איש טלוויזיה בעל המיקרופון חֲזַק וְאֶמַץ, אל תִּירָא, אל תַּעֲרוֹץ ואל תֵּחָת. בלכתך אל שר האוצר אל תשכח את ההיגיון והצדק וגם לא את השוֹט. פוסט מס' 208. כל הזכויות שמורות.כלליראשי

הערה 1 : הבלוג נמצא עדיין בשלבי התפתחותו הטכנולוגית ועיצובו הגראפי.  התוכנה מורכבת מידי ורווייה אופציות יתר על המידה .

הערה 2 : הבלוג על תכולתו כפוף לזכויות יוצרים . חל איסור מפורש להעתיק את הטקסטים והתמונות ואף לא לאגור אותם ואותן במאגרי מידע שונים לשימוש מכוון ו/או מזדמן מאוחר יותר. לא במאגרי ידע פרטיים ו/או מסחריים.

הערה 3 : הבלוג איננו מופק , נכתב , ונערך למען מטרות רווח כספי , ו/או למען רווח מסחרי ו/או לצורכי פרסום אישי . הפוסטים מתעדכנים מעת לעת.

—————————————————————————————–

פוסט חדש מס' 208 : הועלה לאוויר בשעות אחה"צ של שבת – 11 במאי 2013

—————————————————————————————–

איש טלוויזיה בעל המיקרופון חֲזַק וְאֶמַץ, אל תִּירָא, אל תַּעֲרוֹץ, ואל תֵּחָת. בלכתך אל שר האוצר אל תשכח את ההיגיון והצדק וגם לא את השוֹט. פוסט מס' 208. כל הזכויות שמורות. 

טקסט תמונה : 2003 – 2002 . אנוכי בתום 32 שנות שירות את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 ואת רשות השידור . נטשתי בטריקת דלת . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

איש טלוויזיה בעל המיקרופון חֲזַק וְאֶמַץ, אל תִּירָא, אל תַּעֲרוֹץ, ואל תֵּחָת. בלכתך אל שר האוצר אל תשכח את ההיגיון והצדק וגם לא את השוֹט. פוסט מס' 208. כל הזכויות שמורות. 

