פוסט מס' 414. מחשבות וטקסטים בעיתות מלחמה + הפקה ושידור רשלניים של ערוץ 1 גם בסיומו של מונדיאל ברזיל 2014. פוסט מס' 414. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר ביום ראשון – 13 ביולי 2014.כלליראשי

הערה 1 : הבלוג על תכולתו כפוף לזכויות יוצרים.

הערה 2 : הבלוג איננו מופק , נכתב , ונערך למען מטרות רווח כספי ו/או פרסום אישי.

הערה 3 : הפוסטים שבים ומתעדכנים מעת לעת.

———————————————————————————–

פוסט חדש מס' 414 : הועלה לאוויר ביום ראשון – 13 ביולי 2014.

מחשבות וטקסטים בעיתות מלחמה + הפקה ושידור רשלניים וארכאיים של ערוץ 1 במונדיאל ברזיל 2014. פוסט מס' 414. כל הזכויות שמורות.

———————————————————————————–

טקסט תמונה : 2003 – 2002. אנוכי בתום 32 שנות שירות את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 ואת רשות השידור. עזבתי בטריקת דלת בעקבות הצבתו המופרכת של יוסף בר-אל בפסגת השידור הציבורי של מדינת ישראל ו-מינויו לתפקיד מנכ"ל רשות השידור בקיץ 2002 ע"י ממשלת ישראל בראשות אריאל "אריק" שרון. שלוש שנים אח"כ ב- 2 במאי 2005 התעשתה אותה ממשלת ישראל בראשות אותו אריאל "אריק" שרון והדיחה לאלתר את יוסף בר-אל מכהונתו הרמה כ- מנכ"ל רשות השידור. בפעם הראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל ובפעם הראשונה בתולדות רשות השידור הודח וסולק מנכ"ל רשות שידור מכהן. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

1. מחשבות וטקסטים בעיתות מלחמה. 

