פוסט מס' 793. הדברים החשובים באמת : סעיף 1. ניהול ועריכת ראיונות עיתונאיים בטלוויזיה מעוצבים על פי חוּקִים ו- כללים ברורים, והם דורשים מיומנות וכישרון מיוחדים. קריין מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 12 דני קושמרו הפר אותם באופן בוטה בעת עריכת הריאיון הממושך שקיים עם איש מפלגת הליכוד גדעון סער שלא נקי משגיאות מפני שהוא מאריך בתשובותיו והערכותיו (יום רביעי – 6 בפברואר 2019). יעילות הטקסט החסכוני והתמציתי בטלוויזיה. הפרופסור הקנדי לתקשורת המונים מרשָל מקלוהאן (Marshall McLuhan). סעיף 2. איש חברת החדשות של ערוץ 12 אמנון אברמוביץ' הוא עיתונאי עַל ושדרן טלוויזיה ייחודי. מומחה ועיתונאי במשקל כבד בתחום החדשות הפוליטיות. אין להחמיץ אותו, את הגיונו ההגיוני, ואת ניסוחיו השנונים, החסכוניים, והמתומצתים. לכן הם מובנים וברורים. הטלוויזיה היא Media ששואפת להישען על טקסטים קצרים ופשוטים. הטלוויזיה איננה מבוך. לכן היא הופכת ל-אנטי תזה לכל מלל ארוך, מורכב, ומסובך. אמנון אברמוביץ' הוא בין הבודדים שמבין את שפת התקשורת הטלוויזיונית החסכונית והמתומצתת. הוא מאמץ את העיקרון הטלוויזיוני הנדון, ו-משתמש בו לכל אורך הדרך. סעיף 3. עיתונאית ושדרנית הטלוויזיה של ערוץ 12 אדווה דדון (וציוותה) ראויים להערכה רבה על שידור סדרת "הנוכלים". סעיף 4. "הָאָרֶץ" (עיתון טוב) והמוסף המצוין שלו "The Marker", פִּרְסֵמוּ ביום רביעי – 6 בפברואר פוסט חשוב ביותר בגדר נבואה כמעט אפוקליפטית בזו הלשון : "ישראל מצטופפת, כמות החיים מאיימת על איכות החיים. רמת חיים מערבית, ריבוי טבעי שלעולם שלישי, מדינת ישראל היא ניסוי ענק בבני אדם. בתוך שני עשורים תהפוך ישראל למדינה הצפופה ב-OECD, אך הממשלה ממשיכה לברוח מההשלכות חסרות התקדים של הצפיפות על איכות החיים. פקקים, דיור יקר, אתרי נופש שנסתמים בחגים, וצפיפות בכיתות ובחדרי המיון-כל אלה צפויים להחריף בגלל קצב ילודה חריג שהופך את החיים בישראל לניסוי בבני אדם". פוסט מס' 793. הועלה לאוויר ביום שישי – 8 בפברואר 2019. כל הזכויות שמורות.כלליראשי

הערה 1 : הבלוג על תכולתו כפוף לזכויות יוצרים. חל איסור מפורש להעתיק את הטקסטים והתמונות ואף לא לאגור אותן במאגרי מידע שונים לשימוש מכוון ו/או מזדמן מאוחר יותר. 

הערה 2 : הבלוג איננו מופק, לא נכתב, ולא נערך למען מטרות רווח כספי, ו/או למען רווח מסחרי, ו/או לצורכי פרסום אישי.

———————————————————————————————–

פוסט חדש מס' 793 : הועלה לאוויר ביום שישי – 8 בפברואר 2019.

———————————————————————————————–

פוסט מס' 793. הדברים החשובים באמת :

1. ניהול ועריכת ראיונות עיתונאיים בטלוויזיה מעוצבים על פי חוּקִים ו- כללים ברורים, והם דורשים מיומנות וכישרון מיוחדים. קריין מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 12 דני קושמרו הפר אותם באופן בוטה בעת עריכת הריאיון הממושך שקיים עם איש מפלגת הליכוד גדעון סער שלא נקי משגיאות מפני שהוא מאריך בתשובותיו והערכותיו (יום רביעי – 6 בפברואר 2019). יעילות הטקסט החסכוני והתמציתי בטלוויזיה. הפרופסור הקנדי לתקשורת המונים מרשָל מקלוהאן (Marshall McLuhan).

2. איש חברת החדשות של ערוץ 12 אמנון אברמוביץ' הוא עיתונאי עַל ושדרן טלוויזיה ייחודי. מומחה ועיתונאי במשקל כבד בתחום החדשות הפוליטיות. אין להחמיץ אותו, את הגיונו ההגיוני, ואת ניסוחיו השנונים, החסכוניים, והמתומצתים. לכן הם מובנים וברורים. הטלוויזיה היא Media וויזואלית ששואפת להישען על טקסטים קצרים ופשוטים. הטלוויזיה איננה מבוך. לכן היא הופכת ל-אנטי תזה לכל מלל ארוך, מורכב, ומסובך. אמנון אברמוביץ' הוא בין הבודדים שמבין את שפת התקשורת הטלוויזיונית החסכונית והמתומצתת. הוא מאמץ את העיקרון הטלוויזיוני הנדון ו-משתמש בו לכל אורך הדרך. 

3. עיתונאית ושדרנית הטלוויזיה של ערוץ 12 אדווה דדון (וציוותה) ראויים להערכה רבה על שידור סדרת "הנוכלים".

4. "הָאָרֶץ" (עיתון טוב) והכתבת המצוינת מירב ארלוזורוב של המוסף הכלכלי המצוין "The Marker" של "הָאָרֶץ", פִּרְסֵמוּ ביום רביעי – 6 בפברואר פוסט חשוב ביותר בגדר נבואה כלכלית – חברתית כמעט אפוקליפטית בזו הלשון : "ישראל מצטופפת, כמות החיים מאיימת על איכות החיים. רמת חיים מערבית, ריבוי טבעי שלעולם שלישי, מדינת ישראל היא ניסוי ענק בבני אדם. בתוך שני עשורים תהפוך ישראל למדינה הצפופה ב-OECD, אך הממשלה ממשיכה לברוח מההשלכות חסרות התקדים של הצפיפות על איכות החיים. פקקים, דיור יקר, אתרי נופש שנסתמים בחגים, וצפיפות בכיתות ובחדרי המיון-כל אלה צפויים להחריף בגלל קצב ילודה חריג שהופך את החיים בישראל לניסוי בבני אדם"פוסט מס' 793. הועלה לאוויר ביום שישי – 8 בפברואר 2019. כל הזכויות שמורות.

