פוסט מס' 503. יצחק "בוז'י" הרצוג איננו כזה (1). אף על פי כן ענת גורן הרגה אותו בתוכנית "הרצוג פרק א" ב- "המקור" בערוץ 10 השבוע. אם זה יימשך באותו קצב ותוכן, אז בשבוע הבא ב- "הרצוג פרק ב" היא גם תקבור אותו. פוסט מס' 503. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר ביום חמישי – 21 במאי 2015.כלליראשי

הערה 1 : הבלוג על תכולתו כפוף לזכויות יוצרים.

הערה 2 : הבלוג איננו מופק, נערך, ונכתב למען מטרות רווח כספי, לא כדי להשיג פרסום מסחרי, ולא על מנת להפיק פרסום אישי.

————————————————————————–

פוסט מס' 503 : הועלה לאוויר ביום חמישי – 21 במאי 2015.

————————————————————————–

פוסט חדש מס' 503. הועלה ל- "אוויר" ביום חמישי 21 במאי 2015.

יצחק "בוז'י" הרצוג איננו כזה (1). אף על פי כן ענת גורן הרגה אותו בתוכנית "הרצוג פרק א" ב- "המקור" בערוץ 10 השבוע. אם זה יימשך באותו קצב ותוכן, אז בשבוע הבא ב- "הרצוג פרק ב" היא גם תקבור אותו. פוסט מס' 503. כל הזכויות שמורות.

טקסט תמונה : 2003 – 2002 . אנוכי בתום 32 שנות שירות את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 ואת רשות השידור. עזבתי בטריקת דלת לאחר שממשלת ישראל בראשות אריאל "אריק" שרון ז"ל עשתה מעשה מופרך ומינתה בקיץ 2002 את יוסף בר-אל לתפקיד הרם של מנכ"ל רשות השידור. באוקטובר 1998 (לאחר שובי מה- WBM ה- 1 שנערך בסידני – אוסטרליה לקראת שידורי הטלוויזיה והרדיו של אולימפיאדת סידני 2000) התחלתי לחקור ולכתוב את הסדרה רבת ה- היקף ועבת כרס בת 13 ספרים שעוסקת בקורות הטלוויזיה בעולם ובארץ בשנים 2015 – 1884, ואשר הענקתי לה את השם, "מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה". הסדרה כוללת בתוכה כ- 72 (שבעים ושניים) כרכים שמשתרעים על פני כ- 130000 (מאה ושלושים אלף) עמודי מחשב (A4). המחקר והכתיבה של הסדרה אמורים להסתיים ב- 2019, לכל המאוחר ב- 2020.

סדרת 13 הספרים היא מסת טלוויזיה שדנה בתחומי התפתחות סיקור הספורט, החדשות, והתיעוד בטלוויזיה הבינלאומית ובארץ כמו גם התפתחות הטכנולוגיה הטלוויזיונית מאז 1884 (מאז ימיו של מהנדס האלקטרוניקה הגרמני פאול ניפקואו), כלכלה טלוויזיונית, מו"מ וזכויות שידורים, הפקה ומשאבי אנוש, כישרון שידור Play by play, הגשה, הנחייה, ומהימנות בעריכת ראיונות. לצורך כתיבת הסדרה ראיינתי כ- 2200 (אלפיים ומאתיים) אנשים אולי יותר בעולם ובארץ. הסדרה עבת כרס מפני שהיא כוללת בתוכה מלבד הכתיבה שלי עשרות אלפי תמונות + מסמכים אותנטיים + קטעי עיתונות וכמובן תיעוד מפורט של אותם כ- 2200 אנשי תעשיית הטלוויזיה בעולם ובארץ שניאותו למסור לי את עדותם ולסקור עמי את ההיסטוריה של הטלוויזיה שהם היו חלק ממנה. להיסטוריה הטלוויזיונית הזאת יש תכונה סלקטיבית. חלק מהאנשים שעמם דיברתי היא מציבה בראש הרשימה. לחלק היא מייעדת מקום באמצעיתה. ולא מעט אחרים שניצבו בעבר בעמדות מפתח, גם בעלי יתרונות עליונים, היא מותירה בירכתיים משום שהתברר כי היו אנשים רברבנים, כושלים, ולכן לא חשובים. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

הערה 3 : מפקד רדיו גלי צה"ל ירון דקל מערבב סמכויות.