שבע היחידות של "כיפות ברזל" הופכות את החיים בגוש דן וגם כמעט בכל אזורי הארץ לחוויית "פיקניק" . לא רק פיקניק אלא גם שעשועים והימורים, יפגע ו/או יחטיא, ייורט ויושמד ו/או ייפול וישמיד. בגלל היירוטים המוצלחים של מהנדסי ומפעילי יחידות "כיפות ברזל" מתקבל הרושם בארץ (וגם בעולם) שמדובר במצב נורמלי . בתחרות ספורט. הם משגרים וצה"ל מיירט. משהו כמו ב- "משחק טניס", בו משגר החמאס מידי יום ולילה מאות טילים ורקטות לעבר מאות יישובים אזרחיים במדינת ישראל, ערים, עיירות, קיבוצים, ומושבים , אולם מחבטי הטניס של "כיפת ברזל" לא רק שהודפות את הפצצות המעופפות של החמאס, אלא מזהות שיגורים מעבר לקווי המגרש . שני שדרני חברת החדשות החרוצים של ערוץ 10 מר אלון בן דוד ומר אור הלר משתמשים בדיווחים שלהם משדות המערכה במונח "שובר שוויון", הגדרת מצב ששְאוּלָה ממשחק הטניס . מדובר בדיווח ניטראלי מידי ולא נוח בעת מלחמה. מנכ"ל רשות השידור יוסף "טומי" לפיד ז"ל (בשנים 1984 – 1979) הדגיש פעם בעת מלחמת לבנון הראשונה ב- 1982 כלהלן : "אני רוצה טלוויזיה אובייקטיבית אבל לא ניטראלית". ניתוח מהלכי מלחמה אכזרית ומלוכלכת שנוקט האויב נגד מדינת ישראל בטלוויזיה וברדיו ושימוש באמצעות מונחי ספורט ע"י אלון בן דוד ואור הלר בערוץ 10 הישראלי, מציבים אותם במידה מסוימת בריחוק ממני, במעֵין קטגוריה של כתבי חוץ ניטארליים מ- BBC. וכל זאת בשעה ש- 5.000000 (חמישה מיליון) אזרחי מדינת ישראל אצים תחת לחץ זמן למצוא מקלט כמו צעצוע פורפרה שמסתובב סביב צירו בטרם יתמוטט. פתאום נדמה לי כי בכל יחידות "כיפות הברזל" יושבים שופטי ושופטות קווים , ו- כמו בטורניר הטניס ב- ווימבלדון, צועקים לאחר כל  שיגור של החמאס, "In" ו/או "Out". חברת החדשות של ערוץ 10 (ערוץ הבית שלי) כוללת בשורותיה עיתונאים ועיתונאיות, מפיקים ומפיקות ברמה גבוהה ביותר. אף על פי כן מהדורות החדשות המרכזיות של ערוץ 10 ניגפות ברייטינג מול מהדורות החדשות של ערוץ 2. ביום שלישי – 8 ביולי 2014 צברה מהדורת החדשות של ערוץ 2 מדרוג של % 30.6 מול % 15.7 של מהדורת החדשות של ערוץ 10, ו- רק % 4.7 של "מבט" / ערוץ 1. ביום רביעי – 9 ביולי 2014 צברה מהדורת החדשות של ערוץ 2 מדרוג של % 34.3 מול % 13.0 שהשיגה מהדורת החדשות של ערוץ 10, ו- % 3.2 בלבד שצברה "מבט" / ערוץ 1. ייתכן והרייטינג העצום שצוברות כעת מהדורות החדשות של ערוץ 2 כרוך גם באופן ה- העברה ורוח האינפורמציה הפטריוטית יותר שמשדר ערוץ 2 בראשות הכתב הצבאי הבכיר שלו רוני דניאל, לצופים שלו בעיתות מלחמה. אולי רוני דניאל נשמע גם לא אובייקטיבי וגם לחלוטין לא ניטראלי . פער הרייטינג בין ערוץ 2 לערוץ 10 הוא עצום לטובת ערוץ 2 . בלתי סביר. אולי ערוץ 2 ובראשו רוני דניאל ואהוד יערי מעניקים בדיווח ובפרשנות שלהם בעיקר במצבים קשים ומורכבים יתר תקוות ועידוד לצופים שלהם. תופעה טלוויזיונית מעניינת שטעונה בירור ו- שווה ניתוח יסודי יותר מאשר אִזכורה כאן על רגל אחת. כיצד זה יכול להיות ומה הן הסיבות שחברת החדשות של ערוץ 10 כה מוכשרת וחרוצה, נִיגֶפֶת בכזאת קלות מידי ערב בערבו בפני חברת החדשות של ערוץ 2 ?

ארגון הטרור הבוגדני והערמומי הזה החמאס מבין גם משהו בתעמולה, צביעות פוליטית , ו- ביחסי ציבור בינלאומיים. חיקוי מדויק של דוקטרינת השלטון הנאצי הדיקטטורי בשעתו בראשות הארכי טרוריסט הצורר אדולף היטלר ואשף יחסי הציבור והשיווק שלו יוזף גבלס. החמאס הציני והשקרני נערך מבעוד מועד והיטב ובמשך זמן רב למלחמה טילית / רקטית ארוכת ימים כנגד מדינת ישראל. המערך נושא ההרס של ארגון הטרור נבנה למפרע ומראש בתוככי שכונות מגורים, מוסדות חינוך, ומסגדים, משם הוא מופעל. נכון שעפים טילים לכל הארץ אולם הסובלים העיקריים פיזית ונפשית הם הערים והמושבים והקיבוצים הסמוכים לרצועה . בשני הקיבוצים זיקים וכרמייה נמנעו במקרה מעשי טבח של טרוריסטים שהגיעו בשחייה בים מעזה לאזורי הקיבוצים האלה שכה סמוכים למוקד הסכסוך. מדובר במרחק שחייה קצר ביותר של 900 – 700 מטרים בלבד. תוצאות המלחמה הזאת הן במידה רבה עניין אישי ונגזרת ממנה גם רווחה פוליטית. מי שנפגע ונקטל – מוּשְמַד. מי שיושב בממ"ד מוגן הרחק משדות הקרב והאש , מביע פליאה ו- תרעומת ובא בטענות מדוע צה"ל מגן בכל הכוח על אזרחיו ו- "הורג ילדים". וכמובן גם טוען בנוסף במרירות שהמדינה מושחתת וצה"ל מושחת. כולם מושחתים.