טקסט תמונה : 2003 – 2002 . אנוכי בתום 32 שנות שירות את הטלוויזיה הישראלית הציבורית – ערוץ 1 ואת רשות השידור. נטשתי בטריקת דלת. ניסוחים בינלאומיים : שום אדם איננו דגול דיו כדי שמישהו מאיתנו ימסור את גורלו בידיו. גם אם מדובר במנכ"ל רשות השידור מופרך בשֵם יוסף בר-אל האיש שממשלת ישראל בראשות אריאל שרון העניקה לו את התואר מ"מ מנכ"ל רשות השידור במארס 2002 והציבה אותו כ- מנכ"ל קבוע בפסגת השידור הציבורי ב- 2 ביוני 2002 לתקופה של חמש שנים עד 2 ביוני 2007. אולם אותה הממשלה ואותו ראש ממשלה אריאל שרון התעשתו גם אם באיחור רב וסילקו והדיחו את אותו יוסף בר-אל הכושל והמופרך לעַד מהַכֵּס ומתפקידו הַרָם ב- 2 במאי 2005 לעבר הירכתיים האפלוליים של ההיסטוריה הטלוויזיונית של מדינת ישראל. (ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות).

פרפראות.

1. אנוכי אזכור תמיד את שמואל "שָמְלוּק" מחרובסקי ז"ל (2019 – 1937) מנהלה לשעבר רב סגולות רעיונאי פורה קל ביטוי ורב מעש, איש יחסי ציבור, פרסום, ושיווק, וגם מנהלה המוכשר  של קבוצת הכדורסל של מכבי ת"א בשנים 1992 – 1962. שָמְלוּק מת בטרם עת בגיל 81. יו"ר מועדון מכבי ת"א במשך יוֹבֵל שנים רצופות מאז 1969 שמעון מזרחי יבד"ל, ספד לו במילים נרגשות ו-כנות מלאות געגועים : "שָמְלוּק היה מכבי ת"א – ומכבי ת"א הייתה שָמְלוּק", אמר. קבוצת הכדורסל ההיא של מכבי ת"א בימיו של שמואל "שמלוק" מחרובסקי ז"ל הבלתי נשכח איננה קיימת עוד. הימים ההם של ישראל היפה והאותנטית חלפו לבלי שוב.

maccabi ta 1970

טקסט תמונה : סוף שנות ה- 60 של המאה שעברה. הימים ההם – הזמן ההוא לפני יוֹבֵל שָנִים שחלף לבלי שוב. שמואל "שמלוק" מחרובסקי ז"ל (במרכז) מנהל קבוצת מכבי ת"א והאבא שלה חוגג עם שחקני מכבי ת"א עוד אחת מהצלחות הרבות של מועדון העַל שנשען עקרונות הברזל של חינוך, דרך ארץ, הגינות, דבקות במשימה, ומתן כבוד לרוח הספורט. זיהוי העומדים בשורה אחורית עומדים מימין לשמאל : ברוך חפץ, זוהר כהן ז"ל, רלף קליין ז"ל, אברהם חסיד, דוד פריש מרכיב משקפיים), תנחום "תני" כהן מינץ ז"ל (הגבוה בחבורה, קומתו הייתה 2.04 מ'), יעקב אדליסט ז"ל, יעקב "ז'קי" וויידנפלד (ממושקף ומוסתר) אמנון אבידן, ושבתאי "סבי" בן בסט. זיהוי השורה הקדמית של הכורעים והיושבים מימין לשמאל : טל ברודי, המאמן יהושע רוזין ז"ל, מנהל הקבוצה שמואל "שמלוק" מחרובסקי ז"ל (מאחורי יהושע רוזין), חיים "חיימון" שטרקמן, וגדעון פרייטאג. (התמונה באדיבות שמואל "שמלוק" מחרובסקי ז"ל. ארכיון יואש אלרואי. כל הזכויות שמורות). הערה : סייע לי בזיהוי הנוכחים בתמונה מר שמואל "שמלוק" מחרובסקי ז"ל.

2. לא צפיתי אמש (יום חמישי – 7 בפברואר 2019) בשידור הישיר בערוץ הספורט מס' 55 בכבלים בו ניצחה מכבי ת"א את אולימפיאקוס אתונה 04.4 שניות לפני שריקת הסיום של המשחק שנערך בהיכל הספורט ביד אליהו, במבצע אישי וסל מכריע בקליעת ניתור מהצד של סקוטי ווילבקין. סקוטי ווילבקין קבע את תוצאת ההתמודדות 64:65 במסגרת המחזור ה- 22 ב-Euroleague של עונת 2019 – 2018. שידרו ישיר ניב רסקין וגור שלף. ראיתי בהקלטת Video מאוחרת לפנות בוקר ב-ביתי רק את הדקות האחרונות של התחרות. לא ידעתי שהמאמן יאניס ספרופולוס בחר בסקוטי ווילבקין (נפצע במהלך המשחק) והטיל דווקא עליו את המשימה להכריע את המשחק 14.0 שניות לפני תומו, בשעה שאולימפיאקוס צעדה ביתרון 64:63. ניב רסקין התרומם לרמה טלוויזיונית של שדר לאומי משזעק שלוש פעמים למיקרופון, "…ווילבקין ייקח את הכדור האחרון…ווילבקין ייקח את הכדור האחרון…ווילבקין ייקח את הכדור האחרון…והוא קולע אותו…Winner shot…". ואז התנהלה שיחת הסיכום הטלוויזיונית של המשחק אותה הובילה רותם ישראל (מתווכת מיותרת שמסרבלת את הדיון) בהשתתפות גור שלף ושי האוזמן, וביטלה כליל את הרושם הדרמטי שהותיר ניב רסקין עם שריקת הסיום. כה אמר לי גור שלף (וגם למובילה שלו רותם ישראל) את חוות דעתו אודות סקוטי ווילבקין : "…מזלו של סקוטי ווילבקין שהוא קלע את סל הניצחון, כי אחרת היינו יושבים / עומדים פה, והיינו מדברים על ההגנה המאוד מאוד חלשה שלו לאורך כל במשחק, ובעצם הדקות שבה מכבי ת"א הצליחה לעצור את שחקן אולימפיאקוס וויליאם גוס (William Goss), היו הדקות שסקוטי ווילבקין היה בחדר ההלבשה (הערה שלי : בגין טיפול רפואי בפציעתו), ומי שהיה עליו זה פארגו וזוסמן…זה קצת הוציא את העוקץ מהשמירה החלשה שלו, של סקוטי ווילבקין…". כה שַח לי שַי האוזמן (וגם למובילה שלו רותם ישראל) בשיחתו עמי כצופה שלו, ומסר את עדותו כלהלן אודות המשחק כולו : "…בואו נגיד את הַאֶמֶת, זה היה משחק רַע מאוד של מכבי ת"א, זה היה משחק רַע מאוד של השחקנים, זה היה משחק רַע מאוד של מאמן מכבי ת"א (הערה שלי : שי האוזמן עושה כאן פאוזה וממשיך ומוסיף בלשון שקטה)…וזה לא חשוב…מכבי ת"א מנצחת, ואת זה נזכור…". אוסיף ואומר, כלהלן : שַי האוזמן מצויד ברמת IQ גבוהה ולא שגרתית. בעזרת חוכמתו האישית ובאמצעות הכישרון ויכולת הניתוח והביטוי החסכוניים, המאופקים, והמתומצתים שלו, הוא לא רק פוגע בולים במטרות שיחות הפרשנות בהן הוא משתתף יחד עם הקולגות שלו, אלא גם מעלה בדרגה שלימה את איכות דיוני הכדורסל של ערוץ הספורט מס' 55 בכבלים. הוא בין הבודדים שמעניין להקשיב לו. שַי האוזמן הוא אוֹצָר טלוויזיוני עיתונאי בלום ו- יוצא דופן ב- הווי ועולם התקשורת הכללי באָרֶץ (לָאו דווקא בתחום הספורט). לכל איש ואָדָם, גבר ואישה, ילד וילדה יש את ההיגיון הפרטי שלהם, כזה ו/או אחר. מעניין, במקרה של שַי האוזמן ההיגיון האישי שלו הוא מבריק וגם תמיד הגיוני. אי אפשר ללמוד את זה. בודדים נולדים עם היגיון הגיוני. כמו במתמטיקה. יש הבדל גדול בין ללמוד מתמטיקה לבין להבריק במתמטיקה.   

