םוסט מס' 476. "מְנֵא מְנֵא תְּקֵל וּפַרְסִין" (ספר "דניאל" פרק ה' פסוק 25). האם זהו הפירוש לתבוסתה של אלופת ה- Euroleague מכבי ת"א שלשום (יום חמישי – 12 בפברואר 2015) בהיכל הספורט ביד אליהו ל- אלבה ברלין 59 : 66. פוסט מס' 476. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר במוצ"ש – 14 בפברואר 2015.כלליראשי

הערה 1 : הבלוג על תכולתו כפוף לזכויות יוצרים . חל איסור מפורש להעתיק את הטקסטים והתמונות ואף לא לאגור אותן במאגרי מידע שונים לשימוש מכוון ו/או מזדמן מאוחר יותר . האינטרנט איננו מוסד תקשורת פרוץ וגם לא אכסניית מידע שפתוחה למפרי חוק. גם עליו חלים זכויות יוצרים.

הערה 2 : הבלוג איננו מופק, נכתב, ונערך למען מטרות רווח כספי, ו/או לטובת רווח מסחרי, ו/או לצורכי פרסום אישי.

—————————————————————————————————-

פוסט חדש מס' 476 : הועלה לאוויר במוצ"ש – 14 בפברואר 2015.

—————————————————————————————————-

"מְנֵא מְנֵא תְּקֵל וֹפַרְסִין" (ספר "דניאל" פרק ה' פסוק 25). האם זהו הפירוש לתבוסתה של אלופת ה- Euroleague מכבי ת"א שלשום (יום חמישי – 12 בפברואר 2015) בהיכל הספורט ביד אליהו ל- אלבה ברלין 59 : 66. פוסט מס' 476. כל הזכויות שמורות. 

פוסט מס' 476. כל הזכויות שמורות.

alex 7

טקסט תמונה : קיץ 1977 . הימים ההם – הזמן ההוא . משרד מחלקת הספורט בקומה החמישית בבניין הטלוויזיה הישראלית הציבורית בשכונת רוממה בירושלים . זיהוי הנוכחים משמאל לימין : מנהל מחלקת הספורט אלכס גלעדי , כלכלן רשות השידור צבי ברק , ואנוכי יואש אלרואי . בגבו איש לא מזוהה . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

alex 8

טקסט תמונה : יום חמישי – 7 באפריל 1977 . היכל "Pioneer" ב- בלגראד בירת יוגוסלביה הגדולה . אלכס גלעדי (מימין) וקפטן מכבי ת"א טל ברודי (אוחז ביד ימין שלו בגביע אירופה) בתום השידור הישיר של משחק הגמר על גביע אירופה לאלופות בכדורסל בו גברה מכבי ת"א על הקבוצה האיטלקית מובילג'ירג'י ווארזה 78 : 77 , וזכתה לראשונה בתולדותיה בגביע . בסיומו של אירוע העַל ניצבו הטלוויזיה הישראלית הציבורית וקבוצת מכבי ת"א שלובות זרוע יחדיו ברום דוכן המנצחים הספורטיבי והטלוויזיוני האירופי והישראלי . (ארכיון יואש אלרואי . כל הזכויות שמורות) .

 טקסט תמונה : 2003 – 2002 . אנוכי בתום 32 שנות שירות את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 ואת רשות השידור. עזבתי בטריקת דלת לאחר שממשלת ישראל בראשות אריאל "אריק" שרון ז"ל עשתה מעשה מופרך ומינתה בקיץ 2002 את יוסף בר-אל לתפקיד הרם של מנכ"ל רשות השידור. באוקטובר 1998 (לאחר שובי מה- WBM ה-1 שנערך בסידני – אוסטרליה לקראת שידורי הטלוויזיה והרדיו של אולימפיאדת סידני 2000) התחלתי לחקור ולכתוב את הסדרה רבת ה- היקף ועבת כרס בת 13 ספרים שעוסקת בקורות הטלוויזיה בעולם ובארץ בשנים 2014 – 1884, ואשר הענקתי לה את השם, "מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה". הסדרה כוללת בתוכה כ- 72 (שבעים ושניים) כרכים שמשתרעים על פני כ- 130000 (מאה ושלושים אלף) עמודי מחשב (A4). המחקר והכתיבה של הסדרה אמורים להסתיים ב- 2019 , לכל המאוחר ב- 2020.

