רדיו "קול ישראל" נחמיה בן אברהם לוחץ את ידו של שר הביטחון משה דיין בטרם תחילת המשחק מכבי ת"א – ריאל מדריד. עומד ראשון מימין אל"מ מתי ניב מזכירו הצבאי של שר הביטחון. עומד שני מימין ברנארד חוואסט גזבר מועדון מכבי ת"א. עומד קיצוני משמאל יו"ר מכבי ת"א נוח קליגר. האיש העומד שני משמאל איננו מזוהה. (צילום לובה קנפר ז"ל. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות ).

טקסט תמונה : 4 בדצמבר 1969. אצטדיון ר"ג. נחמיה בן אברהם משדר ישיר את משחקם קדם גביע העולם במסגרת הבית האוקייאני ישראל – אוסטרליה. עומד מימין העיתונאי אלכסנדר אלכסנדרוני. (באדיבות תמרה בן אברהם. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט תמונה : המחצית השנייה של שנות ה- 60 של המאה שעברה. ראש הממשלה לוי אשכול (מימין) מברך את שדר רדיו "קול ישראל" נחמיה בן אברהם ומעניק לו גושפנקא ממלכתית של שדר הספורט הטוב והפופולארי במדינה. (משמאל). זיהוי הנוכחים מימין לשמאל : ראש הממשלה לוי אשכול, שר החינוך אהרון ידלין, נשיא מכבי ארץ ישראל שלום זיסמן, מנהל רשות הספורט עשהאל בן דוד, נחמיה בן אברהם, ויוסף "יושו" ענבר (מליט פניו במטפחת). (באדיבות תמרה בן אברהם. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט תמונה : יום חמישי בערב – 22 בפברואר 1968. שר הביטחון משה דיין מגיע לאצטדיון הכדורסל הפתוח בשכונת יד אליהו בתל אביב. זיהוי הנוכחים מימין לשמאל : אסי דיין , רב"ט עוזי דיין (חייל בסיירת מטכ"ל ואחיין של משה דיין), משה דיין, ומזכירו הצבאי של משה דיין אל"מ מתי ניב. האיש משמאל איננו מזוהה. (צילום לובה קנפר ז"ל. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט תמונה : יום חמישי בערב – 22 בפברואר 1968. שר הביטחון משה דיין לוחץ את ידו של טל ברודי בחדר ההלבשה של מכבי ת"א. זיהוי הנוכחים מימין לשמאל : אל"מ מתי ניב מזכירו הצבאי של שר הביטחון, משה דיין, שחקן מכבי ת"א בוב פדרהסט (ממושקף), נוח קליגר, טל ברודי, ושחקן מכבי ת"א מוסתר ולא מזוהה. (צילום לובה קנפר ז"ל. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט תמונה : יום חמישי בערב – 22 בפברואר 1968. אצטדיון הכדורסל הפתוח ביד אליהו. נשיא מועדון ריאל מדריד (קיצוני מימין) מציג את שחקני קבוצתו בפני שר הביטחון משה דיין שלוחץ את ידו של אמיליאנו רודריגז. (צילום לובה קנפר ז"ל. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט תמונה : יום חמישי בערב – 22 בפברואר 1968. אצטדיון הכדורסל הפתוח ביד אליהו. דקות ספורות בטרם פתיחת המשחק מכבי ת"א – ריאל מדריד . מימין לשמאל : מזכירו הצבאי של שר הביטחון אל"מ מתי ניב, שר הביטחון משה דיין, שר החינוך אהרון ידלין, יו"ר תנועת מכבי ת"א יצחק כספי , מר סנטיאגו ברנביאו נשיא מועדון הפאר של ריאל מדריד, גב' ברנביאו. (צילום לובה קנפר ז"ל. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

טקסט תמונה : יום חמישי בערב – 22 בפברואר 1968. אצטדיון הכדורסל הפתוח ביד אליהו. הקפטנים של שתי הקבוצות סבי בן בסט של מכבי ת"א (מימין) וסביליאנו הספרדי מחליפים דגלים דקות ספורות בטרם פתיחת המשחק מכבי ת"א – ריאל מדריד. (צילום לובה קנפר ז"ל. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