החרבת גוש קטיף ע"י ממשלת אריאל שרון והבריחה הישראלית הטוטאלית מרצועת עזה ב- 2005 לא שימשו כתב סנגוריה בעבור מדינת ישראל. מאז 2005 אין שום כיבוש בעזה וגם לא נוכחות של אפילו חייל ישראלי אחד אולם האויב בראשות איסמעיל הנייה , מוחמד דף , ואחמד ג'עברי פירש את הבריחה הישראלית כחולשה רבתי . במשך תשע שנים משוגרים מעזה על פי מִשְנָה סְדוּרָה כ- 50000 טילים ורקטות לעבר יישובים אזרחיים ברחבי מדינת ישראל . איסמעיל הנייה  מוחמד דֶף, ואחמד ג'עברי שהם כידוע מנהיגים דמוקרטים דגולים , לא שאלו ולא התייעצו עם בני עמם האם הם רשאים להקים את מערכי המלחמה בתוך אוכלוסיה אזרחית  והאם מותר לחמאס לצאת למלחמת טרור וחורמה נגד מדינת ישראל. כפי שהחמאס מפנה את נשקו נגד מדינת ישראל כך הוא מפנה אותו גם נגד בני עמו. כמו הנחישות והאכזריות שהפגין בזמנו המשטר הנאצי בראשות הקנצלר אדולף היטלר, יוזף גבלס, היינריך הימלר, והרמאן גרינג נגד בני עמם בטרם תחילת מלחמת העולם השנייה ב- 1 בספטמבר 1939, מלחמה שהתקבלה בתשואות שיא גרמניות וגם במהלכה בה נגרמו לגרמניה מיליוני אבדות של חיילים ואזרחים . האומה הגרמנית הביעה כאילו "נאמנות אוטומטית" לאדולף היטלר ואזרחיה שתקו נוכח הרס עצום וחסר תקדים של תשתיות צבאיות ואזרחיות גרמניות שנגרם ע"י חילות האוויר של של בנות הברית , בריטניה וארה"ב. דומה ל- "תמיכה האוטומטית" שמעניקים תושבי הרצועה לאיסמעיל הנייה . כאילו שמישהו שואל אותם שם ברצועה. חוד החנית של ה- וורמאכט וה- לופטוואפה הופנה בקיץ וסתיו 1940 נגד ווינסטון צ'רצ'יל ןאזרחי אנגליה. הגסטאפו הופעל נגד האוכלוסייה הגרמנית בבחינת, "אוי ואבוי למי שינסה להתנגד למדיניות הטרור של הארכי טרוריסט הנאצי אדולף היטלר". ה- וואפן ס.ס. שוריין בשלב הראשון לדיכוי האוכלוסיות האזרחיות במזרח אירופה ובראשן  הרוסית, הצ'כוסלובקית, והפולנית, ואח"כ הופקד על השמדתן ללא שום אבחנה. צריך להבין שבתקופה של 4 שנים בין פלישת גרמניה לרוסיה ב- "מִבְצָע בַּארְבָּארוֹסָה" במלחמת העולם השנייה ב- 22 ביוני 1941 לבין כניעתה ב- 9 במאי 1945 נהרגו והושמדו 28.000000 (עשרים ושמונה מיליון) חיילים ואזרחיים רוסיים. ממוצע של יותר מ- 19000 (תשעה עשר אלף) הרוגים רוסיים מידי יום ביומו במשך תקופה של ארבע שנים. גרמניה הנאצית הייתה הראשונה שגילתה ב- 1939 כי כדי לנצח במלחמות צריך לתקוף את האוכלוסיות האזרחיות של אנגליה ורוסיה לא פחות מאשר את צבאן. הגילוי הפך לדוקטרינה. החמאס בראשות איסמעיל הנייה אימץ את הדוקטרינה הזאת של פשעי המלחמה הנאציים ותוקף באופן אקטיבי ונבזי ביותר מרכזי אוכלוסייה ויעדים אזרחיים ישראליים. לא יעדים צבאיים.