סדרת 13 הספרים היא מסת טלוויזיה שדנה בתחומי התפתחות סיקור הספורט, החדשות, והתיעוד בטלוויזיה הבינלאומית ובארץ כמו גם התפתחות הטכנולוגיה הטלוויזיונית מאז 1884 (מאז ימיו של מהנדס האלקטרוניקה הגרמני פאול ניפקואו) , כלכלה טלוויזיונית, מו"מ וזכויות שידורים, הפקה ומשאבי אנוש, כישרון שידור Play by play, הגשה, הנחייה, ומהימנות בעריכת ראיונות. לצורך כתיבת הסדרה ראיינתי כ- 2200 (אלפיים ומאתיים) אנשים בעולם ובארץ. היא עבת כרס מפני שהיא כוללת בתוכה מלבד הכתיבה שלי עשרות אלפי תמונות + מסמכים אותנטיים + קטעי עיתונות וכמובן תיעוד מפורט של אותם כ- 2200 אנשי תעשיית הטלוויזיה בעולם ובארץ שניאותו למסור לי את עדותם ולסקור עמי את ההיסטוריה של הטלוויזיה שהם היו חלק ממנה. להיסטוריה הטלוויזיונית הזאת יש תכונה סלקטיבית. חלק מהאנשים שעמם דיברתי היא מציבה בראש הרשימה. לחלק היא מייעדת מקום באמצעיתה. ולא מעט אחרים שניצבו בעמדות מפתח היא מותירה בירכתיים משום שהתברר כי היו אנשים כושלים ולכן לא חשובים. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

הערה 3 : "מנא מנא תקל ופרסין" . האם זהו הפירוש לתבוסתה של אלופת ה- Euroleague מכבי ת"א שלשום (יום חמישי – 12 בפברואר 2015) בהיכל הספורט ביד אליהו ל- אלבה ברלין 59 : 66. פוסט מס' 476 . כל הזכויות שמורות .

צירוף מקרים. במשך כל יום חמישי האחרון (12 בפברואר 2015) הייתי עסוק מהבוקר ועד תחילת מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 10 בשמונה בערב בלימוד תורה ו- תנ"ך , ובתוכם , קריאת הספר הקשה והמסובך "דניאל" (חלקו כתוב בארמית). הפירוש הפוליטי של דניאל את הסלוגן שכתבה יד נסתרת על הקיר "מְנֵא מְנֵא תְּקֵל וּפַרְסִין" ׁ(ספר "דניאל" פרק ה' פסוק 25) בעת משתה גדול ממדים של המלך בלשאצר בנו של נבוכדנצאר מקימה של מלכות בבל הוא תמצית הספר . דניאל , יהודי מיועצי הממלכה הקרובים ביותר למלך הכל יכול בלשאצר, מְפַרְשֵן פרשנות אמיצה ומרחיקת לכת ללא כחל ושרק. דניאל קובע כי הסלוגן "מְנֵא מְנֵא תְּקֵל וּפַרְסִין" שנכתב בידי יד נעלמה בעת הסעודה המלכותית רבת מוזמנים שערך המלך בלשאצר , מבשר את קיצה המדיני והצבאי של מלכות בבל האדירה, ואת עלייתן של המעצמות מדי ופרס על חשבונה ובמקומה. הספר "דניאל" קשה לקריאה ולהבנה מפני שחלקו כתוב כאמור בארמית. הייתי חייב לקרוא אותו בסיוע פירוש ותרגום.