גוּר שֶלֶף ושַי הָאוּזְמַן דיכאו לגמרי את שאיפתי הכנה להתבונן (איך שהוא) במכבי ת"א האמריקנית מנסה להעפיל בכל זאת לקבוצת שמונה הגדולות של ה- Euroleague, לאחר ניצחונה אמש על אולימפיאקוס 64:65. הַלֶקַח פשוט : אל תתבונן ואל תפנה לסופה של העלילה, אלא תתחיל מההתחלה כפי שמתעקש להציע לנו העיתונאי רינו צרור שדרן רדיו גלי צה"ל בתוכנית האקטואליה החדשותית היומית שלו המשודרת ב- ארבעת הימים הראשונים של השבוע ב- 10.00 (עשר בבוקר). ראיתי עד כה רק את הדקה האחרונה של המשחק מכבי ת"א – אולימפיאקוס 64:65, את סוף הסיפור, ולא את ה- 39 דקות שקדמו לה ואת התפתחות משך העלילה.

טקסט תמונה : יום חמישי – 7 בפברואר 2019. מכבי ת"א מנצחת את אולימפיאקוס ברגע האחרון 64:65 במחזור ה- 22 ב-Euroleague בעונת 2019 – 2018. שלושת אנשי ערוץ הספורט מס' 55 בכבלים המתווכת רותם ישראל (משמאל), ושני הפרשנים שי האוזמן (במרכז), וגור שלף (מימין) מנהלים את שיחת הסיכום שלהם בשלב ה- Post Game Show של השידור הישיר. כה אמר גור שלף את חוות דעתו אודות סקוטי ווילבקין : "…מזלו של סקוטי ווילבקין שהוא קלע את סל הניצחון, כי אחרת היינו יושבים / עומדים פה, והיינו מדברים על ההגנה המאוד מאוד חלשה שלו לאורך כל במשחק, ובעצם הדקות שבה מכבי ת"א הצליחה לעצור את שחקן אולימפיאקוס וויליאם גוס (William Goss), היו הדקות שסקוטי ווילבקין היה בחדר ההלבשה ומי שהיה עליו זה פארגו וזוסמן…זה קצת הוציא את העוקץ מהשמירה החלשה שלו, של סקוטי ווילבקין…". כה שַח שַי האוזמן ואמר את עדותו כלהלן אודות המשחק כולו : "…בואו נגיד את הַאֶמֶת, זה היה משחק רַע מאוד של מכבי ת"א, זה היה משחק רַע מאוד של השחקנים, זה היה משחק רַע מאוד של מאמן מכבי ת"א…וזה לא חשוב…מכבי ת"א מנצחת, ואת זה נזכור…". (צילום ב-iphone. באדיבות ערוץ הספורט מס' 55 בכבלים).

הקדמה קצרצרה.

א. חברת החדשות של ערוץ 12 מנצחת לפי שעה בקלי קלות את חברת החדשות של ערוץ 13 (חברת החדשות מקודם של ערוץ 10), ומכה שוק על ירך את שידורי החדשות של "כאן". אלה הם פערי שיעורי הרייטינג והמדרוג בין השלוש, כלהלן : בעוד מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 12 צוברת מידי ערב רייטינג ממוצע שנע בין % 20 ל- % 22, אזי מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 13 נעצרת על כמות מִדְרוּג שנעה סביב % 11 – % 10, ואילו מהדורת החדשות המרכזית של "כאן" משתרכת הרחק מאחור עם ספרות חד ספרתיות שנעות בין % 3 ל- % 4 בלבד.

ב. תורת מלאכת הריאיון בטלוויזיה היא מלאכת עיתונאות ייחודית בעלת פנים רבות. לא כל קריין, שדרן, מגיש, ו/או מנחה בטלוויזיה (וגם ברדיו) הוא בהכרח מראיין מיטבי. יורם ארבל מהווה דוגמא מצוינת : שדר ספורט דָגוּל מצדו האחד של המיקרופון ועיתונאי קטן מצדו האחר. ירון לונדון איש הטלוויזיה הישראלי הוותיק היה בין הבודדים ש- ראיין היטב בטלוויזיה. מי מבני דורי ש-בקי בתעשיית הטלוויזיה הבינלאומית זוכר מראיינים מצוינים ומראיינות מצוינות בדמותם של וולטר קרונקייט (CBS), ברברה וולטרס (ABCׂ), דאייאן סוייר (CBS), לארי קינג (CNNׂ, דייוויד פרוסט ׁ(BBCׂ), האווארד קוסל (בתחום שידורי הספורט ברשת הטלוויזיה האמריקנית ABCׂׂ), אופרה ווינפרי (שדרנית טלוויזיה אמריקנית ששידרה במשך רבע מאה מ- 1986 עד 2011 את התוכנית המשגשגת עטורת הרייטינג, "המופע של אופרה ווינפרי"), ועוד אחרים והם לא רבים. דני קושמרו לא נמנה לפי שעה על הנבחרת הזאת.