אנוכי איש שלום. לא פחות מכל אחד אחר במדינת ישראל. גם לא פחות ממר גדעון לוי ומר שלומי אלדר. אולם מבין בניתוח הגיאו – פוליטי שלי כי ברור מה יקרה כשהחמאס ההיטלראי בכסות האיסלאם הקיצוני ידיר מהגדה את רגליו של ה- "פתח" החילוני בראשות אבו מאזן וסעיב עריקאת. ראיתי היטב מה עולל החמאס בכוח הזרוע והנשק לאחיו אנשי ה- "פתח" בהפיכה הצבאית שערך בעזה לפני כמה שנים. אבו מאזן הוא עלה נידף. וגם שקרן. זה רק עניין של זמן (לא ארוך) עד שהחמאס יעלים אותו. זה רק עניין של זמן לא ארוך עד שיוצבו מחפורות טילים גם בגדה, בין אם מדינת ישראל תחזור לגבולות 1967 ו/או תשוב לגבולות 1948. בריחת מדינת ישראל וצה"ל מלבנון ב- 2000 הביאה בסופו של דבר להתנגשות מזוינת ולמלחמה בין ישראל לבין ארגון הטרור של חיזבאללה. החמאס האיסלאמיסטי הוא ארגון טרור היטלראי שדוגל בהשמדת מדינת ישראל, אם לא באמצעות גז, אזי באמצעות חומרי נפץ. מדובר בארגון היטלראי נבזי ושקרני שעדיין נעדר את הכוח הצבאי של אדולף היטלר כדי להפוך את מדינת ישראל לציה ומדבר , אך את הדוקטרינה הנאצית הוא אימץ כבר מזמן. התמודדויות מהסוג הזה בין דיקטטורות נאציות (ו/או איסלמיות) בעלת אופי רודני וטרוריסטי הרסני לבין מדינות חופשיות , מביאות בסופו של דבר להסלמה קיצונית. הסלמה כל כך קיצונית עד שהכריחה בשעתו את מנהיגי העולם החופשי, הדמוקרטים הדגולים, ווינסטון צ'רצ'יל, פרנקלין דילנו רוזוולט, והארי טרומן להגות את הסלוגן , "טרור ייענה בטרור". נשיא ארה"ב הארי טרומן קיבל אינפורמציה מדויקת בראשית אוגוסט 1945 מפיהם של שני המדענים אלברט איינשטיין ורוברט אופנהיימר כי הוא אומנם מחזיק בשתי ידיו ב- שתי פצצות אטום זעירות, שוות ערך "רק" ל- 20000 (עשרים אלף) טון דינמיט כ"א, אך הן מסוגלות להשמיד בשנייה אחת עיר שלמה ומאות אלפים מתושביה. נשיא ארה"ב הארי טרומן דמוקראט דגול ומנהיג העולם החופשי הודיע בראשית אוגוסט 1945 לקיסר יפן הטרוריסטית הירואיטו כי הוא דורש מיפן להיכנע לאלתר וללא תנאי לארה"ב בטרם ישתמש נגדו בנשק ההשמדה ההמוני שהוא מחזיק ברשותו. הארי טרומן הודיע למפקד החזית העליון שלו במזרח הרחוק הגנרל דוגלאס מקארתור כי אין בדעתו לפלוש באמצעות כוחות קרקע ליפן כדי להקריב 2.000000 (שני מליון) חיילים אמריקניים תמורת כיבוש, ועל מנת לסלק את השלטון הצבאי המטורף, הקיצוני, ותאב שאיפות של ארץ השמש העולה, בראשות הגנרלים היפניים הידקי טוֹג'וֹ ו- איסורוקו יָאמָאמוֹטוֹ. יפן לא האמינה לאיומי ארה"ב, גם לא לאחר הטלת פצצת האטום הראשונה ב- 6 באוגוסט 1945 על הירושימה. מדינת הטרור היפנית השתכנעה להניח את נשקה רק לאחר הטלת פצצת האטום השנייה על נאגאסאקי ב- 8 באוגוסט 1945. מדהים שמנהיג העולם החופשי ו- דמוקראט דגול כהארי טרומן החליט להפיל את הפּוּר ולהשתמש פעמיים בנשק השמדה המוני כנגד אוכלוסיית אויב אזרחית (ובדרך זאת להרתיע ולהכניע את צבא האויב) כדי לשמור על חיי חייליו. שתי פצצות האטום האמריקניות השמידו בהירושימה ונאגאסאקי ב- 6 ו- 8 באוגוסט 1945 בתוך שתי שניות יותר מ- 100000 (מאה אלף) ילדים ונשים בשתי הערים המופצצות.