ירון דקל איננו רק עיתונאי עתיר ניסיון שבילה שנות עבודה ארוכות ברדיו "קול ישראל", בטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1, וגם בגלי צה"ל. הוא גם הבקר הראשי והעורך הראשי של כל התוכניות על הגוונים השונים שלהן המשודרות בתחנה הצבאית תחת ניהולו. כעת הוא מבצע שגיאה ניהול בוטה, גסה, ואופיינית של חלק מקודמיו. ירון דקל לא גובר על געגועיו למיקרופון הצה"לי ומחרים אותו בימי חמישי בשבוע לטובתו בשותפות עם עמית סגל איש ערוץ 2. ירון דקל מערבב שררת ניהול עם שַדְרָנוּת ומפקיע בכוח תפקידו את המיקרופון לטובתו כשפיקודיו מתבוננים בתמונה המעוותת, תמהים, מתפלאים, זוקפים גבה, ולא אומרים לו מילת גנאי אחת בפרצופו, אלא מרכלים מאחורי גבו. רובם. אין דבר כזה שילוב של מנהיגות, סמכות, הכוונה, ופיקוח על שכבת העיתונאים בגלי צה"ל – מחד, ומאידך – ניצול כוח המִשְרָה על מנת ליטול את המיקרופון תוך כדי התיישרות עם אותה שורת העיתונאים שאתה הוא הבוס שלהם. יש כאן טעם גדול לפגם. מוסרי ומקצועי. מי אם ככה מפקח על השדרן ירון דקל…? מנהל הטלוויזיה הישראלית הציבורית ב- 1986 חַיִים יָבִין שגה כשלא הסכים בתחילת כהונתו להיפרד מכס מגיש "יומן השבוע" בלילות שישי לאחר שנבחר לתפקיד הרם. לשאלתי אותו מדוע איננו מפריד בין הרשויות, בין הרשות המתכננת והמבצעת לבין זאת המדווחת, טען בפניי כי זהו רצונה של עורכת המגזין יָעֵל חֵן שכפתה זאת עליו בנימוק שהוא המגיש הטוב ביותר בבניין. חַיִים יָבִין לא שגשג בתפקיד הכפול של מנהל ושדרן ואיננו זכור כמנהל מוביל ומוכשר. אותו כנ"ל בעניין מנהל הטלוויזיה בשפה הערבית יוסף בר-אל מי ששימש בשעתו ב- 1977 במקביל גם מגיש מגזין "היומן" (בשפה הערבית). מנהיג שידור דגול הוא לא היה מעולם. ה- מֶרֶץ של מנהלי רשתות הטלוויזיה ותחנות הרדיו אמור לתמוך באחריות העצמה המוטלת על כתפיהם והנוגעת למנהיגות מקפת ותכנון ושיקולי עריכה קפדניים כוללים, ולא התעסקות איזורית ליד מיקרופון כזה ו/או אחר. עוד דוגמא : גדעון הוד היה ב- 1982 מנהל חטיבת הספורט ברדיו "קול ישראל". הוא עשה שגיאת ניהול קשה משערבב בין התחומים ו- מינה את עצמו במונדיאל ספרד 82' גם לשַדָּר, התייצב בשורה אחת לצדם של פיקודיו דני דבורין ורמי יצהר, וחלק עמם את מיקרופון הדיווח והשידור שלהם. כולם יודעים כיצד הסתיימה הפַארְסָה ההיא של אימוץ המיקרופון בספרד 82' ע"י גדעון הוד על חשבון הניהול וההובלה של אנשיו. גם בתקשורת המונים קיים חיץ בין הרשויות הפועלות. מנהל אמור לנהל ושדרן אמור לשדר. במחוזות אחרים שר ביטחון איננו יכול לשמש במקביל גם רמטכ"ל. שר חוץ איננו צריך לשמש במקביל גם שגריר בארה"ב. מנהל חטיבת הספורט בערוץ 1 איננו רשאי לשמש במקביל גם שדר של אליפות העולם ב- א"ק.

הערה 4 : מאמן הכדורגל המפוטר אלישע לוי והמפטרת שלו גב' אלונה ברקת.