הייתי סקרן עד למאוד לראות כיצד יתייחסו אמש אנשי הטלוויזיה , מראייני ערוץ 2 מר דני קושמרו וגב' קרן מרציאנו ומר אלון בן דוד וגב' טלי מורנו בערוץ 10 ערוץ הבית שלי , למדיניות הכלכלית המורכבת , הסבוכה , והנוקשה שמפתח שר האוצר החדש יאיר לפיד ואיך יטפלו הארבעה בו עצמו . כגודל הסקרנות באירוע הטלוויזיוני הזה כך גודל האכזבה ממנו . משני הצדדים . המראיינים אינם חריפים דיים , אינם חדים , עושים חשבון למרואיין שלהם , ומצטיירים כ- וותרנים . יאיר לפיד איש תקשורת בעל ניסיון לובש מסכה אפולוגטית בעת הראיונות הטלוויזיוניים אולם הוא אכזבה בריבוע . אילוזיה בהתגלמותה . ההתגוננות , ההצטדקות , וההתנצלות שלו בפני ארבעת אנשי הטלוויזיה הן רפויות ואינן כֵּנוֹת . אנוכי לא מאמין לו . בשני הראיונות אמש לערוץ 2 וערוץ 10 מיהר להכריז באינטונציה מתנשאת שאיננו סוציאליסט . אי היותו סוציאליסט לא אומר שאיננו אמור להיות הגון . אין שום סיכוי שהאיש הזה יכניס את ידו לכיסם של הבנקים , הטייקונים , והחברות הגדולות . מה פתאום שינהג כך . הוא יכניס את ידו עמוק לתוך כיסם של פועלי מעמד הביניים אלו שבחרו בו והעניקו לו 19 מנדטים . יאיר לפיד בילה את חייו בצד הקל של החיים וזה בסדר גמור בטרם הפך לשַר האוֹצָר של הממלכה . בתוך חודש בלבד התגלה כפוליטיקאי מדיח ומסית נגד הדתיים כאילו הם האשמים הבלבדיים בקטסטרופה הכספית . יאיר לפיד חזק בדיבורים וצריך לומר כאן גם שאיננו טיפש . ברור שהוא אומר ביודעין דבר והיפוכו למצביעיו שנהו בעקבותיו ואחורי הבטחותיו מבלי שיש להם צל של מושג בתורת הכלכלה הלאומית והבינלאומית , לבטח לא במבנה וביציבות והאיתנות הזמנית של הכלכלה הישראלית , ולא בהכרת חולשותיה . תמוה כיצד ציבור נבון שנושא את כלכלת ישראל על כתפיו האמין לדמגוגיה של יאיר לפיד בטרם הבחירות . בדיבורים הוא חזק אולם ציבור בוחריו של יאיר לפיד כמו בספרה של ברברה טוכמן "מצעד האיוולת" אודות המלך רחבעם וגזירותיו הכלכליות והמסים שהשית על עמו – מתעשת . המעמד הבינוני התמים במדינת ישראל תוהה על קנקנו של משיחו ומגלה את האמת אם כי באיחור . וודאי שהציבור התמים ישלם בכיסו על כך שהאמין להבטחות סְרָק . בוחרי יאיר לפיד משנים בבת אחת את דעתם ויוצאים להפגין נגד מי שהבטיח להם עֲרוּבּוֹת דֶמֶה והבטחות שווא, ואשר אותו המליכו רק לפני ימים ספורים . "אָבִי הִכְבִּיד אֶת עֻלְּכֶם וַאֲנִי אוֹסִיף עַל עֻלְּכֶם . אָבִי יִיסַּר אֶתְכֶם בְּשוֹטִים וַאֲנִי אֲיַיסֵּר אֶתְכֶם בַּעַקְרַבִּים" , הכריז המלך רחבעם בפני בני עמו לפני שלושת אלפים שנים ושילם בחייו . נראה כעת אם האומה הנוכחית בישראל חכמה כמו אותו עם הישראלי הקדמון ההוא ותגדע את מניותיו ומנדטיו של יאיר לפיד לאֶפֶס . ברור ששר האוצר של מדינת ישראל חזק בדיבורים וחלש עד למאוד בחוש כיוון , ניווט , מנהיגות מקורית , ובמעשים .