הערה שלי : לאחר שיפן נכנעה לצבא ארה"ב הוכרז גנרל הידקי טוג'ו כפושע מלחמה . הוא נתלה ב- 1948 ב- טוקיו בתום משפט צבאי שערך לו הצבא האמריקני . גנרל איסורוקו יאמאמוטה נהרג ב- 1943 לאחר שמטוסו הופל ע"י חיל האוויר האמריקני מעל איי שלמה . הביון האמריקני עלה על תשדורת צבאית יפנית שגילתה את מסלול התעופה של מטוסו . חיל האוויר האמריקני הכין לו מארב והפיל אותו . המטוס שלו התרסק בג'ונגל באחד האיים .

Albert Einstein 1

טקסט תמונה : פיזיקאי האטום היהודי – אמריקני פרופסור אלברט איינשטיין. במקור יליד גרמניה. (1955 – 1879). אלברט איינשטיין נתן לנשיא ארה"ב הארי טרומן כלי משחית כדי להגן על העולם החופשי בפני השלטון הטוטליטארי ושאיפות ההתפשטות המגלומניות באירופה של הארכי טרוריסט קנצלר גרמניה אדולף היטלר, כמו גם נגד האימפריאליזם הצבאי המטורף של יפן במזרח אסיה. (סוכנויות). גרמניה נכנעה ב- 9 במאי 1945 בטרם הפעילה ארה"ב את נשק יום הדין. יפן לא האמינה ל- ארה"ב כי הצליחה להרכיב פצצת אטום. רק לאחר מחיקתה של נאגאסאקי מהמפה יומיים לאחר השמדת הירושימה הבין הקיסר הירואיטו כי כלו כל הקיצים ונכנע. (סוכנויות).

robert oppenheimer 1

טקסט תמונה : המדען פיזיקאי האטום היהודי – אמריקני פרופסור רוברט אופנהיימר (1967 – 1904). (סוכנויות).

ברור שאני איש שוחר שלום מנעוריי. אני מתנגד ל- כיבוש ובוחל ב- קיצוניות הדתית היהודית המטורפת שתומכת בשני הסלוגנים, "אתה בחרתנו…" ו- "עם לבדד ישכון…". מאידך אין לי שום חשק שהילדים והנכדים שלי ייספו מרקטות וטילים טרוריסטיים נושאי חומרי נפץ שמתעופפים בשמי הארץ כאילו מדובר ב- "תָּיָירוֹת". ולכן אעשה כל מאמץ שזה לא יקרה גם אם אדרש להשתמש נגד ארגון טרוריסטי ערמומי ונחוש באמצעים שאינם נחשבים לקונבנציונליים.

2. הפקה ושידור רשלניים וארכאיים של ערוץ 1 במונדיאל ברזיל 2014 .

מונדיאל ברזיל 2014 ניצב ערב סיומו . או טו טו מתחיל הערב בריו דה ז'אניירו (יום ראשון – 13 ביולי 2014) משחק הגמר בין נבחרות גרמניה וארגנטינה. ראיתי אֶמֶש (מוצ"ש – 12 ביולי 2014) את ההפקה הלפני אחרונה של ערוץ 1 שעסקה בשידור הישיר Off tube מהמוניטור בירושלים של המשחק על המקום השלישי בו הביסה הולנד של לוּאִיס וָואן חָאל 0:3 את ברזיל של פיליפאו סקולארי, וניסתה לעטוף אותו בתפאורת האולפן הירושלמי המנווט בהנחיית גב' אליקים. האולפן המנווט של ערוץ 1 בירושלים מעורר חמלה ממש כמו השַדָּר המוביל שלו ב- ברזיל, יורם ארבל. סך הכל של הפקת מפעל העַל של ה- FIFA בברזיל 2014 ע"י ערוץ 1 בראשות מאיר בר – מופרכת. מעולם לא שמעתי כי מנהל חטיבת הספורט בכל רשת טלוויזיה באשר היא שמשמש בעצם עורך ראשי ומפיק ראשי, במקרה דנן של ערוץ 1 מר מאיר בר, בורח ונוטש את תפקידו כמנהל ועורך הפרויקט היקר והיוקרתי (זהו האשראי שהוא מקבל ברולר קרדיטס), ומציב את עצמו כמפיק מקומי של צוות השידור של יורם ארבל ודני נוימן בתריסר אצטדיוני ברזיל , תפקיד שיכולים לעשות 100 (מאה) אנשים אחרים לא פחות טוב ויעיל ממנו. זה בסדר גמור שהוא מעדיף ורוצה לטייל עם יורם ארבל ודני נוימן ברחבי ברזיל הענקית אך מגוחך שמפקדיו ברשות השידור לא מעירים לו ולא מתערבים. תארו לכם את מנהל הספורט של ה- BBC נוטש את תפקידו כעורך ומפיק ראשי של מכלול הפרויקט ומצטרף על תקן של מפיקון זוטרון לצוות שידור כלשהו שלו במקום לנהל את מערכת השידור. הצבתם של גב' מירי אליקים ואורי לוי כמנחי האולפן המנווט בירושלים – מופרכת. זה בסדר גמור שסדרן העבודה מאיר בר מסדר לשניהם פרנסה בפרויקט העַל הזה אולם המתבונן מהצד רשאי להשתומם. היכן שרון פרי שהחלה את הנחיית האולפן המנווט הירושלמי בקול תרועה רמה ומסיימת אותו בקול ענות חלושה ?

ראיתי אמש בעשר וחצי בערב (מוצ"ש – 12 ביולי 2014) את מירי אליקים נטולת סמכות מינימאלית בתחום, מתייצבת בחלון הראווה של ערוץ 1, ו- מובילה לשום מקום את אולפן המנווט יחדיו עם לירן שכנר, תמר ריפל, וזאב זלצר בשלב ה- Pre Game Show . מדובר בחלון ראווה פרוץ של ערוץ 1 ובאולפן ארכאי ומשעמם וכה עלוב ובנוסף גם לא קונסיסטנטי, שתורם אפס תובנות להבנת ההתמודדות הולנד – ברזיל 0:3 שום דבר חדש. רוחות מלחמה מבטלות את עבודת האולפן המנווט בירושלים בהנחיית מירי אליקים בהפסקה שבין שתי המחציות . ראיתי הרבה מאוד טלוויזיה בחיים שלי. בארץ ובכל רחבי תבל. טלוויזיה כל כך מחורבנת ולא יעילה נטולת סמכות כפי שערוץ 1 מפיק במונדיאל ברזיל 2014 – לא ראיתי. כוח עליון מתערב ויורה חיצים בסטודיו הירושלמי המְנֻוָון ועושה בו שַמוֹת. האולפן המנווט הופך למין Filler מגוחך ומקרי שמופיע פעם כן ופעם לא בין השידורים הישירים מברזיל לבין הדיווחים הישירים משדה המערכה. Filler לא רק בלתי חיוני ולא נחוץ אלא נראה כעֲזוּבָה. אולפן מנווט ירושלמי הממוקם הרחק ממוקד ההתרחשות גם אם הוא מקבץ אליו את שני הפרשנים הוותיקים מר אבי רצון ומר זאב זלצר נראה כמוסד טלוויזיה מיושן וארכאי. De javu. במשך כ- 30 יום לא נאמר באולפן הירושלמי המְנָוֵוט שום דבר שמחזיק את עצמו וראוי להיזכר. אני סקרן לדעת מה חושבים שני פרשני האולפן המלומדים על עצמם, והאם הם זוכרים שהביעו רעיון כלשהו בלתי נשכח עבור צופיהם בתקופת הכדורגל האמורה.

ערוץ 1 שילם 5.000000 (חמישה מיליון) יורו זכויות שידורים בעבור בלעדיות ועוד מיליונים נוספים בעבור הוצאות הפקה בירושלים ובברזיל שיוחדו ל- שכירת משרד הפקה ותקשורת ב- IBC בריו דה ז'אניירו , קווי שידור ירושלים – אצטדיונים – IBC – ירושלים , טיסות , תחבורות , מלונות, אוכל וכו' – אולם ההפקה הייתה דַלָה וראיית הנולד עמומה. איזה מין דבר זה לכסות אירוע טלוויזיוני בשנת 2014 כמו ה- מונדיאל אפילו ללא צוות ENG אחד לרפואה בשטח ? שיאה השלילי של הצגת הכדורגל של ערוץ 1 אֶמֶש התמצתה בשידור Off tube מהמוניטור בירושלים ע"י עמית הורסקי והפרשן שלו אייל לחמן. השידור הישיר של המשחק אמש בין 23.00 ל- 01.00 צבר אומנם רייטינג מרשים של % 18.8 אולם ציבור משלם האגרה היה ראוי לקבל מידע עיתונאי ושידור ישיר מהשטח כמקובל. במצב הנוכחי אינך יכול להזדהות עם ההפקה בירושלים ולא עם נציגו של השידור הציבורי בברזיל, ערוץ 1. העוסקים במלאכה בשני הלוקיישנים נראים חָלוּדִים.

