פוסט מס' 638. אני מנסה לומר זאת בעדינות. מעניין אותי לדעת היכן ניצב אביר סיירת מטכ"ל עמירם לווין ומה היה מקומו בתור כשאלוהי החוכמה חילק לנו את מנות ה- .I.Q הפרטיים שלנו (והרי הוא רחוק מלהיות טיפש) ? מדוע נשבר דווקא מול המצלמה והמיקרופון של איילה חסון מערוץ 10 והפך לרַכְלָן ? באותה מידה מעניין אותי לדעת אם דונאלד טראמפ והילארי קלינטון העושים כל מאמץ להתיישב על כס הנשיאות האמריקנית מכירים את חוקי המתמטיקה הפיזיקלית של אייזיק ניוטון שחָלִים גם עליהם ? לעולם אין לשכוח כי לכל פעולה יש תגובה השווה לה בעוצמתה ומנוגדת בכיוונה. מאמן נבחרת ישראל בכדורגל אלישע לוי הוא ג'נטלמן נחמד אולם הנבחרת שלו הפסידה במשחק נגד מקדוניה בסקופיה למרות שניצחה 2:1. פוסט מס' 638. כל הזכויות שמורות. יום ראשון – 9 באוקטובר 2016.כלליראשי

הערה 1 : הבלוג על תכולתו כפוף לזכויות יוצרים. 

הערה 2 : הבלוג איננו מופק, נכתב, ונערך למען מטרות רווח, ו/או בשביל מטרות מסחריות, ו/או לשֵם פרסום אישי.

————————————————————————————————–

פוסט חדש מס' 638. הועלה לאוויר ב- יום ראשון – 9 באוקטובר 2016.

————————————————————————————————–

greenspan 1

טקסט תמונה : ספטמבר 1988. אולימפיאדת סיאול 88'. ה- IBC בסיאול 88'. אנוכי (במרכז) יחדיו עם המתעד והבימאי האולימפי הַדָגוּל היהודי – אמריקני באד גרינספאן / Bud Greenspan המנוח (2010 – 1926) ועוזרתו ננסי בפה (Nancy Beffa) ב- IBC בסיאול בירת דרום קוריאה. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

alroey

טקסט תמונה : עשור ה- 70 של המאה שעברה. בתקופה שערכתי והפקתי את "מבט ספורט" ואת תוכנית הספורט לילדים ונוער "מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר". (צילום מחלקת הסטילס של הטלוויזיה הישראלית הציבורית. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

alex 1

טקסט תמונה : עשור ה- 70 של המאה שעברה. זהו מנהל חטיבת הספורט בטלוויזיה הישראלית הציבורית מר אלכס גלעדי. הוא היה במידה רבה מורי ורבי הטלוויזיוני. בר סמכה נפלא, רָעיוֹנָאי פורה, איש מעש, ומפיק דגול, מגדולי אנשי הטלוויזיה בכל הזמנים שפגשתי במשך 40 שנות שהייה בתעשיית הטלוויזיה – בארץ וגם בעולם. ציבור גדול בישראל, צעיר ומבוגר כאחד, איננו מודע לפועלו העצום והכביר והממושך של מר אלכס גלעדי בשירות רשת הטלוויזיה האמריקנית NBC, בשירות IOC (הוועד האולימפי הבינלאומי), בשירות IAAF (התאחדות הא"ק הבינלאומית). התמונה צולמה על ידי בסתיו 1978 בפרוזדור בקומה השנייה שמוביל לאולפן ב' בבניין הטלוויזיה הישראלית הציבורית הממוקם בשכונת רוממה בירושלים (בטרם שידור במוצ"ש של אחת מתוכניות "מבט ספורט" בימים ההם). (תיעוד וצילום יואש אלרואי. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

yoash 23טקסט מסמך : 14 באוגוסט 1984. זהו מסמך ה- הערכה המקורי ששלח לי מנהל הטלוויזיה הישראלית הציבורית מר טוביה סער בתום מבצע שידורי אולימפיאדת לוס אנג'לס 84'. "…תכנון והכנה קפדנית של השידור וביצוע מקצועי מעולה, שלך אישית ושל אנשיך, נתנו את הפרי המקווה…", כתב טוביה סער. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

אני מנסה לומר זאת בעדינות. מעניין אותי לדעת היכן ניצב אביר סיירת מטכ"ל עמירם לווין ומה היה מקומו בתור כשאלוהי החוכמה חילק לנו את מנות ה- .I.Q הפרטיים שלנו (והרי הוא רחוק מלהיות טיפש) ? מדוע נשבר מול המצלמה והמיקרופון של איילה חסון מערוץ 10 והפך לרַכְלָן ? באותה מידה מעניין אותי לדעת אם דונאלד טראמפ והילארי קלינטון העושים כל מאמץ להתיישב על כֵּס הנשיאות האמריקנית מכירים את חוקי המתמטיקה הפיזיקלית של אייזיק ניוטון שחָלִים גם עליהם ? לעולם אין לשכוח כי לכל פעולה יש תגובה השווה לה בעוֹצמתה ומנוגדת בכיוונה. מאמן נבחרת ישראל בכדורגל אלישע לוי הוא ג'נטלמן נחמד אולם הנבחרת שלו הפסידה ביום חמישי – 6 באוקטובר בסקופיה במשחק נגד מקדוניה למרות שניצחה 2:1. פוסט מס' 638. כל הזכויות שמורות.