משהתחיל השידור הישיר בערוץ 10 של המשחק מכבי ת"א – אלבה ברלין (59 : 66 לטובת אלבה ברלין) אנוכי שם לב כי הפרשן גור שלף מספר לשדר המוביל שלו ניב רסקין ו- גם לי בטרם שריקת הפתיחה כלהלן : "…מה שבטוח בהתמודדות הזאת הוא של- אלבה ברלין יהיה יותר קשה מאשר למכבי ת"א…" . על סמך מה הוא גור שלף מבסס  את המידע שיש בידיו ואת התחזית שלו ? הרי הכתובת הייתה חקוקה על הקיר זה מכבר בשני משחקיה האחרונים של מכבי ת"א נגד גאלאטאסאראיי במחזור ה- 6 ב- Top 16 באיסטנבול ונגד מכבי חיפה בליגת העל בהיכל הספורט ביד אליהו . מכבי ת"א אלופת ה- Euroleague ואלופת המדינה ניצחה אומנם בשני המשחקים האלה, 94:97 את גאלאטאסאראיי ו- 70:74 את מכבי חיפה, אולם עוד ניצחונות כאלה ואבדנו . אינני בונה בימים אלה על הצהרתו של גור שלף כי לאלבה ברלין יהיה קשה יותר מאשר למכבי ת"א. מכבי ת"א היא קבוצה פגיעה שמשחקת כדורסל צפוי ולעיתים לא רק לא מדויק אלא גם רשלני שמלווה בהרבה מאוד החטאות ואיבודי כדורים. מכבי ת"א משחקת משחק מפוזר מלווה ב- 18 (שמונה עשר) איבודי כדורים. זה המון. הסטטיסטיקה של שחקני מכבי ת"א בזריקות עונשין במשחק נגד אלבה ברלין איננה נוטה לה חסד. מדובר ב- 10 קליעות מוצלחות בלבד מתוך 19 ניסיונות ( % 52.6). מה זה צריך להיות ? הרי מדובר בשחקנים פרופסיונאליים שמשתכרים משכורות עתק . מה כל כך קשה להטיל על השחקנים העשירים האלה חובת זריקת 1000 (אלף) כדורי עונשין בכל אימון ואימון ? ג'רמי פארגו למשל משתכר כ- 1.700000 (מיליון ושבע מאות אלף) דולר בעונת 2015 – 2014 ופוגע רק פעם אחת מתוך ארבע זריקות עונשין (% 25) במשחק נגד אלבה ברלין שלשום . בראיין ראנדל משתכר כ- 700000 (שבע מאות אלף) דולר בעונת 2015 – 2014 וקולע פעמיים מתוך חמש זריקות עונשין (% 40). הקפטן יוגב אוחיון שמשתכר 400000 (ארבע מאות אלף) דולר בעונת 2015 – 2014 זורק פעמיים מקו העונשין ומפספס פעמיים. אילו ג'רמי פארגו, בראיין ראנדל, ו- יוגב אוחיון היו קולעים את נקודות העונשין שלהם (לסלים הביתיים שלהם) מכבי ת"א הייתה מנצחת את אלבה ברלין.

אין שום קורלציה בין ה- Pre Game Show המטריף והמגלומני בהיכל הספורט ביד אליהו שמציג את מכבי ת"א כקבוצת עַל (ואת השידור הישיר של ניב רסקין וגור שלף אפוף תקוות) לבין ה- Reality המתקיים מאוחר יותר על הפרקט . הריאליזם מציג מציאות שונה וגם די מוכרת . בלעדי סילבן לנדסברג החולה וגיא פניני המושבת בשל פציעה קשה (קריעת גיד אכילס) מכבי ת"א היא בעצם קבוצת כדורסל אמריקנית – יוונית חורקת . גם אלבה ברלין היא לא בדיוק קבוצת כדורסל גרמנית אבל אותי מעניינת קבוצת אוסף שחקנים האמריקניים ו- יווני אחד, וגם ישראלי אחד שנקראת מכבי ת"א . ככל שנוקפות הדקות אתה מבין באיזה בִּיצָה שקועים המאמן הראשי גיא גודס ושני עוזריו פיני גרשון ואלון שטיין . מכבי ת"א משחקת משחק כדורסל מגוחך מול קבוצה גרמנית מוגבלת ומשעממת. 1:30 דקה לפני תום הרבע השלישי צועדת אלבה ברלין ביתרון 48:41 והשדר ניב רסקין מנבא לי בקול נוגה כלהלן : "אני מרגיש שמסתבך…שהולך ומסתבך לו העסק…". הוא צודק. מכבי ת"א מובסת במבצרה. האם התכוון ניב רסקין לגרסה ספורטיבית של מנא מנא תקל ופרסין ? האם מכבי ת"א פותחת את הנצרה ויורה רק אש בודדת ו- מכוונת ממשחק למשחק כפי שאמר מאמנה הראשי גיא גודס בתום משחק ההפסד לאלבה ברלין ? האם מכבי ת"א יורדת מגדולתה ומאבדת את כתר האלופה ? האם מכבי ת"א מפסידה את שלטונה ? והאם אחריות המחדל נופלת גם על עוזר המאמן פיני גרשון ? זעקות הניצחון שלו של ניב רסקין לפני שבוע באיסטנבול, "Winner shot" (כפול שלוש פעמים) אחרי הסל ההוא של ג'רמי פארגו 97:94 נגד גאלאטאסאראיי, נשכחו כלא היו.

אני מתבונן בדף הסטטיסטיקה של המשחק. ארבעה שחקני החיזוק האמריקניים של מכבי ת"א דווין סמית', נייט לינהארט, בראיין ראנדל, ג'רמי פארגו, ו- היווני סופוקליס שחורציאניטיס – קולעים יחדיו את סך 59 (חמישים ותשע) הנקודות. מאזן דל בבית. אין אף ישראלי ברשימה. מדהים להיווכח כי אלכס טיוס, מארקז היינס, יוגב אוחיון, וג'ו אלכסנדר כלל לא קלעו.

משָם אני פונה לדָף הסטטיסטיקה של וועדת המדרוג הארצית ומגלה שמכבי ת"א למרות ההפסד היא עדיין הקבוצה של המדינה גם בחלוף 38 (שלושים ושמונה) שנים מאז הניצחון ההוא ב- 17 בפברואר 1977 על צסק"א מוסקבה 79:91 במשחק גביע אירופה לאלופות שנערך בעיירה הבלגית ווירטון. חטיבת הספורט של הטלוויזיה הישראלית הציבורית הפכה את מכבי ת"א לקבוצה של המדינה ו- היה זה ראש הממשלה יצחק רבין שהעניק לכך גושפנקה רשמית משפגש את אלופת ישראל בלשכתו בקרייה בתל אביב ב- 23 בפברואר 1977 והגדיר את ניצחונה של מכבי ת"א על האלופה הסובייטית צסק"א כניצחון דוד על גָּלִיָת.

maccabi 9

טקסט תמונה : יום רביעי – 23 בפברואר 1977 . הימים ההם – הזמן ההוא . משרד ראש הממשלה בקרייה בתל אביב. ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל (בן 55) מקבל ומארח את קבוצת הכדורסל של מכבי ת"א בלשכתו לאחר הניצחון על אלופת ברה"מ קבוצת צסק"א מוסקבה בתוצאה 91 : 79 בעיירה הבלגית ווירטון ביום חמישי – 17 בפברואר 1977. המשחק הזה הועבר מ- ווירטון בשידור ישיר ע"י חטיבת הספורט של הטלוויזיה הישראלית הציבורית בראשות אלכס גלעדי (אלכס גלעדי היה המפיק ו- שדר הטלוויזיה בווירטון). יו"ר מכבי ת"א מר שמעון מזרחי (בן 38) מעניק תשורה לראש הממשלה יצחק רבין, את דגל המועדון. הטלוויזיה הישראלית הציבורית הפכה את מכבי ת"א לקבוצה של המדינה וראש הממשלה יצחק רבין נתן לכך גושפנקה רשמית. (לע"מ תמורת תשלום).