ברור שאינני נמנה על חבורת מצביעיו ותומכיו של יאיר לפיד . אנוכי רואה בו apriori דמגוג נפוח . אינני מצביע לאיש ששירת ככתב בעיתון "במחנה" במסווה של חייל – מחד וטוען כעת לשוויון בנטל – מאידך . איזה שוויון ואיזה נעליים . אני לעומתו השתתפתי בחמש מלחמות ישראל (ארבע נגד מצרים ואחת נגד סוריה ולבנון) לא ככתב במחנה ולא ככתב טלוויזיה . גם לא שירתי באפסנאות בקו האחורי . ניצבתי תמיד בחזית הקדמית בקו האש . אינני מתפאר בכך . אני מסביר למה אינני מצביע לאנשים שעומדים בכיכרות ומקשקשים לבני עמם בלשון מצוחצחת . זה מדהים שהאיש הזה שמכהן היום כשַר האוֹצָר תוקף בלגלוג ונוזף בחריפות רבה בסגנון דיבור שחצני את חברי הכנסת של יהדות התורה משה גפני ומאיר פורוש על כך שהם היו חברים באותה ממשלה שיצרה את הגירעון הכספי הבלתי מתקבל על הדעת בסדר גודל של 40.000000000 (ארבעים מיליארד) שקל , ועל כך שהם בעצמם היו שותפים לפרוצדורה הבזבזנית ועל כן אל להם לבוא בטענות אליו . מאידך חובר אותו כתב "במחנה" לשעבר לראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר הקודם יובל שטייניץ ששניהם הובילו את המדינה לקטסטרופה הזאת . "הם הארכי – שותפים לבור התקציבי העמוק חסר התקדים בתולדות מדינת ישראל" (כפי שניסח זאת פרופסור בני פרץ) והוליכו שולל את העם בישראל שוב ושוב באינפורמציה כוזבת כי מצבנו טוב והכלכלה שלנו איתנה . עד לרגע זה לא שמענו שום הסבר משר האוצר החדש יאיר לפיד כיצד מתרחשת מפולת כזאת ומה הן הסיבות שהביאו לאחרונה למשבר הכספי הגדול ביותר בתולדות מדינת ישראל . ראיתי שלשום בערוץ 10 את תוכנית האקטואליה "לונדון את קירשנבאום" ואת מהדורת החדשות בהגשת תמר איש שלום . אתה פתאום מבין שגם בערוץ 10 העורכים מצ'קמקים . את מי מעניין שיחתו של מר ירון לונדון עם גב' אורנה בן דור יוצרת סדרת הנפל "מעושרות" כשבמוקד חיינו נולד משבר כספי כה עמוק שמזעזע את כל אמות הספים של המדינה ואת אושיות חיינו ? כיצד זה המומחה הכלכלי בהא הידיעה של ערוץ 10 מר מתן חודורוב איננו מתייצב באולפן עם מפה כלכלית ולא מסביר לצופים בהרחבה ובפרוטרוט מדוע מתחולל משבר אטומי כזה מתחת לאף במשך זמן ניכר מבלי שאף אחד יודע אודותיו , כולל הוא עצמו . מהדורת החדשות של ערוץ 10 הייתה שלשום קהה ורדודה ונעדרת אִזְמֵל . אינני כלכלן וייתכן כי עלי לסייג את עצמי . אולי הפתרונות של שר האוצר הטירון יאיר לפיד הם בכל זאת סבירים , קבילים , והגיוניים ואולי גם כפויים . אולם לפני הצגת הפתרונות האלה על ערוצי הטלוויזיה בעלי עוצמת התקשורת הגדולה במדינה לחַיֵיב את שר האוצר לבוא לעַם ולהסביר מה הן הסיבות לתאונה המוֹנִיטָרִית הקשה שביצע ביודעין יובל שטייניץ . כיצד קרתה שערורייה כלכלית מתמשכת שכזאת בהסתר וללא פיקוח . גזירותיו הכלכליות של יאיר לפיד הן תוצאה של עסק ביש . הסקת המסקנות שלו הן בעיניי משניות . אני רוצה לדעת ראשית דבר מה הן סיבות האתמול שהביאו לתבוסה הקשה . ניתוח הסיבות והפקת לקחים הם בעיניי העניין הראשון והחשוב . האנליזה אודות כישלון העבר חייבת להיעשות בגלוי לעין הציבור . קבוצת ספורט שחוטפת תבוסה בודקת ראשית דבר את הסיבות ורק אח"כ משנה את ההרכב . אנוכי רוצה לראות במו עיניי את אותה האנליזה שחוקרת את הארגומנטים שהביאו לכישלון מוחץ בדמותו של Overdraft לאומי בסדר גודל של 40.000000000 (ארבעים מיליארד) שקל .

צפיתי אמש בקפידה בראיונות שערכו שני הצמדים דני קושמרו וקרן מרציאנו בערוץ 2 ואלון בן דוד וטלי מורנו בערוץ 10 עם שר האוצר כשהוא מספר שהיה רוצה לרדת לעַם בחולצה T shirt שחורה ולחלק סוכריות במקום לתחוב את ידו לכיסם של האזרחים . ארבעת המראיינים נראו אתמול מקשיבים בנימוס יתר לרטוריקן ודמגוג מבלי לקטוע אותו ובמקום להטיח בו מייד בזאת הלשון : "תפסיק לספר לנו מעשיות . דווח לנו ראשית דבר כיצד מתרחשת מפולת כזאת בטרם אתה הולך לכסח לנו את הצורה , וכיצד מתיישבת משנתך הפוליטית עִם החבירה הפוליטית והמקצועית שלך אל אותם שני העסקנים הממשלתיים ביבי נתניהו ויובל שטייניץ שיצרו את הגירעון הפנטסטי הזה ?" . אני מסתייג לחלוטין מהחיוכים המבוישים (והמביכים) שעטה אלון בן דוד הנבוך בעת הריאיון ופיזר אותם לעברו של שר האוצר יאיר לפיד . מה יש כאן בדיוק לחייך אלון בן דוד ? את מלאכת החנופה תשאיר לנחמיה שטרסלר . מה זה הסיפור הזה שיאיר לפיד מסרב לומר את דעתו ולא רוצה לדון בחומרת החלטותיו של שר האוצר הקודם יובל שטייניץ שהכניס את המדינה לסחרור כלכלי מטורף שכזה בנימוק שהוא איננו רכילאי ו/או משהו דומה לזה ? מה זה פה אתה חבר שלו על חשבוננו ? במקום לכְלוֹא את שר האוצר יאיר לפיד בפינת הזירה ולחקור אותו באגרופים על מנת להעניק לו נוק אאוט טלוויזיוני ולהשכיבו במקומו הציבורי , קיבלנו שלשום סצנות של מסיבות וחגיגות של אנשי ערוץ 10 והתנשקויות עם מר רונאלד "רון" לאודר ערב הניסיון שלהם להשיק סדר יום טלוויזיוני חדש , שלא לדבר על סיקור המפגש הבלתי מחייב והמגוחך של יאיר לפיד עם כבוד הנשיא שמעון פרס . מה זה צריך להיות הצ'קמוק הזה של פרנסי החדשות בערוץ 10 ? חטיבת האקטואליה וחברת החדשות של ערוץ 10 הובילו וניהלו אתמול ושלשום גרף דיון טלוויזיוני עקום , בעיקר קהה . יש לי גִיס שקוראים לו יוסי תג'ר . הוא אדריכל ואיש אומנות וגם כלכלן חריף שהיה מנהל ריאיון נוקב עם שר האוצר יאיר לפיד ועושה זאת טוב יותר מאותם ארבעת אנשי הטלוויזיה ששכחו להביא מביתם את השוט לאולפן . בפני החבורה הזאת של דני קושמרו , קרן מרציאנו , אלון בן דוד וטלי מורנו נקרתה אתמול בערב הזדמנות לקרוע את המסכה מעל פניו של איש דיכוטומי לא טיפש ובעל אמביציות , שלפחות אמש שידר פְּגִיעוּת , חוסר סבלנות , וגם חוסר ביטחון , ואולם כבר בטירונות הפוליטית שלו התמחה בדיבורים , דמגוגיה , והבטחות סרק לבוחריו . הם החמיצו אותה . לא נראית לי גם העסקה שרקח עם מזכ"ל ההסתדרות עופר עיני ועם הוועדים הגדולים . שר האוצר החדש יאיר לפיד נראה לי חשוד מפני שאיננו מתייצב ביושר על התפר שבין הצהרות השווא ההן לא מזמן של יובל שטייניץ אודות איתנות וחוסן הכלכלה הישראלית לבין גזרותיו החמורות והנוקשות הנוכחיות שלו שקובעות לחלוטין את ההפך, ולא מספר לעם כיצד נפער בור כה עמוק ומסוכן . גזירותיו של שר האוצר הנוכחי יאיר לפיד גורמות לשר האוצר הקודם יובל שטייניץ להיראות מופרך , טיפש , וקל דעת . אולם אף על פי כן אני לא לא אוהב אותו , את יאיר לפיד. גם שפת גופו דוחה אותי . בעיניי הוא פטפטן חסר תקנה עד שיוכיח אחרת . ערוץ 10 ערוץ הבית שלי ידע כבר ימים טובים יותר .

סוף הפוסט מס' 208.


תגובות

איש טלוויזיה בעל המיקרופון חֲזַק וְאֶמַץ, אל תִּירָא, אל תַּעֲרוֹץ ואל תֵּחָת. בלכתך אל שר האוצר אל תשכח את ההיגיון והצדק וגם לא את השוֹט. פוסט מס' 208. כל הזכויות שמורות. — תגובה אחת

  1. צ'מפ,
    פוסט מעולה! ענייני, חד, פוגע במטרה, נותן אגרוף בבטן ומיד סנוקרת, לא עושה חשבון לאיש, לא מתחנף ולא קורץ בעין לאף אחד. ברוח התוכנית שפעם ערכת והפקת אכתוב לך שהבלוג שלך הוא משובח יותר, מעניין יותר, ונוקב יותר מכל השטויות המתפרסמות כיום בעיתונות הכתובה והמשודרת.
    יישר כח,
    הילד T.J

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>