יורם ארבל המאכזב בברזיל 2014 שווה דיון שלם נפרד. מדובר בשדר לאומי בעל מוניטין ו- וותק שנתפש על חם. האיש לא הכין את שיעורי הבית שלו והגיע לברזיל 2014 בלתי מוכן. אי בקיאותו בחומר השידור לאורך כל הטורניר הארוך – מפתיעה ומדהימה כאחת. יורם ארבל כמוני וכמו בני דורי בטלוויזיה, גדל גם הוא מאז ראשית עשור ה- 70 של המאה הקודמת , על מורשת השידור המדויקת והמרשימה של שדרני הכדורגל של ה- BBC ו- ITV , ובראשם : קנת' וולסטנהולם (Kenneth Wolstenholme), דיוויד קולמאן (David Coleman), בארי דייוויס (Barry Davies), היו ג'ונס (Hugh Jones), בראיֵין מוּר (Bryan Moore), ואחרים. איש מהרשימה הנכבדה הזאת לא היה מרשה לעצמו להתייצב על הבימה הראשית כה בלתי מוכן כדי להפגין הופעה מקצועית כה דַלָה וחסרת יֶדָע , אי הכרת נבחרות, רצופה המון טעויות, בלבולים, שגיאות ו- אי זיהוי מאות שחקנים מבין 32 הנבחרות הנוטלות חלק בטורניר, אי הכרת מערכים , וחוסר התמצאות בשיטות וסגנונות משחק – כפי שהרשה לעצמו לעשות נציגו הבכיר של ערוץ 1, יורם ארבל. שוב מתברר כי ללא סיוע צמוד של עוזרים ומערכת עיתונאית עוטפת ותומכת, השַדָר יורם ארבל שווה כקליפת השום שלא לדבר על עיתונאות מחורבנת. כאילו ששידור ישיר זה רק להחזיק מיקרופון וכאילו ששידור ישיר זה רק לספר לצופה הטלוויזיה ש- באסטיאן שוויינשטייגר מסר עכשיו את הכדור למירוסלאב קלוזה שמסר ל- תומאס מולר. מדובר בשַדָּר שטחי ולא יסודי שהחליק ומרח לא פעם ולא פעמיים בשידורים הישירים את האינפורמציה שהוא היה אמור לספק לצופים שלו ממונדיאל ברזיל 2014, ולא סיפק אותו. חשתי במידה רבה כי יורם ארבל איננו רוחש כבוד יתר לצופיו. הוא זלזל בהם. ברור שאחרי מונדיאל ברזיל 2014 אי אפשר לכלול אותו עוד באותה השורה יחדיו עם הנבחרת הטלוויזיונית הבריטית המפוארת הנזכרת לעיל ההיא . קול רדיופוני איננו יכול לשמש הסוואת נצח לחוסר מוכנות והיעדר יֶדָע.

arbel 7

טקסט תמונה : טקסט תמונה : אוקטובר 1981. הימים ההם הזמן ההוא. אצטדיון ר"ג. עמדת השידור של חטיבת הספורט של הטלוויזיה הישראלית הציבורית בפיקודי באצטדיון ר"ג בטרם השידור הישיר של משחק קדם גביע העולם בכדורגל ישראל נגד פורטוגל. יורם ארבל מתבונן בחומר השידור (במרכז, ממושקף עונד שעון על יד ימין שלו ומחזיק סיגריה ביד שמאל) מוקף בעוזרים שהצמדתי לו בעת השידורים הישירים שלנו. אנוכי עומד בגבי למצלמה. מעברי, זאת עוזרת ההפקה שלי ריקי רנד – אריכא. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

arbel 1

טקסט תמונה : ראשית שנות ה- 80 במאה הקודמת. הימים ההם הזמן ההוא. היכל הספורט ביד אליהו. זוהי עמדת השידור של חטיבת הספורט בטלוויזיה הישראלית הציבורית. יורם ארבל (שלישי משמאל מרכיב Headset) והפרשן שלצדו אריה מליניאק (שלישי מימין קצת מוסתר) מוקפים בחבורת עיתונאי טלוויזיה שמשמשים עוזרי שדר של שניהם. קיצוני משמאל, זהו השדר נסים קיוויתי. (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות).

אינני רוצה לסיים את הפוסט הזה מבלי להלל ולשבח את העבודה העיתונאית החרוצה והטובה, המקיפה, והשיטתית בברזיל 2014 – של כתב עיתון "הארץ" עוזי דן, של כתב "ישראל היום" בברזיל עמית לוונטל, ושל כתב "ידיעות אחרונות" עמיר פלג.

סוף הפוסט מס' 414. הועלה לאוויר ביום ראשון – 13 ביולי 2014.

 

 

 


תגובות

פוסט מס' 414. מחשבות וטקסטים בעיתות מלחמה + הפקה ושידור רשלניים של ערוץ 1 גם בסיומו של מונדיאל ברזיל 2014. פוסט מס' 414. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר ביום ראשון – 13 ביולי 2014. — אין תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>