אלישע לוי מסגיר מייד את אופיו. הוא איש נחמד, חייכן, ומנומס. השאלה אם הנחמדות שלו באה על חשבון היכולת המקצועית שלו כמנהיג יחידת ספורט. אלישע לוי נכשל כאיש מוביל של קבוצת הכדורגל הפועל באר שבע. הוא לא זכה באליפות המדינה. הוא לא זכה בגביע המדינה, וגם לא בגביע הטוטו. אבל הוא נחמד. זכותה אם כן של ה- Owner של הפועל באר שבע גב' אלונה ברקת (היפה) לנוד בראשה ולהעיף אותו ממשרתו. היא העניקה לו ממון ושחקני חיזוק בעלי מוניטין, ו- הוא לא הביא לה את ההישגים הספורטיביים ולא כבש את היעדים שהיא הציבה בפניו, אליפות וגביע. אולם אלונה ברקת שגתה ביחסי אנוש משנקטה בפיטורין של אלישע לוי מאחורי גבו. השיחות האפלות שלה, כל כך לא קולגיאליות בטרם עת, עם בחיר ליבה החדש מאמן קריית שמונה הישן ברק בכר, היו נואלות. מאידך כשאתה צופה בשידור הישיר אמש (יום רביעי – 20 במאי 2015) של משחק הגמר על גביע המדינה בערוץ 55 בכבלים בו הקבוצה שלה הפועל באר שבע ניגפת 2:6 בפני מכבי ת"א, אתה מבין למה היא בחרה שלא להמתין, ומיהרה לסלק את המאמן הקודם ממשרתו, גם במחיר שיחות אפלות. היא איננה רוצה רק בקידום הפועל באר שבע. היא אשת עסקים ש- חושקת במישהו שיעפיל בעבורה לפסגה ויכבוש את ההר.

הערה 5 : רדיו "קול ישראל".

שמעתי ברדיו "קול ישראל" את השדרן דָן עוֹפְרִי (קריין בחסד) מודיע באחת ממהדורות החדשות של הרשת כי "החום הכבד ממשיך לגרום לשריפות…". אני מניח שאת הניסוח המוטעה לא הוא כתב, אלא אחד העורכים שלו. שריפות נגרמות בגלל רשלנות של בני אנוש, ו/או הצתות מכוונות. חום לבדו ככל שיהיה כבד איננו יכול להצית ולא גורם לדליקות ללא סיוע אדם.

יצחק "בוז'י" הרצוג איננו כזה (1). אף על פי כן ענת גורן הרגה אותו בתוכנית "הרצוג פרק א" ב- "המקור" בערוץ 10 השבוע. אם זה יימשך באותו קצב ותוכן, אז בשבוע הבא ב- "הרצוג פרק ב"היא גם תקבור אותו. פוסט מס' 503. כל הזכויות שמורות.

אם החוק הראשון של תעשיית הטלוויזיה קובע כי למילים יש וויזואליה משלהן – אזי העיתונאית והשדרנית אשת ערוץ 10 ענת גורן מגשימה אותו. ענת גורן היא אישה בעלת נוכחות מרשימה וגם יָפָה. היא לא נראית לי ישראלית. היא משתקפת מבעד למסך המוניטור שלי כשחקנית קולנוע איטלקייה. אולי בגלל התסרוקת המיוחדת שלה ואולי גם בגלל מבט עיניה המיוחד. אני אוהב להקשיב לה וגם להתבונן בה.

anat goren 4

טקסט תמונה : יום שלישי – 19 במאי 2015. ערוץ 10 משדר ב- 21.00 את הסרט התיעודי של ענת גורן "הרצוג – פרק א". מדובר באישה יפה ומעניינת וגם מוכשרת שהיא הצלמת והבימאית של הסרט התיעודי הכולל "הרצוג", העוסק במסע הבחירות של יצחק הרצוג יו"ר "המחנה הציוני" בחודשים ינואר פברואר, ו- מארס של שנת 2015, וניסיונו לכבוש את ראשות הממשלה. (צילום ב- iphone ממסך ערוץ 10. באדיבות ערוץ 10).  