באותו הערב ההוא של יום רביעי – 23 בפברואר 1977 נשלחתי מירושלים לתל אביב ע"י הבוס שלי אלכס גלעדי כדי לכסות את אירוע קבלת הפנים הממלכתי. ראש הממשלה יצחק רבין היה גאה בהישגה הספורטיבי של מכבי ת"א וגם נרגש. הוא השווה בנאומו בעת קבלת הפנים הממלכתית את ניצחונה של מכבי ת"א על האלופה הסובייטית לגבורתו של דוד בדו קרב שלו נגד גלית הפלישתי. ישבתי סמוך מאוד לראש הממשלה יצחק רבין יחדיו עם הצלם שלי מיכאל "מיכי" מולד והקשבתי לכל מילה שלו. יצחק רבין בעל קול רדיופוני איכותי סיים את נאומו הקצרצר. שחקני מכבי ת"א וראש הממשלה כבר הרימו כוסות יין לחיים , כשלפתע נזכר יצחק רבין בעוד פרט, אותו הוסיף כלהלן "…ו- אני רוצה לציין שהניצחון של מכבי ת"א הושג טיפ טיפה גם בסיוע אמריקני", וסימן בכף ידו את הרווח הקטן שבין האצבע לאגודל. ראה הספר בן 10000 (רבבה) עמודים שחקרתי וכתבתי ואשר נקרא, "הקשר הסימביוטי".

השידור הישיר של המשחק מכבי ת"א – אלבה ברלין 66:59 צבר רייטינג ממוצע של % 14.6 (שיא בעונה נוכחית) מלווה בשני Peaks בין 22.15 ל- 22.45 , % 15.5 ו- % 16.6 .

הערה 4 : קראתי את ביקורת הטלוויזיה המשתחצת והמופרכת של מר רוגל אלפר אודות סדרת הטלוויזיה "החשודה" בכיכובה של השחקנית היפה והמצוינת מָלִי לֵוִי – גֵרְשוֹן. מר עידו רוזנבלום הקדים אותי והשיב לרברבן כגמולו בפוסט חריף ומנומק היטב שהתפרסם במוסף "גלריה" של עיתון "הארץ" וכותרתו, "רוגל אלפר מה אתה יודע על טלוויזיה ?". ביקורות טלוויזיה הנכתבות בעיתונות הכתובה ע"י כל מיני מבקרים ומבקרות הן אישיות לחלוטין. מתי מעט מהם מוכשרים . המבקרים והמבקרות הללו מביעים את חוות דעתם האישית אולם הטורים הופכים לבעלי חשיבות מפני שהם זוכים לתפוצה ונקראים ע"י עשרות אלפים.  רוגל אלפר הוא מבקר טלוויזיה לא חשוב ולא מוכשר אך מערכת עיתון "הָאָרֶץ" לוקחת על עצמה את האחריות ומעניקה לו מוניטין בעל כורחו (שהוא איננו ראוי לו) , וגם תפוצת יתר. אפוא רוגל אלפר המגוחך ואפוא מבקר הטלוויזיה הַדָגוּל ההוא של עיתון "הארץ" אהוד "אודי" אשרי ז"ל . אפוא רוגל אלפר הפתטי ואפוא אהרון "ארהל'ה" בכר ז"ל מבקר הטלוויזיה המרתק ההוא של העיתון "ידיעות אחרונות" ?

סוף הפוסט מס' 476. הועלה לאוויר במוצ"ש – 14 בפברואר 2015.


תגובות

םוסט מס' 476. "מְנֵא מְנֵא תְּקֵל וּפַרְסִין" (ספר "דניאל" פרק ה' פסוק 25). האם זהו הפירוש לתבוסתה של אלופת ה- Euroleague מכבי ת"א שלשום (יום חמישי – 12 בפברואר 2015) בהיכל הספורט ביד אליהו ל- אלבה ברלין 59 : 66. פוסט מס' 476. כל הזכויות שמורות. הועלה לאוויר במוצ"ש – 14 בפברואר 2015. — אין תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *