פוסט מס' 252. אליפות העולם ה- 15 בשחייה – ברצלונה 2013 מול הביצוע הכושל וטרגדיית הרייטינג של ערוץ 1 (רשימה מס' 2). פוסט מס' 252. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר לפנות בוקר של יום שישי – 26 ביולי 2013.כלליראשי

הערה 1. הבלוג שרוי עדיין בהתפתחותו הטכנולוגי ועיצובו הגראפי .

הערה 2. הבלוג על תכולתו כפוף לזכויות יוצרים מובהקות. האינטרנט איננו גוף תקשורת פרוץ ועל הגולשים בו חלה אחריות אישית. אין להעתיק ו/או לאגור ו/או לאכסן באופן פרטי ו/או במחסני מידע למיניהם את תכולת הבלוג לרבות הפוסטים, הטקסטים, התמונות, והמסמכים שלו. הזכויות שמורות לחוקר, כותב, המחבר, והמפיק יואש אלרואי.

הערה 3. הבלוג איננו מופק, נחקר, ונכתב למען מטרות רווח כספי, ו/או כדי להפיק רווח כלכלי, ו/או לצורך פרסום אישי.

הערה 4. במידה והבלוג הזה מפר זכויות יוצרים במקום כזה ו/או אחר בפוסטים השונים , אני מבקש מציבור הקוראים לפנות אלי כדי שאתקן את הדרוש תיקון .

————————————————————————————————-

פוסט מס' 252 : הועלה לאוויר לפנות בוקר של יום שישי – 26 ביולי 2013.

————————————————————————————————-

פוסט מס' 252. אליפות העולם בשחייה – ברצלונה 2013 מול הביצוע הכושל וטרגדיית הרייטינג של ערוץ 1 (רשימה מס'2). פוסט מס' 252. כל הזכויות שמורות.

alroey yoash טקסט תמונה : 2003 – 2002 . אנוכי יואש אלרואי בתום 32 (שלושים ושתיים) שנות שירות את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1. נטשתי בטריקת דלת. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות). yoash 7 טקסט תמונה : 27 בנובמבר 1980 . אנוכי ב- 1980 . מנכ"ל רשות השידור יוֹסֵף "טוֹמִי" לַפִּיד יחדיו עם מנהל הטלוויזיה יִצְחָק "צַחִי" שִמְעוֹנִי ז"ל וטוּבְיָה סַעַר (יבדל לחיים ארוכים) ממנים אותי למנהל חטיבת הספורט במקומו של אלכס גלעדי שעבר לשורות רשת הטלוויזיה האמריקנית NBC (ופיתח שם קריירה מזהירה). זה היה לפני המון שנים אבל אני זוכר שכל מיני קִיבִּיצֶערִים שאלו אותי מדוע אינני מחייך למצלמה לשמע בשורת המינוי הנכבד. השבתי להם כי הם והציבור אינם מודעים לעובדה עד כמה התפקיד הוא רב אחריות, מורכב ומסובך שכולל אספקטים טלוויזיוניים רבים של הפקה, עריכה, ניהול, מו"מ אודות זכויות שידורים של אירועי עַל בארץ ובעולם, וקביעת מדיניות שידורי הספורט ברשת הטלוויזיה שלי, שכפופים למגבלות כלכליות נוקשות, ביורוקרטיה מסורבלת, טכנולוגיות שונות, וטיפוח שוב ושוב (ומחדש) כוח אדם מיומן. לא הייתה לי שום סיבה לחייך. ב- 27 בנובמבר 1980 השתנו חיי לעַד. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות). yoash dvorin 2 טקסט תמונה : יוני 1986. אנוכי ב- 1986 במונדיאל הכדורגל של מכסיקו 1986. Location התמונה זהו ה- IBC במכסיקו סיטי. אנוכי (מימין) עם שדר רדיו "קול ישראל" מר דני דבורין (משמאל) בימים שחשבתי שהוא בעל כישרון ופוטנציאל להיות שדר ספורט בטלוויזיה הישראלית הציבורית. הוא לא. ה- Qalifications והאיכויות הנדרשים משַדָּר ספורט בטלוויזיה הן שונות מאלו של שַדָּר ספורט ברדיו לרבות כמות המלל. כישרון הניסוח, מבנה הטקסט ותחביר המשפט, יכולת התיאור, ומינון המלל הם ווקטורים חמקמקים. איש איננו יודע בוודאות מדוע שני שדרים שמייצרים אותה כמות מילים בעת תיאור של אותו אירוע מסוים, אחד מהם צובר Title של פטפטן, והשני מתקבל כשַדָּר הגיוני בעל כושר ביטוי שחוסך במילים. שני השדרים יורם ארבל ונסים קיוויתי היו רבי אומנים בניסוח וחיבור טקסטים בשידורים ישירים. שניהם מאפילים על רבים משדרני הספורט בהווה וגם על אלה של האתמול. (תיעוד וצילום גב' שמחה שטרית. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

הערה 5 : האָצָן דונאלד סאנפורד קבע אתמול בתחרויות הא"ק של המכבייה ה- 19 שיא ישראלי חדש בריצת 400 מ' לגברים בזמן של 45.65 שניות. השיא החדש איננו מעניק לו כרטיס כניסה לאליפות העולם ה- 14 בא"ק שתיפתח בעוד כשבועיים במוסקבה, ומסביר בעצם עד כמה הא"ק הישראלית מפגרת ומנותקת מצמרת הא"ק הבינלאומית. בריצת הגמר ל- 400 מ' לגברים באולימפיאדת רומא 1960, כלומר לפני 53 שנים, קבעו האמריקני אוטיס דייוויס (Otis Davis) והמערב גרמני קארל קאופמאן (Carl Kaufmann) שיא עולם חדש בתוצאה של 44.9 שניות (במדידה ידנית). אבל הנה בא האצן האמריקני מייקל לאראבי (Michael Larrabee) וקבע במדידה אלקטרונית בריצת הגמר ל- 400 מ' לגברים באולימפיאדת טוקיו 1964 לפני 49 שנים , תוצאה של 45.15 שניות.

פוסט מס' 252. אליפות העולם בשחייה – ברצלונה 2013 מול הביצוע הכושל וטרגדיית הרייטינג של ערוץ 1 (רשימה מס' 2). פוסט מס' 252. כל הזכויות שמורות.

חטיבת הספורט של ערוץ 1 הציבורי שרויה בצרות צרורות. מנהיגות רשלנית, תוכן לקוי, ביצוע ירוד, ניהול כושל, ורייטינג אפסי. מה זה צריך להיות ההתייחסות החובבנית והכושלת הזאת לאליפות העולם בשחייה הנערכת כעת בברצלונה ? מה זאת העיתונאות העלובה שאתם מפגינים שם בירושלים ? היו פעם ימים אחרים לחלוטין.

1. אנוכי נמנה על אותה קבוצת צופים קטנטונת בת כאחוז וחצי הכלולה במדרוג הארצי שצופה בנאמנות ובאדיקות בשידורי אליפות העולם בשחייה – ברצלונה 2013 וביומני המכבייה ה- 19 בערוץ 1. אני חושב שהווירטואוזיות של הקפיצות למים, המיומנות והיופי שטמונים בשחייה הצורנית, הסבולת והדבקות במשימה שמפגינים השחיינים והשחייניות בשחייה למרחקים ארוכים בים הפתוח (Open Water), והטכניקה העילאית, הדיוק, והמהירות והזריזות שמגלים שחקני הכדור מים – מלמדים אותנו רבות אודות המאמץ האנושי והשאיפה הכנה והמתמדת של בני האנוש להעפיל לפסגת היכולת האנושית, חרף כל הקשיים. אני צופה בחדווה גדולה באירועי אליפות העולם בשחייה בברצלונה 2013 ומאושר לדעת כי הטוב ביותר עדיין טרם הגיע (הכוונה היא כמובן לתחרויות השחייה מברצלונה שמר ליאן ווילדאו והפרשן ד"ר ברוך צ'יש אמורים לשדר ישיר לצופי הטלוויזיה בישראל), כפי שנהגו לומר לפני שנים הרצים למרחקים ארוכים של קניה : "The best is yet to come". אבל… וקיים כאן אבל גדול. אינני כותב את הטקסט הבא בגלל חמדנות, ו/או צרות עין, ו/או בגלל שמחה לאיד. אינני קנאי. מחד – אין מנוס מהשוואות. אורי לוי שם בכיס הקטן את גב' מירי אליקים באותה מידה כפי שגיא זוהר מאפיל למשל על נסלי ברדה. אולם אורי לוי נותר בודד במערכה לאחר שליאן ווילדאו טס לברצלונה לשדר החל מיום ראשון הקרוב – 28 ביולי 2013 את תחרויות השחייה. מאידך – אי אפשר שלא להזדעזע מדַלוּת ועוֹנִי כזה של חומר וביצוע כה רעוע הנוגעים לדיווחים מהמכבייה ה- 19 ודיווחים כל כך חלקיים מאליפות העולם בשחייה המתקיימת כעת בברצלונה, לרבות היעדר מוחלט של אולפן ספורט אסתטי שאמור לנווט ולהוביל . טרם ראיתי אֶבְיוֹנוּת ואוּמְלָלוּת טלוויזיונית שכזאת. מעולם לא נתקלתי ברשת טלוויזיה כל כך לא מקצוענית וחלשה שניגפת מפני כל אירוע אותו היא פוגשת . כתב בודד ויחיד בשם יגאל שמעוני מכסה לבדו 9000 (תשעת אלפים) ספורטאים ומאות אירועים ותחרויות ספורט במכבייה ה- 19, בעוד מגישה שמתחזה למגישה , מגישה יומן בן רבע שעה ברוטו כל כך עלוב, כל כך ירוד, כל כך רדוד, כל כך נחות. אנשי ערוץ 1 לא מתביישים לקרוא לדבר הנבוב הזה "יומן המכבייה ה- 19", כמו שאורי לוי איננו בוש להכריז (אמש יום חמישי – 25 ביולי 2013) בתום השידור הישיר שלו ושל הפרשנית סווטלנה בלכר את תחרויות הדואט החופשי בשחייה צורנית, "שלום רב ולהתראות, אחרינו יומן המכבייה עם מירי אליקים". על מה הוא מדבר. איזה יומן מכבייה ואיזה נעליים. איפה כל כתבי חטיבת הספורט ? היכן כתבי החדשות שאמורים לסייע ? היכן ציוותי הצילום ? היכן בוני גינזבורג ושרון פרי ? היכן יורם ארבל שיכול לתרום מהידע שלו גם בתחומי ספורט אחרים חוץ מכדורגל ? היכן משה גרטל שאפשר להחזיר אותו לרגע קט מהפנסיה ? היכן אנשים נוספים ? אפוא כל כוח האדם שלהם ? היכן יומן המכבייה שהם מתיימרים להציג ולשדר מידי ערב ? מה זה צריך להיות הדבר הזה, הנֶפֶל הזה, החולשה הזאת ? העליבות הזאת ? אורי לוי איננו יכול לשאת את כל המטען העצום הזה לבדו ועוד לעשות זאת Off tube מהאולפן בירושלים מה זה כאן אליפות העולם בשחייה של ברצלונה 2013 מתבססת על מר אורי לוי וגב' מירי אליקים ?

ערוץ 1 הוא בר מזל מפני ש- FINA שהעניקה לו את זכויות השידורים איננה מודעת לחלטורה הטלוויזיונית שמתנהלת בשבוע הזה שבין 20 ל- 27 ביולי 2013 על המסך של השידור הציבורי . בשתי מילים : בושה וחרפה .

2. ועוד דבר. דיווחי ה- Off tube הכל כך חלקיים וקטועים מתחרויות הקפיצות למים והשחייה הצורנית מברצלונה הם עניין רעוע אחד. צריך לזכור כי באליפות העולם בברצלונה מתקיים גם טורניר כדור מים ענק ואיכותי ביותר לגברים בהשתתפות נבחרות עַל כמו רוסיה, סרביה, מונטנגרו, הונגריה, ספרד, ארה"ב, יוון, וכו' וגם טורניר כדור מים לנשים. גם אם מדובר בשלבים הראשונים של הטורניר, על ערוץ 1 לדווח ולהביא תקצירים מהמפגשים המרתקים . הוא מחזיק בזכויות השידורים הבלעדיות של האירוע.

3. ועוד פרט. באליפות העולם בברצלונה 2013 התקיימו ב- 20 וב- 23 ביולי 2013 משחים דרמטיים בים פתוח שנקראים "Open Water" למרחקים 5 ק"מ ו- 10 ק"מ – לגברים ונשים . הטוניסאי אוסאמה מֶלוּלִי זכה במשחק ל- 5 ק"מ לגברים בתוצאה 53:30.4 דקות ובין במרחק ל- 5 ק"מ הנשים ניצחה האמריקנית דניטה היילי אנדרסון בזמן 56:34.2 דקות. במשחה ל- 10 ק"מ לגברים זכה במדליית הזהב היווני ספירידון ג'יאניוטיס בזמן של 1:49:11.8 שעה. השחיינית הברזילאית פוליאנה סינטרה אוקימוטו ניצחה במשחה 10 ק"מ לנשים בתוצאה 1:58:19.2 שעה . ערוץ 1 התעלם מהאירוע למרות שרכש את זכויות השידורים הבלעדיות תמורת ממון רב.

4. ועוד סוגיה. על רקע הנחיתות והחולשה הנוראית של חטיבת הספורט בערוץ 1 בולטים איך שהוא שלושת הפרשנים מר נפתלי לוי בקפיצות למים וגב' ניקה בימבד וגב' סווטלנה בלכר בשחייה הצורנית. רק אף אחד לא יודע מי הוא ומי הן ואיזה ניסיון ספורטיבי צברו בתחומם כדי לשמש פרשנים בטלוויזיה. שומעים את קולם אך בהיעדר אולפן וויזואלי אין רואים אותם. סיטואציה טלוויזיונית בלתי מתקבלת על הדעת. אנוכי כצופה אינני יודע למשל מה הרקע המקצועי שלהם, מה היו ההישגים שלהם כספורטאים פעילים וכמאמנים בהווה, מהו הניסיון המצטבר שלהם, מהיכן הם בארץ, מאפוא הם בחו"ל, בני כמה הם, במה הם עוסקים בארץ , ומה מכשיר אותם לפרש עבורי את המידע שמופיע במוניטור שלי בסלון ביתי. הרי מדובר בבני אנוש ולא במכונות ספורט.

סוף הפוסט מס' 252. הועלה לאוויר לפנות בוקר של יום שישי – 26 ביולי 2013.

ראה המשך בפוסט :מס' 253, "אליפות העולם בשחייה – ברצלונה 2013 מול טרגדיית הביצוע והרייטינג של ערוץ 1 (רשימה מס' 3)".

 סוף הפוסט מס' 252. הועלה לאוויר לפנות בוקר של יום שישי – 26 ביולי 2013.


תגובות

פוסט מס' 252. אליפות העולם ה- 15 בשחייה – ברצלונה 2013 מול הביצוע הכושל וטרגדיית הרייטינג של ערוץ 1 (רשימה מס' 2). פוסט מס' 252. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר לפנות בוקר של יום שישי – 26 ביולי 2013. — 2 תגובות

  1. את הימים הראשונים התבוננתי בפראג בשידור של יורוספורט והשדר הידיד שלי דריו גורדון. מספר פעמים הוא התקשר אלי כדי לודא אופן ביטוי של שם כזה או אחר.
    ביום שבת ויום א' פתחתי את שידורי הערוץ הראשון ודיווח מברצלונה. לא האמנתי למשמע אוזני. השדר טירון שאין לו מושג מינימלי בשחיה, צורח ומשתיק את הפרשן שהייתי חושב שהיה צריך לוותר על הנסיעה לאחר התרגיל שמנהל הפורט בטלויזיה עשה. עדיף היה בכלל לא לשדר, ממילא אוהבי השחיה עברו ליורוספורט.

  2. דוד, הוצאת לי את המילים מהפה. אני חש בדיוק כמוך.
    הדבר חוזר על עצמו בשידור הערוץ הראשון את אליפות העולם בא"ק. השידור של עמית הורסקי מתחת לכל ביקורת. השידור ביורוספורט תענוג רצוף. אני צופה ביורוספורט HD ונהנה מכל שניה מהמקצוענות, מהשפה העשירה, מהפרשנות, מהדרמה, מהידע, מההתלהבות. הבדל של יום ולילה בינם וערוץ 1.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>