המשחק מכבי ת"א – ריאל מדריד ב- 22 בפברואר 1968 הסתיים בתוצאת תיקו 75 : 75 . בהארכה ניצחה מכבי ת"א בתוצאה 96 : 88 . ההאזנה לשידור הישיר ההוא של נחמיה בן אברהם התקרבה ל- % 100 . לפני 45 שנים החלה ההתמודדות בין שני המועדונים רוויי המסורת . אמש הייתה מכבי ת"א קבוצה נחותה בהרבה מריאל מדריד שנראית לי יעילה אולם משעממת . אולם אם ריאל מדריד היא יעילה ומשעממת מה נותר לומר על תצוגת מכבי ת"א המובסת אֶמֶש ? קבוצה כל כך לא מאוזנת ולא מעניינת שתלויה באופן אבסורדי בשחקן הגבוה שלה שון ג'יימס . קבוצה שבשורותיה נמצאים שניים שמתחזים לשחקני כדורסל דארקו פלאניניץ' חסר מינימום אוריינטציית משחק וניק קיינר – מדלי המסורבל ונעדר קואורדינציה , קבוצה שלשחקני החוץ שלה אין שום יתרון על שחקני החוץ של ריאל מדריד , וקבוצה שלמאמן שלה דיוויד בלאט אין שום עדיפות על מאמן ריאל מדריד פאבלו לאסו . אף על פי ולמרות שחלק מפרשני הכדורסל בישראל מתחנפים ומנסים להציג את דיוויד בלאט כמאמן בעל ראש ואיש חכם ומגמדים את הקולגה הספרדית פאבלו לאסו וחושפים אותו כמאמן נחות וחסר ניסיון שעמד אפילו בפני פיטורים .

אנוכי מציג את הערכות הפרשנים האופטימיות בעיתונות הכתובה מאתמול בטרם הביסו המאמן הספרדי פאבלו לאסו ושחקניו את מאמן מכבי ת"א דיוויד בלאט ושחקניו שוק על ירך 79 : 53 . נראה שהבנת הנקרא בטקסטים מאתמול במדורי הספורט מעניקים תנופה ותקוות יתירות למכבי ת"א ומאמנה דיוויד בלאט , בעוד שלמעשה מדובר בהבטחות שווא על גבול ההונאה , ש- אוֹ טוֹ טוֹ משבשים את שיקול דעתו של אוהד הכדורסל הישראלי . הטקסטים האלה מאתמול מופרכים בעיקר לאור מה שהתחולל אמש על הפרקט . אולם יש לסייג זאת ולהדגיש כי מדובר על אתמול ולא על מחר .

הפרשן אלעד זאבי אתמול בעיתון "הארץ"

"יש לא מעט סיבות טובות לצפות במשחק בין ריאל מדריד לברצלונה ב- 7 בפברואר 2013 ברבע הגמר בגביע הספרדי…ההפסד במשחק הזה סומן כנקודה בה התערערה ריאל לראשונה העונה . לא היה ספק באשמת מי זה קרה . מאמן ברצלונה צ'אבי פאסקואל חשף ברבים את ערוותו המקצועית של פאבלו לאסו , שבזמן אמת לא הגיב ליוזמות ההגנתיתות של מקבילו – למרות שהיו לו 50 דקות לעשות זאת . חילופים אוטומטיים ושמירה כפולה על חסימות מדורגות לג'ייסי קארול ולרודי פרננדס אילצו את שני השחקנים לוותר על השלשות ועל הכדור . מי שקיבל אותו לרוב היה סרחיו יול , בדיוק לפי התוכנית של צ'אבי פאסקואל . כך חסכה ברצלונה זריקות של שחקנים שקולעים בסביבות % 40 מהשלוש ופיתתה שחקן של % 25 לזרוק 17 פעמים מעבר לקשת . פאבלו לאסו פשוט נתן לזה לקרות… אין כאן כוונה לזלזל בפאבלו לאסו שמאמן כבר עשור בליגה הספרדית , אבל ההבדלים במחלקת הניסיון ברורים למדי כשמגיעים לרמות האלו…על הנייר אין למכבי ת"א יותר מידי יתרונות מקצועיים בסדרה הזו אבל על הקווים דווקא אמור להיות לה אחד משמעותי"

הפרשן אריה מליניאק בעיתון "ידיעות אחרונות"

"…שפנים וטריקים משפיעים בשוליים…אני חושב שלניהול המשחק ישי % 80 השפעה על התוצאה הסופית ולהכנות המוקדמות רק % 20 …רוב הפרשנים מעניקים יתרון לדיוויד בלאט על פאבלו לאסו . הוא צריך להוכיח את זה…ראיתי את ריאל מדריד לא מזמן נגד מאלאגה . הם נראו לי בלי נשמה . באים לעבודה – לא לעבוד…"

אלי סהר אתמול בעיתון "ישראל היום"

"על פניו מכבי ת"א פוגשת הערב את ריאל מדריד בעיתוי הטוב מבחינתה . הצהובים במומנטום מצוין , נטולי פציעות ומטרדי הליגה . ריאל מדריד מגיעה לסדרה אחרי חמישה הפסדים בחודש האחרון , שלושה מהם ב- "פאלאסיו דה פוטס…הלחץ הגדול הוא על הבלאנקוס שהשקיעו השנה יותר מ- 30 מיליון יורו ועל מאמנם פטבלו לאסו ארש כישלון בסדרה עשוי להביא להחלפתו…לאור היעדר הפיזיות שלה מתחת לסל נוטה ריאל להתכווץ פנימה , מה שאִפְשֵר השובוע לקלאטי מ- וולנסיה להמטיר עליה שש שלשות…" .

רפי נאה אתמול בעיתון "ידיעות אחרונות" (שוהה במדריד)

"…על הנייר למכבי ת"א יש יתרון בעמדת המאמן . מול דיוויד בלאט המנוסה יתייצב פאבלו לאסו , שזו עונתו השנייה בלבד ב- Euroleague . גם בהתבטאויות שלו דיוויד בלאט משדר עוצמה : לא משנה לי מה אנשים אומרים , גם לא שאומרים שבטוח נגנוב את אחד משני המשחקים במדריד. מה שחשוב זה מה שאני חושב . כל דבר חוץ מרמב גבוהה שלנו לא יספיק…" .

לא נראה לי הסיפור הזה שפרשני הכדורסל בארץ מהללים בטרם שריקת הפתיחה את הכישרון המזויף של מכבי ת"א , קבוצה פגיעה ולא מאוזנת , וממעיטים בערכה של ריאל מדריד . מדובר אומנם במשחק הראשון בסדרה שעשויה להתמשך לחמישה משחקים . אף על פי כן הערכות הפרשנים הישראליים נכון לאתמול היו לא רק בלתי מדויקות , אלא בפירוש לא נכונות .  לא ראיתי כי פאבלו לאסו נופל במשהו ביכולת האימון וניהול המשחק שלו מ- דיוויד בלאט .

חיפשתי הבוקר לקרוא התנצלות של אלי סהר ואלעד זאבי בפני הקוראים שלהם אולם את מקומם תפשו אבי סגל ואביב לביא . האמת , לא קראתי אותם . כתיבתם בדיעבד לא עניינה אותי עוד . במעריב כותב הבוקר דברי פרשנות אודי הירש אך גם אותו לא קראתי מפני שלא כתב אתמול מילה בטרם תחילת המשחק . קראתי רק את אריה מליניאק מי שכתב אתמול והתייצב היום שוב לעבודה . אני מלא הערכה להבנתו את המשחק וליכולת הכתיבה שלו , אולם כשאני קורא הבוקר כי כתב , "מאמן ריאל מדריד פאבלו לאסו משחק לפעמים בהרכבים לא טובים וצריך לנצל את זה במשחקים הבאים" , אני תוהה אם צפינו אֶמֶש באותו משחק . על פי היגיון הכדורסל שלי ריאל מדריד טובה יותר ממכבי ת"א בכל פרמטר ואיננה ניתנת להכנעה , בטח לא בביתה . אולי ביד אליהו בתנאי שמכבי ת"א תשפר בהרבה את אחוזי הקליעה שלה ל- 2 ול- 3 וגם את יכולת ההגנה והריבאונד .

סוף כל סוף משתתף הפרשן צבי שרף בריאיון הסיכום אמש ב- Post Game Show במדריד , ומתגלה חיש מהר כמראיין נבון , אדיב , ובעל ניסיון ששואל שאלות נכונות ומעניינות . היכן היית עד היום מר צבי שרף ? החיסרון הגדול של השידור הישיר אֶמֶש היה היעדר ולו ריאיון – תגובה קצר עם מאמן ריאל מדריד פאבלו לאסו ובו שאלה לא ארוכה של צבי שרף אליו : "כיצד עשית בי"ס כדורסל שכזה למר דיוויד בלאט ?" . 

סוף הפוסט מס' 193. הועלה לאוויר ביום חמישי – 11באפריל 2013. כל הזכויות שמורות.


תגובות

פוסט מס' 193. אותה הטלוויזיה. אותו ערוץ 10. אותם השחקנים. אותם השדרנים. אותם הפרשנים. רק הנתונים שונים. ריאל מדריד – מכבי ת"א 79 : 53 במשחק הראשון בשלב רבע הגמר ב- Euroleague, אמש יום רביעי – 10 באפריל 2013 במדריד. פוסט מס' 193. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר לקראת חצות של יום חמישי – 11באפריל 2013. — תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>