ענת גורן תיעדה במשך כחודשיים את מסע הבחירות של יצחק "בוז'י" הרצוג לראשות הממשלה. לסרט הדוקומנטרי שלה בן שני חלקים קראה "הרצוג". מתברר כי יצחק הרצוג היה נדיב כלפיה ופתח לה את כל שעריו. נדיב אך לא זהיר. בהיותו טירון טלוויזיה וגם בור בתקשורת המונים חשף בפניה ללא כל צורך את חולשותיו. המצלמה איננה משקרת. יצחק הרצוג הקיף את עצמו ביועצי נֶפל ודוברי דֶמֶה. ולא רק זאת. הוא גם הפקיד את גורלו ועיצוב דמותו בידיו של פרסומאי ומשווק פוליטי מופרך בשם ראובן אדלר וציוותו. ראובן אדלר מתועד בסרט "הרצוג" כקוסם שווא אולם יצחק הרצוג ניאות לשלם לו שכר של מיליוני שקלים. העסק הפוליטי הזה שענת גורן מתעדת אותו בצייתנות ובדבקות למשימתה הוא מדהים ומביך כאחד מפני שאולי מבלי משים היא מציגה את יצחק הרצוג ככלי ריק. יצחק הרצוג מסכים ביודעין להיות מריונטה, בובת חוטים, של ראובן אדלר. פרק א' של הסרט "הרצוג" שודר שלשום בתוכנית "המקור" של ערוץ 10. התיעוד של ענת גורן רווי סצנות חולשה רבות של יצחק הרצוג, האיש שמתיימר להיות ראש ממשלה, וכשל. המסמך עורר הדים עצומים בארץ. כל מי שצפה בסרט "הרצוג פרק א" היה אחוז תדהמה גם מפני שיצחק הרצוג משתף פעולה ביודעין בתצוגות נפל ובלוף של יועציו הקרובים שעוסקות בשינון פרטי עלויות המזון בסופרמרקטים ועלויות מחירי הכרטיסים בתחבורה הציבורית. אחת מסצנות התיעוד של ענת גורן, זאת שעוסקת בביקורו של יצחק הרצוג בבית שאן, ריסקה לחלוטין את דמותו כמנהיג. מתברר כי ארגון הביקור היה כל כך שלומיאלי, חובבני, ורשלני עד שאיש מתושבי המקום כלל לא הגיע לרחבת המפגש עם יו"ר "המחנה הציוני" מר יצחק הרצוג. יצחק הרצוג חש כלימה ובושה. הוא צעק משהו, "…טוב יאללה חבר'ה תמונה…" (למזכרת) ורצה להתחפף ולברוח מזירת התבוסה. אולם יועציו לא נתנו לו. המצלמה של ענת גורן הייתה שם ותיעדה את סצנת הטלוויזיה הדלה. כך התפתחה העלילה.

טקסט אחד העוזרים של יצחק הרצוג : "…תמונה…תגיד לו אתה…מצלמים, מצלמים בסדר…דבר אל המיקרופון…תגיד כמה מילים לתושבי בית שאן על קבלת הפנים החמה…".

טקסט יצחק הרצוג : "…אין פה תושבים…זאת בדיחה…".

טקסט אחד היועצים : "…יש…תגיד מילה תודה רבה לבית שאן על האירוח…".

יצחק הרצוג נעתר למעשה הכחש והמרמה שכופים עליו יועציו ומפברק את הטקסט הבא : "…חבר'ה התחלנו את השיירה היום בבית שאן…היא חובקת את כל הארץ…מבית שאן תצא תורה…מכאן יבוא הניצחון…מכאן יבוא המהפך…תודה לבית שאן…את סמל ומופת…כל הכבוד…!". מדהים. זירת המפגש בבית שאן עם יצחק הרצוג ריקה. חוץ מכמה נושאי דגלים מבוימים שמסתובבים בשטח וצעקנים מתודרכים, ולמעט המתעדת ענת גורן והמצלמה שלה. אתה לא מאמין למה שעיניך רואות ואוזניך שומעות. יצחק הרצוג מבלף את צופי ערוץ 10 ובבת אחת מפסיד לעצמו. ענת גורן מצלמת כמות ענקית של חומר. שעה ממנו שודרה שלשום (ביום שלישי – 19 במאי 2015). שעה נוספת תוקרן למחרת חג השבועות בערוץ 10 (ביום שלישי – 26 במאי 2015). מדובר במסמך אֶמֶת, אותנטי, ומכאיב שערוץ 10 דאג לקדם אותו שלשום בכל מסגרת אפשרית שלו. ענת גורן עצמה (+ קטעים תיעודיים נבחרים שלה) הופיעה (ביום שלישי – 19 במאי 2015) בחמש בערב אצל רפי רשף, בשש בערב אצל מוטי קירשנבאום וירון לונדון, ובשבע בערב אצל רומי נוימרק. "הרצוג פרק א" שודר ביום שלישי – 19 במאי 2015 ב- 21.00 וצבר כמות   % 8.9 מול "האח הגדול" בערוץ 2 עם % 30.8.

חולשתו הגדולה כפי שהתגלתה במסע הבחירות שלו בעת הביקור בעיירה בית שאן – איננה היחידה. התיעוד המדויק והממושך של ענת גורן את יצחק הרצוג (מבלי לתעד את עצמה אוחזת במצלמתה ועושה את מלאכתה כפי שמוטי קירשנבאום נוהג לתעד את עצמו בסרטי הטבע הבינלאומיים שלו) מראה שוב כי הפוליטיקאים והמדינאים אינם נזהרים בבחירת יועציהם ומקורביהם ואף לא בחתימת החוזים עם מעצבי תדמיתם. ענת גורן חשפה לא רק את חולשותיו של יצחק הרצוג אלא גם את אפיסת הכוחות וחוסר כישרונם של היועצים למיניהם "כל אנשי בוז'י", כמו גם את מלוא כישלונם של הפירסומאים מעצבי דמותו של הטוען לראשות הממשלה, הלוא הם "אנשי אדלר". יצחק "בוז'י" הרצוג יצא רָע בפרק הראשון של "הרצוג". הטלוויזיה הדוקומנטרית באמצעות המצלמה המתעדת שלה היא Media אכזרית. מפני שהיא דוברת אמת ונוהגת אותה לומר בפרצוף, היא דאגה לעשות את אותו הדבר גם במקרה דנן של יצחק הרצוג ומשרטטת את דמותו כ- ילדותי וחסר ניסיון לחלוטין בתחום המנהיגות הלאומית.

במוצ"ש – 14 במארס 2015 (שלושה ימים לפני הבחירות לכנסת ה- 20) זומן יצחק הרצוג מנהיג "המחנה הציוני" והמועמד לראשות הממשלה לאולפן "פגוש את העיתונות" של ערוץ 2 בהנחיית רינה מצליח. גם בנימין נתניהו הוזמן אך סירב. "אם אתם רוצים, תראיינו אותי מלשכתי בירושלים…לאולפן שלכם אני לא בא", הודיע קטגורית למנהלי חברת החדשות של ערוץ 2. יצחק הרצוג דווקא נעתר. בסוף המפגש עם רינה מצליח עוּמַת יצחק הרצוג במפגיע ולא באקראי עם בנימין נתניהו. זה באולפן וזה בלשכתו בירושלים. לפתע הופיע ראש הממשלה על שני מסכי ענק באולפן "פגוש העיתונות", ואמר לרינה מצליח, כי היא יכולה לשאול אותו כל שאלה שתחפץ בכל תחום. יצחק הרצוג נראה לפתע כ- חגב. דמותו הענקית של בנימין נתניהו השתלטה על האולפן והאפילה לחלוטין על דמותו המצומקת של יצחק הרצוג. ערוץ 2 טמן פח ליצחק הרצוג והוא נפל לתוכו. במקום להימנע בכל מחיר מעימות, הוא התפתה ונפנה לעבר ראש הממשלה ולשונו מגלגלת הצהרה : "אני אשמור על נתניהו מאוחדת…" (הוא כמובן רצה לומר אני אשמור על ירושלים מאוחדת אולם התבלבל לחלוטין, ומעד). מדהים. מדובר בניסוח נֶפֶל של מי שטוען לראשות הממשלה קבל מאות אלפי צופי טלוויזיה. הטלוויזיה היא Media אכזרית. היא לא היססה ועשתה מייד שַמוֹת ביצחק הרצוג. ענת גורן דשה גם בפרשה ההיא של נפילת יצחק הרצוג אצל רינה מצליח. מדהים אלו יועצים ומעצבי תדמית ירודים גייס יצחק הרצוג לשורותיו, "מומחים" כביכול, שרק הזיקו לו ועוד גבו ממנו מחיר יקר, כאמור מיליוני שקלים.

מלאכת הצילום כולה של הסרט "הרצוג" נעשתה בידי המתעדת והבימאית ענת גורן. בטוח ש- יצחק "בוז'י" הרצוג מנהיג "המחנה הציוני" איננו כזה. הוא בעל פיגורה פוליטית הרבה יותר רצינית ומוצלחת. אף על פי כן ענת גורן הרגה אותו ב- "הרצוג פרק א" ב- "המקור" בערוץ 10 השבוע. אם זה יימשך באותו קצב ותוכן, אז בשבוע הבא היא גם תקבור אותו ב- "הרצוג פרק ב"

סוף הפוסט מס' 503. הועלה לאוויר ביום חמישי – 21 במאי 2015.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


תגובות

פוסט מס' 503. יצחק "בוז'י" הרצוג איננו כזה (1). אף על פי כן ענת גורן הרגה אותו בתוכנית "הרצוג פרק א" ב- "המקור" בערוץ 10 השבוע. אם זה יימשך באותו קצב ותוכן, אז בשבוע הבא ב- "הרצוג פרק ב" היא גם תקבור אותו. פוסט מס' 503. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר ביום חמישי – 21 במאי 2015. — תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>