הבלוג.

אינני מחפש עוד מרום גילי או טו טו 80 אחוזי רייטינג ורגעי תהילה. היו לי מהם די והותר. אולם נחמד לדעת שלמרות שהבלוג שלי נעדר לחלוטין יחסי ציבור, מהלכי שיווק, ופלטפורמת קידום (תפוצתו נשענת על שמועות שמועברות מפה לאוזן) הוא מתקרב בצעדי ענק ל- מאה וחמישים אלף כניסות נטו וחצי מיליון ברוטו.    

טקסט תמונה : 2003 – 2002. אנוכי בתום 32 שנות שירות את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 ואת רשות השידור. עזבתי בטריקת דלת לאחר שממשלת ישראל בראשות אריאל "אריק" שרון ז"ל עשתה מעשה מופרך ומינתה בקיץ 2002 את יוסף בר-אל לתפקיד הרם של מנכ"ל רשות השידור. ב- 2 במאי 2005 החליטה אותה הממשלה ואותו ראש ממשלה אריאל שרון להדיח ולסלק את יוסף בר-אל לאלתר מתפקידו כמנכ"ל רשות השידור בגין שחיתות, שוחד מסך, ונפוטיזם. בפעם הראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל הודח מנכ"ל רשות שידור מכהן. יוסף בר-אל סולק ב- 2005 לקרן זווית אפלולית לא חשובה בהיסטוריה של השידור הציבורי של מדינת ישראל. זה היה מעט מידי ומאוחר מידי. באוקטובר 1998 (לאחר שובי מה- WBM ה-1 שנערך בסידני – אוסטרליה לקראת שידורי הטלוויזיה והרדיו של אולימפיאדת סידני 2000) התחלתי לחקור ולכתוב את הסדרה רבת ה- היקף ועבת כרס בת 13 ספרים שעוסקת בקורות הטלוויזיה בעולם ובארץ בשנים 2016 – 1884, ואשר הענקתי לה את השם, "מהפכת המידע הגדולה בהיסטוריה". הסדרה כוללת בתוכה כ- 72 (שבעים ושניים) כרכים שמשתרעים על פני כ- 130000 (מאה ושלושים אלף) עמודי מחשב (A4). המחקר והכתיבה של 13 ספרי הסדרה אמורים להסתיים ב- 2019, לכל המאוחר ב- 2020. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

אלוף במיל. עמירם לווין הוא אביר סיירת מטכ"ל, אביר המודיעין והמבצעים הצבאיים המורכבים אפופי מעטה סודיות, אביר פיקוד צפון, ואביר צה"ל נשבר דווקא מול המצלמה והמיקרופון של איילה חסון מערוץ 10 ומצטייר כ- רַכְלָן. עמירם לווין מפטפט, מזמר, ומשתפך בפניה כמו ילד קטן מכיתה ג' (יום שישי – 7 באוקטובר 2016 בתוכנית "שִישִי" בערוץ 10). מדהים ופתטי כאחד.

תמונת ה- Video וקול ה- Audio של הופעת אלוף במיל עמירם לווין באולפן "שִישִי" של ערוץ 10 (יום שישי – 7 באוקטובר 2016) אצל איילה חסון הן במידה רבה מרעישות מפני שהן חושפות גנרל בצה"ל לא רק בלתי מחושב ומיושב ונעדר טָאקְט, אלא גם רַכְלָן. רַכְלָן מפני שהוא מנצל סיטואציית צילום בלבדית. מול דברי הקטגוריה החמורים והקשים שלו שמוטחים ב- שמעון פרס (גם אם הם נכונים לפי דעתו…) אין שָם אף אחד מולו כדי ללמד סניגוריה על הנאשם. הרי שמעון פרס כבר מֵת ואיננו יכול להשיב לו ולהגן על עצמו. ככה לא מתנהגים. כך לא מתנהג אלוף בעל מוניטין בצה"ל. אם יש לך טענות כאלה מהסוג הזה היית צריך להשמיע אותן כששמעון פרס היה עדיין בין החיים ו/או לחליפין לומר אותן לאחר מותו בפורום שבו יש לתומכי שמעון פרס לפחות הזדמנות לגוֹנֵן על שמו. בלתי מתקבל על הדעת לדבר ככה סָרָה במתים זמן כה קצר לאחר שנטמנו באדמה, וודאי לא של אלופי צה"ל בעניינים כה רגישים וגורליים של חיים ומוות, ולהותיר את הציבור תוהה ומשתהה : הֵיי רגע אחד אם זה נכון למה נזכרת רק עכשיו ? מדוע לא אמרת זאת קודם לכן ?

לא הייתי שָם ואינני יודע מדוע החליט עמירם לווין לפתוח את סגור לבו ביודעין ו/או באקראי דווקא עכשיו בפני המצלמה והמיקרופון של איילה חסון מערוץ 10. אין לי מושג אם ידע בכלל שהמצלמה המוצבת מולו פועלת והמיקרופון פתוח. לצורך העניין כדאי לדעת : עמירם לווין דיווח לשני כתבי העיתון "ידיעות אחרונות" איתמר אייכנר ותלם יהב (יום ראשון – 9 באוקטובר 2016) כי דבריו נאמרו בשיחה פרטית וכי לא אישר את שידורם, והוסיף : "לא ידעתי שהוקלטתי". בין אם ידע ובין אם לאו מדובר בחייל ומפקד אמיץ אבל טיפש שניצב אחרון ב- Line up הממתינים בתור כשאלוהי החוכמה חילק את מנות ה- .I.Q לכל אחד מאתנו. עמירם לווין היה אמור לשתוק בכל מקרה אבל יצרו לו עומד לו מול המצלמה והמיקרופון של איילה חסון. מדהים שאיש הסוד והרָז הַלָזֶה בעל מורשת צבאית מכובדת, מי שהיה מפקד סיירת מטכ"ל ואלוף פיקוד צפון ומי שאמור להיות אדם שקול ומחושב, איננו עומד מול הפיתוי ואולי נשבה בקסמה של השואלת הטלוויזיונית, ו- מצטייר כ- כסיל. הוא משתפך בפניה ו- מקשקש (וגם סותר את עצמו "…אני לא סתם לא מתראיין על אנטבה בחיים…" , הוא אומר בשלב כלשהו למראיינת, וממשיך להתראיין, לפטפט, ולהשתפך בפניה ב- אבוה ), ואח"כ מודיע גם בראש חוצות שהוא איננו מתנצל על דבריו. בלתי מתקבל על הדעת. כה אמר שלשום מפקד צה"ל המהולל אלוף במיל. עמירם לווין אודות חלקו של של נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס ביולי 1976 במבצע חילוץ החטופים באנטבה – אוגנדה (שמעון פרס כיהן אז בתפקיד שר הביטחון בממשלת יצחק רבין) למצלמה ולמיקרופון של איילה חסון. הקטע משודר בפעם הראשונה בפתח "שישי" בסביבות 19.30) כלהלן :

עמירם לווין : …הוא רמאי…אין לו שום חלק באנטבה…

שאלת המראיינת : הוא לא קשור לאנטבה, שמעון פרס ?

עמירם לווין : הוא קשור כי הוא היה שר ביטחון אבל הוא לא עשה כלום…

המגישה איילה חסון מקריאה : עמירם לווין טוען ששמעון פרס שיקר במצח נחושה ולקח לעצמו קרדיט שלא מגיע לו…

עמירם לווין : …הסיפור שלו עם יוני…הוא לא פגש את יוני מעולם…מעולם הוא לא דיבר עם יוני…

על המסך של ערוץ 10 מופיעה כתובית מידע : "האלוף עמירם לווין על שמעון פרס : מדובר בשקרן. לא היה לו חלק במבצע אנטבה".

עמירם לווין : …תראי הפרשה הכי ידועה היא סיפור של… שכולם עוסקים…אני לא סתם לא מתראיין על אנטבה בחיים…אבל…אֶה…הסיפור שלו עם יוני…הוא לא פגש את את יוני מעולם… מעולם הוא לא דיבר עם יוני…הוא רמאי (!)…אין לו שום חלק באנטבה…

שאלת המראיינת : אז מה שמעון פרס משכתב את ההיסטוריה…?

עמירם לווין : בוודאי ! הוא משקר…שקרן.

ואז מגיע החלק השני של אולפן "שישי" ב- 20.00 והמגישה איילה חסון מצהירה לצופיה כלהלן : "…מתחיל הקרב על הביוגרפיה של שמעון פרס…אלוף במיל. עמירם לווין יוצא בחריפות נגד שמעון פרס שעל פי הגדרתו שיקר אודות חלקו האמיתי בתכנון מבצע אנטבה…הקרדיט למבצע אומר עמירם לווין מגיע כולו ליצחק רבין שהיה אז ראש הממשלה ולאלוף בני פלד מפקד חיל האוויר…את הדברים אמר עמירם לווין למערכת "שישי" ימים אחדים לאחר אישפוזו של שמעון פרס בבית החולים…עמירם לווין התראיין אצלנו על כתבה בענייני ביטחון אחרים…הוא ביוזמתו פתח את השיח על שמעון פרס, ועל מה שהוא הגדיר בלשונו כמעין שכתוב של ההיסטוריה… החלטנו שלא לשדר אז את הדברים בזמן ששמעון פרס נלחם על חייו…אנחנו מביאים אותם הערב…עמירם לווין היה אז רב סרן צעיר בזמן מבצע אנטבה ושימש אחראי על תכנונים מבצעיים בסיירת מטכ"ל…הוא השתתף בישיבת הממשלה ובה הוחלט על תכנון המבצע, הנה הדברים :

עמירם לווין : שמעון פרס הוא המיוחד שקרן ונוכל…

שאלת המראיינת : מה נתקלת בזה…?

עמירם לווין : בטח, אני מכיר אותו שנים…

שאלת המראיינת : מה, גם כראש ממשלה…?

עמירם לווין : גם כראש ממשלה וגם כשר ביטחון…וגם כי בכלל…תשמעי הפרשה הכי ידועה היא סיפור של…שכולם עוסקים…אני לא סתם לא מתראיין על אנטבה בחיים…הסיפור שלו עם יוני…הוא לא פגש את יוני מעולם…מעולם הוא לא דיבר עם יוני…הוא רמאי…הוא מספר שיוני נסך בו ביטחון ושהוא זה…בי'ת הוא מאשים את יצחק רבין שרבין היה נגד והוא בעד…

שאלת המראיינת : …וזה לא נכון…?

עמירם לווין : בוודאי שלא (!) אני הייתי בשיחה הזאת…בשיחה הכי קריטית בממשלה. אוקיי…הוא רמאי שאין לו שום חלק באנטבה…הוא לא עשה כלום אבל כלום…

שאלת המראיינת : ומי עשה… ?

עמירם לווין : הקרדיט באמת ברמה של החלטות מגיע ליצחק רבין, לבני פלד מפקד חיל האוויר…בביצוע מגיע לכל מי שביצע כולל יוני אגב…אבל לשמעון פרס לא מגיע כלום.

איילה חסון היא עיתונאית שהשיגה את מבוקשה והכניעה באמצעות המצלמה והמיקרופון את האלוף במיל. עמירם לווין. היא הפכה אותו לרַכְלָן. הפטפטן הזה יכול היה למצוא בימה, סביבה, ותנאים נכבדים יותר כדי להביא לידיעת הציבור את נימוקיו נגד שמעון פרס שהציג את עצמו ׁעל פי הסבריו של עמירם לוויןׂ כחלוץ ומוביל "מבצע אנטבה" לשחרור החטופים. מדובר בסצנה טלוויזיונית בלתי מתקבלת על הדעת לחובתו של עמירם לווין.

דונאלד טראמפ והילארי קלינטון.

לפני כמה מאות שנים הגה המתמטיקאי והפיזיקאי היהודי – בריטי הגאון יִצְחָק "אָיְיזִיק" נְיוּטוֹן (1727 – 1643) עבור כולנו, גם עבור הפוליטיקאים והמדינאים באשר הם שנושאים עיניהם לשררה את שלושת חוקי הדינמיקה – מכניקה שלו. דונאלד טראמפ ניחן בכריזמה טלוויזיונית בלתי נדלית גם מפני שהוא משתמש בעולם מושגים וולגארי בשעה שהוא מתווכח עם יריביו לרבות הילארי קלינטון. דונאלד טראמפ לא התבייש לכנות בשעתו את יריבו הרפובליקני מרקו רוביו (Marco Rubio) "רוביו הקטן…", וכעת לא בוחל בשימוש בכינויי גנאי ביישורת האחרונה במירוץ האחרון לקרוא להילארי קלינטון "הילארי הנוכלת…". מדהים עד להיכן התדרדרה תרבות הוויכוח הפוליטית בארה"ב אולם לא העניין העצום שהיא מעוררת בתוככי ארה"ב ועל פני הגלובוס כולו. תארו לעצמכם את ג'ון פיצג'ראלד קנדי הדמוקרטי מכנה ב- Debate הטלוויזיוני ההיסטורי ההוא בסתיו של אוקטובר 1960 את יריבו יריבו ריצ'ארד ניקסון בכינוי "Tricky Dicky". עשרות רבות של מיליוני אזרחי ארה"ב ומאות מיליוני צופי טלוויזיה נוספים ברחבי תבל יסובו הערב (יום ראשון – 9 באוקטובר 2016) סביב מסכי הטלוויזיה שלהם כדי לחזות בעימות ב- Debate השני, בין מועמד המפלגה הרפובליקנית הגס והבוטה דונאלד טראמפ והמועמדת הדמוקרטית הילארי קלינטון על משרת נשיא ארה"ב. דונאלד טראמפ הוא מתאגרף לא שגרתי, במידה רבה מלוכלך, ששולח את אגרופיו נטולי כפפות גם מתחת לחגורת החצאית של אישה בשם הילארי קלינטון והופך את העימות להצגת טלוויזיה אמריקנית הטובה ביותר בעולם. יותר מגמר ה- Superbowl ו/או גמר ה- NBA קליבלנד עם לברון ג'יימס נגד גולדן סטייט של הצלף סטפן קארי. הפוסט הקונקרטי הזה נוגע בחוט המחשבה של כולנו עד כמה תעשיית הטלוויזיה אטרקטיבית, איתנה, ומוכשרת כדי לשעבד אותנו ולהפוך את מרביתנו למשרתי ועבדי הרייטינג שלה.

חוקי הדינמיקה – מכניקה הבסיסיים והנצחיים של התנועה שקבע והגדיר יצחק "אייזיק" ניוטון, ואשר מוכחים ומבוססים על תורת המתמטיקה הפיזיקלית, שרירים וקיימים גם היום. מאמני ומדריכי ספורט לגווניו השונים בכל רחבי העולם, שהם עתירי מחשבה וידע, משתמשים בעקרונות הפיזיקליים של יצחק "אייזיק" ניוטון ומיישמים אותם כדי להפוך את הקואורדינציה ותנועות גוף האדם, הגוף של חניכיהם על שלל תכונותיו, למכונה אנושית יעילה. מכונה אנושית מאומנת, אפקטיבית, ומתואמת בתנועות שלה שמסוגלת לדחוף את יכולתם וכישרונם הגופני ולתרגם אותם בסופו של דבר למדליית זהב אולימפית (!). כל הביצועים המיטביים של האתלטים והאתלטיות המצטיינים בכל מקצועות הא"ק, וכן של המתעמלים והמתעמלות, וגם של השחיינים והשחייניות מתבססים ללא יוצא מן הכלל על שלושת עקרונות הדינמיקה – מכניקה שהגדיר עבורנו יצחק "אייזיק" ניוטון. ביצועיהם המכסימאליסטיים של ספורטאים ברמה העליונה של שיאני עולם ואלופים אולימפיים כמו האצן והקופץ לרוחק האמריקני ג'סי אואנס, האצן הג'מייקני יוסיין בולט, האצן והקופץ לרוחק האמריקני קארל לואיס, הקופץ לרוחק האמריקני בוב בימון, הקופץ לרוחק האמריקני מייקל פאואל, קופץ המשולשת הבריטי ג'ונתן אדוארדס, זורק הדיסקוס המזרח גרמני יורגן שולט, מיידה הפטיש הסובייטי / רוסיה יורי סדיק, מטיל הכידון הצ'כוסלובקי יאן ז'לז'ני, קופץ המוט הסובייטי / אוקאינה סרגיי בובקה, קופץ המוט הצרפתי רנה לאווילאני, האצנית המזרח גרמנית מריטה קוך, קופצת המשולשת האוקראינית אינסה קראבץ, הקופצת לרוחק הסובייטית / רוסיה גאלינה צ'יסטיאקובה, קופצת המוט הרוסית ילנה איסינבאייה, האצנית האמריקנית פלורנס גריפית' – ג'ויינר, המתעמלת הסובייטית / בלארוסיה אולגה קורבוט, המתעמלת הרומנייה נדיה קומאנצ'י, השחיין האמריקני מארק ספיץ, השחיין האוסטרלי איאן ת'ורפ, השחיין האמריקני מייקל פלפס, ורבים ורבות אחרים ואחרות – מתבססים על אימוץ וביצוע מוחלט ו/או כמעט מוחלט של שלושת עקרונות הדינמיקה – מכניקה של יצחק "אייזיק" ניוטון.

וראה זה פלא גם חייה של כל חברה אנושית באשר היא ואנשיה מושתתים על אותם שלושת עקרונות הדינמיקה המכנית שהגה בשעתו יצחק "אייזיק" ניוטון. דונאלד טראמפ איננו יכול לצפות לתגובה ציבורית מעודנת כשהטלוויזיה האמריקנית החוקרת משחררת מידע פרטי מגנזך הארכיון שלה לידיעת הציבור אודות יחסיו למשל לנשים, גם אם הדברים התרחשו לפני זמן רב. האיש היה סוטה מלוכלך (מה שמגביר את הסקרנות הטלוויזיונית האמריקנית והבינלאומית המיוחדת בו, עקרונות מנהגיו, כללי התנהגויותיו, מוּסָר אישיותו, והחוקים האנושיים המנחים את חייו). עוצמת התגובה הציבורית תהיה שוות כוח לסנסציית הפרסום שמייצר דונאלד טראמפ. כנ"ל בעניינה של הילארי קלינטון. הופעתה הטלוויזיונית הדלה נעדרת עוצמה עלולה להפיל תרדמת על שומעיה. אם תתעמקו בניסוי יצחק "אייזיק" ניוטון תיווכחו לדעת כי ההנחה הסוציולוגית הנ"ל המוגשת לעֵיל הגיונית ואיננה מנותקת מהמציאות. הנה הוא המדען יצחק "אייזיק" ניוטון ושלושת הניסוחים המזהירים שלו את חוקי הדינמיקה – מכניקה המגדירים לא רק את רציונל התנהגותו של גוף אנושי בטבע אלא גם את מנהגי נשמתו.    newton 1טקסט תמונה : יצחק "אייזיק" ניוטון מגדולי הפיסיקאים והמתמטיקאים בכל הדורות . ניסח את חוקי היסוד של המכניקה ושל המשיכה העולמית של כדור הארץ.

החוק הראשון : חוק ההתמדה. מ- מעקב אחרי התנהגותם של גופים בחיי היום – יום שלנו, ידוע כי גוף השרוי במנוחה שואף להישאר במצבו זה ומתנגד לכל מאמץ להביאו לידי תנועה. בדומה לכך שואף גוף נע להתמיד בתנועתו ומתנגד לכל מאמץ להביאו לידי מנוחה ו/או לשינוי מהירותו וכיוונו. התכונה הפיסיקאלית הזאת להתמיד ולשמור על מצב מנוחה ו/או על מהירות קבועה בקו ישר היא אחת התנועות היסודיות הטבועה בכל חומר. תכונה זאת קרויה חוק ההתמדה (חוק האינרציה).

החוק השני : הכוח הפועל על הגוף שווה למכפלת מסת הגוף בתאוצה שלו. גוף עליו פועל כוח קבוע בלתי מאוזן איננו יכול להתמיד במצבו הקודם. הכוח יגרום לשינוי המצב, במהירות ו/או בכיוון בו נע הגוף. בכל המקרים האלה הגוף ינוע בתאוצה ו/או בתאוטה. כ- דוגמא יכולה לשמש תנועת כָּדוּר פְּלָדָה לאורך מישור מְשוּפָּע. כדור הפלדה נע כלפי מטה בתאוצה. הכוח הגורם לתנועה מואצת זאת הוא רכיב כוח הכובד של כדור הפלדה. הכוח הוא קבוע ובהשפעתו נע כדור הפלדה בתאוצה קבועה. מאותה סיבה ינוע רוכב אופניים בתאוצה קבועה במורד הגבעה . כך גם תנוע מכונית בתנועת שוות תאוצה כל עוד ילחץ הנהג על דוושת הגז. גם אבן שתושמט מהיד שלנו תיפול בתאוצה קבועה של כ- 9.81 מטרים בשנייה בריבוע, משום שפועל עליה כוח קבוע הלא הוא כוח המשיכה של כדור הארץ. תאוצת הנפילה החופשית איננה תלויה במסת הגוף הנופל אלא רק בעוצמת כוח המשיכה של כדור הארץ. התאוצה הנגרמת ע"י כוח קבוע נמצאת ביחס ישר לעוצמת הכוח. מסה היא תכונת הגוף להתנגד לשינוי מצבו כלומר לשינוי מהירות תנועתו וכיוונה. מסה היא מידת ההתמדה (האינרציה) של הגוף. התאוצה אם כך נמצאת ביחס הפוך למסת הגוף. עתה ניתן לנסח את החוק השני של איציק "אייזיק" ניוטון כלהלן : התאוצה נמצאת ביחס ישיר לכוח הפועל על הגוף וביחס הפוך הגוף. הנוסחה המתמטית קובעת שהתאוצה (a) שווה לכוח הפועל (F) על הגוף חלקי המסה (m) שלו. אם כך ערכו של הכוח מוּבָּע כתולדה בנוסחה המתמטית בה הכוח הפועל ׁ(F) שווה למסה (m) כפול תאוצה (a). כלומר : הכוח הפועל על הגוף (F) שווה למכפלת מסת הגוף (m) בתאוצה (a) שלו.

ביאור עניין המסה והמשקל. מסה היא התכונה האופיינית החשובה ביותר והבלתי משתנת של הגוף. מרבית התכונות של גוף כלשהו נתונות בידי האדם המסוגל לשנותן ע"י עיבוד מכני, תרמי, כימי, וכן הלאה. אולם אם לא נוסיף ולא נגרע חומר אין באפשרותנו לשנות את מסת הגוף. לכן תכונה זאת היא המתאימה ביותר לציון כמות החומר שבגוף אותה ניתן לקבוע ע"י שקילה רגילה. המסה היא תכונת הגוף הקשורה למשקלו אך שונה ממנו. משקלו של הגוף הוא הכוח בו נמשך הגוף ע"י מרכז כדור הארץ. משקלו של אותו גוף איננו שווה בכל מקום על פני כדור הארץ. אנחנו יודעים גם כי משקלו של כל גוף על הירח הוא 1/6 ממשקלו בכדור הארץ. אולם המסה של הגוף (כמות החומר שבגוף) איננה משתנת בנסיבות אלה. זהו ההבדל היסודי בין מסה למשקל. צריך לומר כאן עוד עובדה. משקל הנו כוח וכיוון פעולה אנכי כלפי מטה. לעומת זאת מסה היא תכונה חסרת כיוון. כל גוף מתנגד לשינוי מהירותו ו/או מצב מנוחתו בלי תלות בכיוון פעולת הכוח הפועל עליו. אף על פי כן בין מסה למשקל קיים יחס פרופורציונלי ישיר. מסה קשורה לכמות החומר של הגוף. ברור על כן כי גוף שמסתו גדולה פי שתיים ממסת גוף אחר גם משקלו גדול פי שתיים.

החוק השלישי : חוק הפעולה והתגובה. הכוחות בהם שני גופים פועלים זה על זה תמיד שווים בעוצמתם ומנוגדים בכיוונם. התופעה הזאת הביאה את יצחק "אייזיק" ניוטון לנסח את חוק הדינמיקה השלישי כלהלן : לכל פעולה יש תגובה השווה לה בעוצמתה ומנוגדת בכיוונה.

אסכם זאת כך : אין זה מפתיע עד כמה ניתוח והגדרת חוקי דינמיקת התנועה בטבע של יצחק "אייזיק" ניוטון מפנים אלומות אור כה בהירות אל תוככי נפש האדם ותואמים את כללי ההתנהגות של החברה האנושית.

מלאו 93 שנים למשורר והסופר הדגול חיים גורי. עד 120 כ- 20.

תזכורת : תמונה מ- 1939. חיים גורי למד בביה"ס החקלאי "כדורי" (מנהל ביה"ס היה נתן פיאט) שנה אחת מתחתיו של יצחק רבין ז"ל. כמו הנער יצחק רבין בן 17 גם הנער חיים גורי בן 16 נמנה על נבחרת הכדורגל של ביה"ס כדורי בימים ההם. הנה זיהוי מלא של נבחרת הכדורגל של ביה"ס החקלאי כדורי באותם הימים של קיץ 1939.

טקסט תמונה : 1939. ביה"ס החקלאי "כַּדּוּרִי" בגליל התחתון למרגלות הר תבור [1]. זאת נבחרת הכדורגל של ביה"ס התיכון חקלאי "כדורי" שניצחה את קבוצת הפרשים הבריטית וזכתה בגביע. יצחק רבין  בן 17 (עומד שלישי מימין) נמנה על נבחרת הכדורגל של המוסד החינוכי . עומדים מימין לשמאל : יוחנן גולדברג (דובז'ה), יהודה בן דוד, יצחק רבין, עמיחי הלוי (בן מושבת כינרת שנרצח ב- 1941 ע"י פורעים ערבים בכביש בין מושבת כינרת לטבריה), מאיר ליכטנשטיין (מחדרה), ד"ר ארתור קם מורה לפלחה וגידול ירקות בביה"ס כדורי ששימש כמאמן וגם שופט כדורגל בביה"ס "כדורי", ונתן פיאט המנהל המיתולוגי של המוסד החינוכי ביה"ס "כדורי". כורעים מימין לשמאל : עמוס פינק, אורי ברפל, ליידה, ראובן צינדר (פועל מסג'רה), יהושע "זיגי" זייגר, והמשורר חיים גורי (גורפינקל בן 16). שוכבים מימין לשמאל : שאול ביבר (היחיד שנועל נעלי כדורגל) והשוער משה נצר (נוסוביצקי) ולידו הגביע.                 

הערה 1 : עשיתי מאמץ והצלחתי לאתר את שאול ביבר (אז בן 90 בעת כתיבת המחקר) ואת חיים גורי (אז בן 90 בעת כתיבת המחקר), ושניהם סייעו לי בזיהוי כל הנוכחים בתמונה שצולמה כאמור ב- 1939. (לע"מ תמורת תשלום).

הערה 2 : קבעתי כלל לעצמי כי אני מזהה בכל תמונה ותמונה בסדרה ובבלוג את כל הנוכחים בכל התמונות גם אם חשיבותם של חלק מהם פחותה, גם אם מדובר בתמונות ישנות. מיומנותו של מתעד והיסטוריון נבחנת גם בדבקותו במשימה בזיהוי כל הנוכחים בתמונות השונות.

הספר התיעודי "אֶנְדיוּרֶנְס" של הסופר אלפרד לנסינג אודות המסע הימי הבלתי ייאמן לאנטרקטיקה של מגלה היבשות הגיבור הבריטי האמיץ ארנסט שאקלטון ו- 27 אנשי ציוותו בשנים 1916 – 1914.

בני הבכור היקר והאהוב שלי קנה לי מתנה לחג ראש השנה תשע"ז את ספרו התיעודי המדהים והמרתק של אלפרד לנסינג "אנדיורנס" (Endurance), אודות המסע הימי הארוך והממושך הבלתי ייאמן רווי בתנאים קשים וייסורים לאנטרקטיקה (הקוטב הדרומי) של מגלה היבשות הגיבור הבריטי האמיץ ארנסט שאקלטון ו- 27 אנשי ציוותו בשנים 1916 – 1914. הספר נחקר לפרטי פרטים במשך שנים ע"י האמריקני אלפרד לנסינג (Alfred Lansing) ויצא לאור ב- 1959. הספר הנפלא והבלתי רגיל הזה יצא לאור בישראל רק ב- 2013 ע"י הוצאת ידיעות אחרונות / חמד ו- תורגם מאנגלית לעברית על ידי גב' מרינה גרוסלדנר. לא יכולתי להניח את הספר מ- ידיי. קראתיו ברצף שלוש פעמים בזו אחר זו בסיוע מפות ו- אטלסים. גם עכשיו אני מעלעל בו ב- "אנדיורנס" שוב ושוב. דמעות גיל ואושר עילאי גלשו להן מזוויות עיניי כשארנסט שאקלטון מזדהה בפני מנהל העבודה בסטורמנס הנורווגי טוראלף סורל ומציג את עצמו, ובשעה שהוא ארנסט שאקלטון חוזר עם ספינה אורוגוואית ישנה לאיי אליפאנט הקרים והשוממים רוויי כפור, רוחות עזות, שלג, וקרח כדי לחלץ את 22 אנשי ציוותו ולהשיבם בשלום הביתה, לאנגליה. הוא עשה זאת. אתם חייבים לקרוא את הספר המפעים והמרשים הזה. אדריכל רועי אלרואי בני הבכור היקר, תודה שהעשרת את עולמי.

endurance-1

טקסט מסמך (1) : שער הכריכה הקדמי של הספר התיעודי המרתק והמדהים "אנדיורנס" שחקר וכתב אלפרד לנסינג. מומלץ ביותר לקריאה. (הוצאת ידיעות אחרונות / חמד). 

endurance-2

טקסט מסמך (2) : שער הכריכה האחורי של הספר התיעודי המרתק והמדהים "אנדיורנס" שחקר וכתב אלפרד לנסינג. מומלץ ביותר לקריאה. (הוצאת ידיעות אחרונות / חמד).

מדינת פארטאץ'.

מסעם הברוטאלי והבזוי של עשרות אלפי מאמינים ישראליים (כ- 70000) במטוסי חברת "אל-על" לאוקראינה לעבר קברו של הרבי נחמן מברסלאב, אלה המאיישים בהתלהבות, התלהמות, ובגסות במסווה של אנשי דת,רוח , ומוּסָר את שורות חסידות ברסלאב לאוקראינה – מוכיח כי במדינת הפארטאץ' שקרויה מדינת ישראל הכל אפשרי והכל מותר. טיסתם הבזויה והפושעת של עשרות אלפי אנשי חסידות בראסלב מנתב"ג לקייב היו מלווים במעשי התפרעות אלימה במטוסי "אל-על" בעת הטיסות, רוויים במעשי זימה ופיגולים, נגועים בשתייה אין סופית של משקאות חריפים עד לשָכרה, רצופים כסילות ודבר שקר, ועשירים בשכירת נערות ליווי ושכיבה עם זונות – מוכיחה כי עדיין מדובר במדינת פארטאץ' שאיננה מסוגלת ו/או איננה יכולה לאכוף את חוקיה על הפורעים. איזה חסידי ברסלאב ואיזה נעליים. מדובר בעשרות אלפי מפרי חוק וסדר אלימים במסווה של חסידי רבי נחמן מברסלאב. מעניין לדעת כמה מהם שירתו בצה"ל. היכן משטרת ישראל כשצריך אותה ? כשאני רואה וצופה בעשרות הפרות חוקי תנועה קבועות של פרייבטים, אוטובוסים, ואופנועים, מעשה מִשְנָה סְדוּרָה מידי יום ביומו, לאורכו של רחוב אבן גבירול בצפון הישן של תל אביב, ובהיעדר שוטרים ולכן היעדר תשובה הולמת של אכיפת החוק, אני מוותר על השאלה הקודמת ומסיר אותה מסדר היום. משטרת ישראל היא במידה רבה בהמון אזורים ומקומות במדינת ישראל – פיקציה (!). גימיק (!). רוש ולענה.

מאמן נבחרת ישראל בכדורגל אלישע לוי הוא ג'נטלמן נחמד אולם הנבחרת שלו הפסידה ביום חמישי – 6 באוקטובר ב-2016 בסקופיה במשחק נגד מקדוניה למרות שניצחה 2:1.

לאחר קריאת הספר "אנדיורנס" אין לי מה להוסיף אודות רמת הכדורגל של אלישע לוי ושחקניו. מדובר בעסק לא מוצלח לפי שעה.

סודוקו.

שעשוע נחמד. בתוך כ- 10 (עשר) דקות של מאמץ אני נדרש להביס את חידות הסודוקו הקשות ביותר לפתרון, כפי שהן מתפרסמות מידי סוף שבוע במוסף "המשבצת" של מעריב. הנה הפתרון.

sudoku-9

טקסט מסמך : יום שישי – 7 באוקטובר 2016. שעשוע נחמד. בתוך כ- 10 (עשר) דקות של מאמץ אני נדרש להביס את חידות הסודוקו הקשות ביותר לפתרון, כפי שהן מתפרסמות מידי סוף שבוע במוסף "המשבצת" של מעריב.

פוסט מס' 638. הועלה לאוויר ב- יום ראשון – 9 באוקטובר 2016.

 


תגובות

פוסט מס' 638. אני מנסה לומר זאת בעדינות. מעניין אותי לדעת היכן ניצב אביר סיירת מטכ"ל עמירם לווין ומה היה מקומו בתור כשאלוהי החוכמה חילק לנו את מנות ה- .I.Q הפרטיים שלנו (והרי הוא רחוק מלהיות טיפש) ? מדוע נשבר דווקא מול המצלמה והמיקרופון של איילה חסון מערוץ 10 והפך לרַכְלָן ? באותה מידה מעניין אותי לדעת אם דונאלד טראמפ והילארי קלינטון העושים כל מאמץ להתיישב על כס הנשיאות האמריקנית מכירים את חוקי המתמטיקה הפיזיקלית של אייזיק ניוטון שחָלִים גם עליהם ? לעולם אין לשכוח כי לכל פעולה יש תגובה השווה לה בעוצמתה ומנוגדת בכיוונה. מאמן נבחרת ישראל בכדורגל אלישע לוי הוא ג'נטלמן נחמד אולם הנבחרת שלו הפסידה במשחק נגד מקדוניה בסקופיה למרות שניצחה 2:1. פוסט מס' 638. כל הזכויות שמורות. יום ראשון – 9 באוקטובר 2016. — אין תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>