1. ניהול ועריכת ראיונות עיתונאיים בטלוויזיה מעוצבים על פי חוּקִים ו- כללים ברורים, והם דורשים מיומנות וכישרון מיוחדים. קריין מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 12 דני קושמרו הפר אותם באופן בוטה בעת עריכת הריאיון הממושך שקיים עם איש מפלגת הליכוד גדעון סער (יום רביעי – 6 בפברואר 2019). גם המרואיין גדעון סער איננו נקי משגיאות. במקום לקצר את הטקסט מול המראיין שלו דני קושמרו, הוא האריך אותו. במקום להצטנע הוא התפאר ו- רוֹמֵם, במקום לדבר בתמציתיות ולהתרחק מדברי חנופה וסיסמאות, הוא הכביר בהבטחות ו-ירה עוד ועוד ועוד מילים, כמו אלה כלהלן : "…אין התמודדות על ראשות הליכוד…יש מועמד אחד לליכוד לראשות הממשלה ושמו בנימין נתניהו…ואני כמו כל שאר החברים שנבחרו ברשימה מצוינת ומגוונת ברשימה עשירה, בניסיון, ביכולות, בכישורים…כולנו נעמוד מאחורי מועמדותו של בנימין נתניהו כדי להביא לניצחון בבחירות ב-9 באפריל…כי אותה הנבחרת שנבחרה אתמול היא נבחרת שראויה להוביל את ישראל בשנים הבאות…". חברת החדשות של ערוץ 12 החליטה לייחד לריאיון של דני קושמרו עם גדעון סער ביום רביעי – 6 בפברואר זמן של 7 – 6 דקות, כ- % 10 מסך הזמן במהדורת החדשות הארצית הכללית שמשודרת בין 20.00 ל- 21.00. גדעון סער זכה לריאיון בעל זמן נצח במונחי מהדורת חדשות כללית בת שעה, בזמן צפייה ראשי (Prime time). דני קושמרו הפר בגסות את כללי הריאיון בטלוויזיה. הוא היה רשאי ויכול להאיץ בגדעון סער לקצר את תשובותיו אולם מבלי להעליב אותו. גדעון סער הפר את העיקרון החשוב שקבע בשעתו חוקר התקשורת הקנדי מרשָל מקלוהאן (Marshall McLuhan) שקבע כי, "ה- Medium כלומר תקשורת הטלוויזיה היא הַמֶסֶר, ולא רק תוכן הַמֶסֶר כפי שהיה נהוג לחשוב פעם".   

Sequence הריאיון שניהל דני קושמרו מאולפן החדשות של ערוץ 12 בנווה אילן (ירושלים) עם גדעון סער (היה נוֹכח באולפן החדשות של ערוץ 12 בשדרות ההשכלה בתל אביב) במהדורת החדשות הארצית המרכזית של ערוץ 12 ביום רביעי – 6 בפברואר 2019, התארך לכדי 6:15 דקות. המרואיין גדעון סער הצטייר כאיש מחושב, שקול, רהוט, מנומס, תרבותי, ורציני, אולם מאריך בדבריו ומזמין לחצים (מרבית הפוליטיקאים אינם יודעים להתראיין לטלוויזיה ולא מוכשרים להעביר את המסר במינימום טקסט. גם גדעון סער.). דני קושמרו נראה והצטייר בריאיון הזה כמעין פרחח טלוויזיוני, קל דעת מיקרופוני, נסחף, מתפרץ, בוטה, שחצן, חצוף, פזיז, חסר סבלנות, מגחך ובעל חיוכים ציניים (מאחורי גבו של המרואיין המרוחק ממנו ונמצא כאמור באולפן ערוץ 12 תל אביב), ובעיקר איננו נותן כבוד לגדעון סער. דני קושמרו הוֹדָה לגדעון סער אין סוף פעמים בשתי המילים "תודה רבה". בעת גיחוכיו פלוס חיוכיו המזלזלים בבן שיחו ו- התפרצויותיו לדבריו של גדעון סער (מבלי שהוא מאפשר לו לסיים את טיעוניו) הוא דני קושמרו נסוג לפתע ואומר לו יָעֵנִי שוב ושוב, "תמשיך בבקשה", אולם אדיבותו המלאכותית איננה יכולה להסתיר את חוסר סבלנותו (בלשון המעטה) כלפי המרואיין שלו.

טקסט תמונה : יום רביעי – 6 בפברואר 2019. דני קושמרו מראיין מאולפן החדשות של ערוץ 12 בנווה אילן בירושלים את גדעון סער (נמצא באולפן ערוץ 12 בשדרות ההשכלה בתל אביב). כשהמראיין והמרואיין מדברים במקביל באותו הזמן על קו השידור ו/או מי מהם מתפרץ לקו השידור בשעה שהשני מדבר נוצר מייד דיסוננס ווקאלי. (צילום ב- iphone. באדיבות ערוץ 12).

הנה תמליל הריאיון. תשפטו אתם את ערכו ואת טיבו וגם את איכותם של המראיין והמרואיין.

דני קושמרו : ערב טוב לך השר לשעבר גדעון סער.

גדעון סער : ערב טוב דני.

דני קושמרו : קודם כל ברכות…האם אתה מרוצה ?

גדעון סער : מרוצה מאוד…אני אחרי יותר מארבע שנים מחוץ לחיים הציבוריים…אתמול הסתיים הפרק הזה…חברי הליכוד קבעו עובדה ברורה וחד משמעית שהם רומים אותי בחזרה לייצג אותם, והם רוצים שאני אייצג אותם בקדמת הרשימה... (גדעון סער מאריך ואיננו מבין כי משך הריאיון עמו קצוב. מסך הטלוויזיה איננו מקום לשאת תשובות ארוכות ו-נאומים. חוכמת ההופעה על המסך היא לקצר, לחסוך, ותמצת, ולהעביר ולשווק את הַמֶסֶר במינימום טקסט ומילים).

דני קושמרו מתפרץ וקוטע : כן…

גדעון סער : הדבר הזה קרה בתנאים לא פשוטים…

דני קושמרו לא מאפשר לגדעון סער להשמיע את דבריו, מתפרץ וקוטע  אותו : נכון…בוא נדבר על תנאים לא פשוטים…והנה מוציאים מהממשלה הודעה…הנה בזכותנו בזכות נתניהו, אתה מגיע רק למקום הרביעי… (חלק מהטקסט של דני קושמרו איננו מובן ומתערבב עם הטקסט של גדעון סער שגם הוא איננו מובן. קיימת בטלוויזיה מגבלה טכנולוגית בה אי אפשר לדבר בו זמנית על קו שידור 2W משני צדדיו, גם המראיין וגם המרואיין).

גדעון סער : אם ראש הממשלה מרוצה מהתוצאות ואני מרוצה מהתוצאות אז הכל מצוין…

דני קושמרו : בוא נשמע כמה דברים שאמרת על ראש הממשלה רק בימים האחרונים, בוא נראה את הקטע הזה… (נכנס קטע Video מהריאיון שערכה יונית לוי עם גדעון סער במהדורה המרכזית ב- 4 בפברואר 2019).

הערה שלי: להלן קטע מהקלטת הריאיון שניהלה יונית לוי עם גדון סער ב-4 בפברואר 2019.

יונית לוי : ראש הממשלה משקר, גדעון סער ?

גדעון סער : מדובר בעלילת כזב ואני קובע את זה באופן חד משמעי.

יונית לוי : אתה נזהר מלומר שהוא משקר.

גדעון סער : מה המשמעות של עלילת כזב ?

יונית לוי : אז ראש הממשלה שקרן, זה הדברים שאתה אומר ?

גדעון סער : ראש הממשלה פעמיים יצר והפיץ עלילת כזב.

טקסט תמונה : יום שני – 4 בפברואר 2019. יונית לוי מראיינת מאולפן החדשות של ערוץ 12 בנווה אילן בירושלים את גדעון סער שנמצא באולפן ערוץ 12 בשדרות ההשכלה בתל אביב. (צילום ב- iphone. באדיבות ערוץ 12).

טקסט תמונה : יוםשני – 4 בפברואר 2019. יונית לוי מראיינת מאולפן החדשות של ערוץ 12 בנווה אילן בירושלים את גדעון סער שנמצא באולפן ערוץ 12 בשדרות ההשכלה בתל אביב. (צילום ב- iphone. באדיבות ערוץ 12).

הערה שלי: הריאיון בשידור הישיר בערוץ 12 חוזר לידיו של דני קושמרו.

טקסט תמונה : יום רביעי – 6 בפברואר 2019. דני קושמרו מראיין מאולפן החדשות של ערוץ 12 בנווה אילן בירושלים את גדעון סער שנמצא באולפן ערוץ 12 בשדרות ההשכלה בתל אביב. כשהמראיין והמרואיין מדברים במקביל באותו הזמן על קו השידור ו/או מי מהם מתפרץ לקו השידור בשעה שהשני מדבר נוצר מייד דיסוננס ווקאלי. (צילום ב- iphone. באדיבות ערוץ 12).

דני קושמרו : אז בוא תסביר לי כיצד זה עובד, גם שאתה אומר שראש הממשלה שקרן שמעליל עליך עלילות שלא היו, וגם אתה קורא להצביע עבורו…איך זה מסתדר שני הדברים…?

גדעון סער : אני מזכיר לך דני, אני הותקפתי…אני הגבתי להתקפה שנִחתה עליי יומיים לפני שנפתחו הקלפיות. הייתי חייב לומר דברים ברורים, כי אחרת שתיקה הייתה כהודאה. יכול להיות שאנשים אחרים היו מתחבאים ויושבים בשקט ומחכים ורועדים שהפריימריז יעברו…אני אמרתי את הדברים…

דני קושמרו שוב מתפרץ וקוטע את גדעון סער מבלי לאפשר לו לסיים את טיעוניו : אבל כל זה ידוע…האם אתה קורא שוב לראש הממשלה שקרן וגם להצביע עבורו להיות ראש ממשלה…?

גדעון סער : דני, אתה לוקח את זה מעבר למה שאני אמרתי…אני אמרתי את מה שאני אמרתי…אני אחראי על המילים שלי…

דני קושמרו מתפרץ עוד הפעם וקוטע : אמרת כזב…

גדעון סער : אמרתי עלילת כזב…אתה הפכת את זה לתכונת אופי בדברים האלה שאתה אמרת…

דני קושמרו (בלגלוג) : אמרת את זה לפחות פעמיים…

גדעון סער : אני עוד פעם…אני עומד מאחורי הדברים שאמרתי שלא יהיו אי הבנות…

דני קושמרו שוב מתפרץ וקוטע את המרואיין שלו בצורה לא מקובלת : …שהוא גם שקרן וגם צריך להיות ראש ממשלה…

גדעון סער : דני, אתה רוצה לדבר או שאתה רוצה לראיין…

דני קושמרו (כאילו מתנצל) : בבקשה…בבקשה…בבקשה…

גדעון סער : אז אני אומר…אני בהחלט נפגעתי…אני חושב שנגרם לי עוול…אבל זה מאחוריי…אני לא בוחר להתבוסס בזה כי בעיניי…אני יודע שאתם אוהבים לעסוק בפיקנטריה ובנושאים האישיים. לי יש דבר אחד יותר חשוב וזה הדרך…אני לא נמצא בחיים הפוליטיים…

דני קושמרו שוב מתפרץ וקוטע בגיחוך את גדעון סער : כבר אמרת את הדברים האלה…באמת…האם האיש ראוי להיות ראש ממשלת ישראל…?

גדעון סער : בהחלט שכן…נתניהו הוא מועמד בכמה רמות יותר גם מבחינת הכישורים, גם מבחינת הניסיון, וגם מבחינת היכולות מכל מה שמציגות המפלגות האחרות והדרך שלו, השקפת העולם שלו היא הדרך שלי בגדול…

דני קושמרו ממשיך להתפרץ ולקטוע : והאם אתה מתחייב כאן שעד שנתניהו לא אומר די, עד שהוא לא פורש, אתה לא מתמודד מולו ?

גדעון סער : אני לא יכול להשלים משפט…

דני קושמרו יעני מתחזה למראיין אדיב ומכובד : בבקשה…

גדעון סער : אתה לא נותן לי לומר שום דבר…

דני קושמרו (בלגלוג) : כנראה שיש לנו דיאלוג נחמד, אבל בוא נמשיך…

טקסט תמונה : 6 בפברואר 2019. דני קושמרו מראיין מאולפן החדשות של ערוץ 12 את גדעון סער (איננו נמצא באולפן). כשהמראיין והמרואיין מדברים במקביל באותו הזמן על קו השידור ו/או מי מהם מתפרץ לקו השידור בשעה שהשני מדבר נוצר מייד דיסוננס ווקאלי. (צילום ב- iphone. באדיבות ערוץ 12).

גדעון סער : אז בבקשה תשאל…

דני קושמרו : האם אתה מתחייב כאן בשידור חי, שכל עוד נתניהו ממשיך ולא פורש…אתה לא מתמודד מולו…?

גדעון סער : אתם רוצים לתקוע טריז ביני לבין ראש הממשלה, אנחנו נמצאים במערכת בחירות…

דני קושמרו שוב מתפרץ וקוטע : אתה קראת לראש הממשלה כזבן, הוא טוען (הערה שלי : במקום הזה הטקסטים של שניהם הולכים לאיבוד מפני שגם גדעון סער מדבר במקביל על אותו קו השידור).

גדעון סער : הדגשתי את הדברים בצורה ברורה. ברגע זה העתיד מעניין אותי הרבה ממה שמעניין אותי העבר…וכרגע אנחנו עומדים לפני מערכת בחירות מכריעה…מה שלי חשוב זה ניצחון הליכוד והרכבת הממשלה הבאה בראשות הליכוד…ומי שמועמד הליכוד לראשות הממשלה זהו בנימין נתניהו…לכן לא משנה גם אם אני אותקף גם אם יתקשרו אליי…אני חוזר ואומר את הדברים האלה, לי הדרך של הליכוד חשובה יותר מכל דבר אחר…אגב חשובה גם יותר מכל אחד מאיתנו…בהתאם לזה, בהתאם לזה…

דני קושמרו שוב לא נותן לגדעון סער להשלים את הטקסט, הוא מתפרץ וקוטע : ועד שראש הממשלה לא אומר שהוא פורש אתה לא מתמודד מולו…?

גדעון סער : אין התמודדות על ראשות הליכוד…יש מועמד אחד לליכוד לראשות הממשלה ושמו בנימין נתניהו…ואני כמו כל שאר החברים שנבחרו ברשימה מצוינת ומגוונת, ברשימה עשירה בניסיון, ביכולות בכישורים…כולנו נעמוד מאחורי מועמדותו כדי להביא ניצחון בבחירות ב- 9 באפריל…כי אותה הנבחרת שנבחרה אתמול היא נבחרת שראויה להוביל את ישראל בשנים הבאות…

דני קושמרו מתפרץ וקוטע (בחוצפה) : בסדר כבר אמרת את זה…האם מקום רביעי ברשימת הליכוד ראוי לתפקיד שר בממשלה הבאה במידה ונתניהו מרכיב את הממשלה ?

גדעון סער : אנחנו נתנהג לא בסדר כאילו הניצחון בכיסנו, ועכשיו אנחנו רק צריכים לחלק את התפקידים בינינו…אני כרגע אירתֵּם יחד עם חבריי לניצחון הליכוד בבחירות ב- 9 באפריל…

דני קושמרו מתפרץ וקוטע (בציניות ו- שחצנות) : והליכוד מנצח…אני יוצא איתך לארג'…האם מקום רביעי מתאים וראוי להיות שַר…שמעת את הדיווח של עמית סגל לפני כמה רגעים…לא בטוח בכלל שנתניהו ייתן לך תפקיד של שַר…

גדעון סער : אני חוזר ואומר…ברגע זה כל נושא השאיפות האישיות הוא משני לכורח שלנו לנצח בבחירות. אתם רוצים לקחת אותי למגרש האישי…אני לא אהיה במגרש הזה…אני במגרש התנועתי – לאומי…

דני קושמרו (הופעתו על מסך ערוץ 12 כמראיינו של גדעון סער הייתה לא הגונה ולא מכובדת) : השר לשעבר גדעון סער תודה רבה…

גדעון סער (שוגה שגיאה גסה בסיום הריאיון, מפני שהוא מסכם ו- מאריך בדברי הוֹדָיָה ותּוֹדוֹת לתומכיו ומשפחתו, ומרומם את עצמו ואותם) : אני רוצה להודות קודם כל לרבבות חברי הליכוד, למאות מתנדבים שסייעו לי…לא מובן מאליו מחוץ למערכת הפוליטית לחזור בעוצמה להנהגת התנועה…ואני רוצה להודות גם למשפחתי, לאשתי ששילמה בהחלטה מודעת מחיר יקר, כדי שאני אוכל לשרת את עם ישראל…לשרת את עם ישראל זה הדבר הכי גדול שיש…למען זה אפשר גם לספוג את הציניות ואולפני החדשות…

דני קושמרו : תודה רבה לך וברכות על המקום בו זכית…

סיכום המפגש דני קושמרו מראיין את גדעון סער.

תמוה למדי כי איש משכיל כמו גדעון סער שנושא עיניו לראשות הממשלה, לא הכין את שיעורי הבית שלו, ו-לא קרא את ספרו של איש התקשורת הקנדי רב המוניטין מַרשָל מקלוהאן, שכתב ב- 1964 את ספרו, "Understanding Media – The extensions of man", ואיננו מאמץ את עקרונותיו. "המדיום הוא הֶמֶסֶר"… הוא חוק ברזל בעל דומיננטיות עצומה שקובע את מהות חיינו, ולא רק תוכן המסר כפי שרבים חשבו פעם. גדעון סער איננו מבין את משמעות עבודתה, מהותה, והשפעתה של תעשיית הטלוויזיה. הוא התנהג כטירון תקשורת בשעה שהחל במסע ההודיה הארוך והמפרך שלו, כלומר, לומר דברי תודה בהתרגשוּת ונרגשוּת לכל העולם לרבות משפחתו ואשתו ("…ואני רוצה להודות גם למשפחתי, לאשתי ששילמה בהחלטה מודעת מחיר יקר, כדי שאני אוכל לשרת את עם ישראל…לשרת את עם ישראל זה הדבר הכי גדול שיש…") שסייעו לו להבליח עכשיו מחדש כמטאור בשמי הפוליטיקה הישראלית לאחר שנעדר ממנה משהו סביב ארבע (4) שנים, הוא הפריז, הפך למגוחך, והתנהג בטמטום כאילו זמן מסך מהדורת החדשות הארצית של ערוץ 12 הוא פרטי שלו, ואין בִּלְתּוֹ. לא הספיקו לגדעון סער % 10 זמן מסך וההתמקדות בו. הוא נסחף ורצה % 20. מאידך חוסר ניסיונו הטלוויזיוני של גדעון סער איננו נימוק ו/או תירוץ בו השתמש בבוטות, שחצנות, וגסות רוח המראיין המוביל דני קושמרו כדי להאיץ בו ולזָרֵז אותו לסיים את טיעוניו. לא זאת הדרך. לחלוטין לא מקובל.

טקסט תמונה : זהו מדען התקשורת הקנדי פרופסור מרשל מקלוהאן (1980 – 1911). מרשל מקלוהאן היה פרופסור לאנגלית וראש המרכז לתרבות וטכנולוגיה באוניברסיטת טורונטו בקנדה. מרשל מקלוהאן נחשב לאחד האבות המייסדים של ענף חקר ה- Media ותקשורת המונים, וכמו כן היה מדען שחוקר את עתיד הטכנולוגיה הטלוויזיונית. 

טקסט מסמך : זהו ספרו המפורסם והידוע של מדען התקשורת הפרופסור הקנדי מרשל מקלוהאן שיצא לאור תחת הכותרת, "Understanding Media – The extensions of Man". ספר חובה לכל איש טלוויזיה באשר הוא ולכל פוליטיקאי באשר הוא.    

2. איש חברת החדשות של ערוץ 12 אמנון אברמוביץ' הוא עיתונאי עַל ושדרן טלוויזיה ייחודי. מומחה ועיתונאי במשקל כבד בתחום החדשות הפוליטיות. אֵין להחמיץ אותו.

דני קושמרו : הולכים אליך לפרשנינו אמנון אברמוביץ' שמצטרף אלינו…בליכוד טוענים שזאת רשימה אחראית ומנוסה. שמעת גם את הדברים של סער, אבל יש לה גם בעיות.

אמנון אברמוביץ' הרהוט והנבון מפרשן : תראה, אני קודם כל חושב שמגיעה ממש תעודת כבוד למתפקדי הליכוד על תהליך הבחירה ממש למופת…ממש למופת…הם גם בחרו רשימה מכובדת…דה עקא שמדובר בגברים אשכנזיים מבוססים כלכלית, מה שאנחנו קוראים היום "פריבילגיים". זה לא תואם את החתך הסוציו – אקונומי של מצביעי הליכוד. דני, אבל איך היה אומר שמעון פרס, "העניים אוהבים את אלוהים – ואלוהים אוהב את העשירים". ואז אתה שואל את עצמך אפוא דמוי דוד לוי, אפוא תואם משה כחלון, אפוא מישהו כמו סילבן שלום, גברים מזרחיים שגדלו בפריפריה בתנאי עוני…אין כאלה ברשימה. נקודה אחרונה : זאת רשימה לתקופת "פוסט נתניהו"…זה ברור לכולם, גם לבוחרים, גם לנבחרים, וכל הרביעייה הראשונה. כל אחד מהם אדלשטיין, כץ, ארדן, סער, מתכוון להתמודד על הראשות לאחר נתניהו. ולכן בהתמודדות כרגע בין נתניהו לבין מנדלבליט, הם כולם מחזיקים אצבעות למנדלבליט.

טקסט תמונה : יום רביעי – 6 בפברואר 2019. פרשן פוליטי טלוויזיוני מזהיר ויעיל שמתנסח בפשטות, בחסכנות, ובבהירות (אמנון אברמוביץ', משמאל) מול קריין חדשות דַל (דני קושמרו, מימין). ׁ(צילום ב- iphone. באדיבות ערוץ 12). 

3. עיתונאית ושדרנית הטלוויזיה של ערוץ 12 אדווה דדון (וציוותה) ראויים להערכה רבה על שידור סדרת "הנוכלים".

טקסט תמונה : אשת חברת החדשות של ערוץ 12, אדווה דדון מגישת סדרת "הנוכלים" במהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 12. את מה ש- 33000 שוטרי משטרת ישראל לא עושים, עושה העיתונאית אדווה דדון (וציוותה) עבודה תקשורתית חשובה בחריצות, ביושרה, באומץ לב, ובנאמנות למען אזרחי מדינת ישראל. תבורכי אדווה דדון (!). איזו יופי של עיתונאית שמבצעת בדבקות למשימה עיתונאות חוקרת אמיצה. להסיר בפנייך את הכובע, אדווה דדון. (צילום ב-iphone. באדיבות ערוץ 12).

אני מברך בכֵנות את אדווה דדון מפני שרואים שהיא עיתונאית בעל יושרה, יודעת את מקצועה, דבקה במשימת גילוי האמת, ונאמנה באמצעות העיתונאות שלה לאזרחי המדינה אותם היא משרתת באומץ לב. זה המון בתקשורת המונים. לא צריך יותר. אשנה ואומר שוב, אדווה דדון, תודה לך ולאנשי ציוותך (!).

4. "הָאָרֶץ" (עיתון טוב) והמוסף המצוין שלו "The Marker", פִּרְסֵמוּ ביום רביעי – 6 בפברואר פוסט חשוב ביותר של העיתונאית המצוינת מירב ארלוזורוב בגדר נבואה כמעט אפוקליפטית בזו הלשון : "ישראל מצטופפת, כמות החיים מאיימת על איכות החיים. רמת חיים מערבית, ריבוי טבעי שלעולם שלישי, מדינת ישראל היא ניסוי ענק בבני אדם. בתוך שני עשורים תהפוך ישראל למדינה הצפופה ב-OECD, אך הממשלה ממשיכה לברוח מההשלכות חסרות התקדים של הצפיפות על איכות החיים. פקקים, דיור יקר, אתרי נופש שנסתמים בחגים, וצפיפות בכיתות ובחדרי המיון-כל אלה צפויים להחריף בגלל קצב ילודה חריג שהופך את החיים בישראל לניסוי בבני אדם"פוסט מס' 793. הועלה לאוויר ביום שישי – 8 בפברואר 2019. כל הזכויות שמורות.

טקסט מסמך (1) : יום רביעי – 6 בפברואר 2019. TheMarker / הָאָרֶץ. חובה לקרוא את הפוסט החשוב הנ"ל של העיתונאית מירב ארלוזורוב, את הכותרת הראשית בעמוד הראשון של המוסף הכלכלי המעולה של עיתון "הארץ" ואת כל הכתבה המופיעה בעמוד מס' 8 TheMarker. חשוב לקרוא ולעיין בפוסט הזה משום מירב ארלוזורוב משרטטת את ישראל כמדינת פארטאץ' שראיית הנולד ותכנון העתיד של חיי המדינה הוא משאלת לב בלבד. מירב ארלוזורוב קובעת כלהלן : "…ישראל היא מדינה צפופה להחריד, והיא תהיה צפופה עוד יותר. צפיפות האוכלוסייה ל- קמ"ר בישראל היא השלישית בקרב המדינות המפותחות. רק הולנד ודרום קוריאה צפופות מאתנו. עד 2035 ישראל תיהפך למדינה הצפופה ביותר. הסיבה לכך היא הילודה הגבוהה – האוכלוסייה במדינת ישראל גדלה בקצב של % 2 בשנה לעומת ממוצע של % 0.5 בשנה במדינות ה- OECD". מירב ארלוזורוב מעלה לדיון את השאלה הקשה, "…ילדים זה שמחה ?…בתוך שני עשורים תהפוך ישראל למדינה הצפופה ב- OECD אך הממשלה ממשיכה לברוח מההשלכות חסרות התקדים של הצפיפות על איכות החיים…המדינה מעודדת ילודה באמצעות קצבאות, אך מזניחה את עתידם של הילדים ופוגעת בכך בצמיחה הכללית…אפוא כל הילדים האלה יעבדו כשיגדלו ? שיעור ילודה כזה כפי שהוא קורה ומתרחש היום במדינת ישראל לא יאפשר כאן איכות חיים…". (באדיבות "הארץ" / TheMarker).

טקסט מסמך (2) : יום רביעי – 6 בפברואר 2019. TheMarker / הָאָרֶץ. חובה לקרוא את הפוסט הנ"ל של העיתונאית מירב ארלוזורוב, את הכותרת הראשית בעמוד הראשון של המוסף הכלכלי המעולה של עיתון "הארץ" ואת כל הכתבה המופיעה בעמוד מס' 8 TheMarker. מירב ארלוזורוב משרטטת את ישראל כמדינת פארטאץ' שראיית הנולד ותכנון העתיד של מדינת ישראל הוא משאלת לב בלבד. מירב ארלוזורוב קובעת כלהלן : "…ישראל היא מדינה צפופה להחריד, והיא תהיה צפופה עוד יותר. צפיפות האוכלוסייה ל- קמ"ר בישראל היא השלישית בקרב המדינות המפותחות. רק הולנד ודרום קוריאה צפופות מאתנו. עד 2035 ישראל תיהפך למדינה הצפופה ביותר. הסיבה לכך היא הילודה הגבוהה – האוכלוסייה במדינת ישראל גדלה בקצב של % 2 בשנה לעומת ממוצע של % 0.5 בשנה במדינות ה- OECD…". מירב ארלוזורוב מעלה לדיון את השאלה הקשה, "…ילדים זה שמחה ?…בתוך שני עשורים תהפוך ישראל למדינה הצפופה ב- OECD אך הממשלה ממשיכה לברוח מההשלכות חסרות התקדים של הצפיפות על איכות החיים…המדינה מעודדת ילודה באמצעות קצבאות, אך מזניחה את עתידם של הילדים ופוגעת בכך בצמיחה הכללית…אפוא כל הילדים האלה יעבדו כשיגדלו ? שיעור ילודה כזה כפי שהוא קורה ומתרחש היום במדינת ישראל לא יאפשר כאן איכות חיים…". (באדיבות עיתון "הארץ" והמוסף הכלכלי שלו TheMarker).

הפוסט הנ"ל הזה של מירב ארלוזורוב שהופיע ב- TheMarker ב- 6 בפברואר 2019 מציג את ישראל כמדינת פארטאץ' רוויית מאבקים פוליטיים אולם נעדרת תכנונים עתידיים משמעותיים. הוא ראוי לעיון וקריאה ע"י כל אזרחי מדינת ישראל. פוסט חשוב ביותר.

יש להעיר ולהדגיש כאן שמירב ארלוזורוב נעזרת בפוסט המעניין והחשוב הקונקרטי שלה, "ישראל מצטופפת : כמות החיים מאיימת על איכות החיים", בעדותה של פרופסור רחל אלתרמן מהטכניון שהתראיינה ל- TheMarker בחודש נובמבר של שנת 2018 וכה חזתה ו- אמרה : "…עם 18.000000 (שמונה עשר מיליון) תושבים ב- 2050, % 98 מהאוכלוסייה ייאלצו לגור במגדלים בני מאות דירות כל אחד. על הטענה שכך בדיוק גרים מיליוני בני אדם בערים הצפופות בעולם, כמו סינגאפור והונג קונג, משיבה פרופסור רחל אלתרמן כי אלה הן ערי מדינה, עם עורף של שטחים פתוחים במדינות השכנות מלזיה ו/או סין, בעלות משמעת וסדר ובעיקר עם משפחות קטנות. בזמן שאצלנו יש למשפחה 3.1 ילדים בממוצע, בסינגאפור והונג קונג הממוצע הוא ילד אחד. אין שום דוגמא בעולם למגורים של אוכלוסיות רחבות עם הרבה ילדים במגדלים של בתים משותפים. סינגאפור וישראל הן לא אותו המקרה, ילדים משנים את הכל. לכן אני טוענת שבישראל אנחנו עושים ניסויים על בני אדם בקנה מידה ענק, ללא דרך חזרה…". אשנה ואומר פעם נוספת : רצוי שגם קברניטי מדינת ישראל יקראו ויעיינו בפוסט החשוב הזה שפרסמה מירב ארלוזורוב ב- TheMarker ביום רביעי – 6 בפברואר 2019.

סוף הפוסט מס' 793. הועלה לאוויר ביום שישי – 8 בפברואר 2019. כל הזכויות שמורות.


תגובות

פוסט מס' 793. הדברים החשובים באמת : סעיף 1. ניהול ועריכת ראיונות עיתונאיים בטלוויזיה מעוצבים על פי חוּקִים ו- כללים ברורים, והם דורשים מיומנות וכישרון מיוחדים. קריין מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 12 דני קושמרו הפר אותם באופן בוטה בעת עריכת הריאיון הממושך שקיים עם איש מפלגת הליכוד גדעון סער שלא נקי משגיאות מפני שהוא מאריך בתשובותיו והערכותיו (יום רביעי – 6 בפברואר 2019). יעילות הטקסט החסכוני והתמציתי בטלוויזיה. הפרופסור הקנדי לתקשורת המונים מרשָל מקלוהאן (Marshall McLuhan). סעיף 2. איש חברת החדשות של ערוץ 12 אמנון אברמוביץ' הוא עיתונאי עַל ושדרן טלוויזיה ייחודי. מומחה ועיתונאי במשקל כבד בתחום החדשות הפוליטיות. אין להחמיץ אותו, את הגיונו ההגיוני, ואת ניסוחיו השנונים, החסכוניים, והמתומצתים. לכן הם מובנים וברורים. הטלוויזיה היא Media ששואפת להישען על טקסטים קצרים ופשוטים. הטלוויזיה איננה מבוך. לכן היא הופכת ל-אנטי תזה לכל מלל ארוך, מורכב, ומסובך. אמנון אברמוביץ' הוא בין הבודדים שמבין את שפת התקשורת הטלוויזיונית החסכונית והמתומצתת. הוא מאמץ את העיקרון הטלוויזיוני הנדון, ו-משתמש בו לכל אורך הדרך. סעיף 3. עיתונאית ושדרנית הטלוויזיה של ערוץ 12 אדווה דדון (וציוותה) ראויים להערכה רבה על שידור סדרת "הנוכלים". סעיף 4. "הָאָרֶץ" (עיתון טוב) והמוסף המצוין שלו "The Marker", פִּרְסֵמוּ ביום רביעי – 6 בפברואר פוסט חשוב ביותר בגדר נבואה כמעט אפוקליפטית בזו הלשון : "ישראל מצטופפת, כמות החיים מאיימת על איכות החיים. רמת חיים מערבית, ריבוי טבעי שלעולם שלישי, מדינת ישראל היא ניסוי ענק בבני אדם. בתוך שני עשורים תהפוך ישראל למדינה הצפופה ב-OECD, אך הממשלה ממשיכה לברוח מההשלכות חסרות התקדים של הצפיפות על איכות החיים. פקקים, דיור יקר, אתרי נופש שנסתמים בחגים, וצפיפות בכיתות ובחדרי המיון-כל אלה צפויים להחריף בגלל קצב ילודה חריג שהופך את החיים בישראל לניסוי בבני אדם". פוסט מס' 793. הועלה לאוויר ביום שישי – 8 בפברואר 2019. כל הזכויות שמורות. — אין תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *